حذف‌ شعر‌ جنجالی‌ از کتاب ابتدایی + عکس

SH.Aghighi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به گزارش پرشین وی به نقل از صراط، شعری از دکتر غلامعلی حداد عادل در کتاب فارسی ششم ابتدایی درج شده بود و در آن تبریز جزو قلمرو زبان فارسی محسوب شده بود که این شعر امسال حذف شد.

سال گذشته این شعر با انتقادهای فراوانی مواجه شد. امسال این شعر از متن کتاب فارسی ششم حذف شده و به پشت جلد کتاب انتقال یافته است. در شعر چاپ شده‌ی پشت کتاب نیز بیتی که کلمه "تبریز" در آن آمده بود حذف شده است.

SH.Aghighi

عضو جدید
کاربر ممتاز
همینو میگم مشکلی نداره که حذف کردن...اینجا به جز تبریز چند تا شهره دیگرم گفته...شاید من ادبیاتم ضعیفه:D

چون از قدیم بوده حالا حذفش کردن خواستن بگن یه جور توهین حساب شده....:redface:

• Like
واکنش ها: EYES

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
همینو میگم مشکلی نداره که حذف کردن...اینجا به جز تبریز چند تا شهره دیگرم گفته...شاید من ادبیاتم ضعیفه:D

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek:

آخرین ویرایش:

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه جا داشتم آنلاین بازی میکردم , همون موقع تیم ملی ایران گل زد و تو بازی آنلاین نوشتم "زنده باد ایران ! ایول !" یهو یه نفر که خودشو تبریزی معرفی کرد گفت : " خفه شو, یاشاسین آذربایجان" من اینجوری شدم:surprised:

واقعا ریشه این نفاق و جدایی چیه؟

ساقی عطاشاکربلاء

اخراجی موقت
من یه جا داشتم آنلاین بازی میکردم , همون موقع تیم ملی ایران گل زد و تو بازی آنلاین نوشتم "زنده باد ایران ! ایول !" یهو یه نفر که خودشو تبریزی معرفی کرد گفت : " خفه شو, یاساشین آذربایجان" من اینجوری شدم:surprised:

واقعا ریشه این نفاق و جدایی چیه؟
کدوم نفاق؟
این که هر نفر زبان و اعتقادات خودش رو داره؟؟

mohandese.motefakker

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم نفاق؟

نه اما اینکه طرف آنچنان بغض و کینه داشت که وقتی نوشتم زنده باد ایران سریع به من گفت خفه شو ... یاشاسین آزربایجان... مگه همه ایرانی نیستیم؟! تازه زبان فارسی مگه زبان رسمی نیست؟

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم نفاق؟
نه اینکه هرکسی هر زبان و اعتقادی داره خودش رو در محدوده ای که هست ببینه ....مثلا چه کرد چه لر چه ترک همه واسه ایران هستند ....پس وقتی یکی میگه ایران نمیگه نژاد مشخص .....میگه همه مردمی که توی این محدوده جغرافیایی هستند .....

shadowwalker

عضو جدید
واقعا مشکل مملکت الان اینه؟یعنی ما همه چیزمون درسته فقط شعرمون غلطه؟زبان فارسی زبان رسمی کشوره.کل کشور که شامل قومیت ترک هم میشه.الان دقیقا چرا حذف کردن؟که بگن تبریزیا از ما نیستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یه تبریزی بیاد تهران یا شیراز یا...نباید فارسی صحبت کنه؟باید بگن ما که زبون مادریمون ترکیه،به ما چه که شما بلد نیستید؟اگر یه کم ادبیات حالیشون بود قطعا همچین خبطی نمی کردن.

ساقی عطاشاکربلاء

اخراجی موقت
نه اما اینکه طرف آنچنان بغض و کینه داشت که وقتی نوشتم زنده باد ایران سریع به من گفت خفه شو ... یاشاسین آزربایجان... مگه همه ایرانی نیستیم؟! تازه زبان فارسی مگه زبان رسمی نیست؟

نه اینکه هرکسی هر زبان و اعتقادی داره خودش رو در محدوده ای که هست ببینه ....مثلا چه کرد چه لر چه ترک همه واسه ایران هستند ....پس وقتی یکی میگه ایران نمیگه نژاد مشخص .....میگه همه مردمی که توی این محدوده جغرافیایی هستند .....
هر انسانی اول مر بوط به خانوادشه بعد مربوط به شهر و استان و طایفه و زبانشه و بعد کشور و جهانه ؟؟؟؟
یا
اول متعلق به جهانه بعد متعلق به کشور بعد استان و زبان و شهر و محله و خانواده؟؟؟

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا مشکل مملکت الان اینه؟یعنی ما همه چیزمون درسته فقط شعرمون غلطه؟زبان فارسی زبان رسمی کشوره.کل کشور که شامل قومیت ترک هم میشه.الان دقیقا چرا حذف کردن؟که بگن تبریزیا از ما نیستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یه تبریزی بیاد تهران یا شیراز یا...نباید فارسی صحبت کنه؟باید بگن ما که زبون مادریمون ترکیه،به ما چه که شما بلد نیستید؟اگر یه کم ادبیات حالیشون بود قطعا همچین خبطی نمی کردن.
دوست من این مشکل اسپانیا و انگلستان و خیلی جاهای دیگه داشتند و دارند ....
اما متاسفانه این اختلاف ها رو تو کشور ما میندازن که مردم فکر کنند خبریه .....

ساقی عطاشاکربلاء

اخراجی موقت

در مورد هر چی تاپیک زده بشه یکی میاد میگه مشکل کشور اینه !!!
از حجاب و مشکلات اقتصادی گرفته تا مشکلات فرهنگی و هنری و ....
همش مشکلات کشور هستند

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من این مشکل اسپانیا و انگلستان و خیلی جاهای دیگه داشتند و دارند ....
اما متاسفانه این اختلاف ها رو تو کشور ما میندازن که مردم فکر کنند خبریه .....
بهترین پاسخ به این تاپیک بود
تشکر ندارم - این شد که تایپاُ تشکر می کنم
:gol:

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر انسانی اول مر بوط به خانوادشه بعد مربوط به شهر و استان و طایفه و زبانشه و بعد کشور و جهانه ؟؟؟؟
یا
اول متعلق به جهانه بعد متعلق به کشور بعد استان و زبان و شهر و محله و خانواده؟؟؟

ببین اینجوری ریز اش نکن .... الان تو شهر من 3 قوم مختلف هستش ....هرکدوم باید به زبون خودشون حرف بزنند و سر و صدا کنند ؟؟؟ پس اتحاد چی میشه ؟؟؟ چطور میشه اتحاد برقرار کرد .... زبان ترکی بسیار عالی و قشنگ و در محدوده باید رعایت بشه ...اما زبان رسمی کشور برای پیوند باید آموزش داده بشه و یاد گرفته بشه و باید مورد احترام قرار بگیره ...
مثل اقلیت و اکثریت های دینی مذهبی ..... الان تو جامعه ما مسلمون هست ، مسیحی هست و زدشت هم هست اما رفتار کلی جامعه بر اساس اتحاد شده اسلام ....
یا مثلا این همه فیلم چینی نشون داده که هرکدوم یک منطقه بوده و جنگ داشته ..این که داستان نیست واقعیته ....همه اون ها در نهایت به این نتیجه رسیدند که با حفظ خودشون یک کشور بشند ...

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان خودت فکر میکنی خبریه یا خبری نیست؟؟
ببین اینجوری برات بگم ....
من خودم خیلی علاقه دارم کردی و ترکی یاد بگیرم ....ترکی بلدم اما خب نمی تونم حرف بزنم و 50 درصد بلدم چون نژادم ترک ....
کردی هم که دوستام حرف میزنن هی تلاش می کنم یاد بگیرم .... میدونی چرا ؟؟؟
چون این زبان ها هستند که کشور من ساختند ...اینا مردم من و تمام کشور من هستند و چیزهایی اند که باید حفظ بشند ....
من نگران تصورات اشتباه هستم ....

بالا