[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

panizaza

عضو جدید
مشورت در مورد ساخت ماکت ویلا (ترجیحا تریبلکس)

مشورت در مورد ساخت ماکت ویلا (ترجیحا تریبلکس)

دوستان سلام
اینجانب درخواست کمک دارم از کسایی که تجربه ماکت سازی دارن
من کمی تجربه دارم با بالسا و پلکسی و فوم و... کار کردم الانم میخوام برا دل خودم یه خونه بسازم. البته در واقع برای تولد یک سالگی دخترم دنبال خرید خونه عروسک بودیم که دیدیم حدود 800-900 در میاد و تازه اونی نبود که دلم میخواست اگرم بود به درد قشر نسبتا آسیب پذیر نمیخورد.
تصمیم گرفتم خودم برا دخترم خونه عروسک بسازم.
کسی هست بتونه کمکم کنه و به سوالام جواب بده؟؟
اولین سوالم اینه که از چه متریالی باید استفاده کنم؟ خودم فکر میکردم بالسا ولی بالسا آسیب پذیره به نظرم مناسب نیست نه؟؟

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان سلام
اینجانب درخواست کمک دارم از کسایی که تجربه ماکت سازی دارن
من کمی تجربه دارم با بالسا و پلکسی و فوم و... کار کردم الانم میخوام برا دل خودم یه خونه بسازم. البته در واقع برای تولد یک سالگی دخترم دنبال خرید خونه عروسک بودیم که دیدیم حدود 800-900 در میاد و تازه اونی نبود که دلم میخواست اگرم بود به درد قشر نسبتا آسیب پذیر نمیخورد.
تصمیم گرفتم خودم برا دخترم خونه عروسک بسازم.
کسی هست بتونه کمکم کنه و به سوالام جواب بده؟؟
اولین سوالم اینه که از چه متریالی باید استفاده کنم؟ خودم فکر میکردم بالسا ولی بالسا آسیب پذیره به نظرم مناسب نیست نه؟؟

سلام دوست عزیز
:smile:کار خیلی جالبی انجام می دید . کلا ساخت ماکت کار شیرینی هست خصوصا اگر بخواید با عشق به دخترتون اون رو بسازید شیرین تر می شه .
پیشنهاد می کنم با مقوا ماکت درست کنید
من برای پسر بچه ی چهار ساله ی شیطونمون یه ماکت 14 طبقه درست کردم که یه یک ماهی باهاش بازی کرد الان بعد از گذشت دوسال هنوز سالمه دیگه گذاشته دکوری تو ویترین دلش نمی یاد خرابش کنه!
.......................................................
مقوا ماکت انواع مختلفی داره ، ترجیحا از نوع ایرانیش استفاده نکن چون برشش به نسبت مقوا ماکت هلندی یا آلمانی سخت تر هست و مقاومت و ماندگاری کمتری داره .
اگر به آماده کردن کار برای برش لیزری هم مسلط باشی دیگه خیلی بابت برش عذاب نمی کشید .(هزینه ی برش لیزری هم اونقدر زیاد نیست فقط باید دقت کنید و همه ی قطعات رو در فایل کَد آماده کنید و با مقوای مربوطه ببرید بدید براتون برش بدند.و در نهایت خودتو زحمت چسباندن قطعات رو بکشید .
اگر سوالی بود بپرسید همینجا ، دوست دارم نتیجه این کار رو ببینم . :gol:

Senator Milad

عضو جدید
کسی تا حالا ماکت ویلای ساوا رو درست کرده بخواد عکساشوو بزاره منه ترمه دومی ببینم

Moonlight3311

عضو جدید
دو عدد سوال :
عایا با چوب بالسا می شه ماکت ویلایی رو ساخت که توش دوتا دیوار با زاویه 145 یا 135 به هم متصل بشن ؟ عایا می چسبن به هم با چسب رازی ؟

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دو عدد سوال :
عایا با چوب بالسا می شه ماکت ویلایی رو ساخت که توش دوتا دیوار با زاویه 145 یا 135 به هم متصل بشن ؟ عایا می چسبن به هم با چسب رازی ؟

جواب آیا ی شما ، بلی است .
بالسا رو می شه به هر زاویه ای که می خواید و هر نوع کمانی در بیارید .

