حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

سرامیک71

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان.من اطلاعاتی در رابطه با ماسه های ریخته گری سیلیسی میخواستم.(واسه پروژه لیسانس)اگر کسی مقاله یا کتابی داره برام ایمیل کنه.ازتون ممنونم.zar71_donya@yahoo.com

AliFatehi

عضو جدید
سلام خدمت همه مهندسین و اساتید محترم

بنده دانشجوی ترم 2 کارشناسی ناپیوسته متالورژی

نیاز به مقاله ی کوتاهی در مورد موضوعات زیر دارم :

روشهای چاپ عکس متالوگرافی

روش تولید محلول چاپ عکس متالوگرافی

ممنون میشم کمکم کنید...واقعا عجله دارم....دستتون دردنکنه :gol:

saeid92

عضو جدید
سلام ببخشید من میخوام بدونم پارامترای Q , b در محاسبه ی سخت شوندگی ایزوتروپیک برای یه ماده از کجا بدست میاد؟ هرجا رو نگاه میکنم یه سری معادله های پیچیده گذاشتن که اصلا سر در نمیارم ممنون میشم اگه کمکم کنید

maryam72

عضو جدید
سلام . می خواستم بدونم منظور از پشت بند در ریحته گری دایکاست چیه که باعت افزایش استحکام میشه؟

AliFatehi

عضو جدید

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز

روش تولید محلول چاپ عکس متالوگرافی:confused: ؟؟

نرم افزار درایور میکروسکپ به رایانه هست . از طریق رایانه توسط میکروسکپ عکس گرفته میشه و با پرینتر چاپ میشه .

:surprised:

AliFatehi

عضو جدید
روش تولید محلول چاپ عکس متالوگرافی:confused: ؟؟

نرم افزار درایور میکروسکپ به رایانه هست . از طریق رایانه توسط میکروسکپ عکس گرفته میشه و با پرینتر چاپ میشه .

:surprised:

خوب اگر مقاله ای در این مورد دارین لطف کنید به بنده کمک کنید و برام ارسال کنید ممنون میشم...

SHELLBY

کاربر بیش فعال
ریز دانه کردن تنها روشی هست که هم باعث افزایش داکتیلیته و هم افزایش استحکام میشه یا میشه گفت بدون اینکه تاثیری بر داکتیلیته داشته باشه استحکام رو افزایش میده.
منظور از استحکام چیه دقیقا؟

یه سوال دیگم داشتم، ریزتر شدن دانه بندی چه اثری روی سختی داره؟؟ منظورم همون تست سختی مقاومت به نفوذ مثل راکول و ... هست. آیا سختی با ریزتر شدن دانه ها کم میشه؟

• Like
واکنش ها: 3peh

AliFatehi

عضو جدید
دوستان من خیلی عجله دارم...من فکر میکردم اینجا بچه های مواد خیلی فعال هستن.

نیاز به یه مقاله 10-12 صفحه ای دارم.

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
دوستان من خیلی عجله دارم...من فکر میکردم اینجا بچه های مواد خیلی فعال هستن.

نیاز به یه مقاله 10-12 صفحه ای دارم.
سلام
دوست عزیز
اگه نیاز به اطلاعات کلی دارید
به هندبوک ASM مراجعه کنید
راجع به موضوعاتی که مد نظرتون هست کلی مطلب داره

در غیر این صورت مقاله برای این موارد من که تا حالا ندیدم !
چون مطلب مقاله پذیری نیست !
مثه اینه که بفرمایید مقاله میخام راجع به اصول اولیه ریخته گری !
خوب برای این موضوع مقاله نیست کتاب هست شما مطلبت رو باید توی این جور رفرنس ها پیدا کنی و برای شروع بهترین مرجع در این زمینه براتون هندبوک های مواد هست

موفق باشید

AliFatehi

عضو جدید
سلام
دوست عزیز
اگه نیاز به اطلاعات کلی دارید
به هندبوک ASM مراجعه کنید
راجع به موضوعاتی که مد نظرتون هست کلی مطلب داره

در غیر این صورت مقاله برای این موارد من که تا حالا ندیدم !
چون مطلب مقاله پذیری نیست !
مثه اینه که بفرمایید مقاله میخام راجع به اصول اولیه ریخته گری !
خوب برای این موضوع مقاله نیست کتاب هست شما مطلبت رو باید توی این جور رفرنس ها پیدا کنی و برای شروع بهترین مرجع در این زمینه براتون هندبوک های مواد هست

موفق باشید

منم بخدا وقتشو ندارم...یعنی دنبال یه مقاله آماده هستم چون استاد آخر ترم اومده میگه این پروژه رو بیارین....اگر کسی میتونه کمی وقت بزاره و یه چند تا مقاله بده من از توش در بیارم ممنون میشم

foroza

عضو جدید
سلام توروخدا به دادم برسید.دو هفته دیگه پروزمو باید تحویل بدم خواهرزادم چند ماه پیش فوت کرد.ازتون خواهش میکنم اگه کسی راجه به روش های انالیز شکست قطعات مطلب داره به من بده.

