برنامه چت چه جوریه؟

RIG

متخصص C#.net
سلام استادمون تا هفته بعد بهم فرصت داده که برنامه چت رو بنویسم هیچی از این بلد نیستم در مورد اینه که یه برنامه با html بنویسی و به بانک متصل کنی و user داشته باشه و دو نفر بتونن توش با هم صحبت چتی داشته باشن .
هیچی بلد نیستم :(

A.S.Roma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطمئنی با HTML !?
فکر کنم منظورشون ASP.NET یا PHP بوده .
به هر حال اینایی که می گم با ASP.NET هست.

از مکانیزم اصولی برنامه های چت بی اطلاعم .
اما چیزی که فکر می کنم جواب میده اینه که دو تا جدول داشته باشی : یکی واسه Userهات و یکی واسه مکالمه .
فیلدهای جدول مکالمت میتونه اینا باشه : Id , UserId , Text .
هر یوزر با نوشتن هر جمله و زدن دکمه Submit پیغام رو می فرسته و شما باید دو تا عملیات انجام بدی . یکی اینکه تو جدول مکالمت اونو ثبت کنی و دوم اینکه یه SELECT بر اساس UserID به جدول بزنی و مکالمات رو نشون بدی .
برای همزمان سازی و ... هم می تونی از Timer ها استفاده کنی .

• Like
واکنش ها: RIG

RIG

متخصص C#.net
درسمون html هستش و تو قسمت ado.net این مورد بررسی شد و این پروژه هم افتاد گردنه من . من اصلا تو قسمت تحت نت کار خاصی نکردم . نمیشه این برنامه رو یه جوری راستو ریسش کنین . ؟ یا ادرس جایی رو بدین که این برنامه قبلا ثبت شده و روش کارشده و به نتیجه رسیده باشه (کد هاش باشه)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام استادمون تا هفته بعد بهم فرصت داده که برنامه چت رو بنویسم هیچی از این بلد نیستم در مورد اینه که یه برنامه با html بنویسی و به بانک متصل کنی و user داشته باشه و دو نفر بتونن توش با هم صحبت چتی داشته باشن .

برای فهم چگونگی نوشتن یک برنامه چت ساده، فکر می کنم یک مقدمه کوچک در باره TCP/IP لازم است.

پروتکل TCP/IP بر سه عنصر زیر استوار است:
- آدرس IPه = IP Address
- نام میزبان = Host Name
- شماره پورت = Port Number

برای فهم هر عنصر یک مثال ساده می زنم. تصور کنید که در یک شهر هستید. در این شهر خیابانهایی وجود دارند که برای دسترسی به ساختمانهای مختلف از آنها استفاده می شود. هر ساختمان آدرسی دارد و بعضی ساختمانها هم اسمهای مشخصی دارند (مانند شمس العماره یا برج میلاد). همچنین در هر ساختمان تعدادی اتاق وجود دارد که با درهایی از هم جدا شده اند. حال ببینیم چگونه می توانیم دراین شهر حرکت کنیم. در ابتدا یک تاکسی صدا می زنیم. سپس به راننده تاکسی آدرس مورد نظر را میگوییم (برای مثال خیابان ولیعصر، پلاک 609). اما اگر بخواهیم به یک ساختمان معروف برویم کافیست به راننده تاکسی اسم ساختمان را بگوییم (مثلا کافی شاپ صدف :mrgreen: ) و راننده تاکسی خودش ما را به این ساختمان خواهد برد؛ چرا که خود راننده تاکسی آدرس این ساختمان را می داند. وقتی که به این ساختمان برسیم، در ساختمان را باز کرده و بعد از آن در اتاق مورد نظر را باز کرده، داخل می شویم. مثال ساده ای بود که در زندگی روزمره زیاد با آن برخورد می کنیم.
در پروتکل TCP/IP هم چیزی شبیه به مثال بالا اتفاق می افتد. در یک شبکه TCP/IP کامپیوترهای متصل به شبکه، مانند ساختمانهای یک شهر هستند: خیابانهای شهر مانند اتصالات TCP/IP و ساختمانهای شهر معادل با کامپیوترهای شبکه که هر کامپیوتر یک آدرس منحصر به فرد دارد (مانند آدرس ساختمانها)
بعضی از ساختمانها هم اسامی خاص دارند (مانند ساختمانهای مهم یک شهر). مثلا وقتی در Internet Explorer آدرسی (مانند www.www.www.iran-eng.ir) تایپ می کنیم، خود برنامه به سراغ کامپیوتر معین می رود، چراکه آدرس آنرا می داند. (در حقیقت به خودی خود آنرا نمی داند، بلکه آدرس آنرا از جای دیگری می پرسد، )
پورت یک کامپیوتر شبیه یک در یک ساختمان است. در حقیقت پورت دروازه ایست به سرویس ارایه شده توسط کامپیوتر. برای مثال در مورد کام/یوتری که میزبان صفحات وب است؛ شما باید به پورت 80 چنین کامپیوتری متصل شوید تا بتوانید به صفحت وب ارایه شده توسط این کامپیوتر دسترسی داشته باشید. یا مثلا پورت 21 برای FTP Server هاو....
بطور کلی این همه TCP/IP بود. همانطور که می توانید ببینید، کل شالوده اینترنت بر روی این پروتکل بناشده: ساده و موثر...

A.S.Roma

عضو جدید
کاربر ممتاز
@حامد

سخنان شما کاملا" صحیح و منطقی است . اما به درد ایشون نمی خوره .
چون قرار نیست یک Win App با سرور ارتباط برقرار کنه که مفاهیم لایه Transport و TCP/IP و ... مد نظر باشه.
ایشون یک Web App می خوان که امکاناتش در Visual Studio.NET موجود است.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اینم یه برنامه آماده چت در جاوا:

پیوست ها

• CODE_.zip
    2.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

RIG

متخصص C#.net
مهندسان ببینین من یه دقیقا بگم چی میخام درسمون مبتنی بر وب هست استادمو به بخش ado.net و asp.net رسیده میگه یه صفحه تو سایت میخام که که اطلاعات طرف مثلا تو بانک ذخیره شده باشه یا ثبت کرده باشه و و قتی user رو وارد کرد بره تو یه صفحه دیگه سایتی که اونجا ببینه چه کسانی هستن و رو ش کلیک کرد برش با هاش چت کنه چت دو طرفه . تو یه شبکه باشه
تمیدوارم منظورمو متوجه شده باشین استادمون همه رو با notepad مینویسه. و .... حالا دیگه نمیدونم شما چه جوری برداشت کنین . از حرفهام اما کمک میخام خیلی نیاز دارم .

A.S.Roma

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسان ببینین من یه دقیقا بگم چی میخام درسمون مبتنی بر وب هست استادمو به بخش ado.net و asp.net رسیده میگه یه صفحه تو سایت میخام که که اطلاعات طرف مثلا تو بانک ذخیره شده باشه یا ثبت کرده باشه و و قتی user رو وارد کرد بره تو یه صفحه دیگه سایتی که اونجا ببینه چه کسانی هستن و رو ش کلیک کرد برش با هاش چت کنه چت دو طرفه . تو یه شبکه باشه
تمیدوارم منظورمو متوجه شده باشین استادمون همه رو با notepad مینویسه. و .... حالا دیگه نمیدونم شما چه جوری برداشت کنین . از حرفهام اما کمک میخام خیلی نیاز دارم .
از لینکی که گذاشتم می تونی استفاده کنی.

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار

سلام
به قول دوستمون باید با پروتکل TCP/IP کار کنی. بهش میگن برنامه نویسی شبکه یا همون Socket Programming.

از لينک های امضای من برو به لينک دانلود کتاب های C# و کتابی رو که تو پست 10 هست به نام :

Practical .NET 2.0 Networking Projects

رو دانلود کن. پروژه ای که ميخوای به زبان سی شارپ توش هست :smile: بحث ساده و قشنگی هست. سعی کن یادش بگيری.

• Like
واکنش ها: RIG

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
راستی یه کتاب برنامه نویسی سی شارپ شبکه فارسی هم هست که البته کار آقای جعفرنژاد :D هست. ترجمه یه کتاب خوب هست و ممکنه مشکل داشته باشه اما اگه میخوای بفهمی چی به چي هست میتونی از اون هم برای شروع استفاده کنی.