تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوره ی تناوبش دو میشه ..
با دوراه میشه حسابش کرد :
راه اول :توی ضابطش به جای n بزاری n+N و بعدش به توان دو برسونی و بعدش متوجه میشی که اون رابطه ای که بایدبرقرار باشه به ازای N=2 برقراره

راه دوم:فرض کن اون توان دو نیست دوره تناوب همچین سیگنالی میشه 8 حالا چون 8 مضربی از 4 هستش یه تقسیم بر دو هم باید بکنی و جواب میشه دو
البته اگه مضرب 4 نبود خودش میشد...
و بگم این نکته برای توان ها بالاتر هم برقراره.

مرسی/راه حل اولو که بیخیال ماله امتحان پایانترم دانشگاس.

راه حل دوم خب دوره تناوب که 8 هستش حالا تقسیم بر 2 شه میشه 4 نه 2 که!
توی کتاب تقدسی نوشته که دوره تناوب ضریب ان دو رو به صورت روتین حساب میکنیم که میشه 8 بعد نوشته اگه مضرب 4 باشه که هستش تقسیم بر 2 میشه پس باید بشه 4

Paydar91

کاربر ممتاز
مرسی/راه حل اولو که بیخیال ماله امتحان پایانترم دانشگاس.

راه حل دوم خب دوره تناوب که 8 هستش حالا تقسیم بر 2 شه میشه 4 نه 2 که!
توی کتاب تقدسی نوشته که دوره تناوب ضریب ان دو رو به صورت روتین حساب میکنیم که میشه 8 بعد نوشته اگه مضرب 4 باشه که هستش تقسیم بر 2 میشه پس باید بشه 4
اره دوست عزیز ببخشید من اصلاحش کردم ...
تقسیمو اشتباه کنی !!!!..واقعا هرچی فکر میکنم نیمدونم چرا همچین اشتباهی کردم !!!
.
.
اره دیگه پس مشکلت حل شد دیگه...

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اره دوست عزیز ببخشید من اصلاحش کردم ...
تقسیمو اشتباه کنی !!!!..واقعا هرچی فکر میکنم نیمدونم چرا همچین اشتباهی کردم !!!
.
.
اره دیگه پس مشکلت حل شد دیگه...

یعنی میگی دوره تناوب 4 میشه؟
آخه دوره تناوب این تابع 2 هستش

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اره دیگه 4 میشه
کی گفته دو میشه؟؟

توی کتاب کهن ص 276 مثال 7 نوشته که دوره تناوبش 2 هستش و راه حلی که برای پیدا کردن دوره تناوب نوشته فقط رسم شکل هستش.که شکلو کشیده نوشته در نقاط زوج مقدار تابع صفر هستش و در تقاط فرد میشه رادیکال دو دوم
چرا تو این سوال نمیشه ازون استفاده کرد.اونموقع اون نکات همش زیر سوال میره

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز این جوابو شما از کجا اوردید؟؟

خب از روش کلاسیک هم میریم که به 4 میرسیم !!!!!

خودم الان حل و تایپ کردم.
منظورتون از روش کلاسیک رو نمیدونم چیه. خوب الان من نشون دادم وقتی n زوج باشه، جواب میشه 0 و وقتی n فرد باشه، جواب میشه سینوس پی چهارم (رادیکال دو دوم). پس دوره میشه 2.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
منظورتون از روش کلاسیک رو نمیدونم چیه. خوب الان من نشون دادم وقتی n زوج باشه، جواب میشه 0 و وقتی n فرد باشه، جواب میشه سینوس پی چهارم (رادیکال دو دوم). پس دوره میشه 2.

آیا این روش برای پیدا کردن دوره تناوبای تمام توابع کاربرد داره و میشه بسط داد؟
روشش خیلی طولانی هستش .همونطوری که گفتم استاد کهن خودش برای پیدا کردن دوره تناوب شکل رو رسم کرده

ولی خب اون نکاتی که برای پیدا کردن دوره تناوب هستش در این مورد کارساز نیستش پس اونارو باید کلا بیخیال شیم آیا؟

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز این جوابو شما از کجا اوردید؟؟
خب از روش کلاسیک هم میریم که به 4 میرسیم !!!!!

