شهر حشرات...!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ساختن لانه در میان پرندگان و حشرات مختلف یکی از زیبایی های طبیعت است که نمی توان از کنار آن ساده عبور کرد. هر کدام از این موجودات سبک خاص خود را در خانه سازی دارند.
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، دیدن لانه پرندگان که در آن ها شاخه های مختلف با دقت به هم متصل شده اند بسیار لذت بخش است زیرا انسان را به فکر فرو می برد و بزرگی خداوند را بیشتر حس می کنیم. پرندگان هرکدام سبک خاص خود را در ساخت خانه دارند.

"تری الکساندر" یک حشره شناس آمریکایی است که سه ماه از زندگی خود را در دورترین نقطه از جنگل های آمازون با کمترین امکانات گذرانده است . او در این مدت به نوع خاصی از حشرات برخورد کرد که لانه های عجیبی می سازند.این حشره شناس عکس هایی از این خانه های عجیب گرفته است . در این تصاویر می توان لانه های عجیبی را مشاهده کرد که به مانند یک منطقه حفاظت شده برای تخم های در حال رشد هستند.

این حشره که همچنان نامی برای آن انتخاب نشده است بر روی پوست درختان تخم گذاری کرده و سپس به دور آن حصارهایی از جنسی شبیه به تار عنکبوت و کاملا مشابه با فنس هایی که انسان ها استفاده می کنند به دور آن ها می کشد. این حصارها مانع از ورود حشرات ریز به داخل محدوده تخم ها می شود.

تصاویر این لانه ها این روزها در میان بزرگان حشره شناسی دست به دست می شود اما هنوز کسی نمی داند چه موجودی می تواند تا این حد خلاق باشد. مطالعات نشان می دهد این موجود باید یکی از گونه های ناشناخته از عنکبوت باشد. 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
پشه ماقبل تاریخ

پس از آزمایش‌های گوناگون مشخص شد که فسیل یک پشه متعلق به ۴۶میلیون سال پیش است و خونی که مکیده شاید متعلق به یک دایناسور باشد

2 فسیل‌ جدید کشف‌ شده از این نوع پشه که یکی ماده و دیگری نر بود، به اندازه‌ای دقیق هستند که دانشمندان را قادر به تعیین گونه آنها ساختند.

گونه ماده این حشره Culiseta lemniscata و گونه نر آن Culiseta kishenehn نام دارد.

فسیل‌های این دو موجود شامل اجزای ظریفی از قبیل شریان‌های بال، ارگان‌های جنسیتی، پولک‌ها و ساختارهای مومانند موجود روی بال‌ها هستند.


منبع: همشهری
 
آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
تصاویر شگفت‌انگیز از نمای نزدیک حشرات

یک جوان انگلیسی با استفاده از لنز خاص ماکرو جزئیات بسیار جالبی از حشرات اطراف خانه والدین خود را به تصویر کشیده است.به گزارش ایسنا، فرانسیس پریور در تصاویر خود این حشرات خانگی را از نمای بسیار نزدیک شبیه طرحهای کارتونی ثبت کرده است.
این عکاس آماتور 19 ساله از لنز ماکروی خاص برای ثبت ریزترین جزئیات این حشرات که برای چشم انسان قابل مشاهده نبوده، استفاده کرده است.
پریور پس از جمع‌آوری عنکبوت‌ها، مگس‌ها و سوسک‌های مرده از اطراف خانه والدینش، آنها را در استودیوی حشراتش به عنوان مدل عکاسی مورد استفاده قرار داده است.
وی تصاویر دقیق از حشرات را با استفاده از دوربین دیجیتال SLR کانن 550D ثبت کرده است.
این عکاس جوان که دانشجوی زیست‌شناسی دانشگاه آبریستویث در ولز است، با استفاده از تجهیزات عکاسی خانگی که از وسایل خانه ساخته بود، با حوصله به ثبت هر میکرومتر از حشره با دوربین خود پرداخته است. برای این تصاویر حشرات در فاصله 0.1 میلیمتری لنز دوربین قرار داشتند.
این تصاویر خارق‌العاده ممکن است تا 100 تصویر که روی یکدیگر چیده شده‌اند نمایش دهند و ثبت هر کدام تا شش ساعت طول کشیده است.
این تصاویر را می‌توان تا 40 برابر بدون از دست دادن کیفیت آن بزرگنمایی کرد.


تصویر مورچه از نمای نزدیک


چشمهای مسحورکننده عنکبوت جهنده


تصویر یک بید مرده


تصویر آنتن‌های مورچه سیاه


تصویر بزرگنمایی شده یک خر مگس


تصویر نمای نزدیک یک بید


بالهای پشه میج با بزرگنمایی 20 برابر(راست)، چشمهای حشره dronefly با اندازه مشابه (چپ)


جزئیات مگس رقصان(چپ)‌، جیرجیرک سبز خالدار بوته‌ای(راست)


تصویر هزارپا با جزئیات دقیق


مگس شناور


تصویر یک زنبور


سر یک ساس سپری


تصویر بزرگنمایی شده یک خرمگس


چهره زشت یک کرم خاکی


 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
عجیب‌ترین چهره‌ها میان حشرات

کرم ابریشم گربه ای، کرم پر مو و ... از جمله حشراتی هستند که چهره های عجیبی دارند و بسیاری از دانشمندان به اشتباه انداخته اند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، هر حیوانی چهره خاص خودش را دارد و از این نظر است که می توان میان گونه های مختلف آن ها تفاوت هایی را قائل شد. دانشمندان تا به حال حشرات بسیاری را کشف کرده اند که چهره های بامزه یا جالبی داشته اند اما میان همه آن ها حشرات با چهره های باورنکردنی و عجیب بیش از دیگر گروه ها مورد توجه قرار می گیرند.

**کرم ابریشم گربه ای
یکی از عجیب ترین گونه های کرم ابریشم را می توانید در چین پیدا کنید. این موجود که بعد از مدتی به پروانه زیبایی تبدیل می شود در دوران کرم بودنش بسیار شبیه به گربه است. این کرم های گربه ای بسیار نادر هستند و سخت می توان در طبیعت آن ها را پیدا کرد ولی دانشمندان قصد دارند به خاطر بامزه بودن آن ها تکثیر این کرم ها را شروع کرده و آن ها را به کشورهای مختلف صادر کند تا تمام دنیا از این کرم های بامزه داشته باشند.

** سوسک با چهره انسان
یک عکاس آمریکایی در حالی که داشت میان جنگل قدم میزد به طور اتفاقی با یک سوسک بسیار عجیب روبرو شد. این سوسک بال هایی دارد که هنگام بسته شدن، صورت یک انسان را شبیه سازی می کند. در این صورت می توان چشمان، بینی، دهان و حتی موهای شانه کرده را مشاهده کنید. این سوسک که بسیار کمیاب است تنها در جنگل های تایلند دیده می شود.

** کرم پر مو
در میان حشرات چیزی که به ندرت دیده می شود مو است زیرا این موجودات به قدری کوچک هستند که مو روی بدن آن ها فضایی برای رشد ندارد اما یک نوع کرم بسیار عجیب وحود دارد که در میان جنگل های پرو زندگی می کند و به کرم "پرمو" مشهور شده است. این کرم ها تمام بدنشان از موهای نرم و لطیف طلایی رنگ پر شده است و به مرور زمان این موها بیشتر هم می شود اما نکته مهم اینجاست که نمی توان آن ها را نوازش کرد زیرا همین موهای زیبا بسیار سمی هستند.

** حشره ماری
یکی از حشرات بسیار عجیبی که تنها در میان جنگل های انگستان و ایرلند دیده می شود "حشره ماری" است. این حشره که آن را میان کرم های ابریشم هم دسته بندی می کنند دارای بدنی بسیار لیز است، همچنین رنگ بدن آن قهوه ای است و از یک فاصله مشخص این رنگ می تواند به صورت پولکی دیده شود. از آنجایی که در انتهای دم این کرم نیز لکه هایی به مانند صورت مار دیده می شود بسیاری آن را با مار اشتباه می گیرند. این حشره تنها 75 میلیمتر طول دارد ولی همیشه از دست مارها به راحتی فرار می کند.

** کرمی با استتار گل
یکی از باهوشترین کرم ها در طبیعت کرم "سینچلورا" نام دارد. این کرم می تواند تعدادی از گلبرگ های گل را به پشت خود چسبانده و آن ها را تبدیل به یک شاخه از آن گل شود. این استتار او به حدی جالب و غلط انداز است که گاهی اوقات متخصصین نیز به راحتی از کنار آن ها عبور می کنند. آن ها می توانند به شکل شاخه هر گلی تبدیل شوند و در میان بهترین استتارگران دنیا شناخته می شوند.
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
عجیب ترین پشه های دنیا

حشرات دنیای پیچیده ای دارند و بسیاری از آن ها را حتی با سال ها تحقیق هم نمی توان شناخت چرا که گونه های مختلفی از این موجودات بر روی کره زمین زندگی می کنند و برای شناخت همه آن ها سال ها زمان لازم است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، پشه یک از حشراتی است که با آن به خوبی آشنا هستید زیرا این روزها فصل حضور آن هاست. این حشره های کوچک را هر بار ببینیم خواهیم کشت اما نمی دانیم چه قدر این موجودات پیچیده هستند. در سراسر دنیا نزدیک به 250 هزار نوع متفاوت از پشه ها وجود دارد که با نام های مختلف زندگی می کنند و انواع بسیاری از آن ها تا به حال شناخته شده اند. برخی از آن ها عجیب و برخی دیگر نادر و کمیاب هستند.
** پشه نعل اسبی
یکی از عجیب ترین پشه های دنیا را می توان در جنگل های خاصی در اروپا پیدا کرد. این پشه دارای بدنی جالب است که بیشتر آن را شبیه به سوسک یا ملخ ها می کند اما یکی از پشه های عجیبی است که تا به حال پیدا شده است. بدن این پشه از جنسی سخت ساخته شده که از او در برابر خطرات حفاظت می کند. تا به حال دانشمندان نتوانسته اند روش تغذیه این نوع پشه را پیدا کنند و هنوز یکی از ناشناس ترین پشه های دنیا به حساب می آید.
** پشه برفی
همانطور که می دانید پشه ها رابطه درستی با سرما و برف ندارند اما این نوع خاص متفاوت ترین پشه است چرا که تنها روزهای سرد سال و در سردترین نقاط جهان زندگی می کند. "پشه برفی" حشره ای است که در شرایط سخت جوی زندگی می کند و بیشتر به عنوان یک حشره ضد یخ زدگی عمل می کند. نیش این پشه باعث میشود تا حیوانات بتوانند سرماهای سخت را تحمل کنند. نکته جالب در مورد این پشه آن است که نمی تواند پرواز کند و بالی ندارد.
** پشه خفاش
این پشه از نزدیک بسیار شبیه به یک خرچنگ یا عنکبوت است به همین علت بسیاری آن را اشتباه می گیرند. این پشه تنها روی بدن خفاش ها دیده می شود و پای آن تنها برای پرش از روی یک خفاش به خفاش دیگر استفاده می شود. این پشه ها تنها از خون استفاده می کنند و معمولا تا دوران بلوغ، در خانه های خود که در دیوار غار درست می کنند مانده و سپس وارد بدن خفاش ها میشوند.
**پشه اسکی کار
یکی از پشه های بسیار جالب در دنیا را می توانید روی دریاچه های نمک پیدا کنید.این پشه در کنار دریاچه های نمک زندگی کرده و روی سطح دریاچه مانند اسکی بازها حرکت می کند چرا که توانایی پرواز در این نوع پشه نیز وجود ندارد. این پشه بال های بسیار ریزی دارد که تنها قدرت اسکی را به او می دهد. این پشه ها می توانند از نمک یا حشرات و گردهای بسیار ریز موجود در هوا استفاده کنند زیرا اندازه خودشان هم بسیار کوچک است.
** پشه شپشی
یکی از انواع پشه که ممکن است روی بدن انسان زندگی کند ولی شاید برای شما عجیب باشد اگر بشنوید که برخی از آن ها تمام عمرشان را روی بدن یک میزبان می گذرانند. بدن این پشه تخت و البته بسیار ریز است همچنین این پشه در اوایل زندگی اش بال دارد ولی وقتی وارد موی بدن یک میزبان می شود بال هایش را از دست می دهد و به همین دلیل همیشه همانجا مستقر می شود. پشه های شپشی مانند دیگر پشه ها از خون تغذیه می کنند و برخی از نمونه های آن ها روی بدن حیوانات نیز دیده می شود.
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
آشنایی با شش حشره شگفت انگیز

حشرات در دنیای بزرگ خود شگفتی هایی دارند که با مطالعات دائمی دانشمندان بازهم نمی توان به تمام آن پی برد. روزانه حشرات بسیاری هستند که شگفتی آن ها مشخص می شود.


