خبرها و تازه های کشاورزی

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
حجتی: اعلام قیمت خرید تضمینی گندم؛ هفته آینده

حجتی: اعلام قیمت خرید تضمینی گندم؛ هفته آینده

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه قیمت خرید تضمینی گندم را به دولت پیشنهاد کرده است و این پیشنهاد در جلسه هفته آینده ستاد اقتصادی دولت تصویب و اجرایی می شود.

به گزارش کشاورزنیوز محمود حجتی در حاشیه گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در باره طرح انتزاع در این وزارتخانه هم گفت: این طرح در کمیسیون زیربنایی دولت در دستور کار است و ما آن را در دومرحله پیش بینی کرده ایم مرحله نخست مربوط به تولید شامل پشتیبانی از تولید و خدمات پس از تولید است و مرحله دوم موضوعاتی کلی مانند غذای جامعه را شامل می شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره واردات ۱۰ تن چای هندی گفت: از این موضوع اطلاع ندارم اما تاجران مجوز دارند یک سوم میزان چایی که از تولید کنندگان داخلی می خرند وارد کنند تا هم تولید داخل به مصرف برسد وهم کسری تولید داخل تأمین شود.​

.
 

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
[h=3]کشت ذرت به روش جدید در مازندران[/h]
مدیر جهاد کشاورزی میاندرود از کشت ذرت به روش جدید در شهرستان میاندرود در مازندران خبر داد.
[h=3]کشت ذرت به روش کش نوتیلج[/h] سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری فارس در شهرستان میاندرود با اشاره به ضرورت استفاده از روش‌های نوآورانه در تولید محصولات کشاورزی از کشت ذرت به روش کش نوتیلج در این شهرستان خبر داد.
[h=3]جهاد کشاورزی شهرستان میاندرود[/h] مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندرود در این مورد افزود: در روش جدید کشت استفاده از ماشین‌آلات برای عملیات خاک‌ورزی به حداقل می‌رسد.
[h=3]کشت ذرت به روش کش نوتیلج[/h] سید شبر موسوی در تشریح این روش کشت، گفت: با استفاده از این روش کشت بقایای گیاهی در سطح خاک به منظور بازسازی و حاصل‌خیزی خاک باقی می‌ماند.
[h=3]مزیت‌های کشت ذرت به روش کش نوتیلج[/h] موسوی در مورد مزیت‌های این روش اظهار داشت: کاهش هزینه‌های کشت، افزایش مواد آلی در خاک و تعدیل دمای خاک با توجه به وجود بقایای گیاهی و کاهش مصرف آب آبیاری از جمله دیگر مزیت‌های این روش است.
سید شبر موسوی استفاده از این روش را برای نخستین بار در سطح ۳۰۰ هکتار از مزارع ذرت این شهرستان عنوان کرد.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
دستور نوبخت برای تامین اعتبار خرید گندم

دستور نوبخت برای تامین اعتبار خرید گندم

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه دستورمساعد تامین اعتبارخرید گندم از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور صادر شده، گفت: مانده طلب کشاورزان به زودی به حساب آنان واریز خواهد‌شد.

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از شاتا، عباس قبادی افزود : ازآغاز فصل برداشت گندم مراکز خرید دولتی فعال و تا این موقع از فصل خرید ۴٫۷ میلیون تن گندم ازکشاورزان سراسرکشور تحویل گرفته اند.وی با اشاره به پرداخت ۳۱۰۰ میلیارد تومانی به کشاورزان توضیح داد: بابت خرید گندم درسال جاری ۶۵۰ میلیارد تومان به کشاورزان بدهکاریم که با صدور دستور مساعد در تامین اعتبار و منابع مالی از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، باقیمانده مطالبات درکمترین زمان به گندمکاران پرداخت خواهد‌شد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درتوصیف نحوه و شرایط خرید گندم درسالجاری اظهارکرد: به این منظور مراکز خرید را به ۶۷۵ مرکز افزایش دادیم تا خرید درشرایطی انجام شود که عرضه‌کنندگان گندم مجبور نباشند ساعتها درصف تخلیه محموله های خود منتظربمانند؛ بعلاوه اینکه از هرگونه سختگیری در تحویل گندم‌ها خودداری شده است.

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت درپایان اعلام کرد: مقدار ۴٫۷ میلیون تن گندم خریداری شده در قالب ۶۸۴ هزارو ۱۴۶ محموله تحویل مراکز خرید این شرکت شده است. 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
روحانی وزیر دادگستری را مامور پیگیری ساختمان شیشه‌ای وزارت جهاد کرد

روحانی وزیر دادگستری را مامور پیگیری ساختمان شیشه‌ای وزارت جهاد کرد
رئیس‌جمهور، وزیر دادگستری را مامور پیگیری ساختمان شیشه‌ای ۲۰ طبقه وزارت جهاد کرد و وزیر جهاد کشاورزی هم برای بازپس‌گیری به رئیس قوه قضائیه نامه نوشت.


به گزارش کشاورزنیوز به نقل از فارس با آغاز به کار دولت یازدهم تلاش برای بازپس‌گیری ساختمان ۲۰ طبقه شیشه‌ای وزارت جهاد کشاورزی در بلوار کشاورز تهران که در دولت دهم به قوه قضائیه واگذار شد، بیشتر شده است.
براساس این گزارش محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به تازگی نامه‌ای به لاریجانی رئیس قوه قضائیه نوشته و خواستار برگرداندن ساختمان شیشه‌ای وزارت جهاد کشاورزی شده است. همچنین شنیده‌ها حاکی از این است که حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز آقای پورمحمدی وزیر دادگستری را مأمور پیگیری موضوع ساختمان شیشه‌ای کرده است. ساختمان ۲۰ طبقه‌ای وزارت جهاد کشاورزی واقع در بلوار کشاورز معروف به ساختمان شیشه‌ای در اواخر سال ۹۰ به قیمت ۲۴۰ میلیارد تومان به قوه قضائیه فروخته شد. فروش ساختمان شیشه‌ای آنطور که گفته شد با انگیزه سرمایه‌گذاری پول این ساختمان در صندوق سرمایه‌گذاری محصولات کشاورزی و افزایش نقدینگی کشاورزان انجام شد، اما هنوز بعد از گذشت نزدیک به دو سال ریالی از این بابت گرفته نشده است.

خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی در آخرین روزهای دوره وزارتش گفت: اگر پول قرارداد فروش این ساختمان پرداخت نشود، مبایعه‌نامه باطل می‌شود. جابجایی کارمندان وزارت جهاد کشاورزی از این ساختمان به ساختمان‌های پراکنده در شهر تهران حدود سه ماه طول کشید و بعد از انتقال نیز موجبات نارضایتی کارمندان و کشاورزانی که مجبورند برای پیگیری کارهای اداری بین مسافت‌های طولانی معاونت‌های پراکنده این وزارتخانه در سطح شهر طی طریق کنند فراهم کرده است. حال با آغاز دولت یازدهم امیدواری‌ها برای بازپس گرفتن این ساختمان از قوه‌قضائیه بیشتر شده است.

البته بحث ساختمان شیشه‌ای این روزها نقل محافل و شیرینی مجالس هم شده است. نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در اولین گردهمایی مدیران بخش کشاورزی سراسر کشور گفت: در جلسه خبرگان با رهبری، درگوشی به رئیس جمهور گفتم چرا به وزارت جهاد کشاورزی نمی‌آیید و رئیس جمهور به شوخی گفت، هر زمانی ساختمان وزارتخانه را گرفتید، می‌آیم و من گفتم اگر می‌توانستیم که ساختمان را نمی‌دادیم و این صحبت دقایقی خنده حضار را سبب شد. ساختمان ستادی وزارت جهاد کشاورزی که به آن کاخ شیشه‌ای کشاورزی هم اطلاق می‌شد، در سال ۱۳۵۳ توسط عبدالعزیز فرمانفرمائیان طراحی و پس از آن توسط پیمانکاران ایتالیایی ساخته شد. این ساختمان واقع در بلوار کشاورز تهران که در ۲۰ طبقه و ۶۰ متر ارتفاع، لقب بلندترین ساختمان دولتی زمان خود را یدک می کشید.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کمیته‌ ۵ نفره تولید گندم امسال را بررسی می‌کند

کمیته‌ ۵ نفره تولید گندم امسال را بررسی می‌کند
با شدت گرفتن اختلاف نظرات دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعت در زمینه آمار تولید گندم، با تصویب در کمیسیون اقتصادی مجلس، ۵ نفر از نمایندگان مجلس با حضور نمایندگان دو وزارتخانه میزان تولید این محصول استراتژیک را بررسی می‌کنند.


به گزارش کشاورزنیوز به نقل از فارس؛ در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، میزان تولید گندم امسال با حضور مسئولان کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت بررسی شد، اما به نتیجه‌ای نرسید.

بر اساس این گزارش، کمیسیون اقتصادی تصمیم گرفت کمیته‌ای متشکل از ۵ نفر از نمایندگان مجلس و نمایندگانی از وزارتخانه‌های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت میزان تولید گندم امسال را بررسی کنند. مسئولان وزارت جهاد کشاورزی ابتدای امسال تولید گندم را ۱۲٫۵ میلیون تن پیش‌بینی کردند، اما وزارت صنعت بارها با رد این پیش‌بینی و با این فرض که گندم امسال نیاز کشور را تامین نخواهد کرد، اقدام به واردات کرد. نیاز کشور به گندم سالانه حدود ۹ تا ۱۰ میلیون تن است که به گفته مسئولان وزارت صنعت بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها در کشور مصرف گندم کاهش یافته است.

اما مسئولان وزارت جهادکشاورزی معتقدند، پیش‌بینی تولید ۱۲٫۵ میلیون تن گندم محقق شده است. ناصر توکلی معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید: امسال مجموع خرید مراکز دولتی و خصوصی گندم به ۸ میلیون تن می‌رسد، همچنین سالانه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن کشاورزان به عنوان بذر سال آینده نگه‌داری می‌کنند، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در صنعت ماکارونی مصرف می‌شود، ۷۰۰ هزار تن نیز گندم خودمصرفی نزد کشاورزان است و حدود یک میلیون تن نیز در شرایط عادی در صنعت دام و طیور استفاده می‌شود و حدود ۵۰۰ هزار تن نیز در صنف صنعت شیرینی‌پزی و نان فانتزی استفاده می‌شود که مجموع اینها با آنچه که قبلا از سوی وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی شده بود، مطابقت دارد. پیش بینی دقیق تولید گندم به عنوان استراتژیک‌ترین محصول کشاورزی و قوت غالب مردم برای برنامه‌ریزی تامین نیاز کشور بسیار حایز اهمیت است.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
پیشنهاذ جدید نرخ خرید تضمینی گندم

پیشنهاذ جدید نرخ خرید تضمینی گندم
رییس هیات مدیره مجمع ملی تشکل های کشاورزی کشور گفت: پیشنهاد نرخ ۱۱۱۰ تومانی خرید تضمینی برای هر کیلوگرم گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی براساس نرخ تورم ۳۹ درصدی محاسبه شده و این نرخ عین قانون است.


به گزارش کشاورزنیوز مسعود اسدی افزود: با توجه به افزایش هزینه های تمام شده تولید از جمله قیمت بذر ، کود، دستمزد کارگری، حمل و نقل برای سال زراعی آینده ،‌وزارت جهاد کشاورزی نرخ ۱۱۱۰ تومانی را برای هر کیلوگرم گندم به هیات دولت پیشنهاد داده است.

