[ راندو ] کارگاه راندو در معماری

archiciv

عضو جدید
این شیت اصلی طرح 2 من هست
میدونم که خوب نیست . استادمم گفت
لطفا راهنمایی

سلام دوست عزيز به نظر من چند تا ايراد مهم به كارت وارده كه با اجازه دوستان ميگم:
يكي نا هماهنگ بودن رنگهاست مثلا رنگ آبي نفتي كه به كار رفته با رنگهاي ديگه همخوني نداره و نظر رو به خودش جلب ميكنه
دوم اينكه: ارزش خطوط رو رعايت نكردي مثلا خط پلان بايد ضخيم تر باشه و حتي الامكان از رنگ هاي تيره براي پر كردن ديوارها استفاده بشه
سوم:شيتت خالي به نظر مياد علتشم اينه كه از افكتهايي مثل آسمون توي نما و سراميك و مبلمان داخل و خارج پلان استفاده نكردي
چهارم هم نحوه پرزانته و فونت ها هستن بايد براي نوشتن از ماژيك پر رنگ تر استفاده كني و براي خطوط زير نوشته از ماژيك هماهنگ با رنگ هاي شيتت از خط معماري استفاده نكردي ميتونستي با يك كادر ساده جلوه كارت رو دو چندان كني
اينا چيزايي بود كه به ذهنم رسيد در كل طرح جالبي داري ايشالا اين ترم ارائه هم بهتر ميكني;):gol:

archiciv

عضو جدید
راستي در مورد كروكي ها ميشه گفت 2 بعدي كار ميكني ميتوني با اضافه كردن هاشور به بعضي قسمتهاي بدن انسان بعد سوم رو وارد كار كني
من فكر ميكنم بي حوصله كار كردي مثلا برگاي درخت هاي يكي از كارات مثل موي فر فري شده در صورتي كه ميتونستي اونا رو تك تك بكشي يا از راه هاي ديگه استفاده كني كتاب آموزش كروكي استاد صديق يا استاد آذري ميتونه كمكت كنه

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز به نظر من چند تا ايراد مهم به كارت وارده كه با اجازه دوستان ميگم:
يكي نا هماهنگ بودن رنگهاست مثلا رنگ آبي نفتي كه به كار رفته با رنگهاي ديگه همخوني نداره و نظر رو به خودش جلب ميكنه
دوم اينكه: ارزش خطوط رو رعايت نكردي مثلا خط پلان بايد ضخيم تر باشه و حتي الامكان از رنگ هاي تيره براي پر كردن ديوارها استفاده بشه
سوم:شيتت خالي به نظر مياد علتشم اينه كه از افكتهايي مثل آسمون توي نما و سراميك و مبلمان داخل و خارج پلان استفاده نكردي
چهارم هم نحوه پرزانته و فونت ها هستن بايد براي نوشتن از ماژيك پر رنگ تر استفاده كني و براي خطوط زير نوشته از ماژيك هماهنگ با رنگ هاي شيتت از خط معماري استفاده نكردي ميتونستي با يك كادر ساده جلوه كارت رو دو چندان كني
اينا چيزايي بود كه به ذهنم رسيد در كل طرح جالبي داري ايشالا اين ترم ارائه هم بهتر ميكني;):gol:
سلام
مرسی یادداشت کردم
-راندو -ناهماهنگی رنگا -فونت -خالی بودن و...
روشون کار میکنم
باید واسه ترم دیگه هم بیشتر و هم بهتر وقت بذارم
بازم ممنون

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستي در مورد كروكي ها ميشه گفت 2 بعدي كار ميكني ميتوني با اضافه كردن هاشور به بعضي قسمتهاي بدن انسان بعد سوم رو وارد كار كني
من فكر ميكنم بي حوصله كار كردي مثلا برگاي درخت هاي يكي از كارات مثل موي فر فري شده در صورتي كه ميتونستي اونا رو تك تك بكشي يا از راه هاي ديگه استفاده كني كتاب آموزش كروكي استاد صديق يا استاد آذري ميتونه كمكت كنه
درسته رو آدم کشیدن ضعیغم
کتاب م.صدیقم کار کردم
آخه 100تا از 180تا کروکی رو از روی اون کتاب کشیدم
آخه از رو کتابم میشد کشید
کتابای امیدآذری رو هم دارم مخصوصا با آموزش گام به گام کروکیش خیلی کار کردم
حالا اگه بشه تو قسمت اموزش کروکی بذاریم که اونجا هم فعالتر بشه...
فکر کنم آموزش اسکیس بوداره
اونجا بذاریم
هفتهای یکی دوتا بذاریم تا اونجا هم فعال بشه...

zhsaffar

عضو جدید
این شیت اصلی طرح 2 من هست
میدونم که خوب نیست . استادمم گفت
لطفا راهنمایی

سلام دوست عزيز
archiciv عزيز نكته هاي خيلي خوبي رو گفت....
چند تا چيز ديگه هم من به ذهنم رسيد و ميگم...توي راندو اجزايي مثل فضاي سبز و پرسوناژ رو سعي كن با رنگهاي مات تر و ملايم تري كه جلب توجه زبادي نكنن رنگ كني و مثلا براي فضاي سبز جلوي ساختمون از سبز پر رنگ كمتراستفاده كني و اينكه پنجره هاي كارت رو خيلي پر رنگ يا رنگ جيغ راندو نكن چون كار رو از حالت طبيعي خارج ميكنه و همه ي سطح مورد نظرت رو لارم نيست رنگ كني و ميتوني از سفيدي كاغذ هم به خوبي استفاده كني ...
توي پرسپكتيو ديد ناظر بام ساختمان ديده نميشه و اينكه توي پرسپكتيو ديد پرنده هم لازم نيست اونقدر بالا بريم كه طرح بيشتر شبيه سايت پلان به نظر بياد...در ضمن توي پرسپكتيو ديد پرنده هم درختهايي كه دور محوطه ات رو گرفتن پرسپكتيوشون مطابق با افزايش ارتفاع به پلان نزديك نشده و باعث شده كه به نظر تخت و خوابيده روي زمين بيان.
توي ارائه سعي كن موضوع اصلي معماريت بيشتر از همه جلب نظر كنه .
يكي ديگه از دلايلي كه باعث ميشه شيتت خالي به نظر بياد اينه كه توي چيدن اجزاي شيت(نما مقطع و پرسپكتيو ها) كمپوزيسيون خوبي رو انتخاب نكردي و مثلا سايز همه ي اجزا هم خيلي مشابه هم هست.
ايشالا اين ترم ارائه ات خيلي بهتر ميشه.موفق باشي.:w16:

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
archiciv عزيز نكته هاي خيلي خوبي رو گفت....
چند تا چيز ديگه هم من به ذهنم رسيد و ميگم...توي راندو اجزايي مثل فضاي سبز و پرسوناژ رو سعي كن با رنگهاي مات تر و ملايم تري كه جلب توجه زبادي نكنن رنگ كني و مثلا براي فضاي سبز جلوي ساختمون از سبز پر رنگ كمتراستفاده كني و اينكه پنجره هاي كارت رو خيلي پر رنگ يا رنگ جيغ راندو نكن چون كار رو از حالت طبيعي خارج ميكنه و همه ي سطح مورد نظرت رو لارم نيست رنگ كني و ميتوني از سفيدي كاغذ هم به خوبي استفاده كني ...
توي پرسپكتيو ديد ناظر بام ساختمان ديده نميشه و اينكه توي پرسپكتيو ديد پرنده هم لازم نيست اونقدر بالا بريم كه طرح بيشتر شبيه سايت پلان به نظر بياد...در ضمن توي پرسپكتيو ديد پرنده هم درختهايي كه دور محوطه ات رو گرفتن پرسپكتيوشون مطابق با افزايش ارتفاع به پلان نزديك نشده و باعث شده كه به نظر تخت و خوابيده روي زمين بيان.
توي ارائه سعي كن موضوع اصلي معماريت بيشتر از همه جلب نظر كنه .
يكي ديگه از دلايلي كه باعث ميشه شيتت خالي به نظر بياد اينه كه توي چيدن اجزاي شيت(نما مقطع و پرسپكتيو ها) كمپوزيسيون خوبي رو انتخاب نكردي و مثلا سايز همه ي اجزا هم خيلي مشابه هم هست.
ايشالا اين ترم ارائه ات خيلي بهتر ميشه.موفق باشي.:w16:
مرسی عزیز
یادداشت کردم...
پرسپکتیو دید ناظر و پرنده ر از پایینتر باید ببینم
درختهارم دارم تمرین میکنم تا اینباردرختای خوشگلی بکشم
درختام بد شده بود نه ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
ایده زیاد دارم تو ذهنما ولی وقتی شیت اصلی ر میزارم جلوم میترسم خراب بشه!!!
اینبار دیکه یه فولی هایی رو شیتم انجام میدم تا از یکنواختی در بیاد
سایزم درسته دیگه باید از یکنواختی در بیاد
چشم
یاد گرفتم
مرسی

rana.7

عضو جدید
مبلمان و تجهيزات داخلي

بازنمايي و جانمايي مبلمان
1.فيگوري ايستاده در قسمت دلخواهي از طرحتان قرار دهيد:در شكل فيگوري ايستاده به عنوان مقياس تناسبات در نظر گرفته شده كه سر آن در بالاي خط پرسپكتيو اتاق قرار دارد و پاهايش در كنار مبل جانمايي شده است.
معمولا محل قرار گيري و شكل تقريبي مبلمان هاي راحتي كه به عنوان نمونه كلي در طراحي داخلي از آنها استفاده مي شود مهم تر از ترسيمات دقيق جزييات آنها در تصوير سه بعدي طرح است.

2.اصلاح پرسپكتيو.مقياس و تناسبات:از تمام آنچه روي كاغذ داريد مي توانيد با مهارت تمام استفاده كنيد.در شكل كاغذ كالك روي ترسيمي با بافت زبر قرار گرفته است.شاخص ترين خطوط طرح خطوطي عمود برهم كه در امتداد خط افق پرسپكتيو اتاق امتداد دارد.
نقاط گريز در محل تقاطع خط افق با اين خطوط موازي ايجاد شده اند.با وجود اينكه خط افق تغيير نمي كند اما اين نقاط با نقاطي كلي كه عناصر داخل اتاق بر اساس آنها شكل گرفته متفاوت اند.
براي اينكه صندلي و نيمكت در تصوير سه بعدي كاملا روي زمين قرار گيرند و تصوير آنها صحيح به نظر برسد بايد آنها را با اين نقاط گريز جديد ترسيم كرد.
صندلي و نيمكت با استفاده از اين نقاط ترسيم شده.طول و عرض و ارتفاع بخش هاي مختلف آنها با كاربرد فيگور ايستاده اي كه به عنوان شاخص مقياس در نظر گرفته شده با دقت بيشتري ترسيم شده اند.

3.شكل اصلاح شده مبل با روان نويس روي برگه نهايي ترسيم شد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rana.7

عضو جدید
مفهوم گروه بندي انواع مختلف ميز و صندلي با افراد
شايد تاكنون در شرايط ترسيم يك اتاق يا يك رستوران پر از ميز و صندلي قرار گرفته باشيد.چنين موقعيت هايي انگونه هم كه به نظر مي آيد وقت گير و زحمت زيادي ندارد.

ترسيم فيگور مقياس دار پيش زمينه اي و ميز:ابتدا از ترسيم خط افقي پرسپكتيو طرح شروع كنيد.فيگور را در محلي كه مي خواهيد اولين ميز خود را قرار دهيد بكشيد و مطمين شويد سر اين فيگور روي خط افق قرار دارد.
حدود تقريبي ميز را با توجه به فيگوري كه در نظر گرفته ايد در ارتفاع تقريبا متوسطي ترسيم نماييد
اگر ميز چهار گوش باشد دقت كنيد كه نقاط گريز لبه هاي آن رو به خط افق قرار گيرد تا صاف و بدون انحنا به نظر آيد.اگر هم ميز دايره اي باشد يك بيضي با دست آزاد يا چيزي شبيه آن كه سطحي افقي ايجاد كند ترسيم كنيد.يك خط عمودي از وسط ميز رو به پايين ترسيم كنيد تا به پاي فيگورتان هم تراز شود اين پايه ي ميز مي شود
فيگورهاي ديگر را در محل قرار گيري ميز رسم كنيد بدين طريق ابعاد بقيه ميز ها را نيز تعيين كنيد.فقط سر تمام فيگورها روي خط افق باشد.وبيضي هاي ميز با توجه به اولين بيضي مي توان بقيه بيضي ها را رسم كرد و هرچه به خط افق نزديك مي شويم بيضي ها صاف تر مي شوند.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

elnaz65

عضو جدید
اين آب وايتكس خيلي جالب بود تا حالا نديده بودم اگه ميشه يه مقدار بيشتر در موردش توضيح بده.ممنون;):smile:

