خارشُتُر (Alhagi maurorum)

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خارشُتُر یا آدور (نام علمی Alhagi maurorum) گیاهی است پایا از خانواده باقلائیان (Papilionaceae یا Fabaceae) از زیرخانواده باقالاها (Faboideae) و یکی از بنشن‌ها بشمار می‌رود. نام دیگر آن علف ترنجبین است.


میوه این خانواده ناشکوفا است. بوته‌های آن نیمه‌درختچه‌ای و نیمه‌چوبی است که تا ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر می‌رسد. ساقه‌های آن سبزرنگ با خارهای تیز نوک‌زرد است. [SUP][/SUP] ادرارآور و ضد سیاه‌سرفه و تب و لرز است.[SUP][/SUP] کاسبرگ آن بدون کرک، زنگ‌مانند و با پنج دندانه مثلثلی کوتاه نوک تیز است. دانه‌های آن در درون نیامک پهلوی هم قرار دارند.[SUP][/SUP]
خارشتر از نظر پزشکی سنتی دارای طبع سرد است و برای رفع صفرا و سنگ کلیه و مثانه مؤثر است. . خارشتر یکی از علوفه‌های خوراکی برای دامها بویژه بزها است.[SUP][/SUP] این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد. خارشتر برای گیاهانی مانند غلات و چغندر به عنوان علف هرز بشمار می‌آید.
ریشه‌های خارشتر گاه تا ژرفای ۵ تا ۷ متر هم می‌رسد. میوه آن را ترنجبین (تَراَنگَبین) می‌نامند که به معنی عسل تر است. این گیاه در شوره‌زارهای ایران، عربستان، صحرای سینا، سوریه و هند و پاکستان تا ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا می‌روید.
گونه‌ها :

A. canescens  • A. graecorum
  • A. kirghisorum
  • A. maurorum نام دیگر Alhagi persarum (خارشتر ایرانی)

نام‌های علمی و انگلیسی:

واژه Alhagi در زبان‌های اروپایی از عربی الحاجی گرفته شده‌است. برای گونه اصلی خارشتر یعنی Alhagi maurorum سه نام علمی دیگر بکار می‌رود یعنی:[SUP][/SUP]

  • Alhagi mannifera Jaub. & Spach
  • Alhagi graecorum Boiss
  • Alhagi tournefortii Heldr
نام‌های گوناگون خارشتر در زبان انگلیسی عبارت‌اند از: (معنای واژگانی آنها درون دوکمان آمده‌است)

  • Camelthorn (خار شتر)
  • Manna Tree (درخت انگبین)
  • Persian Manna Plant (گیاه انگبین ایرانی)
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نیازهای اکولوزیکی:

خار شتر گياهى است چندين ساله که در تمام خاک‌ها مى‌رويد و مخصوص خاک‌هاى فقير مى‌باشد و حتى روى خاک‌هائى که داراى قشر سفيد رنگ نمک مى‌باشد مى‌رويد. ريشه اين گياه خيلى عميق است و تا ۵-۶ متر هم مى‌رسد و از اين لحاظ در مقابل کم‌آبى مقاومت زياد دارد. خار شتر گياهى است مقاوم به سرما و تا ارتفاع ۴۰۰ مترى مشاهده گرديده است و در برخى مناطق همچون بلوچستان بيشترين غذاى شتر به‌طور معمول از گونه خار شتر است. بهترين زمان مناسب توليد و برداشت علوفه خار شتر در زمان گل‌دهى و بذردهى مى‌باشد.

پراکنش:

اينگونه در تمام نقط ايران، سمنان، خراسان، آذربايجان، سيستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و يزد و خوزستان وجود دارد و خود به‌دو زيرگونه تقسيم مى‌گردد يکى داراى برگ‌هاى درشت بوده و ديگرى داراى برگ‌هاى ريز مى‌باشد.

خواص دارویی:

خارشتر از نظر پزشکی سنتی دارای طبع سرد است و برای رفع صفرا و سنگ کلیه و مثانه مؤثر است. خارشتر یکی از علوفه‌های خوراکی برای دامها بویژه بزها است. این گیاه مقاوم به سرما و دارای ریشه عمیق است و به آب کمی نیاز دارد. خارشتر برای گیاهانی مانند غلات و چغندر به عنوان علف هرز بشمار می‌آید.


خار شتر یا شتر خار گیاهی
از این گیاه علاوه بر تر نجبین عرق موسوم به عرق خارشتر تهیه می کنند .
خارشتر دارای خاصیت درمانی به شرح ذیل می باشد .
درمان کننده کلیه و مجاری ادارو دفع کننده سنگ کلیه و مثانه می باشد .
ضماد خار شتر درمان کننده بواسیر و زخمهای مقعدی می باشد .
خاکستر خار شتر التیام دهنده و ترمیم کننده جراحات و زخمها می باشد .روشهای کنترل:

خارشتر را میتوان با سم پاشی با علفکش تو-فور-دی پس از سبز شدن در مزارع غلات به نسبت 5 لیتر در هکتار کنترل کرد. مصرف علفکشها قبل از سبز شدن تاثیر چندانی در کنترل این گیاه ندارد.
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاشت خارشتر

جمعیت دنیا روز به روز در حال افزایش است این جمعیت برای ادامه زندگی و تامین مایحتاج خود به زمین وابسته هستند .ازبین رفتن پوشش گیاهی نتیجه همین افزایش جمعیت می باشد به عبارت دیگر "جنگلها قبل از پیدایش انسان بوجود آمده اند و بیابانها بعداز پا گذاشتن انسان بر روی این کره خاکی پدیدار گشته اند"امروزه در بعضی مناطق از جمله سیستان حرکت شنهای روان به یک معضل بزرگ تبدیل شده وتمام فعالیت های اقتصادی ،اجتماعی وفرهنگی مردم را تحت تاثیر خودش قرار داده واز همه مهمتر سلامت جسمی و روحی مردم نیز شدیدا در معرض خطر قرار گرفته است.
نزدیک به نیم قرن است که فعالیتهای تثبیت شنهای روان در منطقه انجام می شود .عمده این فعالیتها شامل :مالچ پاشی ،بذر پاشی ،نهالکاری واحداث بادشکن غیر زنده یا همان تنگ[1] بوده ،این اقدامات تاثیر زیادی در مهار ویا کنترل شنهای روان داشته ونتیجه همین فعالیت ها بوده که مردم توانسته اند در منطقه بمانند و به کاروفعالیت خودشان ادامه دهند
تمام مهاجرتهایی که در گذشته در منطقه سیستان صورت می گرفته نتیجه حرکت شنهای روان بوده که با حرکت خودش راههای مواصلاتی ،کانال های آبرسانی را مسدود می نموده ودر خیلی از موارد روستاها بطور کامل در زیر شن مدفون می شدند.در زمانی که شهر سوخته ومناطق اطراف آن آباد بود حتی تا دوران صفویه آب ورودی به منطقه از رودخانه ای به نام رامرود که از داخل افغانستان از هیرمند منشعب می شد تامین می گردید این رودخانه در اثرحرکت شنهای روان مسدود گردید و باعث شد زندگی وحیات از منطقه رخت بر بندد .بعداز انسداد رامرود مسیر ورود آب از طریق سنارود انجام می شد واین انسداد کانالهای آبرسانی همچنان ادامه داشت تا امروز که با ماشین آلات سنگین همیشه کار لایروبی وبازکردن مسیرها انجام می شود.
اما با گذشت نیم قرن از فعالیت تثبیت شن در منطقه امروزه نمی توانیم بگوئیم که بر حرکت شن کاملا غلبه کردیم. چون عامل اصلی بیابانزایی که انسان است حضور دارد پس فعالیت بیابانزدایی باید بطور مستمر ادامه داشته باشد وسازوکار مناسب وامکانات مورد نیاز در اختیار باشد تا بتوانیم با این پدیده شوم همزیستی مناسبی داشته باشیم.
همه اهل فن و متخصصین و حتی اهالی منطقه اعتقاد کامل دارند که تنها راه غلبه بر حرکت شن تقویت پوشش گیاهی در مناطق برداشت، حمل وترسیب میباشد.ممکن است این سئوال مطرح شود که تقویت پوشش گیاهی فقط در مناطق برداشت اولویت دارد .اما به تجربه ثابت شده است که برداشتهای ثانویه در محل ترانزیت وترسیب نیز وجود دارد .به این ترتیب ضمن اینکه در مرحله اول راه چاره ای برای منطقه برداشت پیدا کنیم باید همزمان در مناطق تحت تاثیر حمل وترسیب نیز فعالیتهای مورد نیاز انجام شود.
مالچ پاشی مقدمه ای است برای احیای پوشش گیاهی بدین ترتیب که با پاشیدن مالچ نفتی برروی تپه های شنی باعث تثبیت موقت آنها برای یک دوره 3 الی 4 ساله می شویم ودر این مدت فرصت کافی برای استقرار پوشش گیاه داریم تا پس از اینکه مالچ اثر خود را از دست داد کار نگهداری شن توسط پوشش گیاهی ایجاد شده انجام شود.
در گذشته مالچ نفتی مورد نیاز طرح تثبیت شن بصورت رایگان از طریق شرکت نفت تامین میشد .پس از حذف یارانه ها قیمتی حدود 500 تومان برای هر لیترمالچ اعلام شد که هر سال نیز با توجه به افزایش قیمت فراورده های نفتی افزایش می یابد.اگر بطور میانگین در هر هکتار 8تن مالچ بپاشیم فقط هزینه خرید مالچ نفتی برای هر هکتار4 میلیون تومان میشود برای هر هکتار حداقل یک میلیون هم هزینه حمل ویک میلیون هم هزینه پاشش در هکتار می شود.به این ترتیب هزینه پاشش مالچ نفتی در هر هکتار بالغ بر 6میلیون تومان خواهد شد به عبارت دیگر به ازای هرمترمربع 600تومان .
بر این اساس هزینه بالای مالچ نفتی باعث میگردد که برای همیشه با مالچ های نفتی خدا حافظی نمود.سایر مالچها نیز از لحاظ قیمتی دست کمی از مالچ نفتی نخواهند داشت این در شرایطی است که کلیه مالچ ها یک اثر موقت 3الی 5 ساله خواهند داشت.
پس باید دنبال راهکار اساسی باشیم ،راهکار تقریبا دائمی و پایدارکه ضمن کم بودن هزینه، اثرات بهتری داشته باشد ویا حتی اگر هزینه آن نیز کمتر نباشد ولی سازوکار اجرایی آن در محل موجود باشد و توسط اهالی انجام شود .
راهکار پیشنهادی
همه اهل فن بر این موضوع تاکید دارند که استفاده از پوشش گیاهی مناسب ترین وپایدارترین روش تثبیت شنهای روان در مناطق برداشت ،ترانزیت وترسیب میباشد.اما گیاه مورد استفاده باید دارای مشخصات زیر باشد
1- این گیاه بومی منطقه وبا شرایط اقلیمی منطقه سازگار باشد.
2- تکثیرآن توسط بذر راحت وتامین بذر آن آسان باشد.
3- گیاهی دائمی وزادآوری طبیعی داشته باشد.
4- پس از یکسال آبیاری نیاز به آبیاری نداشته باشد .
5- در همان سال اول تاج پوشش مناسب را ایجاد نماید.
6- تولید نهال ونگهداری آن توسط روستائیان امکاتپذیر باشد.
استفاده از خارشتربرای تعلیف دام
از زمانهای گذشته خارشتر برای تعلیف دام مورد استفاده قرار می گرفت به این صورت که گوسفند و بز وشتر را مستقیما به خارزار می بردند وحیوانات مستقیما از شاخه وبرگ وگل وبذر آن استفاده می کردند ویا اینکه کشاورزان خارشتر را جمع آوری و پس از خشک شدن آنهارا در محلی به نام گاش یاآغل می گذاشتن تا مورد استفاده دام قرار گیرد.به این شکل دام فقط میتوانست از برگ آن اگر مانده بود و غلافهای بذر آن استفاده کند و اکثر قسمت های آن که خشبی بود غیر قابل استفاده بود.اما در شرایط خشکسالی مردم دست به ابتکار جالبی زدند خارشترها را در مرحله گلدهی جمع آوری میکردند ودر یک مکان خرمن می نمودنند وپس از خشک شدن توسط خرمنکوب خرد می نمودند.سپس خارشتر خرد شده را به انبارهای علوفه منتقل می نمودند وبه مرور استفاده میکردند.روش استفاده به این طریق بود که کاه خارشتر را مرطوب ومقداری هم سبوس به آن اضافه می کردند.
استفاده از خارشتر کمک زیادی به دامداری سیستان در شرایط خشکسالی نمود.باتوجه به اینکه خار شتر از خانواده لگومینوز می باشد از نظر پروتئین با یونجه برابری می نمود.
تولید نهال خارشتر
خارشتر به آسانی توسط بذر تکثیر می گردد .برای اینکار لازم است در شهریور ماه غلافهای بذر را جمع آوری نمود وبذور را از غلاف جدا نمود.درپائیز گلدانهای پلاستیکی را با ترکیبی از خاک رس و شن و کود حیوانی پر نمایند ابعاد گلدانها 15در 25 کفایت می کند.سپس در هر گلدان 3 الی 4 بذر ریخته وروی بزر را بایک لایه یک سانتیمتری شن بپوشانند.چون خارشتر به سرما حساس است ودر فصل سرما خزان دارد در نتیجه برای تولید نهال نیاز به گلخانه می باشد تا نهالها در اول اسفند ماه برای انتقال آماده گردند.البته بعید می دانم در سطح کشور تاکنون کسی اقدام به تولید نهال خار شتر کرده باشد.انشاالله سازمان جنگلها و مراتع این کار را عملی خواهد نمود.
انتقال نهال خارشتر به عرصه
نهالهای تولید شده را با ید از اول تا پایان اسفند ماه به عرصه منتقل نمود ودر روی تپه های شنی ودامنه ها وسایر مناطق برداشت وترانزیت به فاصله 50 در 50 کشت نمود و به فواصل 10 روز به مدت شش ماه آبیاری نمایند.پس از گذشت شش ماه خارشتر مستقر خواهد شد ونیازی به آبیاری نمی باشد.این یک طرح پیشنهادی است که مطمئنم با توجه به بالا رفتن هزینه مالچ پاشی می تواند در تثبیت شنهای روان در منطقه موثر افتد.
 
آخرین ویرایش:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواص دارویی خارشتر

خواص دارویی خارشتر

گلهای این گیاه قرمز رنگ وریز می باشد.رنگ عسل این گیاه سفید رنگ و طعم بسیار ملایمی دارد.
از این گیاه علاوه بر تر نجبین عرق موسوم به عرق خارشتر تهیه می کنند .
خارشتر دارای خاصیت درمانی به شرح ذیل می باشد .
درمان کننده کلیه و مجاری ادارو دفع کننده سنگ کلیه و مثانه می باشد .
ضماد خار شتر درمان کننده بواسیر و زخمهای مقعدی می باشد .
خاکستر خار شتر التیام دهنده و ترمیم کننده جراحات و زخمها می باشد .
خارشتر براي دفع سنگ كليه ومثانه بسيار مفيد است .

نام علمي : Alhagi persarum
نام فارسي : خار شتر ايراني گياهي متعلق به خانواده نخود كه ارتفاع آن به حدود يك متر مي رسد. ريشه آن بسيار عميق وتا نقاط مرطوب زمين فرو مي رود. ميوه آن نيام بند بند است.
در فصل گرما روي برگ و شاخه هاي آن قطرات سخت ترنجبين به شكل شبنم سفت شده مشاهده مي شود.
خواص دارويي : خار شتر مدر ومسهل است و براي رفع خشونت سينه اثرات مفيدي دارد.
روغن برگ گياه براي دردهاي روماتيسمي بسيار مفيد بوده و روغن گل هاي آن براي بواسير مورد استفاده قرار مي گيرد.
عرق خارشتر براي دفع سنگ كليه ومثانه بسيار مفيد بوده ومورد استفاده قرار مي گيرد.
خارشتر به کمک درمان ایدز آمد
سلول‌هاي ايمني بدن مثل ديگر انواع سلول‌ها توانايي تقسيم شدن خود را از دست مي‌دهند، چون با پير شدن اين سلول‌ها بخشي از كروموزم‌هايشان موسوم به تلومر به طور تصاعدي با تقسيم سلولي كوتاه‌تر مي‌شود. در نتيجه اين امر سلول دچار تغييرات زيادي مي‌شود و قابليت مبارزه با بيماري‌اش به خطر مي‌افتد. اما تحقيقات جديدي كه از سوي انستيتوي ايدز دانشگاه UCLA صورت گرفته، حاكي از اين است كه ماده‌اي شيميايي حاصل از ريشه گياه خارشتر كه غالبا در گياه درماني چيني‌ها مورد استفاده واقع مي‌شود، مي‌تواند باعث جلوگيري يا كندي روند تصاعدي كوتاه‌شدگي اين بخش از كروموزم شود كه به اعتقاد دانشمندان آن را به سلاحي كليدي در مبارزه بر عليه ايدز مبدل مي‌كند. به گفته دانشمندان، بخش بيماري‌شناسي و تشخيص پزشكي دانشگاه كاليفرنيا اين يافته جديد از پتانسيل بالايي براي افزودن به درمان‌هاي فعلي ايدز برخوردار بوده يا حتي مي‌تواند به جاي درمان سنگين HAART (درمان ضد برگشت به عقب ويروسي بسيار فعال) كه از سوي برخي بيماران بخوبي تحمل نشده و پر هزينه نيز هست، جايگزين شود. تلومر ناحيه‌اي در انتهاي هر كروموزم است كه دربردارنده توالي‌هاي تكرار شده دي ان اي است، ولي ژن‌ها را شامل نمي‌شود. اين بخش‌ها براي حفاظت كردن انتهاي كروموزم‌ها و جلوگيري از امتزاج آنها با يكديگر فعاليت مي‌كنند و عملكرد آنها بيشتر شبيه نوك‌هاي پلاستيكي بند كفش است كه از باز شدن و رشته شدن بندها جلوگيري مي‌كند. هر زمان كه سلولي تقسيم مي‌شود ، اين تلومرهاي محافظ كوتاه‌تر مي‌شوند و سرانجام باعث رسيدن سلول به مرحله‌اي موسوم به پيري ثانوي مي‌شود كه از اين زمان سلول ديگر نمي‌تواند تقسيم شود. به عبارتي شواهد امر حاكي از آن است كه سلول به مرحله‌اي پاياني رسيده است، اما در واقع، به سلولي با مشخصه‌هاي وراثتي و كاركردي جديد تغيير يافته است. براي اين كه سيستم ايمني بدن عملكرد صحيحي داشته باشد، لازم است حجمي ‌از تقسيم سلولي در اين بخش روي