این فعال بخش خصوصی با تاکید براینکه این نرخ مبتنی بر قانون تعیین شده ، اظهارکرد: طبق قانون هرساله باید براساس نرخ تورم کشور قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی محاسبه و قبل از آغاز فصل کشت جدید مصوب و به کشاورزان اعلام شود.

وی ادامه داد: پس از سالها طبق قانون پیشنهاد نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از سوی وزیر جهاد کشاورزی محمود حجتی قبل از فصل کشت به هیات دولت پیشنهاد شده است که این رویکرد مثبت دولت تدبیر و امید را نشان می دهد.

به گفته اسدی، در سال زراعی گذشته نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم ابتدا ۷۲۰ تومان بود که این رقم به ۸۰۰ تومان تغییر یافت.

مجمع ملی هماهنگی تشکل های کشاورزی معتقد است تعیین نرخ کمتر از ۱۱۱۰ تومان برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم خلاف قانون است، بنابراین نرخ پیشنهاد کارشناسی و طبق قانون بوده و انتظار می رود نرخ قانونی از سوی هیات دولت مصوب شود.

رییس هیات مدیره مجمع ملی هماهنگی تشکل های کشاورزی گفت: از دولت تدبیر و امید انتظار می رود در صورت امکان برای حمایت از جامعه کشاورزی و افزایش انگیزه برای تولید با رقمی بیش از نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی نیز موافقت کند.

وی ادامه داد: دولت قبلی با کاهش نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به نصف قیمت واقعی ضربه هولناکی به تولید محصولات کشاورزی کشور وارد کرده است که امیدواریم این مشکلات برطرف شده و کشور به سمت خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی سوق داده شود.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
صادرات ۲۰ میلیون یورو زعفران ایران به اروپا در نیمه نخست ۲۰۱۳

صادرات ۲۰ میلیون یورو زعفران ایران به اروپا در نیمه نخست ۲۰۱۳
یورو استات از صادرات حدود ۲۰ میلیون یورویی زعفران ایران به اتحادیه اروپا در نیمه نخست ۲۰۱۳ خبر داد و اعلام کرد اسپانیا خریدار ۷۴ درصد کل زعفران صادراتی ایران به این اتحادیه بوده است.

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از تسنیم، آمارهای یورو استات نشان می دهد صادرات زعفران ایران به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۲ میلادی ۲۲٫۳۳ میلیون یورو زعفران به اتحادیه اروپا صادر کرده بود. صادرات زعفران ایران به این اتحادیه در نیمه نخست سال جاری میلادی به ۱۹٫۷۸ میلیون یورو کاهش یافته است.

آلمان، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا و سوئد مهمترین خریداران اروپایی زعفران ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ بوده اند. اما اسپانیا عمده ترین خریدار زعفران ایران در اتحادیه اروپا بوده است. ۷۴ درصد کل صادرات زعفران ایران به اروپا در نیمه نخست سال جاری وارد اسپانیا شده است. بر اساس برخی گزارش ها بخش عمده ای از زعفران صادراتی ایران به اسپانیا با فرآوری و بسته بندی جدید به کشورهای دیگر صادرات مجدد می شود. صادرات زعفران ایران به اسپانیا در نیمه نخست امسال ۱۴٫۶۴ میلیون یورو اعلام شده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد کاهش داشته است. ایران در ماه های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۲ بالغ بر ۱۵٫۴۲ میلیون یورو زعفران به اسپانیا صادر کرده بود.
 

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
فارغ التحصيلان کشاورزي فرق گندم و جو را نمي‌دانند !

فارغ التحصيلان کشاورزي فرق گندم و جو را نمي‌دانند !

مهندس كشاورزي بايد بيل بدست بگيرند ! / فارغ التحصيلان کشاورزي فرق گندم و جو را نمي‌دانند ! / كارشناسان كشاورزي حاظر نيستند وارد مزرعه شوند ! (1392/06/19)
.
دهقان نيوز / بايد مهندسان کشاورزي چکمه بپوشند، بيل بدست بگيرند و کار ‌کنند. جوانان ما کار مهندسي را پشت ميز نشيني مي‌دانند که اين نوع نگاه درست نيست. امروز کارشناسان کشاورزي ما در ايران حاضر نيست در مزارع کار کند.

جوانان ما تنها آموزش آکادميک مي‌بينند، اين خلاء در رشته‌هاي مختلف وجود دارد، به زبان ساده بعضي فارغ التحصيلان رشته کشاورزي حتي فرق جو و گندم را نمي‌دانند.

نيروي جوان يکي از مهم ترين ظرفيت هاي مهم براي پيشرفت اهداف توسعه هر کشوري محسوب مي‌شود. براين اساس سرمايه‌گذاري و تربيت نسل جوان که مجهز به آگاهي و دانش روز هستند از اولويت‌هاي مهم هر کشوري است. از گوشه و کنار کشور شنيده مي‌شود رشته‌ها دانشگاهي در جامعه بازار کار ندارند. به همين دليل بيشتر آن‌هايي در مشاغل غير مرتبط با تحصيل فعاليت مي‌کنند.

عضو کميسيون مجلس شوراي اسلامي درباره مشکلات اين جوانان جوياي کار و در پاسخ به اين سوال كه تا کنون طرحي کامل مبني بر اين‌که جوان و نوجوانان ما در رشته‌هاي فني و کشاورزي، همزمان با آموزش تئوري تجارب عملي هم کسب کنند مطرح نشد؟! گفته استاد «جعفر علاقمندان» نخستين بنيانگذار شناخت و بازيابي گروه‌هاي آموزش و پرورش ايران بود و در اين‌باره کارهاي خوبي نيز انجام داده؛ اما طرح‌هايش اجرايي نشده است. اکنون مشکل ما فارغ التحصيلاني است که به‌صورت تئوري در اين حرفه وارد شده اند. اما اين افراد بي‌تجربه هستند.

رحمت‌اله نوروزي در خصوص اينكه ريشه اصلي مشکل جوان فارغ التحصيل تنها مدرک گرايي آن‌ها است و آن‌ها مي‌خواهند پشت ميز نشيني باشند هم گفته جوانان ما تنها آموزش آکادميک مي‌بينند، اين خلاء در رشته‌هاي مختلف وجود دارد، به زبان ساده بعضي فارغ التحصيلان رشته کشاورزي حتي فرق جو و گندم را نمي‌دانند و آفات گياه را نمي‌شناسند.

وي گفته به هيچ عنوان در کشورهاي ديگر شاهد اين موضوع نيستيم. به عنوان مثال در کشورهاي مختلف دنيا از جمله هندوستان مهندسان کشاورزي چکمه مي‌پوشند، بيل دست مي‌گيرند و کار مي‌کنند. جوانان ما کار مهندسي را پشت ميز نشيني مي‌دانند که اين نوع نگاه درست نيست. امروز کارشناسان کشاورزي ما در ايران حاضر نيست در مزارع کار کند.

اين عضو كميسيون كشاورزي گفته در حقيقت نهادهاي دست‌ اندرکار بايد در حوزه اشتغال از جوانان فارغ التحصيل در رشته‌هايي مانند شيلات، کشاورزي، دامداري و... به‌کار برد. زماني به همه فارغ التحصيلان رشته‌هاي کشاورزي 20 ميليون تومان تسهيلات داده مي‌شد؛ اما اين کار هم به علت مشکلات مختلف جوابگو نبود. اولين قدم، بررسي طرح اين فارغ التحصيلان، تسهيلات‌دهي بر اساس مهارت و خلاقيتشان است. به اين ترتيب جوانان به پشتوانه ارائه اين طرح‌ها آينده خوبي براي خود بسازند.

وي اين را هم گفته كه براي ايجاد اشتغال مولد و پايدار بايد فرهنگ‌سازي از مقطع متوسطه و هنرستان شروع شود. ايراد ما اين است که تمامي نوجوانان و جوانان فکر مي‌کنند بهترين رشته‌هاي دبيرستان، تجربي، انساني و رياضي است. صدا و سيما و دستگاه‌هاي تبليغاتي و آموزشي، فرهنگ ارشاد اسلامي بايد روي فرهنگ خانواده‌ها تمرکز بيشتري داشته باشد.
نظرات بینندگان
ناشناس1392/06/19 - 13:50
مگه به مهندسين كشاورزي بها ميدن كه فرق گندم و جو رو ياد بگيرن
*****1392/06/19 - 14:38
ولا ما ناظرين کشاورزي که پوستمون توي مزارع کنده شد نه خيلي خير ديديم حالا نوبت فارغ التحصيلانه ، چقدر اين رشته و فارغ التحصيلانش مظلوم واقع شدن ؟؟؟؟!!!و دارن ميشن !!! بخدا دلم براي خودمون ميسوزه با سالها تجربه کاري سه ساله تحقيرمون کردن به اميد استخدام ، خوبه يه خورده خودتون هم بريد کلاس آکاداميک مديريت بخونيد عمليش و کارگاهيش صدقه سرتون باشه
*****1392/06/19 - 14:38
ولا ما ناظرين کشاورزي که پوستمون توي مزارع کنده شد نه خيلي خير ديديم حالا نوبت فارغ التحصيلانه ، چقدر اين رشته و فارغ التحصيلانش مظلوم واقع شدن ؟؟؟؟!!!و دارن ميشن !!! بخدا دلم براي خودمون ميسوزه با سالها تجربه کاري سه ساله تحقيرمون کردن به اميد استخدام ، خوبه يه خورده خودتون هم بريد کلاس آکاداميک مديريت بخونيد عمليش و کارگاهيش صدقه سرتون باشه
مهندس ارشد اکولوژيک1392/06/19 - 14:41
سلام. خسته نباشي استاد. آقاي نوروزي مهندساني هستند که به قول خودتان فرق گندم و جو را بيشتر و بهتر از شما مي دانند، تجارب علمي و عملي خوبي دارند، بعضي ها نيز خود کشاورز يا کشاورز زاده هستند که مي توانند باعث تحول بنيادين در نظام کشاورزي کشور شوند اما بيکارند! يا بهتر بگويم کساني که در حوزه کشاورزي مسئوليت دارند وعده هايشان در حد حرف در يک خبرگزاري است! چاره کار در ندانستن فرق گندم و جو نيست مشکل جاي ديگري است!
حميدرضا حسينزاده1392/06/19 - 14:58
9سال است فارغ التحصيل شدم 8سال است ناظر گندم و مظمئنم از 95 درصد کارمندان اداره ات کشاورزي اطلاعات تجربي وعملي بالاتري دارم سمپاشي و ابياري و بيل دست گرفتن واسم عار نيست از ناظرين کشاورزي استفاده کنيد بخدا انقلابي در جهاد کشاورزي بوجود مياد.
خانم مهندس کشاورزي1392/06/19 - 16:31
شما هم فرق کارگر مزرعه و مهندس کشاورزي را نمي دانيد اگر يه مهندس نتونه گندم را از جو تشخيص بده اساتيد دانشگاه کم کاري کردن نشونشون ندادن البته من بعيد مي دونم يه مهندس اينجور باشه که شما گفتيد اينطور که شما گفتيد مهندسين عمران بايد کارگر ساختمان شوند ومهندسين برق هم برق کش.احتمالا شما در مورد علم کشاورزي چيزي نمي دانيد من خودم ارشد بيماريهاي گياهي هستم اين علم فراتر از اين حرفهاست که شما راجعش اينجور نظر داديد حالا جوانان بيکارند شما بايد پاسخگو باشيد که دانشگاهتون را از رشته ها اشباع کرديد وحرف از مدرک گرايي ميزنيد لطفا راجع به حرفهاتون بيشتر فکر کنيد با تعقل حرف بزنيد.
ناشناس1392/06/19 - 17:23
واقعا گل گفتي نود درصد ناظراي به قول خودشون با سابقه لياقت استخدام ندارن تو رو خدا دهقان نيوز حرف دل ما رو به گوش مسولين برسونيد اگه اين استخدام به اين صورت انجام بشه که انشا الله نميشه کشاورزي ايران نابود ميشه حالا ناظرين هيچي نشده واسه استخدام انواع زيراب زني ها و انواع دروغها و انواع سابقه سازي ها رو دارن انجام ميدن تو رو خدا به دادمون برسيد
رضا1392/06/19 - 17:45
از فردا ميكن مهندسين عمران هم بايد كارگري ساختمان بكنند ويا مهندسين معدن تو معدن كارگري بكنند براي چنين نمايندگاني با چنين تفكراتي بايد افسوس خورد شما كه كارتون برنامه ريزي براي فارغ اتحصيلان ميباشد بنا به ضعف شما هزاران هزار بيكارند آنوقت شما شان جامعه مهندسي رو آنقدر پايين ميكشيد كه به هزارن هزار نفرتوهين ميكنيد شما چه كاري براي اشغال مهندسين كرديد اكه ضعفي هست در در سيستم آموزشي كشور است آموزشهاي عملي و علمي به فراموشي سپرده شده اين بار دوم است كه چنين حرفهايي زده ميشود كجاي دنيا ديديد كه يك مهندس كشاورزي بايد خودش كشاورزباشد يا مهندس عمران خودش كارگر ساختمان باشد واز اين حرفهاي بي ربط ديگر نبايد در سطح جامعه مطرح شوداكه امروز اشتغال در جامعه در حد مطلوب بود وآموزش نيز متناسب با آن پيش ميرفت ما در چنين وضعيتي نبوديم
http://www.dehghannews.ir/news1.aspx?id=1686
 
