تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

pashnetala

عضو جدید
  • سلام دوستان، اقا بدجوری گیرم ممنون میشم یه دنیا کسی در این مورد کمکم کنه
    یا اگه یه حل مشابه دارن بهم لطف کنن
    یک دنیا ممنون

• Case Studies
      • Waterworks pipeline to serve 10,000 people
      Identify the city
      Identify the spring-well
      Retrieve information about city, spring-well, water
      Calculate the pipes
      Choose the pumping system
      Choose a control and safety system

blissfull

عضو جدید
سوال

سوال

ترجمه این جملات چی میشه؟
1. flow visualization of the outflow behavior below the low-turbulent flow outlet
2. flow visualization of the outflow behavior of the surgical lights
3. flow visualization of the outflow behavior of the screen for the protected area
در مورد تهویه بیمارستانی می باشد و low-turbulent flow جریان کم تلاطم است.

مجیدرحیمی

عضو جدید
سلام

سلام

نه دوست عزیز تهویه خودرو به تاسیسات مربوط نمیشه ولی اصول کلی تبرید یکیه اجزا کولر خودرو کمپرسور کنداسور اواپراتور فن و شیرانبساطه و معمولا گازی که تو این سیستم در جریانه r134می باشه

mahdip

عضو جدید
دوستان كسي نرم افزار داكتيلاتور نداره؟

سلام دوست من
داکتولاتور نرم افزار نیست یه برگه کاغذه که با چرخوندن اون مثلا برای کانال ( با داشتن دو پارامتر) بقیه مواردو بدست میاری محل فروشش هم کتاب فروشی روبری دانشگاه تهرانه .اما یه سری نرم افزار هست که خیلی کوچیک اما مفیده مثله DUCT SIZE , PIPE SIZE میتونی توی گوگل سرچ و دانلود کنی من دارم اما نمیدونم چه جوری باید اینجا برات بذارم

mahdip

عضو جدید
من ناظر شرکت سوپرپایپم و لوله های ما بهترین کیفیت رو در تمام لوله های بازار داره

سلام دوست عزیز واقعا تولیدات سوپرپایپ یکی از بهترین محصولاته.من چند وقتی با آقای حفیظی نماینده شرق و آقائی که در جزیره قشمه و سیبیلای بلندی داره(اسمش یادم نیست) کار کردم اما لوله های جورج فیشر که به تازگی توی بازار اومده و نیاز به دستگاه پرس نیست داره رغیب شما میشه.
اما تا چند وقت پیش چند تا اشکال توی لوله های فاضلابی بود که داره حل میشه از جمله اینکه نمیتوانستند لوله های 125 را با استاپر 125 تست کنند چون دریچه بازدیدش 110 بود که تازگی اومدند استاپر روتنبرگو وارد کردند که مشکل حل شد و .......

mahdip

عضو جدید
سلام بنظرمن دلیلی نداره که نشه (خودم سالهاست که استفاده کرده ام و مشکلی هم نداشته ام )منتها شوفاژکارهای قدیمی چون لوله ها را با کاربیت(استیلن) جوش میدادند وامکان جوش لوله گالوانیزه با این روش بسیا رسخت و حتی گاهی ناممکن میباشد توجیجاتی مثل پیل و امثالهم میاوردند و حتی بعضی استفاده از لوله سیاه ضخیم تر را نیز باهمین بهانه ها رد میکردند (بدلیل مصرف بالای استیلن که گاز نسبتا گرانیست) در حالیکه با جوش برق تقریبا اکثر فلزات فابل جوشکاریست و فقط بایستی جوشکار مسائل ایمنی را ازنظر گازهای سمی وتهویه مناسب کارگاه مد نظر داشته باشد باتوجه باینکه مخازن دوجداره و کوئلی و انبساط هم توسط ورق گالوانیزه که با جوش برق وبا الکترود معمولی جوشکاری شده ساخته میشوند و به وفور هم در موتورخانه ها استفاذه میشوند و لذاضمنا قضیه پیل هم منتفیست وگرنه استفاده گالوانیزه بصورت دنده ای هم به همان دلیل غیرمجاز میشود

سلام
مهندس عزیز لوله های گالوانیزه معمولا درزدار میباشند در جائی که فشار بالا باشد و بخواهی از لوله های بی درز رده 40 استفاده کنی چکار میکنی؟؟؟
مجبوری اول جوشکاری کنی بعد بدی گالوانیزه بکنند و این یعنی هزینه اضافی.اما در کل اشکالی ندار به جزء هزینه اضافی.

User Name

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز مهندسی تاسیسات و مکانیک

من می خام یک راکتور شیمیایی کوچک بسازم ، ممنون میشم راهنمایی و کمکم کنید.

به عنوان قطعه اصلی راکتور میخام از یک قطعه لوله گالوانیزه به ابعاد حدودی ( قطر 10 سانتی متر و ارتفاع 15 سانت ) استفاده کنم که قسمت زیرین اون رو با یک اتصال کور کن اونم از جنس گالوانیزه ببندم.

بر روی این قطعه بایستی یک کندانسور قرار بدم یعنی فکر میکنم باید با اتصال فرضی 10 به 5 یک قطعه لوله گالوانیزه با ابعاد حدودی ( قطر 5 سانت و ارتفاع 20 سانت ) رو بهش متصل کنم که البته بایستی درون اون لوله 5 سانتی هم یک لوله 2.5 بصورت هم مرکز قرار بدم ، در واقع کندانسور پوسته و لوله ای که سیال خنک کننده قرار است از قسمت پوسته عبور داده بشه.

الان مشکلم اینه که آیا میشه این سیستم رو درست کرد و اگر امکانش هست قطر لوله های استانداری که در بازار موجوده چیا هستش ( در محدوده مورد نیاز من ) .
ضمنا آیا این رو با کمک یک لوله کش معمولی ( تاسیساتی های سطح شهر ) میتونم بسازم یا خیر.
البته اینم باید اضافه کنم دمای کارکرد راکتور حدود 250 درجه سانتی گراد هستش. که توسط شعله مستقیم قراره تامین بشه.
با تشکر

m-s-rayaneh

عضو جدید
سلام به دو ستان تاسیساتی
واسه درس انتقال آب یه پلان ساختمون را باید لوله کشی آب و فاضلاب کنیم به یه مشکل خوردم . .. . دوتا از داکت های طبقه اول در نقشه مربوط به طبقه همکف نیست! لوله هاشو چه بلایی سرشون بیارم؟؟

bacheemrozi

عضو جدید
ا سلام خدمت مهندسین عزیز

دوستان من تازه کارشناسی تاسیساتمو گرفتم

بچها بنظر شما الان کدوم فعالیت در این رشته هست که هنوز اشباع نشده و درامد خوبی داره یا نو هست و بقولی هنوز ایستگاه پنیر سرجاش هست

در واقع چیزی که ارزش وقت گذاشتن و متخصص شدن توشو داشته باشه و بازار کارش براه باشه

نظرتون رو در مورد bms هم میخوام

یک دنیا ممنون

bacheemrozi

عضو جدید
درخواست مشاوره دیگرمم هم اینه که
یکی از دوستان که ساکن بیرجند هست حدود 40 میلنونی سرمایه جور کرده تا مغازه مرتیط با این رشته راه بندازه
اول پیشنهاد دوستان رو میخواستم ونظرشون راجبه راه اندازی
فروش شیرالات
فروش پکیج اسپیلت
دستگاه تصفیه
پمپ و بوستر پمپ

بازهم ممنون از لطف شما

anishtain4

عضو جدید
سلام دوست عزیز واقعا تولیدات سوپرپایپ یکی از بهترین محصولاته.من چند وقتی با آقای حفیظی نماینده شرق و آقائی که در جزیره قشمه و سیبیلای بلندی داره(اسمش یادم نیست) کار کردم اما لوله های جورج فیشر که به تازگی توی بازار اومده و نیاز به دستگاه پرس نیست داره رغیب شما میشه.
اما تا چند وقت پیش چند تا اشکال توی لوله های فاضلابی بود که داره حل میشه از جمله اینکه نمیتوانستند لوله های 125 را با استاپر 125 تست کنند چون دریچه بازدیدش 110 بود که تازگی اومدند استاپر روتنبرگو وارد کردند که مشکل حل شد و .......
جرج فیشر خیلی وقته وارد ایران شده ها!!
لوله های پلی ران دریچه بازدید با سایز خود لوله داره که خلاف مقررات ملی هست.
6-2-5-16ّ ب 1 در لوله كشى فاضلاب با قطر نامى بیش از ١٠٠ میلیمتر ، اندازه دريچه بازديد بايد ١٠٠ میلیمترباشد. تاریخ انتشار 1382

anishtain4

عضو جدید
سلام به دو ستان تاسیساتی
واسه درس انتقال آب یه پلان ساختمون را باید لوله کشی آب و فاضلاب کنیم به یه مشکل خوردم . .. . دوتا از داکت های طبقه اول در نقشه مربوط به طبقه همکف نیست! لوله هاشو چه بلایی سرشون بیارم؟؟

اصولا طبقه هم کف میشه پیلوت که لوله ها رو جمع می کنن اونجا، اگه پیلوت نیست و مسکونیه مجبوری لوله ها را زیر سقف حرکت بدی تا به نزدیکترین دیوار برسی و از کنار اون بیاریش پایین

anishtain4

عضو جدید
درخواست مشاوره دیگرمم هم اینه که
یکی از دوستان که ساکن بیرجند هست حدود 40 میلنونی سرمایه جور کرده تا مغازه مرتیط با این رشته راه بندازه
اول پیشنهاد دوستان رو میخواستم ونظرشون راجبه راه اندازی
فروش شیرالات
فروش پکیج اسپیلت
دستگاه تصفیه
پمپ و بوستر پمپ

بازهم ممنون از لطف شما

ببین بهتره که از همه جور جنسی تو مغازه یکم داشته باشه که کارای فوری لنگ نمونه اما تو هر مورد با یه تولید کننده هم در ارتباط باشه تا بتونه جنس سفارش بالا رو هم تامین کنه. یه سری چیزا هم یه نظرم کلا احتیاج نیست، مثلا بوستر پمپ بعید می دونم دو بیرجند استفاده بشه، یا دستگاه تصفیه. چند مدل پکیج داشته باشه و شیر آلات و لوله و اتصالات به نظر شخصی من مناسب هست. البته من خودم مجری نیستم با مجری ها مشورت کنی حتما جواب دقیق تری میگیری

mahdip

عضو جدید
جرج فیشر خیلی وقته وارد ایران شده ها!!
لوله های پلی ران دریچه بازدید با سایز خود لوله داره که خلاف مقررات ملی هست.
6-2-5-16ّ ب 1 در لوله كشى فاضلاب با قطر نامى بیش از ١٠٠ میلیمتر ، اندازه دريچه بازديد بايد ١٠٠ میلیمترباشد. تاریخ انتشار 1382

دوست من انیشتین عزیز سلام
باز توجه به عرض بنده نکردی و خواستی خرده بگیری
نوشتم جرج فیشری که نیاز به دستگاه پرس نداره تازه وارده-بله قطعات پلی اتیلنی که با جوش الکتروفیوژن از مارک جرج فیشر هم هست و ... سالیان ساله داره استفاده میشه.
اما در مورد دریچه بازدید:
دقیقا درسته اندازه دریچه بازدید رو ی لوله 125 باید 100 یا همون 110 باشه اما استاپری موجود نبود که از دهانه 100 بگذره و 125 رو آببند بکنه. بنابراین تا قبل این از توپ بادی و یا ... استفاده میکردند. اگه روش دیگه های برای تست رایزر فاضلاب 125 با دریچه بازدید 100 داری بگو؟تا به حال چگونه شما تست میکردی؟اصلا با این موضوع تاحالا برخورد کردی؟؟؟
به امید جواب های پخته تر از شما همکار عزیز

mostafabaghshahi

عضو جدید
با سلام
دوستان در مورد نرم افزار AutoCAD MEP اطلاعاتی دارید؟
جایگاه این نرم افزار در بازار چگونه است؟

bacheemrozi

عضو جدید
ا سلام خدمت مهندسین عزیز

دوستان من تازه کارشناسی تاسیساتمو گرفتم

بچها بنظر شما الان کدوم فعالیت در این رشته هست که هنوز اشباع نشده و درامد خوبی داره یا نو هست و بقولی هنوز ایستگاه پنیر سرجاش هست

در واقع چیزی که ارزش وقت گذاشتن و متخصص شدن توشو داشته باشه و بازار کارش براه باشه

نظرتون رو در مورد bms هم میخوام

یک دنیا ممنون

من منتظر نظر دوستانم

saeedz

عضو جدید
سلام دوستان. یه سوال فنی داشتم.
فشار آب ما اکثر اوقات کمه و بنابراین میخوام روی مخزن آب خونه یه پمپ بزارم. چه جور پمپی باید بخرم و برای نصبش به چه تجهیزات و اتصالاتی نیاز دارم؟

بهتي

عضو جدید
با عرض سلام
لطفا در مورد نقش ريليف والو در كمپرسورهاي چيلر توضيح دهيد.
ممنون

koktelmolotof

عضو جدید
سلام دوستانابتدا تشکر می کنم از همه عزیزانی که بدون هیچ چشمداشتی اطلاعات مفیدشونو در اختیار دوستان دیگه قرار می دنامیدوارم همه ما با ارایه مطالب مفید و کارآمد به رشد هم کمک کنیم و طوری نباشه که یه عده تولید محتوا داشته باشن و یه عده فقط مصرف کننده!اما سوال من:من در پروژه پایان ترم که طراحی و محاسبه حرارت مرکزی و تهویه مطبوع یک ساختمان بود تمام مراحل را از محاسبات کریر تا انتخاب اجزای موتورخانه انجام دادم و همچنین لوله کشی ها و کانال کشی هاو حالا با مشکل طراحی موتورخانه روبرو شدم . چند نقشه خوب دریافت کردم ولی آیا کسی هست که بصورت کلی حتی اگر شده روی کاغذ و بصورت دستی نحوه ارتباط اجزا را برای من شرح بده و یا حداقل یک منبع معرفی کنید تا مطالعه کنمبازم تاکید می کنم که توضیحات کلی هم می تونه چاره ساز باشهممنونم

mahdip

عضو جدید
سلام دوستانابتدا تشکر می کنم از همه عزیزانی که بدون هیچ چشمداشتی اطلاعات مفیدشونو در اختیار دوستان دیگه قرار می دنامیدوارم همه ما با ارایه مطالب مفید و کارآمد به رشد هم کمک کنیم و طوری نباشه که یه عده تولید محتوا داشته باشن و یه عده فقط مصرف کننده!اما سوال من:من در پروژه پایان ترم که طراحی و محاسبه حرارت مرکزی و تهویه مطبوع یک ساختمان بود تمام مراحل را از محاسبات کریر تا انتخاب اجزای موتورخانه انجام دادم و همچنین لوله کشی ها و کانال کشی هاو حالا با مشکل طراحی موتورخانه روبرو شدم . چند نقشه خوب دریافت کردم ولی آیا کسی هست که بصورت کلی حتی اگر شده روی کاغذ و بصورت دستی نحوه ارتباط اجزا را برای من شرح بده و یا حداقل یک منبع معرفی کنید تا مطالعه کنمبازم تاکید می کنم که توضیحات کلی هم می تونه چاره ساز باشهممنونم

سلام دوست من
میتونی یه سری به کتاب آقای طباطبائی و یا تهرانی بزنی کلیاتی از چیدمان موتورخانه گفته.

آخرین ویرایش:

mahdip

عضو جدید
با عرض سلام
لطفا در مورد نقش ريليف والو در كمپرسورهاي چيلر توضيح دهيد.
ممنون

سلام دوست عزیز
ریلیف رلو فکر کنم در بخار کاربرد داره و اون safety valve که در دستکاه های تهویه مطبوع استفاده میشه محل قرار گیریش هم روی رسیور در سیستم هوائی و یا روی کندانسور روی سیستم آبی میباشد که اگر فشار از یک حدی بالاتر برود عمل میکند و اگر عمل کرد میبایست برای استفاده مجدد تنظیم شود و بهترین مارک موجود که ما استفاده میکردیم دانفوس یا کستل بود.در کل این نوع شیر شیر اطمینان میباشد.

amir0hg

عضو جدید
من ناظر شرکت سوپرپایپم و لوله های ما بهترین کیفیت رو در تمام لوله های بازار داره
سلام
لوله های پنج لایه سوپرپایپ در میان لوله های تلفیقی موجود در بازار ایران حرف اول و اخر را میزند
ولی سوال در مورد لوله های pp بود (پلی پروپیلن) بود و حیف است که کلاس لوله های پکس و پی ار تی (پلی اتیلن های مشبک) را در حد لوله های پلی پروپیلن (لوله سبز)پایین بیاوریم
ضمنا بنده هم مجری مجاز سوپرپایپ میباشم