داداشی من یک روشنفکرم

middbox

کاربر بیش فعال
معنی روشنفکر همینه که نوشتم. اگر هم کسی اصرار داره که روشنفکری رو دینی ش کنه باید تعریفشم بگه. با یه کلمه که نمیشه ادعا داشت. معنیشو بگید تا ببینیم این روشنفکری دینی که میگید چه خصوصیاتی داره؟ اگه نتونستید پس این موضوع رو به اونا نسبت ندهید.
کسی که تاپیک میزنه باید در مورد موضوعی هم که مطرح میکنه اطلاعات و دانش کافی داشته باشه و بتونه تاپیکش رو مدیریت کنه. کپی پست کردن این نوع موضوعات باعث لوث شده موضوع میشه.

به جای اینکه از من بخواهید یه سرچ تو اینترنت بکنید راجعبش تحقیق کنید ( بد نیست )

من باید شام بخورم سرد شد

ببخشید

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به جای اینکه از من بخواهید یه سرچ تو اینترنت بکنید راجعبش تحقیق کنید ( بد نیست )

من باید شام بخورم سرد شد

ببخشید
من که ادعاشو نکردم که برم سرچ کنم. اونی که از این کلمه استفاده میکنه بهتره بگه منظورش چیه و ازش چی میدونه.و چرا این انگ رو به این طیف میزنه.

middbox

کاربر بیش فعال
من که ادعاشو نکردم که برم سرچ کنم. اونی که از این کلمه استفاده میکنه بهتره بگه منظورش چیه و ازش چی میدونه.و چرا این انگ رو به این طیف میزنه.

شما دنبال اینی که بدونی من چی میدونم یا نمیدونم ؟

این حرفتون یعنی چی ؟

مگه میشه انسان تا چیزی رو ندونه در موردش حرف بزنه؟

خداییش یا جوابی ندارید یا از روی تعصب دارید بحث میکنید و کم آوردید میخواید با این کارتون با اصطلاح خودتون بقیه رو مسخره کنید ، دقیقا همین کاری که این روزا ، عوام جیره خوار زیاد انجام میدن....

من با همچین آدم ضعیفی بحث نمیکنم ، فکرکردم واقعا اطلاعاتی دارید ، شرمندم آقا من با چنین انسانی هیچ حرفی ندارم ....

تعجب نکنید از اینکه بقیه مطلع هستن ( درون خودتونو جستجو کنید که چطور با اطلاعات نداشته نقش یه انسان فهمیده رو بازی میکنید)

من نیازی نمیبینم به شما بگم چیزی بلدم یا نه ( ادعایی هم ندارم ، تو این دنیای پر از راز رمز هر کس چنین ادعایی کنه عین کم داشته )

بهتره یه کم به خودتون زحمت بدید به جای گوش دادن به اراجیف اینو اون یه کم خودتون مطالعه داشته باشید ، بدور از هیچ تعصبی

اگه ناراحتتون کردم خیلی ببخشید

خدانگهدار

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما دنبال اینی که بدونی من چی میدونم یا نمیدونم ؟

این حرفتون یعنی چی ؟

مگه میشه انسان تا چیزی رو ندونه در موردش حرف بزنه؟
فعلا که شما اینکارو میکنید.

خداییش یا جوابی ندارید یا از روی تعصب دارید بحث میکنید و کم آوردید میخواید با این کارتون با اصطلاح خودتون بقیه رو مسخره کنید ، دقیقا همین کاری که این روزا ، عوام جیره خوار زیاد انجام میدن....
این سه تا کلمه که قرمزش کردم معنیش چیه؟

من با همچین آدم ضعیفی بحث نمیکنم ، فکرکردم واقعا اطلاعاتی دارید ، شرمندم آقا من با چنین انسانی هیچ حرفی ندارم ....
اولا من آقا نیستم. بعدشم اطلاعاتم بد نیست. شما توان بحث نداری.
تعجب نکنید از اینکه بقیه مطلع هستن ( درون خودتونو جستجو کنید که چطور با اطلاعات نداشته نقش یه انسان فهمیده رو بازی میکنید)
اتهام میزنی که حاشیه ها رو پر رنگ کنی .