احتمالاً منظورتون از روش کلاسیک، همون n + T باشه. با اون روش هم بریم آخرش مجبوریم n رو زوج و فرد در نظر بگیریم و مشخص میشه که برای T برابر با 2 جواب میده.

آیا این روش برای پیدا کردن دوره تناوبای تمام توابع کاربرد داره و میشه بسط داد؟
روشش خیلی طولانی هستش .همونطوری که گفتم استاد کهن خودش برای پیدا کردن دوره تناوب شکل رو رسم کرده
ولی خب اون نکاتی که برای پیدا کردن دوره تناوب هستش در این مورد کارساز نیستش پس اونارو باید کلا بیخیال شیم آیا؟
عزیز اورمیه‌لی دؤستوم، والا من با سواد ریاضی خودم حل کردم و از روش‌هایی که گفته شده خبر ندارم. برای خود من طول نکشید (تایپش دو دقیقه طول کشید، ذهنی هم 30 ثانیه نکشید). اگه می‌خوای یکی دو تا از اون سخت‌ها که فکر می‌کنی اگه نکته‌ش رو آدم ندونه زیاد طول میکشه رو اینجا بذار.

Paydar91

کاربر ممتاز

خب اره حل شما هم معقول به نظر میرسه ..با نقطه گذاری هم همین طور
.
.
اون روش کلاسیک این هستش که طبق تعریف به جای n قرار میدیم n+N وبعدش به توان دو میرسونیم و اون قدر سادش میکنیم و در نهایت میبینم به ازای چه N ای برابر با 2K پی میشه که با اون روش دو نمیشه و 4 میشه !!!!
.
.
باز دوستمون میگه توی کتاب اقای کهن ایشون گفتند 2 !!!!

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اره حل شما هم معقول به نظر میرسه ..با نقطه گذاری هم همین طور
.
.
اون روش کلاسیک این هستش که طبق تعریف به جای n قرار میدیم n+N وبعدش به توان دو میرسونیم و اون قدر سادش میکنیم و در نهایت میبینم به ازای چه N ای برابر با 2K پی میشه که با اون روش دو نمیشه و 4 میشه !!!!
.
.
باز دوستمون میگه توی کتاب اقای کهن ایشون گفتند 2 !!!!

متوجه شدم منظورتون رو. کلاً تجربه‌ای که توو این چیزا داشتم یاد گرفتم وقتی برای توابع سینوسی یا نمایی، T رو پیدا کردیم، نصفش (یعنی T/2) رو هم امتحان کنیم (مخصوصاً اگه توو گزینه‌ها بود!)

Paydar91

کاربر ممتاز
متوجه شدم منظورتون رو. کلاً تجربه‌ای که توو این چیزا داشتم یاد گرفتم وقتی برای توابع سینوسی یا نمایی، T رو پیدا کردیم، نصفش (یعنی T/2) رو هم امتحان کنیم (مخصوصاً اگه توو گزینه‌ها بود!)

من الان کلا به یه سری تناقضاتی رسیدم ....ولی سوال خیلی خوبی دوستمون پرسید باشه از یکی از اساتید بپرسیم و جمع بندی رو این جا بعد بنویسیم..
اگه 4 نشه کلی رابطه میره زیر سوال !!!!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
احتمالاً منظورتون از روش کلاسیک، همون n + T باشه. با اون روش هم بریم آخرش مجبوریم n رو زوج و فرد در نظر بگیریم و مشخص میشه که برای T برابر با 2 جواب میده.

عزیز اورمیه‌لی دؤستوم، والا من با سواد ریاضی خودم حل کردم و از روش‌هایی که گفته شده خبر ندارم. برای خود من طول نکشید (تایپش دو دقیقه طول کشید، ذهنی هم 30 ثانیه نکشید). اگه می‌خوای یکی دو تا از اون سخت‌ها که فکر می‌کنی اگه نکته‌ش رو آدم ندونه زیاد طول میکشه رو اینجا بذار.

