خواندنی ها و نکته های بانکـــی

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
با سلام.
در این تاپیک خواندنی ها و نکته های مهم بانکی قرار می گیرد.
 

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
هنگام صدور چک چه نکاتی را باید رعایت کرد

هنگام صدور چک چه نکاتی را باید رعایت کرد

افرادی که از چک استفاده می کنند حتما این نکات را خوانده و در هنگام کار از آن استفاده کنند.

افرادی که از چک استفاده می کنند این نکات را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.


1- هيچ گاه چک سفيد امضا صادر نکنيد.

2 - مراقب باشيد امضاي شما با نمونه امضاي بانکي يکي باشد. چون در غير اين صورت موجب مسئوليت و تعقيب کيفري خواهد بود.

3- هنگام امضا، نام و نام خانوادگي خود را نيز کنار آن، به عنوان بخشي از امضا بنويسيد؛ يعني اگر امضاي شما از يک عبارت (نام و نام خانوادگي) و يک شکل (شکل امضا) باشد، امکان جعل امضا، کاهش مي يابد و در صورت جعل، اثبات و شناسايي جاعل ساده تر خواهد بود.

4- روي چک دقيقا قيد کنيد، چک بابت چه معامله و يا تعهدي صادر شده است

5- از چک هايي که صادر مي کنيد، اسکن يا عکس تهيه و در بايگاني خود، نگه داري کنيد.

6- مبلغ و تاريخ صدور و گيرنده چک را روي قسمت جدانشدني دسته چک بنويسيد.
 

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
8 راه کلاهبرداری از طریق عابر بانک

8 راه کلاهبرداری از طریق عابر بانک

درعین حال که کارت ها نیاز ما را برطرف می کنند باید در حفظ امنیت آنها هم کوشا باشیم و بیاموزیم از اطلاعات محرمانه مان محافظت کنیم. در این جا به برخی از روش های کلاهبرداری که کمتر به آنها پرداخته شده اشاره می کنیم تا احتیاط های لازم را به کار ببرید.
1. سوءاستفاده از شلوغی

در برخی از ایام ماه و سال مثل اول ماه،هنگام پرداخت یارانه ها و یا سال نو صف های طویلی در پشت خود پرداز ها شکل می گیرد که بهشت کلاهبرداران است. آنها از کلافگی و عجله افراد استفاده می کنند تا به بهانه کمک، سرعت بخشیدن به کار و ... شما بفریبند.


پس هنگام شلوغی صبر خود را حفظ کنید و به غریبه ها اعتماد کنید.


2. شما برنده اید

چنانچه فردی به هر دلیل از جمله خرید اقلام ، برنده شدن در قرعه کشی ها ، فروش احناس عتیقه ، معرفی خود بعنوان فردی شاخص و... از شما تقاضای مراجعه به عابربانک و پرداخت پول به شما را نماید شک نکنید! او کلاهبردار است و هیچگاه چنین عملی انجام ندهید.


به پیامک های ارسالی مشکوک به هیچ عنوان توجه نفرمایید و اطلاعات مربوط به حساب خودتان را بصورت تلفنی در اختیار هیچ فردی قرار ندهید.


3. برگ رسید

برخی سوء استفاده گران از قبض های رسید شما به شماره کارت و اطلاعاتتان پی می برند. لطفا علاوه براینکه به فکر حفظ محیط زیست هستید همچنین برای امنیت بیشتر رسید بانکی تان را کنار خود پرداز رها نکنید.


4. سایت های جعلی

از ارائه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب و شماره های کارت اعتباری و اعلام رمز آنها و غیره به سایت های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد اینترنتی و قانونی بانک ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل نمائید.


5. کمک

دیده شده افرادی به بهانه کمک به سالمندانی که طرز استفاده از کارت بانک را به خوبی نمی دانند و یا به بهانه کمک گرفتن اطلاعات و رمز های شما را سرقت می کنند. پس نه اینکه به کسی کمک نکنید بلکه هنگام کمک کردن و کمک گرفتن جانب احتیاط را رعایت کنید.


6. دستکاری خودپرداز

هنگام استفاده از خود پردازهای بانکی دقت کنید قطعه ای مشکوک به آن نچسبیده باشد و همچنین اگر به هر دلیل کارت شما در دستگاه باقی ماند ابتدا اطمینان حاصل کنید به داخل دستگاه رفته و جایی در بین مسیر در قسمت ورودی کارت خوان گیر نکرده باشد.


7. کارت خوان

هنگام استفاده از کارت خوان از فروشنده بخواهید دستگاه را در اختیار شما قرار دهد تا خودتان رمز را وارد کنید. از اینکه به فروشنده بر بخورد یا برخورد مناسبی با شما نداشته باشد نترسید . اطلاعات شخصی شما متعلق به شماست و باید در حفظ آن بکوشید.


8.کپی برداری از اطلاعات مغناطیسی

به هیچ عنوان کارت عابر بانک خود را حتی بدون رمز در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید زیرا کپی برداری از اطلاعات مغناطیسی آن امکان پذیر است.


شایان ذکر است برخی سوء استفاده گران از قبض های رسید شما به شماره کارت و اطلاعاتتان پی می برند.رسید بانکی تان را کنار خود پرداز رها نکنید.
 

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
صفحه کلید مجازی بانک ها به چه درد می خورد؟

صفحه کلید مجازی بانک ها به چه درد می خورد؟

مقابله با بدافزارهای رایج رمزگذاری شده دلیل استفاده از صفحه کلید مجازی برای ورود به صفحه بانکداری اینترنتی است.

