لیگنین چیست؟

dariushkhan

عضو جدید
عامل اصلی برای ایجاد رنگ قهوه ای در ساختار چوب.هر چوبی که قهوه ای تر است لیگنین بیشتری دارد.اما آیا کسیمی داند کاربرد لیگنین در صنعت چیست؟

maryam.a

عضو جدید
سلام
من میدونم در گذشته حدودا 1976 تحقیقات نیمه صنعتی در استفاده از لیگنین به عنوان جایگزین چسبهای اوره-فرمالدئید و فنل-فرمالدئید در تولید تخته چند لا ها و نئوپان انجام شده.
چسبی که عاری از فرمالدئید است. این لیگنین در فرایند کاغذ سازی به صورت لیگنوسولفونات درمیآمده و به عنوان ماده ی زائد دور ریخته میشده. ولی محققان فهمیدن که میشه با شبکه ای کردن لیگنوسولفونات اون به چسبی با منشا طبیعی به عنوام جایگزین چسبهای نام برده استفاده کرد.
اگر شما اطلاعاتی راجع بع استفاه این چسب در حال حاضر در صنعت داشته باشید ممنون میشم به من بگید. و اینکه اگر به صنعت راه نیافته دلایلش چیست؟

oligomer

عضو جدید
لیگنین درست مثل چسب بین تمام لایه های لیفی گیاه قرار میگیره و یک بخش جدا نیست. استخراج لیگنین کار سختیه و معمولا با استفاده از محلول های باز و اسید استخراج میشه و توی اونها حل میشه . پس جدا کردنش از اون محلول ها خودش مشکله.

shirzad1640

عضو جدید
با سلام به همه‌ی دوستان.
نسبت به سوال دوستی که گفته بود ایا لیگنین به صنعت راه یافته یا نه باید عرض کنم که بله لیگنین به صنعت راه یافته است.در کارخانجات کاغذ سازی طی فرایند استخراج سلولز از چوب موادی فرعی که از زیر مجموعه‌های لیگنین هستند استخراج می‌شوند که دو نوع هستند.1. آلسل لیگنین و 2. کرافت لیگنین . که آلسل لیگنین را در بعضی از ازمایشات بکار برده اند و از به عنوان یک پری بیوتیک نام برده‌اند که می‌تواند در مرفولوژی روده و افزایش باکتری های مفید روده مفید واقع شود و کرافت لیگنین نیز با توجه به ازمایشات انجام شده به عنوان یک انتی اکسیدان طبیعی مانند ویتامین E از آن نام برده‌اند. این یه کمی توضیح راجب فراورده‌های فرعی لیگنین.حالا در مورد استفاده از لیگنی در صنعت باید بگویم که ماده‌ای بنام لیگنوسولفونات در بازار وجود دارد که در صنعت پلت سازی در کارخانجات خوراک دام و طیور استفاده می‌شود و کار انهم نگهداری مواد خوراکی بهم دیگه هست که از متلاشی شدن پلت جلوگیری می‌کنه. برای همه‌ی دوستان ارزوی موفقیت می‌کنم;)

dariushkhan

عضو جدید
سلام
من میدونم در گذشته حدودا 1976 تحقیقات نیمه صنعتی در استفاده از لیگنین به عنوان جایگزین چسبهای اوره-فرمالدئید و فنل-فرمالدئید در تولید تخته چند لا ها و نئوپان انجام شده.
چسبی که عاری از فرمالدئید است. این لیگنین در فرایند کاغذ سازی به صورت لیگنوسولفونات درمیآمده و به عنوان ماده ی زائد دور ریخته میشده. ولی محققان فهمیدن که میشه با شبکه ای کردن لیگنوسولفونات اون به چسبی با منشا طبیعی به عنوام جایگزین چسبهای نام برده استفاده کرد.
اگر شما اطلاعاتی راجع بع استفاه این چسب در حال حاضر در صنعت داشته باشید ممنون میشم به من بگید. و اینکه اگر به صنعت راه نیافته دلایلش چیست؟

یکی از دوستان به کاربردای لیگنین اشاره کرد ولی طبق گفته دوست دیگمون به خاطر همین استخراج سخت لیگنین است که تولید چسب از اون اقتصادی نیست. امروزه چسبهای رزینی مثل چسبهای پلی استری بازار را قبضه کرده اند. با تشکر فراوان از شما

ariana*

عضو جدید
سلام :
شمادمورد نحوه ی استخراج لیگنین صحبت کردید. آیا درموردنحوه ی دقیق این جداسازی میتونید من رو مطلع کنید؟منظورم میزان اسید ، باز و... که فرمودید
باتشکر فراون

بالا