دختران نوجوان غمگین‌ترین افراد جامعه هستند

targol68

عضو جدید
دختران نوجوان غمگین‌ترین افراد جامعه هستند


جامعه > خانواده - کارشناسان معتقدند تعداد دخترانی که دچار اختلالات روانی می‌شوند به طور عجیبی افزایش پیدا کرده‌اند.
ابوالفضل کریمی: بدبینی نسبت به جنسیت، مشکلات روحی کوتاه‌مدت و مخالفت کردن با نظرات دیگران قسمتی از روند افزایش سن و رسیدن به بلوغ در دختران است که تا حدی هم طبیعی به نظر می‌رسد. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد بسیاری از دختران نوجوان در عصر حاضر دارای مشکلات روحی و روانی حادی هستند. حتی بسیاری از دختران موفق در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها دارای مشکلات روحی هستند و روز به روز نیز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. در تحقیقی که بین سال‌های 1987 تا 2006 روی دختران 15 ساله اسکاتلندی به انجام رسید مشخص شد دختران جوان افسرده‌ترین بخش جامعه امروزی را تشکیل می‌دهند به طوری که نزدیک به 43 درصد آن‌ها دارای مشکلات احساسی و 27 درصد از آن‌ها دارای مشکلات روحی و روانی مانند افسردگی حاد و مزمن بودند.

به دلیل تبلیغات بسیاری که به طور مستقیم و غیرمستقیم در فیلم‌ها و برنامه‌های تلوزیونی می‌شود بسیاری از دختران از وضعیت ظاهری خود رضایت ندارند و به دلیل چهره و اندام خود احساس سرشکستگی و خجالت می‌کنند.
تحقیقاتی که در سال 1999 انجام شد نشان داد ناهنجاری‌های ذهنی مانند ناامیدی، افسردگی و اضطراب و عدم رضایت از زندگی درمیان دختران نسبت به سال 1987 از 19 درصد به 32 درصد رشد داشته است. این درحالی است که این آمار در مورد پسران فقط نزدیک به دو درصد افزایش یافته و به عدد 15 درصد رسیده است.

تحقیقاتی که در سال 2006 به انجام رسید نشان داد اوضاع از این هم بدتر شده است به طوری که میزان این ناراحتی‌های روحی در دختران به میزان 44 درصد رسیده است. نزدیک به یک سوم دختران اعلام کرده‌اند آنها به دلیل انتظارات روزافزون از آن‌ها برای تحصیلات بالاتر و... خود را تحت فشار تصور می‌کنند. همچنین تعداد دخترانی که خود را بی‌فایده تصور می‌کنند از سال 1987 تا سال 2006 نزدیک به سه برابر شده است. در سال‌های اخیر موج زیادی در مورد دختران لاغراندام به وجود آمده که همین موضوع باعث شده است دختران خود را تحت سخت‌ترین رژیم‌های غذایی قرار دهند تا وزن خود را به پایین‌ترین حد ممکن برسانند. معیارهای ظاهری که امروزه در جوامع مختلف اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند سبب نارضایتی بسیاری از دختران از وضعیت ظاهری‌شان شده و همین مسئله سبب شده دختران امروزی افسرده‌ترین قشر جوامع باشند. رشد روزافزون عمل‌های زیبایی و رژیم‌های غذایی سخت و دشوار همه و همه نشان از مشکلات روحی است که دختران جامعه با آن روبه‌رو هستند و احساس کمبودهایی است که آن‌ها در درون خود احساس می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد این موضوع محدود به کشورهای بریتانیایی مانند انگلستان و اسکاتلند نیست و نتایج تحقیقات در کشورهای دیگر نیز تا حدی با یافته‌های این محققان مشابهت دارد.

با کمال تأسف باید گفت یکی از مهم‌ترین دلایل بروز افسردگی و ناامیدی در میان دختران افزایش فشارها برای موفقیت در تحصیلات دانشگاهی است.

در حقیقت جوانان امروز تحت شدیدترین فشارها برای ورود به دانشگاه قرار گرفتند و هر سال رقابت برای ورود به رشته‌های برتر دانشگاهی و کسب رتبه‌های برتر به یکی از آرزوهای ده‌ها هزار نفر تبدیل می‌شود.

فشارهای روحی حاصل از رقابت نفس‌گیر قبل از ورود به دانشگاه و عدم موفقیت و کسب نتیجه دلخواه بعد از اعلام نتایج همه از عواملی هستند که زندگی عادی جوانان امروز را مختل می‌کنند.

در گذشته والدین از گرفتن نمرات متوسط توسط فرزندانشان ابراز رضایت می‌کردند و آن‌ها را تشویق می‌کردند اما امروزه فقط کسب بهترین نمره‌ها و بهترین نتایج پدر و مادرها را راضی می‌کند.

همه ما سعی می‌کنیم از افرادی که رتبه‌های برتر دانشگاهی و مدارج عالی دانشگاهی را کسب کردند برای کودکان خودمان افسانه بسازیم غافل از این که شاید برای تعدادی از آن‌ها این اهداف دست‌نیافتنی باشد و آن‌ها توانایی رسیدن به این خواسته‌های والدین خود را نداشته باشند.

بسیاری از معیارهای زیبایی‌شناختی در جوامع مختلف دستخوش تغییر شده است. فرهنگ ستاره‌ها و فوق‌ستاره و مدل‌ها هر روز در میان جوانان کشورها نفوذ می‌کند و آن‌ها را به سمت هرچه شبیه‌تر شدن به آن‌ها تشویق می‌کند.

رشد نفس‌گیر کارخانه‌های تولید‌کننده مواد آرایشی و صنایع زیبایی در سال‌های گذشته شاهدی بر این مدعاست. جالب این‌جاست که این تبلیغات تا حدی ادامه پیدا کرده که تقریباً هیچ‌کس از ظاهر خود رضایت ندارد و همه به دنبال
کشف عیب‌های گوناگون در بدن خود و رفع آنها هستند
 

Similar threads

بالا