قدم به قدم تا ارشد 92 قدم قدم پیش به سوی رتبه برتر

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mahsa_archi_arch

عضو جدید
مرسی عزیزم خیلی لطف کردی همیشه این جوریه ؟یعنی واسه همه خرپا ها صدق می کنه ؟

خواهش میکنم عزیز
این یکی از روشهای تشخیص پایداریه .. یکی هم با توجه به فرمول m+r=2j است .. که j تعداد گره ها
m= تعداد اعضا
r= تعداد عکس العملهای تکیه گاهی

TUliP

عضو جدید
بچه ها آغاز روکوکو با کلیسای ۱۴ قدیس آلمان بوده یا هتل دوسوبیز؟؟؟؟؟

من ۲ تا تست دیدم هر کدوم ۱ جواب داده بودن!!

samra8631

عضو جدید
به نظرم خوب بود،راضی ام
کیفیت سوالا هم به نظرم مناسب بود،حالا زبانشو نمی دونم،یا من خوب زدم،یا آسون بود
اما ترجیح میدم رتبه ها و ترازارو ببینم بعد رضایتمندی مو اعلام کنم
شما امتحان دادی؟ چطور بود؟

ترازم با احتساب معدل 5657 و رتبه معادل در کنکور91با احتساب نمره منفی 466 شما چند؟؟

nimaart

کاربر بیش فعال
به نظرم خوب بود،راضی ام
کیفیت سوالا هم به نظرم مناسب بود،حالا زبانشو نمی دونم،یا من خوب زدم،یا آسون بود
اما ترجیح میدم رتبه ها و ترازارو ببینم بعد رضایتمندی مو اعلام کنم
شما امتحان دادی؟ چطور بود؟

میتونی سوالات رو بذاری تو بخش جزوه ها؟ ممنون میشیم.

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
ساختمان ها چگونه عمل می کنند رو نخونید، زیاد مهم نیست! :)
دوستمون درست میگن کتاب خیلی مهمی نیست کتاب مبانی ساره رو هم من دارم ولی چیز اضافه ای نسبت به کتابای دیگش نگفته اگه مفهوم سازه در معماری و درک رفتار رو خوب فهمیده باشید سوالای اونا رو هم میتونید جواب بدید مرور کتاباو جزوه هایی که تا حالا خوندید الان مهمتره و سراغ منبع و کتاب جدید دیگه نرید

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز

من به حرف دوست خوبم یه چیزی اضافه کنم
یه سری از منابع دیگه دارن قدیمی میشن و امکان این هست که جایگزین منابع جدیدتری بشن، مثل همین ساختمان ها چگونه عمل میکنند، یا سیستم های ساختمانی آینده
اما یه مثالی میزنم، یکی که 3 سال مداوم ورزش میکنه برنامه تمرینیش با اونی که تازه ورزش رو شروع کرده یکی هست؟ مسلما نه
بعضی از کتابها حکم نرمش رو دارن که بعد از اونها بتونید ورزش بکنیدف مثل همین کتاب فوق الذکر
از طرفی هم الان دیگه خیلی دیره برای اینکه بگیم چه کتابی مهمه و باید خوند و چه کتابی مهم نیست، الان فقط و فقط و فقط وقت دوره مطالب خونده شده اس

fereshte1111

عضو جدید
بچه ها یکی یه بزرگواری میکنه بگه در هر سبک (از سبک پارسی ..تا اصفهانی) تو هر دوره چه حکومت هایی بودن؟؟؟؟ چون حیفه . تو سوال اینطوری میارن بعد تا بخوای فکر کنی کدوم دوره تو کدوم سبکه وقت میره. همت کنیم اینارو بگیم اینجا بلد باشیمش
مثلا میدونیم هخامنشی در سبک پارسی هستش. سلجوقی در شیوه رازی و...
من اگه شک نداشتم میذاشتم خودم

Rebika

عضو جدید
بچه ها یکی یه بزرگواری میکنه بگه در هر سبک (از سبک پارسی ..تا اصفهانی) تو هر دوره چه حکومت هایی بودن؟؟؟؟ چون حیفه . تو سوال اینطوری میارن بعد تا بخوای فکر کنی کدوم دوره تو کدوم سبکه وقت میره. همت کنیم اینارو بگیم اینجا بلد باشیمش
مثلا میدونیم هخامنشی در سبک پارسی هستش. سلجوقی در شیوه رازی و...
من اگه شک نداشتم میذاشتم خودم
پارتی : اشکانیان - ساسانیان
خراسانی : صفاریان - سامانیان - غزنویان - دیلیمیان
رازی : آل بویه - سلجوقی - خوارزمشاهیان - اتابکان
آذری : ایلخانان - تیموریان - ترکمنان- آق قویولونها - قره قو یو نلو
اصفهانی : صفوی - افشاریه - زندیه - قاجاریه

