سوالاتی از ترمودینامیک 1

ALIREZA_2010

عضو جدید
سلام. من دوتا سوال جدید دارم. جواب هر دوتاشونو هم دارم ولی نمی فهمم جواب رو.

سوال اول)) آب مایع اشباع در دمای ثایت 60 درجه سانتیگراد تحت چه فشاری 1 درصد کاهش می یابد؟
جواب) اول از روی جدول ب-1-1 ، خواص ترمودینامیکی آب، آب اشباع حجم مخصوص رو در دمای 60 درجه سانتیگراد بدست میاریم که حجم مخصوص کل برابر حجم مخصوص مایع اشباع است : 0.001017
در مرحله دوم گفته 1 درصد حجم مایع اشباع کاهش می یابد، یعنی 99 درصد مایع اشباع داریم که 0.99 رو در حجمی که در مرحله 1 بدست اومد ضرب می کنیم و حجم مخصوص رو در این حالت می یابیم : 0.0010068
حالا اینجاش رو متوجه نمی شم که گفته فشار بین 20 و 30 مگاپاسکال هست و p= 23.8 MP . چطوری این محدوده رو بدست اوورد؟ و چطوری این فشار رو پیدا کرد؟ و چرا این محدوده فشار یعنی بین 20 و 30 رو در نظر گرفته؟

این از سوال اول. سوال دوم رو هم بعدا می پرسم.
ممنون میشم منو توی این ماجرا روشن کنید و توضیح بدید بهم.

tj88

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. من دوتا سوال جدید دارم. جواب هر دوتاشونو هم دارم ولی نمی فهمم جواب رو.

سوال اول)) آب مایع اشباع در دمای ثایت 60 درجه سانتیگراد تحت چه فشاری 1 درصد کاهش می یابد؟
جواب) اول از روی جدول ب-1-1 ، خواص ترمودینامیکی آب، آب اشباع حجم مخصوص رو در دمای 60 درجه سانتیگراد بدست میاریم که حجم مخصوص کل برابر حجم مخصوص مایع اشباع است : 0.001017
در مرحله دوم گفته 1 درصد حجم مایع اشباع کاهش می یابد، یعنی 99 درصد مایع اشباع داریم که 0.99 رو در حجمی که در مرحله 1 بدست اومد ضرب می کنیم و حجم مخصوص رو در این حالت می یابیم : 0.0010068
حالا اینجاش رو متوجه نمی شم که گفته فشار بین 20 و 30 مگاپاسکال هست و p= 23.8 MP . چطوری این محدوده رو بدست اوورد؟ و چطوری این فشار رو پیدا کرد؟ و چرا این محدوده فشار یعنی بین 20 و 30 رو در نظر گرفته؟

این از سوال اول. سوال دوم رو هم بعدا می پرسم.
ممنون میشم منو توی این ماجرا روشن کنید و توضیح بدید بهم.
سلام
جواب رو برات اسکن کردم

http://ifile.it/9kn7twy/1.jpg

http://ifile.it/b5xa36l/2.jpg

ALIREZA_2010

عضو جدید
سلام. ممنون میشم یکی جواب این سوال رو هرچه زودتر بده. آخه برای فردا لازمش دارم.

یک مخزن صلب که حاوی 0.4 متر مکعب هوا در 400 کیلوپاسکال و 30 درجه سانتیگراد می باشد بوسیله یک شیر به سیلندر پیستون، که پیستون در ته سیلندر قرار دارد متصل است. جرم پیستون به حدی است که فشاری معادل 200 کیلو پاسکال لازم است تا پیستون را بالا ببرد. اکنون شیر را باز می کنیم و هوا به درون سیلندر جریان می یابد تا اینکه فشار درون مخزن به 200 کیلوپاسکال می رسد. طی این فرآیند تبادل گرما با محیط صورت می گیرد به طوری که هوا همواره در 30 درجه سانتیگراد باقی می ماند. انتقال حرارت را برای این فرآیند محاسبه کنید؟

بالا