تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

mona_mcl

عضو جدید
سلام
من دانشجوی ترم 6 مکانیک سیالاتم
هفت ترمه دارم تموم میکنم ولی اصلا نمیدونم کجاها میشه کار کرد نمیدئنم چیکار کنم.
ممنون میشم کمکم کنید.

mahdip

عضو جدید
سلام
من دانشجوی ترم 6 مکانیک سیالاتم
هفت ترمه دارم تموم میکنم ولی اصلا نمیدونم کجاها میشه کار کرد نمیدئنم چیکار کنم.
ممنون میشم کمکم کنید.

سلام
اول بايد فيلد كاريتو مشخص كني-يعني اينكه توي چه زمينه اي ميخواي كار كني مثلا تهويه مطبوع يا تاسيسات و يا نيروگاهي و ....
همه اينها به علاقه برميگرده-
حالا هدف رو مشخص كنيد تا با دوستان كمكتون كنيم.
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
سلام
میشه لطف کنین در مورد اجرا و محاسبه وی ار اف یا روف تاب برام مطلب یا اطلاعاتی بدین
ممنون

سلام اگر يك سر به سايت شركت دايكين (DAIKIN) بزني اطلاعات خوبي دستگيرت ميشه
متن زير برگرفته شده از سايت خود شركت ميباشد:

""دایکین سازنده تهویه مطبوع ، کولرهای گازی ، اسپلیت مرکزی ، پکیج پشت بامی ، چیلرها و فن کوئل:
کمپانی دایکین
کمپانی دایکین با بیش از 86 سال تجربه در تولید تجهیزات تهویه مطبوع به عنوان پیشرو در کشور ژاپن و در سطح دنیا شناخته می شود.این شرکت با فروش بیش از 10 میلیارد دلاری خود در سال 2008 ، حدود 40 درصد از سهم بازار ژاپن و حدود 20 درصد از سهم بازار جهانی در عرصه تهویه مطبوع را به خود اختصاص داده است.کمپانی دایکین در حال حاضربا داشتن بیش از 19000 پرسنل و 80 دفتر در مناطق مختلف جهان یکی از فعالترین و پرفروش ترین شرکت ها در بازار جهانی تهویه مطبوع می باشد.
معنای لوگوی کمپانی
شکل مثلث در لوگوی کمپانی دایکین نشان دهنده یکپارچه گی سه زمینه تکنولوژیک (مکانیک ، شیمی و الکترونیک) می باشد در حالی که سمت چپ بالای مثلث سمبل روح خلاق دایکین می باشد که به سوی اینده سر براراشته است.دو رنگ آبی (رنگ های شرکت) بکار رفته در لوگوی کمپانی و طرح مثلثی شکل آن ، تاکید دایکین بر ذکاوت و تیزهوشی می باشد. رنگ سیاه نماینگر قدرت ، حس حضور مقتدرانه و ثبات است.
دایکین VRVسیستم
به معنای حجم مبرد متغیر ، توسط کمپانی دایکین در سال 1982میلادی اختراع و برای اولین بار در ژاپن ساخته و نصب شد.
در این سیستم می توان چند یونیت داخلی را به یک یونیت خارجی منفرد اتصال داد. در هر یونیت داخلی ، یک شیر انبساط الکترونیکی قرار داده شده است و حجم مبرد توسط این شیر انبساط تنظیم می گردد.
بدین ترتیب ، با استفاده از این سیستم ، امکان تهویه مطبوع انواع اماکن و فضاها ، در اندازه های بزرگ و کوچک و در شرایط آب و هوایی مختلف فراهم شده است.این سیستم ها در فصل گرما در محیط هایی با حداکثر دمای 46 درجه و در فصل سرما نیز در محیط هایی با حد اقل دمای 20 - درجه می توانند آسایش و راحتی شما را فراهم آورند.""

mona_mcl

عضو جدید
خب من بیشتربه تاسیسات و نیروگاه علاقه دارم .نقشه کشی هم تا حدودی واردم.
نمیدونم از کجا شرو کنم.

sara@@@

عضو جدید
سلام، من یه پیشنهاد کار تو زمینه نظارت نقشه های تاسیسات ساختمان زیر نظر نظام مهندسی دارم،بنظرتون باید بیشتر در چه زمینه تجربه مو بیشتر کنم.مرسی

mahdip

عضو جدید
سلام، من یه پیشنهاد کار تو زمینه نظارت نقشه های تاسیسات ساختمان زیر نظر نظام مهندسی دارم،بنظرتون باید بیشتر در چه زمینه تجربه مو بیشتر کنم.مرسی

سلام دوست من
به نظر من نظارت براي مهندساي كم تجربه مثل خود من يعني مرگ اطلاعات-نظارت اجازه خلاقيت رو از شما ميگيره - نظارت كار مهندساي بازنشسته است-
بهتره اول كار اجرا انجام بديد بعد بريد سراغ طراحي و در انتها كار نظارت(البته اين نظر منه)
اما اگه ميخواهيد كار نظارت انجام بديد بايد اول كليه مباحث 14 و 16 را بلد باشيد و نشريه 128 به خصوص 6-128 كه اندازه تجهيزات بهداشتي در اون نوشته شده و به كار شما مياد براي چك كردن
موفق باشيد

mahdip

عضو جدید
خب من بیشتربه تاسیسات و نیروگاه علاقه دارم .نقشه کشی هم تا حدودی واردم.
نمیدونم از کجا شرو کنم.
سلام
تاسيسات و نيروگاه دو مقوله جدا از همه
در قسمت تاسيسات شما بايد اول مقررات ملي ساختمان مبحث 14 و 16 و 17 و 19 را خوب مطالعه كنيد سپس نشريات 128 را -همچنين از استانداردهاي خارجي كه هندبوك هستند غافل نشيد كه عصاي دست هستند.
البته نقشه كشي كه بچه هاي معماري معمولا توي دفاتر نقشه كشي انجام ميدند بدرد شهرداري و جواز ساخت ميخوره و اصلا اجرائي نيست - بهتره نقشه كشي رو زير نظر يه مهندس با تجربه مكانيك (حتما مكانيك) درست و اصولي ياد بگيريد.
موفق باشيد.

آخرین ویرایش:

BaBak.Turk

اخراجی موقت
خب من بیشتربه تاسیسات و نیروگاه علاقه دارم .نقشه کشی هم تا حدودی واردم. نمیدونم از کجا شرو کنم.
من به جای شما باشم خودمو سوق میدم طرف تاسیسات صنعتی و نیروگاه و پتروشیمی. چون تاسیسات ساختمان در ایرانی کلا پیشرفتی نداره . نون و آب اش هم همون حق نظارت و نظام مهندسی هست یعنی اینا رو نگیری تا آخرش ناظر هستی توبیابونها و کارگاه ها. مگر اینکه برای خودت کار بگیری و خودت کار اجرا کنی و طراحی کنی که این خوبه وگرنه غیر اینا به هیچ دردی نمی خوره. اما تاسیسات صنعتی یه چیزش خوبه که هر روز آپدیت تر میشه و تنوع کاری زیادی داری نسبتا درآمدش هم بیشتره و کلا در صنعت هستی تا ساختمان.

sara@@@

عضو جدید
سلام جناب مهندس ،مرسی از راهنمایی قبلیتون، من یه ساله فارغ التحصیل شدم ،یه سال دنبال کار میگردم اما فایده نداشته ،شما میتونید منو کمک کنید؟واقعا از بیکاری خسته شدم

آخرین ویرایش:

mahdip

عضو جدید
سلام جناب مهندس ،مرسی از راهنمایی قبلیتون، من یه ساله فارغ التحصیل شدم ،یه سال دنبال کار میگردم اما فایده نداشته ،شما میتونید منو کمک کنید؟واقعا از بیکاری خسته شدم

سلام
نميدونم تشكر شما از كدوم پست و از چه كسي هست (بايد مثلا مانند پست شماره 908 از" پاسخ به نقل قول" استفاده كنيد تا مشخص شود منظور كدام پست است)
اما به هر حال توي اين يكسال كه بيكار بوديد ميتونستيد نرم افزار هاي كاربردي ياد بگيريد و يا در كلاس هاي آموزشي شركت كنيد و حتي استاندارد ها رو مطالعه كنيد و سري به مقررات ملي ونشريات بزنيد اما هنوز هم دير نشده،بهتره تمام پرسش و پاسخ اين سايت و بخصوص اين تايپيك رو بخونيد كه دوستان به نكات اجرائي خيلي خوبي اشاره كردند بعد سوالات خود را دسته بندي كنيد و به مرور بپرسيد كه خود اين كار شما ميتواند يك كتابچه شود.
بهتره يك مهندس با ديد باز و مطالعه وارد بازار كار بشه تا اينكه با يك كار اشتباه و پيش پا افتاده مورد تمسخر اوستا كارها قرار بگيره
با اكثر دوستان اينجا و جاي ديگه ما كار تحقيقاتي انجام ميديدم به اين صورت كه يك پروژه تعريف ميكنيم و دوستان با تحقيق از كتاب و استاد و اينترنت و .... به يك جمع بندي خوب در مورد مطلب مورد نظر ميرسيم
موفق باشيد.

simptico

عضو جدید
سلام
یه سوال دارم من دارم تاسیسات می خونم توی یه دانشگاه غیر انتفاعی به نظر شما اینده ای داره این رشته برام با توجه به اینکه غیر انتفاعی می خونم...خیلی ازتون ممنون میشم جواب بدین

scorched

عضو جدید
سلام.من هم تاسیسات غیر انتفاعی میخونم.باتوجه به مشاوره های بسیاری که تاالان با افراد زیادی داشتم به این نتیجه رسیدم که خیلی مهم نیست کجا درس میخونین مهمتر اینه که به مکانیک وتاسیسات علاقه داشته باشید وتواناییتونو در این رشته بالا ببرید..اگه تمام تلاشتونو بکنین(وفقط فعالیتتون در حیطه ی فعالیت دانشگاه نباشه)مطمءنا به نتیجه میرسید.موفق باشید.
سلام
یه سوال دارم من دارم تاسیسات می خونم توی یه دانشگاه غیر انتفاعی به نظر شما اینده ای داره این رشته برام با توجه به اینکه غیر انتفاعی می خونم...خیلی ازتون ممنون میشم جواب بدین

maghsodlo

عضو جدید
سلام دوستان تا حالا کسی در دوره های آموزشی خانه تاسیسات شرکت کرده ؟ سطح آن در چه حدی است؟

sabadi

عضو جدید
سلام دوستان

موضوع پایان نامه من تهویه مطبوع یه ساختمون 10 طبقه 3 واحدیه که حدودا این نقشه رو گیر اوردم
فقط میخواستم بدونم برای اینکه نقشه رو ببرم پیش استاد و استاد نگه نقشه ناقصه این نقشه باید چه خصوصیاتی داشته باشه ؟
منظوورم اینه که ایا حتما باید نوع پنجره و مصالح ساحتمانی مشخص شده باشه و یا خیر بنده با توجه به مقررات ملی ساختمون میتونم این ضرایب رو قرار بدهم؟
لطفا راهنمایی فرمائید
با تشکر

maghsodlo

عضو جدید
سلام دوستان

موضوع پایان نامه من تهویه مطبوع یه ساختمون 10 طبقه 3 واحدیه که حدودا این نقشه رو گیر اوردم
فقط میخواستم بدونم برای اینکه نقشه رو ببرم پیش استاد و استاد نگه نقشه ناقصه این نقشه باید چه خصوصیاتی داشته باشه ؟
منظوورم اینه که ایا حتما باید نوع پنجره و مصالح ساحتمانی مشخص شده باشه و یا خیر بنده با توجه به مقررات ملی ساختمون میتونم این ضرایب رو قرار بدهم؟
لطفا راهنمایی فرمائید
با تشکر
بستگی به نظر استاد داره اگه جزئیات مصالح نداری و استاد قبول کنه خودت می تونی مصالح رو تعریف کنی البته من پیشنهاد می کنم یکبار با مصالح قدیمی و یکبار با مصالح جدید در نظر بگیر تا اختلاف بار حرارتی و برودتی ساختمان ساختمان بتونی مقایسه کنی

آخرین ویرایش:

hadi_araghon

عضو جدید
خوب مهندس کامپیوتر عزیز همه اینا براساس محاسبات انجام شده انتخاب میشن از روی کاتولوگ شرکت های سازنده

ayoub farhadiani

عضو جدید
سلام ممکنه در مورد نحوه محاسبه میزان درین فن کوئل اطلاعات بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟

mehdi599

عضو جدید
سلام
كدام نسخه از اتوكد را بايد در نقشه كشي تاسيسات استفاده كرد؟
autocad?
Autocad mep?
يا مورد ديكري است؟
نام دقيقش رو ميخواستم بدونم؛
مرسي

arrow

عضو جدید
سلام دوستان من ترم اخر کاردانی مکانیک خودرو میخونم. میخوام برای کارشناسی تاسیسات بخونم. اگه ممکنه دوستان ی کمکی بهم بکنن ک قبل از این ک وارد این رشته بشم ی اطلاعاتی رو داشته باشم. ممنون میشم جواب بدین.

mahdip

عضو جدید
سلام ممکنه در مورد نحوه محاسبه میزان درین فن کوئل اطلاعات بدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟

سلام دوست من
براي محاسبه درين و ساير مطالب لوله كشي به كتاب هندبوك captoline صفحه 286 مراجعه كن (كتاب فروشي هنر -ميدان انقلاب ابتداي 12 فروردين پلاك 3 شماره تلفن 66492242 و 66468169)
دوستان لطفا اين كتاب را به صورت چاپي و با قيمت حدود 10000 تومان تهيه كنيد(به گفته كتاب فروشي 1500 جلد از اين كتاب چاپ كرده كه من هشتمين نفري بودم كه بعد از مدت ها اين كتاب رو خريدم كه معلوم ميشه استاندارد توي كشور ما چقدر ارزون و بي اهميته)
اگه نتونستي از جداول استفاده كني بپرس تا توضيح بدم
موفق باشي

mahdip

عضو جدید
سلام
كدام نسخه از اتوكد را بايد در نقشه كشي تاسيسات استفاده كرد؟
autocad?
Autocad mep?
يا مورد ديكري است؟
نام دقيقش رو ميخواستم بدونم؛
مرسي

سلام
تمام نقشه كش ها از اتوكد مثلا 2012 استفاده ميكنند كه كار راه اندازه -اما مهم تكنيك كشيدنه كه بايد بلد باشي-اتوكد تمام قابليت هائي كه ما در تاسيسات (نه piping) نياز داريم براورده ميكنه
موفق باشي

BaBak.Turk

اخراجی موقت
با سلام یه سوالی داشتم:

من می خام یه سیستم بخار طراحی کنم ولی بیشتر از طراحی روی کنترل اون و بهینه سازی انرژی اون می خام زوم کنم.دو ستان یه نظراتی بدن مثلا از اون نیروی بخار من کجای صنعت نیروگاه یا جای صنعتی می تونم استفاده کنم تا طرح ام رو توو اون مسیر پیش ببرم.
ممنون

masoud_malayeri

عضو جدید
سلام... دوستان کسی اگه جزوه مواد و مصالح در تاسیسات آرش شکرگزار ناوی رو داره زحمتش رو بکشه بذاره ممنون میشم :)

omidyekkalam

عضو جدید
سلام
استفاده از کدام لوله های غیر فلزی برای اب گرم مصرفی از نظر قوانین و مقررات ملی ساختمان مجاز است؟
در مبحث 14 فقط اشاره PEX و PEX-ALL-PEX شده، امکان داره از لوله های PE-RT هم استفاده کرد؟

mr.mech

عضو جدید
سلام دوستان!
می خواستم بپرسم بهترین آموزشگاه برای دوره های تاسیساتی کدوم آموزشگاه هستش!؟
راستش من تو تاسیسات 0 کیلومتر هستم ولی با مطالعاتی که تو تابستون داشتم خیلی به این زمینه مهندسی مکانیک علاقمند شدم!
منتظر راهنماییتون هستم;)

m_f_mech

عضو جدید
سلام . میخواستم بدونم بازار کار و درآمد مهندسی تاسیسات و تهویه مطبوع توی کشور آمریکا چجوریه ؟ خیلی برام مهمه . ممنون میشم جواب بدین . مرسی

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان!
می خواستم بپرسم بهترین آموزشگاه برای دوره های تاسیساتی کدوم آموزشگاه هستش!؟
راستش من تو تاسیسات 0 کیلومتر هستم ولی با مطالعاتی که تو تابستون داشتم خیلی به این زمینه مهندسی مکانیک علاقمند شدم!
منتظر راهنماییتون هستم;)

سلام دوست من
آموزشگاه نوين پارسيان -آقاي مهندس قندچي - ميدان فاطمي
آموزشگاه اديبان - آقاي مهندس زين العابدين - پل سيد خندان كه ظاهرا اين آموزشگاه ديگه فعاليت نميكنه
آموزشگاه انديشه رساي شريف - فلكه دوم آرياشهر(صادقيه)
موفق باشيد

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من
آموزشگاه نوين پارسيان -آقاي مهندس قندچي - ميدان فاطمي
آموزشگاه اديبان - آقاي مهندس زين العابدين - پل سيد خندان كه ظاهرا اين آموزشگاه ديگه فعاليت نميكنه
آموزشگاه انديشه رساي شريف - فلكه دوم آرياشهر(صادقيه)
موفق باشيد

مهندس جان ، خانه تاسیسات چطوره؟ توی سیدخندانه فکر میکنم

mahdip

عضو جدید
مهندس جان ، خانه تاسیسات چطوره؟ توی سیدخندانه فکر میکنم

سلام
راستش من هيچ كدوم از اساتيد خانه تاسيسات (khanetasisat.ir) رو نميشناسم فقط مدير نشر يزدا آقاي مهندس دهقان كه در مجلات تهويه مطبوع و تهويه و تبريد فعاليت ميكند رو ميشناسم،البته ايشون مهندس برق هستند
اين مجلات هم خيلي عالي بودند و لي از زماني كه تعداد تبليغالتش چند برابر مطالبش شده ديگه مطالعه نميكنم (البته نظر شخصي منه)
موفق باشيد

آخرین ویرایش:

mr.mech

عضو جدید
ممنون بابت جوابتون;)
دوستان باسه شروع , کدوم دوره ها رو ثبت نام کنم!؟:smile:
البته خودم هم دارم مطالعه میکنم اما خوب اینطوری سرعت پایینه!!!
راستی این مجتمع فنی مهندسی پتروپژوهش شریف چطوره!؟
مجتمع فنی تهران چطور!؟
ممنون میشم کمک کنید;)

آخرین ویرایش: