[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

DDDIQ

مدیر ارشد
سلام
سوالتون رو خوندم یه فکری به ذهنم رسید اما خودم امتحان نکردم. میگم شاید بتونید ازش الهام بگیرید.
روی یک توپ با سایز مورد نظر سوراخ ریزی ایجاد کنید و پر از اب کنیدش بذارید یخ بزنه.بعد از یخ زدن کامل توپ رو ببرید و از یخ جدا کنید.حالا دور یخ رو تمیز چسب بزنید. تا چسب خشک شه یخ هم اب میشه و با چند سوراخ بسیار کوچک از داخل حباب خالی میشه.

دوست عزیزم فکر نمیکنم از لحاظ تئوری درست باشه :gol:
فکر نمیکنم چسب روی یخ شکل بگیره و و برای شکلگیری احتیاج به دمای مناسب داره ( حالا به جز آب شدن و رطوبت سطح ) تا سفت بشه
و قبل از اینکه یه طرف رو بتونیم چسب بزنیم بخاطر دمای هوا و دست طرف دیگه یخ از حالت خارج میشه
و بعد از اون اگر خشک هم بشه یه مدل چسب روی یک یخ کروی با خالی شدن اب داخلی چسب از داخل سست میشه و از حالت خارج میشه
کلن نباید یه لایه نازک چسب رو روی متریال موقت و ناپایدار استفاده کرد چون حتی اگر شکل هم بگیره بعد از خشک شدن سست میشه

انوشه باشین:gol:

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من میخوام ماکتمو از سنگ درست کنم

کسی میدونه که کجا میتونه سنگو تراش خوب بده؟

باسنگ؟؟؟؟؟؟؟؟جابجا كردنش راحته؟نميشه ازبافت سنگ استفاده كنيد اينجوري ممكنه استاد بگن كه ماكت رو خودتون نساختين

: )

عضو جدید
دوست عزیزم فکر نمیکنم از لحاظ تئوری درست باشه :gol:
فکر نمیکنم چسب روی یخ شکل بگیره و و برای شکلگیری احتیاج به دمای مناسب داره ( حالا به جز آب شدن و رطوبت سطح ) تا سفت بشه
و قبل از اینکه یه طرف رو بتونیم چسب بزنیم بخاطر دمای هوا و دست طرف دیگه یخ از حالت خارج میشه
و بعد از اون اگر خشک هم بشه یه مدل چسب روی یک یخ کروی با خالی شدن اب داخلی چسب از داخل سست میشه و از حالت خارج میشه
کلن نباید یه لایه نازک چسب رو روی متریال موقت و ناپایدار استفاده کرد چون حتی اگر شکل هم بگیره بعد از خشک شدن سست میشه

انوشه باشین:gol:

سلام.ممنون از راهنماییتون.
اگر یخ رو در دست بگیریم زود آب میشه و چسب کاری هم مشکله .اما اگر قبل از یخ زدن یک میله یا هر چیز دیگه تو اب بذاریم بعد از یخ زدن میشه مثل اسکمو میله رو در دست گرفت تا دستمون یخ نزنه ، یخ زود اب نشه و چسب کاری هم راحتتر باشه.
و بیشتر چسب ها مستحکم نیستن و حالتشون رو از دست می دن . اما به نظرتون چسب فوم آهو اگر تو اون دما خشک شه استحکام خودشو حفظ نمیکنه؟

: )

عضو جدید
سلام همه فهميدن غير از خودم خيلي ببخشيد اين آخرشو نميفهمم چي شده؟
اخرش اینکه بعد از چسب زدن و خشک شدنش یخ اب میشه برای خارج کردنشون باید چند سوراخ کوچیک روی چسب ایجاد کرد تا خارج شه .
البته با توجه به گفته های DDDIQ باید با چسب های مختلف امتحان کرد . نمیدنم مثل چسب اکواریم ، چسب دو قلوی شفاف ، چسب فوم ایرانی اهو ، چسب هایی که بعد از خشک شدن سست نشه .تا با توجه به شرایط نتیجه مطلوب بده.

گل هميشه بهار

عضو جدید
من كاري كه گفتين و انجام دادم نشد به جاش روي قالب يخ تند تند چسب حرارتي ريختم طوري كه دستام تاول زد و بعد از خشك شدن شبيه حباب شد تازه چون يخ شفافه چسب حرارتي هم شفاف شد و اينجا نتيجه گرفتم كه شفاف يا مات شدن چسب حرارتي به جنس قالبش بستگي داره
در هر حال ممنون از راهنماييتون

گل هميشه بهار

عضو جدید
سلام دوستان!:smile:

من باید یک ماکت بسازم که تمام از اشکال منحنی ( تقریبا دایره مانند) که رو هم قرار گرفته تشکیل شده، می خواستم در مورد ساختش و این که با چه متریالی بسازمش راهنمایی کنین؟:(

ميتوني روي فوم خطهاي عمودي با فاصله نيم سانت به نيم سانت بندازي اونوقت انعطاف پذير ميشه و راحت خم ميشه من امتحان كردم

• Like
واکنش ها: c_me

jens

عضو جدید
سلام دوستان!:smile:

من باید یک ماکت بسازم که تمام از اشکال منحنی ( تقریبا دایره مانند) که رو هم قرار گرفته تشکیل شده، می خواستم در مورد ساختش و این که با چه متریالی بسازمش راهنمایی کنین؟:(

چوب بالسا
رویه بخار آب راحت خم میشه

• Like
واکنش ها: c_me

c_me

عضو جدید
مرسی بچه ها! لطف کردین!:gol:
به نظرتون چوب بالسا بهتره یا فوم؟

arashitect

عضو جدید
مشاهده پیوست 58227
دست شما درد نکنه.این ماکت رو هم من ساختم.

بسیار عالی و تمییز اجرا کردین.تنها پیشنهادی که میتونم بکنم(جسارتا) اینه که اولا بیس ماکت رو اگه بزرگتر در نظر میگفتین تناسبش با احجام بهتر میبود و اصطلاحا ماکت نفس میکشد.
ثانیا کنتراست رنگی بین (احجام و اجزای سایت)و( توپو گرافی) به نظر زیاد میاد.البته شاید به خاطر عکسبرداری اینطوری نشون میده.همین باعث میشه که این دوتا از لحاظ بصری به هم دوخته نشن .
موفق باشید و پیروز.

arashitect

عضو جدید
مشاهده پیوست 58425مشاهده پیوست 58424

متریال حجم : فابریانو 400 گرم
بیس کار : مقوا ماکت
درود.
خسته نبشید میگم بهتون.کارتون عالیه. تمییز و با حوصله.مخصوصا نور پردازی سایت.هوشمندانه و بجا استفاده کردید.اما به همون دلیل کنتراست زیاد بین حجم و توپوگرافی عکس تاریکتر بسیار عالی تر به نظر میرسه.به کارفرماهاتون تفهیم کنید بیس کردن و انتخاب تنالیته رنگ در ماکت یک کار تخصصیه.بهتره به نظر شما اطمینان کنند.اینجوری هم نتیجه کار بهتر میشه.

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با مقوا 400 گرم سفید بساز
هم حرفه ای و هم قشنگ
اما بافت دارشو بخر یعنی چکشی
سلام دوست عزیز-بااین مقوا 400گرمی میشه گنبد هم ساخت؟چطوری؟
چون میخوام کل حجم و گنبدم از یک متریال باشه به نظرم بهتره..؟!

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من اگه گنبدتو نو با پاپیه ماشه بسازید سمباده بزنید و همرنگ مقواتون رنگش کنید هم راحترید هم فکر نمی کنم تفاوت دو متریال خیلی محسوس باشه

a_r_m_a_n

عضو
شما با متریال خاستی نمی تونید گنبد + حجم کل رو بسازید باید از آخر از دو نوع متریال استفاده کنید

گنبدتو نو با پاپیه ماشه بسازید
منظور شما رو از پاپیه ماشه نفهمیدم چیه این ؟

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما با متریال خاستی نمی تونید گنبد + حجم کل رو بسازید باید از آخر از دو نوع متریال استفاده کنید

منظور شما رو از پاپیه ماشه نفهمیدم چیه این ؟

هنر > تجسمی - همشهری آنلاین:
پاپیه ماشه (خمیر کاغذ) تکنیکی است که در آن لایه های کاغذ و سیریش روی هم چسبانده می شوند یا به شکل خمیری نرم درآورده می‌شوند که قابلیت فرم دهی دارد و پس از خشک شدن محکم می‌شود.
تاریخچه پاپیه ماشه از کشورهای آسیایی آغاز می‌شود و در اروپا از قرن 15 میلادی در ابتدا نقش برجسته های و مجسمه‌های کوچک مذهبی را با این تکنیک می‌ساختند و با اضافه کردن مواد افزودنی مانند گچ و مواد دیگری که از اسرار هنرمندان بود به استحکام خمیر می‌افزودند.
در قرن 17 میلادی این تکنیک در عروسک سازی بسیار به کار می رفته است.
در کشور ایتالیا در شهر"لتسه" مجسمه‌های کلیسایی که قدمت آنها به بیش از 500 سال می رسد، توسط "ساندرو ریتزی" sandro rizzi مرمت می شوند.
کارگاه ساندرو ریتزی در خیابانی به نام "پاپیه ماشه" است. آنچه در هنر مرمت این مجسمه ها حایز اهمیت است، چسب یا سریشی است که در ساخت آنها به کار می رود.
دستور این چسب از اسرار خانوادگی خانواده ریتزی است. ساخت مجسمه های پاپیه ماشه مراحل زیادی دارد و هنرمند پاپیه ماشه کار ، باید با صبر و حوصله آنها را طی کند.
یکی از مجسمه‌های مشهوری که با این تکنیک ساخته شده است، مجسمه غول پیکر "نانا" است.
این مجسمه توسط "نیکی- د- سنت فال" niki de saint phall نقاش و مجسمه ساز فرانسوی- امریکایی ساخته شده است.
شهرت نانا به واسطه ابعاد بزرگ و رنگارنگ بودن آن است.

اینجا روش ساختشو مختصر توضیح داده اما در کل روش های مختلفی برای ساختش هست
http://www.cafedexign.com/showthread.php?t=7996

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اگه حوصله ماکت ساختن داری و میخوای گنبدت دقیق در بیاد و حتما مقوا باشه ،میتونی از مقوا ماکت استفاده کنی!
گنبدتو در هر 2میلی متر برش بزن یعنی پلان گنبدت در ارتفاع هر 2میلی متر بدست بیار که همون ضخامت مقواست بعدش پلانای گنبدتو که روی مقوا در اوردی روی هم بچسبون بعدشم یه چند ساعتی با سبناده نرم که مخصوص چوبه، سنباده بزن با این که خیلی وقتگیره و اعصاب میخواد ولی خیلی خشکل میشه و تموم خستگیت از تنت در میره!

