جهان دو برابر

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
تصور کنید صبح روزی از خواب بلند شوید و ببینید ابعاد همه چیز در دنیا دو برابر شده است.
از خودتان گرفته تا خانه شما و حتی تمامی اسباب و وسایل زندگیتان و... .
شما چگونه متوجه این تغییر خواهید شد؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تصور کنید صبح روزی از خواب بلند شوید و ببینید ابعاد همه چیز در دنیا دو برابر شده است.از خودتان گرفته تا خانه شما و حتی تمامی اسباب و وسایل زندگیتان و... .شما چگونه متوجه این تغییر خواهید شد؟
راهكار:از خواص اجسام استفاده كنيم.خواص به دو دسته تقسيم ميشن:شدتي و مقدارياكثر خواص شدتي مستقل از ابعاد طولي اند (اونايي هم كه وابسته هستن اگه برابر هم قرار بگيرن با هم ساده ميشن)خواص مقداري همگي وابسته به ابعاد طولي اند و بازم به يك نسبت ساده ميشننتيجه:با خواص نميشه تشخيصش دادو اگه با خواص نشه نشون داد با چيز ديگه اي معلوم نميشهبه نظر منB-)

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
راهكار:از خواص اجسام استفاده كنيم.خواص به دو دسته تقسيم ميشن:شدتي و مقدارياكثر خواص شدتي مستقل از ابعاد طولي اند (اونايي هم كه وابسته هستن اگه برابر هم قرار بگيرن با هم ساده ميشن)خواص مقداري همگي وابسته به ابعاد طولي اند و بازم به يك نسبت ساده ميشننتيجه:با خواص نميشه تشخيصش دادو اگه با خواص نشه نشون داد با چيز ديگه اي معلوم نميشهبه نظر منB-)

من خودم نظرم بیشتر روی سرعته.
از اون جاییکه واحد سرعت متر بر ثانیه هست،حدس می زنم با دو برابر شدن ابعاد،متر 2 برابر بشه اما زمان که بعد چهارم محسوب میشه تفاوتی نکنه.
به خاطر همین بتونیم از این طریق متوجه بشیم.
مثلا اگه قبلا فاصله خونه تا پارک رو با ماشین با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت می رفتیم و 1 ساعته می رسیدیم،الآن با همون سرعت تو زمان کم تری می رسیم.
البته نمی دونم جوابم ممکنه تا چه حد درست باشه.
نظر شما چیه دوستان؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من خودم نظرم بیشتر روی سرعته.از اون جاییکه واحد سرعت متر بر ثانیه هست،حدس می زنم با دو برابر شدن ابعاد،متر 2 برابر بشه اما زمان که بعد چهارم محسوب میشه تفاوتی نکنه.به خاطر همین بتونیم از این طریق متوجه بشیم.مثلا اگه قبلا فاصله خونه تا پارک رو با ماشین با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت می رفتیم و 1 ساعته می رسیدیم،الآن با همون سرعت تو زمان کم تری می رسیم.البته نمی دونم جوابم ممکنه تا چه حد درست باشه.نظر شما چیه دوستان؟
همونطور كه طول جاده بيشتر ميشه لاستيك ماشين هم بزرگتر ميشه در نتيجه محيط چرخ هم بيشتر ميشه فكر ميكنم سرعتسنج ماشين سرعت رو بر حسب گردش چرخ ماشين حساب ميكنه و در اين شرايط اگه ماشين با همون قدرت و سرعت حركت كنه مسافت بيشتري رو نسبت به قبل طي ميكنه:)

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونطور كه طول جاده بيشتر ميشه لاستيك ماشين هم بزرگتر ميشه در نتيجه محيط چرخ هم بيشتر ميشه فكر ميكنم سرعتسنج ماشين سرعت رو بر حسب گردش چرخ ماشين حساب ميكنه و در اين شرايط اگه ماشين با همون قدرت و سرعت حركت كنه مسافت بيشتري رو نسبت به قبل طي ميكنه:)