آخرین ویرایش:

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
نرخ خريد 24 محصول کشاورزي اعلام شد + جدول قيمت ها

نرخ خريد 24 محصول کشاورزي اعلام شد + جدول قيمت ها

نرخ خريد 24 محصول کشاورزي اعلام شد + جدول قيمت ها (1392/06/19)
.

با توجه به آنکه اعلام نرخ خريد تضميني قبل از فصل کشت از مطالبات کشاورزان براي برنامه‌ريزي بوده و به حکم قانون برنامه تبديل شده است، نرخ خريد تضميني 24 قلم محصول کشاورزي براي سال 93 اعلام شد.

وزارت جهاد کشاورزي هفته گذشته نرخ پيشنهادي خريد تضميني محصولات کشاورزي سال آينده را براي 24 نوع محصول طي نامه‌اي به معاون اول رئيس جمهور اعلام کرد.

به گزارش دهقان نيوز، اين قيمت‌ها توسط معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور و معاونت اقتصادي و برنامه‌ريزي وزارت جهاد کشاورزي بررسي شد و نهايتا قيمت‌هاي جديد با اندکي تغيير تعيين شد.

نرخ تضميني پيشنهادي وزارت جهاد کشاورزي و قيمت تعيين شده توسط معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور براي محصولات کشاورزي در سال 1393 در زير مي‌آيد:


http://www.dehghannews.ir/news1.aspx?id=1692
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
سازمان بهره وری آب کشور تأسیس می‌شود

سازمان بهره وری آب کشور تأسیس می‌شود
قائم مقام وزیر نیرو گفت: با تأسیس سازمان بهره وری آب کشور، کاهش هدررفت آب و ارتقای بهره وری را در بخش های مختلف تأمین تا مصرف آب بررسی کرده و راهکارهایی عملی برای صیانت از این منبع حیاتی اتخاذ خواهد شد.


به گزارش کشاورزنیوز، ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو در گفت‌وگو با تسنیم گفت:‌ منظور از تأسیس سازمان بهره وری آب، تشکیل سازمانی خارج از بدنه وزارت نیرو نیست بلکه در داخل مجموعه وزارت نیرو سازمانی برای ارتقای بهره وری آب تشکیل می شود تا بتوان با تعیین پارامترهایی برای آب در بخش های تأمین، انتقال، تصفیه و توزیع، بهره وری را در مصرف این مایع حیاتی ارتقا داد.


هر کدام از این مراحل نیازمند بررسی هایی است تا از تلفات آب کم کرده، بهره کار را بالا ببرد و هزینه ها را کاهش دهد.

برای تشکیل سازمان بهره وری آب مدلی مشخص داریم، سازمان بهره وری برق که سالها پیش تشکیل شده و به بررسی مراحل تأمین، انتقال و توزیع برق می پردازد، الگوی مناسبی برای تشکیل سازمان بهره وری آب است.

علاوه بر بررسی جز به جز شیوه های مرسوم در سیکل تأمین و تا مصرف آب، شیوه های مطرح و حتی جدید نیز مورد بررسی قرار می گیرند تا با نتایج بررسی های کارشناسانه در این سازمان، روز به روز شاهد ارتقای بهره وری آب باشیم.

همچنین انجام پژوهش های کاربردی و ارتقای سطح فناوری ها در ابزار مصرفی یکی از محورهای اصلی فعالیت این سازمان خواهد بود تا بخشی از هدررفت آب که نیروی انسانی و مصرف کنندگان در آن تصرفی ندارند با کاربرد فناوری های مناسب، کاهش یابد.

با تشکیل سازمان بهره وری آب مطمئنا از ظرفیت های همکاری با سازمان های دیگر نظیر سازمان نظام مهندسی ساختمان استفاده خواهیم کرد. درحال حاضر فاز مطالعات تشکیل سازمان بهره وری آب با دستور وزیر نیرو آغاز شده است.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
همایش ملی توسعه کشاورزی در شرایط شور در آذرشهر آغاز شد

همایش ملی توسعه کشاورزی در شرایط شور در آذرشهر آغاز شد
همایش ملی تنش شوری در گیاهان و راهکار‌های توسعه کشاورزی در شرایط شور روز پنجشنبه در در دانشگاه شهید مدنی در آذرشهر آغاز بکار کرد.

دبیر همایش در این خصوص به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: این نخستین همایشی است که با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجمنهای زیست ‌شناسی، فیزیولوژی گیاهی ایران و قطبعلمی تنش‌های گیاهی دانشگاه اصفهان برگزار می شود.

نادر چاپارزاده افزود: جنبه‌های فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و مولکولی مقاومت به تنش شوری در گیاهان، راهکارهای کاربردی برای کشاورزی شور زیست، امکانسنجی استفاده‌ دارویی، شیمیایی، صنعتی و تجاری گیاهان در شرایط شور و بکارگیری فناوریهای نوین در توسعه گیاهان مقاوم به شوری از جمله محورهای همایش هستند.وی با اعلام اینکه تبادل نظر و ارتقاء سطح علمی محققان و پژوهشگران از دیگر اهداف همایش است گفت: ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارائه ودر نهایت ۱۵۳ مورد از آنها پذیرش شد.


 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
موفقیت محققان دانشگاهی در تولید بیوگاز از گیاهان

موفقیت محققان دانشگاهی در تولید بیوگاز از گیاهان
محققان دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان سیستمی را برای تولید بیوگاز از گیاهان تولید کردند.

به گزارش کشاورزنیوز،سیستم کشت پیوسته دو جریانه برای شبیه سازی اکوسیستم‌های بی هوازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از ورود اکسیژن به محیط کشت و رشد میکرو ارگانیزها ممانعت کرده و شرایط را برای رشد میکروارگانیزم‌ها فراهم می‌کند.

این سیستم مجهز به دو مخزن و چندین خروجی و ورودی برای فاز مایع و جامد است که محیط کشت در داخل مخزن این سیستم قرار می‌گیرد و باکتری‌های مورد نیاز را با کنترل دما و میزان pH محیط با تزریق نیتروژن کشت می‌دهد.

محققان دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با استفاده از سیستم کشت پیوسته دو جریانه طراحی شده موفق شدند روغن‌های خاصی در گیاهان کشف کنند که محرک رشد باکتری‌های مفید هستند. تولید بیوگاز از دیگر قابلیت‌های سیستم کشت پیوست دو جریانه محسوب می‌شود.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
آغاز به کار همایش توسعه کشاورزی و محیط زیست سالم در همدان

آغاز به کار همایش توسعه کشاورزی و محیط زیست سالم در همدان
پیش از ظهر امروز همایش توسعه پایدار کشاورزی و محیط زیست سالم با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و دانشجویانی از سراسر کشور در محل دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید مفتح همدان آغاز به کار کرد.

در این همایش یک روزه، وضعیت سموم و تخریب آنها در محیط زیست، برآورد حق‌‌آبه، حق‌ آب زیست‌محیطی رودخانه‌ها، نقش توسعه کشاورزی در پایداری جمعیت روستایی، میزان اثرگذاری در تولید محصول سالم از دیدگاه مصرف‌کنندگان و موضوعاتی از این قبیل مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

گفتنی است در اختتامیه این همایش دو پوستر برتر و یک مقاله شفاهی معرفی شده و برای شرکت‌کنندگان در همایش نیز گواهینامه صادر می‌شود.
 

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
راه‌اندازی سیمای کشاورز

راه‌اندازی سیمای کشاورز

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره‌ی این که در قانون بودجه‌ی سال 92 ردیفی با عنوان ایجاد شبکه‌ی تلویزیون ملی کشاورزی در نظر گرفته شده، گفت: راه‌اندازی یک شبکه‌ی تلویزیونی برای کشاورزی ضرورت دارد.
رحمت‌الله نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خاطرنشان کرد: کشاورزی اساس توسعه پایدار است، مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و صنعت و معدن باید به دنبال برنامه‌ی مخصوصی برای آن باشند تا چالش‌ها، آسیب‌ها و موفقیت‌های این حوزه‌ را به نمایش بگذارد.

وی ادامه داد: چنین برنامه‌یی پل ارتباطی بین مسئولان و کشاورزان است؛ کشاورزان گنج‌های پنهان هستند. اگر بخواهیم از نگاه قرآن، سیره علوی یا سیره نبوی به این مساله نگاه کنیم، باید به کشاورزان بها دهیم واگر به کشاورزی بها دهیم خیلی از مشکلاتمان برطرف می‌شود.

نماینده‌ی مردم علی‌آباد تاکید کرد: راه‌اندازی سیمای کشاورز از اهمیت بالایی برخوردار است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: شبکه‌ی تلویزیونی کشاورز می‌تواند در بحث توسعه و تقویت کشاورزی مکانیزاسیون و مشکلاتی که کشاورزان با آن مواجه هستند، بسیار مفید باشند.
http://daylaman-2.blogfa.com/
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
مدیریت صحیح منابع تنش آبی در اصفهان را کاهش می دهد

مدیریت صحیح منابع تنش آبی در اصفهان را کاهش می دهد
به گزارش کشاورزنیوز به نقل از قانون مهندس‌هاشم امینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در همایش رؤسای کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان بیان کرد : ۷۵ درصد اقلیم آب و هوایی کشور خشک و نیمه خشک است درحالی‌که سرانه بارندگی در دنیا حدود ۷۰۰ الی ۷۵۰ میلی متر ، در قاره آسیا ۶۰۰ الی ۶۵۰ میلی متر است . این رقم در ایران ۲۰۰ الی ۲۵۰ میلی متر و در استان اصفهان ۱۲۰ میلی متر می باشد . این درحالیست که در سال‌های اخیر به دلیل وقوع پیاپی پدیده خشکسالی میزان بارندگی در استان اصفهان به ۹۴ میلی متر کاهش یافته است .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب افزود: براساس بررسی‌های دانشمندان دوره سوم پدیده خشکسالی را در پیش داریم و احتمال اینکه تا ۹۰ سال آینده منابع آبی زیرزمینی به پایان برسد وجود دارد که در این حالت تأمین آب برای بخش‌های مختلف با مشکلاتی مواجه می شود .

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان درخصوص منابع آبی موجود روی کره زمین در ادامه تصریح کرد : براساس برآوردهای صورت گرفته میزان منابع آبی روی کره زمین حدود ۶۵۰ میلیون کیلومترمکعب است که ۵/۹۷ درصد این منابع شور است و تنها ۵/۲ درصد آبهای موجود بر روی کره زمین شیرین است و نیز ۷۸ درصد منابع آب شیرین هم قابل دسترس نیست. بنابراین در چنین شرایطی مصرف بهینه آب یکی از ضرورت‌های موجود قلمداد می شود .

مهندس امینی مصرف سرانه آب را در کشور بیش از استاندارد جهانی دانست و اظهار داشت : طبق استانداردهای تعریف شده مصرف سرانه آب در کشور ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است و این رقم در استان اصفهان ۲۱۰ لیتر است که متأسفانه در تابستان سال جاری در استان اصفهان به رغم محدودیت در تأمین آب این رقم به ۳۰۰ لیتر در ثانیه افزایش یافت در صورتی که مصرف سرانه آب در دنیا ۸۰ لیتر در شبانه روز است که سازمان بهداشت جهانی این میزان مصرف را تأیید کرده است .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان میزان سرانه تجدید پذیر آب را بیانگر توسعه و پیشرفت کشورها خواند و خاطرنشان ساخت : در جهان کنونی دسترسی پایدار به منابع آبی از جمله ابزارهای دستیابی به توسعه و پیشرفت کشورهاست و برآورد شده که اگر سرانه تجدید پذیر آب کمتر از ۱۵۰۰ مترمکعب باشد تنش آبی در هر کشوری به وجود خواهد آمد . این درحالیست که میزان سرانه آب تجدیدپذیر در استان اصفهان ۹۰۰ مترمکعب برای هر نفر است که این رقم بسیار ناچیز است . بنابراین به منظور غلبه بر بحران کم آبی در استان اصفهان باید منابع آبی و چگونگی مصرف آب به خوبی مدیریت شود .

ایشان به تدابیری که شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در سال‌های اخیر به منظور مدیریت مصرف آب در دستور کار قرار داده است اشاره کرد و اعلام نمود: در سال‌های اخیر شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اعمال ۴ اقدام قانونی، تعرفه‌ای ، فرهنگی و فنی و مهندسی به مدیریت مصرف آب در سطح استان پرداخت که این تدابیر منجرشد ۶/۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی شود .
مهندس‌هاشم امینی با بیان اینکه فعالان در کتابخانه‌های عمومی اصفهان می توانند نقش بسزایی در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در جامعه داشته باشند عنوان کرد : فعالان در کتابخانه‌ها که با اقشار مختلف جامعه تعامل دارند می توانند با ارائه کتاب‌ها و بسته‌های فرهنگی که درخصوص مصرف بهینه آب وجود دارد زمینه‌های مصرف بهینه آب را در جامعه ترویج دهند چراکه ما معتقدیم انجام اقدامات فرهنگی تأثیر مهمی در مصرف صحیح آب در جامعه دارد و این مهم با همکاری بسیاری از بخش‌ها محقق می شود .
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
پیش فرض یک عضو کمیسیون کشاورزی: راه‌اندازی سیمای کشاورز ضرورت دارد

پیش فرض یک عضو کمیسیون کشاورزی: راه‌اندازی سیمای کشاورز ضرورت داردیک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره‌ی این که در قانون بودجه‌ی سال ۹۲ ردیفی با عنوان ایجاد شبکه‌ی تلویزیون ملی کشاورزی در نظر گرفته شده، گفت: راه‌اندازی یک شبکه‌ی تلویزیونی برای کشاورزی ضرورت دارد.


رحمت‌الله نوروزی خاطرنشان کرد: کشاورزی اساس توسعه پایدار است، مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و صنعت و معدن باید به دنبال برنامه‌ی مخصوصی برای آن باشند تا چالش‌ها، آسیب‌ها و موفقیت‌های این حوزه‌ را به نمایش بگذارد.

وی ادامه داد: چنین برنامه‌یی پل ارتباطی بین مسئولان و کشاورزان است؛ کشاورزان گنج‌های پنهان هستند. اگر بخواهیم از نگاه قرآن، سیره علوی یا سیره نبوی به این مساله نگاه کنیم، باید به کشاورزان بها دهیم واگر به کشاورزی بها دهیم خیلی از مشکلاتمان برطرف می‌شود.

نماینده‌ی مردم علی‌آباد تاکید کرد: راه‌اندازی سیمای کشاورز از اهمیت بالایی برخوردار است.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: شبکه‌ی تلویزیونی کشاورز می‌تواند در بحث توسعه و تقویت کشاورزی مکانیزاسیون و مشکلاتی که کشاورزان با آن مواجه هستند، بسیار مفید باشند.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
تاریخ کشت گندم دیم در مناطق مختلف کشور

تاریخ کشت گندم دیم در مناطق مختلف کشوربر اساس شرایط جوی و وضعیت بارش‌ها در سال جاری، وضعیت کشت گندم دیم در مناطق مختلف کشور اعلام شد که در بعضی از مناطق تا دو هفته تأخیر در مقایسه با سال گذشته وجود دارد.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور تاریخ کشت گندم دیم را در مناطق مختلف کشور اعلام کرد و گفت: در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، بوشهر و ایلام تاریخ کشت بر اساس وضعیت نرمال سال گذشته است و تغییری در تاریخ کشت آنها وجود ندارد.


مناطق نرمال

مسعود حقیقت افزود: بر این اساس، تاریخ کشت گندم در شهرهای استان آذربایجان شرقی نظیر کلیبر، جلفا، ورزقان، اهر، هریس، سراب، میانه، هشترود، مرند، تبریز و آذرشهر یکم الی ۱۰ مهرماه، در شهرهای بستان‌آباد و مراغه پنجم الی ۱۰ مهر و در بناب ۱۰ الی ۲۰ مهرماه مشخص شده است.

وی خاطرنشان کرد: در استان اردبیل نیز تاریخ کشت گندم دیم یکم الی ۱۰ مهرماه در شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، اردبیل، نیمن، نیر و خلخال اعلام شده است. حقیقت ادامه داد: در آذربایجان غربی نیز وضعیت کشت گندم دیم بدون تغییر در مقایسه با سال گذشته مشخص شده است که بر این اساس در شهرهای خوی، سلماس، ارومیه، اشنویه، نقده، تکاب، بوکان و چالدران کشاورزان یکم الی ۱۰ مهرماه می‌توانند اقدام به کاشت کنند. وی تصریح کرد: در مناطق گرمسیر و معتدل استان کهگیلویه و بویراحمد کشاورزان در تاریخ پنجم الی ۱۰ آبان‌ماه می‌توانند اقدام به کاشت گندم دیم کنند که در شهر بویراحمد تاریخ یکم الی ۱۰ آبان‌ماه برای این امر در نظر گرفته شده است. رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور یادآور شد: در شهرهای اندیمشک و دزفول استان خوزستان تاریخ کشت گندم پنجم الی ۱۰ آبان‌ماه و در شهرهای شوش، شوشتر، دشت آزادگان، بهبهان و اهواز ۱۰ الی ۲۰ آبان‌ماه اعلام شده است که کشاورزان حداکثر تا تاریخ اعلام‌شده، اقدام به کشت این محصول کنند. حقیقت تأکید کرد: در شهرهای آباده، اقلید، خرمبید و بوانات استان فارس نیز تاریخ کشت ۱۵ الی ۲۵ مهرماه اعلام شده که در شهرهای نورآباد، ممسنی و سپیدان برای آن تاریخ ۲۰ مهرماه الی ۱۰ آبان‌ماه در نظر گرفته شده است. وی اظهار داشت: در شهرهای دیلم، گنابه، بوشهر، دشتی و تنگستان استان بوشهر تاریخ کشت ۱۰ الی ۲۰ آبان‌ماه و شهرهای ایلام، ایوان، مهران، شیروان و دره‌شهر استان ایلام ۱۵ الی ۲۵ مهرماه و دهلران، آبدانان این استان یکم الی ۱۰ آبان‌ماه بدون تغییر در مقایسه با سال گذشته مشخص شده است.


تأخیر یک‌هفته‌ای

حقیقت همچنین گفت: در شهرهای بروجرد، دلفان، خرم‌آباد، ازنا، علی‌گودرز و کوهدشت تاریخ کشت گندم با تأخیر یک‌هفته‌ای در مقایسه با سال گذشته روبه‌رو است، به‌طوری که در این مناطق کشاورزان باید از تاریخ ۲۲ مهرماه الی دوم آبان‌ماه و در پلدختر استان لرستان ۳۰ مهر الی ۹ آبان‌ماه اقدام به کشت گندم کنند. وی در ادامه افزود: در شهرهای رزن، کبودرآهنگ، همدان، بهار، اسدآباد و ملایر استان همدان نیز تاریخ کشت ۳۰ مهرماه الی ۹ آبان‌ماه اعلام شده که برای شهر نهاوند این زمان تا تاریخ ۱۷ الی ۲۳ مهرماه ادامه دارد. رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور خاطرنشان کرد: تاریخ کشت گندم دیم در شهرهای کوهرنگ و شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری ۱۰ الی ۲۰ مهرماه، اردل، لردگان، فارسان و بروجن ۱۵ الی ۲۰ مهرماه و در شهرهای قزوین، تاکستان و بویین‌زهرا در استان قزوین ۳۰ الی ۹ آبان‌ماه تعیین شده است. حقیقت ادامه داد: در شهرهای زنجان، سلطانیه، خدابنده، خرمدره، ایجرود و مان‌نشان استان زنجان تاریخ کشت ۹ الی ۱۷ مهرماه، در شهرهای بانه، مریوان، دیوان‌دره، سروآباد و سقز استان کردستان ۱۲ الی ۲۲ مهرماه و در شهر سنندج هشتم الی ۱۷ مهرماه با تأخیر یک هفته‌ای در مقایسه با سال گذشته اعلام شده است. وی تصریح کرد: در شهرهای مانه، سملقان، بجنورد و شیروان تاریخ کشت گندم دیم هشتم الی ۱۷ مهرماه و در شهرهای اسفراین، فاروج و جاجرم ۱۲ الی ۲۴ مهرماه در نظر گرفته شده است. حقیقت درباره دلیل عقب افتادن تاریخ کشت در مناطق یادشده یادآور شد: در این مناطق در سال گذشته میزان بارش‌ها مناسب نبوده و با افزایش دما همراه بوده‌اند که با بهبود شرایط آب و هوایی در سال جاری تاریخ کشت گندم در آن مناطق با تأخیر همراه بوده است. بر این اساس، زمان کشت گندم دیم در استان مرکزی نیز پنجم الی ۱۰ آبان‌ماه در نظر گرفته شده است که با تأخیر ۱۰ روزه در مقایسه با سال گذشته همراه است.


