تولید فرآورده نوترکیب ضد سرطان خون کودکان در کشور

S i s i l

عضو جدید
کاربر ممتاز
[h=1]

[/h]
» سرویس: علمي و فناوري - علمي
کد خبر: 92060100250
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۰رییس مرکز رشد بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تولید داروی «ال اسپارژیناز» که در درمان سرطان خون کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت یک فرآورده نوترکیب توسط پژوهشگران کشورمان بومی‌سازی شد.

دکتر یونس قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این مطلب افزود: ما موفق به تولید داروی ال اسپارژیناز به صورت نوترکیب در سیستم‌های بیانی باکتریایی شدیم.

وی اظهار کرد: عمده کشور تولیدکننده این دارو آلمان است که با بومی سازی تولید این دارو یک فرآورده نوترکیب به دست بیماران می‌رسد. هم اکنون تولید آزمایشگاهی این دارو به اتمام رسیده است.

قاسمی با بیان این که در بحث تولید این دارو دستیابی به تکنولوژی و انتقال ژن و خالص سازی پروتئین از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: اتاق تمیز به مساحت 300 متر مربع برای تولید این دارو ساخته شده که در صورت تجهیز آن امکان تولید صنعتی و بومی سازی 100 درصد آن فراهم می‌شود.

مدیر گروه بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: طی یک غربالگری باکتری تولید کننده آنزیم ال آسپارژیناز را جدا کردیم و در مرحله بعد ژن ال آسپارژیناز را به یک میزبان باکتریایی که سطح بیان بالایی داشت، منتقل کردیم و فرایندهای خالص سازی بر روی آنزیم تولید شده انجام شد.

انتهای پیام
 
بالا