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . می خواستم بدونم منظور از پشت بند در ریحته گری دایکاست چیه که باعت افزایش استحکام میشه؟
پشت پینهای پران جهت استحکام و عدم تغییر مکان پین ها قرار میگیره
خیلی به استحکام مربوط نمیشه اما از اونجایی که پین ها رو در سرجای خودشون مستقر میکنه م نمیزاره مذاب در حجم بیشتری منجمد بشه میتونیم بگیم میتونه باعث افزایش استحکام بشه

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام توروخدا به دادم برسید.دو هفته دیگه پروزمو باید تحویل بدم خواهرزادم چند ماه پیش فوت کرد.ازتون خواهش میکنم اگه کسی راجه به روش های انالیز شکست قطعات مطلب داره به من بده.
مهمترین و اصلی ترین راه آنالیزشکست فر اکتوگرافی با میکروسکوپ الکترونی روبشی(sem) هست. دو مقاله هست یه نگاه بهشون بنداز
http://uplod.ir/m2rqp2zgad45/17013860955.pdf.htm
http://uplod.ir/sticjo0pqckk/JFE192931205958600.pdf.htm

SHELLBY

کاربر بیش فعال
منظور از استحکام چیه دقیقا؟

یه سوال دیگم داشتم، ریزتر شدن دانه بندی چه اثری روی سختی داره؟؟ منظورم همون تست سختی مقاومت به نفوذ مثل راکول و ... هست. آیا سختی با ریزتر شدن دانه ها کم میشه؟

کمک :-|

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز

استحکام یعنی مقاومت . چندین نوع استحکام داریم : استحکام فشاری ، استحکام شکست ، استحکام کششی

یک تعریقف کلی میشه گفت که مقاومت در مقابل تغییر شکل .

ریز شدن دانه بندی اثر مستقیمی روی سختی نداره . سختی یعنی مقاومت ماده در مقابل جنس فرو رونده .

و نمیشه بهم ربطشون داد .

SHELLBY

کاربر بیش فعال
منظورم من همون تست سختی(مقاومت به نفوذ جسم فرو رونده هست)
من گفتم ساید مثل داکتیلیته ارتباط خاصی بین سایز دانه بندی و سختی وجود داشته باشه.

ببینید من داده های مختلفی از نتایج این تست روی فلزاتی که تحت فرایند fsp قرار گرفتن رو دارم بررسی میکنم،( بیشتر آلومینیوم و مس)
تقریبا همشون تو منطقه تحت فرایند دچار افت سختی شدن، با افزایش پاس هم باز نسبت به فلز پایه کمتره.
آیا یه توضیح ساده متالوژیکی برای توجیه این میشه گفت؟؟

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
منظورم من همون تست سختی(مقاومت به نفوذ جسم فرو رونده هست)
من گفتم ساید مثل داکتیلیته ارتباط خاصی بین سایز دانه بندی و سختی وجود داشته باشه.

ببینید من داده های مختلفی از نتایج این تست روی فلزاتی که تحت فرایند fsp قرار گرفتن رو دارم بررسی میکنم،( بیشتر آلومینیوم و مس)
تقریبا همشون تو منطقه تحت فرایند دچار افت سختی شدن، با افزایش پاس هم باز نسبت به فلز پایه کمتره.
آیا یه توضیح ساده متالوژیکی برای توجیه این میشه گفت؟؟

سختی و استحکام رو میشه یه جورایی بهم ربط داد و ارتباط مستقیم دارند
بهمین دلیل توی جداول تبدیل سختی به استحکام قرار دارن و توی کارهای صنعتی که استحکام با تست کشش قابل اندازه گیری نیست یه سختی استناد میشه
مشکل کاهش سختیه شما دلیل دیگه ای غیر از اندازه دانه داره و باید ریز ساختار و فاز ها و ... رو بررسی کنید

SHELLBY

کاربر بیش فعال
سختی و استحکام رو میشه یه جورایی بهم ربط داد و ارتباط مستقیم دارند
بهمین دلیل توی جداول تبدیل سختی به استحکام قرار دارن و توی کارهای صنعتی که استحکام با تست کشش قابل اندازه گیری نیست یه سختی استناد میشه
مشکل کاهش سختیه شما دلیل دیگه ای غیر از اندازه دانه داره و باید ریز ساختار و فاز ها و ... رو بررسی کنید

ممنون به نظر شما اگه به دیاگرام فازی آلیاژهای آلومینیوم یا مس مراجعه کنم چیزی دستگیرم میشه برای توجیه این مورد؟؟

• Like
واکنش ها: 3peh

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
ممنون به نظر شما اگه به دیاگرام فازی آلیاژهای آلومینیوم یا مس مراجعه کنم چیزی دستگیرم میشه برای توجیه این مورد؟؟
دوست عزیز من از وسط بحث شما رو خوندم و اصلا نمیدونم قضیه چیه فقط استحکام و سختی رو عرض کردم خدمتتون
دقیق بفرمایید پروسه کاریتون رو و چه آزمایشی انجام شده و چه چیزی اتفاق افتاده تا بهتر بشه راهنماییتون کرد

موفق باشید

SHELLBY

کاربر بیش فعال
ببینید بحث روی اثر فرایند FSP روی سختی هست، سختی که بر مبنای آزمایش راکول یا ویکرز بدست میاد.
من نتیجه آزمایشات مختلف رو دارم بررسی میکنم، (نمودار توزیع سختی در محل انانجام فرایند در انواع آلیاژ های مختلفی که تحت فرایند FSP قرار گرفتن)
در مورد مس یا المینیوم همشون تو محل انجام فرایند افت سختی داشتن، ولی با FSP همراه با کامپوزیت سازی سختی به طرز قابل توجهی بالا میره.

من دنبال یه توضیح یا توجیه متالوژِکی نه چندان پیچیده برای کاهش سختی در حالت FSP خالی هستم. خب اینطور که برامد ارتباط کلی نمیشه بین سختی و ریزدانه تر شدن دانه بندی که بر اثر فرایند FSP ایجاد میشه بر قرار کرد.آیا دیاگرام فازی رو باید برم بررسی کنم ؟ چون به هر حال دما هم حین کار بالا میره
اگرم که همینجا بشه توضیح داد که خیلی خوب میشه:redface:

fered_sch

عضو جدید
ببینید بحث روی اثر فرایند FSP روی سختی هست، سختی که بر مبنای آزمایش راکول یا ویکرز بدست میاد.
من نتیجه آزمایشات مختلف رو دارم بررسی میکنم، (نمودار توزیع سختی در محل انانجام فرایند در انواع آلیاژ های مختلفی که تحت فرایند FSP قرار گرفتن)
در مورد مس یا المینیوم همشون تو محل انجام فرایند افت سختی داشتن، ولی با FSP همراه با کامپوزیت سازی سختی به طرز قابل توجهی بالا میره.

من دنبال یه توضیح یا توجیه متالوژِکی نه چندان پیچیده برای کاهش سختی در حالت FSP خالی هستم. خب اینطور که برامد ارتباط کلی نمیشه بین سختی و ریزدانه تر شدن دانه بندی که بر اثر فرایند FSP ایجاد میشه بر قرار کرد.آیا دیاگرام فازی رو باید برم بررسی کنم ؟ چون به هر حال دما هم حین کار بالا میره
اگرم که همینجا بشه توضیح داد که خیلی خوب میشه:redface:
سلام مهندس.
خوبی؟
آقا من جسارتا وارد بحث شما میشم.
شما در مورد سختی صحبت کردی، و اینکه در محل اختلاط سختی را بررسی کردی و اینکه فرمودید که در مس و الومینیم افت سختی رخ داده. حالا من یه سوال دارم، آلومینیوم شما خالص بوده یا آلیاژی بوده! چون اگر آلیاژی باشی توجیه متالورژیکی ساده ای داره، اگر آلیاژی هست کدوم سری از آلیاژ هست؟ 2000، 7000 و .... ؟
مس رو هم خالص بوده یا الیاژی؟
در مورد کاهش سختی، شما در منطقه اختلاط تونستی متالوگرافی کنی و ریزساختار رو ببینی؟
همچنین شرایط عملی نظیر سرعت پیشروی و سرعت دورانی هم تاثیر گذار هست ها، هم بر منطقه اختلاط و هم بر منطقه TMAZ و HAZ . اگر سرعت پیشروی زیاد باشه، اختلاط خوب صورت نمیگیره (البته این مورد بیشتر در FSW هست ولی مطمئن نیستم که اینجا رخ میده یا نه)، امکان تشکیل تخلخل هست و ... که اینها بر سختی و استحکام تاثیر گذاره. اگر سرعت دورانی زیاد باشه، حرارت زیاد میشه، رشد دانه داریم و .... افت خواص مکانیکی هست.
اگر یک مقدار در مورد انجام فرآیند و نوع مواد مصرفی، شرایط رو واضح تر کنی، شاید بهتر بشه کمک کرد.
با اراادت
فرهاد.