تأخیر دوهفته‌ای

وی تأکید کرد: در مناطق سردسیر سنقر و صحنه استان کرمانشاه تاریخ کشت با دو هفته تأخیر ۱۲ الی ۲۲ مهرماه و در شهرهای جوانمرد و باباجانی ۱۵ الی ۲۳ مهرماه تعیین شده است که این تاریخ در شهرهای سر پل زهاب، گیلان غرب و قصر شیرین ۲۰ الی ۳۰ آبان‌ماه و در شهرهای معتدل استان کرمانشاه نظیر شهر کرمانشاه تاریخ کشت ۲۰ الی ۲۹ مهرماه و در شهر کنگاور تاریخ کشت ۱۹ الی ۲۹ مهرماه تعیین شده است.

این کارشناس هواشناسی اظهار داشت: در استان خراسان رضوی نیز تاریخ کشت با یک هفته تأخیر همراه است، به‌طوری که در شهرهای چناران، کلات، سرخس و تربت حیدریه تاریخ کشت هفتم الی ۱۷ مهرماه و در شهرهای تربت جام، تایباد، رشتخوار، کاشمر، سبزوار، نیشابور و مشهد ۱۲ الی ۲۲ مهرماه تعیین شده است. حقیقت همچنین گفت: در استان تهران و اصفهان نیز تاریخ کشت با تأخیر ۱۰ روزه همراه است، به‌طوری که در شهرهای دماوند و فیروزکوه، کشاورزان باید در تاریخ ۲۰ الی ۳۰ مهرماه و در شهرهای فریدون‌شهر، گلپایگان و فریدن هفت الی ۱۷ آبان‌ماه و در خوانسار ۱۲ الی ۲۲ آبان‌ماه اقدام به کاشت گندم کنند. وی در ادامه افزود: به‌دلیل احتمال سرمای زودرس در نقاط سردسیر استان کرمان، بر خلاف سایر مناطق کشور تاریخ کشت یک هفته زودتر در مقایسه با سال گذشته تعیین شده است. حقیقت در پایان خاطرنشان کرد: در کشت دیم ابتدا باید بارش مناسبی وجود داشته باشد و خاک را از لحاظ رطوبتی در وضعیت مناسبی قرار دهد تا پس از دومین بارش مؤثر، کشاورزان بتوانند شروع به کشت دوم کنند که تاریخ کشت در مناطق مختلف کشور نیز بر این اساس تعیین شده است.

 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
خرد شدن اراضی کشاورزی همچنان ادامه دارد

خرد شدن اراضی کشاورزی همچنان ادامه دارد

کشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران) – قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی هنوز به مرحله اجرا نرسیده و قانون ارث در حال کوچک کردن زمین‌های کشاورزی است.

به گزارش کشاورزنیوز عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایانا با اعلام این مطلب گفت: قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی که به تصویب قانون‌گذار رسیده و در ۱۰ ماده با دادن مشوق‌هایی خواستار یکپارچگی اراضی کشاورزی شده است، به دلایلی که برای کمیسیون هنوز مشخص نیست، توفیقی پیدا نکرده است. محمدرضا امیری کهنوج افزود: میزان اراضی کشاورزی در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه مانند ترکیه از فراوانی مناسبی برخوردار است، اما خرد شدن اراضی کشاورزی که به‌صورت مستمر ادامه دارد، مانع از آن می‌شود که مکانیزاسیون با ضریب بالا در اراضی کشاورزی پیاده شود.

وی خاطرنشان کرد: خرد شدن دائمی اراضی منجر به عدم استفاده از دنباله‌بندهای پیشرفته، تولید انبوه محصولات کشاورزی و یکپارچه‌سازی و تسطیح اراضی می‌شود. همه این مشکلات باعث شد تا کمیسیون کشاورزی مجلس هشتم قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی را تصویب کند، اما با گذشت چند سال از ابلاغ آن هنوز توفیقی پیدا نشده است.


تحقیق و تفحص برای به اجرا درنیامدن قانون

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خرد شدن دائمی اراضی در استان‌های شمالی کشور و همچنین استان‌هایی که قطب کشاورزی هستند، باید متوقف شود تا تولید محصولات اساسی نظیر گندم، جو، برنج، ذرت، دانه‌های روغنی و چغندرقند امکان اجرایی شدن پیدا کند. امیری کهنوج تصریح کرد: هنوز وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از چگونگی اجرای قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی به کمیسیون ارائه نکرده است و در صورتی که گزارشی از چگونگی اجرای قانون افزایش بهره‌وری و قوانین تابع آن که مشمول ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی می‌شود، به مجلس نرسد، نمایندگان از ابزارهای نظارتی خود نظیر تحقیق و تفحص استفاده خواهند کرد.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
مکانیزه نبودن برداشت برنج و دستمزد ۷۰ هزار تومانی کارگران

مکانیزه نبودن برداشت برنج و دستمزد ۷۰ هزار تومانی کارگرانکشاورزنیوز(اخبار کشاورزی ایران) – مدیرکل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی از پایان فصل برداشت برنج تا ماه آینده خبر داد و گفت: حقوق روزانه هر کارگر برای برداشت برنج با احتساب هزینه تامین غذا حدود ۷۰ هزار تومان است که در صورت استفاده از کمباین این هزینه به نصف کاهش می‌یابد.


به گزارش کشاورزنیوز دلاور حیدرپور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:‌ کارگران زن برای برداشت برنج در هر روز حدود ۵۰ هزار تومان دریافت می‌کنند که این نرخ برای آقایان به بیش از ۶۵ هزار تومان می‌رسد و با احتساب هزینه تامین غذا شالیکاران باید روزانه حدود ۷۰ هزار تومان به هر کارگر بپردازند.

وی افزود:‌ با توجه به تلاش وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز مرجع به واردات ماشین‌آلات و تجهیزات برداشت مانند کمباین، در صورت برداشت مکانیزه هزینه شالیکاران تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.


برداشت سه میلیون تن شلتوک در سال جاری

مدیر کل دفتر غلات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی گفت: برداشت شلتوک از شالیزارهای استان‌های مازندران و گیلان به پایان رسیده و تا ۱۵ روز دیگر برداشت این محصول در استان گلستان نیز به پایان می‌رسد که پیش‌بینی می‌شود با احتساب میزان تولید و برداشت برنج در استان‌های جنوبی کشور، امسال حدود سه میلیون تن شلتوک از شالیزارهای کشور برداشت شود. حیدرپور ادامه داد: تاکنون حدود دو میلیون تن شلتوک از شالیزاهای استان‌های شمالی برداشت شده که با احتساب مابقی شلتوک در حال برداشت در استان گلستان میزان تولید برنج در سه استان شمالی به بیش از ۸۰ درصد تولید کشور می‌رسد. به گفته وی استان‌های خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و … دیگر استان‌های تولیدکننده برنج در کشور هستند.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
اروپا در انتظار خرمای ایران

اروپا در انتظار خرمای ایران

در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۲۰۳ هزار تن خرما در خوزستان تولید شود که ۸۰ هزار تن آن به اروپا، ترکیه، استرالیا و کشورهای مختلف دیگر صادر می‌شود.

به گزارش کشاورزنیوز معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در گفتگو با ایانا با اعلام این مطلب گفت: سطح نخلستان‌های استان ۴۳ هزار هکتار است که حدود ۳۳ هزار هکتار آن بارور و مابقی آن نهال است که شهرستان‌های شادگان با ۱۵ هزار و ۹۰۰ هکتار، آبادان ۱۳ هزار هکتار، اهواز چهارهزار و ۴۳۷ هکتار و خرمشهر با سه‌هزار و ۷۵۳ هکتار به ترتیب بیشترین سطح را دارا هستند.

محمد قاسمی‌نژاد افزود: آبادان با ۶۷ هزار و ۷۷۸ تن، شادگان با ۵۴ هزار تن، اهواز با ۳۱ هزار تن و خرمشهر با ۱۰ هزار تن بیشترین تولید خرما در استان را دارند.وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می شود در سال زراعی جاری، خوزستان با افزایش ۱۰ درصدی تولید خرما نسبت به سال گذشته ۲۰۳ هزار تن از این محصول را تولید کند که ۸۰ هزار تن آن صادر می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۲۰۳ هزار تن خرما در خوزستان تولید شود که ۸۰ هزار تن آن به اروپا، ترکیه، استرالیا و کشورهای مختلف دیگر صادر می‌شود.قاسمی‌نژاد تصریح کرد: برداشت رطب و خارک از ۱۵ مردادماه شروع شده است و کار برداشت خرما نیز از ۱۵ شهریورماه آغاز شده و تا اواخر مهرماه ادامه دارد.

وی یادآور شد: با حضور نماینده اتحادیه نخلداران، اتحادیه خشکبار خرما، نظام صنفی کشاورزی و مجموعه جهاد کشاورزی و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی استاندار در محل استانداری خوزستان توافق شد کف قیمت توافقی خرمای استان یک‌هزار و ۴۰۰ تومان باشد؛ این در حالی است که سال گذشته این قیمت ۶۲۰ تومان بوده است.قاسمی‌نژاد در پایان تأکید کرد: تاکنون قیمت خرید تضمینی خرما اعلام نشده، در حالی که سال گذشته ۴۲۰ تومان بوده است.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
میوه‌های قاچاق میهمان ناخوانده کانتینرهای موز

میوه‌های قاچاق میهمان ناخوانده کانتینرهای موز

محصولات قاچاقی مانند سیب و پرتقال در جعبه‌های موز قرار گرفته و به راحتی از مرز عبور می‌کنند.

به گزارش کشاورزنیوز، دبیر اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار در گفتگو با ایانا با اعلام این مطلب گفت: از خردادماه سال ۹۱ واردات انواع میوه به کشور ممنوع شده است، ولی در روزهای اخیر دوباره شاهد ورود میوه‌های خارجی با وجود نرخ بالای دلار به کشور هستیم. علی حاج‌فتحعلی افزود: اکنون در فصل برداشت میوه‌های گوناگون مانند سیب و پرتقال انواع وارداتی این میوه‌ها در بازار مصرف مشاهده می‌شود. وی خاطرنشان کرد: بخشی از این میوه‌های قاچاق به‌صورت مستقیم در بازار مصرف و در میان مغازه‌داران توزیع می‌شود، ولی به‌تازگی مشاهده شده که سیب و پرتقال‌های وارداتی در میادین مرکزی میوه و تره‌بار نیز رسوخ کرده است.


قاچاق سیب و پرتقال در جعبه موز

دبیر اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار ادامه داد: قاچاق میوه به کشور به‌دلیل نیاز به حمل آن با کانتینر از راه مشخصی انجام می‌شود که برای جلوگیری از این امر باید توجه بیشتری داشت.

حاج‌فتحعلی تصریح کرد: یکی از راه‌های ورود میوه‌های قاچاق به داخل کشور، شهرهای مرزی هستند که ورود میوه‌های خارجی به داخل آن آزاد است، ولی اجازه انتقال آن به سایر شهرها را ندارند. وی یادآور شد: یکی دیگر از راه‌های ورود سیب و پرتقال خارجی به داخل کشور حمل این محصولات در کنار محصولات مجاز وارداتی مانند موز است، به‌طوری که بعضی از واردکنندگان این محصولات را در جعبه‌های موز قرار داده و از مرز عبور می‌دهند. حاج‌فتحعلی در پایان تأکید کرد: کانتینترهای حامل موز، میوه‌های ممنوعه را در انتهای کانتینر قرار می‌دهند و در مرز به این دلیل که تنها ردیف‌های ابتدایی مورد بازرسی قرار می‌گیرند، متوجه حضور میوه‌های قاچاق نمی‌شوند. گفتنی است، یکی از محصولات باغی که از ورود غیرقانونی آن به کشور آن هم در فصل برداشت گلایه می‌شود، سیب سبز فرانسوی (سیب ترش) است. در این زمینه رئیس اتحادیه باغداران نظر متفاوتی دارد و عنوان می‌کند که در سال‌های گذشته واریته گرانی‌اسمیت (سیب سبز فرانسوی) در بعضی از مناطق کشور مانند دماوند کشت می‌شود که بعضی از مصرف‌کنندگان آن را با نمونه‌های خارجی اشتباه می‌گیرند.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
ستاد گندم به همت وزیر جهاد کشاورزی تشکیل شد

ستاد گندم به همت وزیر جهاد کشاورزی تشکیل شد

ستاد گندم به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و دبیری اسفندیاری پور تشکیل شد.