من نیازی نمیبینم به شما بگم چیزی بلدم یا نه ( ادعایی هم ندارم ، تو این دنیای پر از راز رمز هر کس چنین ادعایی کنه عین کم داشته )

بهتره یه کم به خودتون زحمت بدید به جای گوش دادن به اراجیف اینو اون یه کم خودتون مطالعه داشته باشید ، بدور از هیچ تعصبی

اگه ناراحتتون کردم خیلی ببخشید

خدانگهدار
هنوزم جوابی به سئوال من ندادید جز یک سری اتهامات بی اساس.

آخرین ویرایش:

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان عزیز اگه به متن لاتینش توجه میکردید توی خط دوم دختره به داداشش میگه I am an atheist

atheist در فارسی یعنی ملحد...بی دین....منکر خدا و کسی که خدا رو قبول نداره

ولی در ترجمه اونو روشن فکر معنا کردند و غلطه......

در ضمن دختره میگه من به این چیزا اعتقادی ندارم اراجیف دیگه از کجا اومد؟؟؟

enlightened و broad-minded
ترجمش میشه روشن فکر........

جوابم به اون بچه ی بی خدا اینه چقدر عجولی کوشولو وایسا به موقعش مامانتو هم میبینی.......

حالا گذشته از اینا یه سوال دارم از استارتر محترم قضیه ی این تاپیک چی بود؟؟؟شما مخالف بودید یا موافق با همون ترجمه ی غلط؟؟؟
پایدار عزیز
من با توجه به شناختی که از شما پیدا کردم متوجه شدم ادم منطقی هستید.یه سوال دارم.
ایا متوجه این قضیه نشدید که امروزه به هر ادم بی خدا و ضد دین برچسب روشن فکر میزنن.وخیلیها به خاطر عقده های درونی وبرای اینکه بتونن در مرکز توجه دیگران قرار بگیرن خودشون رو ضد دین نشون میدن.
فکر کنم منظور استارتر همین بود که متاسفانه دوستان دستگاه کپی پیست رو روشن کردن و استارتر رو هدف قرار دادن.
درسته که تو ترجمه اشتباه شده ولی مفهوم کلی همینه که بهش اشاره شده.وبه نظر من در کل جوامع صدق میکنه(البته معنیه اشتباهش در جامعه ما بیشتر صدق میکنه)

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پایدار عزیز
من با توجه به شناختی که از شما پیدا کردم متوجه شدم ادم منطقی هستید.یه سوال دارم.
ایا متوجه این قضیه نشدید که امروزه به هر ادم بی خدا و ضد دین برچسب روشن فکر میزنن.وخیلیها به خاطر عقده های درونی وبرای اینکه بتونن در مرکز توجه دیگران قرار بگیرن خودشون رو ضد دین نشون میدن.
فکر کنم منظور استارتر همین بود که متاسفانه دوستان دستگاه کپی پیست رو روشن کردن و استارتر رو هدف قرار دادن.
درسته که تو ترجمه اشتباه شده ولی مفهوم کلی همینه که بهش اشاره شده.وبه نظر من در کل جوامع صدق میکنه(البته معنیه اشتباهش در جامعه ما بیشتر صدق میکنه)
دقیقا !دوستان دارن مفهوم روشنفکر تو یه جامعه ی آرمانیو میگن...در صورتی که الان تو جامعه ی ما روشنفکری عجین شده با ضد دین بودن و ایراد گرفتن از اصل و فرع دین و کسی که اندیشه ی مذهبی داشته باشه فردی با افکار منجمد خوانده میشه!!!روشندل بودن از روشنفکر بودن ارزشمندتره...
روشنفکرنماهای امروزی فقط قصد دارن افکار ضد مذهبشونو تو پوشش خرد و اندیشه و روشنفکری به بقیه غالب کنن همین!!

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
پایدار عزیز
ممنون دوست عزیز که گفتی حالا گرفتم قضیه رو ......
منظورت اینه که الان توی جامعه ما تا یکی دین گریز باشه بهش میگن روشن فکر ؟؟؟خب اینم یه درد دیگست........
واقعا توی این قرن ادم وقتی اعجاز قرانو میبینه و بهتر از هر زمانی دیگه با پیشرفت علم الان میشه دین داری رو یک اصل مهم دونست و عمل به دین یه افتخاره
کسی که بخواد فکر کنه با بی دین بودن روشن فکره که فقط باید به حالش افسوس خورد.......همونی که خودت گفتی اینا همه از یه کمبوده یه کمبود در درون.....

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقا !دوستان دارن مفهوم روشنفکر تو یه جامعه ی آرمانیو میگن...در صورتی که الان تو جامعه ی ما روشنفکری عجین شده با ضد دین بودن و ایراد گرفتن از اصل و فرع دین و کسی که اندیشه ی مذهبی داشته باشه فردی با افکار منجمد خوانده میشه!!!روشندل بودن از روشنفکر بودن ارزشمندتره...
روشنفکرنماهای امروزی فقط قصد دارن افکار ضد مذهبشونو تو پوشش خرد و اندیشه و روشنفکری به بقیه غالب کنن همین!!
یه دستهایی در کار هست که معنی روشنفکر رو در اذهان همه مترادف با چیز هایی بکنه که یعنی ناشایسته و میخوان با این جریانی که راه میاندازند , انسانها رو به تقلید کور کورانه عادتشون بدهند. اشتباهی هم که خیلی ها مرتکب میشن اینه که با حمله به روشنفکر دینی یا نمیدونم چی , در اصل باز هم سعی میکنند که بد و غیر اصولی جلوه دادن روشنفکری رو به نحوی تو ذهنیت انسان ایجاد نمایند. دود اصلی این حرکت هم بچشم روشنفکران واقعی میره و این درست نیست.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تقریبا 90 درصد مطالب استارتر ها برای تاپیک ها کپی پیسته.ولی نظریاتشونو کپی پیست نمیکنن.برعکی شما

East Power

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان مفهومی که از روشنفکر بین عموم جاافتاده یعنی کسی که دین یا عموما دستورات دینی و هر چیزی که منتسب به دین باشه رو خرافه میدونه....(که متاسفانه خرافه هم کم وارد دین نشده)....مثل خیلی از تعاریفی که ممکنه فرق داشته باشه با اونچیزی که تو کتابا نوشتن.....

فک کنم منظور صاب تاپیک محترم(دستشون درد نکنه) هم مفهومه محاوره ای از روشنفکری باشه...با این تعریف این تاپیک خیلی خیلی جالبه...نشون میده که ندیدن دلیل بر نبودن نیست....

اینکه بیایم سر کلمات دعوا کنیم کار درستی نیست مهم مفهومه ... من که این تاپیکو خیلی دوس داشتم...

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تقریبا 90 درصد مطالب استارتر ها برای تاپیک ها کپی پیسته.ولی نظریاتشونو کپی پیست نمیکنن.برعکی شما
معانی مطالب منو خوندی یا داری عقده کل کل های تاپیکهای دیگه رو اینجا خالی میکنی؟ اول بخون ببین کلا چی نوشتم بعد اگه واقعی نبودن , دلیل بیار و اثباتشون بکن. معنی روشنفکر واقعی همونایی است که من تو دو سه تا پست اولم نوشتم. اول اون معانی رو بخون . بعدشم اگه دلیلی , منظقی , داری رو کن.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز که گفتی حالا گرفتم قضیه رو ......
منظورت اینه که الان توی جامعه ما تا یکی دین گریز باشه بهش میگن روشن فکر ؟؟؟خب اینم یه درد دیگست........
واقعا توی این قرن ادم وقتی اعجاز قرانو میبینه و بهتر از هر زمانی دیگه با پیشرفت علم الان میشه دین داری رو یک اصل مهم دونست و عمل به دین یه افتخاره
کسی که بخواد فکر کنه با بی دین بودن روشن فکره که فقط باید به حالش افسوس خورد.......همونی که خودت گفتی اینا همه از یه کمبوده یه کمبود در درون.....
درسته ئقیقا یه درده.ولی فراگیر .متاسفانه وقتی دین داری نماد املی و عقب ماندگی قلمداد بشه واضحه که ظد دین ارزش پیدا میکنه

?Why

عضو جدید
... امروزه به هر ادم بی خدا و ضد دین برچسب روشن فکر میزنن.وخیلیها به خاطر عقده های درونی وبرای اینکه بتونن در مرکز توجه دیگران قرار بگیرن خودشون رو ضد دین نشون میدن.

