شرکتهای نفتی

فلات قاره

دیدکلی
در کنار قاره‌ها منطقه‌ای با شیب کم وجود دارد که به آن فلات قاره گفته می‌شود. فلات قاره ممکن است وسیع باشد، مانند تمام دریای شمال یا بر عکس کم وسعت باشد، مانند وقتی که سلسله جبال ساحلی وجود داشته باشد (سواحل الجزایر ، سواحل اقیانوس کبیر در قاره آمریکا). فلات قاره قلمرو دریاهای کنار قاره‌ای (Epi Continen tal) است و باشیب کم در حکم دنباله خشکی به حساب می‌آید. این منطقه محل رسوبات نریتیک است که در آن رسوبهای مختلف مخصوصا از منشا تخریبی کم و بیش درشت یا رسوبات آلی (به عنوان مثال مرجانها) ممکن است وسعت بیشتری داشته باشند.

مشخصات فلات قاره
گاهی وسعت فلات قاره خیلی زیاد است. مثلا فلات قاره‌ای که در دریای شمال قرار دارد، 1000 کیلومتر وسعت دارد و بین نروژ واکس (در شمال انگلستان) کشیده شده است. کف فلات قاره نامنظم است و در آن برجستگیهایی دیده می‌شود که تغییرات عمق در آن ناچیز است (به عنوان مثال در دریای شمال سطح فلات قاره توپوگرافی یخچالی دارد). در سطح فلات قاره غالبا شبکه آبرسانی واقعی قابل مشاهده است که دنباله جریانهای آب سطحی امروزی است و دارای مئاندر ، مصب ، پدیده تعرف و دره‌های تنگ اپی ژنتیک است. مانند رودخانه‌ای که در حوالی سن تردیه (جنوب فرانسه) یک سد گرانیتی را قطع می‌کند و مورفولوژی آن کاملا خشکی بوده ، به هیچ وجه دریایی نیست.

ماهیت فلات قاره
فلات قاره را بعضیها به عقب نشینی ساحل (فلات تخریب یافته) و بعضی دیگر به اشغال ممتد رسوباتی که ذرات بیش از بیش به طرف پهنه دریا ریزتر می‌شود، نسبت داده‌اند. در حقیقت فلات قاره قسمتی از خشکی است که به زیر آب رفته است. چون نه فقط شبکه رودخانه‌ای آن را تایید می‌کند، بلکه وجود کارستها با لاپیزها در اعماق آهکی این فلات نیز این حقیقت که فلات قاره بخشی از خشکی می‌باشد، را تائید می‌کند.

رسوبات فلات قاره
در فلات قاره قسمت عمده رسوبات تخریبی هستند (ماسه و گلها). همین رسوبات از فراوان ترین تشکیلات رسوبی در سریهای چینه شناسی می‌باشند. فلات قاره همان ذخیره معدنی را دارد که حوضه‌های خشکی دارند و بخصوص نفت در آن فراوان است. اکتشاف نفت در فلات قاره امروزه بخصوص در دریای شمال اهمیت دارد.

در فلات قاره برخی از رسوبات تخریبی توسط باد (مانند خاکسترهای آتشفشانی یا گرد و غبار و ماسه‌های مناطق خشک و بیابانی) ، بعضی دیگر توسط یخها (مورنهای عمقی کوههای یخی) و یا بوسیله جریانهای برگشتی (ماسه‌های ریز و لجن‌های ساحلی که تقریبا همانند لجنهای دهانه خلیج است) به دریا وارد شده‌اند. قسمت اساسی رسوبات تخریبی فلات قاره منشا هوایی دارد.
اشکال تخریبی و ساختمانی در فلات قاره

فرسایش بیولوژیکی
گیاهان و جانوران فلات قاره نقش فعالی در فرسایش ساحل و کف اقیانوسها ایفا می‌کنند. خارپوستان حتی در سنگهای سخت و آهکهای سخت نیز حفره‌هایی ایجاد می‌کنند. بخصوص جلبکهای کلروفیسه و سیانوفیسه بیش از همه مسئول فرسایش حفره‌های در منطقه ساحلی هستند. فرسایش به صورت مجاری باریک بخصوص بوسیله نرم تنان سنگ خوار حفار ، نذم تنان جوینده صورت می‌گیرد.

کرمهای حلقوی در آهکها لوله‌های کوچک و متعددی به شکل U حفر می‌کنند که هر سال در سنگهای کالوالوس در حدود 20000 تن آهک می‌فرساید. اسفنجهای حفار نیز از عوامل فعال تخریب بیولوژیکی به شمار می‌آیند. در کف دریا موجودات لجن خوار و کرمهای حلقوی نقش مهمی را حتی در اعماق زیاد ایفا می‌کنند.
فرسایش شیمیایی
در حالیکه نتیجه اثر فرسایش شیمیایی کاملا مشخص است. مکانیسم عمل آنها کمتر شناخته شده است. فعالیت شیمیایی بخصوص در دریاهای گرم بیشتر است. فرسایش لانه زنبوری (تافونی) و غاری در سنگهای ساحل قابل مشاهده است. منشا این فرسایشها مکانیکی نمی‌باشد و اصطلاح فرسایش بر اثر شکست امواج به آنها نسبت داده می‌شود.

در فرسایش شیمیایی دریاها نمی‌توان از انحلال ساده سخن گفت، چون در دریاهای گرم ، آب تقریبا اشباع از آهک است. انحلالهای موجود در فلات قاره‌ها معمولا در شب صورت می‌گیرد. چون در شب آبها اشباع از آهک نمی‌باشند (چون در شب گیاهان به جای جذب گاز کربنیک آن را متصاعد می‌کنند که باعث انحلال بیشتر آهک می‌شود). این انحلالهای شبانه در ایجاد تافونی نقش اساسی دارد.
بررسیهای آماری فلات قاره
بررسیهای آماری اهمیت واقعی فلات قاره را مشخص می‌کند.

  • عرض متوسط فلات قاره در سطح زمین در حدود 68 کیلومتر است.
  • عمق متوسطی که در ان تغییر شیب صورت می‌گیرد (یعنی کناره شیب قاره‌ای) در حدود 130 متر است. قبلا عدد 200 متر را از روی تبدیل 100 برای (واحد دریایی برای عمق) که 186 متر است و بیش از مقدار عادی است، عنوان کرده بودند.
  • عمق متوسط پهن ترین منطقه فلات قاره 64 متر است.
  • برجستگی نسبی در 60 در صد از نیمرخ آن 20 متر است.
  • فرورفتگی نسبی در 35 درصد از نیمرخ آن 20 متر است.
  • شیب متوسط فقط 7 دقیقه است.
 

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
استراتژی غول های نفتی/بریتیش پترولیوم

استراتژی غول های نفتی/بریتیش پترولیوم

شرکت نفتی انگلیسی بریتیش پترولیوم با ارزش بازاری بالغ بر ۱۳۵ میلیارد دلار در بخش بالادستی ۳۰ کشور جهان فعال است.
شرکت BP در لبه صنعت انرژی در حال فعالیت است. این شرکت دارایی‌ها، تکنولوژی‌ها، توانایی‌ها و دانش خود را در سطح کلاس جهانی بکار می‌گیرد تا نیاز جهانی به انرژی را تأمین کند و به خلق ارزش در بلندمدت می‌پردازد. تاریخچه شرکت BP پر است از اکتشافات نفتی که سرآغاز آن با استخراج نفت از مناطق کوهستانی ایران و با دشواری‌های بسیار همراه بوده است.
اطلاعات شرکت

سازماندهی گروه‌ها
واحدهای کاری شرکت BP به گونه‌ای سازماندهی شده تا بتواند محصولات و خدمات حوزه انرژی که مورد نیاز افراد در سراسر دنیاست را هم اکنون به دست آنان برساند.
بالادست
مدیر عامل BP آقای باب دودلی در سپتامبر ۲۰۱۰ اعلام کرد که بخش اکتشاف و تولید شرکت بایستی ساختاردهی مجدد گردد. این ساختار بالادستی جدید به دنبال تعمیق مهارت‌های کاربردی،‌ استانداردسازی انجام امورکاری و افزایش نفوذ خود به صورت جهانی است.
ساختار جدید
حوزه بالادستی شامل سه بخش مجزای اکتشاف، توسعه و تولید است که هریک توسط معاونتی که به طور مستقیم به مدیر عامل گزارش می‌دهد اداره می‌گردد. بخش توسعه، به دو واحد فنی به نام‌ سازمان بین‌المللی چاه‌های نفت و سازمان پروژه‌های بین‌المللی، تقسیم می‌شود. بخش تولید هم به دو واحد فنی به نام واحد عملیات و واحد زیرسطحی تقسیم می‌شود.
علاوه بر این یک بخش هم به نام استراتژی و یکپارچه‌سازی توسط معاونتی زیرمجموعه مدیرعامل اداره می‌شود که وظایفی مثل منابع انسانی، مالی، ‌فناوری اطلاعات و ارتباطات را برعهده دارد که مسؤول پیوستگی و هماهنگی بین بخش‌ها و واحدهای کاریست.
پالایش و بازرگانی
کسب و کار بخش پایین دست تبدیل نفت خام به سوخت‌ها، روان‌سازها و محصولات پتروشیمی سپس حمل و نقل و فروش این محصولات به مشتریان در سراسر دنیاست. ذخیره‌سازی و توزیع این محصولات در بیش از ۷۰ کشور دنیا انجام می‌گیرد.
فعالیت‌های پالایش و بازرگانی BP در چهار بخش که با نام زنجیره تأمین شناخته می شود صورت می‌پذیرد. سوخت‌ها که به پالایش و بازرگانی سوخت‌ می‌پردازد؛ محصولات پتروشیمی که بسیاری از محصولات شیمیایی مورد نیاز روزانه را تولید می‌کند؛ روان‌سازها که روغن‌های مورد نیاز صنعت و خودروها را تولید می‌کند؛ و بازرگانی بین‌الملل نفت که عرضه و تجارت نفت خام و خوراک به پالایشگاه‌ها را مدیریت می‌کند. هرکدام از این چهار بخش به واحدهای عملکردی استراتژیک تقسیم شده و توسط تعدادی واحدهای مشترک خدماتی شامل ایمنی و ریسک‌های عملیاتی، تحقیق و تکنولوژی، مالی و منابع انسانی پشتیبانی می‌گردند. این واحد زیر نظر مدیرعامل اداره می‌گردد و استراتژی آن "پیروزمندی مداوم" است.
انرژی‌های جایگزین – انرژی‌های فناناپذیر
شرکت BP یک هدف دارد و آن این است: شناسایی و رشد در تولید سوخت‌های با تولید کربن کم که شرکت در آن مهارت و مزیت کلیدی دارد و می‌تواند در راستای استراتژی رشد شرکت هم‌افزایی داشته باشد. انرژی‌های جایگزین BP بر اشکال جدیدی از سوخت‌ها نظر دارد اما برمبنای توانایی‌های سنتی BP که طی یک قرن اکتشاف، تولید و توزیع انرژی به دست آمده استوار است.
شرکت BP بر این باور است که انرژی‌های جایگزین و تجدیدپذیر در آینده سهم بالاتری را به خود اختصاص خواهد داد. پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۳۰ سهم انرژی‌های تجدیدپذیر تا سه برابر میزان فعلی افزایش یابد. به همین دلیل BP واحد انرژی‌های جایگزین خود را ۶ سال پیش راه‌اندازی کرد. از آن زمان تاکنون شرکت ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده، بنگاه‌های زیادی را با سعی و خطا ایجاد نموده و در نتیجه چیزهای زیادی از توسعه و راه‌اندازی نسل جدیدی از سوخت‌های کم‌کربن آموخته است.
