رنگرزی دستگاهی الیاف پشم با روناس

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
شرايط رنگرزي دستگاهي الياف پشم با روناس توسط محققان پژوهشكده صنایع رنگ امكان پذير شد. بر طلبق گفته ی كمال‌الدين قرنجيك: براي رنگرزي الياف پشمي بوسيله روناس از روش هاس سنتي استفاده مي‌شد كه در اين روش ماندگاري رنگ بر روي الياف كم بود. اما با افزودن برخي دندانه‌ها مانند دي كرومات پتاسيم، سولفات آهن و سولفات مضاعف آلومينيوم و پتاسيم به پودر روناس ماندگاري رنگ بر روي الياف بسيار زياد شد. روناس نوعي گياه است با خاصيت رنگ دهي قرمز كه در ريشه آن وجود دارد و براي رنگرزي الياف از آن استفاده مي‌شود. بوته روناس از طول عمر مختلفي از يك تا سه سال برخوردار است كه ريشه‌هاي سه ساله رنگدهي بهتري دارند. وي كه خود مجري اين طرح است گفت: در روش سنتي پودر روناس خالص و بدون هيچ‌گونه افزودني به خم رنگرزي اضافه مي‌شد كه دراين صورت رنگ از ثبات كافي برخوردار نبود امابا انجام تحقيقات صورت گرفته واضافه كردن برخي دندانه‌ها به پودر، رنگ از ثبات بالايي برخوردار شد. به گفته وي دماي آبي كه پودر رنگ در آن ريخته مي‌شود در ميزان رنگ دهي و ماندگاري بر روي الياف بسيار اهميت دارد. وي اظهار داشت:با تحقيقات صورت گرفته مشخص شد كه هرچه ميزان دماي آب بالاتر باشد ميزان رنگدهي و ماندگاري آن نيز بيشتر است
 

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
رنگزی الیاف با پوست گردو نیز دستگاهی شد

رنگزی الیاف با پوست گردو نیز دستگاهی شد

مسوول مركز رشد پژوهشكده صنايع رنگ گفت: رنگرزي الياف پشمي و پلي‌استر با پوست گردو دستگاهي شد.

كمال‌الدين قرنجيك روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا با بيان اينكه پوست گردو از ديرباز براي رنگرزي الياف مورد استفاده قرار مي‌گرفت افزود: در روش دستگاهي پراكندگي رنگ نسبت به روش سنتي از يكنواختي بيشتري برخوردار است.

وي با اشاره به‌اينكه الياف در گذشته با پوست گردو به صورت سنتي رنگرزي مي‌شدند اظهار داشت: برهم زدن كلاف‌هاي الياف بسيار دشوار و نا يكنواختي در اين روش بسيار زياد بود.

وي كه خود مجري اين طرح بود با بيان اينكه استفاده از پوست گردو به صورت سنتي در دستگاهها امكان پذير نبود گفت: استفاده مستقيم از پوست موجب خراب شدن دستگاه مي‌شود.

قرنجيك افزود: بنابراين پوست گردو به دو صورت پودري و قرار گرفتن در داخل كيسه براي رنگرزي با دستگاه مورد استفاده قرار گرفت.

وي مقدار جذب رنگ، خواص ثباتي از لحاظ شستشو، نوري و سايشي ، گرفتن تصاوير ميكروسكوپي از پراكندگي رنگ در الياف از هر دو روش و استحكام الياف را عوامل مورد مقايسه در اين دو روش عنوان كرد.

مسوول مركز رشد پژوهشكده صنايع رنگ گفت: بنابراين در روش دستگاهي قابليت تكرار بيشتر و يكنواختي پراكندگي رنگ بسيار زياد است زيرا در روش سنتي ماده رنگي ثابت و الياف با دست چرخانده مي‌شود، اما در روش دستگاهي محلول در حال گردش و الياف ثابت است
 

Similar threads

بالا