تولید حشرات مفید (تریکوگراما)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
گفتم شاید بد نباشه در مورد پرورش و تکثیر حشرات مفید توضیح بدم. البته شما همتون استادین و بیشتر از من بلدین، امیدوارم نظرات شما باعث بهبود کار من هم بشه.
کار من توی انسکتاریوم تولید تریکوگراما برای مبارزه با کرم گلوگاه اناره. البته بالتوری سبز و براکون هم تولید کردم ولی فعلا بیشترین تمرکزمون روی تریکوگراماست.

Phyto

مدیر تالار
برای تولید حشرات مفید لازمه که میزبان واسطش هم تولید کنیم
ما از پروانه آرد (افستیا) برای تقویت سوش زنبور و از بید غلات (سیتوتروگا) برای تکثیر انبوه اون استفاده میکنیم.

برای پرورش بید غلات لازمه که ابتدا بستر رشد یعنی گندم یا جو تهیه کنیم و بعد از ضدعفونی با فستوکسین به اندازه لازم مثلا 5 یا 6 کیلو بصورت جداگانه بکشیم و تمیز بشوریم.

Phyto

مدیر تالار
لازمه که مقدار اولیه مورد نیاز تخم سیتو رو از انسکتاریومهای دیگه تهیه کنیم یا اینکه از سال قبل تولید رو ادامه بدیم تا داشته باشیم.
به ازائ هر 6 کیلو جو 9 گرم تخم سیتو میکشیم و کنار میذاریم.

Phyto

مدیر تالار
جوهای شسته شده که متورم شده و آب اضافی اون هم خارج شده داخل سینی های آلوده سازی میریزیم و تخم سیتو روی اون میپاشیم.

بعد از این کار حدود 10 روز سینی ها رو به همین حالت میگذاریم تا تخمها تفریخ بشه و لاروها داخل جوها به خوبی جاگیری کنن.
البته در این مدت باید حواسمون به دما و رطوبت اتاق باشه. دمای حدود 28 و رطوبت 80% خوبه.

Phyto

مدیر تالار
تقریبا 10 روز هم باید هم بزنیم تا اولین پروانه ها از داخل جوها خارج بشن.
بعد از اون جوهای حاوی سیتو رو دوباره داخل سبد میریزیم و توی تشت سم کنه کش ضدعفونی میکنیم.

(این پسر خوش تیپه منم!)

Phyto

مدیر تالار
یکی دو روز بعد تعداد پروانه ها به حدی میرسه که میشه برای تخمگیری دستگیرشون کرد.
این کارو با استفاده از پمپ باد انجام میدیم و پروانه ها رو با فشار باد به سمت پایین کاور میفرستیم.

Phyto

مدیر تالار
پروانه ها داخل سه راهی که دوطرفش توری گذاشتیم جمع میشن و میتونیم اونا رو داخل یه ظرف دیگه خالی کنیم.

برای اینکه کرک و پر پروانه ها خیلی زیاده مجبوریم زیر هود چند دقیقه تکونش بدیم تا پرزهای اضافی بالشون جدا بشه.

Phyto

مدیر تالار
بعد از پرزگیری به اندازه ای که فقط یک لایه پروانه زنده داشته باشیم اونها رو توی قیفهایی میریزیم که از قبل کف اون توری گذاشتیم.

بعد هم میچینیم روی کاغذ توی قفسه.

پروانه ها تخمهاشون رو از لای توری به کاغذ زیر میچسبونن و روز بعد میتونیم کاغذها رو برداریم.

قیفها رو میشه تا 4 روز نگه داشت.

Phyto

مدیر تالار
تا اینجا تونستیم میزبان واسط رو تولید کنیم و برای تکثیر زنبور ازش تخمگیری کنیم.
در پستهای آتی تولید خود تریکوگراما رو هم براتون میذارم.

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
رضا جون ممنون زحمت کشیدی.این پست وسط صفحه اول بود که اوردمش اینجا.حالا اگر راجع به از بین بردن بید هم دارو یا سم موثری هست ممنون میشم بگی یا اگه روش بیولوژیک وجود داره;)

Phyto

مدیر تالار
رضا جون ممنون زحمت کشیدی.این پست وسط صفحه اول بود که اوردمش اینجا.حالا اگر راجع به از بین بردن بید هم دارو یا سم موثری هست ممنون میشم بگی یا اگه روش بیولوژیک وجود داره;)

سلام حمید رضای عزیزم
راستش بید موم خوار با این بید غلات خیلی فرق داره بخصوص اینکه با زنبور عسل همسایه هست کنترش یه کم سخت میشه
من هم تا حالا تجربه عملی در مورد زنبور عسل ندارم ولی اینو میدونم که برای مبارزه بیولوژیک با بید موم خوار میشه از باکتری باسیلوس تورنجینسیس یا همون Bt استفاده کرد
میشه گفت یه جور حشره کش بیولوژیک یا زنده به حساب میاد که با تولید اسپور سمی به سیستم گوارشی حشرات آسیب وارد میکنه و اونا رو میکشه
تا اونجایی که اطلاع دارم نوع خاص این باکتری برای مبارزه با بید موم خوار هم بصورت تجاری تولید شده که برای زنبور عسل هم بی خطره

به خاطر جابجایی پستت هم شدیدا ممنونم :gol:

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام حمید رضای عزیزم
راستش بید موم خوار با این بید غلات خیلی فرق داره بخصوص اینکه با زنبور عسل همسایه هست کنترش یه کم سخت میشه
من هم تا حالا تجربه عملی در مورد زنبور عسل ندارم ولی اینو میدونم که برای مبارزه بیولوژیک با بید موم خوار میشه از باکتری باسیلوس تورنجینسیس یا همون Bt استفاده کرد
میشه گفت یه جور حشره کش بیولوژیک یا زنده به حساب میاد که با تولید اسپور سمی به سیستم گوارشی حشرات آسیب وارد میکنه و اونا رو میکشه
تا اونجایی که اطلاع دارم نوع خاص این باکتری برای مبارزه با بید موم خوار هم بصورت تجاری تولید شده که برای زنبور عسل هم بی خطره

به خاطر جابجایی پستت هم شدیدا ممنونم :gol:
خیلی ممنون رضا جان چه طوری میشه تهیه کرد این باکتری رو و روش مصرفش چطوریه؟

Phyto

مدیر تالار
حشره کش Bt به صورت پودر به فروش میرسه که میتونی از سم فروشی ها یا فروشگاههای خدمات کشاورزی تهیه کنی
مصرفش فکر کنم به صورت 4 در هزار بایدبا آب مخلوط کنی و محلی که آفت داری اسپری کنی
فقط باید حواست باشه که جلوی تابش آفتاب نمونه چون اسپور باکتریه و خیلی زود از بین میره
البته دستور مصرفش روی پاکتش نوشته ولی بهتره بگی که نوع آیزاوای میخوای برای کنترل بید موم خوار زنبور

Phyto

مدیر تالار
بعد از اینکه میزبان واسط (بید غلات یا سیتوتروگا) را پرورش دادیم و به مقدار کافی ازش تخمگیری کردیم میتونیم تولید انبوه تریکوگراما رو شروع کنیم.

عملیات تولید انبوه تریکوگراما داخل اتاقکی به اسم کابین (اتاق پارازیت) انجام میشه. کابین میتونه به عرض ١، طول ٣ و ارتفاع ٢ متر باشه، که یکی از اضلاع طولی باید شفاف و بقیه تاریک (پوشیده با پارچه مشکی) باشه.
خارج از کابین به فاصله نیم متر از ضلع شفاف کابین یک سری لامپ مهتابی با فاصله حدود ٣٠ سانتیمتر قرار میدیم تا نور مورد نیاز ما رو تامین کنه.

Phyto

مدیر تالار

باید برگه های حاوی تخم سیتوتروگا رو در جهت نور (تخم ها به سمت صفحه شفاف و به سمت نور) نزدیک صفحه قرار بدیم و برگه حاوی تخمهای از قبل پارازیت شده رو با فاصله در پشت اون بذاریم.

به ازای هر برگ زنبور میتونیم سه تا چهار برگه سیتو قرار بدیم.

Phyto

مدیر تالار

بعد از اینکه ٢ تا ٣ نسل به این روش پرورش دادیم برگه های زنبور را عقب کشی می کنیم (به دیواره عقبی کابین که یک متر با صفحه شفاف فاصله داره آویزان میکنیم) تا حشرات قوی تولید کنیم که قادر به پرواز و جستجوی شکار باشن.

Phyto

مدیر تالار

بعد از تولید مقدار مورد نیاز از برگه های پارازیت شده، برگه ها را به تکه های کوچک برش میزنیم به صورتی که در هر برش حدود ۵٠٠ تا ۶٠٠ عدد تخم پارازیته باشه.

سپس برشها را بر روی تریکوکارت چسبانده و برای رهاسازی به سمت باغ حمل میکنیم.

Phyto

مدیر تالار
سیکل زندگی زنبور تریکوگراما در دمای ٢۵ درجه حدود ٩ روزه.

در صورتی که بخوایم برگه های پارازیت را برش بزنیم باید در مرحله پیش شفیرگی یعنی روز هفتم این کار را انجام بدیم. اگه نیاز به نگهداری تریکوکارتها قبل از رهاسازی باشه میتونیم اونها رو در سردخانه با دمای ۴ تا ۶درجه نگهداریم.

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار
اینجا اتاق آلوده سازیه،‌ یعنی جایی که جوهای ضدعفونی و شسته شده را با تخم بید غلات آلوده میکنیم تا بعد از حدود بیست روز پروانه های بالغ از داخل جو خارج بشن.
میتونید سینی های خالی، پنجره اتاق که تاریک شده و هواکشی که فعلا بخاطر سرمای بیرون پوشونده شده رو ببینید. یه دماسنج هم اون گوشه داریم بعلاوه رطوبت سنج که تو عکس نیفتاده.

Phyto

مدیر تالار
یه نکته: کنترل دما و رطوبت تو انسکتاریوم خیلی مهمه، همینطور تهویه اتاقها و سالنها. برای همین ما توی تمام اتاقها هواکش نصب کردیم. برای تآمین سرما و گرمای مورد نظر حتما باید یه کولر کوچک و یه بخاری اضافه داشته باشید که اگه یه روز به مشکل برخوردین تولیدتون آسیب نبینه.

جویای اندیشه

عضو جدید
کاربر ممتاز
حشره کش Bt به صورت پودر به فروش میرسه که میتونی از سم فروشی ها یا فروشگاههای خدمات کشاورزی تهیه کنی
مصرفش فکر کنم به صورت 4 در هزار بایدبا آب مخلوط کنی و محلی که آفت داری اسپری کنی
فقط باید حواست باشه که جلوی تابش آفتاب نمونه چون اسپور باکتریه و خیلی زود از بین میره
البته دستور مصرفش روی پاکتش نوشته ولی بهتره بگی که نوع آیزاوای میخوای برای کنترل بید موم خوار زنبور
ممنون رضا جان زحمت کشیدی عزیز;)

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
رضا جان ممنونم ازت واقعا جالب و کامل بود
یه زحمتی داشتم برات آیا ممکنه نحوه تولید انبوه براکون رو هم برام بفرمایید.
با تشکر
مهدوی