بومی سازی دانشگاهها در حد تیم ملی ! امان از تبعیض . . .

Matrix

عضو جدید
با سلام

بی مقدمه میرم یه مثال میزنم!

من یک دوستی داشتم که المپیاد فیزیک رو تا مرحله سوم پیش رفت ، مسابقات آزمایشگاهی فیزیک جزء ده نفر برتر کشور بود ، تو قلم چی همیشه 1 تا 3 کشور بود . و کنکور رو خراب کرد و رتبه ش شد 45 کشوری !

از قضا تا اونجایی که من میدونم 200 نفر رو واسه برق شریف ، امسال میپذیرفتند.

اما بنا به بومی سازی ، این دوست من که از منطقه محروم پا شده و اینقدر زحمت کشیده و رتبه ش هم خیلی عالی (45) شده ، جایی در بین اون 200 نفر نداشته ! و دهها تهرانی که در کمال آسایش و امکانات در حدی پایین تر از اون بودن ، واسه برق پذیرفته شدن!

با یه حساب سر انگشتی به رقم 95% بومی سازی میرسیم !

این چه معنی ای داره !؟ منی که الآن پیش دانشگاهی هستم و تا حالا فقط به دانشگاههای تهران فکر میکردم ، باید بیخیال شم !؟ یا باید همه ویژگیها و خواسته های انسانیم رو فراموش کنم و بشینم مثه یه ماشین روزی 10 ساعت درس بخونم و بعدش هم منتظر تصمیم یک مشت ... باشم !؟

یکبار دیگه لعنت بر باعث و بانی اینکار ...

متاسفم ... متاسفم ... متاسفم !

زاها

عضو جدید
باهات موافقم واقعاجای تاسف داره ...
این بلائیه که سرخیلی ازماهامی یاد.دنیاراهم بذاری روسرت هیشکی به روی خودش نمیاره میگن شانست بوده دیگه .........
این جمله رادقیقااززبون یکی از همین مسئولهای سازمان سنجش شنیدم چون برای دوست خودم هم همچین اتفاقی افتاد...متاسفم

Matrix

عضو جدید
الان داشت 20:30 نشون میداد که دانش آموزا رفته بودن دم در سازمان سنجش به اعتراض !

بعد رفته با یه مسئول مصاحبه کنه ، بی شرف حرف نداشت بزنه ها ! قشنگ معلوم بود به تته پته افتاده بود! اونوقت میگفت مشکلی پیش نیومده. صد در صد

میگفت مشکل از دانش آموزاس ! بد انتخاب رشته کردن!

و در نهایت گفت که بومی سازی 65% هست !

--------------------------------------------------

بزارید مثال خودم رو کامل کنم !

فرض کنیم بومی سازی 65% باشه ! پس از 200 نفری که واسه برق شریف میخوان ، 130 نفر باید تهرانی باشن! میمونه 70 نفر دیگه !

گفتم دوست من 45 کشوری شد!

حالا فرض کنیم اصلا" هر 44 نفر قبل از اون شهرستانی بودن و همه هم برق رو انتخاب کردن !

با تمام این ها باز هم این دوست من باید بین اون 70 نفر می بود !

مرتیکه ی عوضی ملت رو بی شعور فرض کرده ! قشنگ معلوم بود که ترسیده از اینکه درصد واقعی بومی سازی رو بگه!

russell

مدیر بازنشسته
موافقم اینقدر از این چیزها ............ باید سرمون و زیر برف کنیم تا رازی شن:mad:

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
سروش عزيزم!
هميشه ما چوب ضعف مديريت را خورده‌ايم! در اين ميان، بزرگ‌ترين سرمايه‌ي ملي را از دست داده‌ايم و به رايگان به ديگرانش سپرده‌ايم... نفت را نمي‌گويم، "نيرو انساني" را مي‌گويم... فرار مغزها را مي‌گويم...!
:gol:

icy

عضو جدید
حالا چرا زمان کنکورما این 95% رو نزدن ؟؟؟:surprised: اینجوری من الان تهران بودم

karo7

اخراجی موقت
تراکم زدایی یا محروم کردن دانشجویان شهرستانی!!!

تراکم زدایی یا محروم کردن دانشجویان شهرستانی!!!

به نظر می رسد فرهنگستان زبان این بار به جای واژه نامانوس "محروم کردن داوطلبان کنکور شهرستانی از تحصیل در دانشگاه های تهران" واژه "تراکم زدایی" را برگزیده اند. بر اساس قانونی که جدیدا تصویب شده است اکثریت صندلی های دانشگاه به داوطلبان آن استان می رسد و داوطلبان با وجود رتبه های خوب در صورتی که اهل تهران نباشند نباید انتظاری برای قبول شدن در دانشگاههای تهران داشته باشند، که این قانون در راستای تمرکز زدایی تصویب شده است. ذکر چند نکته در این جا ضررورت می نماید:
1- مسئولین توجه ندارند که تراکم زدایی نیاز به بستر سازی دراد. در حالیکه بیشتر استان های ایران فاقد یک دانشگاه خوب می باشد و دانشگاه های خوب ایران فقط در چند شهر محدود شده است این قانون می تواند ظلم بسیار بزرگی در حق نخبه هایی باشد که در شهر ها و استان های کوچک زندگی می کنند.
2- اساتید خوب ایران نیز تقریبا در چهار دانشگاه ایران جمع شده اند، در حالیکه ما می دانیم به دلیل کمبود امکانات استید نقش بسیار مهمی را در شکوفایی استعداد ها ایفا می کنند.
3- امکاناتی مانند کلاس های کنکور خوب، مدرسان کنکور (که خود طراحان سوالند) و ... در شهری مانند تهران بسیار بیشتر از شهرستان هاست و این خود دلیلی بر پیشی گرفتن این داوطلبان تاحدودی می گردد، حال ما بیاییم یک حق ویژه دیگر برای آنها بگذاریم!!!
4- مگر چند درصد از این مسئولین خود اهل تهرانند!!؟ پس چرا در همین راستای تراکم زدایی به استان های خود بر نمی گردند!!؟
5- مگر در شهرستان ها ما چقدر فضای کاری داریم!!؟ این دانشجویان مگر در آینده نیز مجبور نخواهند شد برای پیدا کردن کار به شهر های بزرگ سرازیر گردند!!؟
این دلایل و بسیاری دیگر دلایل موجود است که نشان می دهد قانون فوق الذکر دلایلی غیر از دلیل تراکم زدایی دارد. شاید یکی از دلایل، ترس از خوابگاه و فعالیت های دانشجویان باشد و یا آنکه بسیاری از آقازاده ها در تهران زندگی می کنند و به این ترتیب شانس آنها برای قبولی در دانشگاه های خوب بیشتر می گردد. ولی دلیل هر چه باشد ظلم بزرگی به داوطلبان شهرستانی است و شاید همین ظلم سبب سرخوردگی و اختلاف میان ایرانیان گردد، که این می تواند وضع موجود را بدتر از آنچه که هست نماید

Matrix

عضو جدید
موافقم اینقدر از این چیزها ............ باید سرمون و زیر برف کنیم تا رازی شن:mad:

به اونم راضی نمیشن!

سروش عزيزم!
هميشه ما چوب ضعف مديريت را خورده‌ايم! در اين ميان، بزرگ‌ترين سرمايه‌ي ملي را از دست داده‌ايم و به رايگان به ديگرانش سپرده‌ايم... نفت را نمي‌گويم، "نيرو انساني" را مي‌گويم... فرار مغزها را مي‌گويم...!

بله کافر جان . درسته .
اما ضعف مدیریت یک حرفه و توجیه های مسخره و خر فرض کردن مردم یک چیزه دیگه س!
اولی قابل بخششه ولی دومی . . .

(عذر احمق بدتر از جرمش بود ...)

حالا چرا زمان کنکورما این 95% رو نزدن ؟؟؟:surprised: اینجوری من الان تهران بودم

در دیزی بازه ...

چه میشه گفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

والا چی بگم!

---------------------------------------------------------------------------------------------

واقعا" متاسفم که تو "باشگاه مهندسان" یک بحث اینچنین مهم اینقدر مورد کم لطفی اعضا قرار میگیره!

اونوقت حرف از دوستی های مسخره و بچه گانه که میشه ، همه پیش قدم میشن !

تاپیکهای متعدد و بی معنی عشقی! (که البته خودشون اسمشو میزارن عشق!) این همه طرفدار داره!

اونوقت یه بحث خیلی مهم اجتماعی-علمی رو کسی تحویل نمیگیره!

باز هم ممنون از کسانی که تو این بحث شرکت کردند!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سروش عزيزم!

من مخالفم دوست عزیز :) این فرار مغز ها ، با کمال میل و رغبت فرار کردند ، چرا ؟ چون از کودکی فقط به این مورد فکر کردند که جای ما اینجا نیست :) من حدوداً 10 دوست داشتم در دبیرستان های حلی و فرزانگان، همه تا اونجایی که میدونستم در فکر رفتن بودن حتی قبل از ورود به دانشگاه ، یکی از اونها بهتاش بود ، بهتاش بابدی :) یادمه سال 80 بخاطر مدال المپیاد بدون کنکور وارد شریف شد ، رشته الکترونیک . بعد از لیسانس به کمبریج رفت و الانم داره دکتراشو از هاروارد داره میگیره . بقیه هم تقریباً همین سرنوشت رو داشتند . همه رفتند تا برای خارجیها نردبانی باشند و خودم آشنایی دارم که سالها بعد از فوق لیسانس امتحان داد تا به آرزوش که دکترای میکروبیولوژی رسید . برای همین کشور داره کار میکنه و کار تحقیقاتی انجام میده و انبوهی مقالات علمی داره ، و کشور هم احترام میگذاره بهش ، ازش تقدیر و تشکر میکنند و مهمتر از همه اینکه برای وطنش کار میکنه . در صورتی که ایشون هم میتونست بذاره بره یه کشور خارجی کار تحقیقاتیش رو ادامه بده :) نمیتونست ؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام

بی مقدمه میرم یه مثال میزنم!

من یک دوستی داشتم که المپیاد فیزیک رو تا مرحله سوم پیش رفت ، مسابقات آزمایشگاهی فیزیک جزء ده نفر برتر کشور بود ، تو قلم چی همیشه 1 تا 3 کشور بود . و کنکور رو خراب کرد و رتبه ش شد 45 کشوری !

از قضا تا اونجایی که من میدونم 200 نفر رو واسه برق شریف ، امسال میپذیرفتند.

اما بنا به بومی سازی ، این دوست من که از منطقه محروم پا شده و اینقدر زحمت کشیده و رتبه ش هم خیلی عالی (45) شده ، جایی در بین اون 200 نفر نداشته ! و دهها تهرانی که در کمال آسایش و امکانات در حدی پایین تر از اون بودن ، واسه برق پذیرفته شدن!

با یه حساب سر انگشتی به رقم 95% بومی سازی میرسیم !

این چه معنی ای داره !؟ منی که الآن پیش دانشگاهی هستم و تا حالا فقط به دانشگاههای تهران فکر میکردم ، باید بیخیال شم !؟ یا باید همه ویژگیها و خواسته های انسانیم رو فراموش کنم و بشینم مثه یه ماشین روزی 10 ساعت درس بخونم و بعدش هم منتظر تصمیم یک مشت ... باشم !؟

یکبار دیگه لعنت بر باعث و بانی اینکار ...

متاسفم ... متاسفم ... متاسفم !

مطمئن باش که توی دانشگاه های تهران هیچ چیز اضافه ای خیرات نمیکنند ... مراجع ، همون مراجع هست ، درس ها همون درس ها و عناوین درس ها هم همون درس ها . متاسفانه ما فقط به نام دانشگاه فکر میکنیم و فکر میکنیم که اگر دانشگاه خوب باشه ، ما خوب میشیم . در صورتی که یادتون باشه ، در بدو ورود به دانشگاه ، شما نام دانشجو رو به خودتون میگیرد . یعنی علم رو باید بجویید ، مطمئناً اگر علم در پیش استادی که توی تهران درس میده باشه ، دیگه سایر دانشگاه ها و اساتید هیچ ارزشی ندارند . لطفاً بیاید دست از این اسم ها برداریم :)

Matrix

عضو جدید
مطمئن باش که توی دانشگاه های تهران هیچ چیز اضافه ای خیرات نمیکنند ... مراجع ، همون مراجع هست ، درس ها همون درس ها و عناوین درس ها هم همون درس ها . متاسفانه ما فقط به نام دانشگاه فکر میکنیم و فکر میکنیم که اگر دانشگاه خوب باشه ، ما خوب میشیم . در صورتی که یادتون باشه ، در بدو ورود به دانشگاه ، شما نام دانشجو رو به خودتون میگیرد . یعنی علم رو باید بجویید ، مطمئناً اگر علم در پیش استادی که توی تهران درس میده باشه ، دیگه سایر دانشگاه ها و اساتید هیچ ارزشی ندارند . لطفاً بیاید دست از این اسم ها برداریم :)

کاش قبل از این توضیحات از من میپرسیدی که چرا روی تهران رفتن اصرار دارم. واسه من بیش از اسم دانشگاه ، شهر مهم هست! کما اینکه من حتی در صورت قبولی ، به هیچ وجه شریف جزء گزینه های انتخابیم نیست! و البته اصرار من به تحصیل در رشته ی مورد علاقه م هم به خاطر پاسبانی از عنوان دانشجو هست!

اما در مورد اون بحث خارج رفتن ، من هم از اونایی هستم که ترجیح میدم ادامه ی تحصیلم در خارج از کشور باشه! و رفتن به دانشگاههای معتبر هم این شانس رو به دانشجو میده که در معرض بورسیه ها قرار بگیره!

هرچند من به شخصه زندگی در خارج رو تنها برای زمان محدود چند ساله دوست دارم ، نه بیشتر.

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
بومی سازی خوبه ولی نه تا این حد که تابلو بشه همه شاکی بشن , از فردا همه دست زن و بچشونو میگیرن میان تهران تا بچه شون سهمیه دانشگاه تهران رو داشته باشه , اونوقت این مسعولین خوش فکر میشینن از خودشون میپرسن که چی شد که همه هجوم اوردن به تهران؟؟؟؟؟
ولی من کلا با بومی کردن موافقم هر چند به ضرر تهرانی ها و شهر های بزرگ هست .

Matrix

عضو جدید
به ضرر تهرانی ها و شهرهای بزرگ هست !!!؟

آخرین ویرایش:

R@mtin.eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
به ضرر تهرانی ها و شهرهای بزرگ هست !!!؟
آره دیگه, اگه توی مثلا یزد یک داوطلب باید برای رسیدن به یک رشته خوب در دانشگاه شهرشون با 1000 نفر رقابت کنه توی تهران باید با 100000 نفر رقابت کنه , شاید بگی ظرفیت دانشگاه ها توی شهر های بزرگ بیشتره ولی اینجوری نیست ;) حداقل نسبت به داوطلب ها قابل مقایسه نیست .

Matrix

عضو جدید
آره دیگه, اگه توی مثلا یزد یک داوطلب باید برای رسیدن به یک رشته خوب در دانشگاه شهرشون با 1000 نفر رقابت کنه توی تهران باید با 100000 نفر رقابت کنه , شاید بگی ظرفیت دانشگاه ها توی شهر های بزرگ بیشتره ولی اینجوری نیست ;) حداقل نسبت به داوطلب ها قابل مقایسه نیست .

عجب !

اونوقت شما این قضیه رو بهش نگاه نمیکنی که اگه کسی از یه شهر محروم بخواد بره یه دانشگاه خوب ، چطوری باید بره !؟

معنی اینکار دقیقا" اینه :

امکانات واسه تهرانیا و شهرهای بزرگ ، بقیه هم تو شهرهای کوچیک خودشون بپوسن تا بمیرن!

سلام سروش جونم
ببین دوستم
اینجوری هم قضاوت کنیم و یکی یکی بیایم به صف اظهار تأسف کنیم درست نیست
در کل این سهمیه بندی امتیازیه که به مناطق 2 و 3 دادن ولی با بومی سازی و سهمیه بندیه دانشگاه به نوعی قاعده مندش کردن
من حتی شاید تا حدی با achilles موافق باشم
در واقع هر کسی این رو ظلم به خودش میدونه و این که اصلا از خواص ماست که حاضر نیستم بپذیریم ایراد از خودمون بوده و بهمون ظلمی نشده!
برات مثالی میارم دوستم
یکی از دوستای ما پارسال با رتبه ی 153 منطقه 1 و کشوری 200 و خرده ای مکانیک شریف قبول نشد
در حالی که از دوستای شریفی خبر اومد که یکی از منطقه 3 با 800 و خرده ای کشوری قبول شده
من خودم پلیمر تهران میخونم با 1100 منطقه 1 و 2000 کشوری،در حالی که یکی از دوستام با 6000 کشوری هم با من پلیمر تهران میخونه(البته این به عدم اشنایی دورترا با پلیمر تهران هم برمیگرده)این در حالیه که پلیمر تهران تا 1300 رفته(برای منطقه 1)
دوستم پره از این مثالهاست که به نوعی متوجه شیم اصلا قضیه ظلم نیست
دوست تو که میگی 45 شده، ازش بپرس ببین کشوریش چند بوده بعد اظهار ناراحتی کن، که قطعا اگه رتبه ی کشوری رو در نظر بگیریم در ظرفیت اونجا نمیگنجه;)
این کاملا مشخصه که یه منطقه یکی با 200 کشوری نمیتونه بره برق و حتی مکانیک تهران و این در حالیه که 200 کشوری برای یک منطقه 3ای همه چیز هست
رتبه های برتر منطقه ی 3 فکر میکنم زیر 100 کشوری هم نباشن
اگر بدون در نظر گبرفتن امکانات بگیم این قطعا ظلم به منطقه 1ای هست
و حتی با در نظر گرفتن دیگر جوانب هم ذره ای ظلم به مناطق 2 و 3 نمیشه که سود هم میکنن

در رابطه با فرار مغزها هم این موضوع ربط چندانی نداره
بیشتر واسه ما مرغ همسایست که غازه(هرچند واقعا هم هست!!!)

Matrix

عضو جدید
دوست تو که میگی 45 شده، ازش بپرس ببین کشوریش چند بوده بعد اظهار ناراحتی کن، که قطعا اگه رتبه ی کشوری رو در نظر بگیریم در ظرفیت اونجا نمیگنجه;)

دوست من .. دقت نکردی چی شد !!

اونی که من مثال زدم ، رتبه ی منطقه ش 2 بود و کشوری 45 !

حالا چی !؟

ته ته اشم اعتراض میده بررسی میکنن
من خودم پارسال اعتراض دادم دقیقا بررسی کردن
تو واقعا همچنین چیزی رو باور کردی که ناراحت شدی؟!!!
محاله عزیزم
در ضمن
دوستم
دوستت حتما اشتباهی میکنه
رتبه ی 1 منطقه 3 کم پیش میاد زیر 50 کشوری باشه
چه برسه ب 2اش!!

آخرین ویرایش:

Matrix

عضو جدید
غلط انتخاب رشته کردن رو واسه من تعریف کن!

چطوری ممکنه غلط انتخاب رشته کرده باشه!؟

Matrix

عضو جدید
ته ته اشم اعتراض میده بررسی میکنن
من خودم پارسال اعتراض دادم دقیقا بررسی کردم
تو واقعا همچنین چیزی رو باور کردی که ناراحت شدی؟!!!
محاله عزیزم
در ضمن
دوستم
دوستت حتما اشتباهی میکنه
رتبه ی 1 منطقه 3 کم پیش میاد زیر 50 کشوری باشه
چه برسه ب 2اش!!

داری از اون حرفها میزنی ها ...

نگو اینا رو ... ممکنه یه وقت یه چیزی از دهنم در بره . (ببخشیدا)

---------------

عزیزم مثه اینکه سوابقش رو ندیدی ، نه !؟

من دارم بهت میگم این کنکور خراب کرده شده 45 ...

در ضمن ، فقط این مثال نیست عزیزم ... بازم هست که از حوصله ی من خارجه!

راستی ... خودم کارنامه ش رو دیدم.

من پسرخالم سالی که کنکور داشت کد اشتباه وارد کرد
کاردانی قبول شده بود اونم فاضلاب!!!
البته الان اونجوری نیست
مگر اینکه خیلی بی دقتی کرده باشه و عجله ای پر کرده باشه!
یه لحظه وایستا یه چیزی بخورم یه چیز دیگه هم بیام بگم !!!!;)

Matrix

عضو جدید
ببین ... اون انتخاب دومش یعنی مکانیک شریف قبول شد.

-----------------

ضمنا" خیلی آدم حواس جمعیه .. مطمئن باش!

و جالب تر اینکه تو اون فرمی بود که میگفتن به احتمال زیاد شما فلان رشته ها رو میارین ... مال سازمان سنجش!

تو اون فرم هم واسه دوستم برق شریف رو نزده بود!

اولا دوست من قبل اینکه از دهنت چیزی در بره یادت باشه من خیلی بیشتر از تو و دوستت در رابطه با رتبه و انتخاب رشته حالیمه(ببخشیدا) پس دهنتو خوب نگه دار دوستم
وقتیم عصبانی هستی خوب فکر کن بعد حرفتو بزن
سوابق هم ربطی نداره دوستم
کنکور که بدی میفهمی کنکور با همشون فرق داره
هرچند چیز گنده ایم نیست

ولی حالا که اطمینان داری و کارنامه ی کنکورشم دیدی
یه سؤال دارم(سریع جبهه نگیر و ناراحت نشو, موضوع جالبه)
کنکور پارسال یادته کی 1 ریاضی شد؟
یه پسر شمالی بود
خب؟

در رابطه با اینکه معمولا رتبه های برتر منطقه 3 چند کشوری میشن هم واست از دوستام میپرسم
اونها خودشون منطقه 3ان خب
اگرم اشتباه کرده بودم واسه اشتباهم معذرت میخوام

در ضمن ، فقط این مثال نیست عزیزم ... بازم هست که از حوصله ی من خارجه!

من هم 20 و30 رو دیدم
و همچنین مثالهایی از دوستای منم که با رتبه های خوب منطقه یک خراب شدن کم نیست
و همچنین دوستای کمی تو برق شریف ندارم که بشناسم و دوستاشونم بشناسم که منطقه 3 برق قبول شده باشن

راستی
من یک دوستی داشتم که المپیاد فیزیک رو تا مرحله سوم پیش رفت ، مسابقات آزمایشگاهی فیزیک جزء ده نفر برتر کشور بود
این دوستت که میگی بخاطر سهمیه ای که از حضورش تو مرحله ی سوم به دست میاره میتونه ترم بعد تغییر رشته بده بره برق

منظورت همین تهرانیاییه که از تیر ماه میرن مدرسه و شب و روز با وجود باهوش بودنشون فقط درس میخونن دیگه؟!!

اینا به کنار
تو کسی که پارسال یک ریاضی شد یادته دیگه؟

آخرین ویرایش:
بالا