تجربیات عملی در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه های ساختمانی خصوصی

Boruziniyat

عضو جدید
به نظر می رسد که هنوز کنترل پروژه به صورت جدی وارد حیطه ساخت و سازهای خصوصی نشده باشد.
با توجه به اینکه این حوزه کاری درصد قابل ملاحظه ای از فعالیتهای عمرانی را به خود اختصاص می دهد، ورود به این بازار بکر می تواند فرصتهای مناسبی را برای جویندگان کار فراهم کند.

البته حاکم بودن دیدگاههای سنتی در انجام کار و همچنین سرمایه گذاری و اشتغال افراد ناآشنا با مباحث کنترل پروژه در این حوزه که درک نادرست از خدمات قابل ارائه را به همراه دارد، سبب شده که این پروژه ها شاهد حضور مناسب کارشناسان کنترل پروژه نباشیم:warn:.

خود من به تازگی تلاش می کنم تا با تعریف ساختارهایی بتوانم وارد این بخش از پروژه ها شوم ولی ایمان دارم که راهی سخت در پیش است.

از اینرو از تمام دوستان علاقه مند تقاضا دارم با اشتراک گذاری تجربیات خود، راه را برای ورود به این بازار گسترده هموار سازند. شاید این تاپیک کمک کند تا تیمهای مناسبی نیز در این زمینه سازماندهی گردند.

به امید آن روز
بروزی نیت

Boruziniyat

عضو جدید
مشکلات پیش روی کنترل پروژه های ساختمانی خصوصی

مشکلات پیش روی کنترل پروژه های ساختمانی خصوصی

بخشی از مشکلاتی که در این زمینه تجربه کرده ام به شرح ذیل است:

1) کیفیت پایین طراحی در مقایسه با پروژه های بزرگی که نظارت بیشتر بر روند طراحی وجود دارد.
2) عدم تولید اطلاعات مورد نیاز کار کنترل پروژه از سوی طراحان. از جمله فقدان متره احجام کار و مهمتر از آن فقدان برآورد هزینه های کار.
3) عدم وجود پرسنل آشنا با مبانی کنترل پروژه در کارگاه که سبب می شود گردآوری اطلاعات با دشواری صورت گیرد.
4) با توجه به نبود مشاور و کارفرما در طول اجرا، ضرورت وجود سیستم کنترل پروژه به ندرت احساس می شود حتی برای کسانی که در مدیریت کار با مشکل مواجه شده اند.
5) عدم ورود کارشناسان با تجربه به این حوزه و تعریف روالها و فرآیندهای ناکارآمد از سوی کارشناسان کم تجربه که عمدتاً مورد پذیرش قرار نگرفته اند و پس از مدتی از شروع کار، پروژه را رها کرده اند.
6) عدم دسترسی به تجربیات مستند در این نوع پروژه ها.

و ...

nima_285

عضو جدید
سلام. من خیلی دوست دارم وارد زمینه کنترل پروژه ساختمان بشم. اگه هر کدوم از دوستان کارآموز میخوان من هستم.
ni.shafii@gmail.com

Boruziniyat

عضو جدید
سلام. من خیلی دوست دارم وارد زمینه کنترل پروژه ساختمان بشم. اگه هر کدوم از دوستان کارآموز میخوان من هستم.
ni.shafii@gmail.com

من پیشنهاد می کنم برای شروع سراغ این تیپ پروژه ها نری.
البته منظورم ساخت و سازهای شخصی است نه پیمانکارهای شخصی.

anish

عضو جدید
یکی دیگه از مشکلات اینه که هر کسی که می ره پی ماورا یا ام اس پی دورشو می گذرونه فکر می کنه تموم شده و کنترل پروژه بلد .یه کنترل پروژه باید در متن یک پروژه باشه و از مبانی فنی و تخصصی کاری که در ان مشغول فعالیت اشنا باشه .امروزه خیلی از مهندسین هستن که کنترل پروژه بلدن . کنترل پروژه وسیله ایه برای برنامه ریزی و بهبود که اینو بلد نیستن .مشکلات از نظام اموزشی بگیرید تا عدم تخصص نبود قانون یا اجبار سهل انگاری تفکر بزن دروی .
البته من مشکل رو بیش تر در دولتی بودن پروژه ها میبینم اگر از مشاورین هم استفاده می کنن به دلایل مختلف انگار که نداشتن یعنی نداشتنش بهتره تا داشتنش و معتقدم در بازار امروز سرمایه گذار خصوصی برای سرمایه گذاری خودش کمتر ریسک میکنه و از مشاورین استفاده می کنه ولی در مورد پروژه های کوچیک تر فکر کنم قضیه فرق می کنه و همینطوریه که گفتین

Boruziniyat

عضو جدید
نمونه فرمهای گردآوری اطلاعات در پروژه های ساختمانی

نمونه فرمهای گردآوری اطلاعات در پروژه های ساختمانی

با سلام و احترام خدمت همه دوستان عزیز،

پس از چند ماه پیگیری و بررسی روند انجام کار در چند کارگاه ساختمانی در شهر تهران، فرمهای ضمیمه برای گردآوری اطلاعات در یک برج 12 طبقه در نیاوران تنظیم و مورد استفاده قرار گرفته است. اطلاعات گردآوری شده در محیط Access و Excel پردازش خواهند شد و همچنین اطلاعات ورودی مورد نیاز برای بروز نمودن برنامه زمانبندی در نرم افزار Primavera P6 را فراهم خواهند کرد.