Mohandeselnaz

عضو جدید
دوستای گل من تو طرحم زیر ساختمون دو تا ستون دارم که واسه نگه داشتن ساختمون در ارتفاعه. یعنی از بیرون کاملا دیده میشه. به نظرتون از چی استفاده کنم واسه ساخت این ستونا؟

negin jo0on

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستای گل من تو طرحم زیر ساختمون دو تا ستون دارم که واسه نگه داشتن ساختمون در ارتفاعه. یعنی از بیرون کاملا دیده میشه. به نظرتون از چی استفاده کنم واسه ساخت این ستونا؟

بستگی به اسکیل ماکتت داره و اینکه بیس کارت چی هست..من واسه ستونم که بیسم منعطف بود یسر خلال دندون رو بریدم فرو کردم تو بیس..خوب شد..البته باید سایزش ب کارت بخوره..
میتونی هم بالسار و ببری...
بقیه ماکتتون از چه جنسیه؟

Mohandeselnaz

عضو جدید
بستگی به اسکیل ماکتت داره و اینکه بیس کارت چی هست..من واسه ستونم که بیسم منعطف بود یسر خلال دندون رو بریدم فرو کردم تو بیس..خوب شد..البته باید سایزش ب کارت بخوره..
میتونی هم بالسار و ببری...
بقیه ماکتتون از چه جنسیه؟

خود ساختمون مقوا ماکته بیس هم فوم برد . خلال دندون کوچیک میشه براش . ستونای بزرگ داره . فکرکنم بالسا که گفتین خوب باشه امتحان کنم ببینم چی میشه

negin jo0on

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خود ساختمون مقوا ماکته بیس هم فوم برد . خلال دندون کوچیک میشه براش . ستونای بزرگ داره . فکرکنم بالسا که گفتین خوب باشه امتحان کنم ببینم چی میشه

اگه خیلی بزرگه میتونین از مفتول بالسا استفاده کنین....خودش چوب مفتولی داره..یا چوب بستنی دایتی...
موفق باشین

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همون چندتا مقوا ماکت رو ببرید بچسبونید روی هم تا به ضخامت مدنظرتون برسید
کلا بهتره مقوا ماکت بدون ترکیب با چیز دیگه استفاده بشه

Mohandeselnaz

عضو جدید
IMG_2027.jpg IMG_2029.jpg

دوستان ماکتم تموم شد . کار پایان ترم مقدمات طراحی یکه

موزه ی مجسمه اس

هنوز شیتشو نبستم

نظرتون چیه چطوره؟

mpn20

عضو جدید
سلام.استادمون گفته که واسه ماکت سایت اصلا خوشش نمیاد رنگی کار کنیم( یعنی مثلا چمن رو از این چمنای سبز که بیرون آمادشو دارن نذاریم یا مثلا درخت و اینجور وسایلای آماده ای که بیرون دارن نذاریم.کلا میخواد سیاه سفید کار کنیم) بنظرتون با این وضعیت من واسه نشون دادن آب و سبزه تو سایتم از چه راهی استفاده کنم؟ چجوری نشونشون بدم؟

Mohandeselnaz

عضو جدید
سلام.استادمون گفته که واسه ماکت سایت اصلا خوشش نمیاد رنگی کار کنیم( یعنی مثلا چمن رو از این چمنای سبز که بیرون آمادشو دارن نذاریم یا مثلا درخت و اینجور وسایلای آماده ای که بیرون دارن نذاریم.کلا میخواد سیاه سفید کار کنیم) بنظرتون با این وضعیت من واسه نشون دادن آب و سبزه تو سایتم از چه راهی استفاده کنم؟ چجوری نشونشون بدم؟

دوست خوبم ماکت این ترم منم یک رنگ بود و همه چیشو سفید کار کردم . برای آب میتونی ژل مو بگیری بی رنگشو . واسه چمنم کاری که من کردم مصالحی به اسم مل و با چسب چوب قاطی کردم اونقد مل اضافه میکنی که غلظتش به حدی برسه که وقتی با یه ابزار نوک تیز مثل چاقو روش شکل میدی به همون شکل بمونه . فقط رنگش مثه خمیر نون میشه که باید رنگ سفید روش بزنی. ماکت منو ببین . سوالی داشتی بپرس . درختم که با این پنبه های گرد کار کردم
مشاهده پیوست 215404
مشاهده پیوست 215405