به گزارش باشگاه خبرنگاران، حشره ها اندازه کوچک اما دنیای بزرگی دارند از این رو شگفتی های بی حد و اندازه ای را در آن پیدا کرد. هر حشره خود می تواند شگفت انگیز باشد و سالها پژوهشگران را به خود جذب کند. در این مطلب نگاهی به مهمترین حشره های جالب دنیا داریم:

** بزرگترین حشره روی زمین"ویتای بزرگ" حشره ای است که به صورت بومی در نیوزلند پیدا می شود. این حشره با افتخار نام بزرگترین و سنگین ترین حشره دنیا را به دوش خود می کشد. چرا که هر کدام آن ها نزدیک به 71 گرم و البته اندازه آن ها نیز به 9 سانتی متر می رسد. این حشره این روزها به یکی از معروف ترین نماد نیوزلند تبدیل شده است و البته تحت حفاظت های خاصی قرار دارد.
** کوچکترین حشره دنیادانشمندان تا به این زمان توانسته اند یکی از این کوچکترین حشره های دنیا را کشف کنند. "Fairyflies" حشره ای است که تنها 0.14 میلی متر اندازه دارد و به عنوان حشره ای تک سلولی شناخته می شود. این حشره به عنوان بومی کاستاریکا شناخته می شود و البته به قدری کوچک است که اگر در کشور دیگری هم وجود داشته باشد کسی از آن با خبر نمی شود.
** بلندترین مهاجرتدر حالی که بسیاری از حشرات و پرندگان مهاجرت می کنند طولانی ترین آن ها را می توانید در میان نوع خاصی از سنجاقک ها پیدا کنید. این سنجاقک ها در فصل های مختلف از هند به سمت شرق آفریقا پرواز می کنند. آن ها با این حساب مجبور هستند نزدیک به 18 هزار کیلومتر را طی کنند. نکته جالب تر در مورد انی حشرات این است که آن ها به صورت گروهی این مسیر را هر ساله طی می کنند.
** سریع ترین حشره دنیاباز هم یک رکورد دیگر در دست سنجاقک ها است. گونه های مختلف آن ها برای کسب رکورد سریع ترین حشره دنیا زقابت می کنند که البته رکورد رسمی در دست یک گونه از این سنجاقک ها با سرعت 70 کیلومتر در ساعت است. آن ها همچنین می توانند به سرعت باور نکردنی 100 کیلومتر در ساعت نیز برسند که البته به صورت رسمی تایید نشده است.
** ترسناک ترین حشرهشاید به نظر شما سوسک ترسناکترین حشره دنیا باشد اما تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ملخ ترسناک ترین حشره ای است که در دنیا وجود دارد. در حالی که پشه عامل مرگ بسیاری از انسان هاست اما باز هم بشر از ملخ بیش از هر موجود دیگری می ترسد. این حشره همچنین بیشترین آسیب مالی را نیز به انسان ها وارد کرده است. در سال 2004 حمله آن ها به آفریقا باعث خسارت 2.5 بیلیون دلاری شد.
** جان سخت ترین حشره دنیاسوسک های آلمانی را حتما می شناسید که البته ما به آن ها سوسک حمام نیز می گوییم. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این سوسک ها جان سخترین حشره یا حتی موجود روی زمین هستند. سوسک ها قابلیت آن را دارند که از انفجارات اتمی جان سالم به در برند و همچنین این قدرت را نیز دارند که از سیستم گوارشی و اسید معده انسان نیز جان سالم را به در برند. به نظر می رسد هیچ چیز به جز ضربه دمپایی به سر آن ها کشنده تر برای سوسک های حمام نباشد
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
حشره عجیب و غریب در ایران و جنوب امریکا

موجود عجیب و غریبی که چندی پیش در جنوب امریکا کشف شده بود، در شمال ایران و حوالی لنگرود دیده شد.با انتشار «کشف حشره عجیب در جنگل‌های امریکای جنوبی» 29 آبان در صفحات شوک، یکی از خوانندگان شوک در تماسی اعلام کرد این موجود کوچک را دیده و عکس‌هایی از آن نیز تهیه کرده است.
اسماعیل رافوری که چندی پیش همراه خانواده به شمال کشور سفر کرده بود در حوالی لنگرود و در کنار جاده‌ای که در اطرافش مزارع گندم قرار داشت متوجه یک موجود بسیار کوچک و عجیب می‌شود که با دمی مانند جارو مثل ملخ در حدود 50 سانت به بالا و یک متر به جلو می‌پرد.
رافوری به شوک گفت: ابتدا سعی کردیم این موجود کوچک که از یک سانتیمتر هم کوچک‌تر بود و 6 پا داشت را بگیریم اما نشد و فقط توانستم چند عکس از آن بگیرم. وقتی عکسی را در شوک دیدم که در آن اشاره شده بود همین حشره به‌تازگی در جنگل‌های باران‌خیز امریکای جنوبی کشف شده و هنوز اسمی نیز برای آن تعیین نشده است با مقایسه عکس‌ها دیدم که همین حشره در لنگرود نیز است و اطمینان دارم چنین موجودی باز هم در آن حوالی قابل رؤیت است و تنها مختص امریکای جنوبی نیست.


