رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی حالت پرخیز، باد تو قسمت پایین به داخل نیرو وارد میکنه ، و چون داخل فشار هوا داریم یا همون فشار تکیه گاهی ، این فشاره میخواد اون نیروی رو به داخل باد رو خنثی کنه واسه همین ممکنه تغییر شکل های ناگهانی داشته باشه، مثل یه شکل تو کتاب درک رفتار سازه ها، که سازه هواییه با خیز زیاد، تو قسمت بالای جایی که نیروی باد وارد شده به سازه ، از حالت عادیش خارج کرده که باعث میشه سقف بریزه.
این چیزیه که یادمه البته : ))))))))

کم خیز بهتره ! اگه خیزش زیاد باشه اون قسمتی که فشار هوا داریم، میره سمت داخل فضا و باعث فروریختن داخلی میشه.
کم خیز باشه درسته که مکش داره زو به بالا ولی قابل حله با اتصال درست در تکیه گاه ها

تا جایی که ذهنم یاری میکنه کم خیز بهتره چون پر خیز تغییر شکلش زیاده....تو کتاب شکلش هست با توضیحش اما خب یه سال پیش خوندم صفحه کتاب یادم نیست
دوستان پر خیز بهتره، البته حرف شما کاملا درسته. ینی وقتی باد به یه سازه هوای فشرده برخورد میکنه، مثه هر سازه دیگه ای نمای مقابل بار باد تحت فشار قرار میگیره و پشت بام سازه و نمای پشتی تحت مکش قرار میگیره، در این حالت سازه هوای فشرده، سمت رو به روی بادش تحت فشار حالت تو رفتگی پیدا میکنه، ولی این مشکل به راحتی با متعادل کردن فشار داخلی برطرف میشه
پ.ن: این مشکل تو سازه هوای فشرده پرخیز نه تنها تو خود سازه قابل حله بلکه با ایجاد هر نوع باد شکن طبیعی و مصنوعی هم به راحتی حل میشه، چون فقط تو یه جهت مشکل داریم ولی اگه سازه هوای فشرده کم خیز باشه، اگه یهویی باد کل سازه رو از زمین کندن کند! (ببخشید اینجوری نوشتم، صورت صحیح فعل اصلیش و نتونستم بنویسم!:sweatdrop:) اون وقت تکلیف چیه؟! تو سازه هوای فشرده کم خیز مشکل کل سازه رو در بر میگیره. حالا به فرض تو قسمت تکیه گاه ها مهارش کنیم، خب اون مهار کردنه کلی خرج داره!

آخرین ویرایش:

ELnur

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان پر خیز بهتره، البته حرف شما کاملا درسته. ینی وقتی باد به یه سازه هوای فشرده برخورد میکنه، مثه هر سازه دیگه ای نمای مقابل بار باد تحت فشار قرار میگیره و پشت بام سازه و نمای پشتی تحت مکش قرار میگیره، در این حالت سازه هوای فشرده، سمت رو به روی بادش تحت فشار حالت تو رفتگی پیدا میکنه، ولی این مشکل به راحتی با متعادل کردن فشار داخلی برطرف میشه
پ.ن: این مشکل تو سازه هوای فشرده پرخیز نه تنها تو خود سازه قابل حله بلکه با ایجاد هر نوع باد شکن طبیعی و مصنوعی هم به راحتی حل میشه، چون فقط تو یه جهت مشکل داریم ولی اگه سازه هوای فشرده کم خیز باشه، اگه یهویی باد کل سازه رو از زمین کندن کند! (ببخشید اینجوری نوشتم، صورت صحیح فعل اصلیش و نتونستم بنویسم!:sweatdrop:) اون وقت تکلیف چیه؟! تو سازه هوای فشرده کم خیز مشکل کل سازه رو در بر میگیره. حالا به فرض تو قسمت تکیه گاه ها مهارش کنیم، خب اون مهار کردنه کلی خرج داره!

ذهنم الان یاری کرد:Dحق با شماست پر خیز بهتره وقتی باد از یه جهت میاد و یه قسمت حجم میره داخل فشار داخلی اونو در جهت مخالف به حالت نرمال درش میاره...

