صفحه بازرگانی روزنامه دنیای اقتصاد

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]محمد قبله» دبیر انجمن صنایع روغن نباتی شد[/h] کد خبر: DEN-755418 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۷ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۲۸
گروه بنگاه‌ها - مراسم تودیع و معارفه دبیران قدیم و جدید انجمن روغن نباتی با حضور مدیران‌عامل شرکت‌های روغن نباتی در محل انجمن برگزار شد. اعضای هیات مدیره انجمن صنایع روغن نباتی ایران و مدیران عامل شرکت‌‌های روغنی با تقدیر از قاسم فلاحتی، دبیر سابق انجمن، کرسی انجمن صنفی خود را به «محمد قبله» سپردند.«قبله» پیش از این در سمت‌هایی همچون معاون کالاهای مصرفی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و نیز عضو کارگروه تنظیم بازار، معاون محصولات كشاورزي و خدمات عمومي سازمان حمايت، مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و غذایی سازمان حمايت، مدیرکل نظارت بر مواد غذایی سازمان بازرسی و نظارت وزارت بازرگاني سابق، همچنین مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج فارس فعالیت کرده است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]«ایران کد» و «شبنم» بر سر دوراهی بودن یا نبودن[/h] کد خبر: DEN-755689 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۸ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۲۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت حذف «ایران کد» و «شبنم» را یکی از اقدامات در جهت تسهیل فرآیند کسب و کار عنوان کرد

هما کبیری- ایران کد و شبنم دو طرحی بودند که وزارت بازرگانی وقت و وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت‌های نهم و دهم زمان و هزینه زیادی برای اجرای آنها انجام دادند؛ طرح‌هایی که حالا در ابتدای دولت یازدهم بر سر دوراهی بودن یا نبودن قرار گرفته‌اند.
یکی از برنامه‌هایی که «محمدرضا نعمت‌زاده»، بعد از در دست گرفتن سکان وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم به آن تاکید داشت، تسهیل فرآیند کسب و کار و برداشتن مقررات و قوانینی بود که سد راه تجارت ایران با کشورهای دیگر شده بود. به گفته برخی از اعضای اتاق بازرگانی، این برنامه‌ها امیدهایی را در میان بازرگانان بخش خصوصی ایجاد کرده که از آن دست می‌توان به برداشتن تعهدات ارزی صادرات، حذف کد شبنم و کد رهگیری در امر واردات، کاهش فشارهای مالیاتی و کاهش تعداد بازرگانان ممنوع‌الخروج اشاره کرد که به نظر می‌رسد تا سه ماه آینده آثار آن در امر بازرگانی کشور مشاهده خواهد شد. در همین رابطه، روز گذشته طیف خبری گسترده‌ای مبنی بر حذف طرح شبنم و ایران‌کد در جهت تسهیل شرایط بازرگانی در رسانه‌ها ایجاد شد که قرار است به زودی به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت اجرایی شود. این خبر واکنش‌های مختلفی را در پی داشت و عده‌ای با حذف آن موافق و برخی مخالف بودند. این در حالی است که تجربه‌های مشابه طرح شبنم در کشورهایی نظیر ترکیه، کانادا، اتحادیه اروپا، چین و هند اجرایی شده و اهداف پیش‌بینی شده را نیز برآورده کرده است.
در این باره رییس مجمع عالی واردات به خبرگزاری «فارس»، گفت: طرح شبنم باید به صورت محدود اجرا می‌شد، اما در اجرای آن عجله شد و همین باعث شد تقلب‌هایی صورت بگیرد و اشکالاتی به وجود بیاید.
محمدحسین برخوردار افزود: اجرای طرح شبنم در سطح عرضه برای اصناف مشکلات فراوانی به وجود آورده، به نحوی که صنوف کد طرح شبنم را برای کالای دیگری دریافت می‌کردند، اما روی کالای دیگری نصب می‌شد.
وی ادامه داد: طرح شبنم باید به مرور زمان اجرا می‌شد؛ چرا که این طرح در بسیاری از کشورهای جهان نیز اجرا شده است. مسوول طرح شبنم ستاد مبارزه با قاچاق است و من معتقدم که در برخی کالاها طرح شبنم باعث کاهش ورود قاچاق به کشور شد.
زمزمه حذف ایران کد
از سوی دیگر، ایران کد نیز طرح دیگری است که از سال 85 اجرای آن کلید خورده و در مدت 8 سال گذشته، موفق به جذب 64هزار عضو شده و برای 2 میلیون و 100هزار کالا کد ملی یا شناسنامه الکترونیکی صادر کرده است. طرح شبنم نیز از دو سال گذشته به منظور بازرسی و نظارت مردمی با نیت استفاده از حضور مردم در عرصه بازرسی طراحی شده تا باعث ایجاد شفافیت در مبادلات اقتصادی شود. اما حالا این دو طرح پرهزینه که برای نخستین بار هم در کشور اجرا شده‌اند، مورد بررسی موشکافانه قرار گرفته‌اند و به گفته مدیرعامل مرکز شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران، تا نظر کارشناسی در مورد آنها صادر نشود، نباید با یک تصمیم یکباره از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت کنار گذاشته شوند. احمد غلامزاده در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه ایران کد مصوبه مجلس دارد و بر اساس پشتوانه قانونی کار می‌کند، گفت: صرف نظر از همه منافع و امکاناتی که ایران کد دارد، در چارچوب قانونی کار می‌کند و برای اصلاح آن نیز باید مصوبات قانونی وضع شود.
وی موضوع حذف ایران کد و طرح شبنم را رد نکرد و اعلام کرد: صحبت‌هایی در این باره شده و در برنامه‌های وزیر نیز گنجانده شده که این دو طرح حذف شوند، اما قرار بوده که مورد بررسی کارشناسانه قرار بگیرند و بعد در مورد آنها تصمیم‌گیری شود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.
مدیرعامل ایران کد با اعلام اینکه هنوز جلسه‌ای با شخص وزیر درباره بررسی کارشناسی این موضوع نداشته‌اند، گفت: تنها یک جلسه کارشناسی برگزار شده، اما تصمیمی در آن گرفته نشده است و به نظر می‌رسد شخص وزیر نیز هنوز در این مورد به جمع‌بندی لازم نرسیده‌اند.
غلامزاده با اشاره به اینکه در مدت 8 سال گذشته برای 2میلیون و 100هزار کالا شناسنامه ایجاد شده، تاکید کرد: تولید یک بار شناسنامه برای هر کالا، مانع کسب و کار نیست و بهتر است در این زمینه بررسی کارشناسی بهتری صورت گیرد.
از حذف شبنم و ایران کد بی‌اطلاعیم!
مدیر پروژه طرح شبنم با اظهار بی‌اطلاعی از حذف طرح شبنم از تجارت خارجی، گفت: در حال حاضر کد شبنم در راستای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام می‌شود و حذف آن به این سادگی نیست.
غلامرضا نوری‌زاده در مورد برخی اخبار مبنی بر حذف کد‌های شبنم از حوزه مبادلات تجاری به خبرگزاری «تسنیم»، گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم و در جریان آن نیستم. تعیین برچسب‌های کد شبنم توسط مجلس به تصویب رسید و در راستای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه این خبر را نه تایید می‌کنم و نه تکذیب، گفت: ما در طرح شبنم کارهای خود را طبق روال همیشه انجام می‌دهیم و چیزی مبنی بر اینکه کد شبنم از مبادلات تجارت خارجی حذف شود به ما ابلاغ نشده است.
مدیر پروژه طرح شبنم در پاسخ به این سوال که اگر قرار باشد کد شبنم که قانون است، حذف شود باید مجلس در مورد آن تصمیم بگیرد، افزود: بنده از روند قانونی و فرآیند آن اطلاعی ندارم ولی حذف این طرح به این سادگی نیست.
طرح شبنم قاچاق را کاهش داد
مسوولیت طرح شبنم بر عهده ستاد مبارزه با قاچاق گذاشته شده و موافقان اجرای این طرح معتقدند طرح شبنم موجب شده قاچاق به میزان قابل توجهی در کشور کاهش یابد. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز حذف ایران کد و شبنم را از تجارت خارجی رد کرد و گفت: قرار است کارگروهی تشکیل و چالش‌های طرح شبنم را بررسی کند تا این طرح به روز و با روند بهتری اجرا شود. مهدی ابویی در مورد حذف کد شبنم و ایران کد از حوزه تجارت خارجی به خبرگزاری «تسنیم» اعلام کرد: خبری که در مورد حذف ایران کد و شبنم مطرح شده است، صحت ندارد.
معاون پیشگیری و هماهنگی سازمان‌ها و امور استان‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز ادامه داد: روز شنبه طی جلسه‌ای که با محمد رضا مفتح، قائم مقام وزیر صنعت داشتیم، قرار شده کارگروهی برای طرح شبنم تشکیل شود تا در این کارگروه چالش‌ها و اشکالات موجود بررسی و این طرح به روز و با روند بهتری ادامه پیدا کند. بر این اساس قرار نیست توقفی در اجرای طرح شبنم و ایران کد صورت بگیرد.
به نظر می‌رسد با توجه به اینکه تشخیص تخلف در طرح شبنم، به کمک مشارکت مردم انجام می‏شود، باید نظرسنجی‌هایی نیز از مردم انجام شود که آیا کدگذاری، رهگیری، مشارکت مردمی و بازرسی که 4 رکن طرح شبنم بوده، موفق بوده یا خیر؟ آیا ایران کد که میرکاظمی به عنوان وزیر وقت بازرگانی از آن به عنوان یک دستاورد بزرگ در حوزه کاری‌اش به آن می‌بالید، توانسته انتظارات جامعه بازرگانان را برآورده کند یا خیر؟ همه اینها نیاز به کارهای کارشناسی دقیق‌تری دارد که دولت یازدهم موظف به انجام آنها است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]جایزه گوهر تجارت کشورهای اسلامی به ایران رسید[/h] کد خبر: DEN-755705 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۸ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۲۹
گروه بازرگانی- جایزه گوهر تجارت کشورهای اسلامی برای تقدیر از شخصیت‌های برجسته مسلمان در حوزه‌های فعالیت این افراد در سراسر جهان ایجاد شده که امسال به اسدالله عسگراولادی از ایران رسید.
در سه سال گذشته یک هیات داوری 50 نفره از 54 کشور اسلامی تاثیرگذارترین فرد در برقراری ارتباط میان کشورهای اسلامی را انتخاب می‌کنند. بر اساس این گزارش، اسدالله عسگراولادی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و ایران و رییس اتاق مشترک ایران و چین در میان شخصیت‌های برتر دریافت‌کننده این جایزه قرار گرفته است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]نمایشگاه فوتکس برگزار می‌شود[/h] کد خبر: DEN-755706 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۸ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۲۹
گروه بنگاه‌ها – اولین دوره نمایشگاه فوتکس با حضور نمایندگان رسمی برندهای برتر دوربین‌ها و تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری از 9 تا 12 مهر ماه برگزار می‌شود.
یزدانی، رییس ستاد اجرایی نمایشگاه، به اهمیت توجه مصرف‌کننده در هنگام خرید به تهیه کالا از نماینده رسمی اشاره کرد و گفت: تا به حال کم‌کاری‌ها باعث شده سودجویان، بدون رعایت الزامات قانونی، اقدام به واردات کالا کنند؛ در حالی که به دلیل نبود ارتباط ساختارمند با شرکت مادر، هیچ گارانتی قابل قبولی به مصرف‌کننده ارائه نمی‌دهند و مصرف‌کننده در پایان متضرر می‌شود.
مهرآیین، رییس اتحادیه عکاسان تهران نیز، لزوم ارائه محصولات استاندارد توسط نمایندگان رسمی برندهای صنعت عکاسی به منظور ایجاد حاشیه امن برای مصرف‌کننده را از اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد و افزود: این نمایشگاه فضایی ایجاد می‌کند که برای اولین بار، عکاسان می‌توانند با محصولات روز دنیا که تا به حال هیچ‌گونه دسترسی به آنها وجود نداشته از نزدیک آشنا شوند.
همچنين مطهر، مدیر نمایشگاه فوتکس به موضوع تحریم‌ها و قوانین الزام آور برای شرکت‌های خارجی برای عدم ارائه کالا به صورت رسمی به ایران اشاره و ابراز امیدواری کرد: با توجه به اقدامات دولت تدبیر و امید به زودی مشکل تحریم‌ها نیز برطرف شده و شرکت‌ها در شرایط شفاف‌تری به فعالیت بپردازند.
براساس اين گزارش، از اهداف این نمایشگاه، جلوگیری از ورود کالا از کانال‌های موازی غیر از نمایندگان رسمی برندها و ایجاد فضایی برای تعریف صنعت عکاسی به عنوان یک راهکار اشتغالزایی عنوان شده است. در این نمایشگاه علاوه بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه عکاسی و فیلمبرداری، تخفیف ویژه‌ای برای شرکت‌کنندگان درنظر گرفته شده است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]تثبیت نرخ ارز خواسته تولیدکنندگان و صادرکنندگان است[/h] کد خبر: DEN-755707 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۸ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۲۹
خبرگزاری تسنیم - رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تثبیت نرخ ارز در حاشیه امن عرضه و تقاضا مورد مطالبه هم تولیدکنندگان و هم صادرکنندگان است. حمید صافدل در نشست اعضاي فراکسیون صادرات توسعه غیر نفتی در کارگروه توسعه صادرات استان کرمان که در اتاق بازرگانی کرمان تشکیل شده بود، با تاکید بر بهبود شرایط در حوزه صادرات از چند ماه گذشته اظهار كرد: به لحاظ شرایط روانی در داخل کشور و ارتباطات بین‌المللی در وضعیت مناسبی نسبت به سال گذشته قرار داریم. وی رویکرد جدید سازمان توسعه تجارت را تلاش در جهت حذف همه محدودیت‌ها و کاهش محدودیت‌ها به محدودیت‌های شرعی و قانونی صادرات دانست و افزود: کمیته تسهیل تجارت بر تسهیل در فرآیندهای تجارت و بهبود فضای کسب و کار، اصلاح رویه‌های اداری در فضای کسب و کار، به حداقل رساندن هزینه مبادلات تجاری، کاهش زمان انجام تجارت و کاهش اسناد تجاری تاکید دارد و درحال برنامه‌ریزی است. صافدل با اشاره به تقویت بخش خصوصی در مشخص كردن مرزهای تصدیگری دولت، تصریح کرد: آنچه پتانسيل برون‌سپاری به بخش خصوصی را دارد، باید انجام شود. وی با تاکید بر شناخت شرایط حال حاضر و مزیت‌های صادراتی تصریح کرد: در طول سال گذشته با توجه به نوسانات قيمت ارز و چند نرخی بودن ارز در شرایط ویژه‌ای بودیم که برخی از محدودیت‌ها به دلیل همان شرایط بوده است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
در بیانیه بخش خصوصی خطاب به رییس کل بانک مرکزی اعلام شد

[h=1]اتخاذ سیاست‌های راهبردی برای توليد[/h] کد خبر: DEN-755955 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۹ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۰

اعتماد به فعالان اقتصادی
کارآ کردن ارتباط بازارهای پولی
تشکیل کمیته مشترک با بخش خصوصی
بازنگری بخشنامه‌های صادره از سال 1384
غزاله طایفه- کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق‌های تهران و ایران در دومین بیانیه خود بعد از یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، انتظارات‌شان را از رییس کل بانک مرکزی با توجه به رسالتی که وی در نظام اقتصادی کشور بر عهده دارد، اعلام کردند.
در این بیانیه که به طور اختصاصی در اختیار «دنیای اقتصاد» قرار گرفته با اشاره به ضرورت حفظ استقلال بانک مرکزی آمده است: با توجه به دغدغه دولت و بانک مرکزی برای تامین هزینه‌های دولت با تحقق درآمد نفتی و تسهیل مراودات تجاری و تبادل ارز با سایر کشورها، اتخاذ سیاست‌های راهبردی در حمایت از فعالیت‌های اقتصادی مولد و شفاف، ایجاد آرامش و ثبات و نظارت بر بازارهای پولی و ارزی کشور، حفظ استقلال بانک مرکزی را بیش از هر زمان دیگری گوشزد می‌کند. به عبارت دیگر، رییس کل بانک مرکزی باید در گام نخست با برنامه‌ریزی منسجم و هماهنگ با تیم سیاسی و اقتصادی دولت، بر محدودیت‌های تحریم و مدیریت ارزی فائق آید و آن‌گاه با تجهیز و هدایت منابع به سمت تولید و سرمایه‌گذاری و نظارت فراگیر بر نهادهای پولی کشور، مقدمه‌ساز تولید حداکثری باشد و به دنبال آن با کنترل نرخ ارز و مهار تورم همراه با تولید حداکثری واحدهای تولیدی مقدمه ساز کاهش تورم و نرخ بهره و ثبات اقتصادی و تک‌نرخی کردن ارز شود.
بنابراین انتظارات کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی ایران از«ولی‌اله سیف»، رییس کل بانک مرکزی به شرح ذیل بیان می‌شود:


1- بینش
- وجود تفکر همسو با توسعه و حمایت از بخش خصوصی و تولید، جهت تصدی سمت‌های مختلف اقتصادی تصمیم‌گیر در بانک مرکزی
- الزام به داشتن تجارب موفق در حوزه بانکی جهت متصدیان امور بانکی
- اعتماد به فعالان اقتصادی و جهت‌گیری سیاست‌های تسهیل در عملیات بانکداری، شفاف‌سازی و ساده کردن مقررات.


2- سیاست‌گذاری
- تعریف ساز و کار مناسب برای پرداخت وام‌های تکلیفی از محلی غیر از منابع سیستم بانکی
- جلوگیری از گسترش شعب بانکی اعم از دولتی و خصوصی و کاهش 50درصدی شعب فعلی در یک بازه زمانی معقول و منطقی (با توجه به استفاده از روش بانکداری الکترونیکی و نیاز کمتر به ایجاد شعبه‌هاي بانکی) به منظور آزادسازی بخش زیادی از سرمایه بانک‌ها و در نتیجه امکان ارائه تسهیلات بیشتر به فعالان اقتصادی
- تسهیل و کارآ کردن ارتباط بازارهای پول و سرمایه
- برنامه‌ریزی بلندمدت تصمیمات بانکی، به سبب اعتمادسازی جهت کارآفرینان و فعالان اقتصادی و پرهیز از سیاست‌های مقطعی و شتاب‌زده.


3- مشاوره
- تشکیل کمیته‌ای از کارشناسان بانک مرکزی و نمایندگان اتاق بازرگانی (کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی) برای بررسی و تسهیل مستمر بخشنامه‌های صادره
- تشکیل گروه مشاوران رییس کل بانک مرکزی از کارشناسان خارج از بانک مرکزی (به خصوص اتاق بازرگانی و بخش خصوصی)
- ایجاد ساز و کاری جهت اعمال نظر فعالان بخش خصوصی (اتاق بازرگانی) در سیر ارزیابی، رتبه بندی و انتخاب مسوولان و مدیران بانک مرکزی، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک‌های دولتی در راستای تقویت سازنده بین بانک‌ها و فعالان اقتصادی.


4- عملیات بانکی
- بازنگری کلیه بخشنامه‌های صادره از سال 1384 تاکنون ظرف مدت سه ماه و حذف بخشنامه‌های متناقض و خلاصه و تبیین کردن آنها به طوری که قابلیت تفسیر به رای را نداشته باشند
- اصلاح سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی (زیرا چک برگشتی یا هر گونه بدهی به سرعت ثبت و حذف آن با تاخیر چند ماهه صورت می‌گیرد)
- کاهش تمبر سفته به نیم در هزار به منظور استفاده از سفته به جای چک
- بازنگری نرخ کارمزد خدمات بانکی متناسب با واقعیت
- برقراری مجدد تسهیلات اعتباری ریالی جهت واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی که از زمان بازگشایی اتاق مبادلات ارزی متوقف شده است
- عدم تسری پیامدهای معوقات یک واحد اقتصادی به شرکت‌هایی که با شرکت مذکور هیات‌مدیره مشترک یا سهامدار مشترک دارند
- حذف الزام تسهیلات گیرندگان به سپرده‌گذاری در بانک‌ها.


5- امور اعتباری
- الگوبرداری از استانداردهای بین‌المللی در اعطای تسهیلات به ذی‌نفع واحد و نسبت‌های کفایت سرمایه
- بازنگری در دستورالعمل اعطای تسهیلات کلان به منظور تسهیل سرمایه‌گذاری
- بازگشت اختیارات بانک مرکزی در تعیین سقف اعطای تسهیلات به ذی‌نفع واحد و نسبت سرمایه بانک‌ها به موجب مصوبه بهمن سال 1391
- تعیین سقف نرخ (معقول و منطقی) برای عقود غیرمبادله‌ای (مشارکت، مضاربه، سود) و استفاده توامان بانک‌ها از عقود مبادله‌ای و غیرمبادله‌ای به منظور انتخاب عقد صحیح منطبق با بانکداری اسلامی
- تدوین سیستم رتبه‌بندی واقعی اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی
- تسری در اجرایی شدن خرید دین در عملیات بانکداری اسلامی
- اعمال استانداردهای بین‌المللی در روش محاسبه مطالبات (تعهدی).


6- امور ارزی
- بازنگری و تسهیل و خلاصه‌سازی کلیه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ارزی
- لحاظ شرایط تحریم و حذف الزامات متناقض با این شرایط
- تسویه دیون حساب ذخیره ارزی به نرخ روز گشایش
- طراحی ساز و کار مناسب جهت پوشش نوسانات ارزی
- به روز کردن پورتال ارزی بانک مرکزی که با گمرک مرتبط است به منظور سرعت در ترخیص کالاهای وارداتی
- آزادسازی سپرده (پیش پرداخت) واردکنندگان در بانک مرکزی در صورتی که اعتبار اسنادی یا حواله ارزی به هر دلیلی مسترد شده و عملیاتی نشود.


7- امور نظارتی
- الزام شبکه بانکی به اجرای سیاست‌های اقتصادی و پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی بر اساس بسته سیاستی بانک مرکزی
- جلوگیری از حضور مستقیم و غیرمستقیم بانک‌ها در بازارهای مختلف و انجام عملیات اقتصادی غیربانکی
- حذف محاسبه بهره مرکب در بانک‌ها
- اعمال نظارت صحیح بر اعمال نرخ صحیح سود برای تخصیص و تجهیز منابع
- نظارت قوی بر شبکه بانکی کشور
- اعمال ماده 141 (کفایت سرمایه) به طور موثر
- رعایت سهم نسبی توزیع اعتبارات در بخش‌های مختلف اقتصادی
- دریافت گزارش از میزان تسهیلات پرداختی به شرکت‌های وابسته کل بانک‌ها در شرایط فعلی از شبکه بانکی کشور اعم از خصوصی و دولتی
- مشخص کردن حجم تسهیلات عقود مبادله‌ای به بانک‌های تجاری دولتی و محل پرداخت آنها
- نظارت بر حسن انجام تسویه دیون ارزی براساس نرخ روز گشایش به موجب بخشنامه سوم اسفند سال 1391 بانک مرکزی.
جزئیات بیانیه
این بیانیه در حالی منتشر شده که «محسن حاجی‌بابا»، نایب رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران و ایران با اشاره به ارائه این بیانیه به رییس کل بانک مرکزی، اظهار کرد: این بیانیه در جهت کمک به اقتصاد ایران و فعالیت‌های تولیدی تنظیم شده است. در حال حاضر، یکی از مشکلات اصلی بخش خصوصی بازپرداخت تسهیلات ارزی حساب ذخیره ارزی است. کلیه پروژه‌هایی که از تسهیلات حساب ذخیره ارزی استفاده کرده‌اند، دارای توجیه فنی- اقتصادی است. فعالان اقتصادی که با دلار 1000تومانی تسهیلات دریافت کرده‌اند، الان با قیمت‌های 2 تا 3 برابری برای بازپرداخت تسهیلات مواجه هستند که این موضوع، کاهش یا توقف فعالیت آنها را به دنبال داشته است. بنابراین اگر دولت راهکاری برای این موضوع نیندیشد، بخش عمده‌ای از صنعت کشور که از 8 سال گذشته فعالیتش آغاز شده و در 2 تا 3 سال اخیر به بهره‌برداری رسیده، متوقف می‌شود.
حاجی‌بابا در گفت‌وگو با «دنياي اقتصاد» به صحبت‌های اخیر قائم‌مقام صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: اخیرا قائم مقام صندوق توسعه ملی در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که نوسانات نرخ ارز در سال‌های اخیر موجب شده بسیاری از شرکت‌های خصوصی رغبتی برای سرمایه‌گذاری و پیگیری تسهیلات ارزی نداشته باشند؛ چرا که همواره در هراس مواجهه با مشکلات ناشی از نوسانات ارز در بازپرداخت تسهیلات هستند.
وی با اشاره به رشد منفی 4/5درصدی اقتصاد در سال 91، گفت: قطعا امسال وضعیت بدتر خواهد بود. در سال گذشته و امسال نیز بودجه عمرانی دولت کاهش یافته و عملا دولت توان توسعه و رشد را ندارد و باید از پتانسیل‌های بخش خصوصی استفاده کند؛ البته بخش خصوصی هم به تنهایی توان مالی لازم را ندارد.
به گفته وی، رشد و توسعه اقتصادی کشور بدون ایجاد واحدهای صنعتی و افزایش ظرفیت واحدهای موجود امکان‌پذیر نخواهد بود. وی میزان معوقات ارزی صنعتگران را حدود 3میلیارد یورو اعلام کرد و گفت: 300 واحد صنعتی به دلیل شرایط تحریم و قوانین مختلف برای بازپرداخت تسهيلات ارزی دچار مشکل شده‌اند. نایب رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران و ایران در ادامه در مورد دو برابر شدن زمان بازپرداخت تسهیلات ارزی نیز گفت: هنوز آیین‌نامه آن ابلاغ نشده است. از سوی دیگر این چاره کار نیست چون واحدهای تولیدی امکان بازپرداخت تسهیلات ارزی با نرخ‌های دو تا سه برابری را ندارند.
حاجی بابا در مورد واگذاری واحدهای صنعتی به جای معوقات بانکی نیز گفت: الان فعالان صنعتی حاضرند در ازای معوقات بانکی، کارخانه‌ها و ماشین‌آلات را واگذار کنند.
وی با اشاره به اینکه رییس کل جدید بانک مرکزی قدمي در جهت بهبود فعالیت بخش خصوصی برنداشته است، گفت: در تصمیم‌سازی‌ها باید از نمایندگان بخش خصوصی نظرخواهی شود؛ تصمیمات از بالا به پایین قطعا مشکل زا خواهد بود. وی همچنین بر ضرورت بازنگری در بخشنامه‌های ارزی تاکید کرد.
حاجی بابا در ادامه به ممنوع الخروجی فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: ممنوع الخروج کردن فعالان اقتصادی باید زیر نظر قوه قضائیه باشد و بانک‌ها نباید در این موضوع ورود کنند.
وی در ادامه به نرخ ارز و نوسانات آن اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر بخش مهمی از ارزهای قابل عمل ما از طریق صادرات به‌دست می‌آید؛ بنابراین دلار زیر 3100تومان برای صادرات ضرر دارد. به گفته وی، کاهش نرخ ارز و افزایش ناگهانی آن به ضرر مملکت است؛ ثبات در نرخ ارز باعث می‌شود که فعالان اقتصادی یک برنامه‌ریزی برای بلندمدت داشته باشند.
حاجی بابا با بیان اینکه نرخ واقعی ارز بسیار بالاتر از رقم‌های فعلی بازار است، گفت: برخی در روزهای اخیر حفظ ارزش پول ملی را به عنوان یکی از وظایف بانک مرکزی اعلام می‌کنند؛ اما ارزش پول ملی باید بر اساس صلاح مملکت تعیین شود. وظیفه بانک مرکزی تعیین نرخ پول و ارزهای خارجی در رقمی است که به نفع کشور باشد. وی همچنین یکی از دغدغه‌های فعالان بخش خصوصی را سپرده‌های بانکی دانست و گفت: در دنیا سود سپرده‌ها حدود يك‌درصد با اخذ مالیات است. این در حالی است که سود سپرده‌های بانکی در ایران بالای 20درصد است و تاوان آن را تولید وابسته به بانک می‌دهد که مجبور است تسهیلات بانکی را با 25درصد سود، پرداخت کند؛ در مقابل بسیاری از اقتصاددانان بر تولید رقابتی با کیفیت تاکید دارند که با سیاست‌های فعلی پولی و مالی کشور امکان پذیر نیست. وی در پایان با تاکید بر پشتیبانی از تولید کشور در دولت یازدهم، گفت: بدون توجه به فعالان اقتصادی بخش خصوصی امکان رفع مشکلات اقتصادی کشور ممکن نیست.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]پیش‌بینی کمبود تخم‌مرغ در ماه‌های آینده[/h] کد خبر: DEN-755956 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۹ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۰
ایلنا- رییس هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار از عدم پخش نهاده‌های دامی به مرغداران خبر داد.
ناصر نبی‌پور گفت: تا پیش از این قرار بود نهاده‌های دامی با دلار ۱۲۲۶ توزیع شود، همچنین نرخ سویا ۱۰۵۰ تومان و نرخ ذرت ۷۵۰ تومان اعلام شد، به تبع این سخنان، تولیدکنندگان نیز از ۲ ماه گذشته کل پول را براي دریافت سریع نهاده، پرداخت کرده بودند. وی افزود: این در حالی است که روز يكشنبه نرخ سویا را ۱۸۰۰ تومان و بهای ذرت را هم ۹۵۰ تومان عنوان کردند و دلار ۱۲۲۶ توماني کالاهای اساسی را هم لغو کردند و گفته شد مابه‌التفاوت این ارقام نیز باید توسط تولیدکنندگان پرداخت شود. نبی‌پور با انتقاد از این موضوع گفت: با این شرایطی که به وجود آمده تولیدکنندگان توان پرداخت ۳۰ میلیون تومان برای ۱۵ تن سویا را نخواهند داشت؛ بنابراین جوجه‌ریزی نخواهند داشت و اکثر مرغ‌های جوان هم به کشتارگاه فرستاده می‌شوند. وی با اعلام این خبر که بهای تخم مرغ ۷۰۰ تومان کاهش یافته است، گفت: نرخ هر کیلوگرم تخم‌مرغ در مرغداری ۳۱۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان است و هر شانه آن ۶۳۰۰ تومان عرضه می‌شود در حالی که همین تخم‌مرغ با بهای ۱۱ هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد که اگر این رویه افزایش بهای نهاده‌ها ادامه داشته باشد، طی ماه‌های آینده با کمبود تخم مرغ در بازار مواجه خواهیم شد.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]پرداخت بدهی 1400 میلیارد ریالی گندم‌کاران از سوی دولت[/h] کد خبر: DEN-755957 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۹ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۰
شاتا- مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: طی یک هفته گذشته حدود ۱۴۰۰ میلیارد ریال از وجوه گندم به کشاورزان پرداخت شده است.
عباس قبادی با بیان این مطلب افزود: تا زمان به روز شدن طلب کشاورزان، پرداختی‌ها ادامه خواهد یافت. تاکنون 8/4 میلیون تن گندم از کشاورزان در 30 استان کشور توسط مراکز خرید دولتی خریداری شده و امکان رسیدن خریدها به 5 میلیون تن وجود دارد. وی کل وجوه گندم های خریداری شده را 38 هزار و 400 میلیارد ریال و بر مبنای قیمت پایه 8 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم گندم اعلام کرد که تاکنون 37 هزار و 920 میلیارد ریال آن به کشاورزان پرداخت شده است. قبادی قیمت آتی خرید گندم را برای فصل بعدی برداشت 1050 تومان اعلام کرد و افزود: این قیمت متناسب با قیمت‌های جهانی است .
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]مبادلات تجاری ایران و ترکیه 41 درصد كاهش يافت[/h] کد خبر: DEN-755958 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۹ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۰
خبرگزای تسنیم- مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۴۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۰/۳۵۷ میلیارد دلار رسید که ۷.۲۲۴میلیارد دلار از این رقم مربوط به واردات ترکیه از ایران بوده است.
اداره آمار ترکیه اعلام کرد: مبادلات دو کشور در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 41 درصدی همراه بوده است. در 8 ماه نخست 2012 مبادلات دو کشور 17/527 میلیارد دلار اعلام شده بود. بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در 8 ماه نخست 2013 با کاهش 63درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 3/133 میلیارد دلار رسیده است. واردات ترکیه از ایران در 8ماه نخست 2013 نیز نسبت به مدت مشابه سال 2012 بالغ بر 19درصد کاهش یافته و به 7/224 میلیارد دلار رسیده است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]افزایش قیمت شیرخشک به دلیل عدم اختصاص دلار 1226 تومانی[/h] کد خبر: DEN-755959 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۹ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۰
ایسنا- در حالی که بازار شاهد افزایش قیمت شیر خشک است، دبیر انجمن صنایع لبنی دلیل افزایش قیمت این کالا را اختصاص دلار 2477 تومانی به آن اعلام کرد.
رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی از اختصاص دلار 2477 تومان به واردات کلیه فرآورده‌های لبنی و نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: افزایش قیمت شیرخشک در بازار نیز به دلیل عدم اختصاص دلار 1226 تومانی به این کالا است. وی ادامه داد: بر اثر اعمال مصوبه بودجه سال 1392 مبنی بر تخصیص دلار 2477 تومانی، قیمت بسیاری از کالاهای اساسی در بازار افزایش یافته است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]تقویت روابط تجاری با کشورهای صنعتی در دستور کار اتاق ایران[/h] کد خبر: DEN-755961 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۰۹ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۰
گروه بازرگاني - تنظیم برنامه‌های تجاری اتاق ایران در جهت برقراری روابط منظم‌تر و پویاتر با کشورهای هدف، مهم‌ترین موضوعی بود که در جلسه نشست هیات رییسه اتاق ایران مورد توجه قرار گرفت.
قائم مقام دبیرکل اتاق ایران، در تشریح موضوعاتی که در جلسه یکشنبه 7 مهرماه مورد بررسی قرار گرفت، گفت: «تنظیم امور مربوط به تجارت ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه کشور عمان و برنامه‌ریزی کارآمدتر جهت توسعه ارتباط تجاری- اقتصادی با کشورهای صنعتی، از مواردی بود که در این نشست مورد تبادل نظر قرار گرفت.»
علی‌اکبر جاویدان افزود: «هیات رییسه اتاق ایران با توجه به نقش و جایگاه ویژه بخش خصوصی در دولت یازدهم، تصمیم گرفت که به منظور بهره‌گیری مطلوب‌تر از ظرفیت‌های بالقوه این بخش از اقتصاد کشور در جهت بالابردن سطح تولیدات صادرات محور، برنامه‌ای اصولی و منطقی ارائه دهد.»
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]دیدار سفیر آلمان با رییس اتاق تهران[/h] کد خبر: DEN-756258 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۱
گروه بازرگانی- سفیر آلمان به همراه رییس بخش اقتصادی و بازرگانی سفارت این کشور در تهران، روز دوشنبه به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران رفت و ضمن اظهار خوشحالی از برداشته شدن گام‌هایی در جهت کاهش تنش روابط ایران و غرب، این اطمینان را داد که در صورت برطرف شدن مناقشات، شرکت‌های آلمانی نخستین بنگاه‌های خصوصی خواهند بود که به ایران برمی‌گردند.
به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، یحیی آل اسحاق در این دیدار با بیان اینکه کالاهای ساخت کشور آلمان در میان مردم ایران مقبولیت بالایی دارد، از کاهش مراودات اقتصادی دو کشور در طول 10 سال گذشته انتقاد کرد. به گفته رییس اتاق تهران، طبق آمار گمرک ایران، میزان تجارت خارجی دو کشور در سال 90 در حالی حدود 5/5 میلیارد دلار بود که سال گذشته این میزان به 3 میلیارد دلار رسید.
آل اسحاق سپس خطاب به سفیر آلمان در تهران گفت: کاهش حجم دادوستدهای بازرگانی و صنعتی دو کشور در حالی رقم خورده است که واردات ایران با کشورهای دنیا به حدود 70 میلیارد دلار رسیده است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]احتمال تغییر در اولویت‌بندی کالاها[/h] کد خبر: DEN-756259 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۱
ایسنا- رییس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به هدف‌گذاری‌های انجام شده در راستای کاهش ممنوعیت‌های صادراتی، احتمال تغییر در اولویت بندی کالاها وجود دارد.
حمید صافدل افزود: در حال حاضر تغییر جدیدی شامل اولویت‌بندی‌ها نشده، ولی این امکان با نگاه به حمایت از تولید داخل و تامین ماده اولیه واحدهای تولیدی وجود دارد. وی همچنین درباره کالاهای اولویت 10 توضیح داد: اساسا به این کالاهایی که در گمرک‌ها متوقف شده بود، هیچ گونه ارزی تعلق نمی‌گیرد.
در واقع خریداران این کالاها از قبل ارز خود را از طریق خود متقاضی تامین کرده‌اند. به گفته رییس سازمان توسعه تجارت، در حال حاضر یک سرمایه ارزی خوابیده در گمرک وجود دارد که باید در مورد آن تعیین تکلیف شود.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر اساسا این کالاها با نرخ تعرفه‌ای دو برابر ترخیص می‌شوند تا به نوعی از این حالت بلاتکلیفی و رکود کالا در گمرک‌های داخلی جلوگیری کنند.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
دیروز در اتاق بازرگانی تهران رونمایی شد

[h=1]نسخه بخش خصوصی برای اقتصاد[/h] کد خبر: DEN-756257 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۱


دنياي اقتصاد- روز گذشته سي‌و‌چهارمين نشست هيات نمايندگان اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران با ارائه گزارش جديدي از وضعيت اقتصاد ايران از سوي بخش خصوصي در قالب يك مجموعه مطالعاتي- تحقيقاتي برگزار شد. اين نسخه جديد كه توسط گروهی از اقتصاددانان دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر مسعود نیلی انجام گرفته، قرار است پس از بررسي پيشنهادهای اعضاي اتاق تهران و تكميل شدن آن به‌عنوان برنامه‌ای راهبری در اختیار رييس‌جمهور و دولت يازدهم قرار گیرد. در اين كتابچه كه به واكاوي ميان مدت اقتصاد ايران با استفاده از تجربيات جهاني در بازه زماني سال 1392 تا 1396 پرداخته شده علاوه بر ظرفيت‌ها و سياست‌هاي اقتصاد ايران، در 10 مجلد و 2 پيوست تصوير كاملي از اقتصاد ايران به نمايش درآمده است. در طرح مطالعاتي مورد نظر، به مهم‌ترين مساله پيش روي اقتصاد كشور يعني «اشتغال» به‌طور مفصل اشاره شده و عوامل مخرب اقتصاد ايران و پيدايش شرايط ركود تورمي در 6 بند به رشته تحرير درآمده كه در اساسي‌ترين مبحث به اصلاح نظام بانكي و محيط كسب و كار تاكيد شده و علاوه بر بررسي بازارهاي پولي و بازار كار و مساله تحريم‌ها، اصلاحات اساسي در زمينه خصوصي‌سازي و بازار انرژي پيشنهاد شده است.
در اتاق بازرگاني تهران رونمايي شد
نسخه بخش خصوصي براي اقتصاد