هر چند احتمالاً همه دوستان باهام مخالفت میکنن ... ولی :
دلیلِ اون جمله ی هایلایت شده تون ، اینه که روشن فکری ، با دین (و حتی (شاید با کمی اغراق) با خدا) جمع نمیشه ...

موضوع یکی از برنامه هایِ پرگار ، با حضورِ فرزندِ دکتر سروش و عطا هودشتیان ، هم همین بود ... که من پیشنهاد میکنم بگردین و ببینید یا بخونید ... احتمالاً کمک خواهد کرد ...

اما اینکه دوستان بخوان با ادعایِ متظاهر و خودنما بودنِ بیخداها ، تحقیرشون کنن ، بحثی دیگست ... که در جواب ، من این جمله رو از کسی میارم که شما قبولش داشته باشین :

علی بن ابی طالب :
"نگاه نکنید چه کسی می گوید، بنگرید که چه می گوید"

saman205

عضو جدید
کاربر ممتاز
معنی روشنفکر رو نمی دونم ولی نمی دونم چرا درصد زیادی از اساتید و تحصیلکرده های که دیدم اعتقادی به خدا نداشتند یا اگه بععضی هاشون هم داشتن فقط و فقط اعتقاد دارن که هست نه چیز دیگه ای خیلی برام جای سواله ...آخه آدم با این همه سواد و درک چرا؟

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
معانی مطالب منو خوندی یا داری عقده کل کل های تاپیکهای دیگه رو اینجا خالی میکنی؟ اول بخون ببین کلا چی نوشتم بعد اگه واقعی نبودن , دلیل بیار و اثباتشون بکن. معنی روشنفکر واقعی همونایی است که من تو دو سه تا پست اولم نوشتم. اول اون معانی رو بخون . بعدشم اگه دلیلی , منظقی , داری رو کن.
بله بلهع حق با شماست.من ادم عقده ای هستم که به شما حصودیم میشه.باید خودمو اصلاح کنم.

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دلیلِ اون جمله ی هایلایت شده تون ، اینه که روشن فکری ، با دین (و حتی (شاید با کمی اغراق) با خدا) جمع نمیشه ...

موضوع یکی از برنامه هایِ پرگار ، با حضورِ فرزندِ دکتر سروش و عطا هودشتیان ، هم همین بود ... که من پیشنهاد میکنم بگردین و ببینید یا بخونید ... احتمالاً کمک خواهد کرد ...

اما اینکه دوستان بخوان با ادعایِ متظاهر و خودنما بودنِ بیخداها ، تحقیرشون کنن ، بحثی دیگست ... که در جواب ، من این جمله رو از کسی میارم که شما قبولش داشته باشین :

علی بن ابی طالب :

]چیزی که با خدا و متعلقاتش جمع نشه...همون بهتر که نباشه!!بله دین با روشندلی در هم می آمیزد...نه صرفا روشنفکری(مثلا)!
پسر دکتر سروش؟!من خودشم قبول ندارم...دلیل نمیشه هر کس با هر اسم بزرگی حرف درستی زده باشه...به گفته ی همون حضرت علی که بهش اشاره کردی،باید ببینیم چی گفته نه این که کی گفته!!

Paydar91

کاربر ممتاز
معنی روشنفکر رو نمی دونم ولی نمی دونم چرا درصد زیادی از اساتید و تحصیلکرده های که دیدم اعتقادی به خدا نداشتند یا اگه بععضی هاشون هم داشتن فقط و فقط اعتقاد دارن که هست نه چیز دیگه ای خیلی برام جای سواله ...آخه آدم با این همه سواد و درک چرا؟

بر عکس بیش تر ادمای بزرگ جهان همیشه به یک چیزی و خدایی اعتقاد داشتند و دارند و شاید اسما مسلمون نبودند ولی از یه مسلمون کاراشون بهتربوده .........