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان!
من میخوام یه ماکت بسازم که همش فرمای منحنی است. تقریبا یکسری اشکال دایره مانندن که رو هم قرار گرفتن ولی دقیقا دایره نیستن. به نظرتون بهترین متریالی که می تونم باهاش بسازم چیه؟ در مورد نحوه ساختشم اگه میتونین راهنماییم کنین لطفا؟

اگه راحتي ميخايي با خمير، سفال
اگه ظرافت هم مي خايي
فوم 2 ميل رو يك سانت يك سانت برش نه خط بنداز منحني ميشه
چوب بالسا يك ميل هم اگه تو آب ولرم بزاري تا خيس بخوره ميتوني با سشوار حالتش بدي

image369

عضو جدید
درود به دوستان ماکت ساز

این پلکسی چه جور حالتی داره یک جا از قدرت بالاش در ضدخش بودن و نشکن بودنش میگن مثلا توی یکسری سایتا نشون داده باهاش صندلی و میز و ظرف ساختن ولی اینجور که شما تعریف میکنید خیلی حساسه و زود خش برمیداره و راحتم میشکنه

شما که اشنایی بیشتر دارید ماده ای نیست بشه راحت برش و بهش حالت داد ولی سخت باشه و راحت نشکنه و ضد خشم باشه
این عکسهایی که من میزارم از جنس پلکسیه ؟
pupitre-en-z-plexiglas-ref-ppz-pzo-508392.jpgs 14.jpg
در ضمن قیمت پلکسی حدودا در چه رنجیه ؟

پیشا پیش از راهنمایتون ممنونم

Papari20

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان مهندس. تاپیک ها حرف نداشتن.
:smile:من هیچ تجربه ای تو ماکت سازی ندارم و باید به عنوان اولین کار با فوم پله مدور بسازم. ممکنه راهنماییم کنید؟

آخرین ویرایش:

.After The Rain.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان مهندس. تاپیک ها حرف نداشتن.
:smile:من هیچ تجربه ای تو ماکت سازی ندارم و باید به عنوان اولین کار با فوم پله مدور بسازم. ممکنه راهنماییم کنید؟
اول پلان یه پله گرد پیدا کن بده فتوکپیا واست بزرگش کنن، بعد بندازش رو فوم البته خیلی باید دقت کنی که فومت خراب نشه بعدش با کاتر ببُر فقط حواست باشه باید قبل از اینکه تیغ کاترت کند بشه عوضش کنی(بشکنی) وگرنه خراب میشه (طره طره میشه) کاترم به صورت عمود بگیر دستت، بعد که پلانشو درآوردی باید بهش ضخامت بدی و در آخر با چسپ فوم بچسبونی

mamali-architect

عضو جدید
سلام دوستان

من دارم واسه پروژه نقد بنام ماکت ویلا ساوا رو میسازم،استاد گفته که یه ماکت حجمی بدون درو پنجره با فوم براش ببرم(البته اولش فکر میکزدم کاره بیهوده ایه،میخواستم یهو برم با بالسا درست کنم اصلیو،ولی الان که دارم اینو با فوم درست میکنم متوجه شدم که این چقدر تو تمیز ساختن ماکت اصلی بهم کمک میکنه)

حالا بگذریم،میخواستم شما روش صحیح انتقال پلان روی فوم یا باسا رو بهم بگین،

مثلا روی سقفم چندتا دیوار دارم (roof garden) وسطای سقفمه الان واسه اینکه این دیوارهارو رو سقف دقیق سوار کنم باید بکشمش؟سیاه نمیشه کارم؟

شماها چجوری ماکتونو شروع میکنید؟فرض بر اینکه پلان و نماهای حجمتونم دارین

ممنون میشم اگه راهنمایی کنین

.After The Rain.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من دارم واسه پروژه نقد بنام ماکت ویلا ساوا رو میسازم،استاد گفته که یه ماکت حجمی بدون درو پنجره با فوم براش ببرم(البته اولش فکر میکزدم کاره بیهوده ایه،میخواستم یهو برم با بالسا درست کنم اصلیو،ولی الان که دارم اینو با فوم درست میکنم متوجه شدم که این چقدر تو تمیز ساختن ماکت اصلی بهم کمک میکنه)

حالا بگذریم،میخواستم شما روش صحیح انتقال پلان روی فوم یا باسا رو بهم بگین،

مثلا روی سقفم چندتا دیوار دارم (roof garden) وسطای سقفمه الان واسه اینکه این دیوارهارو رو سقف دقیق سوار کنم باید بکشمش؟سیاه نمیشه کارم؟

شماها چجوری ماکتونو شروع میکنید؟فرض بر اینکه پلان و نماهای حجمتونم دارین

ممنون میشم اگه راهنمایی کنین
من اول از پلانم پرینت میگیرم بعد میذارم رو فوم باچسب کاغذی میچسبونم تا حرکت نکنه بعدش با مداد از روی پلان میکشم و جاش میفته روی فوم و از روش برش میزنم، برای انتقال پلان روی مصالح دیگه مثل مقوا و بالسا وغیره اول پشت پلانمو یکم سیاه میکنم بعد از اینکه چسبوندم (با چسب کاغذی) روی مثلا مقوا، از روی پلان میکشم بعدش جاش میفته روی مقوا و از روش برش میزنم!!! اصلا فهمیدین چی گفتم! خودم که نفهمیدم:D!

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من معمار نیستم اما برای پروژه پایان نامه ام از پلکسی استفاده کردم همه جور چسب روامتحان کردم اما بهترین و تمیرترین ومحکمترین چسب ام دی اف هست اصطلاحا چسب123 هم گفته میشه.اولش یکم زرد میزنه وقتی اسپری رو میزنی اما بعد رنگش محو میشه.برشم که خودتون بهتر میدونین لیزر مطمئن ترینه.امیدوارم به دردتون بخوره.
کلرو فرم (اگه درست نوشته باشم) بهترین چسبه برای پلکسی. با یه سرنگش میشه 3-4 تا ماکتو بست.
ولی وای بحال روزی که بریزه روی کلرت
افتضاح میکنه و پاک هم نمیشه باید بدی پرداختش کنن

mamali-architect

عضو جدید
با سلامی دوباره به برو بچه های باشگاه

یه سوال از حرفه ای های ماکت سازی دارم اونم اینه که شما وتسه درو پنجره یه ماکت مثلا "ویلا ساوا" که من دارم درستش میکنم رو چیکار میکنین؟مثلا درش رو خالی میزارین؟یا پنجره هاشو خالی میزارین یا تلق میزارین؟ تو مقیاس 1/100 منظورمه

آخه میخوام تمیز کار کنم و تا جایی که بتونم سعی میکنم حرفه ای به نظر بیاد واسه همین دارم تک رنگ کار میکنم با فابریانو 400

راستی من وقتی میخوام با بالسا یا فوم درست کنم اتصالاتی که معلوم میشه رو فارسی بر میکنم فابریانو 400 قطرش 0.5mm هست،این که به فارسی بر نیاز نداره نه؟

ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

آخرین ویرایش:

Goonay

عضو جدید
من دارم ی ماکت میسازم بلد نیستم اصلا flower box و آب نما چجور میشه؟
اگه میشه ی عکس و نحوه ی ساختشو بهم بگین.
ترم اولم و این اولین ماکت درس ماکت سازیمه.
نه تمرین نه چیزی.
یه میدون واسه دانشگاه.
نمیدونم روی این میدون چی درس کنم بزارم.
اونم راهنماییم کنید.
لطفااااااااا
فوریه.
تموم ک شد عکسشو میزارم براتون.

mamali-architect

عضو جدید
سلام دوستان،واسه اینکه از نمای شیشه ای ماکت(طلق) توی ماکت معلوم نشه چیکار میکنین؟

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان،واسه اینکه از نمای شیشه ای ماکت(طلق) توی ماکت معلوم نشه چیکار میکنین؟
ميتونين يه مقواي خاكستري پشت شيشه بذارين
بسته به متريال هاي ديگه كه استفاده ميشن ميتونيد طلق رو شيشه اي بيرنگ يا خاكستري انتخاب كنيد

بالا