اینم حرفیه.
ولی خب حتما یه راهی برای فهمیدنش باید وجود داشته باشه.
بنظرم بیشتر باید روی زمان تمرکز کنیم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینم حرفیه.ولی خب حتما یه راهی برای فهمیدنش باید وجود داشته باشه.بنظرم بیشتر باید روی زمان تمرکز کنیم.
زمان تنها بعديه كه از واحد طول مجزاستو از جايي مجزاست نميشه از اون براي فهميدن تغيير در ابعاد طولي استفاده كرد:-(

erfan_com

اخراجی موقت

همه چیز دو برابر شده پس موتور ماشینم دو برابر شده پس قدرتشم دو برابر شده.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
همه چیز دو برابر شده پس موتور ماشینم دو برابر شده پس قدرتشم دو برابر شده.
شما برای بیان این نظر اول باید بررسی کنی ببینی قدرت موتور از چه کمیتایی بدست میاد
اگر به طول یا اندازه ی طولی وابسته باشه در هر صورت نمیشه ازش نتیجه گرفت که همه چی 2 برابر شده
اگزم به طول وابسته نباشه که اصلن نمیشه روش بحث کرد.
لطفا قبل از بیان نظرات این چیزها رو هم در نظر بگیر.
با تشکر;)

erfan_com

اخراجی موقت
شما برای بیان این نظر اول باید بررسی کنی ببینی قدرت موتور از چه کمیتایی بدست میاد
اگر به طول یا اندازه ی طولی وابسته باشه در هر صورت نمیشه ازش نتیجه گرفت که همه چی 2 برابر شده
اگزم به طول وابسته نباشه که اصلن نمیشه روش بحث کرد.
لطفا قبل از بیان نظرات این چیزها رو هم در نظر بگیر.
با تشکر;)

نیروی موتور به اندازه و تعداد پیستون ها بستگس داره. پس موتوری که دو برابر میشه یا تعداد پیستوناش زیاد میشه یا ابعادش.

اوکی؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نیروی موتور به اندازه و تعداد پیستون ها بستگس داره. پس موتوری که دو برابر میشه یا تعداد پیستوناش زیاد میشه یا ابعادش.

اوکی؟؟؟
9کی:d
وقتی حجم موتور بیشتر میشه حجم سوختی که وارد موتورمیشه هم بیشتر میشه پس تغییر حجم و گشتاور نیروی ایجادشده هم با همون نسبت تغییرمیکنه.

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی مطمئنا جواب این سوال"به هیچ طریقی"نیست.
این سوال یک مسابقه بوده و مطمئنا جوابی هم داره.
دوستان لطفا بیشتر روش فکر کنین.

real Crysis

اخراجی موقت
زیاد سخت نیست.
هیچ ربطی به وسیله ها نداره بلکه به نور و سرعتش ربط داره.
ببین اگه نور یه مسیرو با سرعت 300 طی کنه در هر حالتی چه ما بزرگ شده باشیم یا نه سرعتش ثابطه باید زمان رفت و برگشت رو حساب کنیم تا بفهمیم مسافت تغییر کرده یا نه.
مثلا اگه یه فوتون(منظورم واحد نوریه) فاصله ایران تا ایتالیارو 0.5 ثانیه بره و برگرده بعد از 2 برابر شدن همه اندازه ها بازم با سرعت 300 میره اما 1 ثانیه طول میکشه بره و بیاد.
امید وارم جواب داده شده مورد قبول واقع بشه!!!!!!!:biggrin:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
زیاد سخت نیست.
هیچ ربطی به وسیله ها نداره بلکه به نور و سرعتش ربط داره.
ببین اگه نور یه مسیرو با سرعت 300 طی کنه در هر حالتی چه ما بزرگ شده باشیم یا نه سرعتش ثابطه باید زمان رفت و برگشت رو حساب کنیم تا بفهمیم مسافت تغییر کرده یا نه.
مثلا اگه یه فوتون(منظورم واحد نوریه) فاصله ایران تا ایتالیارو 0.5 ثانیه بره و برگرده بعد از 2 برابر شدن همه اندازه ها بازم با سرعت 300 میره اما 1 ثانیه طول میکشه بره و بیاد.
امید وارم جواب داده شده مورد قبول واقع بشه!!!!!!!:biggrin:
دوست عزیزم............
دیمانسیون سرعت چیه؟
متر بر ثانیه.
اگه سرعت نور 300000 کیلومتر بر ثانیه باشه :
کیلومتر از جنس طوله و 2 برابر میشه.
بعبارت دیگه نور اگه با سرعت 300000 کیلومتر در ثانیه حرکت کنه 300000 کیلومتر جدید رو هم در همون 1 ثانیه میره;)

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیزم............
دیمانسیون سرعت چیه؟
متر بر ثانیه.
اگه سرعت نور 300000 کیلومتر بر ثانیه باشه :
کیلومتر از جنس طوله و 2 برابر میشه.
بعبارت دیگه نور اگه با سرعت 300000 کیلومتر در ثانیه حرکت کنه 300000 کیلومتر جدید رو هم در همون 1 ثانیه میره;)

من متوجه نشدم.چطور دوباره این مسافت رو تو همون زمان قبلی میره؟
منم صفحه قبل به بعد زمان اشاره کرده بودم و بنظرم تنها راه فهمیدن جواب هست.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم.چطور دوباره این مسافت رو تو همون زمان قبلی میره؟
منم صفحه قبل به بعد زمان اشاره کرده بودم و بنظرم تنها راه فهمیدن جواب هست.
مهندس جان..........
مگه سرعت نور ثابت نیست؟
سرعت میشه فاصله ی پیموده شده تقسیم بر زمان طی کردن این فاصله......
در نتیجه نور با سرعت ثابتش 300000 کیلومتر جدید رو باز هم تو 1 ثانیه طی میکنه.
چون واحد کیلومتر ما بزرگ شده سرعت در حالت دوم 2 برابر سرعت در حالت اول میشه;)

raynor

عضو جدید

یعنی میفرمایید سرعت نور دو برابر شده؟!!

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز

به نظر منم حرف شما تا حدودی درسته.
ولی فکر نکنم سرعت نور دو برابر شده باشه.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

سلام دوست من.........
اگه تمامی ابعاد (طولی و حجمی )دو برابر بشن اندازه ی ذرات نور هم دوبرابر میشه یعنی اگر قبلن تو هر ثانیه n برابر قطر خودشون حرکت میکردند الان هم n برابر قطر خودشون حرکت میکنند.
در نتیجه سرعت نور ثابت میمونه;)

real Crysis

اخراجی موقت
سلام دوست من.........
اگه تمامی ابعاد (طولی و حجمی )دو برابر بشن اندازه ی ذرات نور هم دوبرابر میشه یعنی اگر قبلن تو هر ثانیه n برابر قطر خودشون حرکت میکردند الان هم n برابر قطر خودشون حرکت میکنند.
در نتیجه سرعت نور ثابت میمونه;)

حق با شماست ولی تازهگیا من تو فکر نیروی الکترومغناتیسی زمین افتادم.
به نظرم بتونه جواب بده یکم روش باید فکر کنم راستی اگه به نظرت مشکلی ممکنه پیش بیاد بگو تا تو نظر پایانی دخالتش بدم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
حق با شماست ولی تازهگیا من تو فکر نیروی الکترومغناتیسی زمین افتادم.
به نظرم بتونه جواب بده یکم روش باید فکر کنم راستی اگه به نظرت مشکلی ممکنه پیش بیاد بگو تا تو نظر پایانی دخالتش بدم.
الکترو مغناطیس!!!!!!!!!
واحد طول!!!!!!!!!!!!
ارتباطش چی میتونه باشه؟
فکر میکنم بشه از تاثیر نیروی الکتریکی بین ذرات باردار استفاده کرد.
بدین صورت :
نیرویی الکتریکی بین ذرات با مجذور فاصله ی بین دو ذره ی باردار رابطه ی عکس داره.
در این حالت اگر نیروی بین دو ذره که قبلن در فاصله ی مشخصی اندازه گیری شده رو در همون فاصله اندازه بگیریم نیروی بدست اومده باید 1/4 نیروی اندازه گیری شده در گذشته باشه.
از این طریق میشه متوجه 2 برابر شدن ابعاد طولی شد.;)