بیش تر ادما هر چی درکشون بالاتر رفته اغراق کردند که بیش تر خدا ر وشناختند و ایمان اوردند.....اونایی که شما گفتید نمیدونم چی بگم....
این جا بحث همون حرفیه که میگن اسلام هست ولی مسلمون نیست همونه.....

saman205

عضو جدید
کاربر ممتاز
بر عکس بیش تر ادمای بزرگ جهان همیشه به یک چیزی و خدایی اعتقاد داشتند و دارند و شاید اسما مسلمون نبودند ولی از یه مسلمون کاراشون بهتربوده .........

بیش تر ادما هر چی درکشون بالاتر رفته اغراق کردند که بیش تر خدا ر وشناختند و ایمان اوردند.....اونایی که شما گفتید نمیدونم چی بگم....
این جا بحث همون حرفیه که میگن اسلام هست ولی مسلمون نیست همونه.....
با حرفاتون موافقم قانونش هم همینه اونا باید هم بیشتر از ماها متوجه خدا شده باشن و لی من منظورم کسایی بود که دیدم نه انسان های بزرگ...
من دردم اینه که چرا آدم های کوچک با مدرکی که میبینم بد رفتار میکنن از این دلگیرم و همیشه بهش فک میکنم آخه خیلی بده واسه ماها که ادعای مسلمونی داریم و توی کشور مسلمون زندگی میکنیم..همین جوری میشه که بعضی دانشجوها هم دنباله رو شون میشن...

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

علی بن ابی طالب :

ببین دوست عزیز من اصولا کار به همه ندارم.من برای نظرتون احترام قائلم ولی باید بگم این نظر شماست و من باهاش مخالفم.کاری هم به کسایی که اسم بزرگی دارن ندارم .چ.ن این روزا بزرگ نادان هم زیاد دیدم.پس بهتره خودمون حرف بزنیم.
خداوند روشن فکر ترین موجوده پس خداشناس واقعی(نه اونی که تو جامعه ما ریخته) روشن فکر ترین انسانهاست.در مورد جمله حضرت علی هم باید بگم .دقیقا منم همینو میگم کار به شخصش ندارم باید ببینی حرفش چیه(ولی چرا فکر میکنید افکار شما درسته؟)

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با حرفاتون موافقم قانونش هم همینه اونا باید هم بیشتر از ماها متوجه خدا شده باشن و لی من منظورم کسایی بود که دیدم نه انسان های بزرگ...
من دردم اینه که چرا آدم های کوچک با مدرکی که میبینم بد رفتار میکنن از این دلگیرم و همیشه بهش فک میکنم آخه خیلی بده واسه ماها که ادعای مسلمونی داریم و توی کشور مسلمون زندگی میکنیم..همین جوری میشه که بعضی دانشجوها هم دنباله رو شون میشن...
عزیزم زیاد دلگیر نباش .هیچ وقت دنیا همین طور نمیمونه.تا وقتی جهل هست اوضا همینه

Paydar91

کاربر ممتاز

داداش اینم یه درد دیگست......واقعا خیلی بده به قول شما این کسایی که میگی تا یه دکترا میگیرند یا هر چی کلا نشون میدن ظرفیتشونو و متاسفانه یه عده هم ازشون بت میسازند و میشند دنباله روشون ولی خب من که ندیدم اخرش به جایی برسند شما هم مطمئنم ندیدی ....مثل یه جرقه افول میکنند.....

خیلی از ما ها موقع تولد دم گوشمون اذون گفتند و این جوری مسلمون شدیم ولی راه و رسم مسلمونی رو بهمون یاد نمیدند که تا یه استاد اون طوری هم پیدا میشه میشین دنباله روشون...........

با خدایی کن پادشاهی کن......بی خیال.....

?Why

عضو جدید
الان مفهومی که از روشنفکر بین عموم جاافتاده یعنی کسی که دین یا عموما دستورات دینی و هر چیزی که منتسب به دین باشه رو خرافه میدونه....(که متاسفانه خرافه هم کم وارد دین نشده)....مثل خیلی از تعاریفی که ممکنه فرق داشته باشه با اونچیزی که تو کتابا نوشتن.....
فک کنم منظور صاب تاپیک محترم(دستشون درد نکنه) هم مفهومه محاوره ای از روشنفکری باشه...با این تعریف این تاپیک خیلی خیلی جالبه...نشون میده که ندیدن دلیل بر نبودن نیست....
اینکه بیایم سر کلمات دعوا کنیم کار درستی نیست مهم مفهومه ... من که این تاپیکو خیلی دوس داشتم...