با توجه به جایگاه ممتاز گندم در امنیت غذایی آحاد جامعه و نقش این محصول در شکوفایی سایر محصولات کشاورزی و ضرورت توجه ویژه به تولید آن ستادی به نام “ستاد گندم” در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شد.

گفتنی است محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ریاست ستاد گندم و اسفندیاری پور مجری طرح گندم ، عنوان دبیر ستاد گندم را عهده دار شدند.

بر پایه این گزارش، وزیر جهاد کشاورزی همچنین طی حکمی معاونان برنامه ریزی و اقتصادی، تولیدات گیاهی، آب وخاک و صنایع کشاورزی ، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، رئیس سازمان حفظ نباتات، مشاور عالی وزیر، مدیرکل دفتر محصولات اساسی، مشاور وزیر و مجری طرح گندم و سرپرست موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر را به عنوان اعضای ستاد گندم منصوب کرد.
 

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
قانون استخدام 10 هزار ناظر کشاورزی اجرا نشده است/ وزارت جهاد پاسخ دهد

قانون استخدام 10 هزار ناظر کشاورزی اجرا نشده است/ وزارت جهاد پاسخ دهد

قانون استخدام 10 هزار ناظر کشاورزی اجرا نشده است/ وزارت جهاد پاسخ دهد
بر اساس قانون، باید 10 هزار ناظر گندم استخدام می‌شدند،‌ بعد از گذشت دو سال قانون اجرا نشده است و ناظران گندم از وضعیت اسفناک زندگی و حقوقشان طی 10 سال کار در دور ‌افتاده‌ترین روستاها خبر می‌دهند و خواستار اجرای قانون هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قانونی در دو سال پیش تصویب شد 10 هزار نفر از ناظران گندم استخدام شوند، اما هنوز این قانون اجرا نشده است.
ناظران گندم که همگی فارغ‌التحصیلان کشاورزی هستند، از 10 سال پیش به مراحل تولید کمی و کیفی کشاورزان در مناطق دور دست کشور نظارت می‌کنند، تا عملکرد این محصول پر استراتژیک در کشور مناسب باشد.
به کارگیری این فارغ‌التحصیلان کشاورزی با هدف خودکفایی گندم صورت گرفت که البته این خودکفایی رقم خورد، اما به دلایلی که به این ناظران مربوط نمی‌شود، خودکفایی گندم پایدار نشد.
*قانون اجرا نشده استخدام 10 هزار ناظر گندم
در قانون مصوب استخدام 10 هزار ناظر کشاورزی آمده است:
بر اساس قانون استخدام مهندسان ناظر تولیدات کشاورزی، دولت موظف است، از تاریخ تصویب این قانون و حداکثر ظرف سه سال با رعایت حکم بند (ج) ماده (24) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8 مهر ماه 1386 تعداد 10 هزار ناظر بخش کشاورزی و منابع طبیعی با تحصیلات کارشناسی و بالاتر و عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را که از سال زراعی 1382 تا زمان تصویب این قانون حداقل دو سال سابقه فعالیت مستمر در زمینه منابع طبیعی و تولید محصولات راهبردی و اساسی بخش کشاورزی داشته باشند و یا در تعاونی تولید به عنوان مدیر و یا کارشناس فعالیت نموده و در مدیریت جهاد کشاورزی استان‌ها، شهرستان‌ها و یا مراکز خدمات کشاورزی دارای سوابق مشارکت و نظارت در امور یاد شده باشند و یا با معرفی سازمان نظام مهندسی کشـاورزی و منابع طبیعی‌ و یا شرکت‌های خدمات فنی و مشاوره‌ای توسط جهاد کشاورزی استان‌ها اشتغال به کار داشته و به صورت مستقیم بر محصولات اساسی و راهبردی کشاورزی نظارت داشـته‌اند، با رعایت ماده (46) قانون مدیریت خدمات کشوری و شرایط عمومی استخدامی کشور در پست‌های عملیاتی و نظارتی جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و یا مراکز خدمات کشاورزی استخدام کند.
وزیر جهاد کشاورزی سابق در آخرین روزهای دوره وزارتش اعلام کرد کارهای مقدماتی و اجرایی استخدام 10 هزار ناظر کشاورزی انجام شده است و پایان سال 92 همه این 10 هزار نفر جذب شوند.
وزیر جهاد کشاورزی سابق همچنین گفت: استخدام 10 هزار مهندس کشاورزی سهمیه‌ای بود که باید سالهای 90، 91 و 92 طی سه سال انجام می‌شد و چون کارهای اداری طول کشید همه آنها یک‌جا امسال جذب می‌شوند.
در این میان ناظران گندم از وضعیت اسف‌بار زندگی و وضعیت حقوقی‌شان می‌گویند و خواستار استخدام فوری بر اساس قانون هستند.
*صبر ناظران گندم به سرآمده است
یک ناظر گندم به خبرنگار فارس گفت: صبرمان به سر رسیده است، 11 سال است به عنوان ناظر گندم در استان اصفهان فعالیت می‌کنم، حقوقی که پرداخت می‌کنند، سالانه یک میلیون تومان یعنی در ماه 80 هزار تومان است، حتی از به زبان آوردن این میزان حقوق شرم می‌کنم.
احمدی به خبرنگار فارس گفت: در سال، 10 ماه برای مدیریت‌های کشاورزی شهرستان‌های مختلف کار می‌کنیم، برخی روزها مجبوریم تا 170 کیلومتر آن طرف‌تر برای نظارت و بررسی گندم کشاورزان برویم.
*آیا چنین تقدیری از ناظران گندم شایسته است؟
اما آنچه مسلم است بعد از گذشت 2.5 سال این قانون اجرا نشده است و فرصت کمی هم تا پایان سال باقی مانده است، گندم این قوت لایموتی که تولید می‌شود و همه می‌دانیم که در این شرایط تحریم چقدر برای کشور باارزش است، بخش زیادی از آن به دلیل زحمات شبانه‌روزی این عزیزان است و شایسته نیست، از آنها چنین تقدیر شود، حداقل قانون را عمل کنید!
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920630000284
 

*E.Kh*

عضو جدید
معرفی دو رقم پسته مقاوم به شوری

معرفی دو رقم پسته مقاوم به شوریبه‌زودی دو رقم پسته مقاوم به شوری و مناسب برای مناطق شور کشور معرفی می‌شود.
رئیس مؤسسه تحقیقات پسته کشور با اعلام این مطلب گفت: با توجه به آنکه برخی از مناطق کشور از مشکل شوری رنج می‌برند، پسته مقاوم به شوری در آستانه معرفی قرار دارد.
دکتر امیرحسین محمدی افزود: کشت‌های گلخانه‌ای این دو رقم جدید نتایج مثبتی را به همراه داشته است و اکنون در مرحله ثبتی است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با پیوند این دو رقم جدید که مقاوم به شوری هستند، بر روی ارقام تجاری پسته شاهد عملکرد مناسبی در باغ‌ها باشیم.
محمدی در پایان از شناسایی مناطق مختلف و مستعد برای کشت پسته در کشور خبر داد و تصریح کرد: با همکاری دفتر امور میوه‌های معاونت تولیدات گیاهی، مناطق مستعد شناسایی شده است و برنامه احداث باغ در دستور کار قرار گرفته است ، به‌گونه‌ای که منطقه شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری به‌عنوان یکی از مناطقی که درخت پسته می‌تواند رشد مناسبی داشته باشد، معرفی شده است.

منبع : خبرگزاری ایانا
 

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
جلوگیری از خسارت تگرگ با نصب سامانه ضد بارش تگرگ


دستگاه ضد بارش تگرگ جلوگیری از بارش تگرگحفاظت ضد تگرگ – تشخیص طوفان تگرگ

سامانه ضد بارش تگرگ این امکان را بوجود می آورد که قبل از بارش تگرگ و با پیش بینی وضع هوا و مشاهده عینی ابرها نسبت به تبدیل تگرگ به باران وضعیت جوی را تغییر داده و بدین ترتیب از خسارات پیشگیری می نماید . نقطه ی اقتصادی قابل تأمل آن است که هر چند خطای عملکرد دستگاه صفر می باشد مگر خطای انسانی ، اما حسب بررسی کارشناسان حتی اگر دستگاه طی ۱۰ سال فقط یک مورد عمل کند و موجب پیشگیری خسارت در محدوده پوششی خود شود برابر است با کل هزینه های انجام گرفته و همچنین نقطه قابل تامل این دستگاه آن است که نه تنهاهیچگونه عوارض زیست محیطی نداشته و بعضا نیز حتی موجب افزایش مقدار و شدت باران میگردد .سامانه ضد بارش تگرگ Anti-hail protection – Hail storms detection
به عنوان مثال از نصب و راه اندازی رادار + حفاظت از تگرگ ۱ هواشناسی رادار SKD4KW + 5 اسلحه antihail در ۳ مزارع مختلف

[h=3]سامانه های ضد بارش تگرگ[/h] سامانه های ضد بارش تگرگ قابل کنترل از راه دور بوده و بدون محدودیت فاصله فقط با ارسال پیام از طرف کاربر و دریافت آن توسط دستگاه ، ترکیبی خاص از انواع گازهای پروپان ، بوتان و .. تزریق و پس از تراکم و احتراق و پرتاب گلوله صوتی با فرکانس و طول موج خاصی به طرف ابر های تگرگ زا تا ارتفاع ۱۲۰۰۰ متر موجب تبدیل بلورهای تگرگ به قطرات باران با مساحت موثر ۱۰۰۰۰۰۰ متر مربع ( ۱۰۰ هکتار ) و به شعاع ۵۶۷ متر می گردد . سامانه های ضد تگرگ در واقع در هنگام بارش تگرگ ، قبل از رسیدن یا شروع تگرگ باعث تبدیل تگرگ به باران شده و از ایجادخسارات بسیار زیاد ناشی از بارش تگرگ به مزارع در وسعت تعریف شده به صورت ۱۰۰ درصد جلوگیری می کند.


 

*E.Kh*

عضو جدید
کلزاکاران مناطق غربی از آخرین مهلت کشت استفاده کنند

کلزاکاران مناطق غربی از آخرین مهلت کشت استفاده کنند

به کلزاکاران توصیه می‌شود از آخرین فرصت پیش رو برای کاشت این محصول استفاده کنند و تا انتهای هفته اول مهر، اولین آبیاری را انجام دهند. در غیر این صورت احتمال سرمازدگی محصول در پاییز وجود دارد.


رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: ادامه آبیاری در باغ‌های میوه که محصول آنها برداشت شده است، برای حفظ جوانه‌های گل در سال بعد و خشک شدن باغ‌ها در برنامه‌های باغداران قرار گیرد.


