طراحي شبكه آبرساني با نرم افزار epanet 2

cyrus the great

عضو جدید
با سلام دوستان
در عكس پايين يه شبكه آبرساني هست كه ما بايد توش پمپ بزاريم تا فشار مورد نياز در لوله ها رو تامين كنه.
حالا من مي خوام بدونم چندتا پمپ لازمه؟ چجور پمپي بزارم توش؟ مشخصات پمپ رو چجور بهش بدم؟اين پمپارو كجا بزارم؟ ما ارتفاعات نقاط و مرف روزانه هر نقطه رو داريم.و دزفول كه نقطه بالايي است به عنوان منبع مورد اسفاده قرار ميگيره. در ضمن ارتفاع دزفول آيا به عنوان total head مد نظر قرار ميگيره يا نه؟!
اگه كمكم كنين ممنون ميشم.
make a gif

پیوست ها

• DSC00001.jpg
    DSC00001.jpg
    29.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

cyrus the great

عضو جدید
خسته نباشين!
كسي نميدونه فشار مجاز لولها رو چقدر بايد بگيرم؟واسه لوله هاي آزبست سيمان ، فولادي ، چدني ، پلاستيكي ... قطرهاشونم از 100 تا 700 mm

meoiotu

عضو جدید
آقا من یه سوال دارم از این اپانت.وقتی میخوام بین دو تا nodeکه یه لوله هست،پمپ بذارم ،مشخصات پمپ رو میخواد ولی مشخصات لوله رو نمی خواد.مگه میشه؟

aminrokh

عضو جدید
آقا من یه سوال دارم از این اپانت.وقتی میخوام بین دو تا nodeکه یه لوله هست،پمپ بذارم ،مشخصات پمپ رو میخواد ولی مشخصات لوله رو نمی خواد.مگه میشه؟
بنظرم همونPump Curve که وارد میکنی کافی باشه وقطره ورودی وخروجی پمپ داخلش محاسبه شده.
چون ورودی وخروجی پمپ با قطر لوله یکی هست پس همون کافیه.

aminrokh

عضو جدید
یعنی طول لوله مهم نیست؟؟؟؟
تواین نرم افزار جایی برای وارد کردن قطر های ورودی و خروجی نداره وطبق مشخصه پمپ نرم افزار آنالیز میکنه.لوله های قبل وبعد دو node مهمه.
ورودی وخروجی حساب میشن.

طول لوله؟؟؟؟
آخه لوله ای در کار نیست!!!!
شما لوله های ورودی و خروجی رو به عنوان کمک میزنی.بینه دو node کلا پمپ حساب میشه
در اصل اینا لوله نیستند پمپ هستند.
شماتیک هست:)

آخرین ویرایش:

meoiotu

عضو جدید
تواین نرم افزار جایی برای وارد کردن قطر های ورودی و خروجی نداره وطبق مشخصه پمپ نرم افزار آنالیز میکنه.لوله های قبل وبعد دو node مهمه.
ورودی وخروجی حساب میشن.

طول لوله؟؟؟؟
آخه لوله ای در کار نیست!!!!
شما لوله های ورودی و خروجی رو به عنوان کمک میزنی.بینه دو node کلا پمپ حساب میشه
در اصل اینا لوله نیستند پمپ هستند.
شماتیک هست:)
بنده متوجه نمیشم.مگه میشه بین دوتا نود یه پمپ گذاشت و فرقی نداره که این دوتا نود از هم 2 متر فاصله دارن یا 2 کیلومتر!!!حالا اصلا به قول شما این لوله ها کمک باشن و لوله محسوب نشن.پس اونیکه ما دنبالشیم(وسط یه لوله پمپ باشه)چطوری مدل میشه؟

aminrokh

عضو جدید
1.jpg
بنده متوجه نمیشم.مگه میشه بین دوتا نود یه پمپ گذاشت و فرقی نداره که این دوتا نود از هم 2 متر فاصله دارن یا 2 کیلومتر!!!حالا اصلا به قول شما این لوله ها کمک باشن و لوله محسوب نشن.پس اونیکه ما دنبالشیم(وسط یه لوله پمپ باشه)چطوری مدل میشه؟
رنگ زرد ورودی پمپ ورنگ قرمز کلا پمپ ،رنگ آبی خروجی پمپ.ok?????????

salehmalekinejad

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشید،من می‌خوام بدونم چجوری می‌شه فهمید سایز لوله و طولی که وارد می‌کنم بر حسب چه واحدی؟فرق بین رسرویر و تانک چیه؟
ممنون میشم جواب بدید

آخرین ویرایش:

aminrokh

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشید،من می‌خوام بدونم چجوری می‌شه فهمید سایز لوله و طولی که وارد می‌کنم بر حسب چه واحدی؟فرق بین رسرویر و تانک چیه؟
ممنون میشم جواب بدید
سلام:
رو نوار پايين سمت چپ كنار شير آب زده.پيشفرضش GPM

ازاين مسير ميتوني بري واحداتو تغيير بدي
project/defaults/Hydraulics/flow units

تو اين قسمت زده كه واحد ها برچه اساسي هستن.
help/units

تانك هم ارتفاع ميخواد هم سطح اوليه وهم قطر ولي ريزرور فقط ارتفاع ميخواد
در كل اگه اطلاعاتو درست بدي هيچ فرقي نداره كه كدومو بذاري.
اگه از تانك استفاده كردي به قطر دست نزن.سطح اوليه و ارتفاع رو تغيير بده
Elevation
Initial Level
اميد وارم مفيد بوده باشه
موفق باشي دوست عزيز
سوال داشتي در خدمتم

alisarhadi

عضو جدید
باسلام
فشاربرای هرمنطقه وزمان های خاص فرق می کنه.ولی فشاری برای طراحی شبکه های شهری به مصرف کننده باید تحویل داد بین 14تا24است.
شمابایددقیقترسوالتون رو مطرح کنید.

ali moaf

عضو جدید
صالح جان تانک یه منبع آب محدوده ولی ریسرور نامحدوده برا همین وقتی داریم یه پروژه رو طراحی میکنیم از ریزرور استفاده میکنیم وگرنه خطا میده

ramingsm

عضو جدید
Re: طراحي شبكه آبرساني با نرم افزار epanet 2

دوستان من یه شبکه با epanet طراحی کردم و base دیماند همه گره ها را محاسبه کردم روشون گذاشتم و همچنین دبی کل مورد نیاز شهر
حالا یک جای شبکه تو صورت سوال گفته یک دبی 50 لیتر بر ثانیه از این نقطه در دسترسه حالا من چطور این دبی را به شبکه تزریق کنم؟چون اگه منبع یا رزرویر بزارم دبی نمیگیرند و فقط هد میگیرند
ممنون

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2