Sepide.arch87

عضو جدید
کاربر ممتاز
بین علما اختلاف افتاد که...آخر پر خیز بهتره یا کم خیز؟! :D
به نظر منم پر خیز بیشتر میتونه در مقابل باد مقاومت کنه اما به شرطی که فشار هوای داخل کافی باشه,اگه اختلاف فشار هوای داخل و خارج کم باشه تغییر شکل سازه زیاد میشه...

atp2

عضو جدید
یعنی شما میگین کم خیز بهتره?

اره به نظرم کم خیز بهتره ، البته فقط تو این مورد دیگه ،وگرنه رانش و اینا که یادمه پرخیز بهتر بود ، کلا هر دوتاشون رو داشت فک کنم مشکلاتشون رو میگفت اون قسمت از کتاب تاجایی که یادمه
اخه تو کم خیز هم میشه بادشکن و اینا رو به کار برد ، و اینکه ما تا یه حدی فک کنم بتونیم داخل فشار هوا رو زیاد کنیم که در برابر باد بخواد مقاومت نشون بده، البته من درمورد اون سرعت گرفتن باد روی کم خیزم بگم که میشه با یه حلقه قوی جلوی کنده شدن و با مسلح کردن جلوی پاره شدن رو گرفت ، فک کنم البته ،
ابنجاست که میگن بین علما اختلاف افتاد ، البته منکه اطلعات زیادی ندارم در این زمینه، منابع کمی خوندم در مقایسه با بچه های تکنولوژی، اونا واردترن ، در همین حده سطح تحلیلاتم : ))))))))

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه یکی از دوستان بتونه با ذکر منبع بگه کم خیز بهتره یا پرخیز ممنون میشم

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره به نظرم کم خیز بهتره ، البته فقط تو این مورد دیگه ،وگرنه رانش و اینا که یادمه پرخیز بهتر بود ، کلا هر دوتاشون رو داشت فک کنم مشکلاتشون رو میگفت اون قسمت از کتاب تاجایی که یادمه
اخه تو کم خیز هم میشه بادشکن و اینا رو به کار برد ، و اینکه ما تا یه حدی فک کنم بتونیم داخل فشار هوا رو زیاد کنیم که در برابر باد بخواد مقاومت نشون بده، البته من درمورد اون سرعت گرفتن باد روی کم خیزم بگم که میشه با یه حلقه قوی جلوی کنده شدن و با مسلح کردن جلوی پاره شدن رو گرفت ، فک کنم البته ،
ابنجاست که میگن بین علما اختلاف افتاد ، البته منکه اطلعات زیادی ندارم در این زمینه، منابع کمی خوندم در مقایسه با بچه های تکنولوژی، اونا واردترن ، در همین حده سطح تحلیلاتم : ))))))))
علما؟!:biggrin:......باد شکن جلو سازه هوای فشرده کم خیز به درد نمی خوره چون اگه باد روی سازه برسه در هر صورت کار تمومه، ولی تو پرخیز اگه باد از باد شکن رد بشه و روی سازه برسه مشکلی پیش نمیاد چون حالت آئرودینامیکی در کار نیست
.....ولی با مهار کردن موافقم:). در کل وقتی می خوایم یه سازه طراحی کنیم فقط یه عنصر مخرب رو در نظر نمیگیریم که، یه مجموعه رو در نظر میگیریم. برا همین باز هم به نظر من پر خیز بهتره....

آخرین ویرایش:

atp2

عضو جدید
یه چیز دیگه هم اینه که کلا کشش روی سطح این سازه وقتی دهانه بزرگ میشه زیاد میشه و هرچه خیز بیشتر بشه کمتر میشه ولی مهم ترین موضوع هزینه و اقتصاده اینجا چونکه با افزایش خیز تو دهانه بزرگ هزینه میره بالا
پس : دهانه بزرگ شه ، کشش زیاد میشه میاد دهانه رو با یه سری کابل نقسیم میکنن به دهانه های کوچکتر و اینطوری کشش رو کم میکنن و با خیز اقتصادی ، میسازن ، و رانش رو هم با حلقه های فشاری فک کنم کنترل میکنن ، و اینکه فک کنم اکثر این سازه هام دهانه های بزرگ رو میپوشونن مثل ورزشگاه یا نمایشگاههای بزرگ پس هزینه مهمه ،
در مورد بادشکن هم کلا من اطلاعاتی چون ندارم نمیتونم اظهار نظر کنم چون یادم نیست چیزی نخوندم ، اونیم که گفتم منظورم این بود که میشه یه کاری کرد که تاثیر باد رو روی سازه کم کرد : ))))))

سحرس

عضو جدید
سلام بچه ها
راجع به فرق پایه با شمع نوشته که شمع کوبیده میشه اما برا اجرای پایه باید زمین حفاری بشه بعد تو عکسی که زیر نویسش نوشته انواع پایه بالاش هر کدوم از پایه هارو نوشته مثلا شمع صندوقه ای یا زنگوله ای یا با مصالح بنایی بالاخره اینا شمع ان یا پایه و فرقشون چیه تو کتاب سیستم های ساختمانی صفحه 110 البته تو کتاب بتن هم باید باشه من نخوندم...

nasrin_arch

عضو جدید
سلام بچه ها
راجع به فرق پایه با شمع نوشته که شمع کوبیده میشه اما برا اجرای پایه باید زمین حفاری بشه بعد تو عکسی که زیر نویسش نوشته انواع پایه بالاش هر کدوم از پایه هارو نوشته مثلا شمع صندوقه ای یا زنگوله ای یا با مصالح بنایی بالاخره اینا شمع ان یا پایه و فرقشون چیه تو کتاب سیستم های ساختمانی صفحه 110 البته تو کتاب بتن هم باید باشه من نخوندم...

سحر جان سلام
از جزوه سال قبلم برات مینویسم :البته مطالبش نسبتا زیادن ولی روی صفحاتش نوشتم مطالعه آزاد
زمانی که خاک زیر بنا مقاومت باربری کمتری داشته باشه بار بنا باید به لایه های سخت اعماق پایینتر جریان داشته باشه
برای این کار از فونداسیون های عمیق استفاده میکنن
انواع فونداسیون های عمیق :
1) سیستم های لاغر : متداولترینشون همون شمع ها هستن که اغلب داخل خاک کوبیده میشن و مثل ستون های معمول هستن
2) سیستم هایی که لاغریشون به خاطر وظیفه بزرگتری که دارن کنترل شده و قطور تر هستن : اسمشون میشه پایه / پایه عمیق / یا کیسون . برای اجراشون حتما باید خاکبرداری انجام بگیره چون با کوبیدن نمیشه این سازه های بزرگ رو اجرا کرد
3) فونداسیون های عمیق تثبیت شده توسط عناصری ستونی هست

مبحث 7 مقررات ملی : نسبت عرض به ارتفاع پی کمتر از یک ششم باشه و عمق ان از 3 متر بیشتر باشه میشه پی عمیق
شمع انگلیسیش میشه : Pile
پایه یا کیسون ها : Pier

البته یه مطلبم اضافه کنم که : خود پایه ها هم چند نوع هستن . پایه های عمیق که مثل همون شمع ها هستن با قطر بزرگتر و مسلح شدگیشون حساب شده تر .
کیسون ها : فونداسیون های صندوقه ای شناور که میتونن باز باشن یا میتونن بادی باشن برای اجرا زیر اب

آخرین ویرایش:

honeybee1370

کاربر بیش فعال
بچه ها جزوه ی استاد خرسند رو ببینین... انگار نوشته که باد در سازه ی کم خیز زیاد خطرناک نیست چون با سنگین کردن مشکل برطرف میشه، ببینید من اشتباه متوجه شدم عایا؟:confused:

honeybee1370

کاربر بیش فعال
غرفه ی ایالات متحده در اکسپوی ژاپن هم برای مقاومت دربرابر نیروی باد (توی مقطع 125 mph) کم خیز طراحی شده و وزن حلقه ی بتنی جلوی کنده شدنشو میگیره

