صندوق امانت بانک های ایرانی چگونه اند؟

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
محور اصلی بسیاری از فیلم های حادثه ای و اکشن یک صندوق امانات است خیلی ها برای بدست آوردن رمزش و ورود به بانک تلاش می کنند و کلی اتفاقات هیجان انگیز در این خصوص انجام می پذیرد. اما حقیقت این است که در ایران کمتر کسی می داند بانک ها چنین امکاناتی را در اختیار مشتریانشان قرار داده اند شاید خیلی ها ترجیح می دهند در منزل گاوصندوق داشته باشند و شاید هم عموم مردم آنقدر اموال گران بها ندارند که نیازی به صندوق امانات باشد.

آنچه اهمیت دارد این است که بدانید موقع سفر، خروج های طولانی از منزل و یا زمانی که نگران اموال گران بهای شما که شاید تنها ارزش معنوی برای شما دارند هستید می توانید با صرف هزینه اندک خیال خودتان را راحت کنید و اموالتان را به امن ترین مکان ممکن یعنی بانک بسپارید.البته این نکته را از یاد نبرید که حد اقل زمان اجاره صندوق یکساله است.

صندوق امانات محلي مطمئن براي حفظ اسناد و اشيائ گران قيمت و مجهز به سيستم هاي ايمني ضد حريق و ضد سرقت ، که مشتريان مي توانند براي نگهداري از اشياء قيمتي و يا اوراق مهم خود آنها را از بانک اجاره نمايند .
پیشتر فقط بانک های دولتی این امکان را در اختیار مشتریانشان می گذاشتند درحالی که الان اغلب بانک ها و حتی بانک های خصوصی نیز چنین فضایی را در اختیار متقاضیان گذاشته اند.
برخی بانک ها که در شعب منتخب چنین فضایی را برای مشتریان فراهم آورده اند عبارت اند از ملت، کارآفرین، کارگشایی،اقتصاد نوین،تجارت،صادرات، سامان و بانک ملی


هریک از بانک ها برای در اختیار گذاشتن صندوق به متقاضیان شرایط خاص خودشان را دارند اما برخی از شرایط برای همه یکسان است در زیر به برخی از مدارک مورد نیاز و شرایط عمومی و ویژه اشاره می کنیم:


1. تکمیل فرم درخواست

2. پرداخت اجاره بهای یکساله
3.ارائه عکس از فردو وکیل احتمالی اش
4.دارابودن حداقل 18 سال سن
*برخی بانک ها افتتاح یک حساب قرض الحسنه نزد بانک را هم از ملزومات ارائه صندوق قرار داده اند در حالی که این شرط برای همه بانک ها وجود ندارد.
* برخی بانک ها آورده اند مشترياني كه به استفاده از صندوق امانات تمايل دارند مي‌توانند درخواست مورد نظر را به شعبه خود ارائه نمايند. چنانچه خواسته مشتري با شرايط در نظر گرفته شده براي واگذاري صندوق مورد تائيد شعبه قرار گيرد، اقدامات لازم انجام و نسبت به واگذاري صندوق به متقاضي اقدام مي‌شود.


صندوق امانات در سایز های مختلف بعضا (کوچک، متوسط و بزرگ ) عرضه شده و قیمت های آنها نیز متفاوت است.

افراد با توجه به نیازشان و همچنین بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اند صندوق مورد نیازشان را تهیه کنند.
اشخاص حقوقی هم می توانند با ارائه مدارک لازم برای خودشان صندوق اجاره نمایند.

مشتري فقط در ساعات اداري مجاز به استفاده از صندوق امانات بوده و امتياز استفاده از آن غير قابل انتقال است
بانک هيچگونه مسئوليتي نسبت به تغييرات احتمالي محتويات صندوق امانات نخواهد داشت .
حداقل مدت اجاره صندوق يکسال مي باشد و اجاره بهاي مذکور قبلا دريافت مي شود و مدت آن به شرط موافقت بانک قابل تمديد مي باشد .
 

Similar threads

بالا