آل‌اسحاق: از اظهارات سيف ابهام‌زدايي شود

سردار خالدي: سی‌وچهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران روز گذشته در حالي برگزار شد كه ميهمان اتاق دكتر مسعود نيلي مشاور اقتصادي رييس‌جمهور بود. وي ديروز در جايگاه يكي از معماران اقتصادي بخش توسعه ايران طي سه دهه اخير، با ارائه گزارشي از يك طرح مطالعاتي تحقيقاتي، نسخه جديدي از وضعیت اقتصاد کلان کشور رونمايي كرد.
اولويت اول: ثبات قيمت ارز است
در ابتداي اين نشست، يحيي آل‌اسحاق رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان تهران، با اظهار اميدواري نسبت به اينكه شك و ترديدهاي ايجاد شده درباره قيمت ارز بعد از اظهارات اخير رييس كل بانك مركزي ابهام‌زدايي شود، اظهار كرد: اقتصاد دستوري در هيچ حوزه‌اي قابل قبول نيست و نبايد حداقل و حداكثر قيمت ارز را دستوري تعيين كرد.
رييس اتاق تهران در ادامه با بيان اينكه براي صادركننده و واردكننده در درجه نخست ثبات ارز اولويت دارد و گراني و ارزاني اولويت بعدي است، اظهارات مطرح شده به نقل از رييس كل بانك مركزي در خصوص قيمت ارز را سوءبرداشت عنوان كرد و گفت: با توجه به نقش محوري ارز، به طور حتم براي دولت و تيم اقتصادي نيز، بازار عرضه و تقاضا از اهميت بالايي برخوردار است.
وي تصريح كرد: اظهارات ولي‌اله سيف به دليل انتظارات رواني و جلوگيري از شوك در بازار ارز بوده است، اما از مسوولان انتظار مي‌رود قوانين و قواعد اقتصادي همچون بازار عرضه و تقاضا را در نظر بگيرند.
آل اسحاق در بخش ديگري از سخنان خود در جمع فعالان بخش خصوصي اتاق تهران از برنامه سفر اخير رييس‌جمهوري به نيويورك به عنوان رويكردي مدبرانه ياد كرد و افزود: دستاوردهاي اين سفر در چارچوب ارزش‌هاي نظام، تدبير و نگاه واقع‌گرايانه به مسائل جهاني بود و اميدهايي را در داخل و خارج ايجاد كرد.
وي همچنين به سفر تعدادي از فعالان بخش خصوصي به كشور عمان اشاره و تاكيد كرد: شكل‌گيري شوراي اقتصاد ايران و عمان يكي از محورهاي گفت‌و‌گوي اين سفر بوده است.
6 عامل مخرب اقتصاد ايران
بعد از صحبت‌‌هاي رييس اتاق، دکتر مسعود نیلی در جايگاه سخنران به تشريح گزارشي از طرح مطالعاتی جامع در زمینه چشم‌انداز پنج‌ساله اقتصاد ایران، پرداخت.
به گفته نيلي، گزارش تحقيقاتي پیش رو كه به صورت كتابچه درآمده و قرار است به زودي انتشار يابد، به كندوكاو میان‌مدت اقتصاد ایران در دوره زمانی سال 1392 تا 1396 پرداخته است.
وي با تشريح ويژگي‌هاي اين گزارش، اظهاركرد: اين گزارش جامع‌ترين مطالعه‌اي است كه در حوزه اقتصاد كلان با استفاده از تجربيات جهاني انجام شده و مي‌تواند تصوير كاملي از آينده اقتصاد ايران به نمايش درآورد. مشاور رييس‌جمهوري در ادامه تاكيد كرد: اين مجموعه، سند دولت يازدهم نيست و صرفا مجموعه مطالعاتي است كه به آسيب‌شناسي اقتصاد ايران مي‌‌پردازد.
مجموعه مطالعه تحقیقاتی به دست آمده، دارای 10 مجلد و دو پیوست است که در این مجلدها، بررسی‌هایی در زمینه «ظرفیت‌ها و عملکرد سیاست‌های اقتصادی ایران»، «بازار کار و مالی اقتصاد ایران»، «اصلاحات اقتصادی»، «اصلاحات بازار انرژی» و «اصلاحات اقتصادی در زمینه خصوصی‌سازی» صورت گرفته است. پیوست‌های این مجموعه نیز شامل مقوله «تحریم» و «تصویر اقتصاد کلان ایران در افق پنج‌ساله با مقایسه کشورهای منطقه» است.
نيلي در ادامه با شروع تشريح گزارش خود، در همان ابتدا تاكيد كرد: مهم‌ترین مساله پیش روی اقتصاد كشور در ميان‌مدت، مبحث اشتغال است. وي با اشاره به اينكه رشد پايدار اقتصادي تنها راه‌حل بهبود وضعیت اشتغال ایران است، افزود: نگاه به مقوله اشتغال، به صورت پروژه‌ای بوده و از این رو، این نوع برخورد با مبحث اشتغال، متناسب نبوده است.
مشاور رييس‌جمهور با تشریح 6 عامل مخرب در اقتصاد ایران، تصريح كرد: اقتصاد كشور در شرايط ركود تورمي به سر مي‌برد که رکود عمدتا ناشی از اتفاقات روي داده در بخش عرضه است و تورم نیز متاثر از ضعف سیاست‌گذاری‌های دولت بوده است.
نيلي با بيان اينكه قديمي‌ترين عامل مخرب و مشكلي كه بيش از 40 سال است در پیدایش رکود و تورم نقش داشته، عدم توازن و كسري بودجه و ضعف در كميت و كيفيت خدماتي بوده كه ارائه شده است، افزود: مشكلات در سياست‌هاي بخش پولی و بانکي دومين عاملي است که با ضعف بانك‌ها در تجهيز منابع و عدم بازگشت بخش بزرگی از تسهیلات اعطا شده همراه شده است. از دیگر عوامل مورد اشاره نیلی، محیط نامساعد کسب‌وکار بود که به گفته وی، مداخلات تاریخی دولت در اقتصاد و نبود چارچوب قابل پیش‌بینی از رفتار دولت، در ایجاد آن نقش اساسي داشته است. از ديدگاه اين اقتصاددان، فضای غیررقابتی كه پس از واگذاری‌ها پیش آمده، در ایجاد فضای نامساعد در کسب وکار نقش داشته است.
نظام ناکارآمد یارانه چهارمين عاملي بود كه نیلی آن را جزو دلایل پیدایش رکود و تورم در اقتصاد ایران مي‌داند. وي با اشاره به «شرایط نامساعد ارزی» و «مسائل مربوط به تحریم» به‌عنوان دو عامل اساسي ديگر در پيدايش تورم و ركود، تاكيد كرد: از بين موارد گفته شده، تنها یک مورد مربوط به عوامل بیرونی است و مابقي موارد داخلی است. وی خروج از رکود تورمی را مستلزم شناسایی عوامل يادشده دانست و افزود: اگر بخواهيم در چارچوب اقتصاد كلان هدف‌گذاري كنيم، بايد در يك دوره زماني، گام به گام از اين شرايط خارج شويم.
آهنگ صعودي نرخ تورم را متوقف كنيم
مشاور رييس‌جمهور سپس با اشاره اينكه نرخ تورم آهنگ صعودي به خود گرفته است، افزود: قاعدتا اولين گام، متوقف کردن نرخ صعودی تورم و سپس قرار دادن نرخ تورم در مسیر نزولی است كه این کاهش بايد استمرار داشته باشد.
مسعود نیلی با بيان اينكه نرخ تورم با نوسان تورم رابطه مثبتي دارد، اظهار اميدواري كرد در شش ماهه دوم سال جاري آهنگ صعودي نرخ تورم که اکنون کمی کند شده، متوقف شود. در عین حال نرخ رشد منفی نیز تا پایان سال متوقف شود.
وي اظهار کرد: نباید انتظار داشته باشیم اقتصاد به زودي نرخ رشد 5 یا 6 درصدی داشته باشد؛ اما برای سال آینده حداقل مثبت شود و بعد آهنگ افزايشي به خود بگیرد تا در دو سال آينده اقتصاد كشور با تورم پايين‌تر، رشد پايداري داشته باشد.
مشاور رييس‌جمهور با اشاره به اينكه هدف‌گذاری تنها مساله موجود نیست، بلكه چگونگي انجام آن مقوله اساسي است، اظهار كرد: مسائلي كه در اقتصادمان مورد توجه است، بايد با محور قراردادن وضعيت رفاهي مردم كه عبارت است از بیکاری، رشد اقتصادی، تورم، نقش و حمایت دولت‌ها و نااطمینانی است، در بازار پول، كار و خدمات انعكاس يابد. البته ابزارهایی همچون سیاست‌های مالی، سیاست‌های پولی، سیاست‌های حمايتي - تجاری و اصلاحات نهادی را نيز دراختيار داريم كه روي بازارها تاثيرگذار خواهد بود.
این اقتصاددان تاكيد كرد: «تحریم‌ها» روي همه موارد گفته شده تاثير دارد كه البته در چهار زمینه مبادلات مالی، مبادلات نفتی، مبادلات تجاری و نااطمینانی (از آينده) مهم‌تر به چشم مي‌آيد.
مسعود نیلی در ادامه مهم‌ترین موضوعات اقتصادی از سال 92 تا 95 را كه اهداف اقتصادي و رويكردهاي سياست‌گذاري كلان به صورت تقدم و تاخر نشان دهد، تشريح كرد.
وي با اشاره به اينكه اگر از تحريم‌ها آغاز كنيم، مهم‌ترين مساله بحث مديريت انتظارت است، عنوان كرد: انتظار بر اين نيست كه رفع تحریم‌ها سریع انجام شود و پيش فرض بر اين است كه قدم‌هاي بعدي به تدريج برداشته شود، اما به لحاظ آرامش، اميدي كه شبيه آن در شرايط كنوني در اقتصاد ما وجود دارد مي‌تواند نقش مهمي در توسعه سرمايه‌گذاري داشته باشد. نيلي سپس با اشاره به اينكه در بهبود وضعيت اقتصاد ايران نقش عوامل غيرتحريمي بيشتر از تحريم‌ها است، به ديگر مسائل همچون اصلاحات در سیستم بانکی و اصلاحات در فضای کسب‌وکار اشاره كرد. وي اولویت اول را رابطه بین بانک و بنگاه دانست و افزود: براي تشريح اين مساله دو نكته بايد مورد توجه قرار گيرد: اول اینکه بانک‌ها همه سپرده‌ها را جذب نمي‌كنند كه به اصلاحات نياز دارند و دوم اینکه بانک‌ها همان سرمایه‌‌اي را كه در قالب اعتبار به بنگاه می‌دهند، بازنمی‌گردانند كه به معناي اين است كه باید به مقوله سرمايه‌گذاري و سودآوري توجه شود.
اصلاح در سيستم بانكي يك ضرورت
نيلي در بخش ديگري از صحبت‌هايش با اشاره به اينكه در محيط كسب‌و‌كار و نظام بانكي بايد اصلاحاتي صورت گيرد، چالش‌ها و مشكلات موجود در سيستم بانكي را تشريح و اظهار كرد: اگر تحولاتي كه در سيستم بانكي اتفاق افتاده در وهله اول مورد بررسي قرار گيرد، جذابيت رقابت افزايش پيدا مي‌كند كه البته با توجه به نرخ تورم و شرايط ركودي فاصله خيلي زيادي تا شرايط رقابتي داريم و در واقع با افزايش ماندگاري سپرده‌ها و پايداري در مقوله سپرده‌ها و اصلاحات اساسي در سيستم بانكي مي‌توانيم از منابع بيشتري استفاده كنيم.
نيلي سپس یکی از ویژگی‌های نظام بانکی را تعداد شعب بانک‌ها دانست که به 20 هزار شعبه می‌رسد و مزيتي نيز ندارد و البته نه تنها هیچ رقابتی میان بانك‌ها وجود ندارد که حتی بانک‌های خصوصی برای تعیین نرخ سود، شورا تشکیل می‌دهند تا با یکدیگرهماهنگ شوند.
وي رقابت میان بانک‌ها را ضروري و آن را از وظایف رگولاتوری بانک مرکزی برشمرد. نيلي «رقابتی کردن» و «ایجاد جذابیت در سيستم بانكي براي منابع بیشتر» را به عنوان ركن اساسي اصلاح نظام بانکی لازم دانست.
این اقتصاددان در ادامه با اشاره به تعیین سیاست‌های پولی و نقش محوري بانك مركزي، استقلال بانک مرکزی را در دو مقوله «استقلال در اهداف» و‌ «استقلال در ابزار» قابل تعريف دانست. نیلی سپس با اشاره به سياست‌هاي پولي در ايالات متحده استقلال بانک مرکزی در اين كشور را از نوع استقلال در اهداف دانست و افزود: استقلال در ابزار به معناي اين است كه دولت و بانك مركزي روي مساله تورم هدف‌گذاري كنند و بانك مركزي حيطه اختياراتش بيشتر است كه به نظر مي‌رسد مي‌توانيم بپذيريم در ايران استقلال از نوع ابزار است.
تعريف واحدي از ارز شناور نداريم
نيلي در ادامه با اشاره به اينكه عامل رشد پول، رشد پايه پولي بوده و نرخ سود بايد متناسب با شرايط تورم باشد، توصيه كرد: مواظب رفتارهاي دولت باشيم. وي سپس با بيان اينكه نقش بانك در سرمايه در گردش بايد تقويت شود، افزود: چون بازار سرمایه در شرايط فعلي نقشی براي تامین منابع بنگاه‌ها ندارد و بيشتر بازار مبادله‌اي است بنابراين بیشترین فشار به بانک‌ها تحميل شده است، در حالی که با تقويت نقش بازار سرمايه به عنوان تامین‌کننده منابع بنگاه‌های بزرگ و بانک‌ها به عنوان تامین کننده منابع بنگاه‌های کوچک مي‌توانیم تحولات اساسي در كاركرد اين دو بازار را مشاهده كنيم.
نیلی با اشاره به ساماندهي مطالبات معوق و تقويت بانك‌ها تاكيد كرد: بايد به سمتي حركت كنيم كه بازار اوراق مشاركت تقويت شود. وي همچنین تعیین نرخ‌های سپرده و تسهیلات متناسب با شرایط اقتصاد و فعال کردن نهاد‌های اعتبار سنجی را از ديگر ضرورت‌های اصلاح بازار پول دانست.
نیلی با اشاره به مبحث اصلاح محیط کسب‌وکار به‌عنوان مقوله مفصل اقتصاد ايران، 4 موضوع «توانمندسازی بخش خصوصی»، «اصلاح مباحث مربوط به قوانین و مقررات دولتی»، «بررسی خصوصی سازی‌های جدید و قيمت‌گذاري دولت» و «وجود شبه دولتی‌ها» را مهم‌تر ارزیابی کرد.
وي با بيان اينكه توانمندسازی بخش خصوصی بر خصوصی‌سازی تقدم دارد، اظهار كرد: خصوصی‌سازی‌های جدید انجام شده بخش جدیدي را در ميان بنگاه‌ها شكل می‌دهد كه بسيار مهم است و باید با شیوه مناسبی با این پدیده برخورد کرد. مشاور رييس‌جمهور تاكيد كرد: بهتر است رویکرد تجاری‌سازی واگذاری‌ها و انتزاع بنگاه‌های خصوصی‌شده از نهادهایی را که ممکن است مداخلاتی در مدیریت این بنگاه‌ها داشته باشند، در پیش بگیریم. وي با اشاره به «ضعف قوانین مربوط به ورشکستگی» به‌عنوان يكي از مسائل نظام حقوقی اقتصاد ایران تصريح كرد: با تدوین قوانین مناسب می‌توان هزینه خروج بنگاه‌ها را از عرصه تولید و بازار به حداقل رساند.استاد اقتصاد دانشگاه شريف با بيان اينكه در زمينه مربوط به نرخ ارز با 3 مساله «چند نرخي بودن»، «نوسانات ارز» و «ثبات نرخ ارز» رو‌به‌رو هستيم، گفت: فشار روي بازار ارز وجود دارد و بايد شتاب نرخ ارز را با كاهش نرخ تورم اصلاح كنيم. وي با بيان اينكه تك نرخي كردن ارز و كاهش نوسانات را با در نظر گرفتن مساله تحريم به شرطي كه سيستم بانكي جذابيت ايجاد كند، انجام دهيم، گفت: با استفاده از تجربيات گذشته مي توانيم يكسان‌سازي ارز را در پيش بگيريم و ارز تك نرخي شود. نیلی با اشاره به رفتار غير قابل پيش‌بيني دولت‌ها گفت: سهم درآمد‌های نفتی در بازار ارز نیز باید مشخص شود، بدين معنا که دولت در بودجه‌های سالانه چه مقدار ارز در بازار تزریق خواهد کرد؟
نیلی با اشاره به عدم برداشت واحد از مفهوم شناور مديريت شده به تعاريف متفاوت نزد دولت‌ها در قبال اين مفهوم اشاره و اظهار كرد: مي‌توان مساله نرخ ارز شناور را در يك دامنه محدود و تعريف كرد. وي در بخش دیگری از سخنانش درباره مقوله هدفمندي يارانه بیان کرد: تغییر در بازار انرژی نمی‌تواند منفك از بازارهاي ديگر همچون بازار ارز و مسائل پولی و بانکی دیده شود.
دو راهكار براي فاز دوم هدفمندي
اين استاد دانشگاه درخصوص اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: یک راه این است که جهش دیگری در قیمت حامل‌های انرژی صورت بگیرد، راه دیگر این است که قیمت حامل‌های انرژی با شیبی ملایم طی سه تا چهار سال، بالاتر از نرخ تورم درنظر گرفته شود. به گفته وی، روش دوم شوک کمتری را به جامعه و اقتصاد کشور وارد می‌کند؛ اما این تهدید را نیز به همراه دارد که تداوم آن مستمر نباشد. وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 76 میلیون نفر در ایران، یارانه نقدی دریافت می‌کنند، بر هدف‌گذاری خانوارها تاکید کرد و افزود: از جمله نکات حیاتی که باید مورد توجه سیاست‌گذاران ما قرار بگیرد، هدف‌گذاری خانوارهایی است که یارانه نقدی باید به آنها تعلق بگیرد. از این رو، در فاز بعدی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، باید گروه‌هایی از دریافت نقدی یارانه‌ها بهره‌مند شوند که در این هدف‌گذاری جای دارند. مشاور رييس‌جمهور به ذکر نکته‌ای پرداخت که به نوعی توصیه او به فعالان اقتصادی را نیز در برداشت. نیلی گفت: اصلاحات اساسی باید در بازار ارز، مساله هدفمندی یارانه‌ها، خصوصي‌سازی و همچنین سیستم بانکی کشور صورت بگیرد، اما این اصلاحات در مرحله نخست منجر به افت و نقصان در فعالیت‌های اقتصادی می‌شود و در ادامه این افت اقتصادی است که بهبود و ترقی در شرایط کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی به دست می‌آید.
دوعامل بحراني در بهبود اقتصاد
دکتر نیلی سپس دو عامل جبرانی در بهبود وضعیت اقتصادی ایران و اصلاحات پیش رو، را اینگونه بیان کرد: اگر مجموعه اصلاحات اقتصادی را با تعاملات بین‌المللی در یک ظرف قرار ندهیم، به شرایط بهبود اوضاع دست نخواهیم یافت، از این رو، در تعامل با دنیا می‌توانیم از ظرفیت‌ها و منابع خارج از کشور استفاده کنیم.عامل دوم جبرانی که وی به آن اشاره کرد، نقش بهره‌وری است که به گفته وی در ارتقای اوضاع اقتصادی ایران می‌توان از این ابزار نهایت بهره را برد.
دايره‌المعارف براي اقتصاد
پس از پایان گزارش، رییس اتاق تهران، طرح پژوهشی را که به سفارش اتاق تهران و توسط دکتر نیلی و همکارانش دردانشگاه شریف تهيه شده است، به عنوان دایره المعارف اقتصاد ایران نامید و گفت که این طرح می‌تواند هر سال به روز شود و مبنا قرار گیرد. وي با بیان اینکه این طرح پژوهشی به زیرچاپ رفته است، گفت: قراراست نسخه‌ای از این پژوهش اختیاردولت قرار گیرد تا براساس موازین خود از یافته‌های آن استفاده کند.
پس از پرسش‌هاي اعضاي اتاق درباره گزارش كه با سوالات و البته پيشنهادهای اساسي همراه بود، نیلی مجددا پشت تریبون رفت و توضيحاتي ارائه داد. وي با تاکید بر اینکه زمان برای ارائه گزارش از چنین پژوهشی محدود بود، به اتاق پیشنهاد کرد سازوکاری بیندیشد که طی آن کمیسیون‌ها و اعضای هیات نمایندگان به طور کامل پژوهش را مطالعه و در موارد مختلف آن بحث و تبادل‌نظر داشته باشند. نیلی گفت: در مورد سخنان آقاي ترک‌نژاد باید بگویم که افزایش تولید نفت در این پژوهش با شیب بسیار ملایمی در نظر گرفته شده است و در مورد امکان‌پذیری بازگشت به رشد پنج درصد باید بگویم اقتصاد ما سابقه این رشد را داشته و بعد دچار رکود شده در این موارد تجربه نشان داده که بازگشت به آن رشد قبلی می‌تواند روند سریع‌تری داشته باشد، اما پس از رسیدن به مرزهای رشد قبلی، روند سخت‌تر و کندتر خواهد شد. نیلی با بیان اینکه مطالعه محدود به مسائل اقتصادکلان کشور بوده گفت: از دید ما هم اصلاح شبکه بانکی به همراه فضای کسب‌وکار در اولویت‌ها است. بانک‌های ما نسبت به سایر بانک‌های دنیا بسیار عقب هستند. ما در گزارش می‌گوییم که در مقایسه بانک‌ها در جهان، نظام بانکی ما «توسعه نیافته» توصیف می‌شود در حالی که بخش‌های دیگر «کمتر توسعه‌یافته» هستند. این اقتصاددان با اشاره به توجه مهدی پورقاضی به مبنا گرفتن هدف بیان کرد که در جریان هدفمندی یارانه‌ها، هدف بیشتر پرداخت یارانه به مردم بوده نه اصلاح قیمت انرژی و ساختار اقتصادی ایران. وي گفت: پرداخت‌ها نیز بسیار بیشتر از آنچه بوده که به دست آمده است. در مورد عدد یارانه‌ها و اعلام دقیق آن نیز باید بگویم زمانی که من در سازمان برنامه بودم این کار انجام می‌شد و تا سال 1384 هم در بودجه دولت میزان یارانه ذکر می‌شد، اما بعد از روی کار آمدن دولت نهم در سال 84 این رقم حذف شد چون دولت می‌خواست رقم بودجه را بالا ببرد.
نیلی همچنین در مورد ابهام اعضای هیات نمایندگان در مورد دولت بزرگ اشاره کرد که دولت بزرگ کم‌کم خود به مانعی در برابر توسعه تبدیل می‌شود به همین دلیل در بخشی از این مطالعه با عنوان اقتصادسیاسی خصوصی‌سازی به این مساله پرداخته شده است. او همچنین در مورد سخنان مجتبی خسروتاج در مورد خودکفایی توضیح داد که این مساله را در استراتژی توسعه صنعتی به تفصیل مورد بحث قرار داده و بنابراین در این گزارش که مربوط به اقتصادکلان ایران بوده وارد این مبحث نشده است. نیلی افزود: از همان سال 1384 تا به امروز به خاطر آن مسائلی که در مورد خودکفایی در استراتژی توسعه صنعتی بیان کردیم به ما حمله می‌کنند.
استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف همچنین بحث غالب در برنامه را درونگرایی ندانست و تاکید کرد: تلاش بر برونگرایی بوده، اما چون در شرایط فعلی اقتصاد تحت فشار تحریم است و این برنامه به صورت میان‌مدت تدوین شده سعی شده از ظرفیت‌هایی که در دسترس است استفاده شود. مسعود نيلي اظهار اميدواري کرد این گزارش‌ در اتاق مورد بحث قرار گیرد و به دولت فرستاده شود.
وي در پايان صحبت‌هايش گفت: اگر این گزارش به بحث و نقد گذاشته و روی آن نظر داده شود و به صدای واحد اتاق تبدیل شود می‌تواند اثرگذاری‌های خودش را داشته باشد.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
بر اساس آخرین گزارش گمرک در نیمه نخست امسال