اینشتین25

عضو جدید
سلام خدمت تمام دوستان
فکر کنم با اندازه گیری جرم خودمون بفهمیم که ابعاد جسممان دوبرابر شده ( اگر روز قبل جرم ما 50kg باشه و روز بعد از اینکه از خواب بیدار شدیم اگه جرم ما از 50kg به 100kg افزایش پیدا کرده بود بفهمیم که ابعاد جسم ما دوبرابر شده و چون هنوز تغییری در سایز اجسام اطراف حس نمیکنیم پس نتیجه میگیریم که تمام اجسام روی زمین ابعادشون دوبرابر شده و 100% باید جرمشون هم دوبرابر شده باشه ).

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
الکترو مغناطیس!!!!!!!!!
واحد طول!!!!!!!!!!!!
ارتباطش چی میتونه باشه؟
فکر میکنم بشه از تاثیر نیروی الکتریکی بین ذرات باردار استفاده کرد.
بدین صورت :
نیرویی الکتریکی بین ذرات با مجذور فاصله ی بین دو ذره ی باردار رابطه ی عکس داره.
در این حالت اگر نیروی بین دو ذره که قبلن در فاصله ی مشخصی اندازه گیری شده رو در همون فاصله اندازه بگیریم نیروی بدست اومده باید 1/4 نیروی اندازه گیری شده در گذشته باشه.
از این طریق میشه متوجه 2 برابر شدن ابعاد طولی شد.;)

اما به نظرم این نمی تونه راه حل مناسبی باشه

چون جرم دو برابر شده و تا اونجایی که می دونم ضریب ثابتی به نام k هم در رابطه موثره و خود k هم از رابطه 1/4piE محاسبه میشه و دیمانسیون خود E(اپسیلون صفر) هم C^2/Nm2 هستش!
پس می بینیم جرم توی اون ضریب ثابت هم دخیله و به این راحتی نمیشه از نسبتشون نتیجه گیری کرد!؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اما به نظرم این نمی تونه راه حل مناسبی باشه چون جرم دو برابر شده و تا اونجایی که می دونم ضریب ثابتی به نام k هم در رابطه موثره و خود k هم از رابطه 1/4piE محاسبه میشه و دیمانسیون خود E(اپسیلون صفر) هم C^2/Nm2 هستش! پس می بینیم جرم توی اون ضریب ثابت هم دخیله و به این راحتی نمیشه از نسبتشون نتیجه گیری کرد!؟
یکم دقت کن.......
گفته ابعاد (اگه اشتباه نکنم جرم بعد به حساب نمیاد).....................
ضمنن جرم از حاصلضرب حجم در چگالی بدست میاد و با دو برابر شدن تمام ابعاد چگالی ثابت میمونه............
در نتیجه جرم ثابت بدست میاد.............
پس ضریب ثابت هم تغییر نمیکنه و................
پس فکر میکنم راه حلم درست باشه................

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام خدمت تمام دوستان فکر کنم با اندازه گیری جرم خودمون بفهمیم که ابعاد جسممان دوبرابر شده ( اگر روز قبل جرم ما 50kg باشه و روز بعد از اینکه از خواب بیدار شدیم اگه جرم ما از 50kg به 100kg افزایش پیدا کرده بود بفهمیم که ابعاد جسم ما دوبرابر شده و چون هنوز تغییری در سایز اجسام اطراف حس نمیکنیم پس نتیجه میگیریم که تمام اجسام روی زمین ابعادشون دوبرابر شده و 100% باید جرمشون هم دوبرابر شده باشه ).
اما به نظرم این نمی تونه راه حل مناسبی باشه چون جرم دو برابر شده و تا اونجایی که می دونم ضریب ثابتی به نام k هم در رابطه موثره و خود k هم از رابطه 1/4piE محاسبه میشه و دیمانسیون خود E(اپسیلون صفر) هم C^2/Nm2 هستش! پس می بینیم جرم توی اون ضریب ثابت هم دخیله و به این راحتی نمیشه از نسبتشون نتیجه گیری کرد!؟
منتظر تحلیل ها و مثال نقض های شما عزیزان هستم.