• Like
واکنش ها: atp2

nasrin_arch

عضو جدید
بچه ها جزوه ی استاد خرسند رو ببینین... انگار نوشته که باد در سازه ی کم خیز زیاد خطرناک نیست چون با سنگین کردن مشکل برطرف میشه، ببینید من اشتباه متوجه شدم عایا؟:confused:

دوست عزیز چطور میشه باد در خیز کم خطرناک نباشه ؟
دامنه آئرودینامیکی که باد برای یک سقف معمولی ( بدون خیز ) ایجاد میکنه بسیار بسیار خطرناک تر از حالت های دیگست
برای حالت های با خیز بلند با افزایش فشار فضای داخل میتونیم در برابر فشار مثبت باد مقابله بکنیم ولی برای حالت های با خیز کم نه تنها بابد جنس پارچتونو با دوام بالا انتخاب کنید بلکه باید مسلح سازی کابل هاتونو به صورت بهینه ( الماس گونه ) انجام بدید تا کل سقفتونو تحت مکش به بالا نکشه . از طرفی واسه سازه هوای فشرده با خیز کم رانش رو به داخل هم بسیار شدیدتره . از این جهت هم این سازه باید مسلح سازی بشه

honeybee1370

کاربر بیش فعال
درسته باد خطرناکه و مهم ترین باریه که به سازه های هوانشین وارد میشه ولی طبق جزوه ی آقای خرسند و آقای طباطبایی من اینطوری برداشت کردم که در سازه هوانشین با خیز زیاد، فشار + باد بسیار زیاده و از طرفی روی(بالای) سازه مکش داریم برای همین تغییر شکل شدید و نامتقارن ایجاد میشه که خطرناکتر از حالتیه که خیز کم باشه و فقط مکش زیاد داشته باشیم چون در حالت خیز کم تغیرر شکل یکنواخته.
شما درست میگین اقتصادی هم نیست چون با خیز کم هم مجبوریم سنگین کنیم هم کابل ببندیم ولی اینطوری دربرابر باد بهتر عمل میکنه.
در هر صورت این چیزیه که توی هر دوتا جزوه نوشته. منم کتابا رو مطالعه نکردم، در همین حد میدونم.

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو جزوه اقای سروش نیا گفته شده که پرخیز بهتره،ولی عجیبه اگه تو جزوه اقای طباطبایی و خرسند برعکسش گفته شده!!

honeybee1370

کاربر بیش فعال
تو جزوه اقای سروش نیا گفته شده که پرخیز بهتره،ولی عجیبه اگه تو جزوه اقای طباطبایی و خرسند برعکسش گفته شده!!
منم گیج شدم ! خب اگه پرخیز بهتره، چرا اون نمونه موردی هایی که در مکان های بادخیز هستند، خیزشون کمه؟!
به نظرم بهتره دوستانی که کتابا رو مطالعه کردن بیان بگن که توی کدوم کتاب نوشته... دو روزه درگیریم:w25:

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته باد خطرناکه و مهم ترین باریه که به سازه های هوانشین وارد میشه ولی طبق جزوه ی آقای خرسند و آقای طباطبایی من اینطوری برداشت کردم که در سازه هوانشین با خیز زیاد، فشار + باد بسیار زیاده و از طرفی روی(بالای) سازه مکش داریم برای همین تغییر شکل شدید و نامتقارن ایجاد میشه که خطرناکتر از حالتیه که خیز کم باشه و فقط مکش زیاد داشته باشیم چون در حالت خیز کم تغیرر شکل یکنواخته.
شما درست میگین اقتصادی هم نیست چون با خیز کم هم مجبوریم سنگین کنیم هم کابل ببندیم ولی اینطوری دربرابر باد بهتر عمل میکنه.
در هر صورت این چیزیه که توی هر دوتا جزوه نوشته. منم کتابا رو مطالعه نکردم، در همین حد میدونم.
گلم مهمترین باری که به سازه با هوای فشرده وارد میشه برفه!...