SHELLBY

کاربر بیش فعال
اره همشون آلیاژ هستن،
مثلا آلومینیوم ها : 2024-7075-a413-aa5083-5052-a356 و...
عکس های متاوگرافی هم دارم،البته خب من وازد نیستم که نوعشون دقیقا چه عکسیه، ولی همگی با fsp خالی ریز تر شدن دانه بندی رو نشون میدن.
سرعت دوران و پیشروی هم مناسب ترین حد ممکن بوده، سختی هم وسط خیلی افت میکنه ، تو haz بهتره باز. البته داده هایی هم دارم که اثر این دو پارامتر رو بررسی میکنه

ببینید من عملی انجام ندادم، دارم داده های بدست اومده از آزمایشات انجام شده مختلف رو بررسی میکنم
والا من خودم گفتم شاید بخاطر افزایش دما و نحوه سرد شدن واینچیزا باید برم دیاگرام رو برسی کنم شاید چیزی دستگیرم شه موردی که زیاد هم سر در نمیارم ازش!!
اگرم میدونید چیزه خیلی تخصصی هست واردش نشم اصلا:confused:
حالا اگرم فکر میکنید بهتره، مثلا برای نمونه من تمام داده های یه آزمایش خاص رو بهتون بدم.
آقا فرهاد ممنون از توجهتون

fered_sch

عضو جدید
اره همشون آلیاژ هستن،
مثلا آلومینیوم ها : 2024-7075-a413-aa5083-5052-a356 و...
عکس های متاوگرافی هم دارم،البته خب من وازد نیستم که نوعشون دقیقا چه عکسیه، ولی همگی با fsp خالی ریز تر شدن دانه بندی رو نشون میدن.
سرعت دوران و پیشروی هم مناسب ترین حد ممکن بوده، سختی هم وسط خیلی افت میکنه ، تو haz بهتره باز. البته داده هایی هم دارم که اثر این دو پارامتر رو بررسی میکنه

ببینید من عملی انجام ندادم، دارم داده های بدست اومده از آزمایشات انجام شده مختلف رو بررسی میکنم
والا من خودم گفتم شاید بخاطر افزایش دما و نحوه سرد شدن واینچیزا باید برم دیاگرام رو برسی کنم شاید چیزی دستگیرم شه موردی که زیاد هم سر در نمیارم ازش!!
اگرم میدونید چیزه خیلی تخصصی هست واردش نشم اصلا:confused:
حالا اگرم فکر میکنید بهتره، مثلا برای نمونه من تمام داده های یه آزمایش خاص رو بهتون بدم.
آقا فرهاد ممنون از توجهتون
سلامی دوباره خدمت مهندس عزیز
خوب از آنجایی که تمام نمونه های شما آلیاژی هست، نحوه توزیع و پراکندگی رسوبات در این موضوع اهمیت پیدا میکنه، چون ریزدانه شدن ریزساختار بطور عمومی تا مقدار مشخصی سبب بهبود خواص مکانیکی میشه. اما نکته قابل توجه دیگر در این مواقع، اندازه و میزان پراکندگی رسوبات و نوع رسوب هست.
به عنوان مثال برای آلیاژ 2024 رسوب در زمینه Al2CuMg هست، اگر این رسوب ریز باشه و توزیع آن یکنواخت باشه، سبب بهبود خواص مکانیکی میشه اما اگر به دلیل بالا بودن دما رسوب رشد کنه و یا توزیع آن یکنواخت نشه، همین رسوب سبب کاهش خواص مکانیکی میشه.
مثال دیگر برای آلومینیوم 7075 که فاز MgZn2 سبب افزایش خواص مکانیکی میشه، اما همانند بالا این بهبود بستگی به اندازه، توزیع و ... داره!
پس صرفا رو اندازه دانه نمیشه بحث کرد، اگر در اطلاعاتی که از آزمایش دارید، عکسهای SEM باشه می تونید اندازه و میزان پراکندگی رسوبات رو بررسی کنید و به نتایج جالبی پی ببرید.
فاز دیاگرام شاید بتونه کمک کنه، شاید هم نتونه، چون بستگی به دمای قطعه در حین انجام فرآیند داره، به عنوان مثال اگر دما خیلی بالا نباشه، احتما داره اندازه و توزیع رسوب تغییر کنه و اگر دما بالا باشه، ممکنه استحاله فازی رخ بده!
من یه موضوعی را متوجه نشدم، شما این تحلیل را که میخواهید روی داده ی عملی انجام بدهید حاصل از کار عملی خودتون نیست؟! یعنی دارید فاز مطالعاتی انجام می دهید یا میخواهید پروژه تعریف کنید؟(البته جسارت نباشه یکم سوالم خصوصی بود)
با اراادت
فرهاد

Morteza_mortezai

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
کسی در مورد آلیاژ سازی آلومینیوم کتاب یا مطلبی داره
محبت کنید ممنون میشم

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
برای آلیاژ سازی آلومینیوم 6061 آمیژان احتیاج دارم کسی میدونه از کجا باید پیدا کنم؟

بالا