تاثیر افزایش دما بر لزجت در مایعات و گازها

dabashi

عضو جدید
:)تاثیر افزایش دما بر لزجت در مایعات و گازها :
لزجت گازها با افزایش دما افزایش و برای مایعات افزایش دما باعث کاهش لزجت می شود.

از دوستان خواهش میکنم اگر در این زمینه اطلاعات کافی دارند بنده را در علت این امر از دیدگاه میکروسکوپی ( که چگونه و به علتی) یاری رسانند
با سپاس فراوان
saman_a_saman@yahoo.com

anishtain4

عضو جدید
:)تاثیر افزایش دما بر لزجت در مایعات و گازها :
لزجت گازها با افزایش دما افزایش و برای مایعات افزایش دما باعث کاهش لزجت می شود.

از دوستان خواهش میکنم اگر در این زمینه اطلاعات کافی دارند بنده را در علت این امر از دیدگاه میکروسکوپی ( که چگونه و به علتی) یاری رسانند
با سپاس فراوان
saman_a_saman@yahoo.com

دوست عزیز اولا نوشتن ایمیل داخل پست ها ممنوع هست،

وقتی دما زیاد میشه جنب جوش مولکولی زیاد میشه، تو سیالات که مولکول ها به هم نزدیکن و پیوند دارن با هم این پیوند ضعیف میشه و لزجت سیال کم میشه. اما تو گازها چون پیوند مولکولی وجود نداره با افزایش جنب و جوش تماس مولکولها بیشتر شده و لزجت گاز زیاد میشه

mostafa70

عضو جدید
سلام
سیالات مختلف در مقابل تغییرات دما رفتارهای مختلفی از خودشون نشون میدن. مثلا بعضی از سیالات غیرنیوتنی با افزایش دما ویسکوزیتشون زیاد میشه، ولی میشه گفت همه سیالات نیوتنی با افزایش دما ویسکوزیتشون کم می شه. پیشنهاد می کنم واسه اطلاعات بیشتر کتاب viscous flow نوشته وایت رو بخونی. البته کتاب non-newtonian fluid flow نوشته bird هم خوبه.
واسه گاز ها ما ویسکوزیته رو تعداد برخورد مولکولی در نظر می گرفتیم، بنابراین با افزایش دما این برخورد ها بیشتر و در نتیجه ویسکوزیته افزایش پیدا می کنه.

بالا