nasrin_arch

عضو جدید
منم گیج شدم ! خب اگه پرخیز بهتره، چرا اون نمونه موردی هایی که در مکان های بادخیز هستند، خیزشون کمه؟!
به نظرم بهتره دوستانی که کتابا رو مطالعه کردن بیان بگن که توی کدوم کتاب نوشته... دو روزه درگیریم:w25:

دوست خوبم دوباره سلام
نمونه موردی ها اکثرا خیزشون کمه . درست . ولی کاربری این نمونه موردی ها اقتضا میکنه کم خیز و زیبا باشن . از طرفی توی سیر تکاملیشون بعدها گایگر برای رفع این مشکلات اورد گنبد کابلی رو جایگزین گنبدهای هوای فشرده خیز کم کرد . سازه های پارچه ای کششی رو خوب بخونید . مکش رو به بالا بسیار بحرانی تر از فشار رو به جلو هست . توی کتاب طراحی ساختمانهای بلند هم بهش اشاره کرده

atp2

عضو جدید
منم گیج شدم ! خب اگه پرخیز بهتره، چرا اون نمونه موردی هایی که در مکان های بادخیز هستند، خیزشون کمه؟! به نظرم بهتره دوستانی که کتابا رو مطالعه کردن بیان بگن که توی کدوم کتاب نوشته... دو روزه درگیریم:w25:
سلااااممن اینایی که گفتم از تو کتاب درک رفتار سازه ها گفتم ، جزوه نخوندم اصلا هنوز ،بعد من چیزی که نسرین جون میگن رو متوجه نمیشم ، کاربریشون چه ربطی به خیز کم و زیبایی داره؟ کاربریشون میگه دهانه زیاد باشه، دهانه زیاد باشه کشش سطح زیاد میشه پس باید خیر رو زیاد کنن حالا از نظر اجرای اقتصادی ، خیز زیاد اقتصادی نیست هم اجرا هم مصالح ، پس میان با کابلهای متقاطع مسلحش میکنن ، و با خیز اقتصادی میسازن و با حلقه فشاری بتنی قوی هم رانشش رو خنثی میکنن ، این طور نیست؟البته باز کتابای بیشتری خوندین بیشتر دیدین ، من تا همین حد میدونم ، اشتباست الان؟من کتاب طراحی ساختمان های بلند رو نخوندم ، ولی تو درک رفتار نوشته که بار برفم تا اونجایی که یادمه ، با گرم کردن و ویبراتور از روش برمیدارن ولی بازم مشکل داشت یعنی مشکل اصلیش بود یکی برف یکی باد .

galexy s4

عضو جدید
سلام دوستان
شکل بارگذاری نامتقارن و متقارن باربرف بر روی سقف بام های شیبدار دندانه ای به چه شکله؟

nasrin_arch

عضو جدید
سلااااممن اینایی که گفتم از تو کتاب درک رفتار سازه ها گفتم ، جزوه نخوندم اصلا هنوز ،بعد من چیزی که نسرین جون میگن رو متوجه نمیشم ، کاربریشون چه ربطی به خیز کم و زیبایی داره؟ کاربریشون میگه دهانه زیاد باشه، دهانه زیاد باشه کشش سطح زیاد میشه پس باید خیر رو زیاد کنن حالا از نظر اجرای اقتصادی ، خیز زیاد اقتصادی نیست هم اجرا هم مصالح ، پس میان با کابلهای متقاطع مسلحش میکنن ، و با خیز اقتصادی میسازن و با حلقه فشاری بتنی قوی هم رانشش رو خنثی میکنن ، این طور نیست؟البته باز کتابای بیشتری خوندین بیشتر دیدین ، من تا همین حد میدونم ، اشتباست الان؟من کتاب طراحی ساختمان های بلند رو نخوندم ، ولی تو درک رفتار نوشته که بار برفم تا اونجایی که یادمه ، با گرم کردن و ویبراتور از روش برمیدارن ولی بازم مشکل داشت یعنی مشکل اصلیش بود یکی برف یکی باد .