استفاده از فرمها برای تمام دوستان علاقه مند آزاد است فقط خواهش دارم که ارسال نظرات اصلاحی را دریغ نفرمائید.
تعداد فرمها 6 به انضمام دو جدول کدگذاری.

ارادتمند
بروزی نیت
Boruziniyat@gmail.com

پیوست ها

• Forms.rar
    641.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1

Boruziniyat

عضو جدید
تمایل به همکاری در زمینه کنترل پروژه ساختمانی

تمایل به همکاری در زمینه کنترل پروژه ساختمانی

چنانچه دوستانی در زمینه کنترل پروژه های ساختمانی مشغول هستند و یا پروژه ای را به صورت قطعی سرغ دارند، بنده هم آمادگی همکاری در قالب یک تیم فعال را دارم.
البته با توجه به اینکه زمینه اصلی کار من چیز دیگری است و بخش عمده وقتم صرف آن می شود، حضور حداقل یک نفر تمام وقت در تیم الزامی است.

Al Pacino

عضو جدید
چنانچه دوستانی در زمینه کنترل پروژه های ساختمانی مشغول هستند و یا پروژه ای را به صورت قطعی سرغ دارند، بنده هم آمادگی همکاری در قالب یک تیم فعال را دارم.
البته با توجه به اینکه زمینه اصلی کار من چیز دیگری است و بخش عمده وقتم صرف آن می شود، حضور حداقل یک نفر تمام وقت در تیم الزامی است.
آقا دم شما گرم
من فرم ها رو دانلود کردم
فقط اون سیستم کدینگ تو اینجود پروژه ها کجا کاربرد داره؟!
ضمن اینکه بیشتر توضیح بدین چکاری میخواین انجام بدین؟!

Boruziniyat

عضو جدید
آقا دم شما گرم
من فرم ها رو دانلود کردم
فقط اون سیستم کدینگ تو اینجود پروژه ها کجا کاربرد داره؟!
ضمن اینکه بیشتر توضیح بدین چکاری میخواین انجام بدین؟!
با سلام و احترام،

چون من پردازش اطلاعات رو در اکسل یا در آینده نزدیک در اکسس انجام می دم وجود کدها به پردازش اطلاعات خیلی کمک می کنه و جلوی ورود سلیقه در درج اطلاعات رو میگیره.
برنامه زمانبندی پروژه هم در پریماورا نوشته شده لذا ستون کد فعالیت برای همین پیش بینی شده. البته کد فعالیتها ترکیبی از نوع کار و فضای کار خواهد بود که هنوز تعریف نشده اند.

LIDA-66

عضو جدید

یه دنیا ممنون دوست عزیز عالین فرم ها، فقط یه سوال صورت وضعیت هاییم که دریافت میشه توی فرم جداگانه ای ثبت می شه؟ و اینکه این صورت وضعیت ها توی نرم افزار مستقیم وارد قسمت هزینه ها می شه و توسط همین صورت وضعیتا پیشرفت ریالی محاسبه می شه؟یعنی نسبت صورت وضعیتهای دریافتی به کل بودجه آره؟

Boruziniyat

عضو جدید
یه دنیا ممنون دوست عزیز عالین فرم ها، فقط یه سوال صورت وضعیت هاییم که دریافت میشه توی فرم جداگانه ای ثبت می شه؟ و اینکه این صورت وضعیت ها توی نرم افزار مستقیم وارد قسمت هزینه ها می شه و توسط همین صورت وضعیتا پیشرفت ریالی محاسبه می شه؟یعنی نسبت صورت وضعیتهای دریافتی به کل بودجه آره؟

با سلام و احترام،

این فرمها برای ساختمان سازی های خصوصی تعریف شده اند که صورت وضعیت در آنها معنای جدی و حقوقی ندارد.
صورت وضعیتها را باید به دو دسته تقسیم کرد:
1) صورت وضعیت پیمانکار اصلی در برابر کارفرما که به عنوان درآمد یا ارزش کسب شده است. نسبت این مبلغ به مبلغ کل پروژه درصد پیشرفت ریالی ایت.
2) صورت وضعیت پیمانکاران جزء: که جزء هزینه هاست.

ارادتمند
بروزی نیت

بالا