اگه جایی رو اشتباه گفتم لطفن اصلاح کنین ...مرسی

ReD_CoDE

متخصص REVIT
کاربر ممتاز
پارتی : اشکانیان - ساسانیان
خراسانی : صفاریان - سامانیان - غزنویان - دیلیمیان
رازی : آل بویه - سلجوقی - خوارزمشاهیان - اتابکان
آذری : ایلخانان - تیموریان - ترکمنان- آق قویولونها - قره قو یو نلو
اصفهانی : صفوی - افشاریه - زندیه - قاجاریه

اگه جایی رو اشتباه گفتم لطفن اصلاح کنین ...مرسی

تو یه تقسیم بندی دیگه قاجاریه و اگر اشتباه نکنم پهلوی اول و دوم، رو سبک تهرانی نامگذاری کردن، اگر تو سوالا به چنین چیزی برخوردید تعجب نکنید

behzadkhanha

عضو جدید
کاربر ممتاز

اتفاقا این کتاب مخصوصا شکل هاش بسیار هم مهمه... با توجه به زمان اندک تا آزمون حتما یه دوره شکلهاش رو مرور کنید. چندین بار از این کتاب تا حالا سوال تصویری اومده و با توجه به علاقه وافر آقای گلابچی به این کتاب هیچ بعید نیست بازهم امسال ازش سوالی بیاد

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال جفت مناره از چه زمانی وارد معماری شد ؟ ایلخانی یا تیموری یا سلجوقی من هر جا یه چیز میبینم متدین گفته ایلخانی تیموری عصر کنکاش گفته سلجوقی مرکز معماری تو آزمونش جواب داده ایلخانی !

saherem

عضو جدید
هر بار من میام اینجا اسم یه کتاب جدید هست
واقعا اینجوری من هیچی نخوندم :)

Tanin_hd

عضو جدید
بچه ها سوال 48 ازمون مرکز میشه توضیح بدین چرا این خرپا دو تا عضو صفر داره؟اینا که بهشون نیرو وارد میشه!

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها سوال 48 ازمون مرکز میشه توضیح بدین چرا این خرپا دو تا عضو صفر داره؟اینا که بهشون نیرو وارد میشه!
از روش تحلیل گره استفاده کنی برای حلش میبینی که فقط تو اون گره های گوشه ای نیروی رو به بالا وارد میشه و نیرویی نیست که رو به افق وارد شه پس عضو های افقی هیچ نیرویی بهشون وارد نمیشن و صفر نیرویی هستن
Untitled.jpg

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال جفت مناره از چه زمانی وارد معماری شد ؟ ایلخانی یا تیموری یا سلجوقی من هر جا یه چیز میبینم متدین گفته ایلخانی تیموری عصر کنکاش گفته سلجوقی مرکز معماری تو آزمونش جواب داده ایلخانی !

فکر کنم کریم پیرنیا هم گفته سلجوقی. با توجه به جفت مناره جامع اصفهان میشه گفت سلجوقی جواب بهتریه، ولی تو کنکور دنبال جواب بهتر نیستن، دنبال اون چیزی هستن که اون لحظه به فکر طراح سوال رسیده. متدین بیشتر از جهت اشاره به جهت قبله گفته ایلخانی تیموری رو، ولی معلوم نیست بطور واضح. من فقط یادمه تک مناره سیلندری رو مشخصه سلجوقی دونسته... حالا چند تا تناقض هم برای من بوجود اومده، نظر شما چیه:

1) در مورد مسجد جامع اردستان تو همه جزوه ها اومده در شیوه رازی 4 ایوانه شده، از جمله اوضیحات اولیه سبک رازی در کتاب سبک شناسی، ولی تو صفحه 197 همین کتاب گفته شده شده مسجد جامع اردستان در شیوه رازی تبدیل به یک ایوانه شد! تاریخ ساخت بقیه ایوانها هم خیلی فاصله دارن با دوره زمانی حدودی این سبک ... پس نتیجه گیری اینه که اردستان در زمان رازی یک ایوانه شده؟

2) جزوه متدین اشاره کرده ایوان و ایوان منتهی به گنبد خانه ابتکار پارتی هاست، ولی بعدش هر جا خواسته تغییرات مساجد بعد از اسلام رو ریشه یابی کنه به بناهای ساسانی ارجاع داده. با توجه به تست کنکور 89 که در زمان پارتی ها تنوع الگوی ایوان ها رو داشتیم، ریشه مساجد اولیه بعد از اسلام پارتی(اشکانی) بوده یا ساسانی؟ همچین تستی تو آزمونای آزمایشی مطرح شده بود و جوابش اشکانی بود، ولی با نظر متدین نمیخونه ظاهرا...

3) جزوه متدین(صفحه 45) گفته برخی مقابر درونگرا هستن، از جمله مقبره امیر اسماعیل سامانی و مقبره امیر کیقابوس !!!! :surprised: شوخی کرده یا جزوه نویس اشتباه نوشته؟

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم کریم پیرنیا هم گفته سلجوقی. با توجه به جفت مناره جامع اصفهان میشه گفت سلجوقی جواب بهتریه، ولی تو کنکور دنبال جواب بهتر نیستن، دنبال اون چیزی هستن که اون لحظه به فکر طراح سوال رسیده. متدین بیشتر از جهت اشاره به جهت قبله گفته ایلخانی تیموری رو، ولی معلوم نیست بطور واضح. من فقط یادمه تک مناره سیلندری رو مشخصه سلجوقی دونسته... حالا چند تا تناقض هم برای من بوجود اومده، نظر شما چیه:

1) در مورد مسجد جامع اردستان تو همه جزوه ها اومده در شیوه رازی 4 ایوانه شده، از جمله اوضیحات اولیه سبک رازی در کتاب سبک شناسی، ولی تو صفحه 197 همین کتاب گفته شده شده مسجد جامع اردستان در شیوه رازی تبدیل به یک ایوانه شد! تاریخ ساخت بقیه ایوانها هم خیلی فاصله دارن با دوره زمانی حدودی این سبک ... پس نتیجه گیری اینه که اردستان در زمان رازی یک ایوانه شده؟

2) جزوه متدین اشاره کرده ایوان و ایوان منتهی به گنبد خانه ابتکار پارتی هاست، ولی بعدش هر جا خواسته تغییرات مساجد بعد از اسلام رو ریشه یابی کنه به بناهای ساسانی ارجاع داده. با توجه به تست کنکور 89 که در زمان پارتی ها تنوع الگوی ایوان ها رو داشتیم، ریشه مساجد اولیه بعد از اسلام پارتی(اشکانی) بوده یا ساسانی؟ همچین تستی تو آزمونای آزمایشی مطرح شده بود و جوابش اشکانی بود، ولی با نظر متدین نمیخونه ظاهرا...

3) جزوه متدین(صفحه 45) گفته برخی مقابر درونگرا هستن، از جمله مقبره امیر اسماعیل سامانی و مقبره امیر کیقابوس !!!! :surprised: شوخی کرده یا جزوه نویس اشتباه نوشته؟
ممنون از پاسخت از یکی از دوستامم پرسیدم گفت سلجوقی
در رابطه با مورد یک حرفت درسته اون مقاله که از مجله اثر گذاشته از استاد شیرازیه حرفی توش نیست ایوان ها رفته رفته به بنا اضافه شدن و تو سبک رازی یک ایوان جنوبی فقط ساخته شده و در نهایت اوایل قرن دوازدهم چهار ایوانی شده اگه در این زمینه سوال دادن شما با توجه به نوع سوال و گزینه ها تصمیم بگیرید
مورد دوم هم به شکل سوال باید نگاه کنی اگه تزیینات و سازه مساجد مد نظر بود از دوره ساسانی ادامه پیدا کرده ولی اگه منظور خود ایوان و 4 ایوانی و گنبد خانه بود همون پارتی یا اشکانی درسته
مورد سوم هم نمیدونم واقعا منظورش از درونگرایی چیه مقبره بوعلی سینا رو هم گفته درونگرا !

