[سوالات خود را در مورد روش های اجرا در این تاپیک مطرح کنید] ► پرسش و پاسخ

mymail_1368

عضو جدید
[آزمایش تست ضربه] ► پرسش و پاسخ

[آزمایش تست ضربه] ► پرسش و پاسخ

سلام به همه.
در مورد تست ضربه درس مقاومت مصالح پروژه ای میخواستم.
کسی هست که منو راهنمایی کنه؟:(
ممنون میشم.:sweatdrop:

HAMDER

عضو جدید
پرسش:بررسی روشهای تجربی و تئوریک محاسبه ضریب اصطکاک سطوح

پرسش:بررسی روشهای تجربی و تئوریک محاسبه ضریب اصطکاک سطوح

با سلام دوستان در رابطه با بررسی روشهای تجربی و تئوریک محاسبه ضریب اصطکاک سطوح اگر کسی مطلب یا سایتی معرفی کنه ممنون می شم

mst_ab

عضو جدید
یک روش متداول استفاده از سطح شیب دار هست که فکر می کنم در آزمایشگاه فیزیک بررسی شده. دوست داشته باشید توضیح میدم. کلیت بر اساس تغییر زاویه ی سطح شیب دار هست و زاویه ای که جسم روی سطح شیب دار در آستانه ی حرکت قرار میگیره رو تانژانت می گیرن میشه سطح ضریب اصطکاک ایستایی در آستانه حرکت! (برای جنس سطح شیب دار و جسم روش)، مثلاً چوب با آهن. به همین راحتی!

اگر ضریب اصطکاک جنبشی رو خواستن، به طور چشمی بررسی می کنن که جسم با سرعت ثابت به طرف پایین سطح شیب دار بیاد( مهم این هست که سرعتش ثابت باشه یعنی بدون شتاب حرکت کنه) اون وقت تانژانت زاویه ای که سطح شیب دار با افق میسازه میشه ضریب اصطکاک جنبشی.
یک روش دیگه هم هست که کارش بر اساس اضافه کردن وزن روی جسم هست (در واقع اضافه کردن نیروی عمودی تکیه گاه) که نیاز به توضیح داره.
می تونید از سایت زیر رو هم بررسی بفرمائید:
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/...ه+گیری+ضریب+اصطکاک&SSOReturnPage=Check&Rand=0

این سایت هم اطلاعات بهتری داره:
http://www.engin.brown.edu/courses/en3/Notes/Statics/friction/friction.htm

و همچنین این سایت:
http://blog.cencophysics.com/2010/02/coefficient-of-friction/

mm.salemi

عضو جدید
تست ضربه

تست ضربه

سلام دوست عزیز. فایل آزمایش تست ضربه رو واست آپلود کردم. امیدوارم به کارت بیاد.:)

نظر فراموش نشه دوست من.

پیوست ها

• Impact Test.pdf
    338.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Impact Test2.rar
    3 مگایابت · بازدیدها: 0

mm.salemi

عضو جدید
دوست عزیز هر درخواست دیگه ای داشتی در خدمتم.

پیوست ها

• Test.doc
    26.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mohandes emad

عضو جدید
باسلام و تبریک سال نو :

1- نمای سیمان تگری بهتر است یا نما سنگی؟ ( از نظرقیمت - ماندگاری - اجرا )

2- در مورد احداث آسانسور در ساختمانهای چهار طبقه، آیا اینکار اجباریست یا قابل صرف نظر کردن می باشد؟

3- اینکه دستشویی و حمام یکی باشد یا مستقل چگونه تعیین میگردد؟

باتشکر
1 man chan sali hast ba masalehi be name namaye geranolit kar mikunam ke ham az nazare gheymat monasebe ha maayebe siman tagargii ro nadare va ham zibayii mesle sange geranit hast albate az dor
2 agar eshtebah nakared basham az sale 88 asansor ejbariye
3 bastegi be salighe memar va metrazhe zir bana dare

valentino

عضو جدید
[پروسه کامل ساخت ساختمان] ► پرسش و پاسخ

[پروسه کامل ساخت ساختمان] ► پرسش و پاسخ

سلام دوستان
من برای یک بخشی از سمینارم نیاز به مراحل کامل ساخت یک ساختمان از ابتدا (فونداسیون و خاکبرداری) تا انتها (نما و تو کاری) دارم
اگر کسی مطلبی در این باره داره برام ایمیل کنه
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرسش:مقاومت خاک

پرسش:مقاومت خاک

سلام به همه
یه سوال:
جهت یه زمین معمولی با کاربری مسکونی ،مقاومت خاک رو چند باید در نظر بگیریم که محاسباتمون از اصول مهندسی پیروی کنه؟

در ضمن نمیخوایم از ازمایشگاه استفاده کنیم.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام به همه
یه سوال:
جهت یه زمین معمولی با کاربری مسکونی ،مقاومت خاک رو چند باید در نظر بگیریم که محاسباتمون از اصول مهندسی پیروی کنه؟

در ضمن نمیخوایم از ازمایشگاه استفاده کنیم.

سلام
دوست عزيز ، مقاومت خاك از روي گزارش ژئوتكنيك بدست مياد ، و اينكه بخواييم اين مقدار رو بدون ازمايشگاه مكانيك خاك تعيين كرد ، معمولا بسته به هر منطقه متفاوت هست ممكن در منطقه اي 1.5 و در منطقه اي ديگر 1.8 ميشه !!ولي اگر ساختمان مسكوني از 4 طبقه و ارتفاع 12 متر تجاوز نكنه ، ميتونيد از مشخصات خاك سازه هاي مجاور استفاده كنيد !!و نميشه عدد خاصي رو تعيين كرد !!
در ضمن براي وارد كردن ، مقاومت خاك در نرم افزار طراحي پي ، مقاومت خاك رو در ضريب 1.2 ضرب ميكنيم .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزيز ، مقاومت خاك از روي گزارش ژئوتكنيك بدست مياد ، و اينكه بخواييم اين مقدار رو بدون ازمايشگاه مكانيك خاك تعيين كرد ، معمولا بسته به هر منطقه متفاوت هست ممكن در منطقه اي 1.5 و در منطقه اي ديگر 1.8 ميشه !!ولي اگر ساختمان مسكوني از 4 طبقه و ارتفاع 12 متر تجاوز نكنه ، ميتونيد از مشخصات خاك سازه هاي مجاور استفاده كنيد !!و نميشه عدد خاصي رو تعيين كرد !!
در ضمن براي وارد كردن ، مقاومت خاك در نرم افزار طراحي پي ، مقاومت خاك رو در ضريب 1.2 ضرب ميكنيم .
مرسی از پاسختون
اما یه زمین معمولی توجیه اقتصادی نداره که بخواییم به ازمایشگاه رجوع کنیم...
اگه در مجاورت این زمین ،سازه ای نباشه که بخواییم از مشخصات خاکش استفاده کنیم انگاه چاره چیست؟؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
مرسی از پاسختون
اگه در مجاورت این زمین ،سازه ای نباشه که بخواییم از مشخصات خاکش استفاده کنیم انگاه چاره چیست؟؟

دوست عزيز ، تا اونجاييكه من اطلاع دارم ، نظام مهندسي ، ديگه هيچ نقشه و محاسبات ساختماني رو بدون گزارش ژئوتكنيك تائيد نميكنه ، هرچند اين زمين معمولي باشه !! مگر اينكه شما بخواي ، بدون مجوز و غير مجاز اقدام به ساخت كني كه اون موقع موضوع فرق ميكنه !!

گفتم ، بسته به هر منطقه متفاوت هست !! مثلا در يك منطقه از تبريز ، مقاومت خاك 1.5 هست ، درمنطقه اي ديگه 2.1 !!اين بسته به نوع زمين و خاك اون منطقه داره و نميشه عددي رو گفت .

1taa

عضو جدید
؟

؟

میشه در مورد پی نواری،گسترده،متمرکز و اجرای فونداسیون و نصب میله گرد عکس های نمونه ساختمانی بذارید اگر مشکلی هم داشت ذکر کنید؟

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از پاسختون

سلام
همکار محترممون خیلی خوب و جامع توضیح دادند
فقط یه مساله، اونم اینکه ما معمولا تو کار ساختمان با کلمه توجیه اقتصادی زیاد سروکار پیدا می کنیم، اما این رو نباید فراموش کنیم بحث توجیه اقتصادی فقط یک جا نباید مطرح بشه، اونم جاییه که بحث پایداری و استحکام سازه مطرح باشه
اگر بخاطر یک اشتباه کوچیک ناشی از اطلاعات اولیه غلط طراحی ما پاسخگوی نیازمون نباشه و این مساله رو بعد از اجرا و اتمام سازه متوجه بشیم چه خواهیم کرد؟
اگر ساختمان دچار نشست های مخربی بشه بخاطر ضعف در فونداسیون، تکلیف چه خواهد بود؟
اگر یک تکه از دیوار فرو بریزه و خدای ناکرده برای کودکی که تو خونه مشغول بازیه اتفاقی بیافته هر نوع توجیه اقتصادی ای توجیح خودش رو از دست می ده.
الان نظام مهندسی خیلی خوب داره کار می کنه و جلوی بعضی خلاف هایی رو که سر سری از روش رد می شدن رو گرفته

reza2011

عضو جدید
چرا در تهیه ی قالب های بتنی برای ازمایش های 7 و 28 روزه هر چی ارتفاع قالب بیشتر باشه مقاومت نمونه کمتر میشه؟ممنون میشم جواب بدین;)

دوست عزيز پاسخ سئوال شما كاملا واضح است :

با افزايش ارتفاع نمونه , لاغري المان افزايش پيدا كرده و با افزايش لاغري , نيروي مقاوم در برابر فشار كاهش خواهد يافت .

آخرین ویرایش:

ASV

عضو جدید
مقاومت

مقاومت

مهندیسن خوب جواب دادن ولی چون شما میخواهید بدون آزمایش پی رو طراحی کنید کمی دست بالا بگیرید.

آخرین ویرایش:

zahra.civil

عضو جدید
کمک

کمک

سلام به همه...

میتونید راهنماییم کنید چطوری میتونم درزمینه اجرا تجربه کسب کنم؟فیلم,عکس یا کتاب خوبی هست؟

یااینکه تنهاراه کارکردن در قسمت اجرایی است؟:(

متشکرم

reza2011

عضو جدید
سلام به همه...

میتونید راهنماییم کنید چطوری میتونم درزمینه اجرا تجربه کسب کنم؟فیلم,عکس یا کتاب خوبی هست؟

متشکرم

زهرا جان كتاب ديتيل هاي ساختماني از مهندس سياوش كباري بسيار كتاب خوبي هست . همچنين ايشون كتاب روش هاي اجرا هم دارن ... من فكر ميكنم بهتره قبل از هر مرحله از كار اجرايي تئوري قضيه رو مسلط باشي . اين خيلي ميتونه كمكت كنه .

ضمنا نشريه شماره 55 سازمان برنامه مرجع بسيار بسيار خوبي براي كليه كارهاي اجرايي به حساب مياد .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه...

متشکرم

از جلوی هر کارگاهی که رد میشدی فقط چند دقیقه نگاهش کن ...

narjes doostkam

عضو جدید
واقا هم همین طوره مهندسای امروزی کاهل شدن و ذره ای از وجدان کاریشون جریحه دار شده و زخم برداشتن.
خدایی نکرده با یه زلزله یا حتی پس لرزه همه چیز لو میره و علاوه بر خودمون که رسما محرم کار خودمون بودیم نامحرم های ناشناس هم به پوچ بودن ادعاهای کارای ما پی میبرن.و یک داستان اسف ناک جدید پیش میاد.حالا کی میخواد جواب گو باشه خدا میدونه................
حالا یه سوال جدید
واسه جلوگیری از نشست منزل همسایه(جسارتا جدیدا از مد افتاده و عواقبش زیاد شده)چه کارایی میشه انجام داد؟هز چه مهارهیی میشه استفاده کرد؟