 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
تشخیص سرطان با زنبورهای عسل آموزش دیده
محققان پرتغالی یک محفظه شیشه‌ای طراحی کرده‌اند که امکان تشخیص سرطان در بازدم بیمار را با کمک زنبورهای عسل آموزش دیده فراهم می‌کند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تحقیقات نشان می‌دهد، زنبورهای عسل از حس بویایی قوی برخوردار بوده و عملکرد این حس حتی از بویایی سگها نیز بهتر است.
محققان پرتغالی از توانایی بویایی قوی زنبورعسل برای تشخیص سرطان استفاده کرده‌اند؛ در این روش زنبورهای عسل دوره دیده درون یک محفظه شیشه‌ای قرار داده می شوند که از دو بخش بزرگ و کوچک تشکیل شده است.
زنبورهای عسل دوره دیده درون محفظه بزرگتر قرار می‌گیرند و سپس بیمار اقدام به دمیدن بداخل محفظه می‌کند؛ زنبورها در صورت تشخیص بوی سرطان در تنفس بیمار وارد محفظه کوچکتر می‌شوند.
زنبورهای عسل برای تشخیص سرطان در مدت 10 دقیقه با بوهای خاص تمرین داده می‌شوند و به محض اینکه مشابه همان بوها را در تنفس بیمار تشخیص دهند، ‌وارد محفظه کوچکتر می‌شوند.
این ابتکار در هفته طراحی هلند در آیندهوون معرفی شد.
همچنین از زنبورهای عسل می‌توان برای تشخیص بمب استفاده کرد؛ شرکت Insectinel در حال تمرین دادن زنبورهای بمب‌یاب برای استفاده در عملیات ضدتروریستی است.
زنبورهای عسل بمب‌یاب پیش از تغذیه با محلول آب و شکر در معرض بوهای خاص قرار داده می‌شوند و اگر همواره با تشخیص درست بو، با شکر پاداش داده شوند، این بوها را تا آخر عمر در خاطر می‌سپارند.
تحقیقات دیگری نیز در خصوص توانایی بویایی زنبورعسل برای تشخیص بیماریهای سل، دیابت، سرطان پوست و ریه انجام شده است.
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
نگاه کردن به دعوا و کتک کاری در تمام دنیا از جمله علاقه های مردم به حساب می آید. البته این دلیلی بر بی فرهنگی انسان ها نیست و معمولا بعد از چند ثانیه تماشا کردن سریعا دو طرف دعوا را از یکدیگر جدا می کنند.
به غیر از انسان ها، حیوانات مختلف نیز گاهی اوقات دعوا می کنند ولی مجادله های آن ها بسیار خشن تر است و معمولا تلفاتی را به همراه دارد. اگر چند حیوان در حال کتک کاری باشند معمولا انسان ها وارد عمل نمی شوند و اجازه می دهند حسابی یکدیگر را کتک بزنند.

"مونیکا آنانتیواتی" یک عکاس اندوزیایی است که چندی پیش در حال عکاسی در جنگل بود که با صحنه بسیار جالبی روبرو شد. این عکاس توانست از پدیده ای نادر که معمولا کسی آن را مشاهده نمی کند، تصویربرداری کند.در این تصاویر شما می توانید دو لارو پروانه را مشاهده کنید که خیلی عجیب با یکدیگر گلاویز شده و در حال کتک کاری هستند. لارو پروانه ها همیشه از جمله موجودات کوچک ولی زیبا بوده اند که به خونسردی شهرت دارند ولی این دو لارو به نظر می رسد اعصاب خود را از دست داده اند.

در تصاویری که این عکاس 41 ساله گرفته است مشاهده می شود که بدن لارو کاملا خمیدگی خاصی پیدا کرده است و نشان می دهد بسیار عصبی شده است و با بدنش به حریف می کوبد. البته گرفتن این تصاویر بسیار سخت است زیرا تنها 10 ثانیه این کتک کاری طول کشیده است. 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
به عکس این نوع خاص مگس میوه به نام G tridens خوب دقت کنید، چنین به نظر می‌رسد که این مگس میوه، دو مورچه روی بال‌های خود دارد!


شگفت‌آور است که در مسیر تکاملی، روی بال‌های شفاف این مگس میوه، تصویر دو مورچه نقش بسته است. هنر تکاملی طبیعت، دو مورچه با شش پا و دو شاخک و یک سر، سینه و شکم، به خوبی روی بال‌های این مگس، رسم کرده است.
سایر مگس‌های میوه در خانواده بزرگ مگس‌ها میوه هم علایمی روی بال‌های خود دارند، اما هیچ یک نشانی چنین اختصاصی مثل G tridens ندارند.این مگس را نخستین بار دکتر بریجیت هوارث در دانشگاه زاید امارات کشف کرد.


به نظر می‌رسد که تکان دادن بال‌ها، باعث گیج شدن شکارچی‌ها می‌شود.

منبع: با تشکر از دکتر عطامهر و خانم مهندس فرشید
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
[h=1]زنبورهای بمب‌یاب، نیروهای جدید امنیتی فرودگاه‌ها!


[/h]
تا چند سال آینده سالن انتظار فرودگاه‌ها مملو از حشرات گزنده‌ای خواهند شد که با کمک قدرت بویایی بسیار قوی خود، برای یافتن بمب و تأمین امنیت مسافران مورد استفاده قرار می‌گیرند.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ شاید ایده بکارگیری زنبورهای ابربویاب برای تشخیص بمب در فرودگاه‌ها بیشتر شبیه ایده فیلم‌های علمی-تخیلی به نظر برسد، اما محققان آزمایشگاه ملی لوس آلاموس آمریکا در حال آموزش این حشرات گزنده با این هدف هستند.زنبورها در هنگام پرواز قادر به تشخیص غلظت کم مواد خاص هستند و حس بویایی آنها با سگ شکاری و سگ‌های بویاب برابری می‌کند.استفاده از زنبورهای ابربویاب بسیار ارزان‌تر و راحت‌تر از استفاده از سگ‌های بویاب است و به همین دلیل بسیاری از آژانس‌های امنیتی جهان قصد دارند طی سال‌های آینده برای تأمین امنیت مراکز عمومی مانند فرودگاه، ایستگاه راه‌آهن یا مترو از این حشرات استفاده کنند.زنبورها یادگیرندگان بسیار خوبی هستند؛ تمرین دادن زنبورهای عسل با بوی مواد تشکیل دهنده بمب به همراه آب و شکر می‌تواند این حشرات را به ابربویاب تبدیل کند.بخار مواد تشکیل دهنده بمب به همراه ترکیبی از آب و شکر، باعث تحریک زنبور گرسنه و بیرون آوردن زبان مکنده شهد حشره می‌شود؛ دوربین‌های نظارتی مخصوص نیز با بررسی وضعیت زبان زنبور براحتی می‌توانند وجود بمب را تشخیص دهند.از این روش می‌توان برای تشخیص سایر مواد مانند کوکائین و متامفتامین نیز استفاده کرد.

تمرین دادن زنبور بمب‌یاب با بخار مواد تشکیل دهنده بمب​
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اين سوسک با رنگ‌آميزي فوق‌العاده يکي از اجزاي گنجينه‌اي از سوسک‌هاي دلقک يا سوسک‌هاي رنگارنگ جديدي است که در آمريکاي شمالي و جنوبي کشف شده‌اند.

