راهنمایی درمورد تهویه مطبوع (پروژه محاسبه با دست)

مجیدرحیمی

عضو جدید
دوستان من یه پروژه تهویه مطبوع دارم ساختمان سه طبقه .پلان زیرزمین توش استخر و سونا و بیلیارد می باشد.میخواستم بدونم چهجوری باید محاسبه اشون کنم یعنی تو محاسباتی دستی باید حساب کنم برای بار حرارتی ؟؟و یه سوال دیگه ایا باید دستشویی و حمام رو حساب کنم؟؟
ودمای اشپزخانه 18 سانتیگراد و دمای اتاق نشیمن 21 سانتیگراد .دیواری هم نیست بینشون که بخوام سوا فرض کنم ؟؟؟.اگه بخوام با اتاق نشیمن یکی بگیرم دماش کمتره چه جوری باید فرض کنم؟؟اگه بیام اشپزخانه با نشیمن یکی بگیرم و دمای براساس دمای نشیمن بگیرم اتفاق خاصی میوفته؟؟

دوستان توروخدا فقط کتاب مهندس طباطبایی رو معرفی نکنید اونو خوندم فقط تورو خدا ج سوالمو بدید به هرکی گفتم منو پاس داده به اون کتاب

plamber

عضو جدید
سلام منم یه پروژه حرارت مرکزی و تهویه مطبوع  در دوره کاردانی داشتم که اینجوری فضاهایی که بهم ارتباط داشتن انجام میدادم.
چون دیوار بین اتاق نشیمن نیست دمای اشپزخانه رو بادمای نشیمن در تماس میباشد(در تعادل هستند)پس دمای هر دو محیط روجمع کن بردو تقسیم کن تا دمای میانگین بدست بیاد 18+21 /2 #19.5 شما 20 درجه سانتیگراد بگیر چون شرایط رفاه دمایی در زمستان 18 تا 21 درجه هستش.

مجیدرحیمی

عضو جدید
دوستان یه سوالی داشتم برای سایز زنی لو له های بویلر منبع انبساط و کلا تجهیزات تاسیسات موتورخانه ...... چه جوری باید سایززنی بکنم تو کتاب فقط نحوه محاسبه کلکتور و نهایت رایزرها رو گفته و به این موضوعات منظورم نحوه سایز زنی تجهیزات توضیحی نداده یا من ندیدم ممنون میشم راهنمایی کنید ؟​

mahdip

عضو جدید
دوستان یه سوالی داشتم برای سایز زنی لو له های بویلر منبع انبساط و کلا تجهیزات تاسیسات موتورخانه ...... چه جوری باید سایززنی بکنم تو کتاب فقط نحوه محاسبه کلکتور و نهایت رایزرها رو گفته و به این موضوعات منظورم نحوه سایز زنی تجهیزات توضیحی نداده یا من ندیدم ممنون میشم راهنمایی کنید ؟

سلام دوست من آقا ی مهندس رحیمی
سایز لوله های دستگاه های تهویه مثلا هواساز به این صورت است که مقدار gpm محاسبه کرده که به صورت سرانگشتی میشود GPM=Q(BTU)/10000 برای گرمایش و برای خط سرمایش:GPM=Q(BTU)/5000 با داشتن GPM و افت فشار که بستگی به طراح دارد(PD=2.5 برای سیکل بسته) از روی نمودار سایز میزنیم.

anishtain4

عضو جدید
من نمودارهای مودی و فرمول دارسی ویسباخ رو تو این فایل اکسل نوشتم:

البته تنظیمات پیش فرض مربوط به لوله های پلیمری شرکت سوپرپایپ هست و برای استفاده از لوله آهنی باید زبری لوله رو تغییر بدی. دبی رو همونطور که دوستمون مهدی عزیز گفت حساب کن و سایز رو تا جایی بالا ببر که افت فشار به 2.5 (برای مدارهای بسته) برسه. فقط یادت باشه باید قطر داخلی لوله رو بزاری اینجا. فقط هم با خونه های نارنجی رو تغییر بده، با بقیه کاری نداشته باش