من مشکلی با روش شما ندارم روش ساده تر از روش شما اینه که به جای ان عدد 0 تا 3 رو بذاریم بعد میبینیم که دوره تناوب دو هستش.حالا دیگه اینکه مساوی قرار بدیمو این حرفارو نداره یعنی همون روشی که نویسنده کتاب آقای کهن توی کتابشون حل کرده و شکل تابع رو حل کرده.

من مشکلم اینجا هستش که چرا نمیتوان از اون فرمولایی که توی کتاب به عنوان نکته نوشته شده استفاده کرد و اینو حل کرد.اینطوری باشه دیگه نمیشه مطمعن باشیم که هرتابعی که میاد از چه روشی برای پیدا کردن دوره تناوبش استفاده کنیم. اینجا چون تابع گسسته بود راحت میشد تشخیص داد ولی اگه تابع پیوسته باشه که دیگه نمیشه به راحتی با رسم شکل یا این روشی که شما میگید دوره تناوب رو حساب کرد

llvll.asoud

کاربر ممتاز
خواهشا بقیه دوستان هم شرکت کنن.اینهمه آدم ازین سایت دیدن میکنن که مهندس برق هستن و میخوان ارشد بدن.یعنی هیچ کدوم سیگنالو شروع نکرده؟ اگرم شروع کرده یعنی فصل یکو تموم نکرده؟خواهشا شرکت کنید تو بحثا

Paydar91

کاربر ممتاز
جوابیه اقای تقدسی در مورد دوره ی تناوب سیگنال

جوابیه اقای تقدسی در مورد دوره ی تناوب سیگنال

دوستان در مورد دوره ی تناوب x[n] = sin (pi*n^2/4)
که به تناقض رسیده بودیم من از استاد تقدسی در وبلاگشون پرسیدم وعین جواب ایشون رو این جا میزارم..
.
.
.
جوابیه اقای تقدسی
.
از این استثنائات تو بحث دوره تناوب ممکنه پیش بیاد. در واقع اون نکته و همینطور روش مستقیم محاسبه دوره تناوب، ما رو در اینجا به دوره تناوب غیراصلی (مضربی از دوره تناوب اصلی) میرسونه نه دوره تناوب اصلی. و تنها روشی که ما رو در اینجا به دوره تناوب اصلی میرسونه روش نقطه‌گذاریه.
این استثنائات در مورد دوره تناوب در جاهای دیگه هم رخ میده. مثل بحث حاصلضرب سیگنالها که باید به حاصل جمع تبدیل بشه. و حتی بدتر از اون تو حاصل جمع بعضی از سیگنالها هم باز این مشکل وجود داره. مثلا سیگنال |x(t)=|sint|+|cost دوره تناوبش میشه pi/2 در صورتیکه اگه از دوره تناوبها ک.م.م بگیریم میشه pi که دوره تناوب غیراصلیه. تنها روش رسیدن به این دوره تناوب، جایگذاری و روش سعی و خطاست شاید. البته باز اینجا میشه یه دلیل و نکته و رابطه‌ای بیان کرد ولی تو مثالی که شما زدید واقعا یه استثناست. تو کنکور خیلی بعیده که اینطور حالتهای استثناء رو سوال بدن. نگران نباشید. البته برای اطمینان میشه همیشه کسری از دوره تناوب بدست اومده رو هم امتحان کرد تا مطمئن شد که دوره تناوب اصلی بدست اومده نه دوره تناوب غیراصلی
.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
دوستان در مورد دوره ی تناوب x[n] = sin (pi*n^2/4)
که به تناقض رسیده بودیم من از استاد تقدسی در وبلاگشون پرسیدم وعین جواب ایشون رو این جا میزارم..
.
.
.
جوابیه اقای تقدسی
.
از این استثنائات تو بحث دوره تناوب ممکنه پیش بیاد. در واقع اون نکته و همینطور روش مستقیم محاسبه دوره تناوب، ما رو در اینجا به دوره تناوب غیراصلی (مضربی از دوره تناوب اصلی) میرسونه نه دوره تناوب اصلی. و تنها روشی که ما رو در اینجا به دوره تناوب اصلی میرسونه روش نقطه‌گذاریه.
این استثنائات در مورد دوره تناوب در جاهای دیگه هم رخ میده. مثل بحث حاصلضرب سیگنالها که باید به حاصل جمع تبدیل بشه. و حتی بدتر از اون تو حاصل جمع بعضی از سیگنالها هم باز این مشکل وجود داره. مثلا سیگنال |x(t)=|sint|+|cost دوره تناوبش میشه pi/2 در صورتیکه اگه از دوره تناوبها ک.م.م بگیریم میشه pi که دوره تناوب غیراصلیه. تنها روش رسیدن به این دوره تناوب، جایگذاری و روش سعی و خطاست شاید. البته باز اینجا میشه یه دلیل و نکته و رابطه‌ای بیان کرد ولی تو مثالی که شما زدید واقعا یه استثناست. تو کنکور خیلی بعیده که اینطور حالتهای استثناء رو سوال بدن. نگران نباشید. البته برای اطمینان میشه همیشه کسری از دوره تناوب بدست اومده رو هم امتحان کرد تا مطمئن شد که دوره تناوب اصلی بدست اومده نه دوره تناوب غیراصلی
.

ممنون.اینو بگم که سوال مورد نظر نگقته بود که دوره تناوب این چی میشه.بلکه این سوال توی فصل سری فوریه گسسته بودش که برای حساب کردن ضرایب باید از فرمول یک تقسیم بر ان .... میرفتیم و واسه پیدا کردن ان مشکل پیش اومد
استاد تقدسی فرمودن که نصف دوره تناوبم امتحان کنیم.این چطوریه من بلد نیستم برای امتحان کردنش باید چیکار کنیم؟ مثلا توی همین تابع پیوسته ای که دادن چطور نصف پی رو امتحان کنیم که بفهمیم پی دوم جواب هستش نه پی!

Paydar91

کاربر ممتاز
ممنون.اینو بگم که سوال مورد نظر نگقته بود که دوره تناوب این چی میشه.بلکه این سوال توی فصل سری فوریه گسسته بودش که برای حساب کردن ضرایب باید از فرمول یک تقسیم بر ان .... میرفتیم و واسه پیدا کردن ان مشکل پیش اومد
استاد تقدسی فرمودن که نصف دوره تناوبم امتحان کنیم.این چطوریه من بلد نیستم برای امتحان کردنش باید چیکار کنیم؟ مثلا توی همین تابع پیوسته ای که دادن چطور نصف پی رو امتحان کنیم که بفهمیم پی دوم جواب هستش نه پی!

ببین دوست عزیز منظور استاد این بود :شما در حالت کلی با دو نوع سوال ممکنه روبه رو بشید
حالت اول(دوره ی تناوب سیگنالی رو از ما میخوان):با استفاده از همون روش کلاسیک یا همون نکته ی 7 کتاب اقای تقدسی دوره ی تناوب رو بدست میاریم (خب میدونیم در اکثر مواقع جواب همینه مگر در حالت های خاصی مثل همین مثال معروفی که خود شما زدی) اون وقت به سایز گزینه ها نگاه میکنیم که دو حالت پیش میاد یا نصف اون دوره ی تناوبی که بدست اوردیم توی سایر گزینه ها نیست که پس جواب قطعا همونه و اون مثال جز استثنا ها نبوده و یانه نصفش توی سایر گزینه ها است که اون وقت به روش نقطه گذاری همون طور که دوستمون اون سوالو حل کرد نصف دوره ی تناوب بدست اومده رو به طور عددی در صورت سوال جایگذاری میکنیم تا ببینیم کدوم درسته که بین گسسته و پیوسته ظرافت هایی وجود داره و برای گسسته که دوستمون حلشو گذاشتند
(البته دقت داریم که در حالت گسسته باید اعداد طبیعی رو جایگزاری کنیم و دوره ی تناوب حتما عددی طبیعیه ولی در مورد سیگنالهای پیوسته باز میتونه هر عددی باشه)
ولی برای پیوسته رو پایین میگم
.
.
مثلا برای همین سیگنال پیوسته x(t)=|sint|+|cost دوره ی تناوب هر کدومشون pi هست که ک.م.م اون ها میشه همون pi و قطعا اگه از این تست مطرح بشه چون دوره ی تناوبش pi/2هستش توی سایر گزینه ها نصف pi یعنی pi/2 هم خواهد بود که اون جا ما شک میکنیم و نقطه گذاری میکنیم و اول به جای تی صفر میزاریم جواب میشه یک بعدش pi/2 میزاریم بازم جواب میشه یک دوباره دوتا pi/2 یعنی pi میزاریم جواب میشه یک و.. پس به این نتیجه میرسیم دوره ی تناوب همون pi/2 درست هستش(چرا که به ازای هر pi/2 جواب همون یکه و تغییر علامتی رخ نمیده)...(دوست عزیز برای بهتر متوجه شدن مثلا برای خودت سینوس تی رو مثال بزن اگه بخوای به روش نقطه گذاری بدست بیاری دوره ی تناوبش رو شما از صفر pi/2 pi/2 هی مقدار بدی اول صفر داری بعدش یک بعدش صفر بعدش منهای یک بعدش مجددا صفر و شما در واقع به این نتیجه میرسی بعد تکرار 4 تا pi/2 و یعنی 2pi دوره ی تناوب سیگنال تکرار میشه)
.
.
حالت دوم(توی فصل سری فوریه !!!!):که من هنوز نخوندم ولی فکر کنم دیگه خودت متوجه شده باشی.
.
.
امیدوارم مشکلت حل شده باشه.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
ببین دوست عزیز منظور استاد این بود :شما در حالت کلی با دو نوع سوال ممکنه روبه رو بشید
حالت اول(دوره ی تناوب سیگنالی رو از ما میخوان):با استفاده از همون روش کلاسیک یا همون نکته ی 7 کتاب اقای تقدسی دوره ی تناوب رو بدست میاریم (خب میدونیم در اکثر مواقع جواب همینه مگر در حالت های خاصی مثل همین مثال معروفی که خود شما زدی) اون وقت به سایز گزینه ها نگاه میکنیم که دو حالت پیش میاد یا نصف اون دوره ی تناوبی که بدست اوردیم توی سایر گزینه ها نیست که پس جواب قطعا همونه و اون مثال جز استثنا ها نبوده و یانه نصفش توی سایر گزینه ها است که اون وقت به روش نقطه گذاری همون طور که دوستمون اون سوالو حل کرد نصف دوره ی تناوب بدست اومده رو به طور عددی در صورت سوال جایگذاری میکنیم تا ببینیم کدوم درسته که بین گسسته و پیوسته ظرافت هایی وجود داره و برای گسسته که دوستمون حلشو گذاشتند
(البته دقت داریم که در حالت گسسته باید اعداد طبیعی رو جایگزاری کنیم و دوره ی تناوب حتما عددی طبیعیه ولی در مورد سیگنالهای پیوسته باز میتونه هر عددی باشه)
ولی برای پیوسته رو پایین میگم
.
.
مثلا برای همین سیگنال پیوسته x(t)=|sint|+|cost دوره ی تناوب هر کدومشون pi هست که ک.م.م اون ها میشه همون pi و قطعا اگه از این تست مطرح بشه چون دوره ی تناوبش pi/2هستش توی سایر گزینه ها نصف pi یعنی pi/2 هم خواهد بود که اون جا ما شک میکنیم و نقطه گذاری میکنیم و اول به جای تی صفر میزاریم جواب میشه یک بعدش pi/2 میزاریم بازم جواب میشه یک دوباره دوتا pi/2 یعنی pi میزاریم جواب میشه یک و.. پس به این نتیجه میرسیم دوره ی تناوب همون pi/2 درست هستش(چرا که به ازای هر pi/2 جواب همون یکه و تغییر علامتی رخ نمیده)...(دوست عزیز برای بهتر متوجه شدن مثلا برای خودت سینوس تی رو مثال بزن اگه بخوای به روش نقطه گذاری بدست بیاری دوره ی تناوبش رو شما از صفر pi/2 pi/2 هی مقدار بدی اول صفر داری بعدش یک بعدش صفر بعدش منهای یک بعدش مجددا صفر و شما در واقع به این نتیجه میرسی بعد تکرار 4 تا pi/2 و یعنی 2pi دوره ی تناوب سیگنال تکرار میشه)
.
.
حالت دوم(توی فصل سری فوریه !!!!):که من هنوز نخوندم ولی فکر کنم دیگه خودت متوجه شده باشی.
.
.
امیدوارم مشکلت حل شده باشه.

من منظورم اینه که توی گسسته معلومه انی که گذاشته میشه صحیح هستش ولی توی پیوسته هرچیزی میتونیم بذاریم از کجا معلوم توی همین تابع پیوسته ای که شما مثال زدید دوره تناوب حه ششم نباشه؟ شاید پی دوم هم باز دوره تناوب باشه ولی اصلی نباشه؟!
حالت اول که شما فرمودید خیلی بعیده اینطوری سوال بیاد ازش.اونقدر فصل هستش که بشه ازشون 12 تا سوال درست حسابی درآورد تا اینکه بیاد این سوالای این مدلی که دوره تناوبش چیه قرار داده بشه.شما اگه طراح بودی سوالی قرار میدادی که همین فقط دوره تناوبو بخوا دیا اینکه سری گسسته رو بخواد اونموقع مجبور باشی دوره تناوبشم دربیاری.خب معلومه سوال دوم اطلاعات بیشتری رو باید بلد باشی و طراحا ازین نوع سوالا میدن

Paydar91

کاربر ممتاز
من منظورم اینه که توی گسسته معلومه انی که گذاشته میشه صحیح هستش ولی توی پیوسته هرچیزی میتونیم بذاریم از کجا معلوم توی همین تابع پیوسته ای که شما مثال زدید دوره تناوب حه ششم نباشه؟ شاید پی دوم هم باز دوره تناوب باشه ولی اصلی نباشه؟!
حالت اول که شما فرمودید خیلی بعیده اینطوری سوال بیاد ازش.اونقدر فصل هستش که بشه ازشون 12 تا سوال درست حسابی درآورد تا اینکه بیاد این سوالای این مدلی که دوره تناوبش چیه قرار داده بشه.شما اگه طراح بودی سوالی قرار میدادی که همین فقط دوره تناوبو بخوا دیا اینکه سری گسسته رو بخواد اونموقع مجبور باشی دوره تناوبشم دربیاری.خب معلومه سوال دوم اطلاعات بیشتری رو باید بلد باشی و طراحا ازین نوع سوالا میدن

دوست عزیز خب قرار شد نصفش بشه ..اگه این طور که شما میگی باشه توی پیوسته نصف نصف هم قرا بشه دوباره بشه میشه باشه پی چهارم نه پی ششم !!!..بعدشم دیگه بعید میدونم چیزی به غیر از نصف باشه همون طور که استاد گفتند...ببین دوست عزیز مثلا توی همون مثال قبلی وقتی از روش کلاسیک میریم دوره ی تناوب رو پی بدست بیاریم اشتباه که نیست ولی مضربی از دوره تناوب اصلی هستش پس ببین امکان نداره دورهی تناوب اصلیش پی سوم باشه چرا که او نوقت دورهی تناوبی که ما بدست اوردیم مضربی از اون نیست و این طوری که کلا همه چیز میره زیر سوال (ما از روش کلاسیک که به جواب غلط نمیرسیم فقط در بعضی موارد به مضربی از دوره ی تناوب سیگنال اصلی میرسیم که فکر کنم نهایتش هم دوبرارش باشه که برای همون هم تقسیم بر دو میکنیم)
.
.
ضمنا دوست عزیز من نمگیم طراح یه تستو اختصاص بده به این مورد...ببین در صورت سوال میگه کدام یک از گزینه های زیر صحیح هست یا غلط هست بعدش سه تا گزینه دیگه هر چی میخواد باشه در مورد هر چیزی ولی یکی از گزینه ها یه دونه از همین استثناها میتونه بزاره که همه با روش کلاسیک حل کنند و فکر کنند که دارند درست تستو میزنند ولی در واقعا دارند گزینه ی غلط رو میزنند.
مثلا اگه توی کنکور سوال بیاد کدام از گزینه های زیر درست است
تست برق 93
کدام از گزینه های زیر درست است؟

1)دوره ی تناوب سیگنال x[n] = sin (pi*n^2/4) برابر با 4 میباشد.
2)مثلا یه تابع ضربه ای باشه و...
3)مثلا یه دونه از این سیگماهای کله گنده باشه
4)هیچکدام

این طوری جواب درست 4 میشه (با فرض این که گزینه ی دو و سه هم یه چیزه غلطی باشه)در صورتی که همه گزینه ی یک رو میزنند به همین راحتی.(البته به جز اون دوستمون که از اول جوابو میدونست :biggrin:)
این تست خیلی هوشمندانه طراحی شده.مثلا همون گزینه ای که غلطه ولی خیلی ها که خیلی کتاب های معروفو خوندند و فکر میکنند گزین هیک حتما درسته و از طرفی همون گزینه ای ک درسته طراح عمدا اونو میزاره اخر طرف دیگه ناخوداگاه اصلا ذهنش به سمت گزینه ی چهار وهیچکدام هم نمیره!!یعنی ممکنه بین سایر گزینه ها شک کنه ولی 4 که جواب درسته عمرا !!!
بعدش طرف از سر جلسه میاد بیرون میگه من اونایی که 50 50 شک داشتم رو زدم ولی از بس بدشانسم همش غلط در اومد!!!
در صورتی که این حرف از پایه و اساس غلطه و طرف اصلا هم بدشانس نبوده چرا که بین گزینه هایی که 50 50 شک داشته اصلا جواب درست نبوده توی هیچ کدوم اونا و این اصلا به شانش ربط نداره...
.
.
در مورد تست هایی که بین چند گزینه شک داریم ایشالله در اینده تاپیکی خواهم زد که خیلی ها متعجب خواهند شد و میفهمید وقتی یکی بگه من بین دو گزینه شک دارم بدشانسم خیلی حرف خنده داریه واصلا پایه و اساس علمی نداره.

آخرین ویرایش:

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه لطفا یکی این سوالو با استفاده از خواص تبدیل فوریه حل کنه؟:cry:
1.jpg

مشکلم با بازه ی قدر مطلقی هست :(

آخرین ویرایش:

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز

اره جواب گزینه 2 هست مرسی از حل با حوصلتون:)

از روش تحلیل بانک تست استفاده نکنید.بهترین روش روش زیر هست
فایل رو سیو کنید
http://s2.picofile.com/file/7879584080/Scan1.jpg

ممنونم اقا احسان بی دقتی کردم پله ننوشتم:redface:
اره این روش خیلی بهتره. منم منظورم استفاده از خواص بود چون سر جلسه اصلا به فکر ادم نمیرسه دو بار مشتق بگیره:smile:
متشکرم از لطف هر دو تون:gol:

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
خسته نباشید
یه سوالی داشتم اینکه اگه متغیر تابع دیراک(همون ضربه) چندجمله ای با درجه ی n باشه که n تا ریشه داره چطوری میشه از خاصیت غربالی تابع ضربه استفاده کرد؟؟؟
مثل این سوال حلم کردم(کاملا ابتکاریا) درسته؟WP_000942.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
خسته نباشید
یه سوالی داشتم اینکه اگه متغیر تابع دیراک(همون ضربه) چندجمله ای با درجه ی n باشه که n تا ریشه داره چطوری میشه از خاصیت غربالی تابع ضربه استفاده کرد؟؟؟
مثل این سوال حلم کردم(کاملا ابتکاریا) درسته؟مشاهده پیوست 165797

1234.JPG

llvll.asoud

کاربر ممتاز
تشکر دوست عزیز
این تجزیه ی ضربه ی چند جمله ای به ریشه هاش فرموله دیگه ان شاالله؟:eek:

بله اگه تابع ضربه طوری باشه که داخلش تابعی به فرم اف تی باشه اینطوری تفکیکش میکنن.توی کتاب نوشته شده این فرمول

بالا