عزیزم تحلیلت درست بود . زیبا بودنشون به خاطر خفته بودنشونه . این حالت باعث ائرودینامیکی بودنشون میشه

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
رفع اشکال | دروس فنی ساختمان آزمون ارشد معماری

سلام جواب این تست چی میشه?

atp2

عضو جدید

دو نمیشه؟
چون در هر حالت وزن کره که ثابته .
بعد اون کره روی هر دو دیواره یه نیرو وارد میکنه که عوس العمل N داره بعد که اونو تجزیه میکنیم به x و y و چون تو راستای x فقط همین دو تا رو داریم یعنی x a و x b واسه همینم اونان که تغییر میکنن با تغییر زاویه ، چون مولفه های y باید ثابت بمونن چون جمعشون برابره با نیروی رو به پایینه وزن کره ، هرچقدرم که زاویه باز تر شه فک کنم که x ها کمتر میشن ، اگه یه خط عمود رسم کنی بر دیواره تو نقطه های مماس، میشه N بعد که تجزیش کنی میبینی که هرچی دیواره افقی تر شه، n عمودی تر میشه ، و یعنی داره تغییر میکنه و بردارش کوتاه تر میشه ، حالا چون y ها ثابتن ، پس x هست که داره کمتر میشه :) پس گزینه سه برعکسشه، یک و 4 هم که نمیشه پس میشه دو فک کنم : )

digitalarch

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم فکر میکنم دو بشه ولی تو جزوه اقای سروش نیا انگار گزینه 3 جوابه!!

• Like
واکنش ها: atp2

معماربرتر

عضو جدید
کاربر ممتاز

جواب سوال دو میشه چون هر وقت نیروی کل کم باشه مولفه افقی کاهش مولفه عمودی ثابت
برعکس اگر نیروی کل افزایش یابد در نتیجه مولفه افقی افزایش و مولفه عمودی ثابت
توی صورت سوال هم به افزایش تدریجی زاویه الفا باید توجه کنیم تا بتوونیم جوابو تشخیص بدیم
گزینه 3 نمیشه چون نوشته افزایش درصورتیکه کاهش درسته
گزینه 4 هم افزایش اشتباهه باید ثابت باشه مولفه های عمودی
گزینه 1 هم باید بجای xنوشته میشدy
یه نکته هم بگم اینکه توی صفحات متقارن با بسته کردن صفحات نیروی کل افزایش می یابد و اینکه علت ثابت بودن مولفه عمودی این است که این مولفه داره با نیروی وزن مقابله میکنه و نیروی وزن هم تغییری نمیکنه پس ثابت میمونه

آخرین ویرایش:

DDDIQ

مدیر ارشد

این سوال از سوالتی بود که پارسال اعتراض گذاشته شد ولی تاثیری نداشت ...
که تنها در جزوه استاد سروش نیا ذکر شده که خیز بلند در مناطق باد خیز هم مناسب تر هست ....

سوال 112 - سیستم های ساختمانی / آزمون هنرساخت

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=232225&d=1424069472

گزینه کلید 4 : برای مقاومت در برابر نیروی باد , خیز زیاد مناسب تر است
گزینه صحیح 2 : از وزن غشا در بارهای مرده صرف نظر میشود

منابع اعتراض
شماره 1 : کتاب درک رفتار سازه /فولر مولر - ترجمه:دکتر محمود گلابچی صفحه 169

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=232226&d=1424069680

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=232227&d=1424069806

توضیحات : در منابع ذکر شده به وضوح از مزیت آیرودینامیکی سقف های کم شیب ذکر شده و همچنین ذکر شده که در سازه های گذشته و جدید وزن پوسته در بارمرده قابل اغماض است

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان من یه سوال راجع به تاسیسات الکتریکی دارم ممنون میشم راهنماییم کنین.:gol:

میزان اشباع رنگ (میزان مات و شفاف بودن رنگ) با حرکت در راستای شعاعی به سمت بیرون دایره افزایش می یابد. خب الان با دونستن این نکته با حرکت به سمت بیرون رنگ مات خواهیم داشت یا رنگ شفاف؟!

بالا