شکست الکتریکی بین سوزن و صفحه در آزمایشگاه فشار قوی

mohammadmother

عضو جدید
با سلام سوال من در مورد شکست الکتریکی بین سوزن وصفحه می باشد می خواستم بدونم که چرا در این دو آزمایش ولتاژ های شکست فرق می کند با اینکه در هر دوحالت سوزن + است فقط درحالت اول سوزن زمین شده که به نظر من فرقی نمی کند اما می بینیم وقتی سوزن زمین شود شکست زودتر اتفاق می افتد
d.jpg

masoud_2000

کاربر بیش فعال
با سلام سوال من در مورد شکست الکتریکی بین سوزن وصفحه می باشد می خواستم بدونم که چرا در این دو آزمایش ولتاژ های شکست فرق می کند با اینکه در هر دوحالت سوزن + است فقط درحالت اول سوزن زمین شده که به نظر من فرقی نمی کند اما می بینیم وقتی سوزن زمین شود شکست زودتر اتفاق می افتد
مشاهده پیوست 116363

دوست عزیز طبق شکل که شما گذاشتید در هر دو حالت سوزن + نیست و چون همون طور که میدونید الکترون روی نوک تیز ترین سطح خارجی اجسام هادی قرار میگیره و چون سطح نوک سوزن از کل سطح صفحه کمتره پس تجمع الکترون در یک نقطه را در سوزن داریم . خوب حالا وقتی سوزن به زمین متصل است عملا به منبعی نا محدود از الکترون بدون مقاومت الکتریکی (یا با مقاومت کمتر نسبت به حالتی به زمین متصل نیست )متصل است و همین تفاوت مقاومت الکتریکی و همچنین کمک سطح کمش باعث کاهش ولتاژ شکست میشود.
امیدوارم تونسته باشم مطلبو رسونده باشم ;)

بالا