ترک ساده روی سفال ( با ترکیب رنگ هایلایت )

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
لوازم مورد نیاز:

1 ـ رنگ اکریلیک سبز، قرمز، زرد، اکر
2 ـ قلم موی نرم
3 ـ پالت مخصوص رنگ
4 ـ سفال
5 ـ چسب و کاغذی
6 ـ دستمال کاغذی طرح دار
7 ـ قیچی
8 ـ رنگ روغن قهوه ای
9 ـ ماده ی ترک 1 و 2 ساده
1 ـ ابتدا سطح سفال مورد نظر را کاملا با سمباده یکنواخت کنید تا خلل و فرجی نداشته باشد. سپس توسط دستمال نم دار و مرطوب گرد و خاک آن را بگیرید.
2 ـ توسط قلم موی نرم تمام سفال را رنگ کنید تا کاملا یکنواخت گردد، این عمل تا جایی ادامه دهید تا همه ی سطح سفال پوشش بگیرد.
3 ـ قلم موی خود را آغشته به رنگ اکریلیک سبز، قرمز، سفید و اکر کرده و به شکل دورانی طوری که رنگ ها با هم مخلوط نشده و حالت هایلایت به خود بگیرد سطح ظرف را رنگ کنید. دقت کنید انتخاب رنگ متناسب با طرح دستمال کاغذی طرح دار باشد. بگذارید سفال خشک شود.
4 ـ طرح دستمال کاغذی خود را با قیچی برش زده تمام لایه های دستمال را جدا کنید و روی سطح سفال بگذارید. سپس توسط چسب دستمال کاغذی و قلم مو، طرح را روی سفال بچسبانید.
5 ـ ماده ترک 1 ( مانند چسب چوب ) را توسط قلم موی نرم روی سطح سفال بزنید دقت کنید که همه ی سطح سفال را پوشش دهد و غلظت آن در تمام سطح یکنواخت باشد، پس از خشک شدن این عمل را مجددا تکرار کنید. سپس ماده ی ترک 1 را به شکل یکنواخت و غلیظ در تمام جهات مختلف سطح سفال بزنید دقت کنید که قلم موی شما در این مرحله کاملا خشک باشد زیرا اگر به این موضوع دقت نکنید ترک شما پوسته خواهد کرد. جهت قلم مو و حرکت آن مهم نیست و می توانید در جهات مختلف و روی سطح حرکت دهید.
6ـ پس از خشک شدن ماده ی دوم که بنابر شرایط آب و هوایی امکان دارد زمان متغیر باشد ( حدود 24 ساعت کافی است ) ترک ها ظاهر خواهد شد. سپس بلافاصله با رنگ روغن قهوه ای یا هر رنگ روغن که متناسب با طرح باشد روی سطح ظرف بزنید. ( دقت کنید در این مرحله به هیچ عنوان از رنگ اکریلیک استفاده نکنید ).
7 ـ توسط دستمال کاغذی تمام رنگ روغن را از روی سفال پاک کنید. با این عمل رنگ روغن در میان شکاف ها باقی مانده و باقی مانده رنگ از روی سفال پاک خواهد شد. پس از گذشت 2 الی 3 روز سطح ظرف را اسپری ثابت کننده بزنید ( این عمل را حداقل از فاصله ی 40 سانتی متری انجام دهید، زیرا امکان دارد رنگ روغن بین شکاف ها را حل کرده و از میان شکاف خارج شود ) پس از چند روز می توانید سطح سفال را به راحتی پاک کنید.


منبع:ساغررنگ
 

Similar threads

بالا