برای اینکارفقط چند قطره وایتکس ویه لیوان آب کافیه ومثل آب مرکب هست فقط بجای مرکب از وایتکس استفاده میکنی .مقوایی که من استفاده کردم فابریانو گرم پایینه ، مقوامم نکشیدم فقط به صورت معمولی روی میز چسبوندم .سیاهی ها هم بعد از کار کشیدم ولی فکر کنم قبلشم بکشی فرقی نمی کنه:)

amineh_taheri

عضو جدید
این راندو رو با آب و وایتکس انجام دادم ولی چون مقوام بدرنگ بود خیلی بد جواب داد:(نظرتون چیه؟:que::que:

خیلی جالبه تا به حال نشنیده بودم.
میشه بیشتر توضیح بدی....
من این طوری برداشت کردم که شما اول راندوتون را کامل انجام دادید و (با چی؟) بعد لکه های سفید را با وایتکس کشیدید.! درسته؟؟!:que::warn:

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام به همگی
من تا حالا هر چی تاپیک گشتم اثری از راندو با روان نویس ندیدم
واسه همین با اجازه از مدیران سایت میخوام چند نمونه از راندو با روان نویس هامو بزارم اینجا:
درک و بیان محیط_ ترم 1

نظر نظر;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
درک و بیان محیط _ ترم1

ادامه دارد..............
به شرط نظرات شما همکاران عزیز

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط چون با خودنویس کشیدم یکم جوهرش پخش شد و کثیفکاری کرد !!!!!!!!!
چطوره !؟؟!!؟؟!!؟؟!!؟؟!!؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مگه رانو شده؟ با چی؟؟؟
فکر نمیکنم این راندو باشه ها....:question:

سلام زرناز عزیزبله اینها راندو هست با کامپیوترنرم افزاری هستحد اقل وقتی هم که براشون میزارن بین 20 تا 30 ساعت هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!اطلاعات و عکسهای بیشتری ازشون براتون میزارم........

Parisa R

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها كسي ميتونه بگه چه طوري ميشه پلان را به حالت پرسپكتيو كرد؟مثل همين عكس بالا كه دوست عزيزمون گذاشته؟

راههای زیادی برای این کار هست ولی اگه بخواهید یه پرسپکتیو داخلی از پلان داشته باشید (مثل تصویری که دوستمون گذاشته بود) باید اول پلان رو نسبت به خط افق با زائیه 30 یا 45 قرار بدید بعد داخل فضا یه نقطه گریز در نظر بگیرید و از گوشه های داخلی اتاق و اشیا به اون نقطه خطوطی رو بکشید، بقیه اش مثل همه ی پرسپکتیو های یک نقطه ای هستش!
نمی دونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه؟

یه راه دیگه هم اینه که پلان رو با زاویه 30 و 60 نسبت به خط افق قرار بدید و بعد خطوط قائم از رئوس پلان بکشید که البته اگزنومتریک میشه با این روش!

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند تا راندو هست که اولی خارجی هست و بقیه را خودم از روی اون کشیدم...
چطور هست؟؟؟؟؟
1 اصلی

2 اولی که کشیدم...

3 دومی که کشیدم (اولی خیلی بد شد سعی کردم بهترش کنم ولی بازم نشد!!!!!

مقایسه 3 تا . . . . .
چه طوره ؟؟؟؟!؟!؟!؟!؟!؟؟؟؟!؟!؟!؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
چون می خوام کارام کرکسیون بشه بهم گفتن باید بزارمشون اینجا
خدا کنه این دفعه دیگه درست اومده باشم چون خودشون گفتن
این عکسا مربوط به پروژه آخر ترم درس مقدمات 1 هست که مربوط به دکور 1 مغازه ی عطر فروشیه
بازم عذر می خوام به خاطر کیفیت عکسا
با موبایل بهتر از این نمیشه

فکر کنم واسه الآن کافیه خیلی دوست دارم همشو یه جا بزارم ولی مدام دارهerror میزنه
باشه واسه بعدا
نظر یادتون نره

ویترین: 3 بعدی

سقف : 3 بعدی

کاشکی میشد همشون رو با هم بزارم:cry::cry::cry:

معمار باید سر قولش وایسه;)

بازم ادامه داره

این دوتا بیس کارمه

نه نه اشتباه نکنید اون اولیه طرح روی جلد بود

با این که می دونم واسه هیچکی مهم نیست کارامو بزارم یا نه
ولی باید بگم که با کمال افتخار ،جسارت و شجاعت تک تکشون رو میزارم

خداییش دیگه خیلی معلومه که 3 بعدیه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چون می خوام کارام کرکسیون بشه بهم گفتن باید بزارمشون اینجا
خدا کنه این دفعه دیگه درست اومده باشم چون خودشون گفتن
این عکسا مربوط به پروژه آخر ترم درس مقدمات 1 هست که مربوط به دکور 1 مغازه ی عطر فروشیه
بازم عذر می خوام به خاطر کیفیت عکسا
با موبایل بهتر از این نمیشه

فکر کنم واسه الآن کافیه خیلی دوست دارم همشو یه جا بزارم ولی مدام دارهerror میزنه
باشه واسه بعدا
نظر یادتون نره:w21::w21::w21::w21:
ممنون از اینکه کارهای خوبت رو گذاشتی . اگر چه ساده کار کردی ولی کار بسیار خوب و قابل قبولی برای سطح کلاس و درس شماست. مهمترین گزینه ایی که اینجا و در نوع کار شما رعایت شده ، دیتیله بودن مقطع کاره که خیلی اهمیت داره .
باید بگم تنها قسمت نهایی مونده به اجرای این کار ساده ، فقط دیتیله کردن جزییاتشه .

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
سلام بازم ممنون که نظر میدی doomann
ولی کار من 3 بعدیه من نمیدونم حکمت چیه که من هر وقت کارامو میزارم توش اشکالاتی میبینی که نداره
شاید اگه بقیه شو بزارم که حتما میزارم و این کار رو کامل ببینین نظرتون برگرده
بله خوب وقتی پلان میزاریم 2 بعدیه دیگه:w06:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
خسته نباشی
اولی از همش بهتره و طبیعی تر
دوست گلم روی کشیدن خط بیشتر و بهتر تمرین کن
عالیه

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمرین

تمرین

سلام بچههای راندوکار
یادتون هست یک پلانی که از بالا پرسپکتیو شده بود ر گذاشتم(2صفحه قبل...)
تمرین کردم تا خودمم بکشم...
ببینین چطور شده...
اگه نظری دارین واسه کمک کردن بدین آخه اولین باره که دارم اینجوری کار میکنم...
ببینین...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rana.7

عضو جدید
سلام بچههای راندوکار
یادتون هست یک پلانی که از بالا پرسپکتیو شده بود ر گذاشتم(2صفحه قبل...)
تمرین کردم تا خودمم بکشم...
ببینین چطور شده...
اگه نظری دارین واسه کمک کردن بدین آخه اولین باره که دارم اینجوری کار میکنم...
ببینین...

من فكر ميكنم ارتفاعتو خيلي دادي.ولي همتت خوبه بازم تمرين كني بهتر ميشه;)

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اینهم یه تمرین دیگه از پلان که تبدیل شده به پرسپکتیو 3 نقطعای البته بصورت معکوس...
ولی نمیدونم چرا اینقدر عکسش بد افتاد؟؟؟
با n73 گرفتما طبق معمول...
شاید چون شب بود بد افتاد؟!؟!؟!؟!
سعی کردم با فتوشاپ رنگش زیاد کنم ولی نشد!!!!!
کلیت کار ر ببینین...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
با تشکر از حضور فعال همه ی شما
من 2 تا سایت پلان دارم که خودم راندو کردم و از 4تکنیک آبرنگ و ماژیک مدادرنگ و تاش استفاده کردم
منتظر نظرات شما هستم
1-

2-و این یکی با تکنیک آبرنگ ،مدادرنگ و تاش کار شده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
اینم چند نمونه راندوی پلان درخت که امیدوارم به دردتون بخوره
اینا رو فقط با ماژک و یه مقدار مداد رنگ کار کردم که البته مربوط میشه به بیان 1 ترم 1
به نظرم خوبه
1-

2-

از نشون دادن کاراتون به دیگران از انتظار تشویق بپرهیزید که این میشه آفت یادگیری

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا