حشرات نیز ارتباط تلفنی دارند

atousa_m

عضو جدید
کاربر ممتاز
ايران اکونوميست: زیست شناسان هلندی کشف کرده اند که حشرات گیاه خوار که زیر زمین و روی زمین زیست می کنند با استفاده از گیاهان مانند تلفن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

به گزارش موبنا به نقل از سایت "سلولار نیوز"، "رکسینا سولار" یکی از محققان موسسه زیست شناسی هلند (NIOO-KNAW) گفت که حشرات زیرزمینی از طریق برگ های گیاهان سیگنال (علائم) هشداردهنده شیمیایی را ارسال می کنند، به این طریق حشرات روی زمین متوجه می شوند که این گیاه قبلاً اشغال شده است.

حشرات زیرزمینی از طریق "خطوط تلفن سبز" می توانند با شخص ثالث و دشمن خود یعنی شفیره ها (کرم) نیز ارتباط برقرار کند.

حشرات برگ خوار روی زمین گیاهانی را ترجیح می دهند که توسط حشرات ریشه خوار زیر زمینی اشغال نشده باشند و حشرات زیر زمینی از طریق برگهای گیاه سیگنال های شیمیایی را انتشار می دهند که به حشرات روی زمین حضور آنها را اعلام می کند.

این روش ارسال پیام حشراتی را که در محیط های جداگانه زندگی می کنند قادر می سازد از یکدیگر دور باشند، بنابراین دیگر ندانسته سر یک گیاه با یکدیگر رقابت نمی کنند.

زیست شناسان معتقدند که گونه های مختلف حشرات روی زمین اگر از گیاهانی تغذیه کنند که ساکنان زیرزمینی دارند، رشد آهسته ای خواهند داشت؛ این موضوع در مورد حشرات زیر زمینی نیز صادق است.

به نظر می رسد که این مکانیسم به دلیل "انتخاب طبیعی" به وجود آمده باشد، که حشرات روی زمین و زیر زمین را قادر می سازد یکدیگر را تشخیص دهند؛ بنابراین از رقابت غیر لازم اجتناب می شود.

حشرات بالدار انگل تخم های خود را درون حشرات روی زمینی قرار می دهند، این حشرات بالدار از سیگنال هایی که از گیاهان ساتع می شود بهره می برند، زیرا بیانگر این است که می توانند میزبان مناسبی برای تخم های خود پیدا کنند.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون آتی جان.چیزی رو که نوشته بودی رو نمی دونستم.دستت درد نکنه.
ولی در کل تمام حشرات این طور هستن یعنی فقط به وسیله هورمون هایی که از خودشون ترشح می کنن که در هر کدوم طریقه مصرف خاصی داره به همدیگه پیام میدن.
مثلا در مورد مورچه ها چندین نوع پیام دارن.اگه دقت کرده باشین دیدین که مورچه ها توی یه خط مستقیم حرکت می کنن و با یه اشاره متفرق میشن.این عملشون این چوری هست که اولین مورچه ای که غذا رو هر جا ببینه از خودش یه ماده ترشح می کنه که بوش و پیامشو فقط مورپه مثله خودش دریافت می کنه نه هیچ حشره دیگه.مورچه دوم هم به دنبال این بو می ره و دوباره از خودش همون ماده رو ترشح می کنه.
این طوری میشه همشون به دنبال هم راه میفتنیعنی فقط بوی همدیگرو تشخیص میدن.
یا موقعی که فرار می کنن اولین مورچه ای که متوجه خطر بشه یه ماده از خودش ترشح می کنه که برای دیگران مفهوم فرار رو داره و این عمل توسط بقیه هم انجام میشه تا همه بفهمن.
موقع جفت گیری و همچنین موقع فعالیت توی لونه هاشون و یا حتی موقعی که یکی از مورچه ها از بین میرن هر کدوم پیام خاصه خودشو داره.
حشرات بالدار انگل هم بیشتر پارازیتوئید هستن که میان داخل یا روی بدن به حشره یا آفت تخمگذاری می کنن و وقتی لاروها از تخم بیرون اومدن از بدن حشره میزبان تغذیه کرده و اون رو از بین می برن.
پارازیتوئید ها یکی از بهترین دشمنان طبیعی هستن.شاید باورتون نشه ولی در چند ساله اخیر اولین راه مبارزه ،مبارزه بیولوژیک هست(همون استفاده از پارازیتوئید ها)و در مرحله آخر اگه بقیه راها جواب نداد مبارزه شیمیایی رو انجام میدن.بیشترین پارازیتوئید ها هم زنبور ها هستن.
آتی جان ببخشید توی بحثت دخالت کردم ولی گفتم شاید به دردتون بخوره.
بازم ممنون از تاپیکت.

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ببخشید یادم رفت بگم هورمون هایی که توسط حشرات ترشح میشود رو فرمون میگن و حشرات توسط همین فرمون هست که ارتباط برقرار می کنن.

pooneh12345

عضو جدید
کاربر ممتاز
پلیس زنبور و ده
سلام من مامان کفشدوزکمو گم کردم میشه یه تل بزنی پیداش کنی
(یه وقت ناراحت نشی افسون جان شوخی می کنم دستت درد نکنه خیلی جالب بود)

886657

عضو جدید
:biggrin:
ممنون آتی جان.چیزی رو که نوشته بودی رو نمی دونستم.دستت درد نکنه.
ولی در کل تمام حشرات این طور هستن یعنی فقط به وسیله هورمون هایی که از خودشون ترشح می کنن که در هر کدوم طریقه مصرف خاصی داره به همدیگه پیام میدن.
مثلا در مورد مورچه ها چندین نوع پیام دارن.اگه دقت کرده باشین دیدین که مورچه ها توی یه خط مستقیم حرکت می کنن و با یه اشاره متفرق میشن.این عملشون این چوری هست که اولین مورچه ای که غذا رو هر جا ببینه از خودش یه ماده ترشح می کنه که بوش و پیامشو فقط مورپه مثله خودش دریافت می کنه نه هیچ حشره دیگه.مورچه دوم هم به دنبال این بو می ره و دوباره از خودش همون ماده رو ترشح می کنه.
این طوری میشه همشون به دنبال هم راه میفتنیعنی فقط بوی همدیگرو تشخیص میدن.
یا موقعی که فرار می کنن اولین مورچه ای که متوجه خطر بشه یه ماده از خودش ترشح می کنه که برای دیگران مفهوم فرار رو داره و این عمل توسط بقیه هم انجام میشه تا همه بفهمن.
موقع جفت گیری و همچنین موقع فعالیت توی لونه هاشون و یا حتی موقعی که یکی از مورچه ها از بین میرن هر کدوم پیام خاصه خودشو داره.
حشرات بالدار انگل هم بیشتر پارازیتوئید هستن که میان داخل یا روی بدن به حشره یا آفت تخمگذاری می کنن و وقتی لاروها از تخم بیرون اومدن از بدن حشره میزبان تغذیه کرده و اون رو از بین می برن.
پارازیتوئید ها یکی از بهترین دشمنان طبیعی هستن.شاید باورتون نشه ولی در چند ساله اخیر اولین راه مبارزه ،مبارزه بیولوژیک هست(همون استفاده از پارازیتوئید ها)و در مرحله آخر اگه بقیه راها جواب نداد مبارزه شیمیایی رو انجام میدن.بیشترین پارازیتوئید ها هم زنبور ها هستن.
آتی جان ببخشید توی بحثت دخالت کردم ولی گفتم شاید به دردتون بخوره.
بازم ممنون از تاپیکت.

886657

عضو جدید
عظمت

عظمت

هرچه بیشتر درباره حشرات بحث می شود انسان تازه پی مبره که اطلاعاتش چقدر کم است ممنون از این اطلاعات جدید:gol: