عوامل موثر بر سکه و ارز چیست؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام.

میدونید که قیمت سکه و ارز در حال افزایش و گاهی هم کاهش.

دوستان نظرشون رو راجع به علت این موضوع بگن.

و اونهایی که اقتصاد میدونن بگن که اصولا چی شده و چه خواهد شد؟؟

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...
راستش من اقتصادم از بچگی خوب نبود...!!!
ترجیح میدم بچه هایی که اطلاعات بیشتر دارن نظر بدن و من استفاده کنم...
و اگر دیدم حرفی برای گفتن دارم حتما شرکت میکنم...
ببخشید
:redface:

امیر علی. ع

عضو جدید
همانطور كه دو سه سال پيش زمين با دلال بازي به ده برابر قيمتش رسيده بودعاملش هم جوي بود كه خود مردم بوجود آورده بودند.هركسي هر چقدر كه در بانك داشت مي كشيد بيرون و مي رفت تو بنگاه مسكن براي خريد يك پارچه زمين در خارج از شهر و اتفاقا چون اين جور معاملات بستگي به عرضه و تقاضا داره به همين جهت قيمت ها هم ميرفت بالا .كه يك روزي هم ورق برگشت و خيلي ها ضرر كردند .قضيه دلار و سكه هم مهمترين عاملش همين جو رواني است كه ايجاد شده .الان طلا (با احتساب دلار 1900توماني) بيست هزار تومان براي هر مثقالي گرانتر از خارج كشور است دليلش هم تقاضاي بيش از عرضه در داخل كشور است.به نظر من با توجه به وضعيت كشور دلار اگر هم افت قيمت پيدا كند زير 1500تومان نزول پيدا نميكند.طلا هم چون قيمتش جهاني است وابستگي شديدي به دلار دارد .بنابر اين افت قيمت اگر هم سراغ طلا بيايد گرمي زير 68000تومان دور از انتظار و تجربه است.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
همانطور كه دو سه سال پيش زمين با دلال بازي به ده برابر قيمتش رسيده بودعاملش هم جوي بود كه خود مردم بوجود آورده بودند.هركسي هر چقدر كه در بانك داشت مي كشيد بيرون و مي رفت تو بنگاه مسكن براي خريد يك پارچه زمين در خارج از شهر و اتفاقا چون اين جور معاملات بستگي به عرضه و تقاضا داره به همين جهت قيمت ها هم ميرفت بالا .كه يك روزي هم ورق برگشت و خيلي ها ضرر كردند .قضيه دلار و سكه هم مهمترين عاملش همين جو رواني است كه ايجاد شده .الان طلا (با احتساب دلار 1900توماني) بيست هزار تومان براي هر مثقالي گرانتر از خارج كشور است دليلش هم تقاضاي بيش از عرضه در داخل كشور است.به نظر من با توجه به وضعيت كشور دلار اگر هم افت قيمت پيدا كند زير 1500تومان نزول پيدا نميكند.طلا هم چون قيمتش جهاني است وابستگي شديدي به دلار دارد .بنابر اين افت قيمت اگر هم سراغ طلا بيايد گرمي زير 68000تومان دور از انتظار و تجربه است.

ممنون از پاسخت

دو نکته هست: به نظرت چرا دلار و طلا با هم بالا رفت. یعنی نقدینگی و پولی که تو دست مردم بود باعث این شد؟؟ یا ارزش پول ایران افت کرد. چرا

این عدد 1500 رو از روی چی بهش رسیدی؟ حس توست دیگه؟

(لطف کن بعد هر جمله ات دو تا enter بزن ، که خوانا تر باشه)

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
ارزش واقعی ریال در برابر ارزهای خارجی چقدره؟

چه عواملی درش موثر اند؟

چطور محاسبه میشه؟

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلایل فراوانی را در این زمینه می توان در نظر گرفت اما مهمتر ین عامل افت واحد ریال است که باعث شده است بسیاری اقدام به تبدیل پول ریالی به انواع دیگری از قبیل طلا یا ارز نماییند .
در این جا چند نکته حائز اهمیت است :
1- حجم بالای نقدینگی سرگردان که باید در بانک ، بورس یا دیگر عوامل مولد سرمایه گذاری شود به دلیل پایین بودن سود و ریسک بالا به سوی بازار های دیگری روانه شده است . چند سال پیش بازار مسکن حجم انبوهی از این نقدینگی را جذب کرد و اکنون طلا و ارز به بازار سرمایه ای تبدیل شده اند . در میان راه کارهای غلط مسولین و سو مدیریت آنها بر التهاب این بازار ها افزوده است به نحوی که تدابیر آنها در مهار قیمت ارز و طلا نه تنها جواب مثبت نداد بلکه به افزایش قیمت لحظه ای و تبدیل شدن بازار آزاد به نوعی بازار سیاه و دلالی پنهان انجامید .
2- نقش بار روانی و جو ملتهب بازار هم بر افزایش قیمت ها تاثیر می گذارد . البته در این میان نباید انگشت اتهام را بر روی مردم نشانه برد ، زیرا آنها تنها به پیام ها رسیده از محیط توجه کرده و مدیریت جریان حاکم با دولت و مسولین است . وعده های غیر واقعی و محقق نشده مسولین و سکوت آنها در شرایط بحرانی به نوعی چراغ سبز نشان دادن به ادامه وضع موجود است . نقش بانک مرکزی به عنوان عنصر اصلی در تبیین سیاست های پولی و ارزی کشور در این میان تا نهایت ممکن نزول کرده است و راه کاری مقطعی نیز در این میان هرگز جواب نمی دهد . امنیتی کردن اوضاع به امید مهار این افزایش قیمت ها نیز پیش از این بارها باشکست رو به رو شده است .
3- چشم انداز تحریم نفتی ایران و کسری بودجه دولت سبب شده است که میزان ارز تزریق شده در بازار کاهش یابد و به تبع آن قیمت طلا نیز افزایش یابد . ترس از عدم محقق شدن میزان در آمدهای نفتی یا کاهش آن سبب شده دولت بخشی از کسری بودجه خود را با افزایش قیمت ارز و طلا و فروش به مردم جبران کند . به نوعی که در موارد پیش فروش سکه های طلا شاهد هستیم که با افزایش قیمت پیش فروش و جذب کردن میزان زیادی از سرمایه مردم به نوعی دولت نیز به این افزایش قیمت ها کمک کرده است .
4- توجه به اینکه اکثر کالاهای کشور وارداتی است و همچنین بخش بزرگی از صنعت و تجارت کشور احتیاج شدید به واردات دارند . افزایش قیمت ارز به افزایش قیمت کالاها و به نوبه خود تورم فزاینده ای خواهد شد که مهار آن به سختی ممکن است .
5- وجود دو نرخ دولتی و آزاد و اختلاف فراوان در مورد ارز و سکه خطر رانت ارز و سکه را افزایش داده . به این دلیل که تنها عده محدودی به ارز دولتی دسترسی دارند امکان فساد و بالا بردن قیمت ارز و فروش ارز دولتی به قیمت آزاد در بازار سیاه نیز همواره مورد توجه است .

آخرین ویرایش:

امیر علی. ع

عضو جدید

ممنون از پاسخت

دو نکته هست: به نظرت چرا دلار و طلا با هم بالا رفت. یعنی نقدینگی و پولی که تو دست مردم بود باعث این شد؟؟ یا ارزش پول ایران افت کرد. چرا

