برداشتی نو از حکایتی کهنه و جا افتاده.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در ابتدای این گفتار آرزو میکنم که همه انسانها به آرزو هایی که تو دلشونه برسن.
یکیش قبولی در کنکور هست.
نمونه های زیاد دیگری رو هم میشه مثال زد.
مثه آرزوی زیارت خانه خدا و یا عتبات عالیات
یه رسمی هم هست که مردم وقتی میبینند یکی داره میره زیارت بلافاصله میگن : التماس دعا .
روی سخن من با همین جمله است.
آیا خدا کنار ما نیست که خودمون یواشکی باهاش راز و نیاز کنیم و حرفا و دعا هامونو بهش بگیم؟
این درست که خودمون مشغول امور دنیوی مون باشیم و بعدش به حاجی بگیم که برای ما هم دعا کنه؟ مگه خودمون چمونه؟
یعنی خدا این رفتار های ما رو میبینه , از اینهمه بی دقتی و بی خیالی ها خنده ش نمیگیره؟
من اینجا دارم زندگیمو میکنم تو هم رفتی مکه برام دعا کن.
اینه معنی دعا؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرزند اول به فرزند دوم :
داری میره پیش مامان ؟
آره
سلام برسون.
ترو خدا اینم شد ادای احترام؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولی به دومی

اولی : به به شنیدم تو این ماه عازم زیارتی
دومی : اگه خدا قبول کنه .
اولی : نائب الزیاره مام باش.
بعد میره پی کار و زندگیش و فراموش میکنه که چی گفت و چی شد.
اینه معنی زیارت ؟

shotgun

عضو جدید
واقعا حقيقت رو گفتي. خدا ميگه من از رگ گردن به شما نزديكترم.

Sarp

مدیر بازنشسته
مقداری تعارفات افراطی بین مردم ایران
مقداری از همون اختاف دیرین سنی و شیعه سر زیارت قبور
مقداری خرافه

اینا قاطی هم شن میشن معجون دیگه

• Like
واکنش ها: ayja

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مقداری تعارفات افراطی بین مردم ایران
مقداری از همون اختاف دیرین سنی و شیعه سر زیارت قبور
مقداری خرافه

اینا قاطی هم شن میشن معجون دیگه

اینا باعث میشن که خدا رو تو دلمون از یاد ببریم و جای دیگه دنبالش بگردیم.
خدا اگه از انسان دور تر باشه خوب بهش سلام میرسونن و التماس دعاش میکنند ولی اگه خدا تو دل انسان باشه میشینه آروم باهاش صحبت میکنه و جوابم میگیره. این رسم منه و خیلی هم خوب جواب داده.

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
آره قبول دارم که الان خرافات تو دین داره بیداد می کنه ولی یه چیزیایی هم هست که نباید با خرافات قاطی کرد، یه داستانی تو کتاب داستان راستان هست که حضرت زهرا به امام حسن و امام حسین یاد می ده که اول در حق دیگران دعا کنین و بعد در حق خودتون، اون داستان مال اون دو بچه نبوده اونو ما هم باید یاد بگیریم، اگه مثه شما فک کنیم باید بگیم که خب من واسه خودم دعا می کنم، اون یکی هم واسه خودش، همه بلدن دعا کنن دیگه، پس کسی نباید سفارش کنه که واسه منم دعا کنین.

این التماس دعا گفتن یعنی اونجا منم یاد کنین، واسه منم دعا کنین، خیلی وقتا دعای خود فرد در حق خودش شاید مستجاب نشه ولی دعای یکی دیگه در حق اون مستجاب بشه. مثه دعای مادر، مثه دعای یه فرد مومن.
اون حاجی که میره حج اگه حجش واقعی باشه و حجش قبول باشه اره باید حتماً ازش بخوای که واسه تو هم دعا کنه. در ضمن یه جاهایی هست که واقعاً فرق می کنن و شوخی بردار نیستن، مثه مکه، این که کسی اونجا واست دعا کنه خیلی فرق می کنه چون دعا کننده اونجا یه حال دیگه ای داره، از لحاظ روحی به خدا نزدیک تره. وقتی دعا می کنه فکرش با خداس، به فکر ناهار و شام و حساب کتابش نیس.

این که به مامانت سلام برسونی یعنی این که مامانت بدونه که به یادش هستی. فراموشش نکردی.

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی وقتا دعای خود فرد در حق خودش شاید مستجاب نشه ولی دعای یکی دیگه در حق اون مستجاب بشه. مثه دعای مادر، مثه دعای یه فرد مومن
مثه مکه، این که کسی اونجا واست دعا کنه خیلی فرق می کنه چون دعا کننده اونجا یه حال دیگه ای داره، از لحاظ روحی به خدا نزدیک تره. وقتی دعا می کنه فکرش با خداس، به فکر ناهار و شام و حساب کتابش نیس.

اولی رو قبول میکنم.
اما این دومی رو یه سئوال برام پیش میاد. وقتی دعا کننده اون حال رو داره ولی دعا شونده بیخیال خدا شده اونوقت فک میکنی اون دعا مستجاب میشه؟ نه نمیشه.

hamid221

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر کنم معنی این جمله_التماس دعا_این باشه
من که به این منظور میگم
اگه توی اون شرایط مکانی و زمانی قرار گرفتی و دلت شکست و اتصالی برقرار شد به یاد من هم باش
اخه هر چیزی بشکنه ارزشش از بین میره الا دله شکسته
قربون دله شکسته بشم من

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم معنی این جمله_التماس دعا_این باشه
من که به این منظور میگم
اگه توی اون شرایط مکانی و زمانی قرار گرفتی و دلت شکست و اتصالی برقرار شد به یاد من هم باش
اخه هر چیزی بشکنه ارزشش از بین میره الا دله شکسته
قربون دله شکسته بشم من

چقده خوب میشه خودمون با دل شکسته برا خدا دعا بخونیم. نه اینکه با دل شکسته دیگران به نفع خودمون کار کنیم و از دیگران بخوایم برامون دعا کنند. خدا همین نزدیکی هاست.

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
اولی رو قبول میکنم.
اما این دومی رو یه سئوال برام پیش میاد. وقتی دعا کننده اون حال رو داره ولی دعا شونده بیخیال خدا شده اونوقت فک میکنی اون دعا مستجاب میشه؟ نه نمیشه.
مشخصه که دعا در حقه همه پذیرفته نیست، خدا از یکی از چیزایی که متنفره اینه که انسان به جای نیاز به خدا، خودش رو نیازمنده بنده خدا بدونه، حضرت یوسف چند سال بیشتر تو زندون موند چون به جای خدا از بنده خدا کمک خواسته بود. منم نمی گم که یکی که از دیگری خواست واسش دعا کنه و خودش بی خیال خداس، ختماً دعا در حقش مستجاب می شه، نه، هیچ چیزی دست ما نیس شاید خدا صلاح دونست چنین دعایی هم مستجاب شد شایدم با صلاح خدا دعا در حق یه آدم خوب هم مستجاب نشد، واسه کرم خدا که قانونی وجود نداره.
ولی خب همینکه من به یکی بگم که واسه منم دعا کن، یعنی ته دلم یه حسی به خدا داشتم، پس یه کوچولو با بقیه ای که نه به یاد خدان و نه از کسی می خوان که واسشون واسطه خیر بشه فرق دارم.

• Like

hamid221

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقده خوب میشه خودمون با دل شکسته برا خدا دعا بخونیم. نه اینکه با دل شکسته دیگران به نفع خودمون کار کنیم و از دیگران بخوایم برامون دعا کنند. خدا همین نزدیکی هاست.
عزیز جون دعا کردن برای همدیگه توی دین ما سفارش شده
میگه دعای مومن در حق مومن مستجابه
راستی میگن حضرت زهرا برای همسایهاش خیلی دعا میکردم
اونم چه همسایه هایی

• Like

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
میدونی یه حسایی رو باید تجربه کنی تا بدونی، من مکه رفتم میدونم اونجا بودن حسی داره که هیچ جای دیگه ای واست تکرار نمی شه. خدا همین نزدیکی هست ولی این ما هستیم که ازش خیلی دوریم.
پیامبر می گه من اون دنیا واسه خیلیا وساطت می کنم(البته همه چیز قابل وساطت نیس، مثه حق ناس)پس باید بگی که وساطت پیامبر چه ارزشی داره، باید آدم خودش کاری کنه که بخشیده شه(البته نمی گم که باید همه کار کنی بعد منتظر وساطت بشی)

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میدونی یه حسایی رو باید تجربه کنی تا بدونی، من مکه رفتم میدونم اونجا بودن حسی داره که هیچ جای دیگه ای واست تکرار نمی شه. خدا همین نزدیکی هست ولی این ما هستیم که ازش خیلی دوریم.
پیامبر می گه من اون دنیا واسه خیلیا وساطت می کنم(البته همه چیز قابل وساطت نیس، مثه حق ناس)پس باید بگی که وساطت پیامبر چه ارزشی داره، باید آدم خودش کاری کنه که بخشیده شه(البته نمی گم که باید همه کار کنی بعد منتظر وساطت بشی)
ما داریم از زائرانی که مکه میرن و ازشون التماس دعا میشه و مراحل تکوینی دعا صحبت میکنیم. وساطت نبی اکرم ( ص ) موضوع این تاپیک نیست. اون جایگاهش جداست.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیز جون دعا کردن برای همدیگه توی دین ما سفارش شده
میگه دعای مومن در حق مومن مستجابه
راستی میگن حضرت زهرا برای همسایهاش خیلی دعا میکردم
اونم چه همسایه هایی

دعای بی بی (س)جایگاه خودشو داره . بحث ما در مورد دعای دو تا انسان معمولی در حق همدیگه ست.

طاها حک

کاربر فعال مهندسی IT ,
کاربر ممتاز
ما داریم از زائرانی که مکه میرن و ازشون التماس دعا میشه و مراحل تکوینی دعا صحبت میکنیم. وساطت نبی اکرم ( ص ) موضوع این تاپیک نیست. اون جایگاهش جداست.
من منظورم اینه این که شما می گی یکی واسه ما دعا کنه ارزشی نداره و حتماً باید دعای خودمون باشه، معادل اینه که بگی وساطت پیامبر چه ارزشی داره ادم باید خودش حتماً یه راست بخشیده شه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من منظورم اینه این که شما می گی یکی واسه ما دعا کنه ارزشی نداره و حتماً باید دعای خودمون باشه، معادل اینه که بگی وساطت پیامبر چه ارزشی داره ادم باید خودش حتماً یه راست بخشیده شه.

وساطت نبی اکرم با این موضوعی که داریم در موردش بحث میکنیم فرق میکنه. حرف تو دهن من نذار. من دارم از دعای دو تا انسان معمولی و شرایط و مراحل تکوینی اش حرف میزنم.

nastaran-20

عضو جدید
کاربر ممتاز
حرف که کنتو نداره هر چی یه چیزی میگه دیگه
میگن نماز بخونین عربی
اگه ما با خدا سر نماز فارسی حرف بزنیم خدا نمیفهمه
بعدشم وقتی میگیم چرا میگن چون زبون خدا و پیغمبرمون عربیه
اینم شد جواب

• Like

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حرف که کنتو نداره هر چی یه چیزی میگه دیگه
میگن نماز بخونین عربی
اگه ما با خدا سر نماز فارسی حرف بزنیم خدا نمیفهمه
بعدشم وقتی میگیم چرا میگن چون زبون خدا و پیغمبرمون عربیه
اینم شد جواب
فک کنم اینو برای یکدست شدن و یکنواخت بودن عبادت میگن که بحثی توش نیست.
صحبت من سر اینه که طرف خودش هیچوقت از خدایش یادی نمیکنه بعد تا دید یکی داره میره زیارت میگه التماس دعا. اینو میگم.
طرف سال به سال به دیدن مادر و پدرش نمیره ولی تا میبینه یکی داره میره زیارت میگه : نائب الزیاره ما هم باش.