دودكش

kaya

عضو جدید
با سلام
اين تاپيك به مرور قوانين و مقررات مربوط به دودكش ساختمانها مخصوصا ساختمانهاي مسكوني اختصاص داره و از دوستاني كه در بحث طراحي، نظارت يا اجرا تجربه دارن خواهش مي كنم جهت ايجاد يك مرجع در اين باب همكاري كنند.
لطفا مطالب رو با ذكر منبع نقل كنيد.

sana2012

عضو جدید
با سلام
موضوع بسیار مهمی است . مهمترین پرسش های مرتبط در حوزه تاسیات ساختمان بشرح زیر میبشد:

ا-رابطه ها جدولها و نمودار های محاسبه سطح مقطع دودکش و انتخاب شکل مقطع و رواداری های مجاز
ب_انتخاب جنس .مشخصات فیزیکی پوشش حفا ظتی و نوع عایق حرارتی
ج_جزییات اجرایی نصب .دود بندی وتست .رواداری های مربوط به حرکتهای افقی عمودی وغیره
د_مجموعه قوانین مدون رسمی ملی وبین المللی موجود و نقد انها
ه_بررسی موضوع از نظر تاثیر ان بر مصرف انرزی و سامانه های بازیافت انرژی( مانند چگالشی و غیره)
ی_بررسی موضوع از نظر اهمیت حفظ سلامتی و جان انسانها
د_ملاحظات زیست محیطی
تلاش میکنم در اینده برای پیشبرد مباحث فوق یا دیگر موارد مرتبط جمع را یاری نمایم.

• Like
واکنش ها: kaya

alidadi62

عضو جدید
مهم ترین مطلب در دودکش های ساختمان

مهم ترین مطلب در دودکش های ساختمان

با سلام
من ناظر تاسیسات نظام مهندسی هستم
الان رایج ترین مشکل در دودکشهای ساختمانی ، مسئله دود بند کردن اونها در محل اتصالشون و عدم استفاده از دودکش های نر و مادگی هست .
یکی دیگه از این مشکلات امتداد ندادن دودکش به اندازه استاندارد بر روی پشته بام و همچنین بعضاً مسدود کردن دودکش توسط گچ کارها در هنگام گچ کشی در ساختمانهاست .
یکی دیگه از مشکلات استفاده نکردن از دودکش به اندازه استاندارد برای دستگاههای گاز سوز هست .
مسئله دودکش دستگاههای گاز سوز خیلی مهمه بارها دیدیم که اشکالات در دودکش عامل خفگی استفاده کنندگان و مهمتر از اون بوجود اومدن مشکل برای ناظرهای گاز اون ساختمانهاست .
مسئله مهم دیگه تامین هوای احتراق هست که امروزه شده بحث داغ همه محافل . یه پیشنهاده ساده بهتون بدم که همه نتیجه گیری که میشه کرد در رابطه با این موضوع که تو مبحث 17 مقررات دربارش توضیح داده اینه که ما برای همه واحدهای مسکونی چه درزبند باشن چه نباشن ، چه یک متر مکعب برای 177 کیلوکالری رو رعایت کردن چه نکردن ، حتماً دریچه تامین هوا از خارج رو اجرا کنن میشه گفت برای همه ساختمانها .
به همه مهندسین ناظر تاسیسات و گاز توصیه میکنم اصلاً تو این زمینه کوتاهی نکنند چون واقعاً مشکل ساز میشه
با آرزوی موفقیت برای تمامی مهندسین تاسیسات.

hamed_eng198

عضو جدید
دودکش های آزبست که نر و ماده نیستند خیلی بد دودبند می شن و اصلا توی مبحث 17 استفاده از آنها ممنوع است ولی خب چون بنا ها نمی خواهند عرض دیوار زیاد بشه از اونها استفاده می کنند. برای همین باید حتما یه بوش با ورق در محل درز اونها استفاده کرد و محل درز رو با گچ و سیمان بپوشونید.

mahdip

عضو جدید
دودکش های آزبست که نر و ماده نیستند خیلی بد دودبند می شن و اصلا توی مبحث 17 استفاده از آنها ممنوع است ولی خب چون بنا ها نمی خواهند عرض دیوار زیاد بشه از اونها استفاده می کنند. برای همین باید حتما یه بوش با ورق در محل درز اونها استفاده کرد و محل درز رو با گچ و سیمان بپوشونید.

باسلام
دودكش سيماني نر و ماده وجود داره اما سخت گير مياد و در مبحث 17 هيچ منعي براي استفاده نداره و فقط گفته شده حتما به صورت فنجاني استفاده شود و بوشن از جنس سيماني هم در مقطع گرد و هم در مقطع مستطيل موجود است اما بهتره براي كاهش عرض از مقطع مستطيل استفاده شه و بعد دور آنرا با توري مرغي يا رابيتس پوشانده و از سيمان و خاك نسوز استفاده شود

hamed_eng198

عضو جدید
باسلام
دودكش سيماني نر و ماده وجود داره اما سخت گير مياد و در مبحث 17 هيچ منعي براي استفاده نداره و فقط گفته شده حتما به صورت فنجاني استفاده شود و بوشن از جنس سيماني هم در مقطع گرد و هم در مقطع مستطيل موجود است اما بهتره براي كاهش عرض از مقطع مستطيل استفاده شه و بعد دور آنرا با توري مرغي يا رابيتس پوشانده و از سيمان و خاك نسوز استفاده شود

دقیقا منظور من هم همین بود که نر و ماده آزبست که خیلی کمه و گرون تر . برای همین آزبست معمولی سر صاف استفاده می کنند که مبحث ممنوع کرده است.

mahdip

عضو جدید
[دقیقا منظور من هم همین بود که نر و ماده آزبست که خیلی کمه و گرون تر . برای همین آزبست معمولی سر صاف استفاده می کنند که مبحث ممنوع کرده است.

با سلام مهندس عزيز
منظور شما كاملا درسته قابل ذكره كه بوشن سيماني به وفور در مصالح فروشي ها هست معدنش هم اول خيابان قلعه مرغي سمت سه راه آذري ميباشد با قيمت 1500 تومان(خودم تهيه كردم).

hamed_eng198

عضو جدید
[دقیقا منظور من هم همین بود که نر و ماده آزبست که خیلی کمه و گرون تر . برای همین آزبست معمولی سر صاف استفاده می کنند که مبحث ممنوع کرده است.

با سلام مهندس عزيز
منظور شما كاملا درسته قابل ذكره كه بوشن سيماني به وفور در مصالح فروشي ها هست معدنش هم اول خيابان قلعه مرغي سمت سه راه آذري ميباشد با قيمت 1500 تومان(خودم تهيه كردم).

در شهرستانها کمه.
در ضمن سعی کنید تا جاییکه امکان داره دودکش از دیوار حموم رد نشه

m_bahaari

عضو جدید
بطور خلاصه سایز 10 برای بخاری سایز 12برای ابگرمکن و سایز 15 برای آبگرمکن دیواری

payampirmoradi

عضو جدید
سلام منم ناظر گاز هستم یه کار 52 متری 4 واحده دارم که سیستمش پکیج اول خواستم پکیج روم سیلد بدم دیدم هم تو حیلط خلوت طبقه اولش کولر داره هم پنجره بازشو نزدیک پکیج برای همین پکیج معمولی با دو دریچه هوای تازه به ابعاد 20*15 دادم الان که اینجا اومدم شک کردم که کار درستی بوده یا نه الیته دودکش ها بیرونه یعنی روی دیوار حیط خلوت تا پشت بام میره و روش پوشونده میشه .میشه منو راهنمایی کنین اگر غلطه روم سیلد بدم هنوز وقت دارم

mahdip

عضو جدید
سلام منم ناظر گاز هستم یه کار 52 متری 4 واحده دارم که سیستمش پکیج اول خواستم پکیج روم سیلد بدم دیدم هم تو حیلط خلوت طبقه اولش کولر داره هم پنجره بازشو نزدیک پکیج برای همین پکیج معمولی با دو دریچه هوای تازه به ابعاد 20*15 دادم الان که اینجا اومدم شک کردم که کار درستی بوده یا نه الیته دودکش ها بیرونه یعنی روی دیوار حیط خلوت تا پشت بام میره و روش پوشونده میشه .میشه منو راهنمایی کنین اگر غلطه روم سیلد بدم هنوز وقت دارم

سلام آقاي مهندس
معمولا همكارها زير 60 متر پكيج و آبگرمكن ديواري تائيد نميكنند مگر اينگه پكيج فن دار +دودكش دوجداره باشه وقتي دودكش دوجداره باشه بايد از نما به بيرون بزنه و بين 5 الي 10 سانتيمتر هم كلاهك دودكش از نما به بيرون بزنه تا ديوار رو سياه نكنه همچنين اگه به سايت tceo.ir قسمت "مطالب گاز و فاضلاب" و زير شاخه "تامين هوا براي دستگاه هاي گاز سوز" بريد ميبايست براي اين جور ساختمان هاي كوچك از 2 عدد دريچه هوا براي اطمينان بيشتر استفاده كنيد در ضمن پكيج هاي فن دار تا 3 متر پرتاب هوا (دود) دارند.

mirhamida

عضو جدید
دوستان من شنیده ام که اگه قراره از دودکش مقطع مستطیلی استفاده بشه، باید عرض اون برابر قطر دودکش دایره ای باشه و بعد سطح مقطع رو سنجید. این توی کدوم قسمت آیین نامه اومده؟

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای پکیج و هود رو پلاستیکی میزنن ! چه نمره ای باشه؟

mahdip

عضو جدید
دوستان من شنیده ام که اگه قراره از دودکش مقطع مستطیلی استفاده بشه، باید عرض اون برابر قطر دودکش دایره ای باشه و بعد سطح مقطع رو سنجید. این توی کدوم قسمت آیین نامه اومده؟

سلام دوست من
هيج جا-لا اقل من نديدم و نشنيدم
وقتي شما كانال رو سايز ميزني ابتدا با مقطع گرد حساب ميكني و بعد از جداول براي تبديل آن به مقطع مستطيل استفاده ميكني يعني هيچ منعي نداري و فقط بايد قاعده 1:4 را رعايت كني
موفق باشي

Ebram

عضو جدید
در صورت وجود دودکش 15 نیاز به دادن پکبج فندار نیست مگر زمانیکه پکیج داخل باشه و بازرس تشخیص بده که تامین هوا از بیرون انجام بشه

Ebram

عضو جدید
تنها برابری مقطع و البته رعایت نسبت طول و عرض
ولی مسئله دودکشهای با مقطع غیر مدور دودبند کردن سخت اونهاست کاری که در دودکشهای گرد براحتی میشه انجامش داد
سلام دوست من
هيج جا-لا اقل من نديدم و نشنيدم
وقتي شما كانال رو سايز ميزني ابتدا با مقطع گرد حساب ميكني و بعد از جداول براي تبديل آن به مقطع مستطيل استفاده ميكني يعني هيچ منعي نداري و فقط بايد قاعده 1:4 را رعايت كني
موفق باشي

mahdip

عضو جدید
تنها برابری مقطع و البته رعایت نسبت طول و عرض
ولی مسئله دودکشهای با مقطع غیر مدور دودبند کردن سخت اونهاست کاری که در دودکشهای گرد براحتی میشه انجامش داد

سلام دوست عزيز
وقتي الزام است كه از لوله سيماني سر صاف (لب به لب)استفاده نكنيم و بايد از نوع نر و ماده يا همان فنجاني استفاده كنيم بنابراين مقطع گرد و غير مدور به يك صورت و به راحتي انجام ميشود كما اينكه مقطع غير مدور به دليل اشغال كردن كم فضا در عرض راحتر اجرا ميشود (مبحث 17 صفحه 81-چاپ 1389)
لطفا به رابط هاي گرد و غير مدور در عكس هاي ضميمه دقت كنيد240520121265.jpg010620111029.jpg

mahdip

عضو جدید
در صورت وجود دودکش 15 نیاز به دادن پکبج فندار نیست مگر زمانیکه پکیج داخل باشه و بازرس تشخیص بده که تامین هوا از بیرون انجام بشه

سلام
يعني اگر دودكش مثلا 10 باشد بايد از پكيج فن دار استفاده كنيم-خير دوست من-
شما اگر دودكش با مقطع 10 هم استفاده كني اجازه استفاده از پكيج فن دار براي ان دودكش رو نداري (رجوع به قسمت پرسش و پاسخ شركت هاي سازنده مثل بوتان-نصب دودكش پكيج فن دار به دودكش ساختمان ممنوع است)
فلسفه استفاده از پكيج فن دار اين است كه شما محل اجراي دودكش نداشته باشي و بخواهي از پكيج فن دار استفاده كني اين نوع پكيج كه شما ميفرمائيد و نياز به تامين هوا از بيرون دارد :پكيج فن دار دوجداره است
دقت كنيد دودكش دوجداره است
انواع پكيج از نظر نوع دودكش:
1-معمولي
2-فن دار
3- فن دار دو جداره
و فلسفه توليد پكيج فن دار دو جداره فقط و فقط براي ساختمان هاي كوچك (زير 60 متر مربع) ميباشد كه پكيج ميتواند داخل ساختمان هم نصب شود و اكسيژن خود را از جداره دوم دودكش از بيرون تهيه ميكند
موفق باشيد

Ebram

عضو جدید
علیکم السلام
مواردی وجود دارد که سیستم گرمایش واحد پکیج بوده و به هر دلیلی دودکش هم با مقطع 10 است .
اینجا چه باید کرد ؟ خب نمیشه انشعاب پکیج نداد
در این موارد با توجه به اینکه خروجی دود پکیج فندار 6 هست با یک تبدیل 10به 6 خروجی دود به دودکش 10 وصل میشه و تامین هوا از جدار بیرونی که به محیط نصب ارتباط داره انجام میشه
در اینموارد ذکر دو نکته حیاطیست :
اول اینکه اگر ساختمان نیاز به دریچه تامین هوا داره و پکیج این هوارو از داخل تامین میکنه باید در نزدیکترین نقطه ممکنه به پکیج دریچه مرتبط با هوای آزاد تعبیه کرد
دوم اینکه بسیار دقت کنید در حین بازرسی علاوه برنصب پکیج اتصال دودکش یا لوله رابط دودکش هم وصل شده باشه و وضعیت تامین هوا هم معلوم باشه
در مورد قضیه ای که فرمودید من فکر میکنم منظور شرکت بوتان اینه که نمیشه همزمان دودکش دوجداره رو به یک لوله چه 10 و یا هر سایز دیگه ای وصل کرد چون خروجی دود و تامین هوا یکی میشن و این تناقض داره
و من الله توفیق
سلام
يعني اگر دودكش مثلا 10 باشد بايد از پكيج فن دار استفاده كنيم-خير دوست من-
شما اگر دودكش با مقطع 10 هم استفاده كني اجازه استفاده از پكيج فن دار براي ان دودكش رو نداري (رجوع به قسمت پرسش و پاسخ شركت هاي سازنده مثل بوتان-نصب دودكش پكيج فن دار به دودكش ساختمان ممنوع است)
فلسفه استفاده از پكيج فن دار اين است كه شما محل اجراي دودكش نداشته باشي و بخواهي از پكيج فن دار استفاده كني اين نوع پكيج كه شما ميفرمائيد و نياز به تامين هوا از بيرون دارد :پكيج فن دار دوجداره است
دقت كنيد دودكش دوجداره است
انواع پكيج از نظر نوع دودكش:
1-معمولي
2-فن دار
3- فن دار دو جداره
و فلسفه توليد پكيج فن دار دو جداره فقط و فقط براي ساختمان هاي كوچك (زير 60 متر مربع) ميباشد كه پكيج ميتواند داخل ساختمان هم نصب شود و اكسيژن خود را از جداره دوم دودكش از بيرون تهيه ميكند
موفق باشيد

Ebram

عضو جدید
سلام دوست عزيز
وقتي الزام است كه از لوله سيماني سر صاف (لب به لب)استفاده نكنيم و بايد از نوع نر و ماده يا همان فنجاني استفاده كنيم بنابراين مقطع گرد و غير مدور به يك صورت و به راحتي انجام ميشود كما اينكه مقطع غير مدور به دليل اشغال كردن كم فضا در عرض راحتر اجرا ميشود (مبحث 17 صفحه 81-چاپ 1389)
لطفا به رابط هاي گرد و غير مدور در عكس هاي ضميمه دقت كنيدمشاهده پیوست 186279مشاهده پیوست 186280
فکر کنید در شهری بازرسی میکنید که لوله نر و مادگی وجود نداره
البته راه دودبند کردن در مورد لوله های سر صاف همین رابط هاست که شما زحمتش رو کشیدید
در جایی که مابازرسی میکنیم رابط گرد سیمانی و فلزی هست اما رابط سیمانی مستطیلی وجود نداره ممنون میشم آدرس محل تهیه این نوع رو اعلام کنید

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
البته راه دودبند کردن در مورد لوله های سر صاف همین رابط هاست که شما زحمتش رو کشیدید
در جایی که مابازرسی میکنیم رابط گرد سیمانی و فلزی هست اما رابط سیمانی مستطیلی وجود نداره ممنون میشم آدرس محل تهیه این نوع رو اعلام کنید
تو بازار همه رابطای موجود مقطع دایره ای دارن اما میشه به کانال ساز پروژه ای که تو اون کار میکنین بگین چندتا هرجور رابطی که میخواین اختصاصی شما بسازه

mahdip

عضو جدید

سلام مهندس عزيز
اينكه در شهري لوله نر و ماده و يا رابط وجود ندارد دليل محكمه پسندي براي اجراي ناصحيح نميشود ،دوست من دقت كن اگر خداي ناكرده اتفاقي به دليل عدم بازرسي صحيح افتاد هيچ كارشناس دادگستري از شما اين را نميپذيرد كه در شهرتان فلان قطعه وجود ندارد،پيشنهاد اين است كه از قطعات فلزي هم استفاده نشود زيرا كه به مرور زمان پوسيده شده و از بين ميرود رابط سيماني به همراه رابيتس يا توري مرغي و خاك نسوز بهترين گزينه است.
شما آدرس محل كارتو يه جائي بنويس يا توي پروفايلت قرار بده تا بتونم بهت آدرس محل خريد رو بدم يا كمكت كم جهت خريد، في الحال اين نوع اجناس معمولا در تمام مصالح فروشي ها يافت ميشود در تهران هم معدن آن قلعه مرغي و همچنين مصالح فروشي ها است
موفق باشي.

mahdip

عضو جدید
علیکم السلام
مواردی وجود دارد که سیستم گرمایش واحد پکیج بوده و به هر دلیلی دودکش هم با مقطع 10 است .
اینجا چه باید کرد ؟ خب نمیشه انشعاب پکیج نداد
در این موارد با توجه به اینکه خروجی دود پکیج فندار 6 هست با یک تبدیل 10به 6 خروجی دود به دودکش 10 وصل میشه و تامین هوا از جدار بیرونی که به محیط نصب ارتباط داره انجام میشه
در اینموارد ذکر دو نکته حیاطیست :
اول اینکه اگر ساختمان نیاز به دریچه تامین هوا داره و پکیج این هوارو از داخل تامین میکنه باید در نزدیکترین نقطه ممکنه به پکیج دریچه مرتبط با هوای آزاد تعبیه کرد
دوم اینکه بسیار دقت کنید در حین بازرسی علاوه برنصب پکیج اتصال دودکش یا لوله رابط دودکش هم وصل شده باشه و وضعیت تامین هوا هم معلوم باشه
در مورد قضیه ای که فرمودید من فکر میکنم منظور شرکت بوتان اینه که نمیشه همزمان دودکش دوجداره رو به یک لوله چه 10 و یا هر سایز دیگه ای وصل کرد چون خروجی دود و تامین هوا یکی میشن و این تناقض داره
و من الله توفیق

سلام مهندس عزيز
منظور شركت بوتان و يا ساير شركت هاي سازنده اين است كه شما اجازه وصل كردن دودكش پكيج فن دار (دو جداره يا تك جداره) را به دودكش ساختمان نداري اما علت :
علت اين است كه در پكيج فن دار ،دود با فشار و سرعت از دودكش خارج ميشود و اگر مستقيم به فضاي آزاد تخليه نشود و به دودكش ساختمان وصل شود به احتمال زياد دود از درز هاي دودكش ساختمان به واحدهاي بالائي نشت ميكند و اين كار ممنوع است.
در ضمن مهندس عزيز ممنون از مواردي كه به درستي به آنها اشاره ميكنيد و براي دوستان ديگر هم اين موارد روشن ميشود.
موفق باشيد.

آخرین ویرایش:

Ebram

عضو جدید
سلام مهندس عزيز
منظور شركت بوتان و يا ساير شركت هاي سازنده اين است كه شما اجازه وصل كردن دودكش پكيج فن دار (دو جداره يا تك جداره) را به دودكش ساختمان نداري اما علت :
علت اين است كه در پكيج فن دار ،دود با فشار و سرعت از دودكش خارج ميشود و اگر مستقيم به فضاي آزاد تخليه نشود و به دودكش ساختمان وصل شود به احتمال زياد دود از درز هاي دودكش ساختمان به واحدهاي بالائي نشت ميكند و اين كار ممنوع است.
در ضمن مهندس عزيز ممنون از مواردي كه به درستي به آنها اشاره ميكنيد و براي دوستان ديگر هم اين موارد روشن ميشود.
موفق باشيد.
سلام
ممنون میشم اگه فایل یا مدرک این قضیه رو در اینجا قرار بدید . تا بشه در بازدید ها به اون استناد کرد و از این قضیه جلوگیری بعمل آورد .
البته جای سوال هست که چرا نصابان مجاز این مطلب رو با توجه به مسئولیت بالایی که دارند رعایت نمی کنند .

mahdip

عضو جدید
سلام
ممنون میشم اگه فایل یا مدرک این قضیه رو در اینجا قرار بدید . تا بشه در بازدید ها به اون استناد کرد و از این قضیه جلوگیری بعمل آورد .
البته جای سوال هست که چرا نصابان مجاز این مطلب رو با توجه به مسئولیت بالایی که دارند رعایت نمی کنند .

سلام مهندس Ebram عزيز
من در تماس تلفني با اين شركت ها اين موضوع رو پيگير شدم و در نمايشگاه تاسيسات هم با كارشناسان فني اين شركت ها صحبت كردم كه اين مورد رو به درستي گوشزد كردند و هيچ نوشته يا مدركي مستندي فعلا ندارم،
نصاب هاي مجاز از مسئوليت خود كم اطلاع هستند و فكر ميكنند كليه مسئوليت ها به عهده كساني است كه نقشه را مهر و امضاء ميكنند يعني پيمانكار و مهندس و البته به تعدادي از اين نصاب ها به خصوص شركت ايران رادياتور اطلاع رساني نشده است اما نصاب هاي بوتان ظاهرا از چند فيلتر رد ميشوند و تا حدودي به روزتر هستند (البته تا حدودي)

rsajad

عضو جدید
درود
چندین دودکش بزرگ طراحی و اجرای آن را انجام داده ام که همه دودکش ها با قطر بالای 40 سانتی متر، فلزی نورد شده و اتصال فلنچی بوده و برای آب بندی از نخ نسوز و برای عایق از پشم سنگ استفاده کرده ام و اجرای آن انبساط و انقباض را هم درنظر گرفته ام نزدیک به چند سال از کار آنها می گذرد و هیچگونه مشکلی نداشته اند. کتاب جهت طراحر کتاب طراحی تاسیسات مهندس وکیل الرعایا.

Ebram

عضو جدید
سلام مهندس Ebram عزيز
من در تماس تلفني با اين شركت ها اين موضوع رو پيگير شدم و در نمايشگاه تاسيسات هم با كارشناسان فني اين شركت ها صحبت كردم كه اين مورد رو به درستي گوشزد كردند و هيچ نوشته يا مدركي مستندي فعلا ندارم،
نصاب هاي مجاز از مسئوليت خود كم اطلاع هستند و فكر ميكنند كليه مسئوليت ها به عهده كساني است كه نقشه را مهر و امضاء ميكنند يعني پيمانكار و مهندس و البته به تعدادي از اين نصاب ها به خصوص شركت ايران رادياتور اطلاع رساني نشده است اما نصاب هاي بوتان ظاهرا از چند فيلتر رد ميشوند و تا حدودي به روزتر هستند (البته تا حدودي)
سلام
از پیگیری شما متشکر
منم با یکی دو نصاب مجاز صبحت می کردم هنوز نمی دونستن که مسئولیت نهایی نصب به عهدشونه

بالا