این عدد 1500 رو از روی چی بهش رسیدی؟ حس توست دیگه؟

(لطف کن بعد هر جمله ات دو تا enter بزن ، که خوانا تر باشه)
اين كورس را قبل از طلا دلار شروع كردآنهم جو رواني ناشي ازجريانات سياسي و تحريم ها بود و اين مثل سنگي بود كه از كوه سرازير شد . وقتي دور برداشت ديگر از دست هيچ كسي كاري بر نمي امد. روز هاي اول دلار به شدت گران شد ولي افزايش قيمت طلا كه ناشي از افزايش قيمت دلار بود يك امر طبيعي بود . در ان روزها حتي با احتساب قيمت روز دلار طلا در داخل نزديك به 15000 تومان ارزانتر از خارج بود . در مرحله بعد كه جلوي خريد و فروش خياباني دلار را گرفتند . و همچنين شايعه دلار تقلبي را هم انداختند ، امنيت دلار در بين مردم از بين رفت . و بسياري از مردم به سمت طلا و سكه روي آوردند و نتيجه اش همين شد كه در قسمت قبل توضيح دادم . فقط در بحران زمين دو سه سال پيش و در بحران دلار و سكه الان يك وجه مشترك وجود داره و انهم نقدينگي ببش از حدي بود كه در دست مردم است و متاسفانه دولت هم هيچ راهكار موثري هم تا بحال تدارك نديده . البته به نظر من دولت الان ديگر مايل نيست كه دلار به قيمت 1100 تومان قبلي برگردد علتش هم سياستي است كه براي مقابله با تحريم ها اتخاذ كرده.
عدد 1500 هم با توجه به شواهد و قراين و تجربه ، حس من است.

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين كورس را قبل از طلا دلار شروع كردآنهم جو رواني ناشي ازجريانات سياسي و تحريم ها بود و اين مثل سنگي بود كه از كوه سرازير شد . وقتي دور برداشت ديگر از دست هيچ كسي كاري بر نمي امد. روز هاي اول دلار به شدت گران شد ولي افزايش قيمت طلا كه ناشي از افزايش قيمت دلار بود يك امر طبيعي بود . در ان روزها حتي با احتساب قيمت روز دلار طلا در داخل نزديك به 15000 تومان ارزانتر از خارج بود . در مرحله بعد كه جلوي خريد و فروش خياباني دلار را گرفتند . و همچنين شايعه دلار تقلبي را هم انداختند ، امنيت دلار در بين مردم از بين رفت . و بسياري از مردم به سمت طلا و سكه روي آوردند و نتيجه اش همين شد كه در قسمت قبل توضيح دادم . فقط در بحران زمين دو سه سال پيش و در بحران دلار و سكه الان يك وجه مشترك وجود داره و انهم نقدينگي ببش از حدي بود كه در دست مردم است و متاسفانه دولت هم هيچ راهكار موثري هم تا بحال تدارك نديده . البته به نظر من دولت الان ديگر مايل نيست كه دلار به قيمت 1100 تومان قبلي برگردد علتش هم سياستي است كه براي مقابله با تحريم ها اتخاذ كرده.
عدد 1500 هم با توجه به شواهد و قراين و تجربه ، حس من است.

البته به نظر من این عدد 2000 تومان خواهد بود . همچنان که در برنامه های تلوزیونی ایران هم اشاره کردند که قیمت مناسب دلار 2000 تومان است . اما اکنون روند افزایش قیمت ها مانند سرازیر شدن بهمن از کوه و گلوگه برفی ساعت به ساعت در حال افزایش است و هر چه این مسیر پیش می رود مهار آن سخت تر می شود .

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
برای دیشب من اماره دلاره 2100 داشتم!!

جنسایی چینی وارداتی حتما خیلی گرون میشن!!!

و تورم خیلی زیاد باید بشه قاعدتا"

راجع به ارزش پول ملی چیزی به ذهنتون رسید؟

امیر علی. ع

عضو جدید
البته به نظر من این عدد 2000 تومان خواهد بود . همچنان که در برنامه های تلوزیونی ایران هم اشاره کردند که قیمت مناسب دلار 2000 تومان است . اما اکنون روند افزایش قیمت ها مانند سرازیر شدن بهمن از کوه و گلوگه برفی ساعت به ساعت در حال افزایش است و هر چه این مسیر پیش می رود مهار آن سخت تر می شود .
من هم در خوشبينانه ترين حالت كه اگر يك وقت دلار افت قيمت پيدا كردكف قيمت را 1500 پيشبيني كردم . نه سقف قيمت را.

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم در خوشبينانه ترين حالت كه اگر يك وقت دلار افت قيمت پيدا كردكف قيمت را 1500 پيشبيني كردم . نه سقف قيمت را.
در کوتاه مدت ممکن است افت داشته باشد اما دوباره افزایش خواهد داشت . تجربه نشان داده که بعد از هر بار افت مقطعی جریان صعودی همچنان ادامه داشته است . آن هم در شرایط عادی . حال که شرایط بحرانی است شرایط به مراتب بدتر خواهد بود سقف قیمت هم 2000 تومان نخواهد بود بلکه با محاسبه قیمت واقعی ارزش ریال و دلار و بدون در نظر گرفتن یارانه ارز و پشتوانه طلای ایران . قیمت دلار تا 2500 و بالاتر خواهد بود

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینا باید بعد جنگ سالی 100 تومن دلار رو گرون میکردن تا امروز رقمی حدود 2500 تا 3000 هزار رو داشتیم که نکردن و امروز وقتش رسیده که یهو این جهش اتفاق بیفته مثل سیاست تثبیت قیمتهای مجلس هفتم که 3-4 سال همه قیمتهای اب و برق و بنزین و ... ثابت بود و یهو همش کن فیکون و چند برابر شد یا بنزین و سایر مواد یارانه ای که قرار بود تو 5 سال به ترتیب گرون بشه و یه شبه گرون شد

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
ارزش پول ملی یه کشور چطور مشخص میشه. کسی میدونه ؟

الان ارزش واقعی ریال در بربر دلار چقدره؟؟

raminbabak

اخراجی موقت
دولت داره سود می کنه. کسری بودجه اش را داره از افزایش قیمت جبران می کنه چرا باید قیمتها را پایین بیاره!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
حرف شما وقتي درسته كه بازار سكه واقعا كنترل شده باشه نه بازار ايران كه هر كسي براي خودش باندي داره.مثل اين ميشه كه هر كي زودتر بخوره برنده هست.

پس میگی که اوضاع از کنترل خارج شده و از این موضوع دولت هم سود میبره؟

raminbabak

اخراجی موقت
پس میگی که اوضاع از کنترل خارج شده و از این موضوع دولت هم سود میبره؟
صد درصد داره سود مي كنه نه خوده دولت بلكه عوامل هميشه پشت پرده دوولت.
وگرنه تو مملكتي كه همه چي انحصاريه! مگه امكان داره مردم عادي به اين طرعت سود ببرن؟ مگه با عقل جور در مي ياد؟

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
ارزش پول ملی یه کشور چطور مشخص میشه. کسی میدونه ؟

الان ارزش واقعی ریال در بربر دلار چقدره؟؟
ارزش پول ملی با روشهای زیادی تعین میشه که یکی نرخ برابری قدرت خرید میباشد مثلا یک خودکار در ایران 1000 تومان و در امریکا 1 دلار و در لندن نیم پوند است در نتیجه 1000 تومان 1 دلار و نیم پوند تعین میشود و ...
روش دیگر ارزشگذاری دولتی و دستوری است که در ان دولت برابری نرخ ارز را تعین و اعلام میکند که مثلا الان دولت هر دلار را 1400 تومان اعلام کرده
از دیگر روشها که مربوط به پشتوانه پول و وضعیت سیاسی اجتماعی و ... کشور هست که پیچیده و مورد بحث هستند که اینجا جاش نیست
به هر حال هیچ کشوری نمیخواد در شرایط عادی ارزش پولش کاهش پیدا کنه ولی الان چین چند ساله ارزش پولش رو خیلی پایین نگه داشته و در برابر کل دنیا مقاومت میکند تا صادراتش از بین نرود
این مباحث اقتصادی خیلی زیاد هستند که واقعا بهم پیوسته و پیچیده هستند که نمیشه الان با یه پست یا تایپیک توضیح داد چرا ارزش ریال سقوط میکنه یا اصلا این سقوط خوبه یا بد

بالا