مجتبی اس

عضو جدید
واقا هم همین طوره مهندسای امروزی کاهل شدن و ذره ای از وجدان کاریشون جریحه دار شده و زخم برداشتن.
خدایی نکرده با یه زلزله یا حتی پس لرزه همه چیز لو میره و علاوه بر خودمون که رسما محرم کار خودمون بودیم نامحرم های ناشناس هم به پوچ بودن ادعاهای کارای ما پی میبرن.و یک داستان اسف ناک جدید پیش میاد.حالا کی میخواد جواب گو باشه خدا میدونه................
حالا یه سوال جدید
واسه جلوگیری از نشست منزل همسایه(جسارتا جدیدا از مد افتاده و عواقبش زیاد شده)چه کارایی میشه انجام داد؟هز چه مهارهیی میشه استفاده کرد؟
الان روشهای زیادی اومده قبلا از سازه نگهبان بیشتر استفاده میکردن ولی الان در جاهایی که گودبرداری عمق زیادی داره از نیلینگ و tie backhsjthni ld;kkn روش های دیگه ای هم هست

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
[تاسیسات گرمایشی و سرمایشی] ► پرسش و پاسخ

[تاسیسات گرمایشی و سرمایشی] ► پرسش و پاسخ

سلام به همه
بهترین و بدترین نوع تاسیسات گرمایشی و سرمایشی برای یه ساختمون مسکونی چه چیزایی هستند؟
از لحاظ بازدهی، هزینه(اولیه-نگهداری) و اجرا و ...
دوستان لطفا از دلایل منطقی برای جوابهاتون استفاده کنید و اگه تجربه نوع خاصی رو داشتید بیان نمایید.
ممنونم

Civil.Hadi

عضو جدید
دوستان لطفا با گذاشتن فیلم یا عکس از روش های پیشنهادی خودتون دفاع کنید .
در ضمن از دوستا و مهندسان عزیز میخوام رو کلیت یک موضوع زوم نشن و موضوع رو باز کنن

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بستگي به شرايط اب و هوايي منطقه دارد من چون در منطقه كويري زندگي ميكنم بيشتر از كولر ابي و رادياتور وپكيج استفاده ميكنند هم مقرون به صرفه هست و هم نگهداري كم هزينه اي دارد ولي به نظر من اير واشر با كويل گرمايي كه به يك پكيج يا موتور خانه وصل شود هواي مطبوع و بهتري دارد ازنظر هزينه اجرايي هم خيلي بيشتر نميشود ولي از اين سيستم نميشود در منطقه گرم و مرطوب استفاده كرد

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
توی مناطق شرجی هم کولر گازی بهترین گزینه هستش ، برای برج ها و ... هم که مهندس تاسیسات باید نظر بده ، برای شوفاژ و آب گرم موتورخانه خیلی بهتر از پکیج هستش .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
بستگي به شرايط اب و هوايي منطقه دارد من چون در منطقه كويري زندگي ميكنم بيشتر از كولر ابي و رادياتور وپكيج استفاده ميكنند هم مقرون به صرفه هست و هم نگهداري كم هزينه اي دارد ولي به نظر من اير واشر با كويل گرمايي كه به يك پكيج يا موتور خانه وصل شود هواي مطبوع و بهتري دارد ازنظر هزينه اجرايي هم خيلي بيشتر نميشود ولي از اين سيستم نميشود در منطقه گرم و مرطوب استفاده كرد

توی مناطق شرجی هم کولر گازی بهترین گزینه هستش ، برای برج ها و ... هم که مهندس تاسیسات باید نظر بده ، برای شوفاژ و آب گرم موتورخانه خیلی بهتر از پکیج هستش .
دوستان در مورد هزینه و اجرا هم بفرمایید

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شرمنده الان توی این وضعیت هیچ قیمتی نمیشه داد /// رادیاتور ؛ ایران رادیاتور 1 ماه پیش مثلاً 100 تومن بوده ، این هفته میگه زیر 160 اصلا نمیفروشیم !!!!