تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

meyboty

عضو جدید
نقش و جايگاه سايكرومتري در مهندسي تاسيسات

نقش و جايگاه سايكرومتري در مهندسي تاسيسات

آنچه مبرهن است اين كه نقش و جايگاه سايكرومتري در صنعت تاسيسات به ويژه در زمينه طراحي سيستم هاي تهويه مطبوع، تبريد و سردخانه يك نقش كليدي و بسيار موثر مي باشد. به همين دليل دانستن موضوع سايكرومتري و تحليل درست از آن قطعا مي تواند به يك مهندس ديدگاه وسيع تري در رابطه با رشته تخصصي خود بدهد. اما متاسفانه اين موضوع تقريبا در تمام دانشگاه هاي صنعت تاسيسات بسيار سطحي و گذرا مطرح مي شود.
بررسي كاربردي سايكرومتري و شناخت نقش كارگاهي آن نيز نكته بسيار مهم ديگري است كه بايد به آن توجه شود. اين كه يك مهندس تاسيسات بتواند از ابزار دانش مهندسي خود در كارهاي عملي و اجرايي تهويه مطبوع، تبريد و سردخانه استفاده نمايد خود يك اصل است. در واقع تفاوت مهندس تاسيسات با استادكار تاسيسات در اجراي پروژه ها همين بايد باشد. (استفاده كاربردي از علم) اما زماني كه ما حتي كاربرد درست يك موضوع علمي را ندانيم و نسبت به آن شناختي نداشته باشيم چگونه توقع خواهيم داشت كه بتوانيم كاربرد علمي آن را بياموزيم؟
مهندس انجرقلي پس از سالها تجربه فني در كنار تحصيل در علمي ترين و كاربردي ترين دانشگاه هاي انگلستاندر زمينه صنعت تاسيسات از سايكرومتري به صورت كاربردي سخن خواهد گفت. چهارمين سمينار تخصصي گروه تاسيسات در پي آنست كه شركت كنندگان را به طور كامل نسبت به سايكرومتري، قوانين و مقررات حاكم بر‌ آن، فرمول ها و روش هاي محاسبات عددي‌ آن، تحليل و بررسي دقيق و كامل نمودارها و... آشنا نمايد.
شركت در اين سميناربه شما كمك مي كند كه دانسته هاي خود را تااندازه هاي قابل توجهي ارتقا دهيد. لازم به يادآوري است كه اين اولين بار است كه يك گروه علمي اقدام به برگزاري سمينارهاي تخصصي ماهانه در زمينه صنعت تاسيسات مي نمايد و اين موضوع در نوع خود در كشور ما بي نظير است كه خوشبختانه افتخار آن نصيب گروه تاسيسات ادهاف شده است. ما روز به روز با روش مديريت محتواي جلسات فني مان به ارتقاي كيفيت سمينارها مي انديشيم و در پي آن هستيم تا حرفه اي ترين برنامه هاي تخصصي را در اين زمينه برگزار نماييم.

meyboty

عضو جدید
پنجمين سمينار تخصصي گروه تاسيسات

پنجمين سمينار تخصصي گروه تاسيسات

مهندس اصغر حاج سقطي از جمله بنيان گذاران صنعت تاسيسات در ايران مي باشد كه تقريبا هيچ كس در اين صنعت نيست كه نام اين استاد بزرگوار را نشنيده باشد. او متولد 1316 در تبريز، عضو هيئت علمي دانشگاه علم و صنعت ايران و استاديار بازنشسته - شاغل دانشكده مهندسي مكانيك اين دانشگاه است و كارنامه ارزنده اي از خود در تحقيق و پژوهش در زمينه تاسيسات حرارتي و برودتي و تهويه مطبوع و به ويژه انرژي هاي تجديد پذير بر جاي گذاشته است. ايشان در سال 1354 ازهنرسراي عالي ايران (دانشگاه علم و صنعت كنوني) با اخذ درجه كارشناسي فارغ التحصيل و جهت ادامه تحصيل و پژوهش راهي پرتوريا در آفريقاي جنوبي شده و ظرف مدت دو سال موفق به اخذ درجه كارشناسي ارشد در رشته مهندسي مكانيك با گرايش تاسيسات و تبديل انرژي شده است.ايشان تا كنون بيش از 20 جلد كتاب در زمينه صنعت تاسيسات ايران نوشته است و پنجاهمين سال تدريس در دانشگاه هاي كشور را تجربه مي كند.

وي كه هم اكنون نايب رييس انجن انرژي خورشيدي ايران مي باشد با ابراز لطف و علاقه مندي نسبت به گروه تاسيسات ادهاف قرار است در پنجمين سمينار تخصصي گروه تاسيسات درباره كاربردهاي حرارتي انرژي خورشيدي سخن بگويد. پنجمين سمينار تخصصي گروه تاسيسات ادهاف با عنوان "كاربردهاي حرارتي انرژي خورشيدي" در روز پنجشنبه 29 مرداد ماه 1388 توسط استاد اصغر حاج سقطي برگزار مي شود. همچنين در حاشيه اين سمينار علمي در رابطه با تاريخچه تشكيل صنعت تاسيسات در ايران نيز مطالبي توسط ايشان مطرح خواهد شد.
مختصري درباره انجمن انرژي خورشيدي ايران:
انجمن انرژي خورشيدي ايران در سال 1368 بر اساس نياز جامعه به همكاري كارشناسان و انديشمندان در بهره گيري از انرژي خورشيدي و توسعه و تكامل اين انرژي پاك بجاي سوختهاي فسيلي بوجود آمد .
چند تن از افراد علاقمند در محل سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران گرد آمدند و به عنوان اعضاء موسس تشكيل جلسه دادند و پيش نويس اساسنامه انجمن را تدوين نمودند و براي ثبت انجمن اقدامات لازم راانجام دادند. اين استادان عبارت بودند از: آقايان دكتر مهدي بهادري نژاد ، دكتر عزت الله آزاد ، مهندس اصغر حاج سقطي ، دكتر اسماعيل ساعي ور ايراني زاد ، دكتر جلال صميمي ، دكتر محمدعلي استاد ابراهيم وساقي ، دكتر محمد تقي فرور ، مهندس جمال الدين محلاتي و خانم فاطمه اسفندياري نيا و عده اي ديگر.
ليست كتب نگارش يافته توسط مهندس حاج سقطي:
1- نقشه كشي گسترده اجسام
2- فرهنگ اصطلاحات فني تاسيسات
3- تاسيسات تهويه گرم و سرد ساختمان ها
4- كنترل و مدارهاي الكتريكي تاسيسات
5- تبريد، طرح و محاسبه سيستم هاي سرد كننده و سردخانه ها
6- مجموعه مقالات سمينارهاي انرژي خورشيدي
7- راهنماي طرح هاي انرژي خورشيدي در ايران
8- فرهنگ اصطلاحات فني (تاسيسات-مكانيك)
9- راهنماي تاسيسات ( حرارت مركزي - تصفيه هوا - تهويه مطبوع)
10- اصول تبريد (طراحي و محاسبات سيستم هاي سرد كننده)
11- اصول و كاربرد انرژي خورشيدي
12- حساب فني سال چهارم هنرستان رشته تاسيسات
13 - درس فني سال چهارم هنرستان رشته تاسيسات
14- سه جلد كتاب رسم فني براي هنرستان ها (مشترك با آقاي مهندس جمالي)
17-كتاب آموزش مديريت انرژي براي مهندسان انرژي كارخانجات (برنده جايزه وزارت نيرو)
18- تاسيسات تبريد صنعتي با هدف بهره وري انرژي براي سازمان بهره وري انرژي (برنده جايزه كنفرانس وزارت نيرو)
19-راهنماي كاهش مصرف انرژي در موتورهاي الكتريكي براي سازمان بهره وري انرژي (برنده جايزه كنفرانس وزارت نيرو)
20- جنبه هاي زيست محيطي سيستم هاي مشترك حرارت و قدرت (برنده جايزه كنفرانس وزارت نيرو)

pegah_kopolmopol

عضو جدید
سلام
من سال آخر رشته معماریم!این ترم تاسیسات مکانیکی دارم!یک سری موضوع میخوام که بتونم پروژمو ببندم!یا اگه پروژه آمادم باشه خوشحال می شم!مرسی.

alireza013

عضو جدید
سلام
یه نمونه صورت وضعیت مرتب واسه کارهای تعمیرات شبکه آب شهری میخوام.
لطفا کمک کنید

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب

جواب

سلام من دانشجو ترم اخر هستم براي بروزه باياني كه محاسبه وطراحي بيمارستان هست به مشكل برخورىم اكه ميشه اطلاعاتي در اين زمينه به من بدهيد اكه سايتي خم كخ ميشه اين اطلاعات رو بدسن اورد بكين
اين ميل منه amir.smaeili@yahoo.om
من یک دفترچه محاسبات آمده تاسیسات بیمارستان و تمام نقشه های اتوکد اونو دارم
masood_vahidi_ok@yahoo.com

معمار کویر

عضو جدید
سلام من دانشوی معماری هستم راه حل و یا خود حل محاسبه اتلاف گرمایش و سرمایش یه واحد مسکونی می خوام ممنون میشم کمکم کنید اگه ممکنه به میلم بفرستید چون من تالارا رو گم میکنم اخه تازه واردم

در مورد مهندسی تاسیسات هر که سوال داره بپرسه تا انجایی که اطلاعاتم برسه جواب میدم
با سلام لطفا" در خصوص انواع آزمایشگاهها از نظر تاسیسات حرارتی و برودتی اگر مقاله یا تحقیقاتی دارید برای اینجانب بفرستید. با تشکر : برجی

mafarzaneh

عضو جدید
مشعل مازوت

مشعل مازوت

در مورد مهندسی تاسیسات هر که سوال داره بپرسه تا انجایی که اطلاعاتم برسه جواب میدم
سلام ، من ساکن کشور آفریقایی گامبیا هستم. اینجا برای 1 کارخانه تولید دیوارهای یونولیتی، یک دستگاه دیگ بخار دارم .مشکل من این است که اینجا سوخت بسیار گران است و مازوت را من هر تن حدود 700 هزار تومان میخرم و کیفیت هم ندارد . یعنی آشغال بسیار زیادی دارد که تا به حال کلی مشکل برای من درست کرده . میخواستم بدونم به نظر شما میتونم کلا مشعل را بردارم به جاش 1 چیزی مثل چراغ کوره ای های خودمون بذارم با یه فن خیلی قوی که باد هم برنه و البته سیستم جرقه هم داشته باشه و خلاصه از این سیستم فعلی به یه سیستم من در آوردی برسم که با این سوخت آشغال اینجا کار بکنه یا نه؟اینم بگم که دیگ بخارم 3 تنی است و مشعلی که روشه هم یک میلیون کیلو کالری است . و از طرف دیگه اینم بگم که یه دونه ***** 48 میکرونی هم گذاشتم قبل از پمپ مشعل و لی باز هم ذرات کوچکتر از 48 میکرون رفتن و داخل پمپ را مثل کاغذ سمباده تراشیده و آلان پمپم دیگه فشار نداره باید یکی دیگه بخرم که تقریبا 500 هزار تومان است.

student64

عضو جدید
سلام مهندس
تا اونجایی که من می دونم عمر سیستم شوفاژ حدود 10 سال یا کمی بیشتره.سوال من اینه که بعد از ده سال یه اپارتمانی که سیستم شوفاژ داره رو باید چی کار کرد؟ایا باید لوله کشی رو کلا عوضش کرد؟این سوالو از این جهت میرسم که اپارتمان ما تقریبا ده سال از عمرش میگذره و فشار اب گرمش نسبت به اوایل خیلی کم شده.اینم بگم که سیستم شوفاژ خونه ما از طریق پکیج تغذیه میشه.
ممنون میشم کمکم کنی

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس
تا اونجایی که من می دونم عمر سیستم شوفاژ حدود 10 سال یا کمی بیشتره.سوال من اینه که بعد از ده سال یه اپارتمانی که سیستم شوفاژ داره رو باید چی کار کرد؟ایا باید لوله کشی رو کلا عوضش کرد؟این سوالو از این جهت میرسم که اپارتمان ما تقریبا ده سال از عمرش میگذره و فشار اب گرمش نسبت به اوایل خیلی کم شده.اینم بگم که سیستم شوفاژ خونه ما از طریق پکیج تغذیه میشه.
ممنون میشم کمکم کنی
پیشنهاد می شه بعد از عمر سیستم شوفاژ لوله ها را درنیارین بهتره مجدداً لوله ها روکار انجام شود

student64

عضو جدید
پیشنهاد می شه بعد از عمر سیستم شوفاژ لوله ها را درنیارین بهتره مجدداً لوله ها روکار انجام شود
ممنون از راهنماییتون اما:
در کل دلیل اینکه فشار اب تو لوله اب گرم اینقدر کم میشه چیه؟ایا جرم میگیره؟در این صورت راهی وجود داره که هزینش کمتر از لوله کسی مجدد باشه؟مثلا از بین بردن جرم ها با یه نوع محلول؟

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون اما:
در کل دلیل اینکه فشار اب تو لوله اب گرم اینقدر کم میشه چیه؟ایا جرم میگیره؟در این صورت راهی وجود داره که هزینش کمتر از لوله کسی مجدد باشه؟مثلا از بین بردن جرم ها با یه نوع محلول؟
بله میشه داخل لوله ها را توسط اسید دی اس کلر اسید شویی کرد

mr.abooli

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقایسه ای برای گرمایش از کف و سیستم گرمایشی شوفاژ دارین ممنون می شم
هزینه مزایا و معایب:gol:

student64

عضو جدید
بله میشه داخل لوله ها را توسط اسید دی اس کلر اسید شویی کرد
خیلی ممنونم مهندس اخرین سوالاتم رو هم جواب بدین ممنون می شم
برای یه اپارتمان 80 متری دو خوابه که در کل 4 تا رادیاتور داره هزینه لوله کشی مجدد واسید شویی هر کدوم جداگانه حدودا چه قدره؟
ایا بعد از اسید شویی فشار اب مجددا بالا میره؟
شما کدوم راه رو پیشنهاد می کنید؟
قبلا از راهنماییتون تشکر می کنم

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنونم مهندس اخرین سوالاتم رو هم جواب بدین ممنون می شم
برای یه اپارتمان 80 متری دو خوابه که در کل 4 تا رادیاتور داره هزینه لوله کشی مجدد واسید شویی هر کدوم جداگانه حدودا چه قدره؟
ایا بعد از اسید شویی فشار اب مجددا بالا میره؟
شما کدوم راه رو پیشنهاد می کنید؟
قبلا از راهنماییتون تشکر می کنم
بیشترین هزینه مربوط به خود اسید می باشد که قیمت ندارم

diereytor

عضو جدید
سلام
من اطلاعات راجع به سیستمهای اطفاء حریق میخواستم همچنین میخوام استانداردهای آتش نشانی رو هم داشته باشم البته به فارسی

nader5520

عضو جدید
سلام دوست عزیز
وقتی میخواهید اطلاعاتی به کسی بدهید سعی کنید کامل باشه و درست.

starone312

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کانال هوا

کانال هوا

سلام بچه ها چه جوری میشه قطر کانال به دست آورد؟انتخاب دریچه با استفاده از کاتالوگ چه جوریه؟

engparisa

عضو جدید
سلام بچه ها چه جوری میشه قطر کانال به دست آورد؟انتخاب دریچه با استفاده از کاتالوگ چه جوریه؟
درود
دوست عزیز اگه کتاب محاسبات تاسیسات ساختمان (طباطبایی) رو داشته باشید سایز کانال رو توضیح داده
در مورد انتخاب دریچه یه شرکتی هست به نام موسسه فنی شاهرخی که یه سی دی داره که از طریق اون خیلی راحت میتونید سایز دریچه ها رو با توجه به سرعت و دبی تعیین کنید
آدرس سایت: www.shahrokhi.com
شماره تماس:77862700
اگه با خود موسسه تماس بگیرید ، فکر میکنم سی دی رو واستون پست کنند
موفق باشید

amoo_toopi

عضو جدید
سلام

سلام

یه سوال من میخواستم ارشد رشته تاسیسات بزنم ولی توی دفترچه آزاد نبود:surprised:چرا اونوقت؟

mh.hessami

عضو جدید
سلام
کسی نرم افزای سراغ داره که با آن بشود لوله کشی یک ساختمان را به شکل سه بعدی مدل کرد

starone312

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شیر انبساط

شیر انبساط

یه سوال؟فاصله شیر انبساط از اواپراتور چقدر باید باشه؟بعدش چرا بهترین حالت نصبش 4و8 ؟:que::warn:

سلام یه پمپ شناور 6 اینچ تو جاییکه من کار میکنم از قسمت بوشن بریده و در چاه رها شده برای در آوردنش کسی نظری نداره؟

private

عضو جدید
سلام
سيستم تهويه خودرو يعني سرمايش و گرمايش ان شامل مهندسي تاسيسات ميشه؟

javad_114

عضو جدید
با سلام
اگه اطلاعات در زمینه سوخت و احتراق در بویلرهای نیروگاهی دارید کمکم کنید
ممنون