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببخشید خلاصه میگم انقد خستم اصلا انرژی ندارم فقط خواستم کمک کرده باشم
جفت مناره=دوره ایلخانی(باز جزوه هامو نگا میکنم دقیق میگم)
جامع اردستان قرن 6 ایوان جنوبی ساخته شد قرن 10 ایوان شمالی قرن 11 شرقی و 12 غربی ولی کلا مسجد جامع اردستان مسجدیه 4 ایوانی با طرح شبستانی(ینی اول شبستانی بوده به 4 ایوانی تبدیا شده)
ریشه مساجد اولیه مسجد پیامبره مث فهرج ولی کم کم معماری ایرانی واردش میشه ولی کلا الگوی مساجد مسحد پیامبره
ایوان منتهی به گنبد خانه ریشه در پارتی داره اولین بار کاخ فیروز آباد این مطلبی که شما عنوان کردید دو موضوع کاملا متفاوته
متدین درس نوشته اینجا یه مطلبی رو عنوان میکنم:
1-مقابر درون گرا:مساجدی که بیرون تزیینات نداشته و داخل پر از تزیینات بوده یا داخل و خارج پر از تزیینات بودن..............اینها درون گران مثل گنبد قابوس و مقبره امیر اسماعیل
2- مقابر برون گرا:بیرون پر تزیینات بوده داخل تاریک تاریک بوده ............................اینها برونگران..............مثل (الان یادم نیست ولی داریم:redface::w47:)

negin908

عضو جدید
سلام دوستان
گزینه 1 ناپایداره چون 3 تا عکس العمل تکیه گاهی موازی داره دو هم رده چون عکس العمل های تکیه گاهیش هم راسند سه هم به خاطر هم راسی رده 4 درسته چون 3 عکس العمل غیر موازی غیر هم راس داره

sweetbrier1989

عضو جدید

ممنون از پاسخت از یکی از دوستامم پرسیدم گفت سلجوقی
در رابطه با مورد یک حرفت درسته اون مقاله که از مجله اثر گذاشته از استاد شیرازیه حرفی توش نیست ایوان ها رفته رفته به بنا اضافه شدن و تو سبک رازی یک ایوان جنوبی فقط ساخته شده و در نهایت اوایل قرن دوازدهم چهار ایوانی شده اگه در این زمینه سوال دادن شما با توجه به نوع سوال و گزینه ها تصمیم بگیرید
مورد دوم هم به شکل سوال باید نگاه کنی اگه تزیینات و سازه مساجد مد نظر بود از دوره ساسانی ادامه پیدا کرده ولی اگه منظور خود ایوان و 4 ایوانی و گنبد خانه بود همون پارتی یا اشکانی درسته
مورد سوم هم نمیدونم واقعا منظورش از درونگرایی چیه مقبره بوعلی سینا رو هم گفته درونگرا !

ببخشید خلاصه میگم انقد خستم اصلا انرژی ندارم فقط خواستم کمک کرده باشم
جفت مناره=دوره ایلخانی(باز جزوه هامو نگا میکنم دقیق میگم)
جامع اردستان قرن 6 ایوان جنوبی ساخته شد قرن 10 ایوان شمالی قرن 11 شرقی و 12 غربی ولی کلا مسجد جامع اردستان مسجدیه 4 ایوانی با طرح شبستانی(ینی اول شبستانی بوده به 4 ایوانی تبدیا شده)
ریشه مساجد اولیه مسجد پیامبره مث فهرج ولی کم کم معماری ایرانی واردش میشه ولی کلا الگوی مساجد مسحد پیامبره
ایوان منتهی به گنبد خانه ریشه در پارتی داره اولین بار کاخ فیروز آباد این مطلبی که شما عنوان کردید دو موضوع کاملا متفاوته
متدین درس نوشته اینجا یه مطلبی رو عنوان میکنم:
1-مقابر درون گرا:مساجدی که بیرون تزیینات نداشته و داخل پر از تزیینات بوده یا داخل و خارج پر از تزیینات بودن..............اینها درون گران مثل گنبد قابوس و مقبره امیر اسماعیل
2- مقابر برون گرا:بیرون پر تزیینات بوده داخل تاریک تاریک بوده ............................اینها برونگران..............مثل (الان یادم نیست ولی داریم:redface::w47:)

- جفت مناره از دوره ایلخانی ، شیوه آذری ، بنا ؟
- شیوه پارتی شامل دو دوره اشکانی و ساسانی میشه
- ظهور اولین 4 ایوانی مربوط میشه به شیوه پارتی دوره اشکانی - کاخ آشور
- ظهور اولین ایوان منتهی به گنبد خانه مربوط میشه به شیوه پارتی دوره ساسانی - کاخ فیروزآباد،فارس
- نمونه برای برونگرا اگه اشتباه نکنم مسجد جامع ورامین >>> چون تو نمای خارجی تزئینات زیادی داره ( نهاز و نخیر در نما - جلو آمدگی سردر )

