راهنمای خرید خودرو دست دوم !

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
راهنمای خرید خودروی دست دوم

خرید اتومبیل دست دوم یکی از بزرگترین ریسک هایی است که ممکن است هر کس هر کس در زندگی مرتکب شود خریداران تازه کارمعمولا شیفته وضع ظاهری خودرو می شوند و البته مکافات این زودباوری را نیز پس خواهند داد .

در این مطلب برخی از نشانه های کلیدی که به شما در خرید اتومبیل دست دوم کمک میکند ذکر شده است:

1- به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه کنید راه تشخیص آن حرکت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد نشانگر آن است که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است اگر قسمتهایی از بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر کنید.

2-به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

3- درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به راحتی باز و بسته میشوند و کلیدها راحت در قفل ها می چرخند.

4-پارگی صندلی ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.

5- برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغها ,راهنماها , بوق .....و آب پاشها .اگر فروشنده به شما گفت با این قیمتی که می فروشد ضبط و چیزهای دیگر روی ماشین نصب شده است آنها را نیز بررسی کنید.

6- به کیلومتر شمار نگاه کنید و ببینید که کیلومتر نسب شده با ظاهر ماشین مطابقت میکند راننده معمولی در سال 12 هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکت است در سال 40 هزار کیلومتر راه می پیماید باید ظاهر اتومبیل با کیلومتر ثبت شده فرقی نکند زیرا هر کسی می تواند کیلومتر شمار را دستکاری کند .

7-موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از:روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

8- مکانهایی را که آب به بیرون ترشح میکند به دقت بررسی کنید تعویض شیلنگ آب کار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح کند باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه سنگینی در بر دارد .

9- موتور را روشن کنید و بگذارید به آرامی حرکت کند (بچرخد)دیده شده که بعضی از بنگاه داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده میریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند .

10-میله اندازه گیری روغن را بررسی کنید اگر روی آن خیابانهای مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشانه خرابی رینگ پیستون است.

11-در پوش کارتر را بر دارید به گونه ای که از رو غن پر شود وجود بخار یا دود نشانگر خرابی بزرگ است که باید موتور را تعویض کنید بعد از اینکه موتور را 5 دقیقه روشن گذاشتیداگر دود ساه از اگزوز خارج شد دلالت بر وقفه بر کاربراتور میکند اما اگر دود آبی بود نشانگر این است که کاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود .

12-باطری را بررسی کنید یعنی ابتدا چند دقیقه روشن کنید و ببینید که بعد از آن موتور به راحتی روشن میشود .
سپس فرمان را در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشد امتحان کنید و ببینید که صدایی از آن خارج نمی شود سپس ماشین باید در مسیر مستقیم به سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

13-ترمزها را امتحان کنید اگر مجبور باشید آن را تا آخر و یا ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو مایل شود و یا صدایی از آن خارج شود نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این امور خطری جدی برای راننده به وجود می آورد.

14-به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش کنید اگر هنگام پیچیدن از چرخهای جلو صدای بلندی خارج شد نشانگر وجود مشکل در سیستم کمک فنر اتومبیل است.

15-در سرعت زیاد(50کیلومتر در ساعت)دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان ها نیاز به میزان شدن و تعمیر دارند.
 

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هنگام خرید اتومبیل دست دوم به نکات زیر توجه کنید !

هنگام خرید اتومبیل دست دوم به نکات زیر توجه کنید !

من خرید یک ماشین بسیار قدیمی را توصیه نمی کنم؛ حتی به یک قیمت بسیار ارزان. فرقی نمی کند چند قطعه ی نو روی آن سوار کنید، چون هنوز هم یک اتومبیل قدیمی است که در آینده به تعمیرات بیشتر و بیشتر نیاز خواهد داشت. خلاصه اینکه اتومبیل های با عمر بیش از ده الی دوازده سال را از لیست خود کنار بگذارید.

بهترین انتخاب، یک ماشین با عمر سه الی پنج سال است که قیمت آن زیاد پایین آمده است و هنوز هم سال های بدون دردسری را پیش رو دارد. اتومبیلی را که یک تصادف جدی داشته است خریداری نکنید؛ بخصوص اگر از جلو برخورد داشته است. شاید باور نکنید که چه مشکلات احتمالی ممکن است بر اثر تصادف برای ماشین به وجود بیاید. به محض دیدن اتومبیل ، آن را نخرید. وقت بگذارید و تا جایی که میتوانید ماشین را امتحان کنید.


مثلا ممکن است بعضی مشکلات فقط هنگامی که موتور اتومبیل سرد است بروز کند یا برخی مشکلات دیگر هنگامی که با سرعت در بزرگراه ها در حال حرکت هستید مشخص شود. اتومبیلی که به تعمیرات جزئی نیاز دارد نخرید. زیرا این اغلب منجر به خرج کردن مقدار زیادی پول برای تعمیرات می شود که به نظر می رسد پایانی نداشته باشد.

در کل، خرید اتومبیل با کیلومتر بالا را توصیه نمی کنم ؛ هرچند کیلومتر پایین لزوما به این معنا نیست که قرار است اتومبیل خوبی باشد. بدانید که تصادفی نبودن و خوب ماندن یک اتومبیل مهمتر از توجه به کیلومتر شمار است. از یک فرد با اطلاعات بخواهید تا اتومبیل را برای شما بررسی کند .
منبع http://www.haminaa.com/article/691
 

Similar threads

بالا