تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار MATLAB ویژه مهندسی مکانیک

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام جناب مهندس
یه مقاله دارم،که معادلات دیفرانسیل رو برای ماده سیلیکا کروی شکل بررسی کرده و نمودارهای فشار،دما،رطوبت،جرم رو بر حسب زمان بدست آورده
حالا من باید کدنویسیش کنم با متلب ،میشه کمکم کنید
سپاسگذارم

سلام.
حتما! مقاله تون رو اینجا آپلود کنید. با هم می نویسیم. و در مورد معادلاتش توضیحاتی بدید.
کمی در مورد معادلات کمی توضیح بدید و صورت سوال رو اگه لازم است به طور دقیق بیان کنید و سوالاتتون رو مطرح کنید.

م.ش.

عضو جدید
معادلات مقاله رو میخوام کدنویسی کنم با متلب.و نموداراشو بدست بیارم
معادات دیفرانسیل برا ذرات کروی شل سیلیکا

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
من تا حالا کدنویسی نکردم و الانم نمدونم از کجا شرو کنم

حداقل فرمول هارو توضیح بده بابا! همین کارو همه جا در برابر پول انجام می دن! نمی شه که همشو من برات انجام بدم!

م.ش.

عضو جدید
حداقل فرمول هارو توضیح بده بابا! همین کارو همه جا در برابر پول انجام می دن! نمی شه که همشو من برات انجام بدم!

مثلا مرحله اول خشک کردن.ذره ی کره ا ی سیلیکا با خواص ایزوتروپیک که معادله 1 معادله ذخیره انرژی در مختصات کروی میباشد .و باید معادلات 1 تا 17 را بصورت عددی حل کنیم بعد کدنویسی کنیم
برا حل عددی نیاز به خواصی مانند دانیسیته،گرمای ویژه و .... ماده سیلیکا داریم

آخرین ویرایش:

tebyaner

عضو جدید
سلام
:)
یک تمرین برای درس سیالات هست که باید تابع جریان سیال رو که یک معادله دیفرانسیل درجه اول هست با دستور plot رسم کنیم
من متلب هیچی بلد نیستم اما اینجور که از آموزش ها فهمیدم کار ساده ای هست این دستور
لطفا اگه کسی همین امروز میتونه برام ردیفش کنه خیلی ممنون میشم
Untitled-1.jpg

mechanicsoft

عضو جدید
سلام
:)
یک تمرین برای درس سیالات هست که باید تابع جریان سیال رو که یک معادله دیفرانسیل درجه اول هست با دستور plot رسم کنیم
من متلب هیچی بلد نیستم اما اینجور که از آموزش ها فهمیدم کار ساده ای هست این دستور
لطفا اگه کسی همین امروز میتونه برام ردیفش کنه خیلی ممنون میشم
مشاهده پیوست 183320

سلام دوست من دستور زیر به اسانی پاسخ مسئله را به شما میدهد.
(x,y]=ode45(@(x,y)(1.5-.8*y)/(.5+.8*x),[-2,2],[0]);plot(x,y]
و شکل پاسخ به صورت زیر می شود همانگونه که از شکل پاسخ پیداست این معادلات در فاصله ی بین 1- و 0.5- مجانب دارد که به همین دلیل صورت درستی از پاسخ را نمایش نمی دهد.
untitled.jpg
به همین دلیل شما میتوانید بازه را به دو قسمت تقیسم کنید یکی از 2- تا مجانب و دیگری از مجانب تا 2+ و از دستور بالا دوبار استفاده کنید.
اما برای اینکه متوجه شوید این دستور درست است من با فرض اینکه[ x=[0,2 است و مسئله مجانب ندارد میتوان نمودار را به دقت دید.
(x,y]=ode45(@(x,y)(1.5-.8*y)/(.5+.8*x),[0,2],[0]);plot(x,y]
untitled1.jpg
برای دیدن آموزشهای بیشتر در زمینه ی متلب لطفا به سایت تخصصی ما مراجعه نمایید.
مکانیک سافت سایت تخصصی مهندسی مکانیک و کنترل

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلام دوست من دستور زیر به اسانی پاسخ مسئله را به شما میدهد.
(x,y]=ode45(@(x,y)(1.5-.8*y)/(.5+.8*x),[-2,2],[0]);plot(x,y]
و شکل پاسخ به صورت زیر می شود همانگونه که از شکل پاسخ پیداست این معادلات در فاصله ی بین 1- و 0.5- مجانب دارد که به همین دلیل صورت درستی از پاسخ را نمایش نمی دهد.
مشاهده پیوست 188715
به همین دلیل شما میتوانید بازه را به دو قسمت تقیسم کنید یکی از 2- تا مجانب و دیگری از مجانب تا 2+ و از دستور بالا دوبار استفاده کنید.
اما برای اینکه متوجه شوید این دستور درست است من با فرض اینکه[ x=[0,2 است و مسئله مجانب ندارد میتوان نمودار را به دقت دید.
(x,y]=ode45(@(x,y)(1.5-.8*y)/(.5+.8*x),[0,2],[0]);plot(x,y]
مشاهده پیوست 188716
برای دیدن آموزشهای بیشتر در زمینه ی متلب لطفا به سایت تخصصی ما مراجعه نمایید.
مکانیک سافت سایت تخصصی مهندسی مکانیک و کنترل

لطفا کمی در مورد توابع این چنینی :
@(x,y)(1.5-.8*y)/(.5+.8*x) توضیح بدبد و نحوه وارد کردنشون. و چند مثال دیگه

A H M A D

عضو جدید
دانلود مجموعه کامل کدهای محاسبات عددی MATLAB

دانلود مجموعه کامل کدهای محاسبات عددی MATLAB

دانلود مجموعه کامل کدهای محاسبات عددی MATLAB​

[URL="http://s5.picofile.com/file/8108539518/MATLAB_Code_Rahmati_www_railway_iust_blogfa_com_.rar.html"]دانلود از پیکو فایل[/URL]

یا

فایل ضمیمه شده

پسورد فایل فشرده: railway-iust​

پیوست ها

• MATLAB-RAILWAY.jpg
    MATLAB-RAILWAY.jpg
    12.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mechanicsoft

عضو جدید
لطفا کمی در مورد توابع این چنینی :
@(x,y)(1.5-.8*y)/(.5+.8*x) توضیح بدبد و نحوه وارد کردنشون. و چند مثال دیگه
چند تا مثال توی عکس زیر براتون نوشتم لطفا ببینید.
functione.jpg
در ضمن تعریف توابع انواع مختلف داره این یک مورد ساده تر هست
به طور مثال میتوان تابع رو در ام فایل تابعی نوشت
یا به صورت اینلاین نوشت
در اینده توضیحات بیشتری راجع به توابع در متلب قرار خوام داد
مدیریت سایت تخصصی مکانیک سافت

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
چند تا مثال توی عکس زیر براتون نوشتم لطفا ببینید.
مشاهده پیوست 189657
در ضمن تعریف توابع انواع مختلف داره این یک مورد ساده تر هست
به طور مثال میتوان تابع رو در ام فایل تابعی نوشت
یا به صورت اینلاین نوشت
در اینده توضیحات بیشتری راجع به توابع در متلب قرار خوام داد
مدیریت سایت تخصصی مکانیک سافت

تو ام فایل و اینجور چیزا رو بلدم!

کاربرد این جور تعریف تابع کجا ها بیشتره؟ همه جا می شه تابع رو این جوری تعریف کرد؟ چه خوبی و یا بدی نسبت به بقیه تعریف توابع داره؟ انواع مختلف تعریف تابع رو می شه به جای هم استفاده کرد؟

mechanicsoft

عضو جدید
تو ام فایل و اینجور چیزا رو بلدم!

کاربرد این جور تعریف تابع کجا ها بیشتره؟ همه جا می شه تابع رو این جوری تعریف کرد؟ چه خوبی و یا بدی نسبت به بقیه تعریف توابع داره؟ انواع مختلف تعریف تابع رو می شه به جای هم استفاده کرد؟
در حالت کلی میشه از این نوع تابع به جای ام فایل تابعی استفاده کرد یعنی ام فایلی که یک تابع رو جداگانه مینویسید و در کدهای دیگه ازش استفاده میکنید. مزیت استفاده از این نوع تابع اینه که میتونید اون رو توی یک خط تعریف کنید و نیازی ندارید که یک ام فایل جداگانه برای تابع تعریف کنید. و از طرفی جاهایی که نیازی نیست در یک تابع از عملیات پیچیده و یا حلقه ها و محاسبات پیچیده استفاده شود . بهتر است به جای نوشتن ام فایل تابعی یا نوشتن تابع در یک ام فایل جداگانه تابع به این صورت تعریف شود.
مکانیک سافت

m.e.a.r

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من تازه متلبو شروع کردم!یاد گرفتم چطوری یه دستگاه معادلات رو با دستور fsolve حل کنم مثلا دستگاه روبرو[(x(1)^2+2*x(2)-1;4*x(1)+3*x(2]
اما من میخوام یه کدی بنویسم که پارامتری مثل a رو ازم به صورت input بگیره بعد با جایگذاری تو دستگاه برای هر a ای که من بهش میدم !دستگاه رو حل کنه!مثلا:
[x(1)^2+2*x(2)-a;4*x(1)+3*x(2)
a رو ازم بخواد بعد هر a ای که من بدم بر اساس اون کار کنه
خیلی تلاش کردم ولی هر کاری میکنم نمیشه
اگه بهم کمک کنید ممنون میشم شدیدا برای ادامه کار لازمش دارم:gol:

m-sami

عضو جدید
کمک در زمینه فراخوانی برنامه ایجاد شده در متلب

کمک در زمینه فراخوانی برنامه ایجاد شده در متلب

با سلام به دوستان مخصوصا mechanic.soft عزیز !

من کلا در زمینه متلب مبتدی هستم به همین خاطر با gui دارم کار میکنم هدف من ساخت مدلی با کمک anfis می باشد من بعد از اینکه مدل را ساختم و در قسمت workspace ذخیره کردم برای اینکه بتونم داده های خودم رو به مدل بدم و خروجی بگیریم از دستور زیر استفاده کردم
out=sim(anfis,input);
که anfis نام مدل ذخیره شده من و input هم نام فایل داده های ورودی که در workspace ذخیره شده اما جواب زیر رو دریافت میکنم
??? Error using ==> sim 'model' parameter must be a string.
کسی میتونه بگه مشکل من از کجاست؟؟؟
ممنون میشم راهکاری برای ورود داده ها به مدل برایم ارائه دهید

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من تازه متلبو شروع کردم!یاد گرفتم چطوری یه دستگاه معادلات رو با دستور fsolve حل کنم مثلا دستگاه روبرو[(x(1)^2+2*x(2)-1;4*x(1)+3*x(2]
اما من میخوام یه کدی بنویسم که پارامتری مثل a رو ازم به صورت input بگیره بعد با جایگذاری تو دستگاه برای هر a ای که من بهش میدم !دستگاه رو حل کنه!مثلا:
[x(1)^2+2*x(2)-a;4*x(1)+3*x(2)
a رو ازم بخواد بعد هر a ای که من بدم بر اساس اون کار کنه
خیلی تلاش کردم ولی هر کاری میکنم نمیشه
اگه بهم کمک کنید ممنون میشم شدیدا برای ادامه کار لازمش دارم:gol:

دستگاه معادلاتی که شما نوشتید غیر خطی هست برای همین هم باید از روش های عددی استفاده کنید شاید نرم افزار متمتیکا بتونه اون رو به صورت سریح حل کنه ولی اگه هم نشه به صورت کلوز فرم حلش کرد می شه به صورت عددی حلش کرد کافیه سرچ کنید حل دستگاه معادلات غیر خطی

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان مخصوصا mechanic.soft عزیز !

من کلا در زمینه متلب مبتدی هستم به همین خاطر با gui دارم کار میکنم هدف من ساخت مدلی با کمک anfis می باشد من بعد از اینکه مدل را ساختم و در قسمت workspace ذخیره کردم برای اینکه بتونم داده های خودم رو به مدل بدم و خروجی بگیریم از دستور زیر استفاده کردم
out=sim(anfis,input);
که anfis نام مدل ذخیره شده من و input هم نام فایل داده های ورودی که در workspace ذخیره شده اما جواب زیر رو دریافت میکنم
??? Error using ==> sim 'model' parameter must be a string.
کسی میتونه بگه مشکل من از کجاست؟؟؟
ممنون میشم راهکاری برای ورود داده ها به مدل برایم ارائه دهید

اگه شما مبتدی هستید که باید اولش با ام فایل ها کار کنید چون
gui
رد واقع رابط کاربری هست کسی که بلد نیست کار کنه باید از فایلی که شما با جی یو ای درست می کنید استفاده کن چون فقط می خواهد یه نرم افزار خاص رو داشته باشه که یه کار خاصم کنه نه اینکه شما که خودتون مبتدی هسیتد برید سراغ ساختن رابط کاربری ولی به هر حال