پژوهشگران در موزه تاريخ طبيعي سانتا بارباراي کاليفرنيا اخيرا 85 نوع جديد از اين سوسک‌هاي دلقک جواهرمانند را توصيف کرده‌اند که داراي الگوهاي رنگي فوق‌العاده و بدن‌هايي به طور عجيب مسطح هستند.
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
از عقرب پرنده ای تا کرم ابریشمی که به مانند خون آشام ها است همه از جمله حشراتی هستند که چهره های بسیار عجیبی دارند و به نام فضایی شناخته می شوند.
مگس ها را حتما دیده اید و می دانید چهره ای بسیار عجیب دارند، چشمان مشبکی و چندین تایی آن ها به اندازه ای وحشتناک است که شاید به نظر شما این حشره اولین بار از کره ای دیگر در آسمان به زمین آمده است. اگر اینگونه فکر می کنید پس کمی صبر داشته باشید تا با فضایی ترین حشرات دنیا آشنا شوید:

** Moth Caterpillar

کرم ها با بدن نرم و جالبی که دارند به طور کلی شبیه به فضایی ها هستند اما برخی از گونه کرم ها بسیار متفاوت و با چهره هایی عجیب هستند. کرم درخت بید از این دسته بسیار عجیب است و چهره ای غیر عادی دارد. این چهره یکی از راه های دفاعی او است چرا که برخی از شکارچیانش از او می ترسند.بدنی سبز رنگ با صورتی که مانند دهان خون اشام های فیلم های ترسناک می ماند چهره این کرم را بسیار عوض کرده است. این کرم میداند همه از چهره او خواهند ترسید به همین علت تا جسمی با او برخورد می کند سریع صورتش را به آن طرف بر می گرداند.

** Devil’s Flowerیکی از بزرگترین حشراتی که تا به حال کشف شده است گل شیطانی نام دارد. این حشره نامش را از روی حالت شکاری که می گیرد بدست آورده است. این حشره که نزدیک به 13 سانتی متر طول دارد تا نزدیک شدن شکار بی حرکت باقی می ماند و رنگ بدنش شبیه به گل های مختلف می شود که حشرات کوچک را جذب می کند. بسیاری از کارشناسان چهره و حالت بدن او را بسیار نادر می دانند و نام بدنساز حشرات را نیز برای آن ها انتخاب کرده اند.

** Brazilian Treehopperیکی از عجیب ترین موجودات و حشراتی که تا به حال در دنیا پیدا شده است "گیره درختی برزیلی" است این حشره همانطور که از نامش مشخص است در جنگل های امازون دیده شده است ولی بسیار نادر است به طوری که مدل های خاصی تنها از آن برای نمایش گذاشته شده است و باقی آن ها به سختی در طبیعت پیدا می شوند. چهره این حشره به هیچ عنوان قابل توضیح دادن نیست چرا که بسیار پیچیده است و دانشمندان نیز در تشخیص اندام آن با هم اختلاف نظر دارند.

** Silkmoth Caterpillarیکی از متفاوت ترین حشرات دنیا کرم رنگین کمانی نام دارد که در امریکای جنوبی دیده می شود. توضیح دادن در مورد چهره این کرم کاری را از پیش نمی برد چرا که تنها مشاهده چهره آن گویای همه چیز است. پوستی بسیار شلوغ از غده های دفاعی متفاوت و رنگ بندی که مشخص نیست دقیقا چه رنگی دارد و البته چهره ای که بسیار سخت می توان چشم را از دست وپای آن تشخیص داد یکی از فضایی ترین حشرات دنیا را پدید اورده است.

** Pseudocreobotraیکی دیگر فضایی هایی که خود را در میان حیوانات جا زده است " Pseudocreobotra"نام دارد. این حشره ظاهری به مانند گل های رنگارنگ دارد اما در اصل یک موجود بسیار ریز در حد 40 میلی متر است که بیشتر در آفریقای جنوبی دیده شده است. دنیای این موجود بسیار بی رحم است چرا که وقتی پیر می شوند توسط هم نوعان خودشان خورده خواهند شد
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
حمله مورچه‌های فضایی به ایستگاه بین‌المللی

حمله مورچه‌های فضایی به ایستگاه بین‌المللی

دانشمندان پس از چند روز مطالعه بر روی مورچه‌ها در فضا به نتایج شگفت‌انگیزی دست‌یافته‌اند.
سازمان فضایی ناسا در تلاش برای فرستادن صد‌ها مورچه به فضا برای یادگیری نحوهٔ ساخت روبات‌های بهتر در آینده است.
گفتنی است، ‌ درحال حاضر ۸۰۰ مورچه در ایستگاه فضایی بین‌المللی زندگی می‌کنند و دانشمندان درحال بررسی دقیق چگونگی اثرگذاری جاذبه صفر بر نحوهٔ کار و پیداکردن غذا در میان آن‌ها است.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، دانشمندان درحال بررسی و تلاش بر روی نحوهٔ زندگی حشرات در فضا هستند.
دانشمندان دریافته‌اند که در فضا حشرات در نزدیکی هم حرکت می‌کنند و با استفاده از حس بویایی قوی خود همانند زمین در جستجوی مواد غذایی و تجهیزات لانه‌سازی هستند. دانشمندان در تلاش هستند که با شبیه‌سازی نحوهٔ حرکت و زندگی مورچه‌ها در فضا در آینده روبات‌هایی با قابلیت‌های بر‌تر و پیچیده‌گی حرکتی بیشتر بسازند.
1124445.JPG
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خون آشام‌ های باورنکردنی در دنیای حیوانات

موجودات بسیار زیادی در دنیا هستند که از خون موجودات تغذیه می کنند. در این میان حشرات سهم بسیار زیادی در خوردن خونها دارند.

پروانه خون آشام
بسیاری از گونه های پروانه تنها از نکتار گل ها تغذیه می کنند و شاید حتی غذایی هم نخورند چرا که عمر زیادی ندارند. در این میان گونه ای از پروانه ها هستند که از خون موجودت زنده استفاده می کنند.
این پروانه ها در حالی که اندازه زیاد کوچکی ندارند ولی روی بدن میزبان می نشینند و دلی از عزا در می آورند. البته تنها گونه نر این موجودات از خون تغذیه می کنند.