پیوست ها

• IMG_2027.jpg
    IMG_2027.jpg
    31.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_2028.jpg
    IMG_2028.jpg
    34.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

raha pania

کاربر بیش فعال
دوست خوبم ماکت این ترم منم یک رنگ بود و همه چیشو سفید کار کردم . برای آب میتونی ژل مو بگیری بی رنگشو . واسه چمنم کاری که من کردم مصالحی به اسم مل و با چسب چوب قاطی کردم اونقد مل اضافه میکنی که غلظتش به حدی برسه که وقتی با یه ابزار نوک تیز مثل چاقو روش شکل میدی به همون شکل بمونه . فقط رنگش مثه خمیر نون میشه که باید رنگ سفید روش بزنی. ماکت منو ببین . سوالی داشتی بپرس . درختم که با این پنبه های گرد کار کردم
مشاهده پیوست 215404

مشاهده پیوست 215405

ژل مو واینمیسته همش خشک میشه ناپدید میشه من امتحان کردم ،اگر وقت داری پوست تخم مرغ خیلی واسه چمن قشنگه ،خمچنین میتونین از نشاسته و خرده پاک کنم استفاده کنیم تو ماکت سفید

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای اب از چسب مایع هم میشه استفاده کرد.....از ژله بی رنگم میتونی استفاده کنی

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها.
. یه راهنماییی ازتون میخواستم.
من الان ترم 6 هستم و طرحمون مجتمع تجاریه. که باید براش ماکت بسازم. نمره ماکت 10نمرس و بقیه کارا هم 10 نمره اینو گفتم تا ارزش ساخت ماکت از نظر استادمون متوجه بشید.
من کلا چندتا متریال برای ساخت ماکت بیشتر نمیشناسم.
فوم
فوم برد
مقوا
مقوا ماکت
چوب بالسا
پلکسی

باید کارمو بایه متریال خوب بسازم.
پلکسی رو چون نمیشه فارسی بر کرد فکرنکنم بتونم ازش استفاده کنم.
فوم و فوم برد هم رنگش خوب نیست
رنگ کارمون چون سفیده از چوب بالسا هم نمیتونم استفاده کنم.
میمونه مقوا ماکت که احتمالا باید بدم برای برش لیزری.
ولی حس میکنم اینم خوب نیست. یه متریال خوب می خوام برای این کار.
شما می تونید یه متریال خوب بهم معرفی کنید.​

سلام....اول ببین فرم کارت چجوریه؟ببین میشه یه ماکت خوب رو با مقوای گرم بالا هم ساخت و خودت برش بدی و نیازی به لیزرم نباشه.....بستگی به حوصله ات داره....

از خیلی چیزای دیگه هم میشه استفاده کرد..مثلا اگه فرم منحنی و پیچیدگی زیاد داره میتونی از قالب و گچ هم استفاده کنی که سفیده و بعد پرداختش کنی و خوب با رنگ روشو تمیز کنی....

گل گندمک

عضو جدید
من میخوام یه کار شیک بسازم. وگرنه تا به حال ماکت زیاد ساختم اکثر ماکت هامو هم دادم برش لیزری.
سلام....اول ببین فرم کارت چجوریه؟ببین میشه یه ماکت خوب رو با مقوای گرم بالا هم ساخت و خودت برش بدی و نیازی به لیزرم نباشه.....بستگی به حوصله ات داره....

از خیلی چیزای دیگه هم میشه استفاده کرد..مثلا اگه فرم منحنی و پیچیدگی زیاد داره میتونی از قالب و گچ هم استفاده کنی که سفیده و بعد پرداختش کنی و خوب با رنگ روشو تمیز کنی....

بانوی باران

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شكل يه درخت رو به صورت تقارن رو مقوا ، چوب، فوم يا هر چيز ديگه اي كه ميخواي باهاش ماكت درست كني بكش بعد برش بزن ، برا هر درخت سه تا برش كافيه ، بعد به صورت سه بعدي كنار هم بچسبون

خیلی ممنون ............ولی میشه یه عکس جداگونه از درختتون بذارید؟؟

mohammad1675

عضو جدید
خیلی ممنون ............ولی میشه یه عکس جداگونه از درختتون بذارید؟؟

سلام واقعا شرمنده من اينو برا يكي از دوستام ساختم ماكتش پيشم نيست كه از نزديك از درختش عكس بگيرم ، ولي چشم تو اولين فرصت يه نمونه درخت درست ميكنم عكسشو براتون ميزارم.

بالا