اون بالا نوشته که پارامتر شما باید رشته باشه شما وردودی تون حتما عدد هست یا ماتریسه که همیچن اروری رو داده شما اول کدتون مطمئن بشید ام فایلش کار می کنه بعد برید سراغ جی یو ای کردنش

m-sami

عضو جدید
اگه شما مبتدی هستید که باید اولش با ام فایل ها کار کنید چون
gui
رد واقع رابط کاربری هست کسی که بلد نیست کار کنه باید از فایلی که شما با جی یو ای درست می کنید استفاده کن چون فقط می خواهد یه نرم افزار خاص رو داشته باشه که یه کار خاصم کنه نه اینکه شما که خودتون مبتدی هسیتد برید سراغ ساختن رابط کاربری ولی به هر حال

اون بالا نوشته که پارامتر شما باید رشته باشه شما وردودی تون حتما عدد هست یا ماتریسه که همیچن اروری رو داده شما اول کدتون مطمئن بشید ام فایلش کار می کنه بعد برید سراغ جی یو ای کردنش

مرسی از لطفت وحید جان ولی اولا هدف من ساخت مدل طبق مشخصات دلخواه خودمه تا اینکه بتونم پارامترهای اون رو تغییر داده و اثر اون رو بر خروجی مشاهده کنم (انالیز مدل)
دوما من داد ه هام رو به دو بخش تقسیم کردم 70% و 30% - فایل حاوی70 درصد اول رو در وورک اسپیس ذخیره کرده و برای آموزش به مدل دادم و مدل بدون هیچ مشکلی داد هها رو قبول کرد و اموزش دید اما اون 30 درصد باقی مونده (که دادهای خروجیش خذف شده و به صورت ماتریس نیز می باشد) این ارورو رو میده
من چطور داده ها رو رشته کنم و به مدل بدم عزیز

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از لطفت وحید جان ولی اولا هدف من ساخت مدل طبق مشخصات دلخواه خودمه تا اینکه بتونم پارامترهای اون رو تغییر داده و اثر اون رو بر خروجی مشاهده کنم (انالیز مدل)
دوما من داد ه هام رو به دو بخش تقسیم کردم 70% و 30% - فایل حاوی70 درصد اول رو در وورک اسپیس ذخیره کرده و برای آموزش به مدل دادم و مدل بدون هیچ مشکلی داد هها رو قبول کرد و اموزش دید اما اون 30 درصد باقی مونده (که دادهای خروجیش خذف شده و به صورت ماتریس نیز می باشد) این ارورو رو میده
من چطور داده ها رو رشته کنم و به مدل بدم عزیز

خوب ببین تو می گی می خواهی پارامتر هات رو تغییر بدی خوب این کار تو ام فایل هم می شه یعنی ساده ترش اینه که تو ام فایل انجامش بدی بعد ببریش تو جی یو ای

و بعد هم من الان تو هلپ متلب یه سرچ زدم و anfis
در واقع یه تابع متلب هست که تو هلپ متلب همه چیز رو درباره اش نوشته که باید ورودی هاش چی باشه شما وقتی تو ام فایل برنامه ات ورودری ها رو می دی به تابع انفیس خروجی می گیرید ؟؟

یعنی بهتون جواب می ده ؟؟

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام چند سوال پیش پا افتاده در مورد متلب
اینکه سایز متن برنامه رو تو پنجره کامند چطوری زیاد کنم
و اینکه پنجره ها کامند و ورک اسپیس و اینا یادمه قبلا کنار هم درست چیده شده بودن اما الان مثل یه نوار سمت راست برنامه ن چطوری تنظیمشون کنم کنار هم توی یه صفحه با هم دیده بشن
ممنونم

m-sami

عضو جدید
خوب ببین تو می گی می خواهی پارامتر هات رو تغییر بدی خوب این کار تو ام فایل هم می شه یعنی ساده ترش اینه که تو ام فایل انجامش بدی بعد ببریش تو جی یو ای

و بعد هم من الان تو هلپ متلب یه سرچ زدم و anfis
در واقع یه تابع متلب هست که تو هلپ متلب همه چیز رو درباره اش نوشته که باید ورودی هاش چی باشه شما وقتی تو ام فایل برنامه ات ورودری ها رو می دی به تابع انفیس خروجی می گیرید ؟؟