شرکت BP در حال ساخت واحدهایی برای تولید سوخت‌های زیستی در برزیل، ایالات متحده و بریتانیاست و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برق بادی با بیش از ۱۳ مزرعه بادی در ایالات متحده به شمار می رود. شرکت با توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر انرژی‌های جایگزین به دنبال خلق ارزش در بلندمدت است. این حوزه‌ها عبارتند از بیوانرژی‌ها، برقی کردن خودروها و کاهش تولید کربن.
منابع انرژی که کربن کمتری تولید می‌کنند سریعترین رشد را در بازار انرژی دارند و شرکت BP به دنبال آن است تا پورتفولیوی کاری خود را همگام با این رشد، توسعه دهد.
مدیریت و حاکمیت در شرکت BP
هیأت مدیره شرکت، از طرف سهام‌داران مسؤول هدایت و نظارت بر کلیه فعالیت‌های انجام گرفته در شرکت است و به آنها پاسخگوست. هیأت مدیره بر این باور است که مدیریت خوب بر شفافیت نقش‌ها و مسؤولیت‌های افراد و بکارگیری مناسب فرآیندها و مهارت‌های ویژه استوار است. از اینرو هیأت مدیره بر فعالیت‌هایی که منافع سهام‌داران را افزایش می‌دهد مثل توجه فعال به استراتژی‌ها، پایش فعالیت‌های اجرایی و برنامه‌های مربوط به جایگزینی مدیران ارشد و اجرایی تمرکز دارد. هیأت مدیره برای دستیابی به این امر مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های مدیریت بنگاه را تهیه و تصویب کرده که رویکرد شرکت در این حوزه را تعیین می‌کند.
ارزش‌های شرکت BP
برای اینکه BP یک شرکت امن، مورد اعتماد و ارزشمند باشد بنیان‌های مستحکمی را بنا نهاده‌است. به عنوان بخشی از این فرآیند، پنج ارزش را سرلوحه قرار داده‌ که درک مشترک از آنچه انجام می‌شود، آنگونه که رفتار می‌شود و سازمانی که آرزو دارد باشد را بیان می‌دارد.
شرکت BP انرژی را به دنیا ارائه می‌دهد
این شرکت، منابع مورد نیاز انرژی را یافته، توسعه داده و تولید می‌کند. این منابع را به محصولات مورد نیاز بشر در هرجای این کره خاکی تبدیل می‌کند. دنیا به انرژی نیاز دارد و این نیاز روزافزون است. این انرژی در حالت‌های مختلفی وجود دارد و برای پیشرفت کلیه امور مورد نیاز است. BP در آنچه انجام می‌دهد به استانداردهای بالای کاری پایبند است. سخت تلاش می‌کند تا در ایمنی صنعتی اول، مجری پروژه‌ها در کلاس جهانی و یک شهروند سازمانی خوب باشد.
اکتشاف نفت و گاز
طی ۱۵۰ سال اخیر بیش از ۲ میلیون چاه نفت در سراسر دنیا توسط شرکت‌های نفتی و معدن‌یابان با امید دستیابی به نفت حفاری شده است. بسیاری از اکتشاف‌های اولیه نتیجه‌ای دربر نداشته است. BP تکنولوژی و تکنیک‌های پیشرفته‌ای را بکار گرفته‌ تا نفت و گاز را در اعماق زمین بیابد. تکنیک‌های علمی و تکنولوژی‌های جدید که اخیراً توسعه یافته، احتمال یافتن نفت و گاز را افزایش داده است. در شرکت BP پیش از اینکه به حفاری چاه در زمین یا کف دریا مبادرت گردد، با استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی، عکس‌های هوایی، امواج صوتی، نقشه‌کشی سه‌بعدی و دیگر ابزارها، در مورد اندازه، شکل و میزان غلظت نفت و گازی که در زیر سطح زمین قرار دارد پیش‌بینی‌هایی انجام می‌شود.
استخراج نفت و گاز
شرکت BP سکوهای نفتی بزرگ و قابل جابجایی را می‌سازد و تکنولوژی‌های جدیدی را بکار می‌گیرد تا بیشترین میزان ممکن نفت و گاز را استخراج کند. پس از نصب این سکوها، منابع عظیمی از نفت و گاز در اختیار شرکت قرار می‌گیرد. گام بعدی برنامه‌ریزی و ساخت کارخانه‌های تولیدی و بررسی فاکتورهای لجستیکی، اجتماعی و زیست‌محیطی است. شرکت BP در داخل دریا پلتفرم‌های نفت و گاز مقاوم و قدرتمندی ساخته است تا با میزان نفت و گاز استخراجی، عمق آب و شرایط سخت زیر دریا هماهنگ باشد.
حمل و نقل نفت و گاز
