تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 162326

منم شد -50
اول از روش kvl kcl خواستم برم ولی نتونستم vi رو بر حسب i بنویسم
ولی دیدم دو تا ترانزیستور موازی هستن از این استفاده کردم
درسته این کار؟

http://s4.picofile.com/file/7866913866/2222.jpeg

بذارين دوستان ديگه هم نظرشون بدن جواب خواهم داد بعدا
نظر دوستان ديگه در مورد حل ايشون چيه؟

bio_elec

عضو جدید
لطفا روش حلتون و بگيد دوستان استفاده كنن.

دوتا ترانزیستور پایین موازی هستندپس ro انهاباهم موازی هست و میشه 10
حالا یک roهم ازq3 هست که با اینها موازی که بشه جواب نهایی برای مقاومت vo میشه 5
پس جریان همان تراتزیستوربالایی ازمقاومت معادل خروجی نهایی عبوربه صورت بر عکس میکنه
Vo=-5i
برای ورودی هم از زمین تراتزیستو بالایی تا vi کیوی ال میزنیم که میشه
Vi=1/5i-1/10i=1/10i
پس نسبت خروجی به ورودی برابر-50 میشه

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس جریان همان تراتزیستوربالایی ازمقاومت معادل خروجی نهایی عبوربه صورت بر عکس میکنه
Vo=-5i
Vi=1/5i-1/10i=1/10i

خير اين روش اشتباه هست ro3 با ro معادل دو ترانزيستور پايين موازي نيست اشتباهي كه هردو نفر شما انجام داده ايد. و شانسي به جواب صحيح هم رسيده ايد.
دوباره با ديد مداري به مسئله نگاه كنيد حتي اگر دو ترانزيستور پايين را هم مدل نكنيد باز جواب بدست مياد
دوباره تلاش خودتونو بكنيد

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
Vo=-5i
Vi=1/5i-1/10i=1/10i

مقاومت روی امیتر هم مگه موازی نمیشه؟

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
خير اين روش اشتباه هست ro3 با ro معادل دو ترانزيستور پايين موازي نيست اشتباهي كه هردو نفر شما انجام داده ايد. و شانسي به جواب صحيح هم رسيده ايد

هر کار کردم نتونستم kvl ی بزنم که vo رو برحسب i بده
رو کلکتوره چجوری بزنم :cry:
kcl هم نمیدونم از کجا بزنم:redface:

bio_elec

عضو جدید
خير اين روش اشتباه هست ro3 با ro معادل دو ترانزيستور پايين موازي نيست اشتباهي كه هردو نفر شما انجام داده ايد. و شانسي به جواب صحيح هم رسيده ايد.
دوباره با ديد مداري به مسئله نگاه كنيد حتي اگر دو ترانزيستور پايين را هم مدل نكنيد باز جواب بدست مياد
دوباره تلاش خودتونو بكنيد

جریان ترانزیستور بالایی را اگه i بگیریم وقتی به گره که کلکتور دو تا ترانزیستور پایین میرسه میشه i/2 حالا kvl ورودی:
Vi=1/5*(1/2i)+(1/10i)=2/10i
حالا برا خروجی همro بالایی رو درنظر میگیرم
Vo=-20i
نسبت خروجی به ورودی میشه -50
درسته؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
جریان ترانزیستور بالایی را اگه i بگیریم وقتی به گره که کلکتور دو تا ترانزیستور پایین میرسه میشه i/2 حالا kvl ورودی:
Vi=1/5*(1/2i)+(1/10i)=2/10i
حالا برا خروجی همro بالایی رو درنظر میگیرم
Vo=-20i
نسبت خروجی به ورودی میشه -50
درسته؟

خير صحيح نيست. هروقت ديدين جواب يه سوالي ساده تر از ون چيزي كه فكرشو ميكنيد حل شد بدونيد يه جاي كار ميلنگه. اين سوال كافي بود دوتا كي سي ال بزنيد فقط.موفق باشيد
din.jpg

آخرین ویرایش:

Mr.Perfect

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=162342&d=1375036705&thumb=1

من که خیلی خوشم اومد از این سوال و خیلی چیز یاد گرفتم...امیدوارم این لطف شما ادامه داشته باشه و باز هم همچنان چیزهای خوب از شما یاد بگیریم...:)

bio_elec

عضو جدید
خير صحيح نيست. هروقت ديدين جواب يه سوالي ساده تر از ون چيزي كه فكرشو ميكنيد حل شد بدونيد يه جاي كار ميلنگه. اين سوال كافي بود دوتا كي سي ال بزنيد فقط.موفق باشيد
مشاهده پیوست 162342

درسته خیلی ظریف بودوتوجه نیاز داشت.
ممنون از شما

آخرین ویرایش:

Mr.Perfect

عضو جدید
یک توضیحی در مورد جهت های که برای جریان ها گرفته میشه میدید؟

من همیشه سعی میکنم جریان امیتر به بیس (i) باشه و بعد جهت های کلکتور و بیس را طوری بگیرم که جریان امیتر را بسازه...
در قسمتی از جروه استاد اسلام پناه دیدم نوشته بودند در small signal نیازی به رعایت جهت خاصی نیست...

الان نمیدونم چرا به تعیین جهت خودم شک کردم

میشه توضیح بدید منظور استاد چیه؟ و کلا جهت ها را چطور تعیین کرد

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک توضیحی در مورد جهت های که برای جریان ها گرفته میشه میدید؟

من همیشه سعی میکنم جریان امیتر به بیس (i) باشه و بعد جهت های کلکتور و بیس را طوری بگیرم که جریان امیتر را بسازه...
در قسمتی از جروه استاد اسلام پناه دیدم نوشته بودند در small signal نیازی به رعایت جهت خاصی نیست...

الان نمیدونم چرا به تعیین جهت خودم شک کردم

میشه توضیح بدید منظور استاد چیه؟ و کلا جهت ها را چطور تعیین کرد
اگر سوال قبلي كه حل شده رو دقت كنيد ميبينيد كه جهت ها در ترانزيستوره بالايي رعايت نشده كه مصداق همين نكته است در واقع در حالت ac چون با مقاومت مدل ميشود نيازي به برقراري جهت هاي جريان مشابه حالت دي سي نيست.

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
اميدوارم حداقل دو سه نفر ازين تاپيك چيزاي خوب ياد بگيرن نه چيزايي كه همه كتابا هست در عوض اين شبها مارم دعا كنيد محتاجيم به دعا... سوال بعدي حل كنيدو لذت ببريد...
fogh.jpg

پیوست ها

• fogh.jpg
    fogh.jpg
    34.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

bio_elec

عضو جدید
اميدوارم حداقل دو سه نفر ازين تاپيك چيزاي خوب ياد بگيرن نه چيزايي كه همه كتابا هست در عوض اين شبها مارم دعا كنيد محتاجيم به دعا...

اگه جای چاخان نذارن من که تمام قسمت فت وبی جی تی روتا تفاضلی فقط توی این تاپیک یادگرفتم مثل یک کلاس, یعنی اگه بگین یک صفحه کتاب یا جزوه جداگانه خونده باشم من که نخوندم.و هرسوالی رو میتونم الان لااقل راه حلش تشخیص بدم همه رو از شما یاد گرفتم.
واقعا هم خدا خیرتون بده ,هم از شما ممنونیم.

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنا به درخواست برخي از دوستان تصميم گرفتم هفته اي دوبار روزهاي جمعه و سه شنبه 3 سوال در اين تاپيك قرار بدم
3 سوال اول كه مربوط به تحليل DC و ac ترانزيستور bjt هست. جمعه اين هفته ساعت 10 صبح قرار داده ميشه . موفق باشيد

Mr.Perfect

عضو جدید
عذر میخوام جسارتا بتای سومی هم برای محاسبه ی r دیده شده از کلکتور نیاز نداریم؟(فکر کنم جا افتاده)

دوتا گزینه ی اخر درج شده هم شبیه به هم شده؟...

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
عذر میخوام جسارتا بتای سومی هم برای محاسبه ی r دیده شده از کلکتور نیاز نداریم؟(فکر کنم جا افتاده)

دوتا گزینه ی اخر درج شده هم شبیه به هم شده؟...
تصحيح شده بتاي 4 داده شده و اطلاعات ديگر مسئله درسته.. .گزينه اخر هم -60است

Mr.Perfect

عضو جدید
ممنون...من مقاومت دیده شده از خروجی تا زمین را هم 2کیلو بدست اوردم حالا نمیدونم درسته یا غلط مهم نیست...
اما مشکلم وجود مقاومت خروجی(که بین نقطه ی کلکتور و امیتر که هیچکدوم زمین نیست،هست)

slove.jpg

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون...من مقاومت دیده شده از خروجی تا زمین را هم 2کیلو بدست اوردم حالا نمیدونم درسته یا غلط مهم نیست...
اما مشکلم وجود مقاومت خروجی(که بین نقطه ی کلکتور و امیتر که هیچکدوم زمین نیست،هست)

مشاهده پیوست 162490
ميتوانيد با مقايسه حلتون با حل من به اشكالات خودتون پي ببريد. موفق باشيد

vout be vi.jpgRout1.jpg

Mr.Perfect

عضو جدید
ممنون...یک سوالی...الان که من نمیتونم این سوالا را حل کنم یک کم احساس بدی بهم دست داد که حتما درس را درست یاد نگرفتم...

البته به نظر میرسه سطح این سوالات از کنکور بالاتر باشه(چون من کنکور را حل کردم تا حدودی)...حالا چکار کنم؟

Mr.Perfect

عضو جدید
چون جریان ac کلکتور 4،صفر است و مدار بازه جریانه بیس ان هم صفر میشه و مقاومت دیده شده از امیتر ترانزیستور 4
r-pi میشه؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون جریان ac کلکتور 4،صفر است و مدار بازه جریانه بیس ان هم صفر میشه و مقاومت دیده شده از امیتر ترانزیستور 4
r-pi میشه؟؟؟؟
شما يادتون باشه كه اگر كلكتور در حالت dc داراي منبع جريان باشد در حالت ac مقاومت ديده شده از اميتر rpi خواهد بود. نگران حل سواات هم نباشيد تا روز كنكور به امادگي ميرسيد به هر حال اين سوالاتي كه ميذارم همشون نكته داره و در واقع چيزي كه خودم تو 3 4 ماه يادم گرفتم و تو اين سوالا براتون ميگم... الكترونيك رو بايد حل تمرين زياد بكنيد تمريناي خوب موفق باشيد

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنا به درخواست برخي از دوستان تصميم گرفتم هفته اي دوبار روزهاي جمعه و سه شنبه 3 سوال در اين تاپيك قرار بدم
3 سوال اول كه مربوط به تحليل DC و ac ترانزيستور bjt هست. جمعه اين هفته ساعت 10 صبح قرار داده ميشه . موفق باشيد

سلام
از سوالایی که انجا گذاشتین و حوصله ای که بخرج میدین برای حل و جواب دادن به سوالاتمون خیلی خیلی از شما متشکرم
امیدوارم همیشه شاهد موفقیتتون باشیم :smile:

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید من حل این قسمت که جریان vi-vx شده رو نمی فهمم.چطوری این جریان بوجود اومده؟[/QUOTE]
kcl در vx زدن

جریانی که از امیتر q1 میگذره با جریانی که از مقاومت 1/5k روی امیتر برابره
که برابر تفاضل ولتاژ دو سر همون مقاومت که میشه(vi-vx) به مقاومت1/5k
(

آیناز66

عضو جدید
ببخشید من حل این قسمت که جریان vi-vx شده رو نمی فهمم.چطوری این جریان بوجود اومده؟
kcl در vx زدن

جریانی که از امیتر q1 میگذره با جریانی که از مقاومت 1/5k روی امیتر برابره
که برابر تفاضل ولتاژ دو سر همون مقاومت که میشه(vi-vx) به مقاومت1/5k
([/QUOTE]

همه این نکات درمورد جریان و روش kvl و kcl در کتاب الکنرونیک مهندس درستکار آورده شده
حتی اینکه در کلکتور منبع جریان داشته باشیم و در ac مدار باز میشه

آیناز66

عضو جدید
شما يادتون باشه كه اگر كلكتور در حالت dc داراي منبع جريان باشد در حالت ac مقاومت ديده شده از اميتر rpi خواهد بود. نگران حل سواات هم نباشيد تا روز كنكور به امادگي ميرسيد به هر حال اين سوالاتي كه ميذارم همشون نكته داره و در واقع چيزي كه خودم تو 3 4 ماه يادم گرفتم و تو اين سوالا براتون ميگم... الكترونيك رو بايد حل تمرين زياد بكنيد تمريناي خوب موفق باشيد
این نکات همه توی کتاب الکترونیک درستکار اومده همرا با مثال های متعدد

بالا