یعنی بهتون جواب می ده ؟؟

نه خوب مهندس جان
همون طور که گفتی این نوع مدل ها یکی از شاخه های مدلهای نرو می باشه که با داده های سری اول اموزش میبینه و مدل اولیه که من ساختم توسط این داده های ترین توسط خود نرم افزار کامل میشه
در مرحله بعد من داد های تست رو می دم که مدل فقط یک نمودار بهم میده
هدف من اینه که به جای نمودار بتونم خروجی دیتا بگیرم تا این خروجی های رو با خروجی های اصلی که خودم دارم مقایسه کنم و تحلیل اماری کنم
من زبانم بدک نیست هلپ متلب رو هم نگاه کردم اما از اونجا که برنامه نویسی زیاد بلد نیستم چیزی دستگیرم نشد
به هر حال مرسی از لطف و توجه ت
اگر بتونی بازم کمکی کنی ممنون میشم

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام چند سوال پیش پا افتاده در مورد متلب
اینکه سایز متن برنامه رو تو پنجره کامند چطوری زیاد کنم
و اینکه پنجره ها کامند و ورک اسپیس و اینا یادمه قبلا کنار هم درست چیده شده بودن اما الان مثل یه نوار سمت راست برنامه ن چطوری تنظیمشون کنم کنار هم توی یه صفحه با هم دیده بشن
ممنونم

سلام برای بزرگ کردن فونت باید از گزینه فایل بری تو قسمت
prefrence
بعدش میری تو قسمت فونت و سایز فونت ها رو تغییر می دی من گذاشتم 14 و فکر کنم اندازه مناسبی باشه

برای اینکه صفحه ها رو جا به جا کنی و بذاری جاییی که دوست داری باید یه کم حوصله داشته باشی یه کم برای بار اول سخت شاید باشه و یه کم هم قلقی هست باید بری هر قسمت و هر پنجره از نوار ابی بالای هر قسمت استفاده کنی روش کلیک می کنی و کلیکت رو نگه می داری بعد درگش می کنی یعنی می کشیش می اندازیش جایی که دوست داریی یه کم دقت کنی درست می شه

vahid_007_006

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه خوب مهندس جان
همون طور که گفتی این نوع مدل ها یکی از شاخه های مدلهای نرو می باشه که با داده های سری اول اموزش میبینه و مدل اولیه که من ساختم توسط این داده های ترین توسط خود نرم افزار کامل میشه
در مرحله بعد من داد های تست رو می دم که مدل فقط یک نمودار بهم میده
هدف من اینه که به جای نمودار بتونم خروجی دیتا بگیرم تا این خروجی های رو با خروجی های اصلی که خودم دارم مقایسه کنم و تحلیل اماری کنم
من زبانم بدک نیست هلپ متلب رو هم نگاه کردم اما از اونجا که برنامه نویسی زیاد بلد نیستم چیزی دستگیرم نشد
به هر حال مرسی از لطف و توجه ت
اگر بتونی بازم کمکی کنی ممنون میشم

ببین تو اگه می تونی از خروجی نرم افزار نمودار بگیری پس حتما می تونی عدد هم بگیری بعد هم همون هلپ یه قسمت داره وقتی اسم این فاکشنش رو می ذاری توضیحاتش رو میاره تو مثالش رو که من تو خود متلب اچراش کردم دیدم دو تا نمودار رو با هم مقایسه می کنه احتمالا کار شما هم باید یه چیزی مثل همون باشه

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام برای بزرگ کردن فونت باید از گزینه فایل بری تو قسمت
prefrence
بعدش میری تو قسمت فونت و سایز فونت ها رو تغییر می دی من گذاشتم 14 و فکر کنم اندازه مناسبی باشه

برای اینکه صفحه ها رو جا به جا کنی و بذاری جاییی که دوست داری باید یه کم حوصله داشته باشی یه کم برای بار اول سخت شاید باشه و یه کم هم قلقی هست باید بری هر قسمت و هر پنجره از نوار ابی بالای هر قسمت استفاده کنی روش کلیک می کنی و کلیکت رو نگه می داری بعد درگش می کنی یعنی می کشیش می اندازیش جایی که دوست داریی یه کم دقت کنی درست می شه

سلام
فونتم درست شد و خیلی خوشحالم داشتم کور می شدم
ولی درمورد پنجره ها هنوز نمیدونم باید چیکار کنم
اصلا اگه پنجره ای حذف بشه چطور باید فعالش کنیم!!!!