مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

shab khanoom

عضو جدید
سلام دوستان.یه سوال راجع به آزمون اسفند 91 دارم

چون خیابون 2 طرف پلان 16 متریه نباید 0.8 سانت از هرطرف کنسول بدیم؟

لطفا هرکی جوابشو میدونه بگه.ممنون
کنسول 80 سانتی رو فکر می کنم بشه در معابر بالای 10 متر اجرا کرد و لازم نیست صورت سوال بگه. بازم دوستانی که اطمینان دارن کمک کنند.

*sahar*

عضو جدید
منم فکرمیکنم خودمون باید تشخیص بدیم کنسول میخواد یا نه.

در مورد کنسول 1.2 متری تو حیاطم اگه کسی میدونه بگه که چه وقت باید پیشروی کنیم

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز

سلام.
اینکه واسه ساختمان کنسول بزارید یا نه اختیاریه.نه آزمون نظام اینو تعیین میکنه نه شهرداری.
تو گذر بالای 12 متر تا 20 متر میتونید 80 سانت تو ارتفاع حداقل 3.5 متر(اگه ارتفاع زیر سقف طبقه اولتون تا گذر 3.5 متر نیست کنسول رو از طبقه دوم به بعد میتونید داشته باشید)کنسول داشته باشید.
گذر بالای 20 متر(چنانچه گذر بزرگراه نباشه)میتونید 120 سانت کنسول تو ارتفاع حداقل 3.5 متر داشته باشید.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
منم فکرمیکنم خودمون باید تشخیص بدیم کنسول میخواد یا نه.

در مورد کنسول 1.2 متری تو حیاطم اگه کسی میدونه بگه که چه وقت باید پیشروی کنیم

حد پیشروی تو زمین رو تعیین میکنن.یعنی تو کل طبقات از اون حد نمیتونید خارج شید.پس کنسول (بعنوان پیشروی)نمیتونه باشه.
ولی مثلا اگر بدلایلی نیاز داشتید ستونتون رو عقب تر از اون حد پیشروی بزارید (داخل حیاط رو میگم)میتونید تا رسیدن به اون حد پیشروی کنسول داشته باشید تا اون عقب نشینی جبران شه.

ميشن

عضو جدید
سلام بچه ها هر چي تو صورت سوال گفته همونو اجرا كنيد بهانه ندين دست مصصح....

*sahar*

عضو جدید
سلام.
اینکه واسه ساختمان کنسول بزارید یا نه اختیاریه.نه آزمون نظام اینو تعیین میکنه نه شهرداری.
تو گذر بالای 12 متر تا 20 متر میتونید 80 سانت تو ارتفاع حداقل 3.5 متر(اگه ارتفاع زیر سقف طبقه اولتون تا گذر 3.5 متر نیست کنسول رو از طبقه دوم به بعد میتونید داشته باشید)کنسول داشته باشید.
گذر بالای 20 متر(چنانچه گذر بزرگراه نباشه)میتونید 120 سانت کنسول تو ارتفاع حداقل 3.5 متر داشته باشید.

ممنون از توضیحاتتون.حالا اگه بخواییم کنسول بدیم،مساحتمون بیشتر از 60% زمین میشه،ایرادنداره؟یعنی نباید اون مقدار مساحتی که توسط کنسول به پلانمون اضافه شده،از

جای دیگه پلان(مثلا توسط نورگیر) کسر کنیم؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

ممنون از توضیحاتتون.حالا اگه بخواییم کنسول بدیم،مساحتمون بیشتر از 60% زمین میشه،ایرادنداره؟یعنی نباید اون مقدار مساحتی که توسط کنسول به پلانمون اضافه شده،از

جای دیگه پلان(مثلا توسط نورگیر) کسر کنیم؟

سلام.
خواهش میکنم.
کنسول جز تراکم حساب نمیشه.بحثش جدای از تراکمه.تراکم فقط تو محدوده زمین بحساب میاد.خیالتون راحت باشه.:gol:

amir joon

عضو جدید
خیر شما اجازه خارج شدن از محدوده ترسیم شده در صورت سوال را نداردید!!! لطفا لینک زیر رو مطالعه کنید!

منبع: http://inbr.ir/News/uNew.aspx?ID=302 مورد پنجم!

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خیر شما اجازه خارج شدن از محدوده ترسیم شده در صورت سوال را نداردید!!! لطفا لینک زیر رو مطالعه کنید!

منبع: http://inbr.ir/News/uNew.aspx?ID=302 مورد پنجم!

موارد گفته شده تو اون لینک اینه:

- رعايت ابعاد پاركينگ‌ها و فضاهاي عبوري مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت ابعاد راه‌پله و پاگردها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان. - تامين نور و تهويه فضاها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت محدوده ترسيم و حداكثر سطح اشغال مشخص شده در صورت سوال.
- نمايش محورها و اندازه‌گذاري‌ها در پلان‌ها. - تعيين و درج كدهاي ارتفاعي در پلان‌ها. - دقت در تعيين و ترسيم محل ستون‌ها با رعايت ملاحظات سازه‌اي. - تعيين و ترسيم داكت‌هاي تاسيساتي در تمام پلان‌ها حسب مورد. - رعايت ملاحظات مباحث حريق مطابق مفاد مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت ضوابط مربوط به آسانسور مطابق مفاد مبحث پانزدهم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت ضوابط دسترسي معلولين مطابق مفاد ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري براي افراد معلول جسمي – حركتي. - رعايت تناسبات فضاهاي معماري و جلوگيري از پرت فضاها. - رعايت شيب‌بندي مناسب و سيستم دفع آب‌هاي سطحي در حياط‌هاي داخلي و پشت‌بام.

این ربطی به کنسول نداره.کنسول جز تراکم و درصد اشغال حساب نمیشه.تفسیرتون اشتباهه.

saraafsoon

عضو جدید
سلام
ص30 مبحث4 نوشته
درتوقفگاه ها به شرطعدم تزاحم برای خودروی دیگر پیش بینی دو واحد توقف خودرو پشت سرهم بلامانع هست
لطفا باعکسی چیزی توضیح بدین یعنی چطوری

DECORAL

عضو جدید
سلام بچه ها تو ازمون اسفند 91 که گفته همکف اژانس باشه ارتفاع اون باید تجاری باشه؟

mahdieh_r

عضو جدید
ضوابط طراحی برای معلولین بر اساس ضوابط و مقرارت شهرسازی و معماری رو پیوست کردم. اگه اطلاع ندارید از این ضوابط حتما مطالعه کنید. حتی اگه تو سوال بهش اشاره ای نشده باشه حتما باید این ضوابط رعایت شه.مشاهده پیوست malolin.pdf

mahdieh_r

عضو جدید
بچه ها من تصمیم گرفتم یه کارگه 3روزه برای آمادگی آزمون طراحی نظام مهندسی بذارم. البته از قبل قرار بود این کارگاه رو برای چندتا از دوستان و همکارانم بذارم و یکی از دلایل اینجا اومدنم این بود که متوجه شم ایرادهای عمده کجاست. اما حالا چون تعدادشون جوری شد که مجبورم جایی برای کارگاه بگیرم، تصمیم گرفتم به بقیه هم اطلاع رسانی کنم. تصمیم دارم علاوه بر بررسی ضوابط کلی که شامل زمانبندی، شروع طراحی و تقسیم بندی زمین و مباحث 3،4،15 و معلولین میشه درباره تکنیکهای ترسیم هم با هم کار کنیم. فکر میکنم جمع کردن همه مطالب تو یه مجموعه خیلی مفید باشه.

2011roxana

عضو جدید
سلام دوستان، میشه نمونه طرا حی هایی که قبول شدن و لطفا بذارین. طراحی نما چطوری باید باشه؟

2011roxana

عضو جدید
دوستان برای امتحان طراحی، اگه نمونه پلان و نما دارید لطفا بذارید.

mahdieh_r

عضو جدید
به نظر من شبیه بانک هستش آذر 88 ارتفاع بانک رو گفته بود 4 متر کف به کف ....... چیزی تو همین مایه ها میشه

حواستون باشه تا 12 تا پله پشت هم مجازه، اگه ارتفاع رو خیلی زیاد بگیرید ممکنه تو پله ها دچار مشکل شید. پس حداقل ممکن رو بگیرید.

arame1

عضو جدید
سلام دوستان مبحث علائم (تابلوها ) و مبحث صوتی را نخونم مهم نیست؟ ممنون.

*sahar*

عضو جدید
یکی از دوستام که قبول شده میگفت ستون و بتنی در نظر گرفته ابعادشم 40*40 البته تو زیرزمین ابعادستون و بیشتر گرفته.گفت اگه فلزی بگیری باید دیتیلشم بکشی و ...

دیوار زیرزمینم 35 سانت گرفته بود.

نظر شما چیه دوستان؟

arian68

عضو جدید
حواستون باشه تا 12 تا پله پشت هم مجازه، اگه ارتفاع رو خیلی زیاد بگیرید ممکنه تو پله ها دچار مشکل شید. پس حداقل ممکن رو بگیرید.
قرار نیست که همه پله رو با یه دور پله نشون بدیم اگه در هر بازو 9 پله بذاریم یه دور پله میشه 18 پله و 1.5 دور پله میشه 27 پله.که ارتفاع کف به کف میشه 4.60

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
یکی از دوستام که قبول شده میگفت ستون و بتنی در نظر گرفته ابعادشم 40*40 البته تو زیرزمین ابعادستون و بیشتر گرفته.گفت اگه فلزی بگیری باید دیتیلشم بکشی و ...

دیوار زیرزمینم 35 سانت گرفته بود.

نظر شما چیه دوستان؟

سلام.
ببینید شما 25 نمره از 50 نمره بگیرید قبول میشید.
حالا من یه سوالی میپرسم از کجا میدونید بخاطر این ابعاد ازشون نمره کم نشده؟
بعد منظورتون ار دیتیل ستون فلزی چیه؟یعنی دیتیل مقطعشو میخوان؟خب این کار سختی نیست.مقطع ستون عمدتا یا دوبل کردن پروفیل ساخته میشه یا هم بوسیله پلیت باکس میشه.اگه خواستید من دیتیلشو اینجا میزارم.ترسیمش هم کار 5 دقیقست.
بنظرم حتما از ستون فلزی استفاده کنید.ابعادش نصف بتنیه.

shab khanoom

عضو جدید
سلام.
ببینید شما 25 نمره از 50 نمره بگیرید قبول میشید.
حالا من یه سوالی میپرسم از کجا میدونید بخاطر این ابعاد ازشون نمره کم نشده؟
بعد منظورتون ار دیتیل ستون فلزی چیه؟یعنی دیتیل مقطعشو میخوان؟خب این کار سختی نیست.مقطع ستون عمدتا یا دوبل کردن پروفیل ساخته میشه یا هم بوسیله پلیت باکس میشه.اگه خواستید من دیتیلشو اینجا میزارم.ترسیمش هم کار 5 دقیقست.
بنظرم حتما از ستون فلزی استفاده کنید.ابعادش نصف بتنیه.

میشه یه دیتیل ساده ازش بگذاری اینجا؟ ممنون میشم

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
میشه یه دیتیل ساده ازش بگذاری اینجا؟ ممنون میشم

سلام.
شکل های رایجش رو تو شکل زیر ترسیک کردم:

ستون فازی.jpg

از راست:
-ستون H که از پلیت ساخته میشه.ضخامت ورقها بسته به محاسبه داره ولی ضخامت 15 یا 20 مناسبه.
-ستون دوبل IPE با ورق تقویتی.پروفیلش هم میتونید با توجه به اندازه ستونتون انتخاب کنید.مثلا اگه ستونتون 25*25 هستش میتونید از دوبل IPE 24 استفاده کنید با ورق تقویتی.
-ستون فلزی باکس که از ورق فولادی ساخته میشه.ضخامت ورقها رو هم 20 میلیمتر بگیرید.

saraafsoon

عضو جدید
سلام.
شکل های رایجش رو تو شکل زیر ترسیک کردم:

مشاهده پیوست 182793

از راست:
-ستون H که از پلیت ساخته میشه.ضخامت ورقها بسته به محاسبه داره ولی ضخامت 15 یا 20 مناسبه.
-ستون دوبل IPE با ورق تقویتی.پروفیلش هم میتونید با توجه به اندازه ستونتون انتخاب کنید.مثلا اگه ستونتون 25*25 هستش میتونید از دوبل IPE 24 استفاده کنید با ورق تقویتی.
-ستون فلزی باکس که از ورق فولادی ساخته میشه.ضخامت ورقها رو هم 20 میلیمتر بگیرید.
سلام.حالا اگه یه طرف یا دو طرف بازباشه ساختمونمون کلا بادبندو چیکارکنیم مشکل پیش نمیاد .؟لطفا یه پلان زیرزمین بزارین که چهارتا طبقه روش ساخته بشه واز ستون فلزی استفاده شده باشه چطور و چه ابعادی هست تو پلان

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام.حالا اگه یه طرف یا دو طرف بازباشه ساختمونمون کلا بادبندو چیکارکنیم مشکل پیش نمیاد .؟لطفا یه پلان زیرزمین بزارین که چهارتا طبقه روش ساخته بشه واز ستون فلزی استفاده شده باشه چطور و چه ابعادی هست تو پلان

سلام.
در اینصورت شما از سیستم مهاربندی قاب خمشی استفاده میکنید.تو این سیستم همه اتصالات صلبه و بادبند حذف میشه.
این سیستم تو پلان مشخصه ای نداره.فقط میتونید این رو بصورت نوشته تو آزمون بیارید که طرف بدونه شما سیستم رو میدونید.

شما تو پلانتون بصورت شماتیک نشون میدید ستون هارو.یه مربع یا مستطیل.بعد بصورت دیتیل و مقیاس بزرگتر ستون رو به شکل هایی که تو عکس گذاشتم نشون میدید.از ستون H استفاده نکنید.دوبل پروفیل یا باکس خوبه.ترسیمش هم راحته.
این شکلی:

Ashampoo_Snap_2013.12.03_16h14m18s_005_.jpg

amir joon

عضو جدید
بله دوست عزیز استنباط شما درست تر از منه!! پس توی زیر زمین هم برای پارکینگ میشه تا 70% گود برداری کرد؟؟

هرچند ترجیح میدم توی این امتحان از این کارا نکنم!!!!

موارد گفته شده تو اون لینک اینه:

- رعايت ابعاد پاركينگ‌ها و فضاهاي عبوري مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت ابعاد راه‌پله و پاگردها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان. - تامين نور و تهويه فضاها مطابق مفاد مندرج در مبحث چهارم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت محدوده ترسيم و حداكثر سطح اشغال مشخص شده در صورت سوال.
- نمايش محورها و اندازه‌گذاري‌ها در پلان‌ها. - تعيين و درج كدهاي ارتفاعي در پلان‌ها. - دقت در تعيين و ترسيم محل ستون‌ها با رعايت ملاحظات سازه‌اي. - تعيين و ترسيم داكت‌هاي تاسيساتي در تمام پلان‌ها حسب مورد. - رعايت ملاحظات مباحث حريق مطابق مفاد مبحث سوم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت ضوابط مربوط به آسانسور مطابق مفاد مبحث پانزدهم مقررات ملّي ساختمان. - رعايت ضوابط دسترسي معلولين مطابق مفاد ضوابط و مقررات شهرسازي و معماري براي افراد معلول جسمي – حركتي. - رعايت تناسبات فضاهاي معماري و جلوگيري از پرت فضاها. - رعايت شيب‌بندي مناسب و سيستم دفع آب‌هاي سطحي در حياط‌هاي داخلي و پشت‌بام.

این ربطی به کنسول نداره.کنسول جز تراکم و درصد اشغال حساب نمیشه.تفسیرتون اشتباهه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
بله دوست عزیز استنباط شما درست تر از منه!! پس توی زیر زمین هم برای پارکینگ میشه تا 70% گود برداری کرد؟؟

هرچند ترجیح میدم توی این امتحان از این کارا نکنم!!!!

سلام.
ببخشید یه وقت سو تفاهم نشه.معمولا ارتباط نوشتاری سو تفاهم ایجاد میکنه.:gol:

واسه منهای یک میگن 80 درصد ولی عملا اون پیشروی 2 متری که مثلا تو ظوابط شهرداری هست این 80 درصد رو پر میکنه.بعد زیرزمین بزرگتر خیلی بهمون کمک نمیکنه.ولی کنسول خیلی بهمون کمک میکنه.

amir joon

عضو جدید
اگه سوالم تکراریه ببخشید صفحات قبلو همشو چک نکردم!
میتونیم از جک معلول به جای رمپ معلول استفاده کنیم؟
ابعاد 140*140 با 150 سانت پاگرد کافیه؟ آیا ظابطه یا اصول دیگه ای هم داره؟

بالا