غذاهای خوب برای پوست های بد!

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز

همواره باید به خاطر داشته باشید که برای داشتن پوست و مویی سالم مصرف ...

تغذیه همان‌ طور که از نامش برمی ‌آید، قرار است به میلیاردها سلول بدن غذا برساند تا آن ها بتوانند فعالیت ‌هایی را که در برنامه تنظیم شده‌ شان دارند،انجام دهند.اگر به هر دلیلی تغذیه مناسبی نداشته باشیم به این معنی است که غذای مورد نیاز سلول ‌های خود را درست انتخاب نکرده و آن ها را با مشکل مواجه کرده ‌ایم.
کمبودهای تغذیه ای
بسیاری از کمبود‌های غذایی به پوست لطمه می ‌زنند؛مانند کمبود ویتامین‌ ها که ممکن است ضایعه پوستی به دنبال داشته باشد.


* از گروه ویتامین‌های محلول در چربی،ویتامین‌های A و E برای نرمی ‌و طراوت پوست لازم ‌اند. به همین دلیل،کسانی که رژیم ‌های غذایی فاقد چربی می ‌گیرند،بعد از مدتی به كمبود این ویتامین‌ها دچار می ‌شوند.اگر به هر دلیلی تغذیه مناسبی نداشته باشیم به این معنی است که غذای مورد نیاز سلول ‌های خود را درست انتخاب نکرده و آن ها را با مشکل مواجه کرده ‌ایم.


* از سوی دیگر،ویتامین‌ هایی که در آب محلول ‌اند(مثل ویتامین ‌های گروه B و ویتامین C) به ‌طور مستقیم و غیر مستقیم در سلامت پوست،موثر هستند.حتی در مناطقی که فقر غذایی وجود دارد و معمولا کودکان در محرومیت غذایی بیشتری قرار می ‌گیرند،قبل از انجام هر آزمایشی می ‌توان از کدر بودن مو و حالت خشک و شکننده آن و خشک و شفاف نبودن پوست به کمبود‌های غذایی این عزیزان پی برد.معمولا موها حالت کرکی و کدر پیدا کرده و شکننده می ‌شوند و پوست یکنواختی و شفافیت خود را از دست داده و خشن و پوسته پوسته می‌ شود.


* سبزیجات سبز به دلیل داشتن آب و املاح و آنتی اکسیدان ‌ها معمولا برای پوست طراوت و شادابی به ارمغان می ‌آورند؛همان‌ طور که تمام میوه‌ها و صیفی ‌جات نارنجی به دلیل داشتن بتا کاروتن می ‌توانند در بدن به ویتامین A تبدیل شوند و نیاز سلول‌ های مختلف (از جمله سلول‌ های پوست) را تامین کنند.


*همواره باید به خاطر داشته باشید که برای داشتن پوست و مویی سالم مصرف متعادل سایر مواد غذایی مانند گوشت ‌ها،لبنیات،غلات و حبوبات نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

خطاهای تغذیه ای
در اینجا باید به یک نكته مهم نیز اشاره شود و آن،به هم خوردن تعادل بدن در اثر هر نوع بیماری است. به طور مثال مصرف بیش از اندازه سس ‌های چرب،ادویه زیاد و غذاهای سرخ کردنی که ممکن است موجب ناراحتی ‌های گوارشی شوند، روی پوست اثر سوء داشته و از این رو،به منظور داشتن پوستی خوب باید به توصیه‌ های تغذیه‌ ای که به سلامت کلی بدن کمک می‌ کنند، توجه ویژه داشته باشید.با تمام این واقعیت‌ های غیر قابل انکار،گاهی می ‌بینیم نقش تغذیه برای سلامت پوست و مو از حیطه سلامت و بهداشت به طرف خرافات و انتظارات غیر منطقی می ‌رود و زیبایی،افراد را جذب وعده‌ های دلفریب و اغوا کننده کسانی می ‌کند که بازار گرمی‌‌ های غیر واقعی را به قیمت گران می ‌فروشند که البته بیشتر منافع سودجویان را تأمین می‌ کند.
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:tebyan.net


 

Similar threads

بالا