لامپ کم مصرف؟؟؟!!!

ataa

عضو جدید
سلام!
می خواستم بدونم که مدار توی لامپ های کم مصرف را چطوری میشه پیدا کرد؟

یکی هم توی این لامپ ها از چه گازی استفاده میشه؟!

ممنون!:redface:

ubuntu_m

عضو جدید
می خواستم بدونم که مدار توی لامپ های کم مصرف سوخته را چه طوری میشه تعمیر کرد؟

sjtm2003

عضو
لامپهای کم مصرف

لامپهای کم مصرف

سلام
هیچکی در مورد این موضوع اطلاعاتی نداره
مخصوصا در مورد تعمیرش چون ما واسه خونه فقط کم مصرف کار کردیم و سوخته هم زیاد داریم
موضوع بعدی اینکه لامپهای کم مصرف چه تاثیریروی شبکه برق دارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
سلام
هیچکی در مورد این موضوع اطلاعاتی نداره
مخصوصا در مورد تعمیرش چون ما واسه خونه فقط کم مصرف کار کردیم و سوخته هم زیاد داریم
موضوع بعدی اینکه لامپهای کم مصرف چه تاثیریروی شبکه برق دارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

درمور تعمیرش ...باید برد الکترونیکی زیر لامپ رو بیرون بیاری و چک کنی ...

اکثرخرابیها به واسطه ایرادقطعات در برد الکترونیکیه ....

در مورد تاثیر روی شبکه .... چون شکل موج منحنی سینوسی رو واسیه استفاده لامپ تغییر می ده و باعث ایجاد هارمونیک میشه ....روی شبکه تاثیر نامطلوب می ذاره ....
البته این تاثیر در مقایسه با سایر ادوات الکترونیکی قابل صرفنظره ...

حدس می زنم گاز داخلش هم یا بخار جیوه (نور سفید ) یا بخار سدیم (نور زرد) باشه ...مطمئن نیستم ...

ارزوی موفقیت ....;)

mohammad_mgz

عضو جدید
من فكر مي كنم اون مدار الكترونيكي كه زير لامپ قرار مي گيره در واقع يك منبع تغذيه سوئيچينگ هست بهتره براي اطلاع بيشتر در مورد اين مدارات مطالبي رو در مورد منابع تغذيه سوئيچينگ مطالعه كني.:)

ubuntu_m

عضو جدید
من یکی از این لامپ سوخته ها یی رو که داشتم باز کردم .از دو سر حباب (فلورش) 4تا سیم گرفته به 4تا پایه روی برد فر داده. اونا رو باز کردم.یک کم که نگاه کردم به نظرم اومد که خازنش مشکل پیدا کرده باشه چون کمی هم باد کرده بود.
یک خازن الکترولیتی 400 ولت 10 میکرو فاراد.تعویضش کردم .اما از نو بستنش مکافاتِ . لطفا یک راه حل خوب ارائه بدید؟؟

ubuntu_m

عضو جدید
asiabadboy
درمور تعمیرش ...باید برد الکترونیکی زیر لامپ رو بیرون بیاری و چک کنی ...
اکثرخرابیها به واسطه ایرادقطعات در برد الکترونیکیه ....
××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
سلام
خیلی کلی صحبت کرده اید . لطفا اگر ممکن است دقیق تر و مهندسی تر تشریح بفرمایید.
:(:confused:

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
دوستان عزيز
همونطور كه مي دونيد لامپهاي كم مصرف از دو قسمت لامپ و مدار الكترونيكي كه بالاست (Ballast) ناميده ميشه تشكيل شده . مدار بالاست در واقع يك منبع تغذيه رزونانسي است كه ولتاژ را افزايش مي ده تا جريان كوچكي در لامپ ايجاد بشه و با تحريك الكترون هاي گاز داخل لامپ نور ايجاد كنه.
در گوگل Electronic Ballast را جستجو كنيد تا نتيجه را ببينيد.
پس اگه مي خواهيد بالاست رو بشناسد بايد با resunant convertor ها آشنا بشيد كه در حال حاضر بهترين نوع منابع تغذيه ي سوئيچينگ هستند و تحقيق روي اونها هنوز ادامه داره.
مدارات داخل لامپعاي كم مصرفي كه در حال حاضر مي بينيد اكثرا غير استاندارد هستند و ارزان قيمت. نويز زيادي هم در شبكه برق ايجاد مي كنند. در كشورهاي پيشرفته مدارات بالاست با استفاده از IC هاي مخصوص آن توليد مي شود كه تقريبا هيچوقت نمي سوزند. در ايران شما مي تونيد در بازار جمهوري IC‌شماره IR2153 را تهيه كنيد و خودتون مدار بالاست بسازيد كه عمرش بسيار زياد باشه.
باز هم سوالي داشتيد بپرسيد.

janginejad

عضو جدید
سلام به دوست گرامی
درموردمدار،کمی تخصصیه.به طراحی
Gas Tube + Filament+Mount,.......
بستگی داره
گازداخل بیشترلامپ های کم مصرف
CFL = Ar 99.9999 for Washing & 99.99999 for Feed
درهرصورت یه مختصراطلاعاتی دروبلاگم به آدرس ذیل
http\\rezajanginejad.blogsky.com/category/Gas-Tube
یاتوگوگل سرچ بفرما