شاید برای شما این سئوال پیش آمده باشد که دلیل استفاده از صفحه کلید مجازی برای ورود به صفحه بانکداری اینترنتی چیست؟

بدافزار مارمولک کمیاب ایرانی که در ردیف اسب‌های تراوا (Trojan hours) که کاربر قربانی برای اولین بار در یک تالار گفتگو ضمن دانلود فایل ضمیمه و اجرا کردن آن و یا دریافت فایل آلوده از طریق صندوق پست الکترونیک (شخص) به صورت ناخواسته اقدام به آلوده نمودن رایانه خود می‌کند.


هدف این فایل این است که به عنوان یک فایل لاگ عمل کند. اطلاعات ذخیره شده در این فایل، محتوی ضربات صفحه کلید کاربر است که به صورت رمز شده ذخیره شده‌اند. هر بار که یک کلید فشرده می‌شود، این پردازش، ضربات صفحه‌کلید را ثبت کرده، آن را رمز و به محتویات فایل 1stmp.sys اضافه می‌کند.

نویسنده این بدافزار، از یـک الگوریتم رمزگذاری ساده بـرای رمز کردن اطلاعات سرقت شده استفاده کرده است. ایـن بـدافزار از رمزگذاری انتخابی با دو تکنیک استفاده می‌کنـد. هر بایت درصورتی‌ که فرد باشد با استفاده از تکنیـک ۱ رمز می‌شود و در صورتی‌ که زوج باشد، با استفاده از تکنیک ۲ رمزگذاری می‌شود.

این بـدافزار در نوع خود، بدافزار پیشرفته‌ای محسوب می‌شود و در کنار اطلاعـات تایـپ شده به وسیله صفحه کلید، اطلاعاتی از جملـه محل تایپ شدن حروف، آدرس سایتی که کاربـر در‌‌ همان لحظه در آن قرار دارد و زمان تایپ حروف را نیز ذخیره می‌کند.

پـس از ثبت و رمز گذاری ضربات صفحه کلید قربانی، این بدافزار این اطلاعات را برای نویسنده خود ایمیل می‌کند.

این بدافزار همچنین نام رایانه و نام کاربر را نیز برای سازنده خود می‌فرستد.

آنتی‌ویـروس مـک‌آفی این تـروجان key logger و نسخه‌های مختلـف آن را بـا عنوان Key log-FAG شناسایی می‌کند.
 

ghazal1991

مدیر تالار مدیریت
مدیر تالار
راه‌های شناسایی اسکناس جعلی

راه‌های شناسایی اسکناس جعلی

رییس کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار بانک مرکزی (تکاب)، واترمارک (تصویری سه‌بعدی روی اسکناس) و تصویر پرتره حضرت امام خمینی (ره) که در نور قابل رویت است را از بارزترین ویژگی‌های امنیتی دانست که با چشم غیرمسلح قابل دیدن است.
علی کرامتی، نخ امنیتی را دومین شاخصه ویژگی‌های امنیتی قابل مشاهده با چشم غیرمسلح برشمرد و گفت: شیوه قرار دادن نخ امنیتی به‌شکل پنهان یا پنجره‌ای، مستلزم استفاده از سخت افزارهای خاصی است که دسترسی جاعلان به آن را غیر ممکن می‌کند. در حال حاضر، تغییراتی در نخ امنیتی به وجود آورده‌ایم و عرض آن را به 1.5 میلی متر رسانده‌ایم طوری که امکان خواندن مشخصات روی آن وجود دارد.
ویژگی امنیتی الکتروتایپ در اسکناس‌های 50 و 100 هزار ریالی و ایران چک‌ها، ویژگی‌های دیگری است که به گفته‌ی کرامتی با چشم غیرمسلح قابل دیدن است.

علی کرامتی درباره ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌ها که با چشم مسلح قابل دیدن است، گفت: الیاف امنیتی نامرئی در سطح یا درون کاغذ تنها پس از قرار دادن کاغذ در زیر اشعه UV امکان مشاهده دارد.
وی هم‌چنین درباره ویژگی امنیتی تولید کاغذ چک گفت: ماده‌ای در تولید کاغذ چک به‌کار می رود که در مقابل مواد پاک کننده حساس است و اگر جاعل بخواهد در چک تحریف و دست‌کاری کند، این ماده رنگ کاغذ چک را تغییر می‌دهد.
کرامتی یکی از مواردی که امکان جعل کاغذ را از جاعلان سلب می‌کند رنگ اسکناس نام برد و گفت: رنگ‌های سبز و آبی و... اسکناس، رنگ‌های معمولی نیستند و جاعلان اسکناس، امکان دستیابی به مختصات رنگ را ندارند چرا که این ویژگی در فرآیند تولید اسکناس تعیین می‌شود.
به گفته‌ی رییس کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار بانک مرکزی (تکاب) بیشتر مواد اولیه تولید کاغذ اسکناس و ایران چک در داخل تهیه می‌شود و ایران در این زمینه خودکفاست. کارخانه تکاب در زمینه تامین کاغذ امنیتی برای شناسنامه، گذرنامه و چک بانکی پیشگام بوده و شرایط تحریم نیز هیچ تاثیری بر توان تولید داخل کاغذ امنیتی در کشور ایجاد نکرده است.

منبع: بانکی
 
بالا