آخرین ویرایش:

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
- ظهور اولین ایوان منتهی به گنبد خانه مربوط میشه به شیوه پارتی دوره ساسانی - کاخ فیروزآباد،فارس
- نمونه برای برونگرا اگه اشتباه نکنم مسجد جامع ورامین >>> چون تو نمای خارجی تزئینات زیادی داره ( نهاز و نخیر در نما - جلو آمدگی سردر )
1) مناره های مسجد جامع یزد که اصلا مال سبک اصفهانی هست و بعدا بهش اضافه شده! (صفحه 233 سبک شناسی) اگه از نظر بنا بخوایم بگیم همون مسجد جامع اصفهان هست در زمان سلجوقی.
2) در مورد ابداع ایوان و اینا که بحثی نیست، واضحه. من جزوه متدین مد نظرم بود که چند جا اشاره کرده الگوی ساسانی-زردتشتی کاراکتر اصلی مسجد شده. منظورم این بود که تناقض هست تو صحبت عزیزان. وگرنه جواب صحیح همون پارتی(اشکانی) فکر میکنم درستتره.
3) در مورد برونگرا بودن مقابر به نظرم اصلا بحث تزئینات موضوعیت نداره. مقبره بوعلی رو که همه دیدیم، اصلا "درونی" نداره که بخوایم بگیم تزیینات داره یا نه. یا یه مقبره عظیم برجی مثل گنبد قابوس کاملا مشخصه هدفش برونگرایی هست. اصلا شما تا حالا عکسی از داخلش دیدین؟ چون موضوعیتی نداره احتمالا. اصل همون نمود بیرونیشه. ذاتا اکثذیت مقابر همینطوری هستن. حالا منظور آقا متدین چی بوده رو من متوجه نمیشم.

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه چیزی اسم دیگه سلسله اشکانیان پارت ها بوده تو سوال های کنکور هم منظور از پارتی همون اشکانیه نه شیوه پارتی کلا تو سوالایی که من دیدم شیوه ها رو تو سوالا نیاوردن و بجاش خود سلسله پادشاهی رو میپرسن منبعتون واسه جفت مناره چی بود؟

1) مناره های مسجد جامع یزد که اصلا مال سبک اصفهانی هست و بعدا بهش اضافه شده! (صفحه 233 سبک شناسی) اگه از نظر بنا بخوایم بگیم همون مسجد جامع اصفهان هست در زمان سلجوقی.
2) در مورد ابداع ایوان و اینا که بحثی نیست، واضحه. من جزوه متدین مد نظرم بود که چند جا اشاره کرده الگوی ساسانی-زردتشتی کاراکتر اصلی مسجد شده. منظورم این بود که تناقض هست تو صحبت عزیزان. وگرنه جواب صحیح همون پارتی(اشکانی) فکر میکنم درستتره.
3) در مورد برونگرا بودن مقابر به نظرم اصلا بحث تزئینات موضوعیت نداره. مقبره بوعلی رو که همه دیدیم، اصلا "درونی" نداره که بخوایم بگیم تزیینات داره یا نه. یا یه مقبره عظیم برجی مثل گنبد قابوس کاملا مشخصه هدفش برونگرایی هست. اصلا شما تا حالا عکسی از داخلش دیدین؟ چون موضوعیتی نداره احتمالا. اصل همون نمود بیرونیشه. ذاتا اکثذیت مقابر همینطوری هستن. حالا منظور آقا متدین چی بوده رو من متوجه نمیشم.
البته مناره های مسجد جامع اصفهانو من دیدم یه جایی نوشته بود خیلی قدیمی نیستن و به زمان آق قیویونلو ها نسبت داده شده که زمانش میشه بعد از تیموریان یه منبع دیگه خوندم نوشته بود مناره های زوجی از زمان سلجوقیان استفاده شدن ولی اسم بنا رو نگفته بود