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله مثل اینکه دقت نکردم
راستش پاسخ اینشتین25 باعث شد فکر کنم جرم مد نظره
اما نمیشه ابعاد آدم یا وسیله ای بدون تغییر جنسش زیاد بشه اما جرمش تغییر نکنه
هر چند پاسخ ایشون اشتباهه چون لزومی نداره با نسبت برابر یعنی همون 2برابر زیاد بشه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بله مثل اینکه دقت نکردم
راستش پاسخ اینشتین25 باعث شد فکر کنم جرم مد نظره
اما نمیشه ابعاد آدم یا وسیله ای بدون تغییر جنسش زیاد بشه اما جرمش تغییر نکنه
هر چند پاسخ ایشون اشتباهه چون لزومی نداره با نسبت برابر یعنی همون 2برابر زیاد بشه؟
;)
کمی بیشتر دقت کنید شاید تو بیان من هم اشتباه باشه.

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
;)
کمی بیشتر دقت کنید شاید تو بیان من هم اشتباه باشه.
خب همین مطلبی هم که گفتم یه جورایی پاسخ شمارو هم دچار شبهه می کنه!
اما راستش باید بیشتر تمرکز کنم چون جوابتون به طور کامل برام هضم نشده

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب همین مطلبی هم که گفتم یه جورایی پاسخ شمارو هم دچار شبهه می کنه!
اما راستش باید بیشتر تمرکز کنم چون جوابتون به طور کامل برام هضم نشده
اگه میتونی یکم واضح تر بیان کن.........
اصلا متوجه منظورت نشدم(تو آخرین پستت)

pedram_AI

عضو جدید
شاید این راه حلش باشه

شاید این راه حلش باشه

بعضی چیزا وقتی همه چی دو برابر میشن ممکنه بیشتر از دو برابر بشند(یا کمتر)

مثلا مساحت دایره. این مساحت برابر Pi*r^2 است. حالا اگر همه چی رو دو برابر کنیم (عدد Pi , شعاع دایره) اونوقت مساحت
دایره 8 برابر می شه نه دو برابر. اینطوری شاید بشه فهمید که همه چیز در دنیا دو برابر شده یا نه

اینشتین25

عضو جدید
سلام خدمت تمامی دوستان گل و گلاب
1 _ ادعایی که من در پست قبل داشتم فک کنم کاملا" درست باشه ولی دوستان درست متوجه منظورم نشدند پس دوباره به نحو دیگری توضیح میدم :
بعد از اینکه ابعاد اجسام بزرگتر شد پس مسلما" باید حجم آنها هم تغییر کند و افزایش یابد پس طبق فرمول m=pvکه در این فرمول (p=چگالی) است و با تغییر ابعاد جسم ثابت میماند و m و v با هم رابطه ی مستقیم دارند و با افزایش حجم جرم هم افزایش میابد پس اگر جرم یک جسم قبل از تغییر سایز آن داشته باشیم و با جرم آن بعد از تغییر سایز مقایسه ای داشته باشیم همه چیز مشخص میشود (یعنی اگه ما جرم جسمی را قبل از صبح روزی که جهان میخواهد دوبرابر شود داشته باشیم میتوانیم همه چیز رو مشخص کنیم ).
2 _البته اگر کره ی زمین هم دوبرابر شده باشه میتوان از روی جزر و مد جدیدی که برای زمین اتفاق خواهد افتاد هم تشخیص دهیم زمین بزرگتر شده است ( خودم هم هنوز روی نظریه ی دوم فکر نکردم نمیدونم درسته یا نه اگه درسته دوستان همکاری کنید )

بالا