شروع فعالیت در صنعت گیم( game designing )

3erERFAN

عضو جدید
سلام

صنعت گیم در کشور ما خیلی نوپاست... خیلی از افراد هم علاقمند به شروع فعالیت تو این زمینه هستند ولی اطلاعی ندارن که باید از کجا شروع کنند. میدونیم که گیم فقط برنامه نویسی نیست و انواع و اقسام نرم افزارهای خاص هم تو اون به کار میره.
حالا میخوام افراد آشنا و اهل فن لطف کنن و بگن که باید از کجا شروع کرد... چه زبانها و برنامه هایی لازمه تا.... حتی جایی که آدم بتونه انجین طراحی کنه و چیزهای دیگه ای که بنده آگاهی ندارم. لطف کنید بهترین انتخاب ها رو بگید.

ممنون:redface:

آخرین ویرایش:

m.victor

عضو جدید
برنامه بدون نياز به برنامه نويسي

برنامه بدون نياز به برنامه نويسي

با چه برنامه هايي ميتونيم بازي بسازيم بدون برنامه نويسي اگه كسي ميدونه بگه و طرز استفادشو.:redface:

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
من Game کار نکردم اما کتبش رو میتون یا آپلود کنم یا لینک هاش رو قرار بدم. مثلاً در زبان هایی چون C# میتوان برنامه نویسی بازی انجام داد که فکر میکنم بحث های DirectX و OpenGL رو هم در بر میگیرد :gol:

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
من و چند تن از دوستانم چند وقتی هست داریم روی یک بازی 3 بعدی کار میکنیم.

با انجین قدرتمند Unity هم داریم کار میکنیم تا بتونیم بازی در حد Call of Duty و همچنین Modern Combat بسازیم.

ولی خب برای انتشار نسخه مک و آیفونش لایسنس 3000 دلاری لازمه، اما ما فقط برای ویندوز و آندروید خروجی میدیم.

موتور های یونیتی و همچنین Unreal بهترین ها هستند ، ولی یونیتی قدرتمند تر و ساده تر هست.

3erERFAN

عضو جدید
من و چند تن از دوستانم چند وقتی هست داریم روی یک بازی 3 بعدی کار میکنیم.

با انجین قدرتمند Unity هم داریم کار میکنیم تا بتونیم بازی در حد Call of Duty و همچنین Modern Combat بسازیم.

ولی خب برای انتشار نسخه مک و آیفونش لایسنس 3000 دلاری لازمه، اما ما فقط برای ویندوز و آندروید خروجی میدیم.

موتور های یونیتی و همچنین Unreal بهترین ها هستند ، ولی یونیتی قدرتمند تر و ساده تر هست.
زبان مورد استفادتون چیه؟ نرم افزارای گرافیکی چی؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
زبان مورد استفادتون چیه؟ نرم افزارای گرافیکی چی؟

اگر از موتور استفاده کنید، خودش گرافیک و کدینگ رو داره.

مثلا همین Untiy که من ازش استفاده میکنم، زبانش free pascal (مورد استفاده در محصولات ابتدایی اپل) هست.

و در مراحل پیچیده تر حتی از Obj-C هم استفاده کرده.

یعنی شما شی رو میسازی (مثلا یک تفنگ)؛ بعد چند خط کد میزنی و با فراخوانی اون شی (رحمت خدا بر کدهای آماده باد) ؛ میتونید بهش حرکت و اکشن های مختلف بدید.

یعنی یکم برنامه نویسی و همچنین کار با مایا بلد باشید، میتونید بازیهایی رو تهیه کنید که رقیب Call of duty یا battlefield باشن، ولی جالب اینجاست که بازی battlefield با داشتن گرافیک unreal در مراحل انتهایی بازی گیر پیدا میکنه ولی Call of duty که با Unity تهیه شده اینطور نیست :)

3erERFAN

عضو جدید
اگر از موتور استفاده کنید، خودش گرافیک و کدینگ رو داره.

مثلا همین Untiy که من ازش استفاده میکنم، زبانش free pascal (مورد استفاده در محصولات ابتدایی اپل) هست.

و در مراحل پیچیده تر حتی از Obj-C هم استفاده کرده.

یعنی شما شی رو میسازی (مثلا یک تفنگ)؛ بعد چند خط کد میزنی و با فراخوانی اون شی (رحمت خدا بر کدهای آماده باد) ؛ میتونید بهش حرکت و اکشن های مختلف بدید.

یعنی یکم برنامه نویسی و همچنین کار با مایا بلد باشید، میتونید بازیهایی رو تهیه کنید که رقیب Call of duty یا battlefield باشن، ولی جالب اینجاست که بازی battlefield با داشتن گرافیک unreal در مراحل انتهایی بازی گیر پیدا میکنه ولی Call of duty که با Unity تهیه شده اینطور نیست :)
میگم رفیق اگه لطف کنی و وقتشو داری یه تاپیک آموزشی واسه این موتور راه بنداز.... یا تو همین تاپیک.... ;)

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
میگم رفیق اگه لطف کنی و وقتشو داری یه تاپیک آموزشی واسه این موتور راه بنداز.... یا تو همین تاپیک.... ;)

ایشالا وقتی بازیمون ریلیز شد، قرار هست چپتر آخر اوپن سورس باشه (غمگین ترین بخش بازی هم هست :) )

و ساخت اون چپتر رو توضیح میدم با کلیه کامند هاش ;)