مطمئناً اگه از یه بیخدایِ درستحسابی بپرسیم : چرا میگی خدا نیست ؟ ... برنمیگرده بگه : چون ندیدمش ...
یه خروار دلیل و منطق برامون رو میکنه که از رو بادِ اِشکم حرف نمیزنه ...
میشه راجع بهش سرچ کرد ... راحت ترین ، ودمِ دست ترین راهش هم اینه که تو ویکیپدیا ، عبارتِ "عدم وجود خدا" رو سرچ کنین ... (که از نظرِ من ، همون "مغالطه طلبِ برهان از مخالف" برایِ جواب کافیه ...)
البته حتماً به چیلتر ، بشکن نیاز پیدا خواهید کرد ... چون میخوان بنده و شما فک کنیم که بیخداها یه مشت آدمِ عقده ای ! هستن که تنها دلیلشون برایِ نبودنِ خدا ، اینه که نمیبیننش ...

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مطمئناً اگه از یه بیخدایِ درستحسابی بپرسیم : چرا میگی خدا نیست ؟ ... برنمیگرده بگه : چون ندیدمش ...
یه خروار دلیل و منطق برامون رو میکنه که از رو بادِ اِشکم حرف نمیزنه ...
میشه راجع بهش سرچ کرد ... راحت ترین ، ودمِ دست ترین راهش هم اینه که تو ویکیپدیا ، عبارتِ "عدم وجود خدا" رو سرچ کنین ... (که از نظرِ من ، همون "مغالطه طلبِ برهان از مخالف" برایِ جواب کافیه ...)
البته حتماً به چیلتر ، بشکن نیاز پیدا خواهید کرد ... چون میخوان بنده و شما فک کنیم که بیخداها یه مشت آدمِ عقده ای ! هستن که تنها دلیلشون برایِ نبودنِ خدا ، اینه که نمیبیننش ...

عزیز من شما چرا اینقد به این و اون استناد میکنی؟کی میخاد ما این طوری فکر کنیم؟اصلا من کار به کار کسی ندارم.هر کس خودش عقل داره و فکر میکنه

someone-x

عضو جدید
کاربر ممتاز
پایدار عزیز
فکر کنم منظور استارتر همین بود
که متاسفانه دوستان دستگاه کپی پیست رو روشن کردن و استارتر رو هدف قرار دادن.

دوستان حرفها کاملا درسته ولی یه چیزی اینجا از اساس مشکل داره
به هیچ عنوان تو عکس مسئله روشنفکری مطرح نشده
آتئیست معنی روشنفکر رو نمیده.چه منظور استارتر روشنفکری تو جامعه کنونی باشه چه روشنفکری آرمانی

Paydar91

کاربر ممتاز
آتئیست معنی روشنفکر رو نمیده.چه منظور استارتر روشنفکری تو جامعه کنونی باشه چه روشنفکری آرمانی

بله دوست عزیز معنای بی دین و منکر خدا رو میده......

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم من که تو پست اولم گفتم ترجمه اشتباهه .ولی همین اشتباهش بیشتر درد جامعه ما رو بیان میکنه

someone-x

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله دوست عزیز معنای بی دین و منکر خدا رو میده......

منظور من چیز دیگه ای بود
اگه توی تصویر atheis(broad-minded) نوشته شده بود می شد برداشت کرد که :

امروزه به هر ادم بی خدا و ضد دین برچسب روشن فکر میزنن.وخیلیها به خاطر عقده های درونی وبرای اینکه بتونن در مرکز توجه دیگران قرار بگیرن خودشون رو ضد دین نشون میدن.
فکر کنم منظور استارتر همین بود

اما الان که گفته آتئیست،پس دیگه سخن بیشتر از روشنفکری کاملا بی ربط به تاپیکه!