تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

mohandesishop

عضو جدید
من راجع به fluent سوال داشتم.
می خوام بدونم چه جوری باید باهاش کار کنم. من هیچی نمی دونم لطفا راهنمایم کنین.:(
salam . man majmoei az amozeshe Fluent hamrah ba Gambit ra ke dar hoodode 22 file tasviri dar 22 saat be zabane farsi va 100 mesal az gambit va fluent amade baraye run az tammame bahsaye mechanic va rahnamaye kamele Fluent va gambit be sorate file haye pdf va amozeshe anharo dar yek pack binazir jam avari kardam . agar mayel be tahayeye in majmoeye binazir mibashid be site man www.mohandesishop.com moraje karde va onra tahaye konid. ba in majmoe fluent va gambit ra be sadegi yad khahid gereft.
movaffagh bashid

mohandesishop

عضو جدید
سلام دوست عزیز:

من مدلی رو در نرم افزار کتیا ساخته ام و لی نمی دانم چطوری این مدل را برای مش زدن به گمبیت ببرم؟
ممنون می شم اگه راهنماییم کنی.
salam . man majmoei az amozeshe Fluent hamrah ba Gambit ra ke dar hoodode 22 file tasviri dar 22 saat be zabane farsi va 100 mesal az gambit va fluent amade baraye run az tammame bahsaye mechanic va rahnamaye kamele Fluent va gambit be sorate file haye pdf va amozeshe anharo dar yek pack binazir jam avari kardam . agar mayel be tahayeye in majmoeye binazir mibashid be site manwww.mohandesishop.com moraje karde va onra tahaye konid. ba in majmoe fluent va gambit ra be sadegi yad khahid gereft.
movaffagh bashid

masoud4410

عضو جدید
برای پروژه کارشناسیم نیاز به کمک دارم

برای پروژه کارشناسیم نیاز به کمک دارم

پروژه من درباره تحلیل سرعت و دما در یک اتاقه با وجود یک پنجره و شوفاژ زیر اون.
حل باید شامل جابجایی آزاد با وجود انتقال حرارت باشه .
هر کاری می کنم جوابها درست در نمیاد
help فلوئنت رو هم خوندم. ولی اثری نداشت
اگه ممکنه راهنمائیم کنید

arashsadeqy

عضو جدید
تعریف zone در فلوئنت

تعریف zone در فلوئنت

با سلام .آیا می توان در فلوئنت zone تعریف کرد؟ .خیلی برام مهمه ممنون میشم جواب بدین.من تو گمبیت zone تعریف کردم ولی میخوام در فلوئنت تعداد zone بیشتری تعریف کنم.

efg

عضو جدید
هر کس سوال درباره نرم افزار Fluent داره خوشحال می شم تا حد امکان کمکی کرده باشم.

سلام
من میخوام rateواکنشی را در فلوئنت معرفی کنم
آرنیوسی نیست
با udf نوشتم ولی برای compile کردن مشکل دارم
هرکار می کنم errorمیگیره
شما می تونید کمکم کنید؟

صدف سلیمی

عضو جدید
فلوئنت

فلوئنت

سلام من شدیدا نیازمن اطلاعاتی در مورد چگونگی تحلیل سه بعدی جریان هوا در کانال توسط فلوئنت هستم اگر کسی کمکم کنه واقعا ممنون می شم:cry:

saeed10373

عضو جدید
باید تویgambit رسم سه بعدی بشه
مشبندی بشه
شرایط مرزی لحاظ بشه
توی fluentشرایط مساله و سیال و دیواره ها هم تعریف بشه
اگه لازو بودadaptبشه
بعدشsolveومشاهده نتایج

صدف سلیمی

عضو جدید
سلام مرسی اینا رو می دونستم ولی هر کار می کردم تو مش بندی حجم منفی ایجاد می شد وبنابر این نمی شد تحلیلش کرد این مشکل رو حل کردم اما تو فلوئنت می خواستم بدونم توdefine باید models رو چی بگیرم من ویسکوز در نظر گرفتم و تحلیل کردمو از روش k-epsilon استفاده کردم نمی دونم درسته یا نه ولی بهم جواب داد!!!!

mohandeees

عضو جدید
سلام من شدیدا نیازمن اطلاعاتی در مورد چگونگی تحلیل سه بعدی جریان هوا در کانال توسط فلوئنت هستم اگر کسی کمکم کنه واقعا ممنون می شم:cry:

خوب استراتژی حل با پاسخ درست چند مرحله داره که از ترسیم هندسه تو گمبیت و نوع مش بندیش شروع میشه اول باید ببینی چی می خواهی بررسی کنی مثلا اگر میخواهی لایه مرزی رو بررسی کنی باید یه طوری مش بندی کنی یا اینکه اگر میخواهی توزیع فشار رو بررسی کنی یه طور دیگه باید مش بندی کنی .

بعد تو define فلوئنت و مدل کردن نوع حل شدت اغتشاش و رابط سرعت و فشار خطی یا مرتبه دو اینها همش ربط داره به اینکه چی رو می خواهی بررسی کنی
یه دفعه نمیشه گفت چکار باید کرد :)

صدف سلیمی

عضو جدید
فلوئنت

فلوئنت

خوب استراتژی حل با پاسخ درست چند مرحله داره که از ترسیم هندسه تو گمبیت و نوع مش بندیش شروع میشه اول باید ببینی چی می خواهی بررسی کنی مثلا اگر میخواهی لایه مرزی رو بررسی کنی باید یه طوری مش بندی کنی یا اینکه اگر میخواهی توزیع فشار رو بررسی کنی یه طور دیگه باید مش بندی کنی .

بعد تو define فلوئنت و مدل کردن نوع حل شدت اغتشاش و رابط سرعت و فشار خطی یا مرتبه دو اینها همش ربط داره به اینکه چی رو می خواهی بررسی کنی
یه دفعه نمیشه گفت چکار باید کرد :)
سلام ممنون از پاسخ تون من توزیع سرعت و فشار رو می خواستم برای همین اومدم توی مش بندی حجم تمام کناره هارا ساید کردم و از hex/wedge وcooper وinterval size استفاده کردم البته وقتی سایزم رو از حدی کمتر میکردم مش بندیم دچار حجم منفی می شد بعد توی گمبیت از روش کا اپسیلون و معادله استاندارد تحلیل کردم طبق معادله پیوستگی سرعت توی خروجی درست بود اما نمی دونم توزیع فشار و سرعت هم توی کانال درسته یانه؟
خیلی حیاتیه کمک:cry:
ممنون از راهنماییتون:gol:

mohandeees

عضو جدید
خیلی مهمه که تحلیلتون سه بعدی باشه ؟
می تونی یه مقطع طولی ازش بگیری توزیع سرعت رو خیلی قشنگ می تونی ببینی تو این حالت ، چون جریان مغشوشه پروفیل سرعت باید پخ باشه ، اگر جریان ارام باشه پروفیل سرعت باید سهمی شکل یاشه

پیشنهاد میکنم برای توزیع سرعت که توش لایه مرزی خیلی مهمه توش حتما مش بندی نزدیک دیواره ها خیلی به هم فشرده باشه ، می تونی تو مش بندی گمبیت از دابل ساید استفاده کنی تا روی خط مرکزیت تجمع المانهات کم باشه این کمک میکنه سرعت حل و حافظه سیستمت کمتر اشغال بشه
برای توزیع فشار پیشنهاد میکنم از مش بندی PAVE حالا نوع مکعبیش یا نوع مثلثی استفاده کنی چون لایه مرزی اینجا مهم نیست دیگه

برای آنالیزش تو فلوئنت اول First order حل کن بعد جواب اینو بگیر به عنوان مقدار دهی اولیه seconed order

شدت اغتشاش رو هم بگیر حول و حوش 2 درصد

بعد آنالیز کن

Y pluse رو باید آخر سر ببینی اگر زیر 100 بود می تونی امیدوار باشی که تا حول و حوش 80 درصد آنالیزیت درسته

اینارو انجام بده ببین چی می شه
انشالله که درست بشه
یا علی

mohandeees

عضو جدید
راستی از interval size استفاده نکن
از Counte Intervl استفاده کن
بعد از دابل ساید استفاده کن
یا علی

صدف سلیمی

عضو جدید
راستی از interval size استفاده نکن
از Counte Intervl استفاده کن
بعد از دابل ساید استفاده کن
یا علی
سلام ممنون از راهنماییتون این کار رو امتحان میکنم اما قبلا شبکه pave و count رو امتحان کردم نشد چون یه کاناله قبلا ساخته شده و شکله خیلی عجیبی داره شیبه غیره عادی و چندتا دیفیوزر و زانویی پشت سر هم که با یه پاچه شلواری به یه کانال مشابه وصل میشه و حالا اون دبی و سرعتی رو که باید ازش خارج بشه نمیشه در حالیکه فن ها درست انتخاب شدن حالا می خوان بدونن مشکل کجاست مدل سه بعدیش کشیدنش مصیبت بود چه برسه به مش بندی و تحلیلش!!!!:cry:
بازم ممنون امتحان می کنم نتیجه رو میگم شاید برای شما هم جالب بود:)

mohandeees

عضو جدید
سلام ممنون از راهنماییتون این کار رو امتحان میکنم اما قبلا شبکه pave و count رو امتحان کردم نشد چون یه کاناله قبلا ساخته شده و شکله خیلی عجیبی داره شیبه غیره عادی و چندتا دیفیوزر و زانویی پشت سر هم که با یه پاچه شلواری به یه کانال مشابه وصل میشه و حالا اون دبی و سرعتی رو که باید ازش خارج بشه نمیشه در حالیکه فن ها درست انتخاب شدن حالا می خوان بدونن مشکل کجاست مدل سه بعدیش کشیدنش مصیبت بود چه برسه به مش بندی و تحلیلش!!!!:cry:
بازم ممنون امتحان می کنم نتیجه رو میگم شاید برای شما هم جالب بود:)
سلام
خانم مهندس من فکر کردم یه پروژه دانشگاهی داری انجام میدی !
در عمل نیاز به حل و آنالیز فلوئنتی نداریم با این پیچیدگی ای که گفتی اصلا نمی تونی به جایی برسی
چون فقط یه دیفیوزر خودش کلی مساله داره باید تک تک بررسی کنی بعد با هم جمعش کنی اصلا به صرفه نیست

مشکل جای دیگه ای هست
باید بری افت مسیر رو چک کنی برای دیفیوزر و برای پاچه شلواری ها ، شعاع مجاز زانویی ها نسبت R به D زانویی ها و بعد برای دیفیوزر زدن یه سری روابط سطح ورودی به خروجی داریم که برای دیفیوزر های متقارن و غیر متقارن متفاوته این ها باید رعایت بشه
آخرش هم باید مسیر هات بالانس باشه از نظر افت فشار ، باید دبی سنج و فشار سنج داشته باشی تو خروجی ها فشار و دبی رو کنترل کنی ، باید تو هر مسیرت افت فشار یکسان باشه تو مسیر های کوتاه از دریچه هایی که افت فشار ایجاد میکنه پشت دریچه ای که قابل رویته استفاده میکنن
کلا از فکر آنالیز فلوئنتش بیا بیرون
اگر این مواردی که گفتم رعایت کنی انشالله حل میشه

صدف سلیمی

عضو جدید
سلام
خانم مهندس من فکر کردم یه پروژه دانشگاهی داری انجام میدی !
در عمل نیاز به حل و آنالیز فلوئنتی نداریم با این پیچیدگی ای که گفتی اصلا نمی تونی به جایی برسی
چون فقط یه دیفیوزر خودش کلی مساله داره باید تک تک بررسی کنی بعد با هم جمعش کنی اصلا به صرفه نیست

مشکل جای دیگه ای هست
باید بری افت مسیر رو چک کنی برای دیفیوزر و برای پاچه شلواری ها ، شعاع مجاز زانویی ها نسبت R به D زانویی ها و بعد برای دیفیوزر زدن یه سری روابط سطح ورودی به خروجی داریم که برای دیفیوزر های متقارن و غیر متقارن متفاوته این ها باید رعایت بشه
آخرش هم باید مسیر هات بالانس باشه از نظر افت فشار ، باید دبی سنج و فشار سنج داشته باشی تو خروجی ها فشار و دبی رو کنترل کنی ، باید تو هر مسیرت افت فشار یکسان باشه تو مسیر های کوتاه از دریچه هایی که افت فشار ایجاد میکنه پشت دریچه ای که قابل رویته استفاده میکنن
کلا از فکر آنالیز فلوئنتش بیا بیرون
اگر این مواردی که گفتم رعایت کنی انشالله حل میشه
کاشکی پروژه دانشگاهی بود یه جور می پیچوندیمش اما این یه مسئله حیثیتی مربوط به محل کارمه و نمیشه بپیچونمش اخه نباید کم بیارم :(
شما چقد سخت می گیرین هیچ جور نمی شه ساده ترش کرد؟
اخه این کانال رو قبلا یه کانال ساز نمی دونم با چه جادو جنبلی ساخته تحویل داده بعد به شرکت ما گفتن بهشون دستگاه بدیم ما هم بعد کلی محاسبات دستگاه ها رو دادیم چند بار محاسبات چک شده و درسته مشکل از دستگاه نیست از شکله کاناله حالا دارن دبه در میارن که مشکل از سیستم های شماست پول دستگاه ها رو نمیدن این کار هم سپردن به من اخه اگه میدونستم اینجوریه قبول نمی کردم که حالا از پسش بر نیام:cry:
اما مدل من هم تقریبا نشون میداد که توی محدوده پاچه شلواری به خاطر اختلاط دو جریان و اینکه توی دیفیوزر سرعت کاهش پیدا کرده تقریبا یه محدوده هوا سرعتش به شدت پایین می یاد و همین طور به خاطر نا استاندارد بودن زانویی سرعت جریان در خروجی یکنواخت نیست اما مدل من خیلی ساده شده بود حالا چی کار کنم:cry:
پس این نرم افزارا به چه درد میخورن:mad::cry:

mohandeees

عضو جدید
کاشکی پروژه دانشگاهی بود یه جور می پیچوندیمش اما این یه مسئله حیثیتی مربوط به محل کارمه و نمیشه بپیچونمش اخه نباید کم بیارم :(
شما چقد سخت می گیرین هیچ جور نمی شه ساده ترش کرد؟
اخه این کانال رو قبلا یه کانال ساز نمی دونم با چه جادو جنبلی ساخته تحویل داده بعد به شرکت ما گفتن بهشون دستگاه بدیم ما هم بعد کلی محاسبات دستگاه ها رو دادیم چند بار محاسبات چک شده و درسته مشکل از دستگاه نیست از شکله کاناله حالا دارن دبه در میارن که مشکل از سیستم های شماست پول دستگاه ها رو نمیدن این کار هم سپردن به من اخه اگه میدونستم اینجوریه قبول نمی کردم که حالا از پسش بر نیام:cry:
اما مدل من هم تقریبا نشون میداد که توی محدوده پاچه شلواری به خاطر اختلاط دو جریان و اینکه توی دیفیوزر سرعت کاهش پیدا کرده تقریبا یه محدوده هوا سرعتش به شدت پایین می یاد و همین طور به خاطر نا استاندارد بودن زانویی سرعت جریان در خروجی یکنواخت نیست اما مدل من خیلی ساده شده بود حالا چی کار کنم:cry:
پس این نرم افزارا به چه درد میخورن:mad::cry:
خوب مکانیکه دیگه !!!!!
باید قبلا فکرش رو میکردید قبل از اینکه مکانیک بخونید !!!! یه جایی داره یه نیرویی بیشتری وارد میشه که فشار هوا رو میگیره دیگه
بعدشم کار سخته دیگه الکی که پول نمیدن به کسی

حدس میزنم سقف محل نصب دستگاهها کوچیک بوده طراح و نقشه کش یه جورایی سمبل کردن که متاسفانه

تنها علت مشکل شما افت فشار زیادیه که تو مسیراتون دارید و سیستم کانال کشی تون بالانس نیست

برید از هند بوک های موجود برای نسبت ترکیبتون سایز پاچه شلواری رو دربیارید که عمده افت فشار همین جاست ، خودش دلیل روشن و محکمیه برای اینکه دستگاهای شما مشکل نداره
انشالله کم هم نمی آرید

یا علی

صدف سلیمی

عضو جدید
خوب مکانیکه دیگه !!!!!
باید قبلا فکرش رو میکردید قبل از اینکه مکانیک بخونید !!!! یه جایی داره یه نیرویی بیشتری وارد میشه که فشار هوا رو میگیره دیگه
بعدشم کار سخته دیگه الکی که پول نمیدن به کسی

حدس میزنم سقف محل نصب دستگاهها کوچیک بوده طراح و نقشه کش یه جورایی سمبل کردن که متاسفانه

تنها علت مشکل شما افت فشار زیادیه که تو مسیراتون دارید و سیستم کانال کشی تون بالانس نیست

برید از هند بوک های موجود برای نسبت ترکیبتون سایز پاچه شلواری رو دربیارید که عمده افت فشار همین جاست ، خودش دلیل روشن و محکمیه برای اینکه دستگاهای شما مشکل نداره
انشالله کم هم نمی آرید

یا علی
سلام مرسی از اینکه این همه راهنماییم کردین راستش اصلا نمی دونم این کانال کشه چه طور تونسته تو 4 متر طول این همه اتصال جا بده به هر حال دیگه امروز باید هر کاری که کردم تحویل بدم بازم ممنون انشاالله بتونم جبران کنم دعا کنین تا فردا سر کار باشم:cry:
علی یارتون:gol:

abolfazl ghazali

عضو جدید
پاسخ به دوست گرامی

پاسخ به دوست گرامی

اگه هنوزم به کمک نیاز داری با من در تماس باش تا راهنماییت کنم
09192765461

arashmarahel180

عضو جدید
درخواست نرم افزار

درخواست نرم افزار

سلام
خواهش می کنم اگر نرم افزارهای fluent fidap و Tgrid را دارید برای دانلود بذارید که خیلی احتیاج دارم
ممنون

samiramiiss

عضو جدید
سلام من می خوام با فلوینت ضریب انتقال حرارت(convective) و توزیع دما رو اطراف یه استوانه 3 بعدی که خودش منبعه تو هوا(دمای سطح استوانه ثابت و مشخص) پیدا کنم خیلی عجله دارم و تقریبا هیچی هم بلد نستم
لطفا یکی کمکم کنه. من مکانیکی نستم ثواب داره!

hadi1984

عضو جدید
خلأ در FLUENT

خلأ در FLUENT

سلام به دوستان

می میخوام یک محیط خلأ رو در FLUENT مدل کنم. این محیط در داخل یک محفظه قرار دارده. چطور می تونم این کار رو بکنم؟ آیا باید فشار رو صفر قرار بدم؟ فکر می کنم با این کار حل معادلات ناویر استوکس مشکل بشه.

سایر مشخصه ها رو چی؟ اونها رو هم باید صفر بگیرم؟؟؟

esmail_66h

عضو جدید
کمک

کمک

سلام اینکه خیلی سادست فقط یه مدل معمولیه :smile:
نمیدونم چطوری کمکت کنم.
بهم خبرشو بده

elegans_h

عضو جدید
udf for nucleate boiling

udf for nucleate boiling

سلام.خوبید؟من برای جوشش هسته ای در لوله یو دی اف ندارم.شما کدش رو دارید؟
خیلی گیر کردم مهندس
من هم دارم روی جوشش و مدل کردن اون کار می کنم
بویلر سیکل ترکیبی،فاز بخار.
فقط باید کد نوشت.
اگه چیزی پیدا کردی به ما هم ندا بدی ممنون میشم.
موفق باشید
متشکرم.

saeed10373

عضو جدید
سلام
من پروژه مبدل با فلوئنت دارم حل فلوئنتي رو بلدم
ميخوام بدونم چه جور يه حل دستي واسه تاييد كارم داشته باشم؟

3mmehdi

عضو جدید
سلام.ممنون میشم اگه بگین راهی هست که مدل هامو از کتیا وارد گمبیت با فلوئنت کنم و اگه هست کدوم ورژن از کتیا؟
مرسی.....

eng2050

عضو جدید
سلام.ممنون میشم اگه بگین راهی هست که مدل هامو از کتیا وارد گمبیت با فلوئنت کنم و اگه هست کدوم ورژن از کتیا؟
مرسی.....

توی کتیا با فرمت igs ذخیره کن و توی گمبیت import رو انتخاب کن و بعد iges. نهایتا بعد از اعمال تغییرات لازم در گمبیت export رو و سپس mesh رو انتخاب کن. در ادامه میری توی فلوئنت و با گزینه file-read-case وارد فلوئنت میکنی.

3mmehdi

عضو جدید
اصلاح مش در فلوئنت

اصلاح مش در فلوئنت

سلام چطور میشه مشی رو که در گمبیت زده شده در فلوئنت اصلاح کرد؟
با تشکر