مگس
یکی از موجوداتی که حتما همه ما با آن روبرو شده ایم مگس است. این حشره که گونه های بسیار زیادی دارد در اکثر مواقع احساس می شود بی خطر است اگر حامل بیماری باشد می تواند یکی از موجودات کشنده باشد.
این حشره با استفاده از نیش بسیار تیزش خون را از بدن انسان ها و دیگر موجودات زنده می مکد. در بسیاری از تحقیقات انجام شده مشخص شده است که خون خوارترین موجود دنیا همین مگس به همراه پشه است البته این دو در میان بزرگترین قاتلان دنیا نیز قرار دارند.کک

یکی از بدترین این موجودات خون خوار "کک" است. حشرات بخش عظیمی از خون خوارها را تشکیل می دهند و نزدیک به 2000 نوع از این موجودات هستند که از خون موجودات دیکر استفاده می کنند. کک ها هیچ گاه بال نداشته اند در حالی که پاهای بسیار سریعی دارند و به سرعت می توانند در بدن میزبان حرکت کنند. در حالی که برخی از کک ها تنها خون را می آشامند و می روند ولی بعضی از گونه ها روی بدن باقی می مانند و به زیر پوست رفته و برای مدتی شما را آزار می دهند.​


ساس
یکی از خون آشام های بسیار ترسناکی که در دنیا وجود دارد با نام ساس (Tick ) شناخته می شود. این ساس در نوع خود بسیار جالب است زیرا می تواند 600 برابر وزنش از خون تغذیه کند. با توجه به بدن ارتجاعی این حیوان که در عکس نشان داده شده است با خوردن خون بزرگتر و البته چاقتر می شود ما الان دغدغمون اینه چجوری لاغر بشیم.

(البته این آخری رو ما بهش میگیم کنه! ساس یه چیز دیگس!! :) )​
 

شهلای تنها

عضو جدید
مورچه ها قدرت تهویه هوا را دارند

زنبورها وقتی ملکه بمیرد به طور غریزی یا شایدم غریزی نباشه غذای ملکه را به یکی از نوزادهای کارگر میدهند و در آخر همون را ملکه خود میکنند

وقتی زنبورهای عادی و هرزه به کندوی زنبور عسل هجوم می آورند زنبورهای عسل تا آخرین نبرد خود با دشمن پافشاری میکنند.و وقتی میبینند ملکه آنها بدون وارث در حال مرگ است باز همین زنبورها می آیند و غذای ملکه را به یکی از تخمک های نوزاد کارگر می خورانند و او را ملکه جدید خود میسازند

موریانه ها طوری خانه های خود را میسازند که در طبقات پایین آنها سوراخی تعبیه شده که هوای سرد از آنها داخل میشود و سوراخ های در طبقه بالا میگذارند که هوای گرم از آن بیرون میرود شیوه تهویه هوا را با این مهارت انجام میدهند

نوعی پشه در میان آبگیرها برای تخم گذاری از کیسه های شناور بر سطح آب استفاده میکند آیا به قانون ارشمیدس واقف است؟
 

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
فک ها در ساختن سد در آب گویی از معماری سر رشته دارند

موریانه ها طوری خانه های خود را میسازند که در طبقات پایین آنها سوراخی تعبیه شده که هوای سرد از آنها داخل میشود
و سوراخ های در طبقه بالا میگذارند که هوای گرم از آن بیرون میرود شیوه تهویه هوا را با این مهارت انجام میدهند
اره حتی موریانه ها خونه هاشون با توجه منطقه ایی که هستند میسازند مثلا اگه یه جا باشند که آب و هوا گرمی داره گنبدی شکل مث خونه یزدی ها
و اگه سرد باشه با سقف های نوک تیز حتی ضخامت دیواره خونشون منطبق برجایی که هستند
 

شهلای تنها

عضو جدید
نوعی حشره خمپاره انداز وجود دارد که برای ترسانیدن دشمن گازهای سوزان از خود بیرون می دهد .

کرم ها در محیط به رنگ همان محیط در می آیند تا خود را از دیدگاه پنهان بدارند
کرم شب تاب در شب با درخشش خود پشه ها را به سوی خود میکشاند و بدین وسیله از آنها تغذیه میکند
 

شهلای تنها

عضو جدید
نوعی زنبور هست که وقتی حشره ای را شکار میکند قربانی خود را با سوزن تخدیر میکند و چون بی حس شد او را به لانه ش می برد
و بروی آن تخم گذاری میکند و همین که نوزاد او از تخم بیرون آمد از گوشت تازه آن حشره بی حس شده تغذیه میکند
آیا این زنبور جراحی میداند؟یا از کیفیت عمل بیهوشی آگاه است؟
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
این زنبور کفشدوزک‌ها را برده خود می‌کند!دنیا در ابعاد میکروسکوپی و ماکروسکوپی، شگفتی‌ها و اسرار خاص خودش را دارد.

در اینجا یکی از این نکات شگفت‌انگیز را برایتان نقل می‌کنم:

رابطه آدم‌ها با کفشدوزک‌ها نسبتا خوب است، این موجودات با آن پوسته سرخ و نقاط سیاه روی آن، جذاب می‌نمایند و در عین حال باعث کنترل شته‌ها هم می‌شوند و به این ترتیب به انسان‌ها خدمت می‌کنند.همان رنگ ویژه کفشدوزک‌ها، حفاظت‌کننده آنها از شر شکارچی‌ها هم هست، چون رنگ سرخ و دانه‌های سیاه، در طبیعت به صورت پیش‌فرض، پیام خطر را در ذهن شکارچی‌ها القا می‌کند و البته سلاح دیگر کفشدوزک سمی است که از مفاصل پایشان ترشح می‌شود و در صورت تهدید، می‌تواند دافع شکارچی‌ها باشد.

اما زنبوری به نام Dinocampus coccinellae می‌تواند همین کفشدوزک‌ها را برای ادامه نسل، تحت کنترل خود درآورد.این زنبور تخم‌های خود را همراه یک سری مواد شیمیایی زیر پوست کفشدوزک تزریق می‌کند. وقتی لاروها از تخم سربرآوردند، از مایع درون بدن کفشدوزک تغذیه می‌کنند. کفشدوزک از درون بلعیده می‌شود، اما از بیرون تقریبا، هیچ چیزی مشخص نیست.

سه هفته بعد لاروها آنقدر بزرگ شده‌اند که آماده بالغ شدن و خروج از اسکلت خارجی کفشدوزک هستند.

بدن کفشدوزک تهی از لاروها می‌شود، با این همه مغزش همچنان تحت کنترل باقی می‌ماند. لاروها زنبور، پیله‌ای ابریشمی به دور خود می‌تنند و کفشدوزک در کنار آنها بی‌حرکت باقی می‌ماند.این پیله‌ها بسیار آسیب‌پذیرند و لقمه‌ غذایی خوبی برای جانداران دیگر محسوب می‌شوند، اما کفشدوزک اینجا مبدل به محافظ آنها می‌شود و به محص تهدید پیله‌ها، اعضایش را تکان می‌دهد و تهدید را برطرف می‌کند.یک هفته بعد با تکامل لارو زنبورها در داخل لاروها، زنبور مادر نزدیک می‌شود و با آرواره خود، حفره‌ای در پیله ایجاد می‌کند، تا زنبورهای بالغ شده خارج شوند.با خروج زنبورها از پیله‌ها، دوره خدمت کفشدوزک «زامبی»شده، به پایان می‌رسد و بیشتر آنها می‌میرند.

خب، خیلی عجیب است که میزبان انگلی باشید و آنگاه نقش محافظ وفادار آن را برعهده داشته باشید.

در طبیعت، فقط کفشدوزک‌ها نیستند که اینگونه به انگل‌هایشان خدمت می‌کنند.

اما چطور کفشدوزک‌ها زامبی می‌شوند؟!

در دانشگاه مونترال، پژوهشگری به نام فانی مائور و همکارانش دریافتند که خود زنبور به تنهایی نمی‌تواند باعث تغییر رفتار کفشدوزک شود، در واقع در همان زمانی که زنبور تخم‌هایش را تزریق می‌کند، مواد شیمیایی و نیز ویروسی را به بدن کفشدوزک تزریق می‌کند.

در واقع همین ویروس است که باعث بی‌حرکت شدن کفشدوزک می‌شود و ماندنش در جوار پیله‌ها و محافظ شدنش می‌شود.

در واقع ویروس و زنبور اینجا به نوعی در یک روند تکاملی به همیاری به هم رسیده‌اند: تبدیل شدن کفشدوزک به محافظ، باعث تولید زنبورهای بیشتر می‌شود و زنبور بیشتر هم یعنی ویروس بیشتر!

سه سال پیش مقاله‌ای در یک پزشک برایتان در مورد انگلی تک‌یاخته‌ای به نام توکسوپلاسما نوشتم.برایتان نوشته بودم که ابتلا به این عفونت می‌تواند میزان تولید دوپامین بدن را تحت تأثیر قرار دهد. یافته آنها، ثابت می‌کند که ابتلا به این انگل در پستانداران، می‌تواند سطح دوپامین بدن آنها را تغییر بدهد.

موشی که مبتلا به توکسوپلاسما شده است، ترس ذاتی خود را از گربه‌ها از دست می‌دهد و به این ترتیب احتمال گرفتار شدن و خورده شدن موش افزایش می‌یاد، به این ترتیب، انگل این شانس را پیدا می‌کند که به میزبان اصلی خود برگردد و چرخه حیاتش تکمیل شود!

دانشمندان همچنین متوجه شده‌اند که بین عفونت مزمن و مخفی بیماری (مرحله latent) با پاره‌ای از تغییرات رفتاری ارتباطی وجود دارد. مثلا برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که توکسوپلاسموز باعث کاهش اشتیاق برای یافتن چیزهای تازه و تأخیر در واکنش می‌شود. حتی بر اساس یک تحقیق افراد مبتلا، دو و نیم برابر بیشتر نسبت به افراد غیر مبتلا تصادف می‌کنند!

مثال جالب دیگر در مورد پلاسمودیوم -عامل بیماری مالاریا- است.

انسان‌ها با نیش پشه، مبتلا به مالاریا می‌شوند.

تا زمانی که پلاسمودیوم در بدن پشه، در مراحل اولیه چرخه زندگی خود است، بیم از آن دارد که خون‌آشامی پشه، باعث مرگ‌اش بشود، به همین خاطر رفتار پشه را تحت کنترل درمی‌آورد و محتاطش می‌کند تا مبادا در حین مکیدن خون، پشه توسط دست انسان له شود و چرخه زندگی‌ پلاسمودیوم ناتمام بماند. پشه، که برای بقا نیازمند تغذیه از خون است، علیرغم این نیاز، هر شب به تعداد کمی نیش می‌زند و اگر نتواند به سرعت خون بمکد، بی‌خیال می‌شود و سریع از بدن انسان دور می‌شود.

اما به محظ بالغ بالغ شدن پلاسمودیوم، این انگل تک‌یاخته‌ای، در جهت متفاوتی رفتار پشه را تغییر می‌دهد. این بار پشه، تشنه و حریص می‌شود و می‌خواهد هر شب، خون تعداد بیشتری انسان را بمکد و هر قربانی را بیشتر نیش بزند.حالا جالب است که همین روند را از زاویه دید دیگری به دنیای انسانی خود تعمیم بدهیم و مثلا ببینیم که چطور قدرتمند‌های دنیا، افکار مطلوب‌شان را به صورت زیرپوستی به ما تزریق می‌کنند و چطور باعث می‌توانند باعث تغییر رفتار ما در جهت منافع خود بشوند، بدون اینکه خود بدانیم و آگاه باشیم!

منبع:
http://goftarnews.ir/fa/news/74018/این-زنبور-کفشدوزک‌ها-را-برده-خود-می‌کند
 

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
درخواست سازمان ملل , لطفا حشره بخورید !!!:surprised:
Capture.jpg
2.jpg
 

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
زمین بدون حشرات چگونه خواهد بود ؟


اوووووخ! اووووووی! ووووای سوسک! این واکنشی است که اکثر افراد با مشاهده ی یک حشره ی تیره رنگ با شش پا که به آرامی در حرکت اند نشان می دهند. اما این واکنش نسبت به این موجودات که برخی آنها را موجوداتی نفرت انگیز می نامند چندان منطقی و علمی نیست؛ چون نه تنها گستره ی وسیعی از حشرات بی آزارند، بلکه بدون حضور آنها هر چند هم که از دید ما نفرت انگیز و بی خاصیت برسند، فوق العاده مفیدند و بدون آنها چهره ی پیچیده ی زمین قطعاً تغییر رو به افولی را به خود خواهد دید.

معایب حشرات برای انسان
اگرحشرات از روی زمین بروند و نباشند؛ چه خواهد شد؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ اما به شما می گوییم که قطعاً این مساله چنان تأثیر عظیمی بر روی زمین خواهد داشت که تصور آن هم برای ادامه ی حیات در زمین محال است. این عقیده ی گوگی دیویدویتز از بخش حشره شناسی و محیط زیست و زیست شناسی تکاملی از دانشگاه آریزونا ترو است. اگر حشرات ناپدید شوند؛ به این معنی است که دیگر ویز ویز و یا نیش دردناک پشه تجربه نخواهیم کرد و از آن مهم تر این است که بیماری هایی که حشرات ناقل آنها به سایر موجودات زمین به خصوص انسان ها هستند مانند مالاریا و تب دنگو که هر ساله صدها هزار نفر را می کشد دیگر منتشر نخواهند شد و مرگ و میر ناشی از آن هم به اتمام خواهد رسید.
همچنین کشاورزان دیگر نیازی به استفاده از سموم کشاورزی برای از بین بردن آفات مزارع نخواهند داشت. بر طبق گزارش بخش کشاورزی ایالات متحده ی آمریکا بیش از ۵۰۰ میلیون پوند مواد شیمیایی هر سال برای مزارع ایالات متحده ی آمریکا مصرف می شود تا محصولات کشاورزی را از گرسنگی حشرات نجات دهد. این مساله برای بشر که بخشی از جمعیت اش در گرسنگی و فقر غذایی به سر می برد تا حدی بی معنی است و از دید دکتر دیویدویتز محاسن آن کمتر از معایب این حادثه ی فرضی خواهد بود.مزایای حشرات
در حدود هشتاد درصد از کل حیات گیاهی زمین متعلق به گیاهان گل دار است. و برای بازتولید این تعداد بسیار زیاد گیاهان نیاز به حشراتی است که عمل انتقال گرده را از گیاه نر به گیاه ماده انجام دهند. در موارد نادری باد، آب و یا جانورانی مانند، پرندگان و خفاش ها در این مسیر دخالت می کنند. اما میزان بسیار زیادی از کار گرده افشانی توسط حشرات انجام می شود. دکتر دیویدویتز می گوید:” با حذف حشرات بیشتر گیاهان روی زمین از میان خواهند رفت” در توضیح این مساله باید گفت، که جهان با سناریوی آخرالزمانی برای نبود حشرات، جهان بدون برگ و یا با میزان برگ کمتری خواهد شد.
بین ۵۰ تا ۹۰ درصد از رژیم غذایی انسان ها چه از لحاظ حجم و چه از لحاظ میزان کالری وابسته به گیاهان است و به صورت مستقیم از گیاهان گل دار تأمین می شود. به علاوه دانه های خوراکی مانند برنج و گندم به همراه میوه ها و سبزیجات جزء این گیاهان محسوب می شوند که عمده ی غذای ما را تأمین می کنند. لازم است به این فهرست، گیاهان گل داری را افزود که ما به حیواناتی که می خوریم بافزاییم که از گاو گرفته تا مرغ و نیز ماهی های آب تازه را شامل می شود. بیشتر غذاها و خوراکی های ما وابسته به حشرات است.
دیویدویتز می گوید : ” همچنین اگر حشرات از اکوسیستم زمین محو شوند، تعداد وسیعی از پستانداران و پرندگان نیز پس از آن از بین خواهند رفت؛ زیرا اگر حشرات ناقل گرده ها هم نباشند، حیواناتی که حشره نمی خورند اما از میوه ها و سبزی جات استفاده می کنند از بین می روند. در این مسیر نوعی حالت دومینویی وجود دارد که با افتادن یک مهره بقیه ی مهره ها هم فرو می افتند.”بیایید تصور کنید که همین مورچه های ریز و پر کار دیگر نباشند، نتیجه چه خواهد بود؟ دیگر هیچ درخت افتاده و شکسته و نیز جسد جانداری به سرعت محو نخواهد شد؛ و هم چنان بر سطح زمین باقی خواهند ماند و این ابتدای آلودگی است. این مسأله حتی برای جسد های انسان ها هم تکرار می شود. به این شکل روند تجزیه ی بقایای مرده ی همه ی موجودات روی زمین به کندی صورت خواهد گرفت؛ کند تر از زمانی که حشرات نیز در این امر مهم مشارکت داشته اند.
علت چیست؟
پاسخ این است که حشرات با مشارکت باکتری ها و قارچ ها در فرآیند تجزیه ی مواد ارگانیک زمین همکاری می کنند؛ از زمانی که یک برگ بر زمین می افتد تا زمانی که یک جسد بر روی خاک یا در زیر خاک قرار می گیرد همکاری این موجودات در فرایند تجزیه اثر گذار است. بدون حشرات، پشته های اجساد گیاهان و جانوران بر روی زمین شکل می گیرد.
به این فهرست باید عسل و ابریشم یعنی دو ارمغان ارزشمند از فراورده های سنتی، باستانی حشرات برای انسان ها را افزود؛ این یعنی از بین رفتن حس شاعرانه ی عسل و ابریشم، دو ماده ای که حشرات آن را از قرن ها تولید کرده اند و قرن ها از یک سو به آن سوی زمین تجارت اش رونق داشته است. پس فکر نبود حشرات به صورت کامل رد شده و غیر قابل تصور است.
بیایید مثال ساده ای بزنیم، موج عظیم قرار گرفتن در برابر آفت کش ها، بیماری ها و از دست دادن زیست گاه ها باعث ایجاد تلفات زیاد در حیات وحش و زنبورهای عسل در سال های اخیر شده است. از آن گذشته تغییرات آب و هوایی جهانی سبب بهم خوردن هماهنگی میان حشرات و گیاهان وابسته به هم می شود و شکوفه دهی گیاهان را دچار اختلال می کند. این مساله خصوصاً در هفته های حساس و حیاتی برای باوری گیاهان خطرناک است و نبود هر کدام از طرفین روند گل دهی را خیلی زود و یا خیلی دیر خواهد کرد و در نهایت منجر به عدم باروری خواهد شد. برای نمونه در پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ در مجله ی زیست شناسی جاری (١) منتشر شده است گل ارکیده عنکبوتی که ناقل گرده ی آن زنبور کوچک است این هماهنگی را در اثر تغییر در اکوسیستم و آب و هوا از دست داده اند و حضور زنبور بر روی گیاه زودتر از موعد باروری صورت می گیرد. شرایط برای بسیاری از حشرات مشکل شده و این نگرانی را برای انسان به وجود می آورد که بدون وجود این موذی های مفید چه خواهد شد؟؟ حال متوجه شدیم که این تصوری انتزاعی نیست بلکه همان اتفاقی است که در حال حاضر در زمین در حال رخ دادن است.

منبع : مجله ی علم زنده
bamdad.net/%d8%ad%d8%b4%d8%b1%d8%a7%d8%aa.html
 

Similar threads

بالا