مسعود حقیقت افزود: سیب‌زمینی‌کاران برای کنترل آفت بید قبل از خشک شدن شاخ و برگ، غده‌ها را برداشت کنند و در صورت عدم برداشت برای جلوگیری از خسارت آفت بید و سوسک کلورادو از سموم شیمیایی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: به کلزاکاران توصیه می‌شود از آخرین فرصت پیش رو برای کاشت این محصول استفاده کنند و تا انتهای هفته اول مهر، اولین آبیاری را انجام دهند. در غیر این صورت احتمال سرمازدگی محصول در پاییز وجود دارد.
حقیقت ادامه داد: سبزی و صیفی‌کاران برای جلوگیری از مسمومیت مصرف‌کنندگان، این محصولات را در دوره کارنس (مدت زمان اثربخشی سم در گیاه) برداشت نکنند.

وی تصریح کرد: در مناطق غربی کشور با توجه به شرایط دمایی و احتمال شیوع بیماری سفیدک انگور و چغندرقند لازم است باغداران و کشاورزان در صورت مساعد بودن شرایط جوی اقدام به مبارزه شیمیایی کنند.

آلودگی مزارع گلستان به آفت خطرناک پروانه مینوز
رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور یادآور شد: باغداران زیتون برای مبارزه با آفات مینوز مرکبات، شپشک‌ها و آفات کشت دوم به کلینیک‌های گیاه‌پزشکی مراجعه کنند.
حقیقت تأکید کرد: برای جلوگیری از طغیان کرم برگ‌خوار در نهالستان‌ها و کمک به این درختان برای تولید مناسب در سال بعد، شاخه‌های آلوده قطع و سوزانده شود.
وی اظهار داشت: به‌دلیل آلودگی مزارع گوجه‌فرنگی به آفت خطرناک و قرنطینه‌ای پروانه مینوز در استان گلستان، کشاورزان به محض برداشت، کل مزرعه را شخم بزنند تا جمعیت انتقالی به سال بعد کاهش یابد.
حقیقت همچنین گفت: با توجه به افزایش دمای هوا، خاک و رطوبت در استان‌های شرقی و جنوب شرقی کشور، کشاورزان تمهیدات لازم برای بسترسازی و کاشت محصولات پیاز غده‌ای، سیب‌زمینی و سبزیجات به‌عمل آورد.
وی در پایان افزود: در این مناطق با توجه به نزدیک شدن به فصل کاشت زعفران، اقدامات اولیه مانند خرید پیاز و آماده‌سازی زمین انجام شود./

خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
(ایسنا) آزولا سرخس شناور آزادی است که معمولا در آب‌های راکد و آرام، نهرها، تالاب‌ها و شالیزارها از نواحی معتدله گرفته تا نواحی گرمسیری یافت می‌شود. این گیاه با ریشه‌های نازکی که دارد همانند فرشی است که روی سطح آب گسترش پیدا می‌کند.برگ‌های این گیاه ظریف و کوچک و حساس است و بسته به اینکه در چه مقطعی از زمان رشد باشد رنگ‌های متفاوتی دارد. مثلا هنگامی که گیاه در آستانه رشد است رنگ آن سبز مغز پسته‌ای است و کم کم رنگ آن تیره می‌شود و گاهی قرمز و نقره‌ای هم می‌شود.

این گیاه می‌تواند در عرض دو تا سه روز به دو برابر حد معمول خود برسد. این گیاه دارای گونه‌ها و زیرگونه‌های متفاوتی است و بسته به شرایط محیطی، رنگ و اندازه‌های گسترش آن متفاوت است. پراکنش سریع این گیاه در سراسر دنیا و رشد سریع و تثبیت نیتروژن آن توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است، زیستگاه اولیه آزولا کالیفرنیای آمریکاست.

بهمنی، محقق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تاریخچه ورود این گیاه به گیلان گفت: سرخس آزولا در دهه‌ی 60 در قالب طرحی پژوهشی با عنوان " آزولا جانشین کودهای شیمیایی ازته برنج" از یکی از کشورهای آسیای جنوب شرقی به گیلان راه یافت و پس از سه سال مطالعه مقدماتی برای کاربردی شدن پژوهش‌ها در ایستگاه آزمایشی کشت برنج رشت به عنوان تثبیت‌کننده‌ی نیتروژن خاک در فرآیند کشت برنج استفاده شد.

وی در ادامه به مزایای این گیاه اشاره کرد و افزود: گیاه آزولا از جمله گیاهان نادری است که به دلیل جذب ازت هوا و انتقال آن به خاک باعث غنی شدن خاک‌های زراعی فقیر شده و اگر به موقع از این گیاه استفاده شود، از رشد گیاهان هرز در مزرعه جلوگیری می‌کند.

بهمنی خاطرنشان کرد: این گیاه همچنین منبع غذایی مناسبی برای دام‌ها و انواع طیور است، اما بررسی‌ها حاکی است این گیاه آبزی در سال‌های اخیر به دلیل برخی سهل‌انگاری‌ها به برکه‌ها، آبگیرها و رودخانه‌ها راه یافته و از این طریق از تالاب انزلی سر درآورده و به معضلی برای حیات تالاب تبدیل شده است.

احدی‌فر، کارشناس محیط زیست گیلان نیز در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: اگرچه این گیاه فوایدی برای شالیزارها داشته و منبع غذایی مفیدی برای دام و طیور است ولی، برای گیاهان بومی شناور و غوطه‌ور تالاب‌ها مزاحمت ایجاد کرده و حیات این گیاهان را بطور جدی با خطر مواجه می‌سازد.

وی اضافه کرد: اگرچه عواملی چون پساب‌های صنعتی، خانگی و کشاورزی و ورود حجم وسیعی از رسوبات رودخانه‌ها، عوامل اصلی مرگ تالاب هستند اما آزولا که به دلیل وجود این مواد مقاوم شده، عاملی دیگر برای کاهش رشد و نمو آبزیان و نابودی آنهاست.

امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان همچنین در این خصوص، با مهم برشمردن نقش تالاب در اکوسیستم منطقه و لزوم حفظ آن از نابودی گفت: آزولا به علت نداشتن رقیب طبیعی و مهیا بودن شرایط محیطی به صورت بی‌رویه و کنترل نشده به ویژه در نیمه‌ی اول سال رشد کرده و از طریق رود‌خانه‌ها به تالاب انزلی راه یافته و اکوسیستم این تالاب را با مشکل مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: این گیاه کوچک از نظر فیزیولوژیکی در سطح آب زندگی می‌کند و قرار گرفتن هزاران قطعه از این گیاه در کنار هم، باعث جلوگیری از رسیدن اکسیژن و نور به آب و در نتیجه کاهش نمو و تکثیر آبزیان تالاب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگرچه رشد این گیاه در سال‌های اخیر در تالاب انزلی به حد تعادل رسیده است، گفت: اما رها کردن این جلبک آبزی و سریع الرشد به حال خود از لحاظ زیست محیطی غیرعقلانی است و جمع‌آوری این گیاه باید به صورت مداوم انجام شود تا بیش از این محیط زیست تالاب در خطر قرار نگیرد.

عالی‌ترین مقام حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در حال حاضر بهترین روش برای پاکسازی تالاب انزلی از این گیاه، روش جمع‌آوری با ابزار مکانیکی است، زیرا این گیاه در سطح آب قرار دارد و به راحتی قابل جمع‌آوری است.

امیرعبدوس با اشاره به استقبال محیط زیست گیلان درخصوص سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه برداشت این گیاه گفت: اداره حفاظت محیط زیست گیلان در 4 سال گذشته 8 مجوز برداشت این گیاه غیربومی را از تالاب انزلی برای بخش خصوصی صادر کرده است.

رمضان.ت یک کشاورز نیز در این رابطه به خبرنگار ایسنا گفت: آزولا سطح تمام شالیزارم را پوشانده است، تاکنون هر مشکلی در شالیزار داشتم توانستم آنرا حل کنم اما آزولا برایم مشکلی حل نشدنی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: شنیده‌ام که این گیاه برای خوراک دام مناسب است و ما حاضریم این گیاه را به صورت رایگان به متقاضی آن بدهیم ولی فقط می‌خواهیم از شر آن خلاص شویم.

احمد پادیاپ، مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا نیز در خصوص آزولا که گریبانگیر شالیکاران گیلانی شده اظهار کرد: آزولا یک نوع سرخس آبزیست که بعلت دو نوع تولید مثل جنسی و غیرجنسی در درجه حرارت بالای 20 تا 30 درجه سانتیگراد قدرت تکثیر سریع و بالایی دارد.

وی افزود: آزولا در شالیزارهایی که زهکشی مناسبی ندارند و ارتفاع آب آنها بالاست به کشاورزان خسارت وارد می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی به فواید آزولا نیز اشاره و خاطرنشان کرد: آزولا موجب تبثیت ازت هوا شده و آن را به برنج منتقل می‌کند، علاوه بر این آزولا پس از 2 هفته از نشاء برنج سپری برای جلوگیری از رشد علف‌های هرز در شالیزارها می‌شود.

به گزارش ایسنا، جلبک آزولا که سال‌های متمادی مهمان ناخوانده‌ی آبگیرهای گیلان است همچنان به رشد و نمو خود ادامه داده و به یک معضل زیستی تبدیل شده است. بدیهی است برنامه‌ریزی مناسب، بهره‌گیری از توانایی‌های مهندسی و فنی و درنهایت تعامل همه‌ی سازمان‌های مرتبط می‌تواند گامی مهم در تبدیل این تهدید به فرصت باشد. فراموش نکنیم تکثیر راحت، تولید مداوم و منظم و عدم نیاز به شرایط ویژه‌ی نگهداری، از ویژگی‌های این گیاه است که امکان بهره‌گیری مناسب از آن را آسان‌تر می‌کند.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
نقدی بر شبکه‌های تازه‌ تاسیس و جای خالی سیمای کشاورز

نقدی بر شبکه‌های تازه‌ تاسیس و جای خالی سیمای کشاورز

دولت برای حمایت از بخش کشاورزی ردیف بودجه‌ای برای تاسیس شبکه تلویزیونی ملی کشاورزی در لایحه بودجه سال ۹۲ قرار داده؛ حالا ۶ ماه بیشتر به پایان سال ۹۲ باقی نمانده و از شبکه تلویزیونی ملی کشاورزی خبری نیست، رسانه ملی هم مشغول راه‌اندازی شبکه‌هایی است که کنداکتورشان را با برنامه‌ها و سریال‌های تکراری پر می‌کنند. تلویزیون در حالی که سال گذشته از راه‌اندازی شبکه‌های تخصصی‌تری مثل «آوا و نوا» و «زیارت» خبر می‌داد، بیست‌و یکمین جای خالی آنتنش را به شبکه «نسیم» اختصاص داد تا یک شبکه به شبکه‌های تکراری و بدون تولید تلویزیون اضافه شود؛ و جای خالی شبکه‌های تخصصی‌تر همچنان خالی بماند.

نصرالله پژمان‌فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هرچند تخصصی شدن شبکه‌های تلویزیونی را مثبت ارزیابی می‌کند اما از تلویزیون به دلیل برنامه‌های تکراری و شبکه‌های بدون تولیدش انتقاد می‌کند و به خبرنگار ایسنا می‌گوید: راه‌اندازی شبکه‌های متعدد کار ارزشمندی است اما برای نیفتادن به دام تکرار تولیدات بالاتری باید انجام شود والا اگر سطح کیفیت ارائه خدمات و برنامه‌ها پایین باشد مخاطب نه تنها جذب این برنامه‌ها نخواهد شد بلکه به سمت برنامه‌های دیگر می‌رود و در او دلزدگی ایجاد می‌شود.