آخرین ویرایش:

ladi

عضو جدید

مناره سيلندري سلجوقي مثل اردستان و زواره
جفت مناره ايخاني و تيموري

Rebika

عضو جدید
542350_451897141489666_1025762026_n.jpg
افتخار ناشناخته ایران:
بنايي با معماري‌ خاصي در «نقش رستم» شيراز وجود دارد كه از زمان حمله اعراب به ايران به اشتباه، نام «كعبه زرتشت» را به آن دادند، چون كاربرد واقعي آن را نمي‌دانستند. آن زمان فكر مي‌كردند كه هر ديني بايد براي خود بُتكده يا عبادتگاهي داشته باشد، براي همين فكر كردند اين بنا هم مركزيت يا كعبه زرتشتيان است.تا امروز حدس مي‌زدند كاربرد اين بنا، محل نگهداري كتاب اوستا و اسناد حكومتي يا محل گنجينه دربار و يا آتشكده معبد بوده است. اما جناب آقای غياث‌آبادي پژوهشگر ایرانی با تحقيقات خود ثابت كرد اين بنا با مقايسه با تمامي بناهاي گاهشماري (تقويم) آفتابي در سرتاسر جهان، پيشرفته‌ترين، دقيق‌ترين، و بهترين بناي گاهشماري آفتابي جهان است.
تمامي بناهاي گاهشماري آفتابي در جهان فقط مي‌توانند روزهاي خاصي از سال (مانند روزهاي سرفصل) را مشخص كنند و حتي با سال خورشيدي هم تنظيم نيستند. اما اين بنا با دقت و علمي كه در ساخت آن اجرا شده، قادر است بسياري از جزئيات روزهاي مختلف سال و ماه‌ها را مشخص كند. زرتشتيان با استفاده از اين بنا مي‌توانستند بسياري از مناسبت‌ها و جشن‌هاي سال را روز به روز دنبال كنند و از زمان دقيق آنها آگاه شوند.
متأسفانه بنای «کعبه زرتشت» با آن که تقریباً سالم باقی مانده است به ثبت میراث جهانی سازمان ملل نرسیده است! حتی سازمان میراث فرهنگی هم این بنا را همراه بناهای عجایب هفتگانه جدید (که برج ایفل هم یکی از کاندیداها بود) پیشنهاد نداد! حتی با کشف راز این بنا هم هیچ گونه انعکاس و جنجالی به پا نشد!

اين بنا، يك گاهشمار تمام سنگي ثابت در جهان است كه سازندگان آن از بسياري از نكات علميِ جغرافيايي، نجومي، سال كبيسه، انحراف كره زمين نسبت به مدار خورشيد، تفاوت قطب مغناطيسي با قطب جغرافيايي، مسير گردش زمين به دور خورشيد و... را در 2500 تا 3000 سال پيش، در دوران حكومت هخامنشيان آگاه ‌بودند. حال آنكه خيلي از آنها را مانندكروي بودن كره زمين و گردش زمين به دور خورشيد را در چهارصد سال اخير در اروپا كشف كردند و به نام خودشان ثبت كردند!

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب یوسف کیانی رو چک کردم، تو بخش مناره ها نوشته:
در اواخر سلجوقی منار بدلایل ساختمانی جزئی از بنا گردید. در این هنگام مناره ها از دو سوی ایوان اصلی یا طرفین سردر واقع شد و با تعریض و توسعه ای که در ایوانهای دوره های بعد صورت گرفت مناره های زوجی نقش مناسبی برای مقابله با نیروهای رانشی که در طاق ایوانها پدید می آید ایفا کرد.

بازم بطور خیلی دقیق مشخص نشده، این بخشو که خوندم دیدم کارشناسای عزیزمون سر مسایل ابتدایی تر مناره هم به جمع بندی مشخص نرسیدن هنوز، چه برسه زوجیت مناره ها :D

حالا یه چیز دیگه، بادگیر حاشیه خلیج فارس، رو به دریا یا پشت به دریا؟ اینم هرجا یه چیزی نوشته.

behzadkhanha

عضو جدید
کاربر ممتاز
با نهایت تاثر و تالم به اطلاع دوستان و عزیزان می رساند دکتر محمود گلابچی چهره ماندگار و استاد دانشگاه تهران و صاحب کرسی یونسکو در معماری، امروز در سانحه ای دلخراش "جزییات، ارتقاء دهنده معماری" را روانه بازار کرد. بدینوسیله از کلیه داوطلبان دعوت می گردد جهت شادی ارواح خودشان هم شده تا روز آزمون نسبت به مطالعه این کتاب اقدام نمایند

وضعیت
موضوع بسته شده است.