بررسی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.
مهندس جان پایین صفحه پاسخ به نقل قول رو بزن و اونجا تایپ کن اینجوری راحتتری /
کیفیت عکس مقداری خوب در نیومده ببخشید به این خاطر پرسیدم . بنظرت زیر رمپ معلول و پله های ورودی واسه اتاق تاسیساتت سر گیر نیست ؟

والا مهندس با اون شرایط امتحان نمیشد به همه جزییات فکر کرد.در کل میخام ببینم طرح در حد قبولی این امتحان هست...!؟در ضمن روابط چطوری حل شدن؟در مورد پله چند مورد دیگه اشتباه دارم که بعد از اومدن از امتحان و تحلیل دوباره به این اشتباهات پی بردم.مهم گرفتن 25 نمره از کل نمره هست.چون واقعا نمیشه به همه کلیات این امتحان فکر کرد...

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا مهندس با اون شرایط امتحان نمیشد به همه جزییات فکر کرد.در کل میخام ببینم طرح در حد قبولی این امتحان هست...!؟در ضمن روابط چطوری حل شدن؟در مورد پله چند مورد دیگه اشتباه دارم که بعد از اومدن از امتحان و تحلیل دوباره به این اشتباهات پی بردم.مهم گرفتن 25 نمره از کل نمره هست.چون واقعا نمیشه به همه کلیات این امتحان فکر کرد...
همینطوره مهندس
پارکینگتون از لحاظ سرگیری ایراد داره ولی پلان واحدهات خوبه امیدوارم موفق باشید

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
نمونه طرح آزمون آبان 93

نمونه طرح آزمون آبان 93

سلام دوستان امروز یکم تایم اضافه داشتم یه طرحی زدم برای آزمون آبان 93 که خوب فکر میکنم بهتر از جواب تشریحی باشه که اشراق گذاشته حداقل....البته خام است یعنی بدون اندازه گذاری(البته با رعایت بیشتر از حداقل ها)اسم فضاها رو ننوشتم اما خوب کاملا مشخصه و خیلی چیزهای دگ...اما بیشتر هدفم در اوردن مسکونی ها بود
خوشحال میشم اگر ایرادی داره بگید تا برای بچه های دوره بعد کامل کنیم

http://s5.picofile.com/file/8152808634/Desktop.rar.html

hamedzjg

عضو جدید
سلام دوستان امروز یکم تایم اضافه داشتم یه طرحی زدم برای آزمون آبان 93 که خوب فکر میکنم بهتر از جواب تشریحی باشه که اشراق گذاشته حداقل....البته خام است یعنی بدون اندازه گذاری(البته با رعایت بیشتر از حداقل ها)اسم فضاها رو ننوشتم اما خوب کاملا مشخصه و خیلی چیزهای دگ...اما بیشتر هدفم در اوردن مسکونی ها بود

خیلی خوبه ممنون
طبقاتتون که خیلی خیلی خوب شده و ایرادی نداره بنظرم
در طبقه همکف اون فضای مستطیل سمت راست که هم به لابی مسکونی و هم فضای پیشخوان دسترسی داره چیه؟انبار؟
پله های همکف به اول هم فکر کنم 4 بازو درنظر گرفتید..
خیلی خیلی خوبه در کل..
در اتاق تاسیسات رو به بیرون باز میشه..دیگه تو زیرزمین بقیه موارد خیلی خوب و کامله

arefeh

کاربر ممتاز
خیلی خوبه ممنون
طبقاتتون که خیلی خیلی خوب شده و ایرادی نداره بنظرم
در طبقه همکف اون فضای مستطیل سمت راست که هم به لابی مسکونی و هم فضای پیشخوان دسترسی داره چیه؟انبار؟
پله های همکف به اول هم فکر کنم 4 بازو درنظر گرفتید..
خیلی خیلی خوبه در کل..
در اتاق تاسیسات رو به بیرون باز میشه..دیگه تو زیرزمین بقیه موارد خیلی خوب و کامله