[h=1]تجارت خارجی ایران از مرز 37میلیارد دلار گذشت[/h] کد خبر: DEN-756584 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
ارزش صادرات و واردات به ترتیب 13 و 25 درصد کاهش یافت
هما کبیری- گمرک جمهوری اسلامی ایران در حالی ارزش کل تجارت خارجی کشور را در نیمسال اول سال جاری 37 میلیارد و 907 میلیون دلار اعلام کرد که 17 میلیارد و 972 میلیون دلار آن مربوط به صادرات و 19 میلیارد و 935 میلیون دلار دیگر مربوط به واردات انواع کالا در این مدت بوده است.
براساس این گزارش، مقایسه ارقام مربوط به صادرات و واردات حاکی از آن است که ارزش صادرات غیرنفتی با احتساب میعانات گازی و بدون احتساب نفت، گاز و تجارت چمدانی، 59/13 درصد و واردات نیز 4/25 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. همچنین وزن کالاهای صادراتی و وارداتی در شش ماه اول سال جاری به ترتیب به 41 میلیون و 659 هزار تن و 13 میلیون و 241 هزار تن رسید که از این نظر نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 41/9 درصد افزایش و 26/31 درصد کاهش داشته است.
ارزش میزان صادرات در نیمه اول سال جاری، 444هزار و 640 میلیارد ریال و 17میلیارد و 972میلیون دلار اعلام شده که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال گذشته 41/74 درصد افزایش و 59/13 درصد کاهش داشته است. این افزایش در بخش ریالی صادرات می‌تواند حاکی از کاهش ارزش ریال در مقابل دلار باشد. همچنین ارزش ریالی و دلاری میزان واردات به‌ترتیب 488هزار و 902 میلیارد ریال و 19میلیارد و 935 میلیون دلار اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9/49درصد افزایش و 4/25 درصد کاهش یافته است.
آخرین آمار و ارقام وارداتی
بر اساس گزارش گمرک، برنج به ارزش یک میلیارد و 289 میلیون دلار و اختصاص سهمی معادل 47/6 درصد از کل واردات در رتبه اول جای گرفته است و کنجاله و سایر آخال‌های جامد از سویا جایگاه دوم را با 755 میلیون دلار و سهم ارزشی 79/3 درصد به خود اختصاص داده است. همچنین دانه ذرت دامی با 505 میلیون دلار و اختصاص سهمی معادل 53/2 درصد، گندم با 447 میلیون دلار و سهم ارزشی 24/2 درصد و وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون‌سوز با حجم سیلندر 1000 تا 1500 سانتیمتر مکعب به ارزش 371 میلیون دلار و سهم ارزشی 86/1 درصد به ترتیب رتبه‌های بعدی را در بین عمده‌ترین اقلام وارداتی کشور به خود اختصاص داده‌اند. متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی 1.506 دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با افزایش 8/58 درصدی در ارزش دلاری همراه بوده است.
در شش ماه نخست سال جاری، 12 قلم از کالای اساسی از جمله برنج، روغن خام، کنجاله سویا، دارو، گندم، ذرت، قند و شکر، گوشت قرمز، جو، کره، گوشت مرغ و تخم‌مرغ در مجموع در حدود نیمی از وزن کل واردات را به خود اختصاص داده که در برگیرنده 26 درصد از کل ارزش واردات بوده‌اند. واردات این 12 کالا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، شاهد کاهش 52/29 درصدی در وزن و 4/7 درصد در ارزش دلاری بوده است.
براساس این گزارش در شش ماهه اول سال‌جاری امارات متحده عربی عمده‌ترین شریک تجاری ایران در حوزه واردات بوده است. در این مدت امارات متحده عربی در مجموع 4میلیارد و 6میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرد و 1/20 درصد از کل ارزش واردات ایران را به خود اختصاص داد. پس از آن چین با 3میلیارد و 742میلیون دلار و با اختصاص 77/18درصد سهم ارزشی، هند با یک میلیارد و 937میلیون دلار و 71/9 درصد سهم ارزشی، جمهوری کره با یک میلیارد و 744میلیون دلار و 75/8درصد سهم ارزشی و ترکیه با یک میلیارد و 724میلیون دلار و 65/8درصد سهم ارزشی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
صادرات سنگ آهن در رتبه نخست
این گزارش می‌افزاید: عمده کالاهای صادراتی به ترتیب شامل سنگ آهن به هم فشرده نشده و کنسانتره‌های آن به ارزش 652میلیون دلار، اوره به ارزش 609 میلیون دلار و سهم ارزشی 17/4 درصدو متانول به ارزش 559 میلیون دلار و سهم ارزشی 83/3 درصد بوده است.
این گزارش درخصوص ترکیب کالاهای صادراتی به تفکیک میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و سایر کالاها می‌افزاید: در شش‌ماه نخست سال جاری از مجموع صادرات غیرنفتی، 3میلیارد و 385میلیون دلار به میعانات گازی، 4میلیارد و 841میلیون دلار به محصولات پتروشیمی و 9میلیارد و 746میلیون دلار به سایر کالاها اختصاص داشته است.
همچنین در این مدت بیشترین میزان کالای صادراتی به کشور چین صادر شد. واردات چین از ایران در نیمسال اول سال‌جاری به میزان 3میلیارد و 85میلیون دلار انواع کالا بوده و در مجموع 15/21 درصد از ارزش کل صادرات کشورمان را به خود اختصاص داد. عراق با 2 میلیارد و 868 میلیون دلار و 66/19 درصد سهم در رتبه دوم جای گرفت و پس از آن کشورهای امارات متحده عربی با یک میلیارد و 762 میلیون دلار و سهمی معادل 08/12 درصد، افغانستان با یک میلیارد و 246 میلیون دلار و 54/8 درصد سهم و هند با یک میلیارد و 217 میلیون دلار و سهم 35/8 درصدی جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.
کالاهای اساسی در رتبه نخست واردات
در شش ماهه اول سال جاری، چهار قلم اول واردات به کالاهای اساسی اختصاص داشته است. بر اساس این گزارش، بررسی آمار تجارت خارجی کشورمان در نیمه‌سال اول سال 92 نشان می‌دهد که واردات کالاهای اساسی همچنان در اولویت قرار دارد و رتبه‌های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند.
این گزارش می‌افزاید: برنج، کنجاله و سایر آخال‌های جامد از سویا، دانه ذرت دامی و گندم چهار قلم اول کالاهای وارداتی محسوب می‌شوند. براساس این گزارش در این مدت یک میلیارد و 289 میلیون دلار برنج، 755 میلیون دلار کنجاله و سایر آخال‌های جامد از سویا، 505 میلیون دلار دانه ذرت دامی و 447 میلیون دلار گندم وارد کشور شده است.
این گزارش می‌افزاید: در شش ماهه اول سال جاری 47/6 درصد از ارزش کل واردات کشورمان به برنج، 79/3 درصد به کنجاله و سایر آخال‌های جامد از سویا، 53/2 درصد به دانه ذرت دامی و 24/2 درصد به گندم اختصاص یافت. واردات کشورمان در شش ماهه اول سال جاری 13میلیون و 241هزار تن و به ارزش 19میلیارد و 935میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزن 26/31 درصد و از حیث ارزش 4/25 درصد کاهش یافته است.


 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
وزیر صنعت، معدن و تجارت در تبریز عنوان کرد

[h=1]تمرکز وزارت صنعت بر ایجاد ارزش افزوده[/h] کد خبر: DEN-756585 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
گروه بازرگانی- روز گذشته نوزدهمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی کشور در حالی در تبریز برگزار شد که وزیر صنعت، معدن و تجارت از جلوگيري از خام فروشی و توجه بيشتر براي فرآوري محصولات و توليدات داخلي برای توسعه صادرات و كسب ارزش افزوده بيشتر یاد کرد. محمدرضا نعمت‌زاده از افزایش 8 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری خارجه در 8 سال آینده خبر داد و گفت:‌ باید با تمرکز بر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های طبیعی موجود در ایران و ایجاد ارزش افزوده از طریق سرمایه‌گذاری، از خروج خام این ظرفیت‌ها جلوگیری کنیم.
وی با بیان اینکه امتیاز ایران در جمع 9 کشور عضو اکو 149 است که این شاخص ارزیابی کمترین عدد است، گفت: در این جمع افغانستان با 168 امتیاز پایین‌ترین رتبه و بهترین امتیاز نیز متعلق به قزاقستان با 69 امتیاز است و بهتر است از اعلام رتبه ایران خودداری کنیم.
نعمت‌زاده با اشاره به اینکه امتیاز ایران طی یک سال گذشته از 145 به 149 رسیده است، گفت: از مجموعه کشورها، پنج کشور در امتیازهای بالای 100 و چهار کشور در امتیازات پایین‌تر از 100 قرار دارند.
وی تاکید کرد: همان‌گونه که در جلسات رای اعتماد قول داده‌ام، وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ریزی کرده تا در چهار سال آینده امتیاز ایران را به کف امتیازات نزدیک‌تر کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت شفاف‌سازی و حذف پروسه‌های غیرضروری، حمایت از سرمایه‌گذاری، مالیات، تسهیلات بانکی، الزام‌آور بودن اجرای قراردادها، آسان کردن نقل و انتقال پول به واسطه فعالیت بین‌المللی بانک‌ها، موارد زیرسازی از جمله شبکه حمل و نقل در تمام بخش‌ها را از جمله مواردی اعلام کرد که تمرکز و اصلاح آنها می‌تواند در افزایش جایگاه ایران در جمع کشورهای اکو موثر باشد.
عضو هیات دولت یازدهم قابلیت‌ها و ظرفیت‌های طبیعی موجود در ایران را در مقایسه با سایر کشورها مزیتی قابل توجه برای ایران دانست و گفت: باید با تمرکز بر این منابع و ایجاد ارزش افزوده از طریق سرمایه‌گذاری اهتمام خود را برای خودداری از خروج خام این ظرفیت‌ها معطوف کنیم.
نعمت‌زاده از بخش‌های نفت و پتروشیمی به عنوان نمونه‌ای بارز و قابل لمس یاد کرد و گفت: باید تلاش کنیم محصول نهایی را از مواد خام استخراجی تولید و به بازارهای جهانی عرضه کنیم.
وی در عین حال نیروی انسانی کشور را نیز ظرفیتی بالقوه اعلام کرد و گفت: باید حلقه‌های مفقوده برای بالفعل کردن این مزیت نیز شناسایی و این زنجیره را برای رسیدن به اهداف تکمیل کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همکاری دانشگاه و صنعت را یکی از این حلقه‌های مفقوده عنوان کرد و گفت: دانشگاه باید برای رسیدن به محصول نهایی در بخش صنعت شبیه‌سازی و مدل‌سازی را در اولویت قرار داده سپس بر تولید انبوه تمرکز کند نه اینکه در بدو اقدام، هدف‌گذاری را بر تولید محصول نهایی صرفا با داده‌های کتابی و روی کاغذ انجام دهد.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
گزارش

کمیسیون امور اجتماعی اتاق تهران بیانیه را امضا کرد
[h=1]اتاق تهران اولین شخصیت حقوقی حامی جنبش ضد تحریم[/h] کد خبر: DEN-756586 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
گروه بازرگانی- سومین نشست از دور دوم کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران در حالی برگزار شد که مهم‌ترین دستورکار آن حمایت از جنبش مدنی ضدتحریم بود که چندی پیش با انتشار نامه‌ای خطاب به روشنفکران، اقتصاددانان و فعالان اجتماعی در دنیا نسبت به عواقب غیرانسانی تحریم‌ها هشدار داده بود. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، در این نشست همچنین بر ضرورت حمایت سایر تشکل‌های بخش خصوصی به عنوان اشخاص حقوقی غیردولتی از این جنبش مدنی تاکید و مقرر شد متن بیانیه جنبش برای جمع‌آوری امضا به این تشکل‌ها ارسال شود.
درخواست از غایبان برای حضور در کمیسیون
در ابتدای نشست این کمیسیون، محمدمهدی راسخ، رییس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران با تاکید بر محوریت کمیسیون‌ها در فعالیت اتاق تهران به عنوان پارلمان بخش خصوصی گفت: در نتیجه فرصتی که با سیاست‌های دولت تدبیر و امید ایجاد شده، بخش خصوصی باید نهایت همکاری را برای پررنگ شدن نقش بخش خصوصی در اداره اقتصاد کشور با دولت داشته باشد و از فرصت ایجاد شده نهایت بهره‌ را ببرد. وی درباره عدم حضور برخی اعضای کمیسیون اظهار کرد: آقای خسروتاج اعلام کردند که از کمیسیون استعفا داده‌اند و در کمیسیون شرکت نخواهند کرد. آقای خلیلی نیز قرار شد برنامه‌هایشان را تنظیم کنند و آقای صالحی که در سفر عمان بودند، اعلام کردند که بعد از سفر در این مورد مذاکره خواهند کرد.
کمیسیون‌ها تضعیف نشوند
مسعود دانشمند نیز در سخنانی به لزوم توجه کامل به خروجی کمیسیون‌ها تاکید کرد. او با اشاره به دوران انتخابات هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: گروه‌های شرکت‌کننده و نامزدهای انتخاباتی همه متفق‌القول بودند که روال مدیریت باید تغییر کند و اتاق باید کمیسیون‌محور باشد. اما بعد از انتخابات و تشکیل هیات نمایندگان و هیات رییسه، توجه به کمیسیون‌ها کمرنگ شد. در حالی که برای نظم‌دهی بهتر باید به این سمت حرکت کرد. وی با بیان اینکه سازوکار استفاده بهینه از کمیسیون‌ها باید مشخص شود، تاکید کرد: هیات رییسه باید به کمیسیون‌ها ماموریت و موضوع بدهد و پس از کار کمیسیون، خروجی را به عنوان یک نظر کارشناسی شده بگیرد و در هیات نمایندگان به بررسی بگذارد. مسعود دانشمند از هیات رییسه اتاق خواست تا مانع از تضعیف کمیسیون‌ها شود.
به نظرها احترام بگذاریم
محمدرضا بهرامن، اما در سخنانی اعلام کرد که باید به دموکراسی احترام بگذاریم و اگر کسانی فکر می‌کنند چارچوب فکری آنها در این کمیسیون نیست می‌توانند حضور نداشته باشند. بهرامن به نشست یکی دیگر از کمیسیون های اتاق تهران اشاره کرد که با حضور سه عضو برگزار شده و تصمیم گرفته شده تا برای حضور موثرتر از این به بعد از تشکل‌ها و نمایندگان آنها برای حضور در نشست‌ها دعوت شود، چرا که این احترام به تشکل‌ها نیز محسوب می‌شود.
بیانیه جنبش ضدتحریم امضا شد
بیانیه جنبش مدنی ضدتحریم مساله‌ بعدی بود که در نشست کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران مطرح و با موافقت قاطع اعضای حاضر در نشست مواجه شد. اعضای کمیسیون با اعلام حمایت همه‌جانبه خود از این جنبش از تنظیم دقیق و خوب بیانیه و اشاراتی که به اثرات اجتماعی تحریم‌ها و در مضیقه قرار گرفتن مردم عادی داشته تقدیر کردند؛ از جمله آنجا که در بیانیه آمده است: «محروم کردن شهروندان ایرانی از تجارت آزاد ناقض حقوق اولیه انسانی آنها است. به گروگان گرفتن نیاز‌های اولیه حیاتی ایرانیان از جمله کودکان، سالخوردگان، بیماران و بسیاری دیگر از گروه‌های آسیب‌پذیر که به دلیل توقف نقل و انتقال وجوه و حمل کالا به وجود آمده و وارد آوردن لطمات «قطعی» جبران‌ناپذیر انسانی به مردم، در مقابل آسیب «احتمالی» بررسی نشده مورد ادعا، از نظر وجدان بشری به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست.
ادامه وضع موجود مطمئنا فجایع انسانی بزرگی را در پی خواهد داشت که بدون تردید، آیندگان پیامد‌های ناگوار آن را بر دولت‌های به‌کارگیرنده این تحریم‌ها نخواهند بخشید. ذکر کامل همه موارد در این نامه کوتاه امکان‌پذیر نیست و تنها می‌توان به آسیب‌های گسترده‌ای اشاره کرد که در چند ماه اخیر متوجه عمل‌های جراحی در بیمارستان‌ها و تامین دارو برای بیماری‌های خاص شده است.»
محمدمهدی راسخ رییس کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران گفت: با توجه به اینکه تاکنون هیچ شخصیت حقوقی پای بیانیه جنبش مدنی ضدتحریم را امضا نکرده و تدوین‌کنندگان و امضاکنندگان آن همه شخصیت‌های حقیقی شامل اقتصاددانان، حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و روشنفکران نام‌آشنا بودند، اعضای کمیسیون با تصمیم به امضای بیانیه و حمایت همه‌جانبه از آن، خود را به عنوان اولین شخصیت حقوقی حامی این جنبش مطرح کردند. همچنین اعضای کمیسیون تصمیم گرفتند متن بیانیه از طریق کمیسیون امور اجتماعی و تشکل‌های اتاق تهران برای سایر تشکل‌های فعال بخش خصوصی ارسال شود تا حمایت همه‌جانبه این نهادهای مدنی نیز جلب شود.
انتقاد به روند صدور و تمدید کارت بازرگانی
پس از این بحث مسعود دانشمند نسبت به روند صدور و تمدید کارت بازرگانی در اتاق تهران انتقاد کرد و با اشاره به این اتفاق به سخت شدن روند صدور و تمدید گلایه کرد و از اینکه هرسال از متقاضی کارت، کپی کارت ملی و شناسنامه اخذ می‌شود انتقاد کرد و گفت: اتاق باید به سمتی برود که اگر از امروز کارت بازرگانی حذف شد ما بتوانیم اتاق را حفظ کنیم و مردم را در اتاق نگه داریم. کشورهای بسیار زیادی در دنیا هستند که کارت ندارند، اما اتاق‌هایشان پویا و فعال است.
محمدمهدی راسخ نیز در همین رابطه گفت: روند الکترونیک کردن صدور کارت بازرگانی موجب شد تا متوسط صدور و تمدید کارت بازرگانی از 30 روز کمتر شود. وی همچنین با تاکید بر اینکه اتاق باید خدمات جانبی خود را افزایش دهد به بحث یک در هزار فروش به عنوان یک عامل کاهش دهنده مراجعه فعالان اقتصادی به اتاق اشاره کرد. رییس کمیسیون اموراجتماعی و تشکل‌ها با اشاره به تجربه دوره وزارت آقای عابدجعفری که در آن کارت بازرگانی حذف شد تاکید کرد که اتاق باید به فکر خدمات بیشتر و تازه‌تر باشد.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]رفع ممنوعیت کالاهای اولویت دهم در دست بررسی است[/h] کد خبر: DEN-756587 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
ایسنا- رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد رفع ممنوعیت واردات کالاهای اولویت 10 در دست بررسی است. محمدحسین برخوردار، از احتمال رفع ممنوعیت واردات کالاهای اولویت 10 از سوی سازمان توسعه تجارت خبر داد و گفت: رییس سازمان توسعه تجارت به صورت سربسته اعلام کرده که رفع ممنوعیت‌های واردات این کالاها در دست بررسی است. وی ادامه داد:‌ در مذاکراتی که انجام شد پیشنهاد ما این بود که کالاهای سلامت محور،‌ آرایشی، بهداشتی و قطعات یدکی از اولویت 10 خارج و به سایر اولویت‌های کالایی بپیوندد. برخوردار با بیان اینکه با سایر کالاهای موجود در اولویت 10 نیز می‌توان با ایجاد موانع تعرفه‌ای برخورد کرد، گفت: اگر قرار باشد ممنوعیت از واردات کالاهای اولویت 10 برداشته شود بهتر است تعرفه‌های واردات آنها نیز تغییر کند. رییس مجمع واردات گفت: رفع ممنوعیت واردات کالاهای اولویت 10 به آینده صادرات لطمه می‌زند.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]توزیع نهاده دام متوقف نشده است[/h] کد خبر: DEN-756588 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
خبرگزاری تسنیم- مدیرکل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت با اشاره به اینکه توزیع ۲۰۰هزار تن نهاده دام متوقف نشده است، گفت: بیش از یک میلیون تن نهاده دامی از مهرماه در حال توزیع است.
علی‌اکبر پورکاوه در واکنش به اظهارات یوسفی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی مبنی براینکه «توزیع 200 هزار تن نهاده دام متوقف شده است»، اظهار کرد: احتمالا این اظهارنظر در سطح استانی بوده و نگاه ملی نداشته است. چرا که استان تهران به دلیل مرکزیت در تامین نهاده‌های دامی خود با هیچ مشکلی روبه‌رو نبوده و حتی میانگین قیمت‌ مرغ در استان تهران پایین‌تر از قیمت مرغ در سطح کشور است. مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت اضافه کرد: با تعاملات صورت گرفته با شرکت‌های تولیدی نیاز تمام استان‌ها در بخش نهاده‌های دامی تامین شده و هیچ‌گونه مشکلی در این رابطه وجود ندارد.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]6 انتصاب جدید در گمرک[/h] کد خبر: DEN-756589 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
گروه بازرگانی- رییس کل گمرک ایران احکام مربوط به 5 انتصاب جدید در حوزه گمرک را صادر کرد. مسعود کرباسیان در احکام جداگانه‌ای 3 مديركل ستادي در گمرکات کشور را منصوب کرد. براساس اين احكام، غلامرضا فاتحي به عنوان مشاور ریيس‌كل و مديركل گمرک فرودگاه امام خميني (ره)، غلامرضا صفاري به عنوان مديركل دفتر همكاري‌هاي بين‌الملل و غلامحسين نوحي به سمت مديركل دفتر آموزش و توانمندسازي منصوب شدند.
براساس اين گزارش طي حكمي ديگر از سوي ریيس كل گمرک جمهوري اسلامي ايران، محمدحسين باغ‌ عنايت به عنوان عضو كميسيون رسيدگي به اختلافات گمركي منصوب شد. همچنین در احکام دیگری 2 معاون جديد گمرک نیز منصوب شدند. طي احكام جداگانه‌اي از سوي مسعود كرباسيان حسن بقائي به عنوان معاون برنامه‌ريزي و امور بين‌الملل و سيدجواد باقري به عنوان معاون توسعه مديريت و منابع معرفي شدند.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]کشف 343 دستگاه تریلی قاچاق[/h] کد خبر: DEN-756590 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
خبرگزاری مهر- معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کشف 343 دستگاه تریلی قاچاق در بندر چابهار خبر داد و گفت: 3 پرونده خودرو نیز در استان هرمزگان تشکیل و در حال بررسی است. مهدی ابویی گفت: پرونده قاچاق 343 دستگاه تریلی که قاچاقچیان از مرز بازرگان به بندر چابهار ترانزیت کرده و قصد ورود این خودروها را به داخل کشور داشتند در دستگاه قضایی استان سیستان و بلوچستان در حال بررسی و رسیدگی است. معاون پیشگیری و هماهنگی امور استان‌های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: این تعداد تریلی از گمرک بازرگان به منطقه آزاد چابهار ترانزیت شد که با تبانی متصدیان منطقه آزاد و از طریق گمرک چابهار این خودروهای ترانزیتی به داخل کشور قاچاق شد. ابویی با بیان اینکه در کنار 343 دستگاه تریلی قاچاق شده انبوهی از کالاهای قاچاق نیز در منطقه چابهار کشف شده، گفت: یکی دیگر از پرونده‌های مهم مربوط به قاچاق البسه و پارچه از گمرک بازرگان است. از مجموع محموله قاچاق البسه و پارچه 3 تریلی آن در داخل کشور کشف و طبق اعترافات متهمان پرونده در اواخر سال 90 و سال 91 بیش از 320 دستگاه محموله البسه و پارچه در کشور قاچاق شده است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]راهبرد رسانه‌ای منطقه آزاد کیش[/h] کد خبر: DEN-756591 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۱ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۲
گروه بنگاه‌ها - مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش گفت: ایجاد همدلی، تعامل و شور و نشاط در جامعه یکی از وظایف مهم دست‌اندرکاران رسانه ملی است.
علي اصغر مونسان در ديدار با عبدالرضا كيا، مديركل صدا و سيماي مركز كيش افزود: صدا و سیما در خصوص اطلاع‌رسانی و پوشش فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد كيش گام‌هاي مثبتي برداشته است. وي با تاكيد بر لزوم معرفي و شناساندن بيش از پيش كيش به اقشار مختلف مردم كشورمان افزود: نقش صدا و سيماي مركز كيش در توسعه اين منطقه قابل تقدير است. مونسان بسترسازی برای ایجاد توسعه همه جانبه و ارتقای سطح فرهنگ عمومی را مهم‌ترین رسالت صدا و سيما دانست و افزود: نقد منصفانه که اصلاح امور جامعه را درپی داشته باشد، موجب پیشرفت و توسعه و رفع مشکلات جامعه می‌شود. مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش همچنين خواستار توجه و عنایت بیشتر رسانه ملی جهت شناساندن عملكرد اين سازمان و شناساندن اهداف آن به مردم شد. عبدالرضا كيا، مديركل صدا و سيماي مركز كيش نيز گفت: فراهم کردن زمينه مشارکت عمومی در برنامه‌ها و طرح‌های كيش یکی از بارزترین وظیفه کارکنان اين رسانه ملی است که سعي شده اين مهم با برنامه‌ريزي دقيق، به زیباترین شکل انجام شود.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]موج حمایت از بیانیه جنبش ضدتحریم[/h] کد خبر: DEN-756884 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۳
دنياي اقتصاد- جنبش ضد تحريم اگر چه با اعلام حمايت نخبگان، اقتصاددانان، حقوق‌دانان و روزنامه‌نگاران به واقعيت تحسين‌برانگيزي تبديل شده‌است، اما حمايت 23 تشكل اقتصادي بزرگ عضو اتاق تهران بر تداوم نهضت، اميدواري بيشتري براي بهبود سريع‌تر فضاي كسب‌وكار و گشايش مسير تعامل ايران با جهان به وجود آورده است. براساس گفته رييس كميسيون امور اجتماعي و تشكل‌هاي اتاق تهران، اين اولين باري است كه تشكل‌هاي اقتصادي كه هر كدام بيش از صدها عضو و فعاليت توليدي دارند از اين جنبش اعلام حمايت كردند.
با اعلام آمادگي نسبت به تداوم فعاليت‌هاي صلح‌طلبانه ضدتحريم مطرح شد
حمايت 23 تشكل‌ اقتصادي از جنبش ضدتحريم

بيانيه شوراي سازمان‌هاي جامعه مدني: به جهان عاري از خشونت مي‌انديشيم

سردار خالدي- جنبش ضدتحريم با اعلام حمايت نخبگان، اقتصاددانان، حقوقدانان و روزنامه‌نگاران، اكنون به واقعيت تحسين برانگيزي تبديل شده و با پشتيباني و آمادگي 23 تشكل اقتصادي براي تداوم نهضت، اميدواري بيشتري براي بهبود سريع‌تر فضاي كسب و كار و گشايش مسير تعامل ايران با جهان به وجود آمده است.
حمایت از جنبش مدنی اعتراض به تحریم‌ها در حالي با امضاي 82 اقتصاددان، 34 حقوقدان شاخص و 41 سردبير و مدير رسانه‌اي در بيانيه‌اي خطاب به همكاران خود در جهان شروع شد كه با همكاري كميسيون امور اجتماعي و تشكل‌هاي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران، 23 تشكل اقتصادي ديگر در كمترين زمان ممكن با اعلام حمايت خود از اين نهضت صلح‌طلبانه و انساني، از نخبگان جهان به ويژه اقتصاددانان، حقوقدانان و روزنامه‌نگاران برجسته درخواست كردند سياستمداران كشورهاي متبوع خود را بر حل مبتكرانه و موثر اين مناقشه، ترغيب كنند.
در اعلام حمايت اين تشكل‌ها از جنبش مدني ضدتحريم آمده است كه اعلام حمايت از بيانيه جنبش ضدتحريم تاكيد بر هشدار نسبت به آثار مخرب تحريم‌هاي تجاري و مالي عليه مردم ايران است؛ زيرا اين تحريم‌ها نه تنها كمكي به صلح‌آميز شدن روابط بين‌المللي نمي‌كند، بلكه با آثار فاجعه بار انساني خود بر تيرگي روابط مي‌افزايد.
در اين اعلام پشتيباني كه با هماهنگي محمدمهدي راسخ، رييس كميسيون امور اجتماعي و تشكل‌های اتاق بازرگانی تهران به صورت «اعلام حمايت و آمادگي براي پيوستن تشكل‌ها به بيانيه جنبش ضدتحريم» و با امضاي مديران و اعضاي (حقيقي و حقوقي) بسياري از تشكل‌ها صورت گرفته بر اين مساله تاكيد شده است كه تدوين و تداوم اين بيانيه و فعاليت‌هاي پيرامون آنچه بسا مي‌تواند راهگشاي بهبود هرچه سريع‌تر شرايط كسب‌و‌كار در ایران باشد.
براساس گفته راسخ، كميسيون‌ها علاوه بر اينكه بيانيه جنبش مدني ضدتحريم را تاييد كردند، بلكه حتي اعلام آمادگي كرده‌اند ديگر فعاليت‌هاي پيرامون اين جنبش را تداوم ببخشند و اين براي اولين بار است كه تشكل‌هاي حقوقي كه هر كدام بيش از صدها عضو و فعاليت توليدي دارند، از اين جنبش اعلام حمايت مي‌كند.
براساس بيانيه جنبش مدني ضدتحريم محروم كردن شهروندان ايراني از تجارت آزاد ناقض حقوق اوليه انساني آنها است. به گروگان گرفتن نيازهاي اوليه حياتي ايرانيان از جمله كودكان، سالخوردگان، بيماران و بسياري ديگر از گروه‌هاي آسيب‌پذير كه به دليل توقف نقل و انتقال وجوه و حمل كالا به وجود آمده و وارد آوردن لطمات «قطعي» جبران‌ناپذير انساني به مردم، در مقابل آسيب احتمالي بررسي نشده مورد ادعا، از نظر وجدان بشري به هيچ وجه درست نيست.
همچنين در بخش ديگري از تاييد بيانيه جنبش ضدتحريم توسط تشكل‌ها آمده است: شرايط به وجود آمده در پي انتخابات رياست‌جمهوري در خرداد ماه سال جاري، فرصتي استثنايي براي دولت‌هاي تحريم‌كننده ايران به وجود آورده تا با تغيير رويكرد و به‌كارگيري اقداماتي صلح آميز، بتوانند به مردم اين كشور و منطقه آرامش بخشيده و با پيشقدم شدن در برداشتن تحريم‌ها، فرآيند متفاوت و سازنده‌اي در حل مناقشات بين‌المللي پايه‌گذاري كنند.
بيشتر مديران تشكل‌هاي عضو اتاق تهران در پايان تاكيد كرده‌اند: جنبش‌ مدنی ضدتحریم مي‌تواند با هوشیاری طرف‌هاي غربي و هوشمندی طرف ايراني همراه شود و به زودی به یک برنامه زمان‌بندی منطقی برای کاهش تحریم‌های غیرمنطقی و غیرعقلایی موجود علیه ایران منتهي شود. فرآیندی که از ديدگاه مديران می‌تواند سرآغاز فصل تازه‌ای از تعامل ایران با تمام جهان با رويكرد صلح‌طلبانه و تداوم راه عقلانيت و اعتدال باشد.
در جدول مندرج، اسامي تشكل‌هاي حمايت‌كننده كه با امضاي رسمي مديرعامل آنها همراه بوده، آمده است.


بیانیه شوراي سازمان‌هاي جامعه مدني
البته در راستاي اعلام حمايت از جنبش مدني ضدتحريم، شوراي سازمان‌هاي جامعه مدني در خصوص مخالفت با جنگ و خشونت در ايران نيز بيانيه جديدي منتشر كرده كه در آن تاكيد شده اين شورا به جهاني عاري از خشونت و جنگ مي‌انديشد.
در بخش ابتدايي بیانيه شورای سازمان‌های جامعه مدنی آمده است: «در خصوص مخالفت با جنگ 8 ساله تحمیلی ابتدای دهه 60 هجري شمسي علیه ایران در کنار همه آسیب‌ها و ویرانی‌هایی که از خود به جاي گذاشت، علاوه بر آنکه هویتی برای نسل‌های متعدد ملت ایران ایجاد کرد، دستاورد بزرگی نیز برای ملت ما به همراه داشت و آن برجسته‌تر شدن خصلت صلح‌جویانه و آشتی‌طلب مردمان این سرزمین در چشم جهانیان بود. ملتی که بلافاصله پس از طولانی‌ترین جنگ قرن، در سایه مهربانی و رأفت و معنویت به بازسازی میهن خویش پرداخت و منادی صلح و گفت‌وگو و آشتی در جهان شد.»
در ادامه اين بيانيه كه با اشاره به جنگ 8 ساله ايران و عراق به رشته تحرير درآمده، گفته شده است: «سرگذشت جنگ‌های معاصر نشان‌دهنده آن است که خشونت و جنایت‌های علیه بشریت، نسل‌کشی و ویرانی ریشه در خوی مستبدانه و قدرت‌طلبانه بی‌حد و حصر افراد و گروه‌های حاکم و جهالت و تحجر و خودکامگی خشونت گرایان دارد. امروز منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا درگیر خشونت و افراط‌گری و جنگ و برادرکشی است و متاسفانه قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی به جای چاره‌اندیشی برای پایان دادن به این وضعیت آشکار و پنهان، در کوره خشم و جنگ می‌دمند. در حالی که همگان می‌دانند ثبات و آرامش و امنیت و صلح پایدار در این منطقه جز با گفت‌وگو و مشارکت و همراهی و همدلی ملت‌ها و دولت‌ها امکان‌ناپذیر نیست. تا زمانی که نگرش‌ها و جهان‌بینی‌های ایدئولوژیک مطلق انگار با رنگ و لعاب‌های حتی بعضا متعارض با یکدیگر در جهان وجود دارد، سایه جنگ و ویرانی از جهان رخت بر نخواهد بست.»
در متن بيانيه شوراي سازمان‌هاي جامعه مدني در خصوص مخالفت با جنگ آمده است: «با توجه به جنگ‌های پیاپی که در منطقه ما رخ داده و هنوز هم امکان وقوع دارد و آسیب‌های جدی که بر مردم و زیرساخت‌های اقتصادی کشورها وارد ساخته است، ما از تمامی جوامع مدنی و گروه‌های صلح‌طلب جهان و به ویژه منطقه و نیز تمامی مردم و فعالان اجتماعی ایران دعوت می‌کنیم با توجه به آسیب‌های جدی که جنگ‌های پیاپی در منطقه ما رخ داده و هنوز هم امکان وقوع دارد، هرگونه ندای جنگ و خشونت‌طلبی را با حساسیت و آگاهی پاسخ دهند.»
در اين بيانيه تاكيد شده است كه ما به جهانی عاری از خشونت و جنگ می‌اندیشیم و یقین داریم بشریت به آن سطح از آگاهی و عقلانیت رسیده است که بتواند مشکلات و اختلافات و تضاد منافع را با گفت‌وگو و تفاهم و صلح با تشریک مساعی و توافقات بین‌المللی و اشتراک منافع بدل كند. به این لحاظ از سازمان ملل متحد و شورای امنیت، دولت‌های جهان و به ویژه دولت‌های منطقه و به خصوص دولت ایران، رییس دوره‌ای کشورهای غیرمتعهد، تقاضای تلاش جدی و پیگیرانه در جهت جلوگیری از وقوع جنگ‌های جدید و متوقف کردن جنگ‌ها و خشونت‌های داخلی در کشورهای جهان به ویژه در منطقه ما (افغانستان، پاکستان و خاورمیانه) را می‌كنيم.»
در پايان نيز پیشنهاد شده است: «همه گروه‌های ضدجنگ و نهادهای صلح‌طلب ایران همه ساله به یادبود دفاع 8 ساله از میهن در ابتدای مهرماه با گرامیداشت پایمردی‌های ملت ایران، گردهمایی‌هایی در جهت گسترش و توسعه اندیشه و عمل به صلح طلبی برگزار كنند و از هم‌زمانی این سال گشت و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها برای ترویج اندیشه صلح‌طلبی و تبدیل آن به روح و محتوای آموزش‌های عمومی کشور با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، مدارس و دانشگاه‌های کشور را به کانون منادیان صلح و آشتی در جهان بدل كنند.»
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]هزينه تجارت در ايران؛ 3 برابر كشورهاي توسعه يافته[/h] کد خبر: DEN-756885 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۳
تقدير از ديپلماسي رييس‌جمهور
گروه بازرگاني– دو همايش «توسعه صادرات غيرنفتي كشور» و «كسب‌‌وكار تجارت الكترونيكي» با تاكيد بر كاهش هزينه تجارت و تسهيل شرايط صادرات غيرنفتي در دولت جديد روز پنج شنبه در تبريز به كار خود پايان داد. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد»، در دومين روز از همايش توسعه صادرات غيرنفتي و رخداد منطقه‌اي كسب‌و‌كار تجارت الكترونيكي، در ابتداي مراسم، طاهر شه حامد رييس صندوق ضمانت صادرات ايران با اهميت قرار دادن دو همايش مذكور، بر ظرفيت‌هاي موجود براي رفع كاستي‌ها تاكيد كرد.
اختصاص 37ميليارد دلار براي صدور بيمه نامه
شه حامد سپس در گزارشي به عملكرد صندوق ضمانت صادرات ايران پرداخت و گفت: با امضاي تفاهم‌نامه صندوق با عامليت ۱۷ بانك، ۳۷ ميليارد دلار براي صدور بيمه‌نامه‌هاي صادراتي اختصاص يافت. شه حامد با بيان اينكه با صدور اين بيمه‌نامه‌ها مي‌توان صادرات كالا به تمام نقاط جهان را پوشش داد و فرآيند توسعه صادرات را تسريع كرد، اظهار كرد: صندوق برنامه‌هاي ويژه‌‌اي براي خريد اسناد صادراتي دارد و در اين زمينه تفاهم‌‌نامه‌هايي با بانك‌هاي خصوصي و دولتي امضا كرده كه باعث مي‌شود ارائه تسهيلات بخش صادرات با بيمه‌نامه‌هاي صندوق ضمانت صادرات ايران راحت‌تر صورت گيرد. وی در ادامه با اشاره به طراحي ضمانت‌نامه جديد توسط اين صندوق، تاكيد كرد: با ارائه اين ضمانت‌نامه در آينده نزديك امكان تامين مالي صادراتي تقويت مي‌شود. وي عمده مشكل تجارت خارجي را تامين مالي صادراتي دانست و افزود: در اين زمينه بايد بانك مركزي سالانه ۱۰درصد منابع سيستم بانكي را به اين حوزه اختصاص مي‌داد كه در سال‌هاي گذشته و در بهترين شرايط فقط 2درصد اين منابع تامين و اختصاص يافت. رييس صندوق ضمانت صادرات ايران اين امر را ناشي از محدوديت منابع مالی سيستم بانكي و معوقات سنگيني دانست كه از بدنه سيستم بانكي خارج شده و به سيستم برنمي‌گردد. شه حامد اظهار كرد: تمركز ريسك در كشورها از ديگر مشكلات عمده تجارت خارجي است و در اغلب موارد اين گروه از تجار براي صادرات خود تنوعي در بازارهاي هدف نداشته و اين امر تمركز ريسك صادراتي را افزايش مي‌دهد. وي اظهار اميدواري كرد: با حمايت‌هاي صندوق ضمانت صادرات ايران، براي تنوع بخشيدن به بازارهاي هدف كمك قابل توجهي به اين صادركنندگان شود.


25هزار نفر سرمايه‌گذار خارجي در ارس
همچنين صادق نجفي، مديرعامل سرمايه‌گذاري ارس نيز در جايگاه سخنران با اشاره به جذابيت‌هاي گردشگري ارس، اظهار كرد: ارس به عنوان يك منطقه آزاد تجاري، پتانسيل بالقوه زيادي براي سرمايه‌گذاري دارد. وي افزود: آذربايجان با محوريت مسير جاده ابريشم همواره در سال‌هاي گذشته توانسته نقش مهمي در اقتصاد كشور ايفا كند و برگزاري تداوم چنين همايش‌هايي همچون نوزدهمين همايش توسعه صادرات غيرنفتي از مهم‌ترين مسائلي است كه همواره مطرح بوده است. نجفي در بخش ديگري از صحبت‌هايش با اشاره به رويكرد دولت تدبير و اميد كه در سفر اخير به نيويورك تعامل مناسبي با همه كشورها اتخاذ كرده، گفت: فضاي مطلوبي ايجاد شده كه اميد است اتخاذ سياست‌هاي اعتدال‌گرايانه، مساله تجارت و سرمايه‌گذاري را در اولويت اول دولت قرار دهد. نجفي با اشاره به اينكه منطقه آزاد ارس در سال 82 در مجلس تصويب شد و به دليل عدم امكانات و شرايط نامناسب نتوانستيم آن را در همان سال‌ها عملياتي كنيم، گفت: در دي ماه سال 1390 با پيگيري‌هاي صورت گرفته و شناسايي مديران توانستيم به اين مهم دست پيدا كنيم. وي در ادامه با اشاره به جذابيت‌هاي گردشگري ارس و منطقه آذربايجان تصريح كرد: طي سرمايه‌گذاري‌هاي صورت گرفته بالغ بر 25 هزار نفر سرمايه‌گذار خارجي ارزش سرمايه‌گذاري‌ها در اين منطقه را به 3 هزار ميليارد تومان رسانده‌اند.


توسعه صادرات با تسهيل تجارت
در ادامه مراسم اختتاميه، محمود زرگر، دبير همايش رخداد منطقه‌اي بين‌المللي كسب و كار الكترونيك نيز با اشاره به اينكه متاسفانه رخداد منطقه‌اي كسب و كار الكترونيك تجربه‌اي ندارد، برگزاري آن را به فال نيك گرفت و تاكيد كرد: در تمامي كشورهاي توسعه يافته از اين همايش‌ها به عنوان يك ظرفيت ياد مي‌شود. وی افزود: در اين همايش مجموعه‌ای از مطالب ارائه شد كه در راستاي تشريح ضعف‌ها و قوت‌هاي تجارت الكترونيك در ايران و جهان بود كه اميد است بتواند آثار متعدد و مثبتي را در اين حوزه به دنبال داشته باشد. زرگر به مقوله توسعه صادرات غيرنفتي نيز اشاره و تصريح كرد: در اين همايش ما سعي كرديم به ارائه تجربياتي از مقوله تسهيل تجارت بپردازيم كه كاملا با موضوع توسعه صادرات غيرنفتي مرتبط بود. وي اظهار كرد: اينكه بازرگان يا تاجر فقط به فكر توسعه صادرات باشد يا اينكه به دولت خدماتي ارائه دهد، تنها كافي نيست، بلكه نيازمند بسترهايي است تا اينكه بازرگان اين فرآيند را درست انجام دهد و نتايج مطلوب محقق شود. در صورتي كه اگر زيرساخت‌ها نباشند چه بسا با اتفاقي رو‌به‌رو مي‌شويم كه در حال حاضر با آن مواجهيم و آن 3 برابر بودن هزينه تجارت در كشور ما نسبت به كشورهاي توسعه يافته است.
زرگر با اشاره به بالا بودن هزينه‌ها، تاكيد كرد: اگر در هر حوزه‌اي تلاش كنيم اما به دليل اينكه خود مقوله تجارت از هزينه بالايي برخوردار است و كالا با هزينه بالايي از مبدا به مقصد مي‌رسد نبايد انتظار داشت بتوانيم بازارهاي تجاري را فتح كنيم. زرگر در ادامه با بيان اينكه هزينه تجارت در كشورهاي دوست و نزديك همچون سازمان اكو بيشتر از هزينه تجارت در كشورهاي دور دست است، اظهار كرد: برداشتن هزينه‌ها از كارهاي مهم و اولويت ما است. وي همچنين با اشاره به راهكارهاي ارائه شده در خصوص تسهيل تجارت الكترونيك تاكيد كرد: با بهبود شرايط توسعه و مسيرهاي ترانزيتي و البته حق مشاركت و تعامل، كمك كنيم بازرگانان نقش بيشتري در توسعه صادرات داشته باشند. در بخش ديگري از مراسم در بخش ارائه قطعنامه، محمد باقر صدري دبير همايش توسعه صادرات غيرنفتي با اشاره به تغيير زمان برگزاري همايش توسعه صادرات غير نفتي كه به دليل همزماني با همايش كسب و كار الكترونيك زودتر از موعد مقرر برگزار شد، اظهار كرد: اعضاي برگزاري همايش و هيات رييسه اتاق تبريز وظيفه خود مي‌داند از دولت تدبير و اميد بابت رويكرد مدبرانه تعامل با جهان در سفر اخير رييس‌جمهوري به نيويورك تشكر كند.
نوزدهمين همايش همزمان توسعه صادرات غير نفتي كشور و دومين رخداد منطقه اي بين‌المللي تسهيل تجارت كسب و كار الكترونيكي با حضور ميهمانان داخلي و خارجي در تبريز در دو پنل تخصصي جدا و ارائه مقاله‌هاي متعددي در روز 11 مهرماه به كار خود پايان داد.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]پرداخت بدهی جوایز صادراتی در سال ۹۳[/h] کد خبر: DEN-756886 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۳

خبرگزاری فارس- رییس کل سازمان توسعه تجارت از تغییر قانون کارت بازرگانی خبر داد و گفت: بدهی ۳۵۰ میلیارد تومانی جوایز صادراتی در سال ۹۳ پرداخت می‌شود.
حمید صافدل با تاکید بر اینکه قانون کارت‌های بازرگانی باید تغییر کند، گفت: تغییر این کارت‌ها در اولویت رسیدگی قرار دارد و این موضوع یکی از مواردی است که باعث تسهیل تجارت می‌شود.
صافدل گفت: موضوع تسهیل تجارت و همچنین عوامل موثر بر آن در کمیته‌ای که در وزارت صنعت برای بررسی برنامه 100 روزه تشکیل شده، در حال بررسی است؛ بنابراین حداکثر تا نیمه آبان ماه می‌توانیم خروجی این بررسی‌ها را اعلام کنیم.
وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در بسیاری از کشورها تجارت بر مبنای کارت بازرگانی صورت نمی‌گیرد و اصلا تجار کارت بازرگانی ندارند.
صافدل در خصوص لغو پیمان سپاری ارزی گفت: لغو پیمان‌سپاری ارزی همانطور که وزیر صنعت اعلام کرده یکی از مواردی است که کار کارشناسی روی آنها آغاز شده است و در برنامه 100 روزه به آن رسیدگی می‌شود.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]یشنهاد قیمت‌های جدید مرغ به دولت[/h] کد خبر: DEN-756887 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۳ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۳
خبرگزاری تسنیم- مدیرعامل اتحادیه مرغداران با اعلام اینکه قیمت‌های جدید مرغ برای مصرف‌کننده و تولیدکننده را فردا (یکشنبه) به دولت پیشنهاد می‌کنیم، گفت: قیمت‌های پیشنهادی باید در کارگروه تنظیم بازار، سازمان حمایت و در نهایت ستاد تنظیم بازار تصویب شود.
حسین مقدم نیا در مورد تاثیر تصمیماتی که روز سه‌شنبه گذشته برای قیمت ذرت و سویا که خوراک مرغ است گرفته شد، اظهار کرد: تصمیم گرفته شد هر كيلو سویا 1650 و ذرت 850 تومان فروخته شود، در همین راستا به ما تکلیف شده که قیمت تمام شده یک کیلو مرغ برای تولیدکننده و قیمت هر کیلو برای مصرف‌کننده و همچنین قیمت کف برای مرغدار در شرایط خاص را تعیین کنیم.
وی با بیان اینکه پس از تعیین قیمت، نرخ‌های پیشنهادی در کارگروه تنظیم بازار مطرح و پس از دریافت مجوز با هماهنگی سازمان حمایت، نرخ‌های مورد نظر به ستاد تنظیم بازار ارائه می‌شود، گفت: روز یکشنبه قیمت‌های خود را به کارگروه ارائه می‌کنیم و پس از آن باید دید در ستاد چه تصمیمی گرفته می‌شود.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
در گفت‌وگوی «دنیای‌اقتصاد» با «اسدالله عسگراولادی» بررسی شد

[h=1]جزئیات پیش‌نویس قانون داوری تجاری[/h] کد خبر: DEN-757168 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۴ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۴

