لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

javadzzz

عضو جدید
سلام لطفا این مقاله رو هم برام بفرستید. اخه دانشگامون ساینس عضو نیست.ممنون از ارسال قبلیتون

سلام لطفا این مقاله رو هم برام بفرستید. اخه دانشگامون ساینس عضو نیست.ممنون از ارسال قبلیتون

title:
[h=1]Binding of p-Nitrophenyl Phosphate and Other Aromatic Compounds by β-Lactoglobulin
[/h]
link:http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030287800048

authores
:

Harold M. Farrell Jr.,
Michael J. Behe,
Judith A. Enyeart

javadzzz

عضو جدید
درخواست کتاب Statistical Thermodynamics

درخواست کتاب Statistical Thermodynamics

title: statistical thermodynamics

author :
mc quarrie

mitra6723

عضو جدید
سلام

سلام

salam bacheha khaste nabashin bacheha kasi matlabi raje be kinetics flourescence nadare ? mamnooon misham be man komak konin

termah

مدیر بازنشسته
علائم اختصاری - محلول سازی

علائم اختصاری - محلول سازی

این تاپیک رو به درخواست یکی از دوستان میزارم که جواب سوالاشون رو داده باشم و البته مورد استفاده بقیه هم قرار بگیره.

در مورد علائم اختصاری و شکلهای ایمنی روی مواد آزمایشگاهی

اولا توصیه میکنم برای تمام مواد مصرفی اول خطرات ایمنی رو از سایت MSDS بگیرید و مطالعه کنید بعد کار آزمایشگاهیتون رو شروع کنین

لینکشم تو همین تالار گذاشتم

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/352245-msds

یه pdf هم هست که میزارم مطالعه کنین مطالبه مفیدی هست

مشاهده پیوست HSE-315-01.pdf

واینم یه لینک به درد بخور

file:///C:/Users/Elahe/Desktop/page.asp.htm

محلول سازی با درصد حجمی وزنی مشخص:

مشاهده پیوست bd677hdji0vmvqby26tt.zip

pH و روش اندازه گیری آن

PH چیست:

PH از لغت فرانسوی Hydrogene گرفته شده ، اصطلاح ph که مخفف دو کلمه Hydrogene و power است بیانگر قدرت یونی هیدروژن در اب میباشد به عبارت دیگر نسبت مولوکولهای یونیزه شده به غیر یونیزه شده در محیط های ابی را ph میگویند.در صورتی که خواسته باشیم به صورت کاملا خلاصه و قابل فهم ph را تعریف کنیم میتوانیم بگوییم درصد اسیدیته و قلیائیت اب را ph میگوییم
درجه اسیدیته یا قلیائیت اب بین ۰ و۱۴ متغیر است و عدد ۷ که حد وسط ان میباشد به معنی نقطه مرزی یا خنثی میباشد که به معنی این است که نه اب اسیدی است نه قلیایی.اگر هر چه از طرف عدد خنثی یعنی ۷ به طرف ۰ حرکت کنیم اب به سمت اسیدی کشیده شده و به معنی کاهش ph است و هر چه از عدد خنثی یعنی ۷ به سمت ۱۴ حرکت کنیم اب به سمت قلیایی و افزایش ph حرکت میکند
.

روش اندازه گیری ph

روشهای مختلفی برای اندازه گیری ph اب وجود دارد که ساده ترین ان را میتوان استفاده از کاغذ تورنسل دانست در اینجا نمونه های معمول از وسایل شاخص جهت اندازه گیری ph اب را برای شما توضیح میدهم

۱)کاغذ تورنسل:کار با این کاغذ بسیار راحت است و با فرو بردن ان در اب در صورتی که به رنگ ابی دراید به معنی این است که اب قلیایی یا ph بیشتر از ۷ است و در صورتی که به رنگ قرمز دراید به معنی این است که اب اسیدی یا ph کمتر از ۷ است.میتوان از روی جدول رنگهای همراه با کاغذ حدود ph را مشخص کرد
کار با کاغذ تورنسل برای اندازه کیری ph توصیه نمیشود زیرا دقیق نیست و ph دقیق اب را نشان نمیدهد
.

