ترانسمیتر

ars_k

عضو جدید
سلام به همگی
دوتا سنسور دارم (pH-Tds) خروجی اینها میلی ولته ماژول پی ال سی ای که دارم 0تا 10 ولته ...
با این شرایط فکر کنم اگه یه مداری باشه که خروجی سنسورها رو هزاربرابر کنه اونوقت میشه اینهارو به پی ال سی وصل کرد
کسی میتونه منو در مورد این مدار چند برابر کننده یا حتی یه راه حل بهتر راهنمایی کنه؟ ممنون

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه از تقویت کننده های تفاضلی ابزار دقیق استفاده کرد مثل AD625 ولی اول باید رنجی رو که سنسور تو اون ناحیه بصورت خطی عمل میکنه پیدا کنی اگه کاتالوگ سنسورها رو داشته باشی خیلی خوبه ..حالا بالاترین ولتاژی رو که بصورت خطی میتونه بده رو باید به 10 ولت تبدیل کنی مثلا 50 میلی ولت رو به ازای TDS برابر 2000 میتونه بده برای تبدیل 50 به 10000 به ضریب تقویت 200 نیاز داری که براحتی توسط AD625 بدست میاد .این تقویت کننده تا گین حدود 10000 رو براحتی میده البته باید مواظب نویز هم باشی .کاتالوگش رو هم آپلود میکنم .البته نمونه های دیگه ای هم وجود داره ولی بر اساس قیمت و موجود بودن در بازار میتونی هر کدوم رو انتخاب کنی خود فروشنده ها هم میتونن مشاور خوبی باشن .

مشاهده پیوست AD625.pdf

آخرین ویرایش:

ars_k

عضو جدید
مهندس جان ممنونم از راهنماییت من ad625 و ad620 , تهیه کردم اما هنوز مدار رو نبستم و تست نگرفتم
بازم تشکرمیکنم از راهنماییت اگر به مشکلی برخوردم مزاحمت میشم ...
میشه از تقویت کننده های تفاضلی ابزار دقیق استفاده کرد مثل AD625 ولی اول باید رنجی رو که سنسور تو اون ناحیه بصورت خطی عمل میکنه پیدا کنی اگه کاتالوگ سنسورها رو داشته باشی خیلی خوبه ..حالا بالاترین ولتاژی رو که بصورت خطی میتونه بده رو باید به 10 ولت تبدیل کنی مثلا 50 میلی ولت رو به ازای TDS برابر 2000 میتونه بده برای تبدیل 50 به 10000 به ضریب تقویت 200 نیاز داری که براحتی توسط AD625 بدست میاد .این تقویت کننده تا گین حدود 10000 رو براحتی میده البته باید مواظب نویز هم باشی .کاتالوگش رو هم آپلود میکنم .البته نمونه های دیگه ای هم وجود داره ولی بر اساس قیمت و موجود بودن در بازار میتونی هر کدوم رو انتخاب کنی خود فروشنده ها هم میتونن مشاور خوبی باشن .

مشاهده پیوست 252173

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس جان ممنونم از راهنماییت من ad625 و ad620 , تهیه کردم اما هنوز مدار رو نبستم و تست نگرفتم
بازم تشکرمیکنم از راهنماییت اگر به مشکلی برخوردم مزاحمت میشم ...
این کتاب رو هم بخون در زمینه طراحی این مدل تقویت کننده ها نکات مفیدی داره ...

ars_k

عضو جدید
مهندس جان خیلی ازت ممنونم فقط ظاهرا یه مشکلی هست خروجی سنسور در صورتی که مستقیم به ولت متر (رنج میلی ولت )وصل بشه تغییرات رو نمیتونه نشون بده مگه اینکه تغیرات خیلی زیاد باشه به نظرت قبل از اینکه این سیگنال بخواد بره تو اپ امپ نباید توانش تقویت بشه ؟یعنی نیازی نیست بره تو یه چیزی مثل امپلی فایر و از اون بره به ورودی ام امپ؟؟
این کتاب رو هم بخون در زمینه طراحی این مدل تقویت کننده ها نکات مفیدی داره ...

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
این میتونه بدلیل امپدانس خروجی بسیار بالای سنسورها باشه که حتی با امپدانس ورودی نسبتا بالای ولتمتر افت ولتاژ کمی رو روی اون بوجود میاره ...مثلا فرض کن مقاومت ورودی ولت متر باشه ۱۰ مگا اهم ولی امپدانس خروجی سنسور باشه ۵۰ مگا اهم ....عملا چیزی به ولتمتر نمیرسه که بخواد نشون بده ...
در مورد تقویت توان اینجا نمیتونه درست باشه چون معمولا اینکار رو در طبقه نهایی آمپلی فایر انجام میدن و اون هم بعد از پری امپلی فایر که خودش یه تقویت کننده ولتاژه .فعلا تشخیص من همون بالا بودن امپدانس خروجیه که اون هم باید با تطبیق ولتاژ مسئله رو حل کرد یعنی اتصال سنسور به یک تقویت کننده ولتاژ با امپدانس ورودی بسیار بسیار بالا .... طبق مثال بالا فرض کن تقویت کننده ای داشته باشیم که امپدانس ورودیش ۲۰۰ مگا اهم باشه ! حالا دیگه اکثر ولتاژ رو این مقاومت افت میکنه ......تقویت کننده های عملیاتی CA3130 و CA3140 که CMOS هستند و بصورت ذاتی دارای امپدانس ورودی خیلی بالایی هستند میتونن مثال خوبی باشن ولی چون این سنسورها علاوه بر امپدانس خروجی بالا دارای سیگنال خروجی بسیار ضعیفی هم هستن و این سیگنال ممکنه هم اندازه و یا حتی بسیار ضعیفتر از نویز باشه بهترین راه استفاده از تقویت کننده های عملیاتی ابزار دقیقه که علاوه بر امپدانس ورودی بسیار بالا بخاطر ساختار متقارنشون میتونن نویزهای ورودی رو بسیار کاهش بدن و یا حتی حذف کنن البته تمام اینها حدسه و با داشتن کاتالوگ و یا شماره فنی سنسور امکان بررسی بهتر هست ...

آخرین ویرایش:

niazmandihayeira

عضو جدید
میشه از تقویت کننده های تفاضلی ابزار دقیق استفاده کرد مثل AD625 ولی اول باید رنجی رو که سنسور تو اون ناحیه بصورت خطی عمل میکنه پیدا کنی اگه کاتالوگ سنسورها رو داشته باشی خیلی خوبه ..حالا بالاترین ولتاژی رو که بصورت خطی میتونه بده رو باید به 10 ولت تبدیل کنی مثلا نيازمنديها50 میلی ولت رو به ازای TDS برابر 2000 میتونه بده برای تبدیل 50 به 10000 به ضریب تقویت 200 نیاز داری که براحتی توسط AD625 بدست میاد .این تقویت کننده تا گین حدود 10000 رو براحتی میده البته باید مواظب نویز هم باشی .کاتالوگش رو هم آپلود میکنم .البته نمونه های دیگه ای هم وجود داره ولی بر اساس قیمت و موجود بودن در بازار میتونی هر کدوم رو انتخاب کنی خود فروشنده ها هم میتونن مشاور خوبی باشن .

مشاهده پیوست 252173

ممنون عالیبود......................

بالا