ممنون حامد جان...راستش گفتم به اونها توجه نکردم فقط محض نشون دادن درب گذاشتم ولی کاملا حق باشماست درب تاسیسات به بیرون باز میشه:redface:
بله 4 بازو در نظر گرفتم ...
اون فضا هم انباری است که اگر نیاز بود از لابی مسکونی هم در دسترس باشه ....البته میتونه هم نباشه ....دگ فضا زیاد داشتم...
کار یکم راهرو داره اما سعی کردم به حداقل برسونم راهرو ها رو که توو ذوق نزنه و اینکه همه فضاها نور مستقیم داشته باشه یا نورگیر...البته پوتر از نورگیر رد میشه که اگر 4 متر رو داشته باشیم و به بعدش رد بشه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد که اینجا تا 4.5 متر فضای نورگیر آزاد است
توی زیرزمین از یک ستونک هم استفاده کردم در انتهای رمپ...

RAHA60

کاربر فعال
تشکر عارفه جون...خوب شده...فقط تو طبقات گفته بود سه واحد تقریبا مساوی...

arefeh

کاربر ممتاز
تشکر عارفه جون...خوب شده...فقط تو طبقات گفته بود سه واحد تقریبا مساوی...

درسته رها جان واحد پایینی بزرگتر شده شده 73-4 متر شده و اون دو تا حدود 55 متر...ولی این چیزی نیست که مدنظر مصحح باشه...چون خودشونم میدونن که همچین چیزی در صورتی در میاد که معماری داخلیش خیلی داغون بشه....ولی اگر از فضاهای پرت کم کنی و هندسه فضایی رو بهم نزنی به نطر من خیلی بهتر میتونیم توی این آزمون قبول بشیم تا اینکه اولویت رو به متراژ بگیریم...
ولی در کل حق با شماست این مورد رعایت نشده...و برای خود من اگر قرار بود این آزمون رو شرکت کنم اولویت رو با طرح خوب میزاشتم و البته طرحی که دگ یه واحد 100 متری و دو واحد 30 متری در نیاد...
بعید میدونم نکته اصلی این آزمون رعایت 100% متراژ ها بوده باشه

m.alinejadian

عضو جدید

به نظر شما ورودی مسکونی رو از خیابون فرعی بدین منطقی تر و امن تر نیس و همچنین کم دردسرتر؟

arefeh

کاربر ممتاز
به نظر شما ورودی مسکونی رو از خیابون فرعی بدین منطقی تر و امن تر نیس و همچنین کم دردسرتر؟

هیچ فرقی نداره اگر از نظر امنیت بخوایم بگیریم اتفاقا خیابان اصلی امنیت بیشتری داره چون تردد بیشتر است و احتمال هر حادثه کمتر است و کوچه های فرعی به علت رفت و آمد کمتر بیشتر در خطر هر احتمالی است....میشه گفت مثلا دزد در کوچه خلوت تر راحتتر میتونه دزدی بکنه تا یه خیابان که هر لحظه ممکنه هر اتفاقی بیوفته....که اون پیش بینی نکرده
ولی از نظر دردسر چه دردسری؟؟واضحتر بیان میکنید؟

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته رها جان واحد پایینی بزرگتر شده شده 73-4 متر شده و اون دو تا حدود 55 متر...ولی این چیزی نیست که مدنظر مصحح باشه...چون خودشونم میدونن که همچین چیزی در صورتی در میاد که معماری داخلیش خیلی داغون بشه....ولی اگر از فضاهای پرت کم کنی و هندسه فضایی رو بهم نزنی به نطر من خیلی بهتر میتونیم توی این آزمون قبول بشیم تا اینکه اولویت رو به متراژ بگیریم...
ولی در کل حق با شماست این مورد رعایت نشده...و برای خود من اگر قرار بود این آزمون رو شرکت کنم اولویت رو با طرح خوب میزاشتم و البته طرحی که دگ یه واحد 100 متری و دو واحد 30 متری در نیاد...
بعید میدونم نکته اصلی این آزمون رعایت 100% متراژ ها بوده باشه
مهندس این ازمون نه فقط یک نکته بلکه بصورت همزمان چند نکته داره که باید همشون تو طراحی در نظر گرفته بشن . که بنظر من پر نکته ترین و زمانبرترین آزمون طراحی نظام مهندسی بود :confused:/ضمنا طرحتون خوب شده دستت درد نکنه زحمت کشیدی عارفه خانم:)

m.alinejadian

عضو جدید
هیچ فرقی نداره اگر از نظر امنیت بخوایم بگیریم اتفاقا خیابان اصلی امنیت بیشتری داره چون تردد بیشتر است و احتمال هر حادثه کمتر است و کوچه های فرعی به علت رفت و آمد کمتر بیشتر در خطر هر احتمالی است....میشه گفت مثلا دزد در کوچه خلوت تر راحتتر میتونه دزدی بکنه تا یه خیابان که هر لحظه ممکنه هر اتفاقی بیوفته....که اون پیش بینی نکرده
ولی از نظر دردسر چه دردسری؟؟واضحتر بیان میکنید؟
اصولن دسترسی از خیابان فرعی برای فرد پیاده اولویت داره .منظور از امنیت مزاحمت انسانی نیست از نظر ترافیکی هس بیشتر..دردسر از این بابت که از فرعی دیگه نیازی به جک و پله ورودی نیس و ...

SBARZEGAR

عضو جدید

عارفه جان...عالي بود...ممنون
فقط ايكاش من اختلاف ارتفاع همكف بين فضاي لابي و پيشخوان رو رعايت ميكردم..دوتاشو رو تراز +10 ورودي دادم:(
بنظرتون چند نمره از پلانم كم ميشه؟؟

arefeh

کاربر ممتاز
عارفه جان...عالي بود...ممنون
فقط ايكاش من اختلاف ارتفاع همكف بين فضاي لابي و پيشخوان رو رعايت ميكردم..دوتاشو رو تراز +10 ورودي دادم:(
بنظرتون چند نمره از پلانم كم ميشه؟؟

خوب منم هر دو رو به تراز +.10 رساندم مگه چیز دیگه ای خواسته بوده؟گفته بود همکف ارتفاعش +4.5 ....

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز

مهندس پله همکف به اول چطور حل کردی؟4بازو میشه توضیح بدی؟
چرا طول بیشتر باکس پله رو هم راستای طول زمین درنظرنگرفتی؟نه که بگم این کار اشتباس،میخوام بدونم چنتا گزینه برای جانمایی باکس پله داشتی؟ که که درنهایت این حالتو انتخاب کردی.

arefeh

کاربر ممتاز
مهندس پله همکف به اول چطور حل کردی؟4بازو میشه توضیح بدی؟
چرا طول بیشتر باکس پله رو هم راستای طول زمین درنظرنگرفتی؟نه که بگم این کار اشتباس،میخوام بدونم چنتا گزینه برای جانمایی باکس پله داشتی؟ که که درنهایت این حالتو انتخاب کردی.

همکف به اول رو با 4 بازو حل کردم و البته ارتفاع هر پله رو هم کاهش دادم به 15 سانت...که خوب مشکلی نباید داشته باشه...هر چند که میتونستم 4 تا پله از بازو اول رو حذف کنم و به این شکل هم اگر میذاشتم مشکلی پیش نمیومد...
ولی این طول بیشتر برای این که تا بتونم برای پارکینگ به بیشترین فضای باز برسم...و توی ظبقات هم از لحاظ جانمایی مشکلی پیش نیاد...آخه اختلاف این دو تقریبا اگر اشتباه نکنم 1.10 بود و همینجوریش پارکینگ من دقیقا سانتی دراومد حالا 1.1 هم اگر اضافه میشد باید انباری ها رو برمیداشتم و به اندازه یه 1.30 میموند که اونم چه فضایی میخواست بشه؟؟؟اگر زیرزمین رو دقت کنی متوجه منظورم میشی...
البته من هدف خاصی نداشتم شاید با تغییر جهت راه پله هم میشد به ج رسید...اما بیشتر چون در ابتدا زیرزمین رو حل میکردم به نظرم این راه حل رسید...که حداقل پرتی رو در نظر بگیرم