هما کبیری - داوری یکی از مواردی است که جای خالی آن در مهم‌ترین ارگان بخش خصوصی تا جایی احساس شد که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، قوه‌قضائيه مکلف شد تا پايان سال سوم برنامه، قانون جامع داوري را ارائه دهد. به همین دلیل و با درخواست قوه‌قضائیه، مركز داوری اتاق ايران مسووليت تهيه و تنظيم پيش‌نويس اين قانون را برعهده گرفت. بر همین اساس، اخیرا پیش‌نویس قانون جامع داوري كشور پس از هشت مرتبه ويرايش، طي 2 سال با مطالعات و تلاش كارشناسان در قالب 158 ماده تنظيم و در اختيار ریيس قوه‌قضائيه قرار گرفته است. اسداله عسگراولادی یکی از فعالان بخش خصوصی که از سوی هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران برای دومین بار به عنوان عضو شورای داوری منصوب شده، در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» چند و چون این قانون را تشریح کرده است. وی همچنین در این گفت‌وگو گریزی به وضعیت صادرات در این روزهای کشور زده است.
* در حال حاضر پیش نویس قانون داوری تجاری در چه مرحله و وضعیتی قرار دارد؟
طبق قانونی که سه سال پیش تصویب شد، شورای داوری اتاق ایران به عنوان یک شورای داوری رسمی کشور و بین‌المللی پذیرفته شد. قرار است این شورا در محل اتاق ایران تشکیل و از یک هیات‌مدیره هشت نفره که چهار نفرشان سمت رسمی دارند و چهار نفرشان انتخابی هستند، تشکیل شود. چهار نفر عضو اصلی این شورا را رییس اتاق بازرگانی اتاق ایران، دبیر کل اتاق ایران، دبیر کل شورای داوری و رییس اتاق تهران و چهار نفر انتخابی را هیات نمایندگان اتاق ایران انتخاب می‌کنند. این شورای داوری از طرف قوه‌قضائیه ماموریت پیدا کرده که قانونی تنظیم کند و این قانون را پس از تصویب هیات‌مدیره به قوه‌قضائیه ارسال کند که پس از تصویب برای داوری‌های اختلافات تجاری ایرانی‌ها با خارجی‌ها، خارجی‌ها با ایرانی‌ها و ایرانی‌ها با ایرانی‌ها بتواند کمکی به دادگاه‌های صالحه‌ای باشد که به این مسائل رسیدگی می‌کنند. در صورتی که این قانون تصویب شود و کمیته مربوط به آن تشکیل شود، رای او در دادگاه‌ها قاطعیت خواهد داشت و دادگاه‌ها ملزم به این هستند که مفاد این قانون و رای این کمیته را در حل و فصل اختلافات بازرگانی، صنعتی و خدماتی بپذیرند. هر نوع اختلاف اقتصادی قبل از اینکه در دادگاه‌ها مطرح شود، اینجا مطرح می‌شود و قبل از نهایی شدن اگر اینجا حل و فصل شود، شکل قانونی دارد.
* اگر حل اختلاف‌ها نتیجه نگرفت، به دادگاه می‌رود؟
قطعا در شورای داوری نتیجه می‌گیرد. بالاخره این شورا هم حکم دادگاه را پیدا می‌کند. نکته مهم این است که این نتیجه برای دادگاه‌ها قطعیت دارد. ممکن است اختلاف و مشکل را کدخدامنشی حل کنند و ممکن است در حالت دیگر با حکم شورا به دادگاه مراجعه کنند.
*آیا شکل دادگاهی، این الزام را ایجاد نمی‌کند که کارشناسان حقوقی قوه‌قضائیه هم در این کمیته حضور داشته باشند؟
بله، معاون قوه‌قضائیه در شورا حضور دارد و یکی از افراد ثابت شورای داوری است و بر همین اساس هم از طرف قوه‌قضائیه، کارشناسان حقوقدان هم در جلسات برای بررسی خواهند آمد.
*برای رسمی بودن جلسات آیا حضور کارشناسان قوه‌قضائیه الزامی است؟
حداقل یکی از کار‌شناسان باید حضور داشته باشد. بر اساس نیاز، معاون قوه‌قضائیه که در شورای داوری حضور همیشگی دارد، یک یا دو کارشناس حقوقدان را می‌فرستد.
*جلسات داوری با حضور چند نفر از اعضا رسمیت دارد؟
حداقل 3 نفر از اعضای هیات‌مدیره کمیته داوری و یک نفر از قوه‌قضائیه باید حضور داشته باشند که این نماینده به عنوان نماینده دبیر کل شورای داوری است. در حال حاضر دبیر کل شورای داوری هم حقوقدان است و هم اقتصاددان.
*قانون داوری تجاری، چه زمانی شروع به کار خواهد کرد؟
فکر می‌کنم تا پایان سال تصویب نهایی شود و از ابتدای سال 93، اجرایی شود. در حال حاضر در شورای داوری اتاق ایران مسائل بررسی می‌شود، اما حالت دادگاه نداریم و رای داوری داریم. بعد از تصویب این قانون، این رای قاطعیت پیدا می‌کند.
*فکر می‌کنید این روند چه تاثیری بر کار بازرگانان بخش خصوصی دارد؟
قطعا تاثیر بسزایی دارد، چون اختلاف‌های بازرگانی در دادگاه‌های صالحه به دلیل وجود پرونده‌های متعدد در این دادگاه‌ها، طولانی می‌شود. گاهی یک پرونده در مراحل قوه‌قضائیه در دادگاه‌ها 4 سال باقی می‌ماند و زمان‌بر است. این شورای داوری، زمان را کاهش می‌دهد و به 5 تا 6 ماه می‌رساند. کارشناسانی که اینجا مساله را بررسی می‌کنند، اقتصاددان هستند، در حالی که در دادگاه‌های صالحه قاضی شاید همه مسائل اقتصادی را نداند و ناچار می‌شود برای قضاوت خودش از کارشناسان اقتصادی کمک بگیرد. همین موضوع، مراحل قضاوت را طولانی می‌کند، اما هیات‌مدیره این شورا، اقتصاددان هم هستند و مسائل بازرگانی و صنعتی را می‌دانند، در نتیجه به رفع اختلاف با تشخیص بهتر کمک می‌کنند.
*اینکه اعضای اتاق برای حل اختلاف‌ خود مجبور می‌شوند رو در روی هم باشند، موجب ایجاد مشکل نمی‌شود؟
کسانی که کارت بازرگانی دارند، 50هزار نفر هستند و همچنین موسسات دولتی، موسسات اقتصادی، شرکت‌های مختلفی که عضو اتاق نیستند، شرکت‌های دولتی، خصوصی و نهادی، ممکن است به هر دلیلی به اختلاف بربخورند. ما مجموعا در سراسر کشور 100هزار بنگاه بازرگانی داریم. از همه اینها بین 40 تا 50هزار عضو اتاق هستند، بقیه نیازی به کارت بازرگانی ندارند. این گروه 100هزار نفری با 100هزار گروه دیگر در مجامع بین‌المللی در ارتباط هستند. پس اختلاف به معنای رو در رو قرار دادن اعضا نیست. این شورا مربوط به کسانی است که نمی‌توانند مشکل را خودشان حل کنند، وگرنه در اغلب بازارهای کشور، اختلاف‌ها با وساطت یک معتمد بازار حل می‌شود.
*از این موضوع که بگذریم، آمارها حاکی از این است که صادرات ایران در نیمه اول سال از سال گذشته کمتر بوده، دلایل آن را در چه بخش‌هایی می‌دانید؟
صادرات صنعتی همیشه انجام می‌شود، اما آغاز صادرات سنتی ما همیشه اواسط شهریور است. صادرات نیمه اول مربوط به باقیمانده محصولات سال قبل است. ما 40 درصد صادراتمان در 6 ماه اول است، مابقی در 6 ماهه دوم. میزان صادرات در 6 ماه اول سال نسبت به سال گذشته کمتر بوده است که امیدواریم در نیمه دوم جبران شود.
*برخی مقام‌های دولتی اظهار نگرانی کرده‌اند که ارقام پیش‌بینی شده صادرات در سال جاری محقق نخواهد شد. به نظر شما چقدر از این موضوع به ممنوعیت صادرات برمی‌گردد؟
من به این معتقد نیستم. الان در صادرات اقلام مهم کشور ممنوعیتی وجود ندارد. ممنوعیت واردات کشورهای دیگر در صادرات ما اثر دارد. ما به خیلی از کشورها نمی‌توانیم کالا صادر کنیم. به نظر من ما 4 دلیل بازدارنده داریم: اول عدم ثبات نرخ ارز است. دوم، تورم ناشی از مسائل داخلی است که قیمت تمام شده کالای صادراتی را با کشورهای دیگر رقابت‌پذیر نمی‌کند. افزایش قیمت تمام شده ما ناشی از افزایش قیمت‌های خدمات دولتی به ویژه در بخش حامل‌های انرژی است. سومین مشکل، حمل و نقل است که دچار تحریم است. چهارمین مورد هم نقل و انتقال پول است. ممنوعیت صادرات اثر زیادی ندارد. از کل صادرات، شاید 5 درصد دچار ممنوعیت باشد. گاهی وسط سال اعلام می‌کنند صادرات تخم‌مرغ یا سیمان ممنوع است. وقتی بررسی کنیم، تخم‌مرغ در صادرات 40 میلیاردی کشور، جایگاه اثرگذاری ندارد.
*تصمیمات لحظه‌ای مانند بخشنامه‌ها چقدر در کاهش صادرات نقش دارند؟
اینها اثر دارد. ما معتقدیم برای صادرات، بخشنامه‌ها باید سالی یک بار ابلاغ شود. نیمه اول فروردین برنامه‌ریزی صادرات برای 12 سال مذکور معتبر باشد و تغییری در وسط سال ایجاد نشود. آن ممنوعیت‌ها هم تغییرات میان سال است؛ ولی این عامل بازدارنده مهمی نیست، در عین حال اهمیت دارد. پیش‌بینی صادرات ما برای امسال 50 میلیارد دلار بود، در حالی که سال گذشته 40 میلیارد دلار محقق شد که امسال به این عدد نمی‌رسیم، حتی به 40 میلیارد هم نمی‌رسیم. شاید 15 درصد کمتر شود و حدود 35 میلیارد دلار صادرات تا پایان سال محقق شود.
*نکته‌ای که دولت یازدهم با روی کار آمدن، خیلی به آن اشاره داشت، ابلاغ قانون بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار بود. به نظر شما ابلاغ این قانون چقدر می‌تواند در اقتصاد کشور مثمرثمر باشد؟
هم رییس‌جمهور و هم اعضای کابینه قانون کسب‌وکار را معتبر اعلام کردند که به زودی اجرایی می‌شود. این خبر خوبی است. هم‌اکنون مشغول تنظیم آیین‌نامه‌اش هستند. در قانون فضای کسب‌و‌کار پیش‌بینی‌های خوبی برای مشارکت بخش خصوصی با دولت‌ها شده؛ چه در مشورت، چه در کارهای اجرایی. اگر آیین‌نامه خوبی برای آن تنظیم شود، برای اقتصاد کشور خیلی بااهمیت است و اقتصاد را به سمت رونق هدایت می‌کند.
* پیش‌بینی‌تان این است که این قانون چه زمانی اجرایی شود؟
ما در اواسط آبان منتظر ابلاغ این قانون هستیم.
* یعنی تا پایان سال باید منتظر خبرهای خوشی در اقتصاد کشور به ویژه بخش خصوصی باشیم؟
قطعا. 100 روز اول دولت تدبیر و امید گذشت. قرار بود واقعیت‌ها در این 100 روز مشخص شود که وضعیت اقتصاد به چه صورت است. تا به حال سه تدبیر دولت یازدهم جواب داده: تدبیر اول حضور رییس‌جمهور در قرقیزستان و ملاقات با رییس‌جمهور چین و روسیه. تدبیر دوم نیویورک بود که نقطه عطف انقلاب اسلامی ما است. تدبیر سوم امیدهایی است که وزرا در اجرای مشارکت بخش دولتی و غیردولتی می‌دهند.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
در مراسم تودیع و معارفه رییس قدیم و جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان شد

[h=1]کاهش قاچاق با اقتدار بانک مرکزی و گمرک[/h] کد خبر: DEN-757169 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۴ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۴

گروه بازرگانی- روز گذشته مراسم تودیع و معارفه رییس قدیم و جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حالی در محل سالن بزرگ وزارت کشور برگزار شد که عبدالرضا رحمانی فضلی اظهار امیدواری کرد که چهار سال آینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزی وجود نداشته باشد و برای رسیدن به این هدف، بانک مرکزی و گمرک باید با اقتدار وارد عمل شوند.
وزیر کشور در این برنامه گفت: ستادی مثل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید 5 ساله تشکیل شود و پس از آن جمع شود نه اینکه تبدیل به یک شغل شود، بلکه باید منجر به کاهش قاچاق و در نهایت به توقف قاچاق بینجامد نه آنکه هر روز شاهد افزایش روز به روز آن باشیم.
به گزارش خبرگزاری فارس، رحمانی فضلی گفت: معاون اول دولت قبل اعلام کرد 20 میلیارد دلار کالای قاچاق داریم. 20 میلیارد دلار رقم بسیار بالایی است، چه کسانی از این استفاده می‌کنند؟ مرزنشینان ما در حد باربری هستند.
وی افزود: از نظر موضوعی هم به بانک مرکزی بر می‌گردد، باید سیستم گردش مالی اعم از ریالی و ارزی ساماندهی شود، باید مسیر چرخش ارز مکانیزه شود چون این مسیر ساماندهی و مکانیزه نشده، شاهد موضوعاتی مثل کلاهبرداری 3 هزار میلیارد تومانی هستیم و هیچ‌کس هم متوجه نمی‌شود، درحالی که طرح ساماندهی ارزی از مجلس چهارم مطرح بوده است.
وزیر کشور گفت: اراده مبارزه با قاچاق را نداریم. اگر اراده داشته باشیم می‌شود این کار را کرد، اگر بخواهیم می‌توانیم؛ اگر گمرک وظیفه‌اش را درست انجام دهد نباید ستاد قاچاق تشکیل شود، اگر نیروی انتظامی به طور کامل وظیفه‌اش را انجام دهد نباید در خیابان‌های تهران مواد مخدر وجود داشته باشد.
در این مراسم، رییس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تدوین قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد و گفت: در ۶ ماهه دوم سال گذشته شرایط خاصی داشتیم؛ اما اجازه خروج گندم و طلا را ندادیم.
فداحسین مالکی گفت: در استان سیستان و بلوچستان روزانه بیش از 3 میلیون لیتر سوخت از کشور خارج می‌شد، اما ما جلوی این موضوع را گرفتیم و به صورت قانونمند و از طریق مردم سوخت را صادر کردیم و به دنبال آن هستیم که مرزنشینان ماهانه 300 تا 400 هزار تومان درآمد داشته باشند که این می‌تواند به اشتغال هم کمک کند.
وی افزود: مجوز دو میلیون تومانی برای واردات کالا برای مرزنشینان سیستان و بلوچستان هم در راستای معیشت مرزنشینان بود که تاکنون 240 تا 250 خانواده کارت دریافت کرده‌اند. رییس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در آن شرایط بودند عده‌ای که به دنبال خروج کالاهای اساسی و مورد نیاز معیشت مردم از کشور بودند، عده‌ای به دنبال خروج گندم و حتی خروج طلا بودند؛ اما ما اجازه ندادیم این اتفاق‌ها بیفتد.
حبیب‌الله حقیقی، رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه قاچاق در سلسله برنامه‌ریزی‌های دشمن موضوعیت دارد، گفت: قاچاق مکمل تحریم است.
وی افزود: شاید این مطلب برای همه روشن باشد که قاچاق در مباحث اقتصادی پاشنه آشیل است و اگر تدبیر مناسب صورت نگیرد ممکن است به تهدید امنیت ملی منجر شود؛ چرا که پاشنه‌آشیل مسائل اقتصادی در کشور در شرایط حاضر مساله فساد متاثر از سوء برنامه‌های اقتصادی است.
وی در تشریح سیاست‌های مبارزه با قاچاق گفت: پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با بهره‌گیری از روش‌های علمی و به‌روز، استفاده از زیرساخت‌های قانونی و ساختاری، تسهیل و تجارت قانونی، اهمیت سرمایه‌گذاری و تولیدات داخلی، نهادینه‌سازی تولیدات کیفی و مصرف تولیدات داخلی و ناامن کردن فضا برای قاچاقچیان سازمان یافته و جلوگیری از فساد اداری از جمله سیاست‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
[h=1]آشنایی با داوری تجاری[/h] کد خبر: DEN-757170 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۴ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۴
روح‌الله خلجی*
در هر قرارداد تجاری امکان آن وجود دارد که یکی از طرفین به آنچه تعهد کرده است، عمل نکند و زمینه اختلاف را فراهم سازد. از آنجا که سرعت عمل در مبادلات بازرگانی بسیار اهمیت دارد، اقامه دعوا در دادگاه به علت فرآیند طولانی دادرسی، برای تاجر زیان‌دیده مقرون به صرفه نخواهد بود. از این رو، لازم است تا راه دیگری را برای حل اختلاف پیش گیرد؛ شیوه‌ای که بتواند هم جبران خسارت کند و هم اینکه سرعت اجرای تعهد قراردادی را کاهش ندهد.
داوری تجاری به عنوان مناسب‌ترین راهکار حل اختلافات بازرگانی، فرآیندی است که از طریق آن اختلاف ناشی از قرارداد، به جای ارجاع به دادگاه به یک یا چند نفر محول می‌شود. این شیوه می‌تواند از طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده جلوگیری کند و همچنین بازرگان متخلف را به اجرای تعهداتش ملزم کند؛ چراکه رای داور همانند رای قاضی لازم‌الاجرا است. ارجاع اختلاف به داوری به سه شکل امکان دارد: 1- طرفین در متن قرارداد مربوطه، شرط داوری را درج کنند 2- طرفین در یک قرارداد جدا از قرارداد اصلی، بر ارجاع اختلاف به داوری توافق کنند 3- اگر قبل از بروز اختلاف، طرفین بر شرط داوری یا قرارداد داوری توافق نکرده باشند، می‌توانند پس از بروز اختلاف، موافقتنامه داوری را منعقد سازند.
داوری نسبت به ارجاع اختلاف به دادگاه دارای مزایایی است که برخی از آنها عبارت است از: 1- طرفین اختلاف می‌توانند داور یا اعضای هیات داوری را خودشان انتخاب کنند 2- رای داور همانند رای قاضی لازم الاجرا است 3- معمولا هزینه دادرسی در داوری تجاری کمتر از هزینه دادرسی در دادگاه است 4- در بیشتر مواقع، اشخاص داور در موضوع اختلاف تخصص دارند 5- طرفین اختلاف می‌توانند محل داوری، سازمان داوری، ویژگی‌های داوران، نحوه ابلاغ رای داوری، قانون حاکم بر داوری و سایر اموری را که در دادگاه قابل تعیین نیست، معین کنند 6- اصل بر غیرعلنی بودن جلسات رسیدگی داوری است و همین مساله باعث می‌شود جزئیات قراردادهای تجاری فاش نشود 7- امکان اعتراض به رای داور، حتی برای شخصی که رای به نفع او صادر شده است، وجود دارد. در مورد جایگاه داوری تجاری در ایران باید اذعان کرد که متاسفانه هنوز در میان بازرگانان ایرانی، به ویژه در مبادلات تجاری داخلی، درج شرط داوری در قرارداد مرسوم نیست. هم‌اکنون سازمان‌های داوری تجاری داخلی نیز در مقایسه با نهادهای مشابه خارجی، فعال نیستند. در حال حاضر، فعال‌ترین سازمان داوری تجاری بین المللی، اتاق بازرگانی سوئیس است که بیشتر قراردادهای بین المللی، شامل شرط داوری این سازمان است. سازمان‌های داخلی نیز مانند اتاق بازرگانی ایران، همچنین سازمان‌های منطقه‌ای مانند مرکز منطقه‌ای داوری تهران می‌توانند امر داوری تجاری را بر عهده گیرند. برخی دیگر از نهادها مانند انجمن‌های دوستی بین کشورها، می‌توانند مرجع داوری قرار گیرند، اما باید از وزارت امور خارجه کشور متبوع داورخواه، اجازه رسمی داشته باشند. داوری تجاری می‌تواند بهترین راهکار صلح‌آمیز پایان یک اختلاف باشد؛ زیرا شخص داور باید بر اساس اصول حقوقی، قواعد بین‌المللی و با برخورداری از فنون بازرگانی، به داوری بپردازد. امید است با گسترش فرهنگ داوری در نظام حقوق بازرگانی ایران و تاسیس مراکز داوری از سوی بخش خصوصی، اختلافات تجاری به بهترین شکل حل و فصل شود.
* پژوهشگر حقوق تجارت بین الملل و کارشناس ارشد حقوق شرکت‌های تجاری
 

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
جشنواره شهر غذا برگزار می‌شود

کد خبر: DEN-757172 تاریخ چاپ: ۱۳۹۲/۰۷/۱۴ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۰۳۴
گروه بنگاه‌ها - با توجه به گستردگی ذائقه و آداب و رسوم مناطق مختلف کشور، جشنواره شهر غذا در استان‌های کشور برگزار می‌شود. مدیر اجرایی جشنواره شهر غذا درباره برنامه‌هاي این جشنواره گفت: در این جشنواره برندها و فعالان بخش صنایع غذایی حضور دارند و به معرفی و نمایش غذاهای بومی ایرانی و ملل می‌پردازند. محمد ساریان افزود: اجرای مسابقات و برنامه‌های ویژه توسط برندهای معروف صنایع غذایی، ارتقای سطح کیفی صنایع غذایی و توجه به سلامت و تندرستی مصرف کنندگان از دیگر برنامه‌های این جشنواره است. وی با اشاره به اهداف اقتصادی این جشنواره افزود: اطلاع از ذائقه مستقیم و آنچه مشتری می‌خواهد و آگاهی از فرآیند تولید محصولات می‌تواند بهترین راهبردهای اقتصادی و تولید را داشته باشد. جشنواره بین‌المللی شهر غذا (سفره ایرانی، چاشنی‌ها و افزودنی‌ها) از ۶ تا ۱۰ آبان ماه برگزار می‌شود.
 
بالا