3erERFAN

عضو جدید
ایشالا وقتی بازیمون ریلیز شد، قرار هست چپتر آخر اوپن سورس باشه (غمگین ترین بخش بازی هم هست :) )

و ساخت اون چپتر رو توضیح میدم با کلیه کامند هاش ;)
منتظریما!!!! دمت گرم.... فقط این موتورو از کجا تهیه کردی؟ اگه حالا درگیری یه چندتا کتاب و لینک آموزشی معرفی کنی ممنون میشم

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
منتظریما!!!! دمت گرم.... فقط این موتورو از کجا تهیه کردی؟ اگه حالا درگیری یه چندتا کتاب و لینک آموزشی معرفی کنی ممنون میشم

والا این موتور رایگان هست خودش، و میتونید از سایتش دانلود کنید(شرمنده آدرسش یادم نیست ولی بزودی میزارم)

کتاب هم، نزدیک 100 تا pdf خود سایتش به همراه موتور ارائه کرده که ساخت یک بازی جنگی ساده (یک مربع که به سمت یک دایره تیر اندازی میکنه) رو توضیح داده.

حالا هنر خودتونه که مکعب رو به شکل سرباز و کره رو به شکل تانک در بیارید :)

در ضمن بازی Fruit Ninja هم توسط این موتور تهیه شده :)

3erERFAN

عضو جدید
والا این موتور رایگان هست خودش، و میتونید از سایتش دانلود کنید(شرمنده آدرسش یادم نیست ولی بزودی میزارم)

کتاب هم، نزدیک 100 تا pdf خود سایتش به همراه موتور ارائه کرده که ساخت یک بازی جنگی ساده (یک مربع که به سمت یک دایره تیر اندازی میکنه) رو توضیح داده.

حالا هنر خودتونه که مکعب رو به شکل سرباز و کره رو به شکل تانک در بیارید :)

در ضمن بازی Fruit Ninja هم توسط این موتور تهیه شده :)
مشتاقانه منتظریم........;) اسم بازیتون چیه و تاریخ انتشارش کی هست؟

prp-e

متخصص سیستم های Apple
کاربر ممتاز
مشتاقانه منتظریم........;) اسم بازیتون چیه و تاریخ انتشارش کی هست؟

اسم بازیمون

Call of Emperor: 27,28 Cobalt-Nickle Operation

هست.

تاریخ انتشارش مشخص نیست، ولی خب احتمالا تا قبل از نوروز تریلرش بیاد و در ایام نوروز هم روش کارهای نهایی رو انجام بدیم و در اردیبهشت ماه آینده ریلیزش کنیم :)

real Crysis

اخراجی موقت
سلام من برای شروع بازی متور گرافیکی کرای انجین 2 رو پیشنهاد میکنم که فیزیک فوق العاده ای رو ارائه میکنه اما یکم سنگینه و میتونید از سایت کرایتک سازندش دانلودش کنید.
منم دوست دارم تو ساخت بازی به دوستان کمک کنم.

3erERFAN

عضو جدید
سلام من برای شروع بازی متور گرافیکی کرای انجین 2 رو پیشنهاد میکنم که فیزیک فوق العاده ای رو ارائه میکنه اما یکم سنگینه و میتونید از سایت کرایتک سازندش دانلودش کنید.
منم دوست دارم تو ساخت بازی به دوستان کمک کنم.
اگه بلدی کار باهاشو مرسی میشیم یاد بدی ;)

djjafar90

عضو جدید
چرا اطلاعات غلط میدین دست مردم
اخه کدوم ورژن از Call of duty با Unity درست شده؟
همشون با iw4 ساخته شده!!!!!!!!!!

m42

عضو جدید
سلام.من یه مدت برای ساخت بازی با موتور یونیتی برنامه نویسی کردم.خودم سی شارپ بلد بودم.اما یونیتی به من جاوا یاد داد!
می تونید کد های اماده رو که اکثر به زبان سی شارپ هست را از خود سایت یونیتی دانلود کنید و با کمی تغییرات به کار بگیریدیا اینکه مثل من از الف یه فعالیت را تا اخرش خودتون بشینیدو بنویسید!
موفق باشید

blackhacking21

عضو جدید
یک توضیح اساسی در مورد ساخت و تولید انواع بازی های کامپیوتری :
بازی ها به دلیل نیازمند بودن به سرعت زیاد می بایست با زبان هایی نوشته بشن که از سرعت بالایی برخوردار هستند همچون ++C
گرافیک بازی هم که شامل تصاویر و متعلقات آن ها هستش رو می تونین با 3DMax براحتی طراحی کنید ...
شما می تونین از کتابخانه ی قدرتمند opengl در سی پلاس پلاس استفاده کنین ...
تعداد زیادی پروژه در این رابطه در لینک زیر موجود هستش ...
توجه نمایید برنامه هایی همچون گیم میکر های آماده ممکن است در پروژه های بزرگ به مشکل بخورند ...
ولی با استفاده از سی پلاس پلاس و 3dmax می توانید بازی بسازید
لینک پروژه های OpenGl در ++C
کد:
http://en.pudn.com/sourcecode/windows/OpenGL/download10.html
s

komeil1002

عضو جدید
آره متاسفانه اینجا منابع نرم افزاری و اطلاعاتی در دسترس نیست و هنوز خیلی مونده تا در حد کشور های دیگه در صنعت گیم سازی پیشرفت کنیم.
برای ساخت گیم موتور Unity رو یاد بگیرید ولی پیشنهادی که دارم براتون اینه که بیشتر روی ساخت گیم برای آندروید و آی او اس وقت بزارید...