دهد. به عنوان مثال، سلول‌هاي تي 8 CD موسوم به سلول‌هاي قاتل كه به مبارزه عليه عفونت و آلودگي كمك مي‌كنند داراي گيرنده‌هاي منحصري براي آنتي ژن‌هاي بخصوص هستند. زماني كه ويروسي وارد بدن مي‌شود، گيرنده‌هاي سلول‌هاي تي قاتل آن را شناسايي نموده و از طريق تقسيم شدن، نسخه‌هايي از خودشان را براي مبارزه با عامل مهاجم ايجاد مي‌كنند. به طور كلي تلومرهاي واقع در انتهاي كروموزم‌ها از طول كافي براي اين كه بدون مشكل به دفعات تقسيم شوند برخوردارند. اين در حالي است كه در زمان مبارزه عليه عفونت و آلودگي‌ها، سلول‌هاي تي مي‌توانند آنزيمي ‌موسوم به تلومر از را فعال كنند كه خود از كوتاه‌شدگي تلومرها جلوگيري مي‌كند. به اعتقاد اين گروه تحقيقاتي، مشكلي كه درباره ويروس‌هايي مثل ويروس اچ آي وي كه بدن قادر به حذف كامل آنها نيست وجود دارد، اين است كه سلول‌هاي تي مبارز نمي‌توانند تلومرازهاي فعال شده خودشان را از گزند ويروس اچ آي وي حفظ كرده و غيرفعال مي‌شوند و در نتيجه، تلومرها كوتاه‌تر شده و اين سلول‌هاي مفيد بدن وارد مرحله پيري ثانوي مي‌شوند. تحقيقات قبلي دانشمندان نشان داده است كه تزريق ژن تلومراز به سلول‌هاي تي مي‌تواند جلوي كوتاه‌شدگي تلومرها را گرفته و آنها را قادر به حفظ طولاني‌تر كاركرد جنگندگي‌شان عليه اچ آي وي كند. اين در حالي است كه به نظر دانشمندان اين رويكرد ژن درماني روشي عملي براي درمان ميليون‌ها انساني كه با اچ آي وي زندگي مي‌كنند، نيست. اما دانشمندان در اين تحقيق جديد به جاي استفاده از ژن درماني از ماده‌اي شيميايي موسوم به 2 TAT بهره برده‌اند كه در اصل هويت آن به گياهان دارويي مورد استفاده در طب سنتي چيني برمي‌گردد و اين ويژگي را دارد كه فعاليت آنزيم تلومراز را در ديگر انواع سلول تقويت مي‌كند. دانشمندان اين ماده را به چند روش مورد آزمايش قرار دادند. در وهله نخست سلول‌هاي تي افراد آلوده به اچ آي وي را در معرض2 TAT قرار دادند و مشاهده كردند كه اين ماده شيميايي نه تنها روند كوتاه‌شدگي تلومرها را كند مي‌كند، بلكه توليد فاكتورهاي حل شدني سلول موسوم به شيموكين‌ها و سيتوكين‌ها را نيز بهبود مي‌بخشد كه نقش زيادي در ممانعت از كپي سازي اچ آي وي دارند. محققان سپس نمونه‌هاي خوني از افراد آلوده به اچ آي وي گرفته و سلول‌هاي تي 8 CD و 4 CD آلوده شده به ويروس را جداسازي كردند. سلول‌هاي تي 8 CD را با ماده شيميايي تيمار نموده و با سلول‌هاي تي 4 CD در ظرف تركيب كردند. نتايج نشان داد كه سلول‌هاي تي درمان شده از سوي سلول‌هاي تي ديگر از توليد ويروس اچ آي وي جلوگيري مي‌كند. محققان معتقدند توانايي افزايش دادن فعاليت تلومراز و كاركردهاي ضد ويروسي گويچه‌هاي سفيد تك‌هسته‌اي خون مثل سلول تي 8 CD ، حاكي از اين است كه اين راهبرد درماني جديد مي‌تواند در درمان بيماري ايدز سودمند باشد انتظار مي‌رود با در نظر گرفتن يافته‌هاي محققان مركز ايمني شناسي و ايدز دانشگاه يو سي ال اي در استخراج اين تركيب شيميايي ارزنده از ريشه گياه خارشتر و نقش آن در بهبود عملكرد سلول‌هاي دفاعي بدن و توجه به فراواني گياه دارويي خارشتر در فلور گياهي ايران، علاقه‌مندان و محققان كشورمان نيز در زمينه استخراج و ساخت تركيبات دارويي از اين دست و همگام شدن در فرآيندهاي نوين درماني بيماري مخرب ايدز گام‌هايي ارزشمند بردارند
 

ali299

عضو جدید
تشکر

تشکر

خیلی ممنونم از زحمتی که در این رابطه کشیدید ولی رشته کاردانی من منابع طبیعی است واین حد اطلاعاتو تقریبا خودم داشتم نحوه مصرف دارویی و آیا گرفتن عرق خارشتر بهترین راه مصرف دارویی آن است یا اینکه روشهای دیگری برای استفاده دارویی ان وجود دارد
 

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم از زحمتی که در این رابطه کشیدید ولی رشته کاردانی من منابع طبیعی است واین حد اطلاعاتو تقریبا خودم داشتم نحوه مصرف دارویی و آیا گرفتن عرق خارشتر بهترین راه مصرف دارویی آن است یا اینکه روشهای دیگری برای استفاده دارویی ان وجود دارد
دوست عزیز.. من اینکاررو برای تنها شما انجام ندادم..
واینکه من و همه دوستان اینجا جمع میشیم تبادل اطلاعات کنیم..
درسته در بعضی مواقع به دوستان هم کمک میکنم در زمینه پروزه و پایان نامه..ولی در تاپیک های علمی...
اطلاعاتی که قرار میدیدم...برای هر شخی خاصی نیست..
شما هم میتونید تاپیک علمی بزنید و تمام دوستان حتی شما در اون موضوضع تحقیق کنید و در اینجا مطلب بزارید.. من هم فقط قسمتی از این مطلب رو براتون میزارم..
وگرنه مقاله کامل رو تو وبلاگ خودم دارم......
شما هم مطلب علمیتونو در زمینه خارشتر و در هرزمینه ای در اینجا یا تاپیک مخصوص خودش قرار دهید تا دوستان هم استفاده کنند...
اگر شما پیشنهاد دادید این مطلب رو بزارم گذاشتم.. و ممنونم چون در این زمینه مطلبی نبود....وگرنه برای فردخاصی قرار ندادم..
اگر شما مطلب خاصی میخواید در قسمت سوالات و درخواستهای گیاهان دارویی مطرح کنید...
متشکرم

 

ali299

عضو جدید
براي كنترل علف هرز خارشتر در مزارع بوسیله سمپاشی از علفکش رانداپ یا گلایفوزیت استفاده می شود
 
بالا