او درباره راه‌اندازی شبکه‌هایی مثل شبکه کشاورزی، با اشاره به نقش مثبت رسانه در بحث‌های آموزشی تاکید می‌کند:‌ ارتباط رسانه‌ای می‌تواند تاثیرات بسیار عمیقی در مخاطبان داشته باشد و موضوعات آموزشی را در بسیاری از سطوح به مخاطبین خود ارائه کند. به همین دلیل می‌توانیم به راحتی چنین تکنولوژی‌های مختلفی که در کشاورزی، آموزش و صنعت وجود دارد را با سرعت بالا از طریق صداوسیما به همه افراد منتقل کنیم.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه می‌دهد: صداوسیما می‌تواند بخش‌ها و شبکه‌هایی ولو با پوشش محدود برنامه مثلا چند ساعت در روز با توجه به فراغ بال مخاطبانش در بخش‌های مختلف در این راستا توسعه دهد. یعنی کشاورزی، صنعت و مواردی را که مورد نیاز ماست از این طریق آموزش دهد.


شبکه بازار مهم‌تر است یا کشاورزی؟

عباس‌ پاپی‌زاده یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم راه‌اندازی شبکه تلویزیونی ملی کشاورزی تاکید می‌کند: شبکه‌های اختصاصی زیادی داریم که ضرورت خیلی از آن‌ها به اندازه بحث کشاورزی نیست اما متاسفانه صدای کشاورزان به دلیل نداشتن مدافع، آن‌طور که باید و شاید به گوش مسوولان نمی‌رسد.

او ادامه می‌دهد: مثلا ما برای ورزش، بازار، سلامت، کودک و بحث‌های دیگر شبکه داریم اما هنوز شبکه‌ای مخصوص کشاورزان راه‌اندازی نشده است، این در حالی است که شبکه‌ای مثل بازار فقط به تبلیغ لباس، فرش و کالاهای دیگر می‌پردازد. آیا این‌ها مهم‌تر است یا کشاورزی که محور استقلال و امنیت غذایی است؟


شبکه تلویزیونی، حق بخش کشاورزی است

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین می‌گوید: من در جلسه‌ای که با آقای ضرغامی داشتیم به ایشان گفتم به دلیل این‌که ۲۵ درصد اشتغال ما در بخش کشاورزی است، ۱۴ درصد تولید ناخالص‌مان از این طریق است و کشاورزی محور توسعه ماست، به نظر می‌رسد باید هرچه زودتر در جهت تاسیس شبکه کشاورزی اقدام شود.
پاپی‌زاده ادامه می‌دهد: اما کشاورزان مدافع واقعی ندارند تا صدای‌شان به مراکز تصمیم‌گیری برسد. همین مساله باعث شده راه‌اندازی شبکه کشاورزی که حق این بخش است نادیده گرفته شود و این شبکه که سال‌ها پیش باید به بهره‌برداری می‌رسید مغفول بماند.

رحمت‌الله نوروزی، عضو دیگر کمیسیون کشاورزی است که او هم بر ضرورت راه‌اندازی شبکه تلویزیونی کشاورزی تاکید می‌کند و می‌گوید: راه‌اندازی سیمای کشاورز از اهمیت بالایی برخوردار است. این شبکه‌ تلویزیونی می‌تواند در بحث توسعه و تقویت کشاورزی مکانیزاسیون و مشکلاتی که کشاورزان با آن مواجه هستند، بسیار مفید باشد.


تصویر کشاورز در شبکه ملی کشاورز اصلاح شود

شبکه تلویزیونی کشاورز علاوه بر موارد آموزشی و توسعه‌ای می‌تواند کمک قابل توجهی به اصلاح تصویر کلیشه‌ای کشاورز در رسانه ملی کند.

پاپی‌زاده در این‌باره به خبرنگار ایسنا می‌گوید: همیشه در رسانه‌های‌مان ‌کشاورز را یک فرد با کلاه نمدی که بیل دستش است، سبیل دارد و با لهجه روستایی حرف می‌زند، به دور از شهر زندگی می‌کند و سواد ندارد، نشان می‌دهیم. این در حالی است که در کشورهای اروپایی فرزند هیچ کشاورزی در مقابل یک فرد شهری از این نظر احساس کسر شأن نمی‌کند اما ما به نحوی عمل کردیم که این مساله جا افتاده است. چنین مسائلی می‌تواند در شبکه تلویزیونی مخصوص کشاورزان بررسی و اصلاح شود.

حالا رسانه ملی ۲۱ شبکه تلویزیونی دارد اما قشر بزرگی از جمعیت ایران را که کشاورزان هستند نادیده گرفته است. باید منتظر ماند و دید رسانه ملی چه زمانی لزوم تاسیس شبکه کشاورزی را حس می‌کند و این‌که آیا صدای کشاورزان بالاخره به گوش مسئولان خواهد رسید یا نه؟

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از ایسنا تلویزیون حالا با تولّد شبکه «نسیم» به عنوان شبکه «نشاط، سرگرمی، یادها و مسابقه»، ۲۱ شبکه دیجیتال دارد تا آن‌چه مدیران تلویزیون از آن به عنوان تخصصی‌ شدن شبکه‌های سیما یاد می‌کنند به تحقق نزدیک‌تر شود. اما تلویزیون در حالی از تخصصی شدن شبکه‌هایش می‌گوید که بیشتر شبکه‌های تازه‌تاسیس به پخش فیلم و سریال‌های تکراری می‌پردازند و علاوه بر این که جای خالی مقوله‌های تخصصی‌تر مثل کشاورزی در رسانه ملی خالی است، مخاطبان هم از تماشای شبکه هایی بدون تولید جدید خسته شده‌اند.
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
آیین‌نامه اجرایی بند ب ماده ۱۲قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی و منابع طبیعی

آیین‌نامه اجرایی بند ب ماده ۱۲قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی و منابع طبیعی

- آیین‌نامه اجرایی بند (ب) ماده (۱۲) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی برای اجرا به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد. به گزارش کشاورزنیوز به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات وزیران درباره آیین‌نامه اجرایی بند (ب) ماده (۱۲) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی برای اجرا به وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور ابلاغ شد.هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ بنا به پیشنهاد مشترک وزارت جهاد کشاورزی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند (ب) ماده (۱۲) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی ـ مصوب۱۳۸۹ـ ، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:آیین‌نامه اجرایی بند (ب) ماده (۱۲) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی

ماده۱ـ اصطلاحات زیر در این آیین‌نامه در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف ـ قانون: قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی ـ مصوب۱۳۸۹ـ

ب ـ منابع طبیعی: عرصه و اعیانی جنگلها، مراتع، بیشه‌های طبیعی، اراضی جنگلی، چمن‌زارها، بوته‌زارها، نیزارها، اراضی مستحدث، اراضی ساحلی، آبراهه‌ها، اراضی موات، اراضی دولتی، کویرها، شنزارها، اراضی بیابانی و سایر منابعی که توسط وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شده یا خواهد شد مانند جنگلهای دست کاشت، جنگلها و مراتعی که در اجرای وظایف سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور برای احیاء و اصلاح و تبدیل منابع ایجاد می‌شود، پارک‌های آبخیز، حوزه‌های آبخیز، پارک‌های جنگلی، نهالستان‌ها و ایستگاه تولید بذر و نهال که جملگی جزء اموال عمومی (انفال) محسوب می‌شوند.

ج ـ تخریب: هرگونه دخالت در عرصه و اعیانی منابع طبیعی بطور مستقیم و غیرمستقیم که باعث بروز خسارت و یا سبب برهم خوردن تعادل و تغییر در اجزای زیست بوم شود.

د ـ احیا و بازسازی منابع طبیعی: اقداماتی که در قالب طرحها و پروژه‌های مرتبط، برای بازگرداندن شرایط قبل از تخریب (شرایط اولیه) انجام می‌شود.

ماده۲ـ دستگاههای مجری مکلفند نقشه پروژه‌های اجرایی مصوب خود را به منظور برآورد خسارات احتمالی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهند. وزارت جهاد کشاورزی ظرف سه ماه پس از دریافت نقشه‌های یادشده، هزینه‌های احیاء و بازسازی و میزان خسارت وارده را تعیین و به دستگاه مجری اعلام می‌نماید.ماده۳ـ محاسبه خسارت‌های وارده به عرصه‌های موضوع بند (ب) ماده (۱) برمبنای آخرین فهرست بهای واحد پایه آبخیزداری و منابع طبیعی ابلاغی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور، با توجه به شاخصهای زیر و در قالب جداول پیوست که به مهر «دفتر هیئت دولت» تأیید شده است، انجام می‌شود.

۱ـ تعداد کل نهال‌ها، بوته‌ها، درختان و درختچه‌ها به صورت طبیعی و دست کاشت.

۲ـ مساحت پوششهای علفی و یا چمنزارها (مترمربع).

۳ـ حجم خاک جابه جا شده به مترمکعب.

۴ـ هزینه کاشت، نگهداری و مراقبت معادل سن نهال، بوته‌ها، درختان و درختچه‌ها به صورت طبیعی و دست کاشت.

۵ ـ ضریب ارزش جنگل و عرصه و اعیانی منابع طبیعی.

ماده۴ـ وزارت جهاد کشاورزی موظف است همه ساله میزان خسارات موضوع این تصویب‌نامه را با هماهنگی دستگاههای اجرایی مربوط جهت درج در لایحه بودجه سنواتی به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور پیشنهاد نماید. معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور ردیف متمرکزی را برای این منظور در لوایح بودجه سالانه پیش‌بینی و در چارچوب موافقتنامه با وزارت جهاد کشاورزی برای مصارف تعیین‌شده در ماده (۱۳) قانون اختصاص می‌دهد.

تبصره ـ وزارت جهاد کشاورزی مکلف است اعتبارات ناشی از اخذ خسارات اجرای طرحهای عمومی، عمرانی و توسعه‌ای در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را صرفاً در چـارچوب عملیات مـوضوع ماده (۱۳) قانون و با نـظر سازمان حفـاظت محیط زیست در مناطق یادشده هزینه نماید.
معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری
 

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
پروژه‌ جدید فائو و IFAD برای کشورهای در حال توسعه

پروژه‌ جدید فائو و IFAD برای کشورهای در حال توسعه

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و صندوق بین المللی توسعه کشاورزی (ifad) پروژه مشترک جدیدی را برای کمک به کشورهای در حال توسعه به منظور مدیریت سرمایه گذاری عمومی کارآمدتر در کشاورزی راه‌اندازی کردند.

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از ایسنا، این دو نهاد غذایی سازمان ملل ۲٫۶ میلیون دلار اعتبار این پروژه را تامین خواهند کرد. حداکثر ۱۵ پروژه در ۱۰ کشور ظرف مدت دو سال اجرا خواهد شد و اولویت با پروژه‌هایی خواهد بود که در حال حاضر تحت اجرا هستند اما با مشکلاتی روبرو شده‌اند.

بخش مرکز سرمایه‌گذاری فائو که فعالیت‌های این نهاد برای سرمایه گذاری بیشتر در کشاورزی و توسعه روستایی را هدایت می‌کند، با کشورها برای بهبود توان برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های سرمایه گذاری تحت حمایت صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، همکاری خواهد کرد. بر اساس گزارش رویترز، هیات مدیره صندوق بین المللی توسعه کشاورزی در سپتامبر سال جاری اعتبار دو میلیون دلاری را برای این پروژه تصویب کرد در حالیکه فائو و کشورهای مشارکت کننده هر کدام ۳۰۰ هزار دلار در این پروژه مشارکت خواهند کرد. فائو با نهاد خواهرش معمولا از طریق برنامه فائو- ifad کار می‌کند که شاهد ۳۰ پروژه مشترک به ارزش ۹ میلیارد دلار در فاصله سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۲ بوده است.
 

Similar threads

بالا