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
همکف به اول رو با 4 بازو حل کردم و البته ارتفاع هر پله رو هم کاهش دادم به 15 سانت...که خوب مشکلی نباید داشته باشه...هر چند که میتونستم 4 تا پله از بازو اول رو حذف کنم و به این شکل هم اگر میذاشتم مشکلی پیش نمیومد...
ولی این طول بیشتر برای این که تا بتونم برای پارکینگ به بیشترین فضای باز برسم...و توی ظبقات هم از لحاظ جانمایی مشکلی پیش نیاد...آخه اختلاف این دو تقریبا اگر اشتباه نکنم 1.10 بود و همینجوریش پارکینگ من دقیقا سانتی دراومد حالا 1.1 هم اگر اضافه میشد باید انباری ها رو برمیداشتم و به اندازه یه 1.30 میموند که اونم چه فضایی میخواست بشه؟؟؟اگر زیرزمین رو دقت کنی متوجه منظورم میشی...
البته من هدف خاصی نداشتم شاید با تغییر جهت راه پله هم میشد به ج رسید...اما بیشتر چون در ابتدا زیرزمین رو حل میکردم به نظرم این راه حل رسید...که حداقل پرتی رو در نظر بگیرم

میشه 4تابازو تو پلان نشون بدی؟
به نظرمن پله اگه از سمت راست گردش کنه بهتره.

arefeh

کاربر ممتاز
میشه 4تابازو تو پلان نشون بدی؟
به نظرمن پله اگه از سمت راست گردش کنه بهتره.

پله باید از سمت راست گردش کنه من قبلا هم گفتم اما اگر میبینی که اینجا رعایت نشده در ابتدا هم گفتم اصلا به اینهاش توجه نکردم و در واقع کپی پیست کردم ...و اصل هدفم نشون دادن جانمایی فضایی بوده نه ترسیم فنی
در مورد اون 4 بازو هم در هر صورت توی پلانها تنها دو بازو دیده میشه...چون برشی که میزنم 2/3 ارتفاع طبقه هست...

baran mes

عضو جدید

عارفه خانم مرسی از طراحی خوبتون.من پله ورودی مسکونی رو مثل شما گذاشتم اما از سمت آسانسورتون در 0.5- که تا ارتفاع 1.60 هم رفتم بالا ورودی مسکونی رو و 10 تا کلا پله شد و جک معلول.این اشتباه؟؟؟؟؟؟؟؟ ولی تراز تجاریم دقیقا مثل شما شد.پلانامم مثل برا شما بود اما بجای 6*3 من 4*3 گرفتم چون آشپزخانه های واحدام جای اتاق خواب شما افتاد.پله همکفم که تو 0.5- افتاد باعث شد پارکینگم سر گیر بشه چون ارتفاع یه قسمتش شده 2.10 :( برشم نکشیدم به نظرت من ردم :(

arefeh

کاربر ممتاز
طرح حدودی من هست الان سری گفتم بکشم بقیشم فردا شب وقت شد میکشم;)مشاهده پیوست 226710

طول رمپت چقدره؟؟؟کم نیست احتمالا؟؟؟!!!
و اون پارکینگ تک که قرار دادی ایراد داره ...جلوی درب راه پله قرار گرفته و به نوعی راه فرار رو بسته مگر 1 متر علاوه بر اون عرض 3 متر که باید برای خودرو در نظر گرفته باشی داشته باشی...(میگم عرض 3 چون هر دو طرف خودرو دیوار داری و در این مواقع طبق مبحث عرض برای قرارگیری خودرو 3 متر است ...1 متر هم برای جلوی درب راه پله میشه 4 متر...آیا 4 متر رو داری//؟؟؟
و ستون گذاری کارت مشکل نداره احتمالا؟؟؟اگر معماری طبقات رو هم بزاری ممنون میشم چون احساس میکنم واحد سمت راستیت تا راه پله باید فضایی حدود 7 متر رو حداقل طی بکنه....درسته؟

عارفه خانم مرسی از طراحی خوبتون.من پله ورودی مسکونی رو مثل شما گذاشتم اما از سمت آسانسورتون در 0.5- که تا ارتفاع 1.60 هم رفتم بالا ورودی مسکونی رو و 10 تا کلا پله شد و جک معلول.این اشتباه؟؟؟؟؟؟؟؟ ولی تراز تجاریم دقیقا مثل شما شد.پلانامم مثل برا شما بود اما بجای 6*3 من 4*3 گرفتم چون آشپزخانه های واحدام جای اتاق خواب شما افتاد.پله همکفم که تو 0.5- افتاد باعث شد پارکینگم سر گیر بشه چون ارتفاع یه قسمتش شده 2.10 :( برشم نکشیدم به نظرت من ردم :(
چرا تا ارتفاع 1.6؟؟گفته همکف ارتفاعش تا زیر سقف 4.5 متر باشه آیا اینو رعایت کردی؟ والا اگر کارت از همه لحاظ های دگ اوکی 100% باشه و سوتی نداده باشی ...احتمال داره قبول بشی...اما من کارتو ندیدم و اینکه واقعا نمیدونم مصحح از چ چیز نمره کم میکنه....ایشالله قبول میشی:gol:

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
طرح حدودی من هست الان سری گفتم بکشم بقیشم فردا شب وقت شد میکشم;)مشاهده پیوست 226710

مهندس بااجازه:
جانمایی باکس پله خوب نیس.باعث میشه پلانا راهروبشه.
طول رمپت چشمی جواب نمیده.ماشین چطوربچرخه کنار رمپ واسه پارک؟
چقد ستونا زیادشده؟چرا 4طرف آسانسورستون گذاشتی؟

baran mes

عضو جدید

کاش پلان طبقاتم میکشیدید.کار شما هم خوب شده اما اینهمه ستون برا چی رمپتون هم مشکل داره چرا اسانسور با باکس پله موازی شده تو طبقات عرض راهرو خراب میشه.ورودی تجاری و مسکونی بهتر بود هر کدوم تو یه سمت باشه.به هر حال موفق باشید.

baran mes

عضو جدید
طول رمپت چقدره؟؟؟کم نیست احتمالا؟؟؟!!!
و اون پارکینگ تک که قرار دادی ایراد داره ...جلوی درب راه پله قرار گرفته و به نوعی راه فرار رو بسته مگر 1 متر علاوه بر اون عرض 3 متر که باید برای خودرو در نظر گرفته باشی داشته باشی...(میگم عرض 3 چون هر دو طرف خودرو دیوار داری و در این مواقع طبق مبحث عرض برای قرارگیری خودرو 3 متر است ...1 متر هم برای جلوی درب راه پله میشه 4 متر...آیا 4 متر رو داری//؟؟؟
و ستون گذاری کارت مشکل نداره احتمالا؟؟؟اگر معماری طبقات رو هم بزاری ممنون میشم چون احساس میکنم واحد سمت راستیت تا راه پله باید فضایی حدود 7 متر رو حداقل طی بکنه....درسته؟

چرا تا ارتفاع 1.6؟؟گفته همکف ارتفاعش تا زیر سقف 4.5 متر باشه آیا اینو رعایت کردی؟ والا اگر کارت از همه لحاظ های دگ اوکی 100% باشه و سوتی نداده باشی ...احتمال داره قبول بشی...اما من کارتو ندیدم و اینکه واقعا نمیدونم مصحح از چ چیز نمره کم میکنه....ایشالله قبول میشی:gol:

من کارم دقیقا مثل شماست اما فقط قسمت ورودی مسکونیم رو یا بهتر بگم باکس پلم رو بردم تو 1.60 که از بیرون 10 تا پله خورد. اما تجاریمو تو 0.10 کشیدم.نمی خواستم پله 4 بازو یا 3 بازو بدم :( این کارم اشتباه بود؟مرسی.

arefeh

کاربر ممتاز
من کارم دقیقا مثل شماست اما فقط قسمت ورودی مسکونیم رو یا بهتر بگم باکس پلم رو بردم تو 1.60 که از بیرون 10 تا پله خورد. اما تجاریمو تو 0.10 کشیدم.نمی خواستم پله 4 بازو یا 3 بازو بدم :( این کارم اشتباه بود؟مرسی.
نمیگم اشتباه بوده...در واقع اشتباه نیست اما شاید چیزی نبوده که مصحح میخواسته...اما هیچ چیز معلوم نیست ....دگ مثل اسکیس ارشد....باید منتظر بمونیم...
انشالله که به ضررت نباشه;)

سلام عارفه خانم ... ممنون که بازم لطف کردی و نقشه ی آبان رو هم گذاشتی ... بهتر از کارهایی بود که دیدم ... به نظرم رسید من هم کارم رو بذارم اینجا تا دوستان نظرشون رو در خصوص عیوب و محاسن کار بگن ...
مشاهده پیوست 226713مشاهده پیوست 226714
اگر همین کار رو دقیقا توی آزمون کشیده باشه و کامل باشه احتمال زیاد قبولی دوست عزیز....
یکم راهرو شده کارت اما هندسه کارت هم نسبتا خوب شده و فضاهای عمومی خصوصی رو خوب از هم جدا کردی....

sbep

عضو جدید
اگر همین کار رو دقیقا توی آزمون کشیده باشه و کامل باشه احتمال زیاد قبولی دوست عزیز....
یکم راهرو شده کارت اما هندسه کارت هم نسبتا خوب شده و فضاهای عمومی خصوصی رو خوب از هم جدا کردی....[/QUOTE]
ممنونم ... چون حداقل دورو برم تو آزمون کار هیچکی رو مشابه کارم ندیده بودم کمی شک کردم پلانم یه مشکلی داره !!.. البته متاسقانه فقط تونستم دو تا از شیتام رو ازشون عکس بگیرم اونم با کیفیت نسبتاً بد تو آخرین لحظات ...:( اما بگی نگی یی چیزایی نشون می ده !
DSC00075.jpgDSC00074.jpg

وسعت

عضو جدید
وسعت
منظور من سرگیر رمپ پارکینگ نیست.من تو طبقه همکف از 0.5- پله دادم تا اون ارتفاع 4.50 تجاریو در قفسه پلم حل کنم.بخاطر اون پله که از 0.5- دادم پارکینگم یه قسمتش ارتفاعش شد 2.10 این اشتباه؟؟؟؟؟؟؟؟

خوب ارتفاعش پایین میاد ....اشالله گیر نمیدن

وسعت

عضو جدید
ببخشید وسعت خانم منظورم بود.....لطفا یکی جواب بده.پله اگه از سمت نورگیر نداده باشم مشکلی داره؟؟

نه.....وحی منزل که نیست عزیزم...
منم سمت جبهه های بیرونی نذاشتم.....
عوضش واحدهای مسگونی طبقاتم نورگیرهای خیلی خوبی داشتن و ی پاسیو 6 متری هم کفایت کرد برام...اون هم برای طول زیاد زمین...

ی سوال میتونه چندین جواب منطقی داشته باشه...
مهم اینه....که خواسته های سوال را تامین کرده باشی

وضعیت
موضوع بسته شده است.