شرکت BP خط لوله‌هایی برای انتقال نفت و گاز تدارک دیده‌ و ناوگانی از نفت‌کش‌ها و تانکرها در اختیار دارد که نفت و گاز را در سراسر دنیا جابجا می‌کند. بیشتر منابع نفت و گاز شناخته شده در جهان فاصله زیادی تا محل مورد تقاضا دارند. حتی کارخانجاتی که در خشکی هستند فاصله زیادی با پالایشگاه‌ها و پایانه‌های توزیع دارند. در شرکت BP نفت‌خام را به دو صورت منتقل می‌شود؛ خط لوله و نفت‌کش. گزینش نحوه انتقال، به محل، لجستیک و مسائل اقتصادی و زیست‌محیطی بستگی دارد. هماهنگی برای رساندن حجم عظیم نفت و گاز به محلی که مورد تقاضاست کاری پرزحمت است.
تولید بنزین و دیگر محصولات سوختی
در شرکت BP نفت خام پالایش و فرآوری می‌گردد و از آن محصولات مفیدی مثل بنزین با کیفیت بالا و مواد شیمیایی که بطور روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد تولید می‌شود. نفت به صورت خام غیرقابل کاربرد است. نفت خام بایستی پالایش شود تا محصولات مفیدی مثل بنزین، روغن موتور، قیر و مواد شیمیایی که در چسب و لوازم آرایشی استفاده می‌شود تولید گردد. شرکت BP این فرآیندها را در پالایشگاه‌های خود انجام می‌دهد. هزاران نفری که در پالایشگاه فعالیت می‌کنند با برخورداری از دانش روز شیمی،‌ تجهیزات خاص و تکنیک‌های ثبت شده، جریان مداومی از نفت خام را به محصولاتی که مورد نیاز است تبدیل می‌کنند.
فروش بنزین و دیگر محصولات
در جایگاه‌های بزرگ بنزین، بنادر و فرودگاه‌ها در سراسر دنیا، سوخت‌ها و روغن‌های تولیدی شرکت BP، دنیا را به حرکت وا‌می‌دارد. چه در حال رانندگی باشید یا در آسمان پرواز کنید یا بر روی دریا باشید، شرکت BP با فراهم کردن سوخت مورد نیاز، سفر شما را به واقعیت بدل می‌سازد. اگر کالایی می‌خرید که از فواصل دور به دست شما می‌رسد سوخت و روغن‌های تولیدی شرکت BP در کشتی یا هواپیمایی که آن کالا را حمل کرده مورد استفاده قرار گرفته است.
تولید انرژی با کربن کم
جهان در حال رشد است. رشدی که برپایه فراهم کردن انرژی هم از منابع سنتی و هم از منابع جدید و جایگزین است. بخش انرژی‌های جایگزین BP به دنبال سرمایه‌گذاری در روش‌های نوین تولید انرژی است. از روش‌های نوین تولید انرژی بادی و خورشیدی تا سوخت‌های زیستی پیشرفته و تکنولوژی انرژی‌های پاک بوسیله جذب کربن از سوختن سوخت‌های فسیلی. بار دیگر که کلید برقی را روشن کردید به یاد داشته باشید: نیروگاه‌های برق، دو برابر کل سیستم حمل و نقل در دنیا، دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنند. این بدان معناست که برق مصرفی در خانه‌ها، مدارس و محل کار، مهمترین عامل گرم‌شدن جو زمین است.
کارکردن به صورتی مسؤولانه
تلاش شرکت BP بر آن است تا به جوامع و کشورهایی که در آنها فعالیت می‌کند سود برساند و بدین ترتیب احترام جهانیان را کسب کند. اکتشاف نفت و گاز ممکن است سال‌ها به طول انجامد. ساخت کارخانه برای استخراج این منابع هم سال‌ها طول می‌کشد. تولید این منابع هم ده‌ها سال زمان می‌برد. برخی از منابع جدید و تجدیدپذیر که رو به توسعه است، ممکن است در این قرن مورد بهره‌برداری کامل قرار نگیرد. به بیان دیگر BP به کشورهایی که در آنها فعالیت می‌کند تعهد بلندمدتی دارد. بدین ترتیب BP مس‍ؤول است تا صرفاً به دنبال سودآوری نباشد. هرکاری که انجام دهد و در هر جایی که باشد همیشه می‌کوشد تا محیط اطراف را حفظ کرده و بهبود بخشد، از کارکنان حمایت کند و آموزش‌های مرتبط با صنایع انرژی را فراهم سازد.
به همین دلیل است که زمانبندی اجرای طرح خط‌لوله BTC را به خاطر همزمانی با فصل تخم‌گذاری گونه نادری از مرغ‌های وحشی تغییر داده است. یا اینکه در فرستنده‌های ماهواره‌ای سرمایه‌گذاری کرده تا مسیر حرکت لاک‌پشت‌های در معرض خطر را مشخص کند. یا اینکه دانش کسب و کار خود را با کارآفرینان آنگولا، آفریقای جنوبی و ترینیداد و توباگو به اشتراک گذاشت و به همین دلیل است که اسپانسر برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌هاست و کارکنان را به این مدارس می‌فرستد تا دانش آنها را در حوزه انرژی افزایش دهد و آنها را به کارشناسان آینده انرژی بدل سازد.
بهبود سازمان شرکت
شرکت BP به طور مداوم به دنبال بهبود سازماندهی خود است. به طور مثال استانداردهای سلامت و ایمنی سختی را تدوین کرده‌ و یک دستورالعمل کاری جهانی را برای کارکنانش در نظر گرفته‌ است. در شرکت BP کلیه پروژه‌های جدید بر مبنای ملاحظات زیست محیطی تعریف می‌گردد. افرادی که در BP کار می‌کنند ترغیب می‌شوند تا نگرانی‌های کاری خود را بیان کنند.
شرکت BP پیشرفت را صرفاً از منظر خود نمی‌سنجد. گزارش سالانه در مورد وضعیت بلندمدت شرکت که مسائل زیست محیطی، بهداشت، ایمنی و دیگر شاخص‌ها را ارزیابی می‌کند بطور مستقل توسط Ernst & Young تأیید می‌گردد. همچنین شرکت به صورت منظم از سهامداران، مشتریان، تأمین‌کنندگان و دیگر ذی‌نفعان دعوت به عمل می‌آورد تا نظرات آنها را جویا شود.
شرکت BP طرفدار چیست؟
شرکت BP به شدت مراقبت نحوه تأمین انرژی برای دنیا است. ایمنی در فعالیت‌های کاری در صدر امور قرار دارد. این امری بنیادین برای موفقیت بنگاه است. رویکرد شرکت بر مبنای احترام و انجام امور درست است. شرکت BP بر این باور است که موفقیت حاصل انرژی بالای کارکنانش است. شرکت BP مصمم به یادگیری و انجام بهتر امور است. شرکت BP به بکارگیری و توسعه بهترین تکنولوژی‌ها، روابط بلندمدت و تأمین انرژی دنیا در آینده متعهد است. شرکت BP به صورت یک تیم کار می‌کند.
ارزش‌های BP
ایمنی: هرکاری که در شرکت BP انجام می‌شود بر مبنای ایمنی نیروی کار و محیط اطراف است. در شرکت BP به مدیریت محیط به صورتی ایمن اهمیت داده می‌شود. شرکت انرژی را به صورتی ایمن به دست افراد می‌رساند.
احترام: شرکت BP به دنیایی که در آن فعالیت می‌کند احترام می‌گذارد. این احترام با پذیرش قوانین و مقررات موجود آغاز می‌شود. شرکت به بالاترین استانداردهای اخلاقی پایبند است و طوری رفتار می‌کند تا اعتماد دیگران را جلب کند. شرکت به ارتباطاتی که دارد وابسته‌ است و به یکدیگر و کسانی که با آن کار می‌کنند احترام می‌گذارد. شرکت BP به گوناگونی افراد و افکار ارج می‌نهد و به نتایج تصمیم‌هایش چه کوچک و چه بزرگ اهمیت می‌دهد.
برتری: شرکت BP در یک کسب و کار پرریسک فعالیت می‌کند و به برتری در مدیریت ساختاریافته و منظم فعالیت‌هایش پایبند است. شرکت استانداردها و قوانینی که برای کسب و کار خود مقرر کرده‌ است را پیگیری و حمایت می‌کند. در شرکت BP به نتایج کیفی اهمیت داده می‌شود و عطشی سیری‌ناپذیر برای یادگیری و بهبود موجود است.
شهامت: آنچه شرکت BP انجام می‌دهد ساده نیست. دستیابی به بهترین نتایج اغلب نیازمند شهامت مواجهه با سختی‌ها و پافشاری بر آنچه به آن ایمان دارد است. شرکت تلاش می‌کند تا روش‌های نوین تفکر را پیدا کند و در این مسیر از کمک خواستن ابایی ندارد. شرکت BP با خودش صادق است و فعالانه از دیگران بازخور می‌گیرد.
روحیه کار تیمی: هرچقدر هم که توانایی فردی بالا باشد با یکدیگر نتایج بهتری حاصل می شود. شرکت BP موفقیت تیم را فراتر از موفقیت فردی می‌داند و به افزایش توانایی‌های تیم متعهد است.
برندهای شرکت
BP اکثر کسب و کار شرکت با این نام تجاری انجام می‌شود.
ARCO این برند برای تأمین سوخت ارزان و پاک در ساحل غربی آمریکا استفاده می‌شود.
ARAL این برند با جایگاه‌داری و ارائه سوخت، یکی از قابل اعتمادترین برندها در آلمان است.
Castrol یکی از معتبرترین برندها در تولید روغن موتور و روان‌سازها در دنیا این برند است.
ampm برند فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در غرب آمریکا فعال است.
Wild Bean Cafe رستوران‌های زنجیره‌ای با این برند قهوه تازه و خوراک به مشتریان خود عرضه می‌کند.
شرکت BP و تکنولوژی
پیش‌بینی می‌شود که نیاز جهانی به انرژی تا سال ۲۰۳۰ تا ۵۰ افزایش می‌یابد. انتظار این است که ۸۵ درصد از این افزایش با سوخت‌های فسیلی جبران شود. اما اکتشاف و استخراج از این منابع سخت‌تر شده و نیاز است تا احیای چاه‌های موجود تا آخرین حد ممکن صورت پذیرد. این احیای بیشینه، چالش‌های بسیاری را فراروی مهندسان و محققان در BP قرار می‌دهد. بهره‌برداری از نفت ته‌نشین شده در چاه‌ها هزینه‌بر است اما در صورت تحقق، طی بیست سال آینده میلیاردها بشکه از این طریق بدست خواهد آمد. ازاینرو شرکت BP به دنبال آن است تا با بکارگیری تکنولوژی‌های دیجیتال با این چالش‌ها مواجه گردد.
همچنین انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۳۰ تعداد خودروها در دنیا از ۹۰۰ میلیون فعلی به ۱/۲ میلیارد افزایش یابد. برای رفع چالش‌های افزایش تقاضا، نیازهای گوناگون مشتریان و دغدغه‌های زیست محیطی، تکنولوگ‌های BP به دنبال بهبود عملکرد پالایشگاه‌ها، کارخانجات شیمیایی و تکنولوژی‌های تغییر ذغال‌سنگ هستند و در عین حال بر روی فناوری‌های کاهش گازهای گلخانه‌ای فعالیت می‌کنند.
پیشرفت‌های مهمی در پالایشگاه‌ها انجام شده تا قابلیت فرآوری سوخت‌های غیرمتداول مثل نفت سنگین را داشته باشد. تعداد زیادی تکنولوژی برای تبدیل این مواد توسعه داده شده که می‌تواند حجم عظیمی از سوخت‌های فسیلی مانند ذغال‌سنگ را به سوخت‌های پاک و باکیفیت تبدیل کند. مشارکت و آزمایش این محصولات به بهبود در عملکرد موتورها، روان‌سازها و سوخت‌ها که خواست مشتری نهایی است منجر شده است.
سرمایه‌گذاری برای آینده‌ای با کربن کم
تقاضای جهانی برای انرژی در حال افزایش است. مطالعه روندها نشان می‌دهد که اگر به همین ترتیبی که اکنون در حال تولید دی‌اکسیدکربن هستیم به پیش برویم تولید دی‌اکسیدکربن تا هفتاد درصد افزایش خواهد یافت. تغییرات آب وهوایی یکی از مهمترین موضوعات بین‌المللی است و بسیاری از کشورها تلاش می‌کنند تا تولید گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند. درعین حال کشورها نگران امنیت تأمین انرژی خود و به دنبال متنوع کردن منابع انرژی خود هستند.
استفاده سنتی از هیدروکربن‌ها مثل نفت، گاز و ذغال‌سنگ برای ده‌ها سال ادامه خواهد یافت. اما بخش روبه رشدی از بازار انرژی دنیا درآینده سهم انرژی‌های پاک جایگزین مثل انرژی باد و خورشیدی خواهد بود. ویژگی این منابع انرژی آن است که می‌تواند در همان محل بکارگیری تولید یا ذخیره شود و کمترین تأثیرات محیطی و دی‌اکسیدکربن متصاعد شده را به همراه دارد. بدین منظور شرکت BP با دانشمندان و مهندسان زیادی در برنامه‌های تحقیقاتی بین‌المللی همکاری می‌کند.
 

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
قبل از هر چیز: وقتی یکی از دوستان یه مقاله ای میذاره رو سایت بعد از مطالعه خواهشا نقطه نظرهاتونو بگید تا بحث ادامه پیدا کنه. هممون برای این اینجا هستیم تا یه چیزی یاد بگیریم غیر از اینه؟


این شرکت bp خیلی خفن هستا نمیدونم به بزرگی یه شرکتی مثل شل امریکا هست یا نه یا بزرگتره.
این شرکت فقط یه شرکت نفتی در صنایع بالادستی نیست. هم بالادستی هست هم پایین دستی و هم به سایر کارها مثل تولید انرژی های تجدید پذیر اهمیت میده ولی به نظر من در کل هدفش تولید انرژی هست.
چیزهای خوبی از این مقاله یاد گرفتم. دست گلتون درد نکنه
 

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالبه بدونین که پالایشگاه ابادان رو درسال 1319 همین BP ساخته
کلا پایه گذار صنعت نفت ایران بود
دکل ها مال خودش بود نفتکش ها مال خودش بود همه چیز....
 

جینگیلبرت

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]آخرین آمار سال 2011 که خودم استخراج کرده ام:

[/FONT]

§ [FONT=&quot]شرکت نفت آرامکوعربستان([/FONT][FONT=&quot]Aramco[/FONT][FONT=&quot])درآمدسالیانه790میلیارددلار(بزرگترین شرکت نفت جهان[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت اکسون موبیل آمریکا([/FONT][FONT=&quot]ExxonMobil[/FONT][FONT=&quot])در امد سالیانه 486 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت رویال داچ شل ([/FONT][FONT=&quot]SHELL[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه 470 میلیارد دلار[/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت انگلیس بی پی ([/FONT][FONT=&quot]BP[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه 386 میلیارد دلار[/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت چین سینوپک ([/FONT][FONT=&quot]SinoPec[/FONT][FONT=&quot])در آمد سالیانه 273 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت چین پتروچینا([/FONT][FONT=&quot]PetroChina[/FONT][FONT=&quot]) درآمد سالیانه 221میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت آمریکائی چه ورون([/FONT][FONT=&quot]Chevron[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه253میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت آمریکائی کونوکوفیلیپس([/FONT][FONT=&quot]ConocoPhillips[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه251 میلیارددلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت فرانسه توتال ([/FONT][FONT=&quot]Total[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه 218 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت ایتالیاانی ([/FONT][FONT=&quot]Eni[/FONT][FONT=&quot]) در امد سالیانه 130 میلیارد دلار[/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت نروژ استات اویل ([/FONT][FONT=&quot]STATOil[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه 91 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت برزیل پتروبراس([/FONT][FONT=&quot]Petrobras[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه 130 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت مالزی پتروناس([/FONT][FONT=&quot]Petronas[/FONT][FONT=&quot])درآمد سالیانه 76[/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت هندوستان ([/FONT][FONT=&quot]Indian Oil[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه 75 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت نروژ هیدرو([/FONT][FONT=&quot]Hydro[/FONT][FONT=&quot]) در آمد سالیانه 11 میلیارد دلار[/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت روسیه([/FONT][FONT=&quot]GAZPROM[/FONT][FONT=&quot]) با در آمد سالیانه 117 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت روسیه لاک اویل([/FONT][FONT=&quot]Lukoil[/FONT][FONT=&quot]) با در آمد سالیانه 133 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت روسیه رزنفت ([/FONT][FONT=&quot]Rosneft[/FONT][FONT=&quot]) بادرآمد سالیانه 92 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت مکزیک ([/FONT][FONT=&quot]Pemex[/FONT][FONT=&quot]) با در آمد سالیانه 80 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت ونزوئلا([/FONT][FONT=&quot]PDVSA[/FONT][FONT=&quot])با در آمد سالیانه 90 میلیارد دلار[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
§ [FONT=&quot]شرکت نفت ایران در آمد سالیانه 85 میلیارد دلار[/FONT]
 
بالا