2) ph سنج دیجیتال:کار با این وسیله نیز بسیار اسان میباشد بدین صورت که پس از قرار گرفتن در اب ph دقیق اب را نمایش میدهد.

راه های کاهش و افزایش و تعدیل PH
راهای کاهش PH : پایین آوردن Ph کاری سخت تر است. اگر فکر می کنید که می توانید براحتی با اضافه کردن مواد کاهش دهنده Ph سطح آنرا پایین بیاورید کاملاً در اشتباه هستید، چرا که سیستم بافری شما بسادگی و بسرعت میزان آنرا به همان مقدار طبیعی خود افزایش خواهد داد. در واقع شما باید یونهای بافری را از آب خود جدا کنید، به این شکل می توانید Ph آب را نیز پایین بیاورید.استفاده از مواد کربنی مانند استفاده ذغال اکتیو مخصوص در ***** اب،البته این موضوع در آب شیرین بیشتر کاربرد دارد .
راه های افزایش PH :

1- در معرض هوا قرار دادن سطح آب ( با ورود و حل شدن Co2 در آب ، میزان PH افزایش می یابد . )
2- استفاده از سنگ های آهکی یا مرجان ( اگر خرد شده باشند سریع تر عمل می کنند . )
3- استفاده از جوش شیرین در آب

راه هایی برای تعدیل PH
:هوادهی مناسب، سیفون کردن فضولات و رسوبات کف و تعویض قسمتی از اب در مدت های مشخص و
استفاده از گیاه در رفیجیوم سبب تعادل میزان PH شده و از افزایش یا کاهش آن جلوگیری می کند .
خاصیت تغییر پذیری PH آب می تواند بوسیله ظرفیت بافرینگ شناخته شود. شما می توانید ظرفیت سیستم بافرینگ خود را با اندازه گیری میزان سختی آب بدست آورید.

آخرین ویرایش:

soosaan

عضو جدید
کمک کمک کمک کمک نحوه ساخت سیانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

کمک کمک کمک کمک نحوه ساخت سیانید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

روش های استخراج سیانید یا روش ساختش برا یه آزمایش شیمیایی راهی بلدین؟؟؟؟؟:w10:

aralan

عضو جدید
کتاب شیمی آلی پیشرفته کری جلد دوم رو می خواستم

کتاب شیمی آلی پیشرفته کری جلد دوم رو می خواستم

از دوستان کسی جلد دوم شیمی آلی پیشرفته کری رو داره لطف کنه خیلی ممنون میشم (جلد بنفش رنگ) لاتین هم باشه ممنون میشم

123sat

عضو جدید
ببین سیانید عنصر نیست. مولکول هست. در بادام زمینی نیز همینطور که گفتی وجود دارد که مقدارش 4-9 میلی گرم در هر بادام تلخ است. این لینک کمک می کنه.
لینک

در مورد روش ساخت صنعتی هم روش های مختلفی وجود دارد که

1- از حرارت دادن متان و آمونیاک در مجاورت هوا تحت کاتالیزور پلاتین در دمای 1200 درجه سانتی گراد

که حرارت مورد نیاز این فرآیند از اکسیداسیون جزئی متان و آمونیاک بدست می آید.

2- حرارت دادن شدید فورمامید که با از دست دادن یک مولکول آب

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_cyanide

123sat

عضو جدید
در مورد حرارت دادن فور مامید ثبت اختراع زیادی وجود دارد این لینک ها روببین

لینک 1

لینک 2

جدیدا مقالات در تهیه داخل ظرف (in situ) حرارت دادن DMSO (دی متیل سولفوکساید) با آمونیوم بی کربنات و همچنین با DMF (دی متیل فورمامید) گزارش شده.

لینک 1

لینک 2

soosaan

عضو جدید
[FONT=&quot]http://shimi79.persianblog.ir/tag/%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c_%d9%88_%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]سیانورها و اسید سیاندریک دسته‌ای از نیتریل‌ها هستند که جزء هیدروکربن‌های ازت‌دار با فرمول[/FONT][FONT=&quot] R- CN طبقه‌بندی می‌شوند؛ عامل CN آن‌ها به شدت سمی است و موجب خفگی بافت‌ها می‌شود.
اسید سیاندریک (سیانوژن) مایعی با بوی بادام تلخ و بی‌رنگ است که به آسانی بخار می‌شود. سیانورها ترکیب‌های فلزی بنیان سیانید هستند و از همه خطرناکتر سیانور دو سدیم و سیانور دو پتاسیم (سیانور پتاس) است که در مجاور هوا یا در معده در اثر واکنش با هیدرو کلریک اسید، اسید سیاندریک تولید می‌کنند.
فرآورده‌های سیانید در عکاسی، واکنش‌های آزمایشگاهی، صنعت، حشره‌کش‌ها و جونده‌کش‌ها (HCN) و برخی از میوه‌های مانند بادام تلخ، دانه سیب، هسته هلو و آلو وجود دارند.
سیانیدها با چند مکانیسم سبب هیپوکسی بافتی می‌شوند:
مرکز تنفس را مهار و عمق تنفس را کم می‌کنند.
با سرکوب میوکارد، برون‌ده قلب را کاهش می‌دهند.
جدا شدن O2 را از هموگلوبین دشوار می‌کنند.
برخی از سیانیدها برای پیوند به هموگلوبین با اکسیژن رقابت می‌کنند. از این رو، با آهن سیتوکروم اکسیداز در میتوکندری‌ها پیوند می‌دهند و تنفس سلول را مختل می‌کنند.[/FONT]​
[FONT=&quot]یک عدد بادام تلخ دارای یک میلی گرم اسید سیاندریک است. مقدار سمی اسید سیاندریک 01/0 گرم و مقدار کشنده آن 05/0 گرم است. مسمومیت از راه تنفس شدیدتر است و نشانه‌های بالینی آن به راه تماس، مقدار مصرف و تاخیر در شروع درمان بستگی دارد. درمان آن هم مانند دیگر مسمومیت‌ها استفاده از پادزهر ویژه است که شامل سه ‌داروی آمیل نیتریت، سدیم نیتریت و سدیم تیوسولفات می‌باشد[/FONT][FONT=&quot].
یکی از نشانه‌ها برای تشخیص سریع مسمومیت با سیانور، بوی بد بادام تلخ است که از دهان یا هوای بازدم او به مشام می‌رسد.
در برخی کشورها اعدامی‌ها را در اتاق گاز با سیانور می کشند. آن‌ها را به صندلی در اتاق گاز می‌بندند و جوخه اعدام از بیرون دسته‌ای را می‌کشد. به این ترتیب بسته‌ای حاوی سیانور پتاس به درون ظرف محتوی جوهر لیمو که در زیر صندلی گذاشته شده است، می‌افتد و گاز سیانور تولیدشده، سبب مرگ سریع محکوم می‌شود.[/FONT]​

aralan

عضو جدید
سلام به دوستان

دنبال یه کتاب خوب برای طیف سنجی شیمی آلی میگردم شما کتابی در این مورد دارین؟ (البته پاویا رو دارم)
ممنونم

schmichael

عضو جدید
سوال:
چرا با افزايش دما،دانسيته مولكولهاي گاز كم ميشود؟؟
در واقع سوال من از نظر مولكولي هست كه چه اتفاقي براي مولكولهاي گاز مي افته؟

termah

مدیر بازنشسته
با سلام دوست عزیز کتاب پاویا کتاب خوب و کاملی هست. در کنارش میتونین کتاب سیلور و کمپ رو هم مطالعه کنین تو کتابخونه همه دانشگاه ها هم موجود هست یه کتاب هم من میذارم کتاب خوبی هست امیدوارم مفید باشه براتون:)

مشاهده پیوست Modernspectroscopy.zip

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سوال:
چرا با افزايش دما،دانسيته مولكولهاي گاز كم ميشود؟؟
در واقع سوال من از نظر مولكولي هست كه چه اتفاقي براي مولكولهاي گاز مي افته؟
:surprised:
چب میگی؟؟دانسیتشون زیاد میشه؟!!
گرما باعث زیاد شدن فاصله مولکولها از هم میشه و باعث میشه که نسبت جرم به حجم زیاد بشه
فرمول دانسیته همین بود دیگه؟؟جرم به حجم؟!!
حتی در مورد خود مولکولها هم اگه بخوایم بحث کنیم همین اتفاق میفته یعنی گرما باعث میشه که پیوندها کمی طویلتر بشن و دانسیته رو میبره بالا
ولی اینکه میگی دانسیته کم میشه یه ذره من گیج شدم
تو اشتباه کردی یا من دارم اشتباه میگم؟؟:(:confused:

schmichael

عضو جدید
:surprised:
چب میگی؟؟دانسیتشون زیاد میشه؟!!
گرما باعث زیاد شدن فاصله مولکولها از هم میشه و باعث میشه که نسبت جرم به حجم زیاد بشه
فرمول دانسیته همین بود دیگه؟؟جرم به حجم؟!!
حتی در مورد خود مولکولها هم اگه بخوایم بحث کنیم همین اتفاق میفته یعنی گرما باعث میشه که پیوندها کمی طویلتر بشن و دانسیته رو میبره بالا
ولی اینکه میگی دانسیته کم میشه یه ذره من گیج شدم
تو اشتباه کردی یا من دارم اشتباه میگم؟؟:(:confused:

دانسيته جرم به واحد حجم هست پس با افزايش دماي يك گاز شما كه نميتونيد به جرم دست بزنيد مولكلولهاي گاز برخوردهاشون بيشتر ميشه و اگه حجم رو كم كنيد ميتونيد به دانسيته بالاتري برسيد.
نتيجه اينكه جمله اي كه من گفتم دانسيته كم ميشه صحيح نيست.
با افزايش دماي گاز انر‍ژي دروني كه افزايش سرعت مولكولهاي گاز يك نمونه از اين نوع انرژي هست زياد ميشه.

خب بر ميگرديم سر خونه اول.
چرا مولكولهاي گاز وقتي كه گرما ميگيرن به سمت بالا حركت ميكنن؟

ghxzy

کاربر ممتاز
دانسيته جرم به واحد حجم هست پس با افزايش دماي يك گاز شما كه نميتونيد به جرم دست بزنيد مولكلولهاي گاز برخوردهاشون بيشتر ميشه و اگه حجم رو كم كنيد ميتونيد به دانسيته بالاتري برسيد.
نتيجه اينكه جمله اي كه من گفتم دانسيته كم ميشه صحيح نيست.
با افزايش دماي گاز انر‍ژي دروني كه افزايش سرعت مولكولهاي گاز يك نمونه از اين نوع انرژي هست زياد ميشه.

خب بر ميگرديم سر خونه اول.
چرا مولكولهاي گاز وقتي كه گرما ميگيرن به سمت بالا حركت ميكنن؟
خب منم میگم که نمیشه به جرم دست بزنیم پس حجم تو حالت عادی زیاد میشه،بنابراین دانسیته زیاد میشه.اما اگه بخوایم دانسیته کم بشه تو شرایط عادی نیستیم و همینطوری که تو میگی باید حجمو کم کنیم.
منظورتو ازاون جمله ای که پررنگ کردمو متوجه نمیشم !!!یعنی من اشتباه کردم؟:(
خب میگی با افزایش دما انرژی درونی زیاد میشه....اینم که درسته.ولی چرا برمیگردیم سرخونه اول ؟؟آخه انرژی درونی باعث کاهش دانسیته نمیشه که؟!!:cry:
میتونی بیشتر توضیح بدی؟

ghxzy

کاربر ممتاز
گازها فقط به سمت بالا حرکت نمیکنن.همونطور که میدونی برای گازها 3 درجه ازادی داریم که میتونن در جهت محورهای xوyوzحرکت کنن
اما شاید یه دلیلش این باشه که چون خیلی سبکتر هستن جاذبه کمتری بهشون وارد میشه،البته این خیلی دلیل منطقی نیست.
تو خودت نظری نداری؟

حامدیا

اخراجی موقت
سلام به دوستان

دنبال یه کتاب خوب برای طیف سنجی شیمی آلی میگردم شما کتابی در این مورد دارین؟ (البته پاویا رو دارم)
ممنونم

کتاب پاویا خیلی خوبه میگین که دارین ........کتاب کالمن هم خوبه برای حل کردن طیفها ...این دو خیلی خوبن

termah

مدیر بازنشسته
گازها فقط به سمت بالا حرکت نمیکنن.همونطور که میدونی برای گازها 3 درجه ازادی داریم که میتونن در جهت محورهای xوyوzحرکت کنن
اما شاید یه دلیلش این باشه که چون خیلی سبکتر هستن جاذبه کمتری بهشون وارد میشه،البته این خیلی دلیل منطقی نیست.
تو خودت نظری نداری؟

با سلام. منم با نظر فاطمه جان موافق هستم که مولکولهای گاز فقط به سمت بالا نمیرن. خوب وقتی به مولکولهای گاز انرژی جنبشی وارد میشه از هم فاصله میگیرن و چون خیلی سبک هستن به جهات مختلف میرن

schmichael

عضو جدید
تو خودت نظری نداری؟

درسته.ولي وقتي كه گرما ميگيرن بيشتر به سمت بالا حركت ميكنن (همونطور كه خودتون بهتر ميدونين به دليل همرفت Convection هست كه گاز ها به سمت بالا حركت ميكنن البته در مايعات هم اين اتفاق مي افته كه قصد نداريم وارد بحث مايعات بشيم).
خونه اول كه گفتم درواقع همون سوال اول بود كه به جواب نرسيديم.چرا گازها وقتي كه گرما ميگيرن به سمت بالا ميرن؟

يه اتاق رو وقتي گرما ميديم با يه بخاري اول فوقاني ترين قسمت اتاق كه زير سقف باشه گرم ميشه مگه غير از اينه كه گازهاي گرم شده به سمت بالا رفتن؟

elham.shimi

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/350594-%D9%84%D8%B7%D9%81%D8%A7-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/350594-%D9%84%D8%B7%D9%81%D8%A7-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8

شرمنده یادم رفت بگم درباره ازمایش اوریفیس و ونتوری میخوام.هر کی داره لطف کنه زود بهم بده مرسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

rezareza00

عضو
روشه رسيدن به فرموله شيمياييه يك نمونه ي شيميايي چيست؟

روشه رسيدن به فرموله شيمياييه يك نمونه ي شيميايي چيست؟

روشه رسيدن به فرموله شيمياييه يك نمونه ي شيميايي چيست؟من دارم روي يك پروژه كار ميكنم كه احتياج دارم بدونم نمونه اي كه دارم از چي ساخته شده.نوعي رنگ بر هست كه فكر نكنم زياد سخت باشه.لطفا مراحل آكادميكه اين كار رو توضيح بدين.منظورم اين نيست كه دقيقا تمامه روش هاي شيميايي رو توضيح بدين.منظورم اينه كه راه و چاهه فهميدنش چيه و بايد به كجا مراجعه كنم؟:gol:

termah

مدیر بازنشسته
روشه رسيدن به فرموله شيمياييه يك نمونه ي شيميايي چيست؟من دارم روي يك پروژه كار ميكنم كه احتياج دارم بدونم نمونه اي كه دارم از چي ساخته شده.نوعي رنگ بر هست كه فكر نكنم زياد سخت باشه.لطفا مراحل آكادميكه اين كار رو توضيح بدين.منظورم اين نيست كه دقيقا تمامه روش هاي شيميايي رو توضيح بدين.منظورم اينه كه راه و چاهه فهميدنش چيه و بايد به كجا مراجعه كنم؟:gol:

با سلام .دوست عزیز منظورتون مراحل سنتزش هست .مکانیسم ها معمولا تو کتاب های شیمی آلی نوشته میشه اما شما نحوه ساخت رو باید تو مقاله ها سرچ کنین . موضوعتون رو سرچ کنین موارد مشابه رو به شما خواهد داد